;a.ktie igrok kpj- 36^=02 Wedstrijdendag KPJ in Achterveld LEUSDEN NU - LEUSDEN STRAKS vervolg voorpagina r"I Maandag Hamersveld naar Haastrecht 2 gewonden bij ongeval 1500 ste OPPAS BABYSIT CENTRALE PREDIKBEURTEN MEDISCHE DIENST DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1970 Precies weten doet niemand dat nog, geloot ik. Maar het kan te maken hebben met het feit dat er in de buitenwijken niets onverwachts gebeurt. Er zijn geen kronkelwegen waar onverwacht voorbij bocht iets kan gebeuren of waar je een historisch gebouw tegenkomt." STERIEL ,,Als je in een buitenwijk loopt zul geen oud vrouwtje voor haar deur iien zitten. Voorbij elke hoek komt weer een even steriele weg met asfalt en boompjes. Er zijn daar geen rijen kleine oude huisjes, plotseling onderbro ken door een statig herenhuis of een brugje of een watertje met een stel hoge bomen. In een moderne buitenwijk loopt men over brede wegen tussen vierkante blokken flats, bestaande uit zoveel ka mers. D ie blokvorm komt steeds weer lerug. Niemand hoeft nieuwsgierig te lijn, want er is niets onverwachts. Ook in de huizen is dat zo. Die flats bebben geen geheimpjes. Oude huizen ütijd wel ergens. Een wand kan hol diaken omdat er vroeger een bedstee ichter zat; er is vaak een binnenplaatsje een bouwvallig schuurtje waar je rustig met een mes in het hout kan kras sen; er is altijd wel een onverwacht boekje of een onlogische ruimte of iets Jergelijks wat er niet thuishoort. In een flat is er niets van dat alles. Ben muur is een muur en je krijgt er geen spijker in, bovendien weet je rat er achter zit. Er is geen boven, saar iets kan zijn of komen wat je niet verwacht, al is het maar een vogeltje, •en flat kent dat allemaal niet." HOE DAN? Hebt u enig idee hoe het anders zal nou ten? ,,Er wordt gelukkig druk naar gezocht, k geloof dat we allereerst die eeuwige ilol.vorm wat moeten loslaten. Er wordt ;eexperimenteerd met pyramideachtige vormen waar iedereen een stukje terras leeft en buiten kan zijn. En de flats zou k, al klinkt dat misschien gek, eenbeet- geheimzinniger" willen maken. En ussen de flateenheden wat hoogtever- ehil, dan heb je iets om naar toe te open. Oude binnensteden kennen dat toch 10k In elk geval zal er nog heel wat neer uitgeprobeerd moeten worden voor 'N iaquette van het Enschedese winkel- entrum Deppenbroek, ontworpen door iet Rotterdamse architectenbureau ipon - Van den Berg- Ter Braak- Tromp d opdracht van Eurowoningen. we op de juiste manier te werk gaan en ook de samenwerking tussen de diverse mensen die bepalen wat en hoe er ge bouwd moet worden. Hopelijk zal dat in het verleden!" In Leusden is men daarmee al be gonnen. Europarkstad is een goed ex periment in de richting van een nieuw soort stedebouw. In hoeverre dit ex periment zal slagen, moet de toekomst uitmaken. SPEELRUIMTE VOOR KINDEREN Vroeger hield men bij het bouwen van woningen beslist geen of heel wei nig rekening met de kinderen. Goed, er was wellicht een klein kamertje, waar men een kinderkamer van kon ma ken, maar dat was dan ook alles. Een speelruimte voor kinderen in of buiten het huis, dat is iets, wat in de laatste jaren steeds meer een belangrijke fac tor gaat vormen bij de planning van woningbouw. Vooral in een stad, of die nu oud is of nieuw, is het uitermate belangrijk, dat kinderen de ruimte heb ben om te spelen. In de ontwikkelingen op het gebied van volkshuisvesting en woningbouw zijn na de tweede oorlog spectaculaire ver anderingen opgetreden. Het aantal meer gezinswoningen vertoont een sterke toe neming en de laatste jaren wordt even eens een toenemend aantal hoge woonge bouwen ontworpen. In de nieuwe wijken wonen hoofdzakelijk jongere echtparen en men kan dus rustig stellen dat het percentage kinderen in de etagebouw groter is dan in de meeste andere stadswijken. Vooral de nieuwere flats, die na 1960 zijn gebouwd, bieden de bewoners vaak het nodige comfort, maar helaas zijn ze voor kinderen dikwijls allesbehalve ideaal. In deze wijken wor den de kinderen veelal ernstig belem merd in hun bewegingsleven. In onze moderne flatwoningen, en zeker in hoge stapelflats, ontbreekt de speelruimte, die het jonge kind zozeer nodig heeft om zich te kunnen ontplooien. WONINGBOUW RICHT ZICH GEHEEL OP VOLWASSENEN Ongeveer 12% van de Nederlandse bevolking bestaat uit kinderen van 0-6 jaar. Welk percentage daarvan in een of andere vorm van meergezinshuizen woont is moeilijk te schatten, maar we mogen veronderstellen dat het een hoog percentage is, gezien de veelal jonge bevolking is de nieuwe etagebouw. Bij toenemen van de hoogbouw zal het per centage jonge kinderen dat daarin woont, zeker stijgen. Deze ontwikkeling roept ontegenzeg gelijk een groot aantal problemen op, die helaas nog onvoldoende aandacht krijgen. Want komen de kinderen, die in deze woningen terecht komen niet veel tekort? Bij kleine kinderen gaat het, wat hun ontwikkeling betreft, in grote lijnen om de aspecten spel, gezondheid en veiligheid. Voor de persoonlijkheids- ontwikkeling van het kind neemt vooral bet spel een uitermate belangrijke plaats in. Een kind moet zich af en toe flink kunnen uitleven. Dat is een essentieel onderdeel van zijn lichamelijke, geeste lijke en sociale ontwikkeling. Maar voor spel is nu eenmaal ruimte nodig en daar ontbreekt het in de hoge flats nogal eens aan. De woningen zijn doorgaans tamelijk klein, er moet gewoekerd wor den met de beschikbare ruimte. REMMINGEN Dikwijls worden de jonge kinderen belemmerd in hun bewegingsleven, dat toch zo belangrijk is voor hun motorische ontwikkeling. Daar komt dan nog bij dat de kinderen allerlei verboden van hun ouders krijgen opgelegd, die een rem mende invloed op hen uitoefenen. Zo mo gen de kinderen vooral niet te uitbun dig zijn, want daar zouden de buren eens last van kunnen hebben. Om die zelfde reden willen de meeste moeders trou wens ook niet dat hun kind vrienden en vriendinnetjes mee naar huis neemt. Terwijl de huizen vrij klein zijn en het kind niet de nodige ruimte bieden om zijn speelactiviteiten te ontplooien, zijn de mogelijkheden om buiten te spe len uiterst beperkt. De uitloopmogelijk heden in de hoogbouw bijvoorbeeld zijn zeer gering, meestal beperkt tot bal- cons en galerijen die vaak gevaarlijk zijn en bovendien door de voor ons land traditionele regenval gedurende een groot deel van het jaar onbruikbaar. De exploratiedrang die zo karakteristiek is voor jonge kinderen, wordt door dit alles zeer ingeperkt. ONDOELMATIG De beperkte ruimtelijke mogelijkheden kunnen een slechte invloed uitoefenen op de geestelijke ontwikkeling van het kind. Door bet te veel in huis moeten zitten raken de kinderen gefrustreerd. Ze ver liezen daarom vaak alle remmingen als ze een keer buiten mogen zijn met alle risico's van dien. Wel vinden we tn de meeste wijken meer of minder verzorgde gemeenschap pelijke si er tuinen rondom de woning blokken, maar dekleine kinderen krij gen meestal van" de ouders geen toe stemming om daar te spelen. Die fraaie tuinen zijn immers aangelegd voor het oog van de ouderen en niet als speel plaats voor kinderen. En is er een speelplaats bij, dan is de ligging vaak zeer ondoelmatig, met name wat be treft de situering ten opzichte van het verkeer en van de parkeerplaats. Al met al mag geconcludeerd worden dat met de woonbehoeften van kinderen over het algemeen geen of weinig reke- njng wordt gehouden. Bij het beoorde len van woningen worden de volwassenen centraal gesteld. Als de woning functi oneel maar doelmatig is, als iedere vierkante decimeter maar zijn bestem ming heeft, dan is men al spoedig tevreden. Maar als men ons woonmi- iieu ook voor kinderen leefbaar wil maken, dan zal er meer dan thans ge schiedt, moeten worden gelet op vol doende speelruimte in huis en op meer en veiliger speelruimte buiten bet huis. Meer dan tot nog toe gebeurt zal bij de ontwikkeling van de bouw- en woon vormen rekening moeten worden gehou den met de woonbehoeften van kinderen. De medische en sociale wetenschappen zouden daartoe ook een belangrijke bij drage kunnen leveren en deze weten schappen zouden dan ook meer dan in het verleden bij de volkshuisvesting en ruim telijke ordening moeten worden betrok ken. De gemeente Leusden staat wat bo venstaande betreft beslist met achter aan. Niet alleen in de nieuwe bestem mingsplannen, maar ook in de bestaande wookwijken zijn speelruimten voor kin deren gepland. In Europarkstad (Rozen- daal) is het zelfs uitzonderlijk. Daar krijgen de kinderen de beschikking over zogenaamde „speelsloten" en avontuur lijke speelplaatsen en ook het zwembad je) zal voor de kinderen een fantastische speelgelegenheid zijn in de zomer. Bo vendien- en dat is besproken tijdens de diskussie-avond over de scholennota en later vastgelegd in de definitieve nota, zullen ook tussen de schoolcomplexen in de nieuwe stedelijke gebieden van Leus den mime speelvelden aanwezig zijn om gedurende en eventueel na schooltijd gebruikt te kunnen worden. Wat de ac commodatie voor de kinderen in de wo ningen zélf betreft: daarin is Leusden nog niet vergevorderd, of liever gezegd, daar moet men ook in Leusden nog over beginnen te denken. Gelukkig is dit voorlopig nog niet zo erg urgent, omdat in Leusden geen sprake is van hoog bouw. WINKELCENTRA Vroeger ontstonden winkels alleen maar op grond van de zakenmansintuitie van de detailhandelarenDe plaatsen van vestiging werden op het gevoel gekozen. Zo zijn, min of spontaan, duizenden win keistraten ontstaan. Tegenwoordig gaat dat anders. Een socioloog berekent nu vooraf hoeveel kruideniers, slagers, bakkers, drogisten en andere midden standers er in een nieuw te bouwen wijk nodig zijn. De stedigbouwkundige bere kent op grond van de sociologische ge gevens hoeveel plaats hij daarvoor moet vrij houden en waar die plaats in de wijk moet worden bepaald. Vervolgens ont werpt de architect de nodige winkels, waarna de aannemer ze bouwt, meestal in één keer. Het moet iets meer zijn dan alleen maar een rij winkels aan een pleintje. Iets dat men een centrum van maatschappelijk verkeer zou mogen noe men. Een centrum dat méér biedt dan slechts de gelegenheid om inkopen te doen. Een aardig voorbeeld is Deppen broek te Enschede. Het Rotterdamse ar chitectenbureau Apon-Van den Berg- Ter Braak-Tromp heeft daar in opdracht van Eurowoningen zo'n centrum ontwor pen op een licht glooiend terrein waar een boerderij heeft gestaan, waarvan men het geboomte beeft gespaard. Daar komen nu aan twee overdekte pleintjes en slenterstraatjes twee supermarkets en dertig gespecialiseerde winkels met pyramidevormige daken die bij het land schap passen. Men kan er parkeren en flaneren, kopen en koffie drinken, zaken doen en allen-maar-zijn. MeD vindt er wat in architectentaai heet de optimale ruimtelijke relatie. En dat is een kost baar goed in een woonwijk. WAT DOET LEUSDEN? Over enkele jaren zal een begin ge maakt kunnen worden aan het boofd-win- kelcentrum van de ,,new Town" Leusden. Wat zal dat worden? Welke vorm krijgt dit centrum, dat temidden van kantoren zal liggen, en zodanig zal worden ge bouwd, dat voetgangers en mobiel ver keer van elkaar gescheiden zijn? De plannen zijn nog vaag. Er wordt door deskundigen nog druk over ge dacht De moeilijkheid is: hoe maakt men een winkelcentrum, dat werkelijk een centrum is en blijft Een ontmoetings punt vande mensen, nietalleen om te win kelen, maar ook - en dat is wellicht nog belangrijker - om te ontspannen Er zijn verschillende attractieve vormen denkbaar. Vooral in het buitenland heeft men op dit gebied verschillende struc turen ontwikkeld, die goed voldoen, ook al zijn ze voor verandering en verbetering vatbaar. In het structuurplan Leusden staat er gens temidden van het gebied, wat nu nog weiland is, een stuk terrein aangegeven als toekomstig hoofd-winkelcentrum, als toekomstig hoofd-winkelcentrum Het is belangrijk, dat daar, naast de winkels in de verschillende branches, ook andere zaken komen. Goede restaurants, enkele bioscopen (zeker voor een toekomstige bevolking van veertigduizend mensen), een theater (schouwburg), misschien een concertzaal, enkele gezellige café's.een nachtclub misschien, etcetera. Een aar dig idee zou misschien zijn om dit allemaal onder te brengen in een groot, aaneengesloten complex. Met overdekte passages, waar het autoverkeer met in kan doordringen en waar men zelfs met slecht weer gezellig kan ontspannen en winkelen. Ondergronds zou men dan een grote parkeergarage kunnen bouwen, vol doende om de auto's van zowel de bewo ners van Leusden, als van de omliggen de plaatsen op te kunnen vangen Want het is wel duidelijk, dat een aergenjx, misschien voor de regio uniek, projekt, veel mensen van buiten de gemeente zal trekken. Een dergelijk sociaal-cultu- reel-comercieel complex dient uiteraard ook via het openbaar vervoer bereik baar te zijn en wat is hier betèr ge schikt dan een metro-lijntje 9 Er zijn mensen, die bezwaren hebben tegen overdekte passages, vooral in een tijd, waarin frisse lucht schaars be gint te worden. Dat bezwaar kan opge heven worden, door de overkappingen van een dergelijke passage flexibel te maken. Bij mooi weereen „open dak", bij slecht weer gesloten Bovenstaande is slechts toekomst muziek. Wellicht wordt het allemaal anders, het zijn slechts ideeën voor een leefbare toekomst. En dat - daar over zijn we het allemaal eens - zullen we straks hard nodig hebben: een leef baar woon- en werkklimaat. In deze steeds gejaagder wordende wereld (tijd wordt steeds duurder) zal de mens ontspanning moeten kunnen vinden. En liefst in een atmosfeer, die vrij is van giftige gassen of vuil water. Jarenlang hebben we vredig gesluimerd in een wereld, waarvan we dachten, dat het nog best een aardige wereld was. Tot dat we ontdekten, dat we bezig zijn ons zelf de das om te doen. Luchtvervui ling, watervervuiling, afstomping, een tonigheid. Stedebouwkundigen doen bun best om aan de eentonigheid en de af stomping een eind te maken. De mensen worden nu eindelijk ook wakker ten aanzien van lucht- en watervervuiling. Als het niet zover komt, dat bij elk weerbericht op radio en TV óók een water- en luchtvervuilingsbericht wordt gegeven, kunnen we tevreden zijn. Als we dan ook nog met plezier kunnen wer ken en wonen in een fijne omgeving, in een comfortabel, flexibel ingericht huis, wel, dan kunnen we tevreden zijn. De gemeente Leusden heeft in ieder ge val de irans om een voorbeeld te geven. Daarvoor zijn echter enorme studies nodig en vooral ook geld. Laten we ho pen, dat dit laatste niet de doorslag gaat geven, zodat we over tien, twin tig jaar leven in een stad zoals alle andere steden: eentonig, ongezond, onge zellig, uitzichtsloos en somber. We heb ben wat dat betreft echter goede hoop. En hoop doet leven. LEUSDEN-ZUID - Een aantal jongeren id de jeugdsociëteit „Grote Kuip", de fcièteit, die 5 september aanstaande r van start gaat, zal maandag 17 ssjgustus een oude-kranten-aktie houden. De aktie heeft de naam Aktie Grok kregen, een verbastering van de naam "^ode soos: „Grote Kuip". Gehoopt wordt op deze dag zoveel mo- !Üjk oude kranten en tijdschriften te rzamelen, om de momenteel zo goed ad s leeg zijnde kas een beetje te spek- et 'Q. Een tip voor de Leusdenaren, die ick l?e augustus niet thuis zijn: legt u k, kranten op de stoep! LEUSDEN-CENTRUM N.H. K. 10.: ds Van Hoogevest uit Apeldoorn; 19.00 u.: ds Tammeling uit Bussum. R.K.Kerk. za 19.00 u.. zo. 7.30 u.: 9.00 u.: hoogmis; 10.00 u.: 5.30en6.30 u.: Lof. LEUSDEN-ZUID N.H.K. 10.00 u. ds Maarsingh uit Amersfoort, 18.30 u.: ds Tigchelaar uit Putten R.K. Kerk Huize Bosco, 8.30 en 10.00 u.: Hoogmis; 11.00 u. ACHTERVELD N.H.K. 9.30 u.: ds v.d. Wal uit Hilversum. AMERSFOORT G.K. Nieuwe Leusderkerk, 9.30 u. ds Zijlstra, 17.00 u.: ds Peddemors. Opstandingskerk, 9.30u.:geendienst, 17.00 u.: ds Bakker. WEEKEND 15 - 16 augustus 1970 Voor de praktijken: Boersema, lan- tink, Den Toom Arts: dr Lantink, Burg. de Beaulort- weg 61, tel. 03496-1210. LEUSDEN/CENTRUM - De KPJ Haastrecht kwam enige tijd geleden op bezoek in Leusden-Centrum bij de KPJ afdeling Hamersveld Op zaterdag 22 au gustus brengt de KPJ-afd. Hamersveld een tegenbezoek aan de Haastrechtse afdeling. De groep vertrekt die dag om 18 uur vanaf Ros Béyaert. Op het pro gramma m Haastrecht staan twee voet balwedstrijden van van elk een kwar tier, zowel voor de heren als voor de dames van het gezelschap. Na afloop zal er gedanst kunnen worden. KFJ- leden, die mee willen naar Haastrecht dienen zich vóór woensdag a.s. op te geven bij het bestuur. L.S.D. en LEUKEMIE Hoewel er nog geen directe bewijzen kunnen worden aangevoerd, zijn er uiterst sterke aanwijzingen dat er ver band bestaat tussen l.s.d. en leukemie, een soort bloedkanker. Twee Australi sche deskundigen deden en doen belang rijke onderzoekingen op dit gebied Vast staat dat l.s.d. bepaald geen gunstige uitwerking heeft op de witte bloed lichaampjes en ook niet op de chromo somen. (Van de redaktie) LEUSDEN - Vorige week dinsdag wer den twee personen gewond bij een ver keersongeval op de Dodeweg nabij de ingang van het internaat Don Bosco, toen een militaire vrachtwagen, die be zig was op de weg te keren, werd aan gereden. De 21-jarige militair M. v. d A. uit Arnhem en de 26-jarige mej. J. De Bennekomse dame reed met grote snelheid tegen de militaire vrachtauto. Beide gewonden werden naar het zieken huis de Lichtenberg gebracht. (Van de redaktie) ACHTERVELD - De Katholieke Plat telandsjongeren van de Kring Amers foort organiseert zaterdag a s een Wed strijdendag in Achterveld. Aandeze wed strijdendag zal ook de PJ.G'J. afde ling Woudenberg meedoen. De wedstrij den beginnen om één uur 's middags en vinden plaats in en rond de tent op het terrein van de gebr. Zwambacb te Achterveld, 's Avonds is er gelegen heid tot dansen op muziek van de beken de Nederlandse groep „The George Ba ker Selection" De wedstrijden worden gehouden van één tot vier uur. Op het uitgebreide programma staan: Foto's herkennen, flessen schilderen, gewicht schatten, een vragen-wedstrijd, schieten in de schiettent, home-trainer-wedstrijden, ballengooien, zakkengevecht boven een waterbassin etc. Daarnaast worden ook creatieve wedstrijden gehouden, zoals glasmozaieken maken, poppen maken van schuimrubber, beeldhouwen, mobiles maken etc. Uiteraard staan er ook weer de agra rische wedstrijden op het programma veebeoordelen, trekkerbehendigheid, varkensbeoordelen, bedrijfekonomie, vragenlijst en taxatie rundvee. LEUSDEN/ZUID - De Babysitcentrale van Leusden/Zuid beeft op 8 augustus voor de 1500ste maal een babysit uitge zonden. Het was mej. Fara Kuiper, die gratis oppaste bij de familie Krekel te Leusbroek. De 500ste oppas vond plaats op 30 januari 1969 en de 1000ste op 17 november van datzelfde jaar. Op 22 augustus bestaat de centrale vier jaar.

Leusder Krant | 1970 | | pagina 3