PHILIPS KLEUREN- EN ZWART/WIT-TELEVISIE A k prijs 2395. 1995.- zwart-wit televisie reeds vanaf Afscheid Burgemeester Schneiders Kappie en het geheim van de schatkis inruil tot 400. WOUTJE WACHT OP HET WONDER AD WISMAN Mary Porcelijn zinBoris Pasternak DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1970 Modewonscn worden vervuld door dit vlotte charmante schoentje Jonge mode op haar best. Deze en nog veel meer bij: LEUSDEN- CENTRUM 1 Tafelapparaat, met 66-cm moder ne rechthoek-beeldbuis Geschikt voor ontvangst van alle Nederlandse en Duitse kleuren- en zwart/wit-uit.zendingen Uitste kende geluidsweergave door gro te 15-cm dubbelconusluidspreker en speciale spraakluidspreker aan de voorzijde Hogetonenregeling en spraak/muziekschake- laar Zenderkeuze door drukknop-elektronische afstemming Hoogte 54 cm. breedte 78 cm. diepte 35/57 cm Kastuitvoeringen donker hoog glans. naturel, teak. palissander Dit toestel (bij voorkeur in donker hoogglans) kan ook worden ge bruikt in een televisie-stijlmeubel ..Queen Anne" LEUSDEN - Op vrijdag 4 september a s. hoopt de heer mr. F. J H. Schnei ders afscheid te nemen als burgemees ter van Leusden. zulks in verband met zijn benoeming tot burgemeester van Almelo, welke benoeming op 16 augus tus j 1 reeds is ingegaan Het ligt in de bedoeling dat op die dag de raad 's middags om vier,uur in vergadering bijeenkomt in het Kerkelijk Centrum aan de Asschatterweg te Leus- den-centruin. Na afloop van de raadsvergadering zal tussen 17.00 en 18 30 uur iedere belangstellende tijdens een receptie in genoemd gebouw in de gelegenheid wor den gesteld afscheid te nemen van de heer en mevrouw Schneiders. Het is uiteraard niet doenlijk ieder een persoonlijk voor deze receptie uit Li te nodigen. Vandaar dat iedere ingeze tene langs deze weg wordt opgewekt van de geboden gelegeneheid tot afscheid neming gebruik te maken Uw aanwezigheid wordt op hoge prijs gesteld ,,Een voetbal, Jan." Nooduitgang. Dankzij het zo verguisde songfestival e Knokke kennen we Mary Porcelijn- als we tenminste naar TV hebben gekeken of de kranten goed hebben gelezen. Mary Porcelijn is de Belgische deel neemster aan het songfestival te Knokke. die van de aanwezige journalisten de persprijs kreeg voor haar zangpresta ties. Of dit terecht of niet terecht was laten we hier buiten beschouwing. In wezen is dat niet zo belangrijk, vooral omdat het songfestival van Knokke nu niet bepaald als maatstaf kan worden gebruikt of doorslaggevend is ten aan zien van de zangkwaliteiten der deelne mers en deelneemsters Laten we ons dus eenvoudig bepalen tot de nieuwe LP van Mary Porcelijn, die kortgeleden van haar is verschenen. Het is de lang speelplaat ,,Mary Porcelijn zingt Boris Pasternak" en de plaat is op het label Omega door Dureco Amsterdam in Ne derland uitgebracht. Het is in z'n genre een bijzondere plaat. Op de A-kant staan namelijk vijf liedjes, waarvan de tekst afkomstig is uit het bekende boek van de nobelprijswinnaar Boris Pas ternak. ,,Dr Zjivago". De Nederlandse teksten zijn van de hand van de bekende televisie-kritikus NicoScheepmaker, die niet alleen intensief televisie kijkt, maar zich ook bijzonder interesseert voor het wel en wee der Slavische (lees Russi sche) letterkundigen en daarin uiting geeft in o.m. de rubriek ,,zeg er eens wat van onder het pseudoniem Mopper in de Volkskrant, ueze leksien van muziek voorzien door Al van 1} en het geheel wordt vertolkt door uitstekend zingende Mary Porcelijn staan in totaal vijf nummers van Pi ternak/Scheepmaker op de plaat B-kant is gevuld met andere lied) Mary Porcelein heeft qua zangstijl u weg van Liesbeth List en ook van Coi Vandenbos, maar toch behoudt ze h> eigen interpretatie, vooral door h Vlaamse accent Van de vijf Pastern; nummers vind ik ,,De bruiloft" ven de beste, maar ook de andere v; ,,De herfst", ,,De wind"; Weerziet en .,Een winternacht" zijn beslist moeite van het beluisteren waard, l de B-kant staan zes liedjes gegroe die voornamelijk zijn geschreven dl Mary Porcelijn en Mary Boduin i enige liedje, dat niet van één vandi twee is, ..Erotissima" vind ik de bes maar dat zegt eigenlijk niets van kwaliteit van de anderen, waarvan „E ander" en Pierre" ook bij mij Ik genoteerd staan. Mary Porcelijn heeft een lijne p! gemaakt, hoewel de interpretatie wellii niet altijd bij iedereen in de sra zal vallen, omdat het een typisch Vlaai: plaat is. Dit komt tot uiting in de even vlekkeloze opname, waarbij sü mige van de liedjes door het orfc teveel worden overspeeld, de tekst vt drinkt in het geluid. Vooral bij ,,V Brülante" is dat het geval. En dal bijzonder jammer, want de teksten stuk voor stuk de moeite waard om gj gehoord te worden. Vraag uw platento delaar maar eens om wat te laten h« van ,,Mary Porcelijn zingt Boris Pj ternak", op Omega 193 484-x, sten Bert FEUILLETON DOOR TO DORSSEN-VAN LOON Nu wist ik, dat Tini's waarschuwing geen verzinsel was, doch harde wrede waarheid. Roels gevoelens verdoelden als bij toverslag. Hij schoof een eindje bij me vandaan, zijn koffie drinkend en voor zich uitkijkend De stilte werd pijnlijk „Houd je nu minder van me?" vroeg ik met een benepen stemmetje, „nu je weet, dat ik een beetje moeilijkheden heb?" „Welnee, waarom? Dat is maar onzin. Je komt er wel overheen niet? We wachten gewuon een tijdje, nietwaar?" We zaten nog een poosje te zitten, zon der elkaar aan te raken. Opeens keek hij op z'n horloge. „Ik maak het vanavond niet te lang, Woutje, want van de week had ik een Kleine aanrijding. Ze hebben de deur er uit geklopt, maar ik wou hem nog even spuiten, dan is-ie morgen droog, snap je?" Ik knikte begrijpend. Ik snapte begrij pend, lk snapte alles, veel meer dan hij op dit moment vermoedde. Dit zou wel hel laatste bezoek geweest zijn dat de de heer Roel van Ameren gebracht had aan mijn woning. Ht afscheid was koel. Hij beroerde nau welijks mijn lippen en toen ik in in een impuls mijn armen om zijn hals sloeg en hem op mijn beurt wilde kussen, maakte hij zich onwillig los. .Vol gende keer, Woutje. we houden het tegoed hè? Tot ziens." Nadat ik de deur achter hem gesloten had. hoorde ik zijn zware voetstappen over de stenen Ik rende de trap op. Van uit mijn slaapkamer kon ik de hele straat overzien. In de luwte van de portiek stak hij een sigaret op en keek even naar de verlichte etalage. Daarna haalde hij zijn schouders op, stapte op zijn fiets en reed in de richting van zijn huis De garage, waar de auto van de Coöperatie gestald werd, lag precies in een andere richting. Waarschijnlijk was het eerste, wat hem binnen schoot, welkom geweest als ex cuus te dienen. Natuurlijk had hij hele maal geen aanrijding gehad. Of het zou moeten zijn met mijn zaak. De zaak, die hij beschouwd had als zwaar beladen met goud, waarvan hij gehoopt had zoveel mogelijk te zullen profiteren, nadat we op het gemeentehuis geweest waren. In elk geval was er een familielid bij de Van Amerens die het tegen de borst stuitte dat Roel met me wilde trouwen om m'n geld En Tini verdiende eveneens een medalje. Als Frits en Tini niet al te scru puleus waren geweest en hun mond had den gehouden, zou ik er volkomen inge trapt zijn. Té laat zou ik tot de ontdekking komen, dat zijn liefde voor mij allemaal toneelspel v/as geweest en dat het hem uit sluitend te doen was geweest om een ge makkelijk lui leventje van mijn geld te hebben. Natuurlijk zag ik hem niet meer terug. We hadden geen afspraak gemaakt. In een opwelling van bravour ging ik nog één keer op een avond naar de spoorwo- ning. Daar was iedereen, behalve Roel en de vrijer van Els, die weer op zee vertoef de. Iedereen was vriendelijk en hartelijk tegen me, maar toch voelde ik, dat er een gespannen sfeer hing. Bovendien was Els koel en kort tegen me. Ik besloot maar niet te lang te blijven Toen ik mijn korte jasje aantrok, vroeg ik aan Els: „Bij gebrek aan Roel, eh. breng je me een eindje op?" Ze keek op van haar borduurwerk. „Spijt me, Woutje. maar dit moet nog klaar. Een andere keer. Het is nog tame lijk licht, hè?" Ik knikte begrijpend. „Je hebt gelijk. Ik vind de weg alleen ook wel." We keken elkander een paar sekonden aan en in die blik begrepen we elkander Het was waar schijnlijk niet enkel Roel geweest, die van plan was mij aan de haak te slaan. Niet eens onmogelijk, dat het eigenlijke initia tief van Els afkomstig was. Al of niet ge ïnspireerd door wat Roel in de huiselijke kring placht te zeggen omtrent zijn toe komstplannen. Bij de deur keek ik nog even naar Frits en Tini, die dicht bij elkaar zaten, en knipoogden. Ze glimlachten begrijpend. Thuis heb ik niet gehuild. Ik begon rou tine te krijgen in het verwerken van dit soort teleurstellingen. Tegen mijn gewoon te in haalde ik een fles likeur uit de winkel en schonk me een glas vol. Daarna dronk ik nog een paar glazen. Ergens was zoiets toch nog goed voor. Al lijm je er geen gebroken hart mee, je kunt er de pijn mee verzochten en dat is tenminste wat Dit alles had nog een onverwacht staar tje Eigenlijk nog komisch ook. Eén van m'n leveranciers was een groothandel in de stad. Van hem had ik twee keer per week een vrij behoorlijke bestelling, net jes op de plaats, die daarvoor bestemd was. Ik kreeg de nota, gaf vast pandoer het tweetal enkele sigaretten en wij had den weer voorraad Drie weken, nadat Roel voor het laatst mijn woning had verlaten, kwam de auto voorrijden. Tot mijn verbazing werden de goederen niet gelost. D^ chauffeur, ge dachtig aan de instructies, belde aan de zijdeuren toen ik opendeed, gaf hij me de nota en zei: ,De baas wil, dat u voortaan kontant betaald, anders mag ik de goe deren niet afleveren." Aanvankelijk begreep ik het niet. ,Waar om is dat nu ineens? Ik betaal altijd bin nen acht dagen via de Éank. Is hij ooit één cent aan me tekort gekomen?" De man haalde zijn schouders op en keek nors voor zich. „Dit is mijn zaak niet, juffrouw. Ik heb m'n orders en daar houd ik me aan: m dit geval boter bij de vis." M'n eerste impuls was hem me' alles te rug te sturen, maar toen ik de nota be keek. zag ik. dat er artikelen op stonden die we hart nodig hadden om de winkel voorraad aan te vullen. „Nee" was bij ons nooit het geval. Eén van vaders stel regels. Gelukkig had ik op dit moment voldoende kontanten m huis. Dus kwam ik met het geld. Hij telde het zorgvuldig na, zette een krabbel op de nota en borg het geld weg. In het gangetje schreeuwde hij tot zijn bijrijder: „Het is in orde, we kunnen lossen!" Hij mopperde v/at, maar hield verder zijn mond. Toen ik een poos later iets haalde in de magazijn, schrok ik van de chaos. Ze hadden alles schots en scheef door elkaar gezet En op dit moment ging me een licht op. Ik had Roel een gefanta seerd verhaal opgehangen over financi ële moeilijkheden. Waerschijnlijk had hij ele moeilijkheden. Waarschijnlijk had hij maakt. Geleidelijk aan drong tot me door, dat dit schade kon opleveren voor mijn zaak, als in het dorp het praatje rondgestrooid was, dat ik in geldzorgen zat. Het was in elk geval overgewaaid naar de groothan del in de stad, waar onze zaak al zo'n k\v*rt eeuw zaken mee deed Op het eerste gerucht van mogelijke mindere sol vabiliteit had men in de stad zijp conclu sie getrokken- Juffrouw Burgenaar moest voortaan maar kontant betalen, anders kreeg ze voor geen cent Binnen veertien dagen bemerkte ik, dat meerdere leveranciers van het gerucht op de hoogte waren. Een vertegenwoor diger, die ik een flinke order ^pgaf. haal de verlegen zijn schouders op „Neemt u niet teveel hooi op uw vork, juffrouw? Zullen we het hierbij maar niet laten?" Ik voelde me kwaad worden, maar ik beheerste me en deed, of ik geen erg had in zijn opmerking dus somde ik nog een aantal artikelen op. Prompt werd ik de volgende morgen door de fabriek gebeld. Ze stelden de grote order bijzon der op prijs en hij zou met de meeste zorg uitgevoerd worden. Maar kon ik bepaalde garanties geven! Omtrent een stipte betaling? Mochten de goederen onder rembours verzonden worden?" Ik vroeg kort en bondig: .Bent u ooit één cent aan me tekort gekomen? Hebt u langer dan één of twee weken op ho norering van uw nota's moeten wachten? Nee, dat was niet het geval, integendeel Maar dit was zo'n grote order, veel gro ter dan anders. Ik zei, dat ik een groothandelaar er uit gegooid had. „En als u denkt, dat ik er bij in het krijt sta, mag u vrij informe ren hoe ik de laatste jaren heb betaald. En als dit niet genoeg is. wil ik nu nog wel een aantal leveranciers opsommen. U levert mij de goederen op nota. Ik be taal binnen acht dagen. Zo niet. als u plotseling geen vertrouwen meer in mijn zaak hebt, mag u de hele order annuleren Het bleek, dat men daar nog een grein tje verstand bezat. „In orde, juffrouw Burgenaar wij kenen u al een poosje en met uw vader waren er ook nimmer moei lijkheden. Ik vertrouw u op uw woord. Morgen hebt u alles thuis." .Dat doet me plezier: Ik eh zal u een lijstje sturen met artikelen er op geschre ven, die ik regelmatig nodig heb. Jullie grossieren immers ook? Als u ze kunt leveren, houdt u me hiervoor als klant." „En als het konflikt, dat u momenteel met één van uw leveranciers hebt, opge lost is?" informeerde men van de andere kant voorzichtig „Die komt bij mij niet meer aan bod. meneer, al kreeg ik het twintig procent goedkoper uls bij u." Ik had een paar nare weken, die ook op m'n humeur werkten. Geertje bemerkte het en vroeg- „Is het werkelijk waar. juffrouw, wat ze in het dorp beweren?" „Wat beweren ze. Geertje?" Ze kreeg een kleur. „O. het zal wel roddelarij zijn Het meisje wilde weglopen, maar ik greep haar bij de schouders en dwong haar me aan te kijken .Je hebt a gezegd nu wacht ik op b. Wat zegt men over mij en mijn zaak?" ,Ik geloof er niets van, maar men be weert, dat enkele leveranciers uw faillis sement hebben aangevraagd." Trots alles schoot ik in een lach De sufferds. De idioten. Nooit liet de goege meente zich iets aan Woutje Burgenaar gelegen, maar nu men van alle kanten be weerde dat het mis ging met haar zaak. gnuifde het dorp. In de hoop. dat die pukkel-griet naar de bliksem zou zijn Maar dat plezier gunde ik ze niet Ik keek het meisje aan. „Zou je maar niet je ontslag nemen? Het is beter bij tijds het zinkende schip te verlaten, niet? Je kunt een mooi getuigschrift van me krijgen." Ze schudde haar hoofd. „Ik kan het niet geloven. De zaak loopt toch goed? Uw omzet is altijd stijgende. Hoe zou dat dan mogelijk zijn?" „Hoewel ik niets kan bewijzen," ant woordde ik. met zorg m'n woorden kie zend. „weet ik, wie me deze poets bakte. Het is een wraakneming Meer zi0 ik hier over niet. En voor de rest. is het nodig uit te leggen, dat er geen tiende procent. van al dat geklets waar is?" Ze haalde verlicht adem. „Ik kon me al niet voorstellen Evengoed niet? Om iemands goede naam zo t< smeuren. Wat hebben ze er aan'?" „Vroeger schold men iemand, die een of andere manier gehandicapt gewoon uit en iedereen beschouwdi als heel gewoon. Een man met een rug, heette bochel. Een vrouw mei voetgebrek: een mank wijf. Als ie: z'n ogen niet precies recht stonden men hem na als „schele". Maar tegen: dig zijn onze gevoelens geëgaliseerd zijn ontzettend fatsoenlijk geworden je het woord „neger" op je lippen n> beschouwt men je als rassenhatei mensen heten tegenwoordig bejaa; een werkster is een schoonmaakste als ik tegen Pieterman 's morgen- morgen melkboer" zeg. is hij bete want het woord boer is voor de mi: stander-detaillist een soort beledigin: is mijn „melkleverancier" snap je om zegt nooit openlijk iemand iets m'n pukkelachtige gezicht of m'n '3 glazen. Leve onze beschaving. Doei het eerste gerucht, dat in de wereld over financiële moeilijkheden bij B naars Zet Bee, verkneukelt men z: over en hoopt, dat m'n laatste stoei der m'n achterste verkocht zal wordf wordt ven*; Laat in de ochtend van de volgende dag stoomde Kraak de haven van Lut jewier binnen en meerde aan de kade Professor Jodelahiti begaf zich, vol gens afspraak, zonder verwijl naar het Ministerie van Financien en naar de Maatschappij voor Wetenschappen In een verrassend korte tijd was de klein- geleerde weer terug. In zijn gezelschap bevonden zich prof. dr A. B. C. Dinnemer van Wijdom, de zeer geleerde president van de Maatschappij, alsmede Zijne Ex- -cellentie Jonas J Stracteugel, de Lut- wierse Minister van Financien. De ruime dienstauto werd gevolgd door een bestelwagen, waaruit een twee tal potige werk-ambtenaren stapte dat, op aanwijzingen van professor Jodelahiti, de kist van de Kraak haalde en in de auto laadde Kappie en de Maat werden aan de. cellentie heer Stracteughel voorgestel waarna deze drie, met de twee pr fessoren, naar het statige Ministe: van Financien reden. Daar begaf zich onmiddellijk naar de smaakvol gerichte werkkamer van debewindsrm Enkele ogenblikken later werd ook deb binnengedragen

Leusder Krant | 1970 | | pagina 6