eusden heeft nu een igen cross-team BBStfll w 44 ML VAKANTIE KERKDIENST AFSCHEID VAN BURGEMEESTER SCHNEIDERS Leusder Courant: Aandeelhouders EPU BEZORGD OVER POSITIE VAN HET BEDRIJF ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN In kader van 60 jaar NPV INTERNATIONALE JAMBORETTE IN SOESTDUINSE BOSSEN 1 GEEF EEN PLATENB0N! Commentaren/meningen MET WEEMOED GEVEN WIJ KENNIS DONDERDAG 6 AUG. eusder Krant y Tweede jaargang nr. 15 Verschijnt wekelijks in ACHTERVELD LEUSDEN-CENTRUM LEUSDEN-ZUID EN STOUTENBURG Redaktie BERT VOS A JITGAVE: BARNEVELOSE DRUKKER IJ UITGEVER IJ N.V. DIREKTIE: H. J. HEINE D. REBEL SOESTDUINEN - Ter gelegenheid van hèt 60-jarige bestaan van „De Neder landse Padvinders" (N. P. V.) heeft het district Amersfoort van de N. P. V. een tien dagen durende internationale jamborette georganiseerd in de bossen van Soestduinen. De hoofdcommissaris «on Ho Nederlandse Padvinders", ir F. F Venstra, verrichtte dinsdagochtend de door jeugdige majorettes en een Amersfoortse Jeugddrumband feeste lijke omlijste openingsceremonie van de jamborette. Onder de bezielende leiding van hop lieden, akela's en voortrekkers nemen bijna 500 padvinders (voornamelijk ver kenners) uit Noorwegen, Zweden, West- Duitsland, de V S., Nederland, Enge land, Wales, Ierland en Belgie aan het padvindersfestijn deel. Schotland is ook present, compleet met doedelzak spelers. De padvinders zullen de komende dagen tal van activiteiten ontplooien Zo gingen ze woensdagavond tijdens een z.g.n. ,,nachtspel" de Soestduinse bos sen her-ontdekken. Dagelijks verschijnt er een kampkrantje. De verkenners, die in zes grote tentenkampen bivak keren, moeten zelf hun potje koken op grote houtskoolvuren. Opvallend was dat de Amerikaanse hoplieden zich in tegenstelling tot de overige leden van het kampkader, zeer efficient met vuur rode miniscootertjes over het acht hec tare grote bivakterrein verplaatsen. Dit is geheel in strijd met de padvinders- traditie, die een wat actievere wijze van zich voortbewegen (lopen) voorschrijft, zo zei een verontwaardigde akela des gevraagd. DE Nederlands Hervormde Kerk te Leu- de Nederlands Hervormde Kerk te Leus den Zuid heeft het verzoek gekregen op zondag 9 augustus aanstaande on geveer vijftig plaatsen te reserveren tijdens de ochtenddienst. Deze gereser veerde plaatsen zijn bestemd voor een gezelschap bejaarden, die in het va kantiehuis Ingeborg" in De Treek een aantal vakantiedagen doorbrengt. ir wordt hard gesleuteld aan de wagens, want de motor moet in ieder geval in orde zijn LEUSDEN - Kortgeleden is in Leus- in een zogenaamd Cross-team opgo- cbt. Het team, dat nu reeds uit onge- ser vijftien leden bestaat, zal opzater- ig acht augustus meedoen aan eenwed- Irijd in Nijkerk. Wat is dit eigenlijk: autocross Waar in beoefenen de enthousiastelingen deze x>rt? Onbegrijpelijk eigenlijk deze aag. Men vraagt iemand toch ook iet waarom hij de voetbalsport of ten- is beoefent? Men doet eenvoudig aan >11 snort omdat de krachtmeting de mens eenmaal in mijn bloed zit. De oude rieken hadden bun spelen, deSpanjaar- ?n hun stierengevechten en de Romeinen in wagenspelen. Sinds M. Cugat in 169 een door stoom gedreven voer- ig vervaardigde, zijn er wedstrijden op t gebied gehouden. Zelfs toen de eerste comotief het levenslicht aanschouwde eld men met deze geweldige kolossen êdstrijden. Dus waarom dan niet de itosport? Natuurlijk bevredigt dit ant- oord nog niet helemaal. Want heeft itocross nog wel te maken met auto- wt? Het antwoord vonden wij bij het is opgerichte Crossteam Leusden. Hoe komt men er toe om deze sport gaan beoefenen, zijn het jongens be st op sensatie De vragen, die ons op de lippen lagen iren talrijk, brandend vooral was ook vraag, wat is eigenlijk het nut van (t autocrossen. Met veel enthousiasme rd hier een volgens ons afdoende ant- Dord opgegeven Men rijdt in deze tde auto's zonder spatborden om in de rste plaats de sleuteltechniek op een iger niveau te brengen. Dit brengt auto- atisch met zich mee, dat men zich, dien er iets gebeurt met de wagen, woon op de weg zelf, op gang kan helpen en voelt zich niet de ongelukkige pias ingeval van nood alleen maar weet tar de benzinedop zit. Het voordeel is tuurlijk ook, dat men met de opgedane varing op het gebied van motoren ook mindere goden kan helpen. Het technisch inzicht wordt groter, lar moet men dan juist rijden in deze de wagens Deze oude wagens zijn natuurlijk voor t rijden niet noodzakelijk, maar men opt nu eenmaal makkelijker een oude gen dan een nieuwe. Bedenkt men dan g dat er gereden wordt op onverharde rreinen waar diverse gevaarlijke boch- ii in zitten, dan is het logisch dat met de auto's gereden wordt. Welke knapen oefenen nu deze sport hier te Leusden it zijn gewone knapen met diploma chnische school H.B.S. of lagere hooi. De opleiding doet er niet toe, t sleutelen leert men elkaar Weet de 0 wat minder dan de ander, dan staat en elkaar bij om het technisch niveau 'hoog te brengen Ook het rijden in deze oude wagens heeft lgens de coureurs uit Leusden voor- len, die men in de praktijk zeker kan bruiken. De bochtentechniek, de slip- bniek, het gebruik van de remmen rtom alles wat men langs de weg heeft, leert men indien men de ort autocross beoefent, beter beheer- a. Hoe is dit crossteam Leusden eigen- k van de grond gekomen Natuurlijk waren er jongens, die ooit 1 eens een autocross hadden gezien, tleek allemaal fascinerend en er werd een gegeven moment besloten om ook lusden op zo'n cross te vertegenwoor- [en. 5 mei j.l. was het zover: de eers coureurs kwamen aan de start. Natuur- kwaren de zenuwen in het begin gespan nen men kende de gevaren niet. ledereen vroeg zich af, of het zou lukken Immers de snelheden op de speciale banen liggen toch altijd nog om en nabij de 75 kilo meter per uur. Er waren bij de renners zelfs enkele angstgevoelens naar boven gekomen. Maar dit duurde niet lang. Reeds na de eerste ronde voelden de Leusdenaren zich volkomen vrij in deze misvormde wagens. Nauwelijks herkent men nog de fabriekssporen. De meeste wagens neDDen vanacnter duboeliucni om zodoende in het mulle zand van de banen beter uit de voeten te kunnen De resultaten van deze eerste wed strijd waren fantastisch: een tweede en een vierde plaats, memand had hier in geloofd. Natuurlijk wist men nu zeker, dan men door moest gaan met de zojuist begonnen plannen. Er werd een crossteam op gericht. Dit crossteam bestaat uit onge veer 15 man. Voorlopig ziet men er vanaf om het ledental omhoog te bren gen In de eerste plaats heeft men nog geen trainingsgelegenheid. Ook de ruim te om te sleutelen ontbreekt nog. Op het moment maakt men gebruik van de deel bij de Fam. Huurdeman, die deze belangeloos beschikbaar stelt. Natuur lijk heeft men plannen om in de toe komst eens bij het gemeentebestuur aan te kloppen om te verwezenlijken dat bovenstaande problemen worden opge lost. Op de vraag of men dit autocros sen nu kon vergelijken met het Stockcar racen, wat in de U.S.A. veelvuldig wordt Beoefend antwoordde man geheel ontken nend De stockcar-wagens verscnnien geheel van de wagens, die het crossteam Leusden gebruikt. Voor de autocross worden fabriekswagens gebruikt, die men links rechts voor ongeveer twintig guide oij de sloop koopt. Iedere wagen wordt volgens voorschrift ontdaan van de uitstekende punten om zodoende het ge vaar in de wedstrijden tot een minimum terug te brengen. Ook worden er dakver stevigingen aangebracht om bij het even tuele over de kop gaan, de schade te beperken. Veiligheidsriemen worden er door het crossteam Leusden niet aan gebracht Hierover verschillen de me ningen nogal. De een zegt: och ik houdt me wel aan het stuur vast terwijl de ander toch beter wel kan gebruiken, indien men hier een zogenaamd fastre- lease op aanbrengt. Wat opmerkelijk is bij deze vereniging is het feit dat men nog geen contributie betaalt. Het gewonnen geld wordt in een pot gestopt en hiervan betaalt men de aan te schaffen onderdelen. Men heeft voor de toekomst zeker nog grootse plannen. In de eerste plaats wil men komen tot het houden van een autocros in Leusden. Daarnaast wil men beter materiaal hebben. Op het moment heeft men reeds een geheim wapen waarop wij slechts tersluiks een blik mochten werpen. Het geheel ziet er nogal vervaarlijk uit en zal voor de eventuele tegenstanders zeker zijn pro blemen geven. 8 Augustus 1970 zal men starten met zeven wagens te Nijkerk dan zal men waar moeten maken om hier in Leusaen de aandacht te krijgen die men ver wacht. Immers bij eventuele successen zal er publiek komen. Om het team in deze moeilijke wedstrijden te helpen dit waar te maken zal er waarschijn lijk nogal een groot aantal supporters mee gaan naar Nijkerk. Wij van onze kant wensen het crossteam Leusden veel suc ces toe! AMERSFOORT - Verscheidene aan deelhouders van de Europese Pluim vee Unie N. V. (E. P. U.) te Leusden hebben vorige week dinsdag op de jaar vergadering in Amersfoort hun bezorgd heid uitgesproken over de nog altijd enigszins precaire posiie van het be drijf. Weliswaar werd over 1969 een winst geboekt van ruim anderhalve ton welke geheel is toe te schrijven aan een opwaardering van onroerend goed, maar het verliessaldo bedraagt altijd nog ruim f 5 min. Een der aandeelhouders sprak van een ,,zeer merkwaardige balans, die het beeld geeft van enerzijds een vrij belangrijk kapitaal en een behoorlijk agio, alsmede een behoorlijk in waar de toenemend bezit aan onroerende goe deren anderzijds een bankschuld van ruim f3 min en een verliessaldo van f5 min". Hij sprak er zijn verbazing over uit, dat de banken hun kredietverlening nog niet hebben opgezegd. .Waargaan we OVERAL IN TE WISSELEN Dit is het volledige cross-team, dat Leusden in Nijkerk za I vertegenwoordigen. in Nederland naar toe, als dergelijKe bankkredieten gehandhaafd kunnen blij ven", zo vroeg hij zich af Hij meende dat de huidige directie in feite een on draaglijke verantwoordelijkheid bezit. Dit mede gezien het feit, dat de heren J C. de Waard en C Bosman na drie jaar nog altijd als commissarissen te vens de directie waarnemen Overigens had hij er veel waardering voor dat de commissarissen ondanks hun moeilijke positie de leiding willen blijven waar nemen Een andere aandeelhouder zei niet in een spoedig herstel te geloven, te meer daar over het afgelopen boek jaar opnieuw een verlies is geleden. Iemand merkte op dat verschillende kaderleden nog altijd een groot gebrek aan deskundigheid kan worden verweten. De heer De Waard zei dat er geen moeilijkheden met de banken bestaan. ,,De kredietfaciliteiten zijn niet over schreden. Opzegging van de krediet verlening zou overigens wel een on middellijke staking van de activiteiten tot gevolg hebben. De heer De Waard zei geen reden te hebben om aan de des kundigheid van de kaderleden te twij felen. (Van de redactie) LEUSDEN- De bevolking van de ge meente Leusden zal pas afscheid kun nen nemen van haar eerste burger, na dat deze reeds enkele weken de scep ter heeft gezwaaid in zijn nieuwe woon plaats Almelo. Burgemeester mr F. J. H. Schneiders zal op 17 augustus in Almelo worden geinstalleerd. De in stallatie vindt plaats tijdens een plech tige bijeenkomst van de raad, 's mid dags om twee uur in de gemeentelijke sporthal in de Ossenkoppelerhoek. Na zijn benoeming heeft burgemeester Schneiders reeds kennis gemaakt met net college van Almelo. Het afscheids feest van de heer Schneiders in Leus den zal naar men verwacht niet eer der plaats kunnen vinden dan eind au gustus, begin september. In verband met de vakantie van de heer Schneiders was het niet mogelijk eerder overleg te plegen over een geschikte datum voor dit afscheid. Pas na dat overleg kunnen de uitnodigingen worden ver stuurd, waarbij minstens een week of anderhalf speling moet zitten tussen het moment van verzending en de da tum van de afscheidsbijeenkomst. Hoewel de heer Schneiders dan reeds burgemeester van Almelo is, levert dit geen bezwaar op. Twee jaar ge leden nam hij ook afscheid van de gemeente Vreeswijk, nadat hij reeds tot burgemeester van Leusden was ge- iihstalleerd. Reaktirs op de redaktionele commentaren en meningen in deze ruhriek zijn altijd welkom. Hei adres is l'fiMlti Courant Postbus 67, Itariieveld Met een beetje heimwee en een tikkel tje weemoed denk ik deze week terug aan voorbije tijden. Soms doen we dat: terug denken. We geloven dan ineens, dat het vroeger zoveel beter, zoveel aardiger en zoveel prettiger was. In werkelijkheid is het meestal een te lang vasthouden aan een herinnering, waarvaD je alleen het prettige bewaart en de ver velende dingen vergeet. Toch een tikkel tje weemoed vooral als je bedenkt, dat de oude tijd voorbij is en er een nieuwe periode is begonnen: de eeuw van de computer heeft je nu eindelijk te pakken gekregen. Het is niet langer een soms ongeloofwaardige sprookje meer uit het verre Amerika, waar alles im mers mogelijk is, maar een realiteit, die je met je vinger aan kunt raken. Misschien is het computertijdperk, zoals wij dat nu zien, beperkt en betrekkelijk Wellicht is bet nog maar een begin. Maar toch Er is veel, beel veel veranderd. Toen ik voor bet eerst met het kran tenvak in aanraking kwam- ik moest m'n militaire diensttijd nog vervullen- werd ik nog geconfronteerd met de laatste restjes glamour van de oude tijd. Zoiets vergeet je nietgauw. Nog steeds herin ner j© je de sappige verhcleo vaj? ome Jan aan de gammele, ongelijke steen" in het kleine, bedompte vertrek van het plaatselijke drukkerijtje. Toch is dat nog maar acht of negen jaar geleden. Als je de verhalen hoorde over de alcohol, die toen rijkelijk vloeide, zodat de losse lettertjes soms wel erg schots en scheef in de krant kwamen, over de talrijke grappen, die door drukkers en zetters werden uigehaald ten koste soms van ,,dure adverteerders", en je plaatst daar tegenover de moderne, strakke bedrijfs ruimten van de hedendaagse drukkerijen en de „cleane" produktie-methode der moderne systemen, dan is er toch iets verloren gegaan. Ook al heb je het vroe ge begin dan niet meegemaakt, toch weet je, dat het echte pionierswerk is gedaan en dat er nu gewerkt moet worden in het soms strakke keurslijf van de hedendaagse, op tijd ingestelde maat schappij. Geen lolletjes meer met adver tenties, geen alcohol meer tussen de letterkasten. Geen urenlange vertelling meer van een krasse baas uit de oude doos. Toen ik in Barneveld kwam te werken was er nog wel iets van die oude sfeer te bespeuren. Langzamerhand ging dat echter voorbij. Nu, terwijl je terugblikt naar de afgelopen jaren, dan weet je, dat het de laatste naweeen zijn geweest van een overigens glorieuze periode in het nijvere drukkers wereldje. Dat wereldje is nu uitgegroeid tot een ultra modern bedrijf, tot een drukkerij die op het punt staat deel te nemen aan de nieuwe geneugten van het atoom-tijdperk. De computer heeft zijn intrede gedaan eigenlijk zonder dat je het je realiseerde. Wat vroeger alleen in buitenland werd gedaan, dat doe je nu zelf. Je staat nog even met je ogen knipperend te kijken naar fotografische zetmachines, maar in je hart heb je afscheid genomen van de oude methodes. Het verbaast je na een paarkorte ogenblikken van verbijs tering al niet meer, dat de foto's, die voordien nog slechter in de krant kwa men dan ze al waren, nu als ware juweeltjes de nieuwspagina's opsieren en de moderne tijd accentueren. Na een dag ben je gewend en plak je vrolijk de pagina's vol, met hetzelfde £emak als je tot voor kort de opmaker aanwijzingen gaf voor de indeling van de zware loden regels in het massieve op maak raam. Een enorme camera, duizenden malen groter als mijn foto-toestel, maakt volle dig automatisch de meest scherpe nega tieven en een simpele handeling zorgt ervoor, dat het leesbaar op een metalen plaat verschijnt. Het lijkt tovenarij, een soort technische heksensabbath, maar het is de chemische realiteit van van daag. Zoals jaren geleden de introduktie van de telex, de telefoon of de televisie een compleet wereldwonder was, zo is de fotografische produktie van een krant nu een wonder. Een technisch wonder waar je al heel gauw aan gewend bent geraakt. Het leven gaat verder nietwaar, en morgen kan er al iets nieuws zijn. De ontwikkeling staat niet stil, maar gaat steeds sneller. Het zal niet zo lang meer duren voordat de redakteuren hun nieuws rechtstreeks in de krant typen. Of gewoom al pratend in een micro foontje hun artikel drukklaar schrijven Ik hou u op de hoogte. Maar intussen geven wij met een tikkeltje weemoed kennis van een nieuwe tijd

Leusder Krant | 1970 | | pagina 1