„Met dankbaarheid kijk ik terug op afgelopen jaren' Vervolg raad Leusden Firma Lieshout bestaat 10 jaar Zilveren kloosterjubileum van zuster Huberta AFSCHEID RAADSLID H. DE WILD (66) Grote belang stelling voor begrafenis scholieren Teken-foto- kreatieve wedstrijd EHBO- bloedafname- avond Europarkstad in gemeente klasse I Inleidende avonden van dienst sport en spel Dierenbescherming A'ïoort en omgeving houdt aktie DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1970 (van de redaktie) LEUSDEN - De nestor van de Leusder raad, fraktieleider H. de Wild van de CHU, heeft na 25 jaar trouwe dienst het raadsbijltje er bij neergelegd en zijn taak overgedragen aan jongere krachten. In de raadsvergadering van vorige week woensdag werd dit afscheid officieel geaccentueerd door een gebak je bij de koffie, toespraken en geschen ken. Voorzitter W. A van Zandbrink: ,,De heer de Wild is vandaag voor het laatst in de raad. Hij heeft om persoonlijke redenen bedankt voor het raadslidmaat schap. Wij vinden dat bijzonder jammer, maar wij respecteren uw besluit. Wij zijn u bijzonder erkentelijk voor al het werk dat u in de afgelopen 25 jaar voor de gemeente hebt gedaan U weet wat er sinds 27 juli 1945, toen u voor het eerst in de toen nog noodraad kwam, allemaal is gebeurd. Er is veel veranderd in de gemeente Leusden. U hebt altijd ten opzichte van de gemeentelijke proble men een positieve instelling gehad en u hebt altijd het algemeen belang voor ogen gehouden. Op uw wijze hebt u bij gedragen tot de ontwikkeling van de ge meente Leusden. U kunt terugzien op een vruchtbare tijd, waarin u met volle ambitie in de raad hebt gewerkt. Ge meenschapsgevoel ligt in uw karakter U hebt naast uw lidmaatschap dan ook veel werk op kerkelijk-maatschappelijk gebied verricht. Helaas gaat u nu de u zo vertrouwde kring verlaten. Namens het college hartelijk dank voor uw bij dragen aan de ontwikkeling en groei van de gemeente Leusden in de afgelopen jaren. Wij hopen, dat u de komende jaren in rust zult doorbrengen Loco-burgemeester Van Zandbrink overhandigde het scheidende raadslid hierna een ingelijste foto van het gemeentehuis. „Om zo nu en dan eens naar te kijken en te bedenken, dat u heel wat tijd van uw leven in dit ge bouw hebt doorgebracht" Namens de raad sprak de heer Van Maanen (AR). ,,Wij respecteren uw be sluit, maar betreuren uw vertrek. U hebt in de afgelopen 25 jaar veel raadsleden zien komen en gaan. U bleef. U hebt vijf burgemeesters meegemaakt. U hebt Leusden van kleine plattelandsgemeente langzaam zien opgroeien. U hebt nog een tijd meegemaakt, waarin de raads vergaderingen werden gehouden aan de hand van een klein papiertje, waarop enkele punten stonden. Agendastukken en de agenda, kreeg u niet thuisgestuurd. U moest maar afwachten wat er werd besproken. De secretaris las in die tijd de notulen nog voor. Toen was het raadslidmaatschap een ere-baantje. Ik ben er echter van overtuigd, dat het ook toen voor u al geen ere-baantje was. U kwam voor uw principes en overtuiging uit. U wist wat u wilde. Van de door u ingenomen standpunten keerde u niet gauw terug. Nu is er dan een eind gekomen aan uw werk in de gemeenteraad. Wij vinden dat bijzon der jammer. Hartelijk dank voor al het werk, door u in de 25 jaar gedaan hebt." Als blijk van waardering overhandigde de heer van Maanen de heer De Wild een fikse kist sigaren in geschenkver pakking. ,,Dit zal wel spoedig in rook vervliegen," aldus de heer Van Maanen, ,,maar ik hoop, dat de gedachten aan de raad en haar werkzaamheden niet in rook zullen vervliegen." De heer De Wild in zijn dankwoord- ,,Ik heb steeds prettig gewerkt en ik ben blij, dat ik het allemaal heb mogen doen. Als ik terugdenk aan de begintijd van mijn raadslidmaatschap, dan is toch wel duidelijk, dat er ontzaggelijk veel veranderd is. Zoals de heer van Maanen reeds zei, werden er toen geen agenda's opgesteld en kregen we geen raadstuk- ken thuisgestuurd. De burgemeester was waarschijnlijk bang, dat we ons dan te veel konden voorbereiden om kritiek te kunnen leveren. Als we eens een vraag stelden aan de burgemeester, haalde hij zijn schouders op. Het gebeurde toch allemaal, zo hij wilde. Later heb ik eens voorgesteld om de agenda naar de raads leden thuis te sturen. Dat heeft heel wat voeten in de aarde gehad, reken dat maar'Burgemeesten De Beaufort was met erg van kritiek gediend en dat wilde hij schijnbaar zo houden. Toch hebben we het voor elkaar gekregen, dat de agenda werd thuisgestuurd. Met blijdschap en dankbaarheid kijk ik terug op de afgelopen jaren. Toen ik als raadslid begon telde de gemeente zo'n 3000 inwoners, nu zijn het er meer dan 10.000, terwijl dit aantal in de toe- De heer H. de Wild (CHU): Ik heb steeds prettig gewerkt in de raad. Nu moeten jongeren mijn taak overnemen. komst zeer sterk uit zal breiden. Van nieuwbouw was toen nog helemaal geen sprake. Leusden/zuid was toen nog agra risch landschap en ook op deze plaats, waar we nu de toekomst van Leusden vaststellen, graasden nog de koeien. De gemeentelijke materie is nu ingewik keld geworden en het is veel moei lijker en tijdrovender om een agenda punt te bestuderen, dan toen. Ik heb prettig met de raad samengewerkt, maar er is een tijd van komen en een tijd van gaan. Ik ben nu 66 jaar en ik heb met veel plezier en enthousiasme gewerkt. Maar het is nu toch beter om het over te geven aan jongere krachten, want je merkt zelf, dat je belangstelling en persoonlijke initiatieven voor de ge meentelijke problematiek langzaam maar zeker gaan verflauwen." De heer De Wild wenste tot slot de raad Gods zegen en wijsheid toe. Voorzitter van Zandbrink bedankte de heer de Wild voor de woorden en wen ste hem het allerbeste toe. LEUSDEN-CENTRUM - Op zondag 30 augustus hoopt Zuster Huberta, O- verste van Huize St. Ausfridus te Ha- mersveld haar zilveren Kloosterfeest te vieren. Na verschillende jaren als keukenzuster haar beste krachten te hebben gegeven, werd zij in 1964 over ste in Hamersveld. Na zes jaren hier (van de redaktie) LEUSDEN/ZUID - De begrafenis van de achtjarige Marijke van Dam, die maandagmorgen samen met haar vrien dinnetje de zevenjarige Marianne Blan- kestijn op de Arnhemseweg nabij de Schutterhoeflaan verongelukte, trok don derdagmiddag honderden belangstellen den. Honderdvijfentwintig kinderen wa ren met twee bussen naar de Hervorm de begraafplaats in Leusden gekomen om hun verongelukte kameraadje de laatste eer te bewijzen. Op de begraafplaats werd het woord gevoerd door het school hoofd van beide meisjes, de heer L Sprong en door ds H Pol uit Wouden berg De Amersfoortse begrafenison dernemer A. Brandsen sprak namens de ouders een kort dankwoord Later op de dag werd onder eveneens grote belangstelling Marianne begra ven. Haar laatste rustplaats ligt naast die van Marijke De rouwdienst werd hier geleid door ds J van Haaren, pre dikant van de Gereformeerde Kerk in Amersfoort. De heer Sprong, hoofd van de school, sprak het afscheidswoord. De broer van de vader van het over leden meisje, de heer H. Blankestijn, bedankte de aanwezigen voor hun blijk van medeleven. werkzaam te zijn geweest, ging ze in de bejaardenzorg en kwam in 1964 weer terug als overste in Hamersveld. Deze dag wordt in intieme kring ge vierd. Degene die zr. Huberta persoon lijk willen geluk wensen worden hier toe in de gelegenheid gesteld, dit te doen tijdens de receptie in Huize St. Ausfridus van 11.45 - 13.00 uur. ACHTERVELD - De jeugdraad Achter veld organiseert evenals voorgaande ja ren een wedstrijd waarbij de dorps gemeenschap zijn creatieve instelling kan tonen. Heeft u een leuke foto, een tekening of een geknutseld ontwerp ge maakt stuur het eens in. Juist daardoor kan een samenleving zich eens van een andere dan zakelijke kant laten zien. Iedereen heeft kans een prijs te win nen Vooral originaliteit en kwaliteit worden hoog geschat. En al de inzen dingen zullen geexposeerd worden op een heel speciale wijze. Denk er eens over U kan tot 15 september insturen aan. Bestuur Jeugdraad Achterveld t.a.v. T Kleinveld Garage Hessenweg, R. Tij mensen Achterveldseweg 43, R Zand brink Hessenweg 192 De leeftijdgroepen zijn: groep A, 8-12 jaar groep B 12-16 jaar groep C. 16 jaar en ouder, graag groep bij in zenden vermelden Een deskundige jury bestaande uit: Mevr. von Bergh- Arnoldus, mevr. van Dijk- van Halteren en de heer Kerstens, heeft graag handen vol werk aan de inzendingen. RONDVRAAG AANKOOP WONINGWETWO NINGEN De heer Kuijper (PvdA) vroeg in de rondvraag naar de mogelijkheid tot het aankopen van woningwetwoningen door bewoners. Hij wist verschillende gega digden. Voorzitter van Zandbrink: Al leen de nog lopende aanvragen worden gehonoreerd. Nieuwe aanvragen kunnen we voorlopig niet in behandeling nemen." BRIEF GPV De heer Mandemaker had een lange lijst met vragen. „Wanneer kunnen we het advies van het college verwachten op de brief van het GPV, welke drie maanden geleden binnenkwam? Het wordt nu toch wel de hoogste tijd, dat we over de verkoop van anti-conceptie artike len beslissen." De heer Zandbrink: Het college vindt dit een moeilijk punt. We hebben besloten om eerst een ad vies in te winnen van een ervaren me dicus, alvorens wij een voorstel doen." RAAD OP DONDERDAG De heer Mandemaker: „Volgens de nieuwe reglementen van orde dient de raad op donderdag te vergaderen. Ik stel voor om, mede in verband met tijdige publikatie in de Leusder Krant, de raads vergaderingen in het vervolg op donder dag te houden." De meerderheid van de raad ging hiermee akkoord. VERVUILING „Het is mij opgevallen, dat een deel van het Leusder zwembad aan het ver vuilen is," vervolgde het socialistisch raadslid zijn vragenlijst, met name het overdekte gedeelte wordt door de „prille jeugd" gebruikt als toilet en vuilnisbak. De kleedgelegenheden, die overigens niet voor die jeugd bestemd is, maar waarvan door hen wel gebruik wordt gemaakt, zien er niet bepaald schoon meer uit,. Ik verzoek maat regelen te nemen op korte termijn!" Voorzitter van Zandbrink was verrast door deze opmerking, maar hij beloofde graag dat hier direkt de nodige aandacht aan zal worden besteed. BOUWVERGUNNINGEN De heer Mandemaker had de indruk, dat de afdoening bij de aanvragen van bouwvergunning lang op zich laat wach ten, althans in de meeste gevallen. De heer Mandemaker: „Het duurt soms wel een halfjaar." Volgens de wet is het noodzakelijk, dat een dergelijke aan vraag binnen twee maanden wordt af gehandeld. Zo niet, dan dient de aan vrager een schriftelijke mededeling te ontvangen, waarin staat, dat zijn aan vraag is opgeschort. De heer Mande maker vond een beter kontakt tussen ACHTERVELD - Evenals in voorgaan de jaren zal de E.H.B.O. afdeling Ach terveld in samenwerking met het Ne derlandse Roode Kruis, ook dit jaar weer een bloedafname-avond organiseren. Een ieder 'die hiervoor in aanmerking komt zal dan in de gelegenheid zijn bloed te geven voor de medemens in nood. Het Internationale Roode Kruis heeft doorlopend grote behoefte aan bloed om waar ook ter wereld de nood te kunnen lenigen. De organisatoren hopen daarom ook op een massale opkomt. De bloedafname zal plaats vinden op dinsdag 1 september a.s. in „Ons Ge bouw" van 19.30 tot 21.30 uur. Zoveel mogelijk zullen alle inwoners huis aan huis worden bezocht om zich voor deze bloedafname op te geven. Het spreekt vanzelf dat ook zij die door omstandig heden geen huisbezoek ontvangen of op dat moment niet aanwezig zijn, toch van harte welkom zijn op de bloedafname- avond. (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Eind deze maand bestaat de lima J. C. M. Lieshout aan de Hamersveldseweg te Leusden/Centrum tien jaar. In 1960 bouwde de heer Lieshout een nieuw pand voor de verkoop van textiel en woninginrichtings-artike len. In de afgelopen tien jaar is het pand tweemaal verbouwd en de totale winkel oppervlakte verdubbeld. In de naaste toekomst hoopt de firma Lieshout opnieuw uit te kunnen breiden in verband met de op komst zijnde snelle verstedelijking van Leusden/Centrum. ,,We hopen op tijd klaar te zijn om de nieuwe bewoners van onze gemeente op te kunnen vangen" Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de zaak wordt een speciale aktie gehouden. Klanten hebben de kans op één uur gratis kopen, wanneer ze de kassabonnen van deze week goed bewaren Ook van buiten de gemeente Leusden komen overigens mensen naar de zaak van de firma Lieshout, zoals uit Amersfoort en Soest, om hier hun inkopen te doen. VOLKSTUINTJES De heer Berg (KVP) wilde weten of er een mogelijkheid bestond tot de aanleg van volkstuintjes. Voorzitter „De behoefte aan volks tuintjes is door deskundigen bekeken. Gebleken is, dat de belangstelling steeds geringer wordt. Een volkstuintje ob- jekt lijkt, gezien deze ontwikkeling, dan ook niet aantrekkelijk Het is zonde om daar een deel van de bestemmingsplan nen aan op te offeren. Individueel zal er misschien nog wel eens eenmogelijl- heid zijn." De heer Berg (KVP): „Is er een moge lijkheid tot de aanleg van volkstuintjes?" de gemeente en de aanvragers nood zakelijk. „Het lijkt mij logisch dat aan vragers na een bepaalde tijd in ieder geval bericht krijgen over de reden, waarom zij zo lang moeten wachten. Ook een ontvangstbevestiging van een aanvraag is aan te bevelen." Voorzitter van Zandbrink: „Normaal gebeurt dat ook. We hebben echter enige tijd te kampen gehad met personeels tekort. Dat is nu opgeheven, zodat we alle aanvragen in de toekomst binnen de gestelde termijn hopen te kunnen hono reren met een antwoord. Aan de andere kant gebeurt het ook vaak, dat de bij- De heer VAN Tiel (VVD): Blij met carports in Rossenberg I. behorende stukken bij een aanvraag ont breken. Hierdoor treden uiteraard stag naties op. Voor zover mogelijk worden de vergunningen nu snel de deur uit gewerkt." De heer Mandemaker pleitte voor een betere verkeersvoorziening van de Ho- horstlaan. Hij vroeg of het advies van de politie in deze al was uitgebracht. Voorzitter van Zandbrink beloofde er op aan te dringen, dat dit probleem voorrang krijgt. De heer Ossendrijver (KVP): Verhar ding van de Schoonderbekerweg nood zakelijk. Hoe lang moeten we daar nog op wachten? De heer Ossendrijver (KVP) vroeg aandacht voor de verharding van de Schoonderbekerweg (de verbindingsweg tussen Achterveld en de Rudolphstich- ting). Voorzitter Van Zandbrink deel&e mee, dat wat dit betreft een brief was uitgegaan naar de gemeente Barneveld In overleg met die gemeente moet beke ken worden in hoeverre men kan over gaan tot de verharding van deze weg en wat de financiële koneekwenties hier van zijn Het grootste deel van de weg behoort tot de gemeente Barneveld. De heer Huurdeman (KVP) vroeg nog eens de aandacht voor verbetering van de Hessenweg Voorzitter Van Zandbrink noemde het een moeilijk probleem De heet Van Tiel (VVD) tenslotte vroeg opnieuw naar de telefoonnumme ring in de gemeente Leusden. Volgens hem zou burgemeester ^cnneiders pro beren-in ieder-geval de plaatsen onder één naam in de telefoongids'.te 'laten zetten. Volgens de heer Van Tiel was dit nog niet gebeurd. Voorzitter Van Zandbrink deelde mee, dat de onderhan deling inderdaad had plaatsgevonden en dat de PTT had toegezegd de tele- foon-abonnee's onder één plaatsnaam in de gids te zullen zetten Wellicht was deze druk van de gids reeds in aanmaak, zodat de wijziging niet meer kon worden aangebracht, aldus de voorzitter. Tot slot van de vergadering bracht de voorzitter dank aan het scheidende raadslid de heer H. de Wild, fractie leider van de CHU. De heer van Maanen sprak namens de raad. Beiden overhan digden geschenken aan de heer De Wild. Na afloop van de vergadering bleven de raadsleden bijeen in besloten ver gadering. (van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Aan het begin van de vorige week woensdagavond ge houden raadsvergadering van Leusden, deelde loco-burgemeester W A. van Zandbrink mee, dat voor Europarkstad (omvattende 100 Euro-woningen) de ge meenteklasse 1 zal gelden Deze veras sende mededeling betekent onder meer, dat adspirant-kopers een hogere bouw- subsidie van het rijk kunnen verwachten. Ook is er nu de mogelijkheid om 100 pre mie-woningen méér te bouwen. De heer Mandemaker (P.v.d.A.) was niet erg voldaan over deze gang van zaken. „Voor diegene die er komen te wonen is het uiteraard prettig," aldus het socialis tische raadslid, „maar het is uitermate diskriminerend ten opzichte van de an dere bewoners in de gemeente Leus den. In de stukken lees ik bovendien, dat de aanvraag is ingediend door Euro- woningen zelf. Dat is wel een heel gekke gang van zaken, vooral omdat het hier een zuiver politieke daad betreft." Voorzitter van Zandbrink kon het hierin niet helemaal met de heer Man demaker eens zijn ,,U moet niet ver geten," aldus de loco-burgemeester, „dat het hier experimentele woningbouw betreft. Bovendien ligt er hier voor de minderdraagkrachtigen een kans om hier een woning te krijgen. Als stelt, dat de Aanvraag door Eurowoningen bij de minister is ingediend, dan moet ik er aan toevoegen, dat dit is gebeurd met volle instemming en steun van het col lege." De heer Mandemaker: „Dit is op nieuw een stap in de richting van de vorming van een seperate groep van Rozendaal 1-bewoners. „Hij hoopte ech ter, dat binnen afzienbare tijd de gehele gemeente Leusden in de gemeenteklasse 1 zou worden ondergebracht. Meegedeeld werd tevens, dat de ver koop van de grond aan Eurowoningen voor de eerste fase van Rozendaal 1 door G.S. was goedgekeurd. ACHTERVELD - Bij voldoende belang stelling organiseert de Jeugdraad in samenwerking met de serviceburo's creativiteitsvorming, enkele avonden waar men kan leren spelen knutselen etc. en dit ook aan anderen over te brengen. Dit wordt dan onder speciale leiding gedaan. Het is echt iets voor ouders van jonge kinderen, en jonge ren die graag helpen leiding geven bij ontspanningsavonden De kosten wor den hoofdelijk omgeslagen Maak uw buurvrouw-man-vrien-kennis eens ent housiast, wat zijn enkele avonden voor een hele winter waar men zoveel mee kan doen. Opgeven bij bestuur jeugdraad (ieder kan meedoen) voor 20 september u hoort dan via deze krant wanneer er gestart wordt Adres Jeugdraad: p/a Mej. R Tijmensen Achterveldseweg 43 of T. Kleinveld Hessenwegl62 (garage). LEUSDEN - Door de dierenbescher ming Amersfoort en Omstreken wordt reeds geruime tijd een inzamelings actie van oud papier, boeken en vodden gehouden. De opbrengst voor onder houd. benzine enz. van ambulancedienst, terwijl eveneens het onderhoud van hok ken en rennen bestemd voor zwerfdie ren hieruit wordt bekostigd Wanneer inwoners van Leusden hun oud papier enz. kwijt willen zal de die renbescherming dat graag op laten ha len. Gaarne telefonisch bericht aan het Dierentehuis Laan 1914 no. 29. Telefoon 03490-16665.

Leusder Krant | 1970 | | pagina 3