Wie wint de prijs met een „Variant" Opening Eurowoningen Mevrouw Heemskerk verwacht grote moeilijkheden in Leusden Vredesweek 1970 in Leus den geslaagd Zo maar een spel Begin 1971woningbouw voor bedrijfsleven in het plan De Wetering van start VERVOLG VOORPAGINA „Ideaal wonen" in Europarkplan SCHAAKNIEUWS LEUSDEN JONDERDAG 1 OKTOBER 1970 3 Deze week bieden we onze lezers de kans om zich eens expressief te uiten in een woordspelletje, waarmee prijzen te winnen zijn. WIE ZENDT DE MOOISTE VARIANT IN OP SPREEKWOORDEN0 Dat is het thema van deze week. Het is zo maar een spel, de volgens de redaktie beste ingezonden va riant op een bestaand spreekwoord of gezegde wordt beloond met f 10,-, voor drie andere is voor elk f5,- beschikbaar De inzendingen, welke met een prijs worden beloond zullen worden gepubliceerd, maar ook andere inzendingen, die aardig genoeg zijn, zullen vermeld worden. Wat moet u doen? Schrijf op een briefkaart een variant op een spreekwoord. De brief kaart adresseren aan: Redaktie LEUSDER Krant, Postbus 67, Barneveld, met in de linker bovenhoek het woord Variant. Wat dat precies is9 Een voorbeeld, een bestaand gezegde is ,,het geld dat stom is, maakt recht wat krom is Een variant hierop zou kunnen zijn ,,Het geld dat echt is, maakt krom wat recht is.' Het oorspronkelijke spreekwoord blijft herkenbaar, maar krijgt een ge wijzigde betekenis Speelt u mee aan dit sp^l? U hebt tot en met 11 qjctober de gelegenheid uw varianten in te zenden Veel succes. LEUSDEN/CENTRUM- Onze ma nier van wonen heeft de laatste jaren een verrassend snelle ontwikkeling door gemaakt. Bestond het wonen tot voor kort uit als het ware vullen van de be staande ruimte met tapijt en meubelen, nu zijn we doelbewust bezig een eigen leefklimaat te creëren. We wordendaar- bij echter vaak afgeremd, doordat in de meeste huizen de indeling dermate is vastgelegd, dat de eigentijdse woon wensen niet kunnen worden verwezenlijkt „Ideaal Wonen" is ervan overtuigd, dat de variabele indelingsmogelijkheden van de Euro Parkplan-woningen borg staan voor een functionele, individueel aan vaardbare, woonsfeer. „Ideaal Wo nen za£ dan n0k als taak om juist in dir projekt voorlichting te geven door het ontwerpen van de inrichting en het coördineren van de belangengroepen die bij de inrichting en het coördineren van de belangengroepen, die bij de inrich ting betrokken zijn. Idee en interieur ontwerp zijn van interieur-architect Wim van Rooyen. Hij omschrijft zijn visie als volgt: „Bepalend voor een inrichting zijn de gezinssamenstelling en manier van leven. In de modelwoningen zijn wij er van uitgegaan dat er vier verschillen de gezinnen in komen te wonen, varië rend van behoudend tot zeer progres sief, met als gezinszamenstelling twee tot zes kinderen. Elk huis heeft een eigen karakter gekregen door het samenspel van kleur van eigentijdse materialen, die door het hele huis consequent zijn doorgevoerd. De realisatie kwam tot stand door een uniek samenspel van 40 verschil lende fabrikanten. Er mag gesteld wor den, dat de inrichting, die een inte grerend onderdeel van deze huizen vormt een wezenlijke bijdrage betekent aan de verbetering van de woonsituatie voor een groot deel van de Nederlandse be volking. LEUSDEN - De Kamer van Koophan del verwacht, dat begin 1971 gestart zal kunnen worden met de bouw van de eer ste honderd woningen voor het bedrijfs leven in het plan Wetering te Leusden. Voor de realisering vandit woningencom plex heeft de Kamer, in overleg met het belanghebbende bedrijfsleven, de Stich ting Woningbouw Bedrijfsleven Eemland in het leven geroepen. Deze stichting hoopt binnen afzienbare tijd ook in an dere gemeenten in de regio woningbouw projecten ten behoeve van het bedrijfs leven op te zetten. De initiatieven die de Amersfoortse Kamer, in overleg met het gemeentebe stuur van Leusden, heeft genomen om in het plan Wetering te komen tot de bouw van woningen voor het bedrijfsleven, hebben grote belangstelling ondervonden van G.S. van Utrecht aldus de KR3 Het provinciaal bestuur toonde begrip voor het belang van dit plan, aangezien er in de regio Amersfoort in de naaste toekomst weinig mogelijkheden aanwe zig zijn voor de bouw van goedkope wo ningen. Gedeputeerde Staten willen daar om graag bekijken, of het mogelijk is de betreffende bouw in de eerste klasse te rangschikken om daarmee een lagere huurprijs te kunnen verwerkelijken. Ard Schenk na de plechtigheid. Hij is er zichtbaar beduusd van. Rinus Israels praat hier met Ard Schenk nog even over de mogelijkheid een huis in Europarkstad te kopen. Ard ziet het nog niet zo, maar Rinus kan het wel be talenOf hij het doet? LEUSDEN - Mevr. Fenny Heemskerk, een van Nederlands meest prominente schaaksters, verwacht moeilijkheden in Leusden, en wel op de 15 maal 64 velden tijdens de Simultaan Seance, waarvoor zij gaarne bereid bleek te zijn, toen Schaak vereniging Leusden haar hiervoor uitno digde. Dus vrienden huisschakers, bij de ze wordt u allen van harte uitgenodigd om dinsdag a.s. (6 oktober) te 19.45 uur aan wezig te zijn in de grote (voetbal) can- tine. Natuurlijk zijn ook de huis- of verenigingsschakers van buiten onze ge meente van harte welkom. Wat is de bedoeling, en wat biedt de Schaakvereniging Leusden u? Om met de laatste vraag te beginnen, de „Schaakver eniging Leusden" biedt u een gezellig ge avond sumultaan schaken, met als uw tegenstandster de charmante prominente schaakster mevr. Fenny Heemskerk uit Amersfoort! De schaakvereniging is erg gelukkig mevr. Heemskerk hiervoor zo spontaan bereid gevonden te hebben, vooral daar allen heel goed weten, en dat kunt u ook dikwijls in de couranten lezen, dat haar agenda overvol is. Natio nale en internationale wedstrijden wis selen elkaar in hoog tempo af, maar on danks dat is zij toch een avond voor u beschikbaar, uit puur enthousiasme voor de propaganda van deze mooie sport. Mevr. Heemskerk heeft zich direct akkoord verklaard met ons verzoek op 15 borden te spelen. Om 19.30 uur is de zaal open en kunt u zich aanmelden, na de eerste 15 inschrijvingen kunnen alle overige belangstellenden spelen tegen onze klubkampioen de heer J. v. d. Weij- den. Dames en heren huisschakers(sters) brengt u gerust kijkers en belangstel lenden mee, want, en nu komen we bij de beantwoording van de eerste vraag, de bedoeling van Schaakvereniging Leusden is eens echt open huis te houden, u de sfeer te laten proeven, en al uw schaak- vragen te beantwoorden Natuurlijk speelt Mevr Heemskerk om een hoge score te behalen, maar de Schaakvereniging Leusden van haar kant, geeft u graag een leuke herinnering indien u het tegendeel weet te bewerkstelligen. Het uitgangspunt „open huis" houdt tevens in dat er geen entree of inschrijf geld wordt gevraagd. Wat voor de goede orde wel van u verlangd wordt is, dat u vooral op tijd aanwezig bent. Beginners moeten vooral ook niet schromen even binnen te wippen, ook al durven ze mevr. Heemskerk niet aan, er Is alle gelegenheid om eens van gedach ten te wisiuloh Misschien zijn enkele belangrijke spel regels van Simultaan Schaken hier wel even op zijn plaats, dit kan wellicht verwarring tijdens het spel voorkomen 1 De Simultaan speler heeft altijt wit op alle borden, en doet dus ook op elk bord de eerste zet 2 De tegenspeler doet pas zijn zet als de simultaanspeler bij zijn bord is aange komen. 3 De simultaanspeler heeft ten alle tij den recht een gedane zet te herroepen, ook al is het stuk al geplaatst en los gelaten. Dit geldt zolang hij nog niet bij de volgende speler gearriveerd is! Tot a.s. dinsdag. Op een gezellige schaak avond kunt u rekenen en Simon heeft de koffie bruin! Voor de goede orde volgen hier nog even de uitslagen van de derde ronde van de huiscompetitie: Rooster 1; Bosch- man-Veenendaal 0-1, v. Egdom-Harlaar 0-1, v. d. Tang-Zwart 0-1, de Jager- Schraml-0, Struiwig-v. d. Weijden0-1, Boogaard-Mosterd 1-0. Rooster 2.. Emmo-Lamme 0-1, Dijkstra Sr -de Ridder 0-1, Graafland-v. Santen Jr.-0-1, Dijkstra Jr.-v. d. Steeg 0-1, de Graaf-Horst 0-1, Heiligenberg-Wis man 0-1. Met als voetnoot dat van de twaalf partijen er tien door de wit- spelers verloren werden, erhierendaar wel remise gevraagd werd, maar nimmer geaccepteerd, ook al smeekte Iemand hierom tot 0.45 uur STEDE-BOUW Ten derde. Hier is dan ook niet uit- luitend woningbouw bedreven - hethuis- aan huisje bouwen, recht-toe-recht- an - maar stedebouw. Waarom op grote fstand van je huis het Amsterdamse os stichten, als je zo vanuit je Euro- arkhuis het park kunt inlopen. Waarom erweg naar sportterreinen rijden, als tennisbaan en het zwembad naast de eur liggen. Waarom zouden angstige loeders hun kinderen thuis houden, als ij onder hun oog veilig voor het moderne erkeer kunnen spelen op de talloze peelplaatsen. Het lijken eenvoudige vra- en, maar het antwoord is dikwijls kost- aar. Desondanks is het gelukt al deze wrzieningen te treffen, niet voor een ring aantal experminentelenwoningen, iaar voor een gehele wijk van straks 100 bewoners. INSPRAAK Ten vierde. Deze bewoners zullen op in duur zelf gaan uitmaken, hoe zij hun ijk willen inrichten. Wij weten niet at ze over tien jaar nog willen. Zelfs zouden wij het weten, dan nog zijn immige wensen momenteel nog niet, aar over tien jaar wel betaalbaar, indaar dat de gemeente en Eurowo- ngen samen met de bewoners een •oenstichting hebben opgericht, die gaat ischikken over een kapitaal van twee iljoen gulden, waaruit alle huidige torzieningen moeten worden gefinan- erd en zo mogelijk de toekomstige. Dat lan de bewoners zelf uitzopkpn in coöüe- itief verband. De ene woongroepering in weer geheel andere voorzieningen ken dan de andere, hetgeen onderling oet worden geregeld. EIGEN INDELING Dco-burgemeester W. A. van Zandbrink erhandigt de president-directeur van urowoningen, drs. J. Poot een prachtige pergravure, voorstellende een Leus- dorpsbeeld van vorige eeuwen. Oud-burgemeester Schneiders was ver hinderd de feestelijke opening bij te wo nen. Die avond had hij namelijk een raadsvergadering van de gemeente Al meloMevrouw Schneiders was ech ter wel present, tweede van links met bloemen. bouwen van goede comfortabele en ple zierige woningen voor betaalbare prijzen is een taak van de ontwikkelingsmaat schappij. De overheid dient ervoor zorg te dragen een goed produkt voor ieder bereikbaar te maken. En dat is niet mogelijk bij het huidige subsidiesysteem. Dat systeem immers subsidieert de wo ning, en dat betekent dat alle woningen subsidie nodig zouden hebben, willen ze werkelijk goed zijn. Dat zou verspilling zijn; genoeg mensen die goed kunnen wonen zonder dat ze daarvoor een onder steuning nodig hebben. Het gaat erom, ook hén goed te laten wonen, en dat be tekent relatief duur, die dat uit hun in komen vaak niet of nauwelijks kunnen bekostigen. Subsidie aan de bewoner inplaats van aan het huis betekent: al leen maar geld geven waar dat nodig is, en daardoor een kans op maximaal wonen voor iedereen. eds ruim tien keer zoveel huurwo- ngen hebben gebouwd als wij voorne ens zijn in Leusden als koopwoning te Q aliseren. Anders gezegd, onze produk- bestaat voor 2/3 uit huurwoningen. :t is als met een ijsberg. Het kleinste el is zichtbaar, het overgrote deel niet zichtbaar Z is het met onze urwoningen; wat u ziet zijn de ver- lopwoningen uit onze advertenties. 5 Het is helaas nog niet mogelijk nieuw lanceerde modellen onmiddellijk in zo ote series te vervaardigen, datde prijs tor iedereen direct haalbaar is. Maar •j en moge bedenken op de autotentoon- rIJ elhng in de R A I van 1950 warende eesten van ons alleen nog maar kijkers, i zijn wij vrijwel allen kopers gewor- n Het streven van Eurowoningen blijft op gericht door perfecte organisatie- chniek, door research, door serie- °duktie op grote schaal tot een zo- nige prijsdifferentiatie te komen, dat woningen die u thans ziet in de toe- imst voor veel meer Nederlanders be- albaar zullen zijn. Daarvoor is, hoe k het ook mag klinken, juist een aanpak s Leusden echter voorwaarde nummer m Voorwaarde nummer 2 zijn huurbij- agmaatregelen van de overheid. Het Gedeputeerde mr. W. R. v. d. Sluis: „Voor dit plan heb ik op m'n knieën gelegen ontwiKJcenng neDDen Deziggenouaen, oua- burgemeester Buining en burgemeester Scheiders, nu hooofd van de gemeente Almelo. Dankzij het particulier initiatief van Eurowoningen is het dan eindelijk zover dat wij vier van de in totaal 1100 te bouwen woningen kunnen openen. Euro- woningen en de bouwonderneming Van Gent hebben bij de provincie een zeer goede naam. Zij hebben het vertrouwen van het provinciaal bestuur. Deze is er van overtuigd, dat het geheel iets moois gaat worden zonder dat iets aan de kwa liteit afgedaan wordt. Ik ben dankbaar, dat dit stedebouwkundige plan hier in Leusden gestalte krijgt, omdat in de regio Eemland een bijzonder ernstige woningnood heerst, vooral in Amersfoort en omgeving. Door de bouw van deze 1100 woningen wordt een bijdrage gele verd, mede door de doorstroming, aan de oplossing van deze woningellende. We hebben voor deze regio binnen tien jaar 26.000 nieuwe woningen nodig. Euro- parkstad Leusden is een eerste, goede stap in de goede richting. De heer Van der Sluijs deed een beroep op de toekomstige bevolking van Rozen- daal 1 om van hun,.Parkstad" iets moois te maken, zodat men terecht zal kunnen zeggen: Dit is Holland op z'n breedst." Optimale benutting van het woon- en leefklimaat is belanglijk, aldus de heer Van der Sluijs, die hierna de sportlieden uitnodigde de woningen officieel te ope nen. Hetgeen gebeurde onder een enor me belangstelling, zowel van de geno digden als van het buiten de tent wach tende publiek. Volgend jaar, om precies te zijn op 12 mei, zal er opnieuw feest worden gevierd door Eurowoningen. Dan zal het eerste (verwarmde) zwembad in Europarkstad Leusden officieel door Ada Kok worden geopend. De genodigden wer den nu reeds verzocht hun zwempak mee te brengen. Ten vijfde. Het is het ideaal van iedere derlander zelf zijn nieuwe huis te kun- n indelen. Tot nu toe is dat geluk otendeels aan enekele bevoorrechten schoren, die zich maatwerk als bunga- ss kunnen permiteren. Nu wordt deze ns aan 1100 personen geboden. Voor- kunnen zij kiezen uit 64 indelings- Dgelijkheden. Eurowoningen bestaat sinds kort tien ir. Dit jaar zullen wij onze negentien- izendste woning gereed krijgen. Wij bben 5042 woningwetwoningen gepro- ceerd; met de 7229 particuliere huur- iningen. En dat is een stad van plm. 000 inwoners. Dat wil zeggen dat wij OP DE KNIEËN Het Ged. Statenlid van Utrecht, mr. W. R. v. d. Sluis was blij op dit „Europarkfamiliefeest" aanwezig te kunnen zijn. Hij vertelde hoe het alle maal is begonnen. „Ik hed nog nooit letterlijk op mijn knieen gelegen voor een plan, maar toen burgemeester Schneiders op een gegeven moment bij me kwam, heel enthousiast, met een heel stel kaarten en tekeningen, is het er toch van gekomen. Geen tafel was groot genoeg en daarom legden we de kaarten maar op de vloer en zip we er met z'n tweeen op de knieen bij gaan zitten. U kunt dat een moderne vorm van besturen noemen, maar het resultaat is er dan ook naar. De „tuin stad Hamersveld" heeft heel lang op papier gestaan, mede doordat het rijk nivt van plan was om vlak bij Amers foort te beginnen aan een nieuwe ver stedelijking. Hun gedachten gingen meer in de richting van een flat-uitbouw van Amersfoort zelf. Het is ons toch uit eindelijk gelukt om Hamersveld als de New Town Leusden van de grond te krij gen. In voortreffelijke samenwerking tussen de gemeente Leusden en de pro vincie Utrecht is het structuurplan Hamersveld ontwikkeld. Ik heb daarbij bijzonder veel lof voor de beide bur gemeesters die zich intens met deze LEUSDEN/ZUID - De internationale Vredesweek 1970 is weer achter de rug. Een terugblik verschaft ons en kele interessante en waardevolle avon den in de jeugdsoos „Grote Kuiys" te Leusden Zuid, die zowel door jongeren als ouderen bezocht werden. Voorde ten toonstelling, die de Vrede behandelde, was aanvankelijk weinig of geen be langstelling, wat voor de organisatoren die geen moeite te veel vonden om tot een geslaagde week te komen, wei nig aanmoedigend was. De woensdagavond maakte echter veel goed door een goede opkomst tijdens de besprekingsavond naar aanleiding van de tentoonstelling. Opvallend was, dat het merendeel van de aanwezigen jongens waren De avond, die onder leiding stond van de heer I Kandel te Bunnik, secre taris van de Provinciale Hervormde jeugdraad, vertoonde een boeiende dis cussie over allerlei wereldproblemen. Een leuke onderbreking van het grote serieuze programma ontstond, toen de koffie werd geserveerd. De ca 30 deel nemers hadden slechts een klein aan tal lepeltjes tot hun beschikking, wat broederlijk werd verdeeld Twee aanwe zigen, die gelijktijdig een lepeltje in hun bezit wilden nemen, wilden geen van beide als eerste over het lepel tje beschikken waarop 1 deelnemer grin nikend opmerkte. „Kijk. het begint al te werken L>e hilariteit in de zaal was groot Vrijdagavond stond een teach-in op het programma Voorzitter van het forum was de heer Bouten hoofd van de stads redactie van de Amersfoortse Courant. Het forum bestond voorts uit ds Th. M Loran als afgevaardigde van de Neder lands Hervormde kerk. Pastoor C. L.G. Roeleveld van de Rooms Katholieke kerk en de heer A. Molenkamp, regeringsamb tenaar aan het ministerie van Ontwik kelingshulp Ook voor deze avond was de belang stelling van de Leusdense bevolking be vredigend te noemen Wederom kwamen allerlei interessante problemen op ta fel. De donderdagmiddag was door de orga nisatoren open gehouden voor de la gere scholen van Leusden Zuid Geduren de de gehele middag had organisator Kees van Buren zijn handen vol aan de grote groepen schoolkinderen, die met veel belangstelling keken naar de pla ten op de tentoonstelling en naar de dia voorstelling. De Vredesweek werd zaterdagavond jl. feestelijk gesloten met het optre den van de Amersfoortse formatie „New Artwoods" Deze avond werd door een groot aantal mensen bezocht en mag daardoor geslaagd genoemd worden. Willem Duys interviewt hier de hoofd- redakteur van het blad Ideaal Wonen, de heer A. v.d. Bos over de interieurender vier modelwoningen. Deze inrichtingen zijn in ijltempo aangebracht onder lei ding van de binnenhuis-architect Wim

Leusder Krant | 1970 | | pagina 3