H. BIJLEVELD (31) HEEFT JAAR VEEL GELEERD; Mr. W. IN EEN 'Ta* f Leusdeirs jongste wetfiomler juicht niet over het geplande (■roene Ster-|>rojekt Kleinere concentraties voor dagrecreatie aan te bevelen DONDERDAG 30 JULI 1970 (Van de redactie). LEUSDEN/ZUID Wethouder mi W. H. Bijleveld, 31 jaar oud. is ge trouwd en woont met zijn vrouw en drie dochters in Leusden-Zuid. Sinds 1967 is hij lid van de VVD vanaf het moment dat hij in dc gemeente Leus den kwam wonen. Hij studeerde na zijn gymnasium-tijd rechten in Utrecht en is als wetenschappelijk medewerker (Internationaal privaat recht) verbonden aan de Utrechtse universiteit. Sinds vorig jaar juni is hij wethouder van de gemeente Leus den. Vra-ag: Bent u een voorstandt-i .an méér verblijfsrecreatie in dc g« ente Leusi i. of wilt u deze ontwikkel» zo veel mogelijk tegengaan? Dagrecreatie, zoals hier op dc foto, is in Den Treek toegestaan. Maar 's avonds moet de tent wel zijn verdwenen. Kamperen is er niet bij en dat zal ook in de toekomst wel niet gebeuren, zolang het beleid van de gemeente is gericht op dag- B.: Verblijfsrecreatie en dagrecrea tie zijn twee zaken, die elkaar bij ten. dat is duidelijk. Door verblijls recreatie kan Net landschappelijk gebied gemakkelijk worden aange tast. Als het dus gaat om de be scherming van de natuurgebieden, dan zeg ik. dagrecreatie heeft de voorkeur. Ik hoorde kortgeleden een simpel voorbeeld hoe de mens de natuur kan vernietigen. De leef- Het bestaande winkelcentrum aan de Asschatterweg zal worden üitgebreid met ongeveer 2000 m2. Wethouder Bijle veld: „Het oude gedeelte mag geen dode hoek worden en dient geheel te worden opgenomen in het nieuwe gedeelte." B (denkt even na): Het is natuur lijk geen prioriteitenlijst, maar ik zou het bijvoorbeeld bijzonder op prijs stellen, wanneer - evenals in LeusdenZuid reeds het geval is - hier in Leusden-Centrum een kin Het natuurgebied Den Treek is erg gew pleisterplaatsen zoveel mogelijk aan de r nooit in het hart. Dat wil niet zeggen, dat ieder raadslid dat naar buiten uit ook naar voren moet brengen. Gelukkig is dat de taak van de fractieleiders, zodat ook de raadsvergadering overzichtelijk blijft en geen dool hof van gelijkgestemde kreten. Ge lukkig maar. Vraag: We hebben het er In dit gesprek al eerder over gehad: bent u van mening, dat een wethouder ook in een kleine ge meente van ongeveer tienduizend inwo ners een hele dagtaak aan gemeentelijke zaken dient te besteden? B. In een kleine gemeente zoals Leusden is dat in de praktijk geen haalbare kaart. Het zou bepaald be ter zijn, wanneer het wel het geval bij de dagrecreanten. Toch dienen de I van liet gebied gesitueerd te worden, financieel een haalbare kaart zijn. Er is gedacht aan ongeveer 2000 m2 uitbreiding (bruto vloeropper vlak) Dit zal dan worden onder verdeeld (globaal) in twee super markten van elk 500 m2 of één su permarkt van 1000 m2 en de rest van het oppervlak zal dan worden verdeeld onder acht winkels. Daar bij is het horeca- of bankwezen niet inbegrepen, daarvoor is even tueel extra grond gereserveerd. Dit uiteindelijke winkelcentrum (oud en nieuw) moet voldoende zijn voor pakweg 8500 inwoners. Overigens blijft dit winkelcentrum een moei lijke zaak. We moeten heel voor zichtig zijn. want wat gebeurt, er als straks het hoofdcentrum in het structuurplan gereed komt. Bete kent dat dan de nekslag voor het hiudige winkelcentrum of niet? Dat zijn allemaal vragen, waar we nu al moeten proberen een antwoord op te vinden college. Doelmatig vergaderen is belangrijker dan eindeloos gepraat. Het praten doen de wethouders wel in het vooroverleg. Vraag: Als wethouder van recreatie en natuurbehoud hebt u wellicht direct te maken met de ontwikkeling van het Groe ne Sterproject. Kunt u ons daar iets over vertellen? Zijn er al vastere plannen uit gewerkt en wanneer kan men daaraan in de praktijk beginnen? B.: Een eerste schetsplan, ontwor pen door de Nederlandse Heide Maatschappij, is onlangs intern uitgekomen. Over deze discussie nota is in verschillende belangheb bende kringen gesproken. Ook Leusden. dat een belangrijk aandeel zal hebben in de ontwikkeling van een dergelijk plan, is hierin gekend, evenals het Samenwerkingsorgaan Eemland. Tijdens deze gesprekken kwamen er verschillende vragen naar voren. Het betreft hier een gi gantisch plan, zoiets als bijvoor beeld het. Amsterdamse Bos. Als dat werkelijk zo groot moet worden uitgevoerd, dan kan het alleen maar zinvol zijn, wanneer dit recreatie- project voor heel Nederland be stemd is en niet, zoals ook in het ontwerp-streekplan is gesteld voor de stedelijke gebieden rond het project. De vraag is dan: is dat ge- (Van de redactie). LEUSDEN/CENTRUM Een gesprek mot Leusdens jongste wethouder, de 31- jarige mr \V. H. Bijleveld (VVD), bete kent een interessant gesprek met een man. die, evenals burgemeester Schnei ders, zo nodig wil vechten voor het be houd van de zo kostbare natuur in de gemeente. Hij is dan ook wethouder van onder meer recreatie en al zegt men wel eens, dat de Lcusder wethouders zo wei nig te zeggen hebben tijdens een raads vergadering. tijdens ons gesprek bleek overduidelijk, dat mr Bijleveld wéét waar over hij praat. Het is nu ruim een jaar geleden dat hij tot wethouder werd ge kozen. Onze vraag: Bent u ingewerkt in de ge meentelijke materie, in het bijzonder wat de onderwerpen betreft die u behartigt? De heer Bijleveld: Ik heb in het afgelopen jaar bijzonder veel ge leerd. maar elke dag blijf ik nog leren. Ik voel me zo langzamerhand wel vertrouwd met de meeste ge meentelijke zaken Vraag: Er is wel eens gezegd, dat de wethouders tijdens een raadsvergadering zo weinig aan het woord komen. Ook in de raadsvergadering zelf is dat enkele malen naar voren gebracht. In andere gemeenteraden is het meestal gebruikelijk dat iedere wethouder de eigen portefeuil le behandelt en eventueel verdedigt. Is het verwijt .juist, of bent u zelf van me ning, dat dit in een kleine gemeente als Leusden niet noodzakelijk is? B.: Het laatste. Hoewel ook in een gemeente als Leusden veel proble men bestaan, is het nog mogelijk een totaal-overzicht te hebben. Het is bepaald een voordeel, wanneer tijdens de discussie in de raad slechts één persoon de vragen be antwoordt, overigens namens het college. Dit komt beslist een vlotte vergadering ten goede en voorkomt verwarring en doublures. In de Leusder vergadering is het de voor zitter, die meestal namens het col lege antwoordt. Dit kan voor een buitenstaander de indruk wekken, dat die wethouders er nog met veel van kunnen, maar dat is dan beslist niet juist. Het is immers zo, dat er intem wél degelijk door de wethou ders wordt gesproken, zoals in de verschillende, commissies waar ze zelf voorzitter van zijn Er heerst ook wel eens de gedachte van: „We willen wel eens horen wat ze we ten" ook dat is niet juist. Alleen als er specifieke zaken zijn te be handelen, waar de desbetreffende wethouder het nauwst bij betrok ken is, dan zal de beantwoording aan de wethouder worden overgela ten. Aan de andere kant moet men wel bedenken, dat een wethouder geen minister is. Een minister stip pelt een eigen beleid uit, een wet houder doet alles in gezamenlijk overleg. Het college is in haar to taliteit verantwoordelijk voor de gemeentelijke zaken, niet ieder lid afzonderlijk. Iets anders is het, dat het in de toekomst steeds moeilij ker zal worden dat totale overzicht te houden. Dan zie ik het er van komen, dat de taken, die elkaar nu nog overlappen, scherper wordt ge scheiden en dat iedere wethouder werkelijk zijn portefeuille in de raad behandeld en niet zoals nu, de burgemeester. Nogmaals: men heeft geen scheef beeld, wanneer men de activiteiten van de wethouders in de raad als maatstaf neemt voor de competentie van de leden van het zou zijn Op zichzelf vind ik het geer ht r wanneer de wethou ders er een bescheiden werkkring bij hebben. Vraag: Kunt u ons al iets vertellen over het nieuwe winkelcentrum aan de Asschatterweg? Hoever zijn de plannen gevorderd? B.: We hebben nu het project Euro woningen met de experimentele bouw. het plan Rossenberg heeft een aardige vorm en deze mentali teit om de architectonische sleur te doorbreken geldt ook voor alle komende projecten, dus ook van het nieuwe winkelcentrum. Dat gaat echter wat minder gemakke lijk, want doordat we het bestaan de gedeelte moeten integreren zijn we beperkt in de mogelijkheden. Het is namelijk zo, dat het be staande winkelcentrum door de bouw van het nieuwe gedeelte geen dode hoek mag worden. Om dat op een verantwoorde en toch modeme wijze te bereiken komt heel wat kijken. Het is een uitd: g. Hier is niet alleen een archiU van be lang, maar ook een groen-deskundi- ge. Evenals in Leusden-Zuid het ge val is, dient het totale winkelcom plex straks een recreatie plaats te worden, een kontakt-plaats. We zul len zeker proberen ook hier aardi ge vondsten te verwerken, maar het mag niet ten koste gaan van de financiële rentabiliteit. Het moet Vraag: Er is in de raad gesproken over het feit, dat caravans zouden blijven staan in de nacht. Is dat gecontroleerd? B.. Ja. maar er is niets aan de hand. 's Nachts staan er geen cara vans in Den Treek. Overdag is het toegestaan op het Trekerpunt. Vraag: Acht u het in een groeigemeente als Leusden noodzakelijk, dat binnen af zienbare tijd het college wordt uitgebreid met één wethouder of bent u van mening dat de huidige samenstelling nog wel en kele jaren gehandhaafd kan blijven? B.: Persoonlijk ben ik van mening, dat het in de eerste jaren nog wel zal gaan in de huidige samenstel ling. Het is wel hard werken gebla zen. maar hoe groter het college, hoe moeilijker het wordt om ge coördineerd op te blijven treden, vooral omdat de portefeuilles veel raakvlakken hebben. De verdeling van die portefeuilles wordt gemak kei ijker, wanneer de wethouders hun werk full-time doen. dus met meer naast hun andere werk Aan de andere kant is de onderlinge communicatie in het college door dit andere werk beperkter, dan bij voorbeeld in een grote gemeente, waar de wethouders wel een hele dag besteden aan de gemeentelijke zaken en ook voor elkaar gemakke lijk te bereiken zijn. Zoals het nu gaat loopt het goed. maar het is na tuurlijk niet uitgesloten, dat er door de komst van de nieuwe burge meester wijzigingen zullen worden aangebracht. Vraag: U hebt gezegd het vertrek van burgemeester Schneiders te betreuren. U staat daarin bepaald niet alleen. Wat zijn uw ideeën over een ideale burgemeester voor Leusden? derspeelzaal zou worden opgericht. Wil Lcusden een gewilde gemeente worden en blijven, dan is het aan trekkelijk, wanneer een gehuwde vrouw in staat, kan worden gesteld om wat bij te verdienen. Ook voor de kinderen zelf is dat overigens niet slecht. Dan missen we natuur lijk een sociaal-cultureel centrum. Er zouden dan veel meer evene menten - ook voor bejaarden bij voorbeeld - verwezenlijkt kunnen worden dan nu het geval is. Dan natuurlijk een verbetering van de woningwetbouw. Zoals de situatie m is, is zij afschuwelijk. Als ge meente staan we machteloos, bo vendien heeft de gemeente ook fi nanciële beperkingen in dit opzicht Vraag: Wat vindt u van de raad in haar totaliteit? Vindt u ook dat dc raad het goed doet zoals wel eens gesteld is? gewoonte van de havik is zodanig, dat deze vogel vrijwel verdwenen is in Nederland. Het is namelijk zo, dat de havik alleen wil nestelen op méér dan 1500 meter van een weg af. In ons land zijn vrijwel geen ge bieden meer. waar dat mogelijk is, dus is de havi' voor ons land ver loren Elke penetratie in onze na tuurgebieden heeft nadelen De charme van deze gebieden is de rust, die ervan uitgaat. Eventuele recreatie-projecten - en dan alleen wat de dagrecreatie betreft - die nen dan ook alleen in de randen te worden gecreëerd, nooit in het hart van een natuurgebied. Dat beleid zullen we ook in de gemeente Leus den blijven volgen. B. Laat ik voorop stellen, dat bur gemeester Schneiders een ideale be stuurder is met de juiste eigen schappen om deze gemeente te lei den. Zijn opvolger moet een goed manager zijn, die zakelijk en snel kan werken en goed kan delegeren, een goede collegiale samenwerking voorstaat met de nodige souplesse. Burgemeester Schneiders is altijd een kei geweest in het onderhouden van de communicatie met de bevol king. Als zijn opvolger van hetzelf de hout is gesneden, mogen we ons in de handen wrijven. Vraag: Zijn er nog specifieke dingen, waarvan u zegt dat die in de gemeente Leusden ontbreken? Zo ja. welke zijn dat? B Het zou natuurlijk krankzinnig zijn te veronderstellen, dat ik zou zeggen, dat de raad met goed zou zijn. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat dat zo zou zijn. De raad van Leusden doet het uitstekend. De discussies staan op een hoog peil. de raadsleden weten waarover ze praten. Als door buitenstaanders wel eens wordt gezegd, dat de Leus der raadsleden „niets uitvoeren", dan moet ik dit mot klem bestrij den. Intern gebeurt er enorm veel. ÏVIr W. H. Bijleveld (31 jaar). schikt voor ons als gemeente Leus den? Zijn de bestaande natuur recreatiegebieden werkelijk overbe last zoals is gesteld? Als je op de Veluwe een willekeurig bos inwan- welt, kom je geen kip tegen. Er is alleen maar sprake van bepaalde concentraties van recreatie-zoeken de mensen. We hebben in het gebied van het Groene Sterproject te ma ken met prachtig agrarisch land schap. De vraag is: Is het zinvol om dat gebied op te offeren? Wat daar nog bijkomt zijn de financiële konsekwenties. We mogen aanne men dat het rijk het leeuwenaan deel van de investeringskosten op zich zal nemen, maar dan blijven de jaarlijkse exploitatiekosten en het is onaannemelijk, dat er sprake zal zijn van winst. De exploitatie zal bepaald negatief uitvallen Wie draait dan voor de kosten op? Het is nog zeer de vraag of het rijk dat op zich wil nemen. Ik voel veel meer voor kleinere recreatie-objecten in deze regio. Ik maak me zorgen over het behoud van de natuur in Den Treek. Door méér recreatie^rand- punten te scheppen elders, kan men de druk in Den Treek verlich ten. Het zogenaamde Kennemer- duin-effect. De recreatiedruk was daar ook zo sterk, dat de natuur in de vernieling dreigde te gaan. Men schiep toen enkele recreatie-brand punten en binnen, enkele jaren had de natuur zich hersteld. Wanneer men werkelijk het Groene Sterpro ject door wil zetten, dan verdwijnt het agrarisch karakter van het landschap en dat zou ik bijzonder jammer vinden. Overigens staat de gemeente Leusden met deze mening niet alleen Voor de rest: alles is nog in een beginstadium, er kan ïog van alles groeien uit de eerste chetsen

Leusder Krant | 1970 | | pagina 3