Achterveld opende feestelijk e| nieuwe RK-kleuterschool Boeiende lezirn KPO 75 JAAR Hummeltjeshonk modern gebouwd „Leger des Heils brengt evangelie ook in praktijk" 1895: bewaarschool op het gesticht 1970kleuterschool het Hummeltjes honk DONDERDAG 1 OKTOBER 1970 (van de redaktie) ACHTERVELD - Zaterdagmiddag werd de nieuwe R.K. Kleuterschool te Achter veld in aanwezigheid van tal van genodig den feestelijk geopend. Dat gebeurde, na dat de kleuters, in kleurige kostuums, met een groot versierd ei op een wa gen, voorafgegaan door de drumband van DWS en de majorettes door het dorp wa ren getrokken. De voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer A. G. M. Brink hof heette iedereen van harte welkom. In kort bestek vertelde hij de geschiedenis van de kleuterschool, die teruggaat tot in 1895, toen drie zusters in een herenboer derij voor het huidige gebouw van St. Jo seph van start gingen met een zogenaam de „kleuterbewaarschool." Er is in die tijd veel veranderd en Achterveld kon za terdagmiddag een ultra-moderne kleu terschool openen, die de leuke naam „Hummeltjeshonk" kreeg toegewezen. Een naam, bedacht door Elly Ossendrij ver, leidster van de DWS-majorettes, die een speciaal hiervoor uitgeschreven prijsvraag met deze naam won. Zij werd tijdens de openingsplechtigheid in het zonnetje gezet. Loco-burgemeester W. A. I van Zandbrink, die zelf in Achterveld op kleuterschool is gegaan, was trots en verheugd deze nieuwe aanwinst voor het Achterveldse onderwijs te mogen o- penen. Ondanks het feit, dat de bouw van deze school met zoveel stagnatie ge paard is gegaan, aldus de heer W. A. van Zandbrink, mogen we blij zijn, want als de school inderdaad zeven jaar ge leden zou zijn gebouwd (wat aanvankelijk in de bedoeling lag), dan zou Achterveld nu de beschikking hebben gehad overeen reeds verouderde kleuterschoolDat is nu gelukkig niet het geval. De opening zelf was bijzonder leuk in elkaar gezet. Loco burgemeester van Zandbrink opende, ge assisteerd door zijn echtgenote het reu- zenei, waaruit twee kleuters tevoorschijn kwamen met een ballon. In die ballon zat de sleutel van de school. Toen de Lo co-burgemeester de deur van de school opende, kwamen daaruit een aantal kleu ters, die de naam van de school naar buiten droegen: Hummeltjeshonk. Na af loop van de openingsplechtigheid wer den de genodigden in de gelegenheid ge steld om ze school te bezichtigen. Hier aan was een receptie verbonden. Onder de aanwezigen waren ook verschillende oud-raadsleden en wethouders van de voormalige gemeente Stoutenburg, die daadwerkelijk hebben bijgedragen aan de bouw van deze prachtige kleuterschool en nu eindelijk het resultaat mochten bewon deren. De opening van de school door de heer van Zandbrink, geflankeerd door de twee kleuters uit het ei. iDe voorzitter van het schoolbestuur, I de heer A. G. M. Brinkhof tijdens zijn I toespraak. Voordat de opening van de R.K. Kleu terschool „Hummeltjeshonk" plaats vond, werd door het majorettekorps en de drumband van DWS, samen met de kleuters een feestelijke rondgang door Loco-burgemeester W. A. van Zand brink en zijn echtgenote tilden de twee kleuters uit het door hen geopende ei. Eén der kleuters had een ballon, waarin de sleutel van de school zat. ACHTERVELD - „Niet alleen de ver- van het Evangelie is ons doel, en vooral het in praktijk brengen staat bij het Leger des Heils In Christus naam het welzijn medemens dienen. Zo zien wij taak hier. Ons werk is rijkgescha- maar steeds gaat het ons om de Om de medemens. Dat is de ene die door ons werk loopt. En de is: onze inspiratie. Inspiratie die ontlenen aan Hem die ons in het is voorgegaan. Wij be- geen zware theologie, maar wer- met Christus eigen woorden, recht de man en vrouw af". Deze woorden sprak Lt-kolonel A. M. van het Leger des Heils tot leden van de K.P.O afdeling Achter- Het bestuur van deze vereniging id deze stafofficier van het Leger des leils uitgenodigd om op de eerste bij - enkomt van het seizoen een uiteenzet- j te geven over het werk van het le- |er. Een lovenswaardig besluit. De be- loners van het platteland weten vaak wei- lig af van dat werk. omdat zij er niet Jee in aanraking komen De geestelijke [iederen op plein en straat en de Kerst- otten rond de kerstdagen zijn vaak het ge wat zij horen of zien van het eger des Heils Ook heerst er nog veel begrip over het werk van de Heilsol- (aten, nog stammend uit de tijd dat de dsdienstige tegenstellingen veel groter iren dan thans. 'Uitvoerig vertelde Lt-kolonel Boss- Urdt uit het leven van William Booth, oprichter van het Leger des Heils loen deze jonge predikant voor de keus lerd gesteld zijn werk in een welva- pnde Londonse christengemeente voort zetten op de manier zoals zijn su- erieuren dat wilden, of anders zijn kof- £rs te pakken, koos hij voor het laat- Voor het weinige geld dat hij be- fet kocht hij een kroeg in London-East lij richtte deze in als evangelisatie- Jntrum. Van hieruit verrichtte hij al- freerst sociaal-maatschappelijk werk Ier de talrijken die in deze wijk aan de zelfkant van het leven stonden. „Eerst brood, dan het Evangelie' was zijn stelregel. Vanuit deze Londense wijk verbreidde het zegenrijke werk van het Leger des Heils zich over de gehele wereld. Thans werkt het leger in 86 landen. In Nederland is in 128 plaatsen een leger des Heilskorps. Het werk in de Amster damse binnenstad, of wat pikanter, de walletjes, waar de spreekster in het dagelijks leven zo dicht bij betrokken is, kreeg voor talrijke aanwezigen duidelijk gestalte. Veel aandacht wordt hier ook besteed aan de kinderen. Opgroeiende kinderen in de omgeving die verre van ideaal is De straat is hun enige speel terrein. En lang niet alles wat daar gebeurt is voor kinderogen- en oren geschikt. Er wordt-gewerkt onder de vele thuislozen en ontheemden. Er wordt ook gewerkt in de smalle steegjes waar het „rosse leven" haarplaats heeft gevon den. Maar ook de meisjes zijn gewoon mensen. En tussen de business door willen zij ook praten over wat hen dwars zit, en dat is vaak héél wat. Van de be woners van de Amsterdamse binnenstad geeft slechts 23% zich op als bij een kerkgenootschap aangesloten Op geeste lijk en sociaal gebied ligt hier een enorm terrein braak Waar andere kerkgenoot schappen geen voet aan de grond krijgen bereikt het Leger des Heils door haar zo geheel eigen manier van Evangelisa tie vaak toch nog wel iets De Heil soldaten worden volledig geaccepteerd Het Leger des Heils is voor hen een zichtbaar iets Het leger wacht ook niet af tot de mensen komen, zij zoekt ze op, tot in de kroegen toe. Ook onder- de vele bejaarden m déze wijk wordt gewerkt Mensen die er hun leven lang hebben gewoond. Mensen die door hun buurtgebondenheid er niet toe kunnen ko men in een bejaardentehuis buiten hun wijk te gaan wonen. Voor deze bejaarden is de komst van een der vlugge meisjes in hun witte schorten een feestelijk ge beuren Dat zijn dan de gewone, nette, brave buurtbewoners. Maar er zijn ook andere eenzamen, de thuislozen die 's nachts de logementen bevolken, of in ge parkeerde auto's slapen. En nog anderen zijn er, zoals dat heet „blijvenhangen". Maar al deze mensen zijn geen verge ten groep. Voor al deze mensen in heel hun bonte schakering werkt het Leger des Heils. Onbaatzuchtig, in de overtui ging, zonder uitzondering Gods kinderen en onze naaste te zijn. Solidariteit met de medemens. Een simpele sociale hand reiking of een vakkundige maatschappe lijke begeleiding. Ook verricht het korps reclasseringsarbeid en kinderbescher- mingswerk. En dat alles tot eer van God en tot heil - dat is tot welzijn - van de medemens. Met een serie voorbeelden uit het da gelijkse werk van de Heilsoldaten in de Amsterdamse binnenstad besloot Lt-ko lonel Bosshardt haar uiteenzetting Dat haar woorden begrip, sympathie en res- pekt bij haar toehoorders hadden gewekt bewees de opbrengst van de kollekte voor het Leger des Heilswerk, welke na afloop werd gehouden. „Hummeltjeshonk". Deze naam werd be dacht door Elly Ossendrijver, die daar mee de eerste prijs won van de door het stichtingsbestuur georganiseerde na men-wedstrijd. Zij werd tijdens de opening in het zonnetje gezet. Elly is de aanvoerdster van de DWS-majoret tes. Achterveld Herfst 1895 Een ge zette vrouw duwt moeizaam door een slechte zandweg heen - een kruiwagen vol met turf. Turf voor „Emelaar" of van de velden voorbij „De Riet" bestemd voor het Sint Jozefgesticht. Met de handijzeren klopper slaat zij op groe ne hoofddeur die wordt open gedaan door een al niet zo jonge eerwaarde zuster, Maria Stephana. „Ik kom turf brengen voor de bewarschoolkachel" zegt de vrouw. Binnen krijgt ze een bord war me erwtensoep aangeboden en waarin de dobbelsteentjes zwoert ronddrijven. Ties van de Riet, immer een vrolijke gast, pakt de kruiwagen en rijdt ze naar de geitenstal, gooit het vrachtje in een hoek en kan toch niet nalaten even te brommen: „Al weer van die verrekte- se kleine kapotte turf". Ja, allicht, de hele turven gaan naar de van Luden's op kasteel Stoutenburg want na een week van hard en langdurig werken en turfsteken is er drie gulden verdiend! DEe kapotte turven zijn het betaalmid del dat de magere kotters een winter lang naar de bewaarschool mogen gaan. Op 6 juli 1895 overlijdt Gradus van Esveld een welgestelde boer, hij is we duwnaar van Antonia Voskuilen, 78 jaar is juj geworden Hij woonde opde grote he renboerderij tegenover de kerk en neven „De Roskam De erven van Esveld ver kopen de boerderij aan het R.K Kerk bestuur Pastoor Johannes Wagenburg vraagt aan de Congregatie van de H Jozef of drie zisters bereidt zijn naar Achterveld te komen en zo ontstaat op 17 april 1895 het „Sint Jozef Gesticht". Naast de verzorging van bejaarden, ook het bezoeken van de zieken komt er ook een bewaarschool in de monumentale boerderij en staat er boven de hoofd- voordeur „Sint Jozef Gesticht". Vijftien kinderen van 4 tot 6 jaar zitten netjes met de handen over elkaar stil zitten, luisteren naar Heiligenver- haaltjes die heel boeiend en stichtend zijn Wagenmaker Coenraad de Draayer die met de handwig en pikstok alles kon doen werkt niet meer en alle blokjes en latjes zijn overgegaan ij handen van de huizenbouwer Goossen Wijntjes die een deel ervan schenkt aan de bewaar school. Goossen maakt ook een hele zware schommel en het spelmateriaal voor de peuters is compleet Kan iemand het schoolgeld betalen dan wordt hij aangeslagen voor drie stuivers per week, af en toe een stuk of wat eieren voor de zusters en niet te vergeten een fikse soeppot voor de pastoor De heilige pastoor Wagenberg is een heel goede baas, alleen is het jam mer dat hij zo bar tobt met zijn ge zondheid. Door een houten onder en bovendeur gaan de vijftien bewaarschoolkinderen, middels een lange kraakheldere kouwe groene zeep geut naar een achterkamer tje waar tien van hen in een paar school üanken plaatsnemen, de andere vijf gaan zitten op de grond op roodgeverfde grove jute zakken. Er is een klein hoog zijraam waar weinig licht door komt, het is er bedompen en ongezellig. Maar de kinderen vinden het fijn opde bewaarschool, ze be komen wel eens glafizende appels die de kerkmeester Albert van Zandbrink of Eldert de Bruin in een paar eierman- den hebben gebracht aan de voordeur Als het koud weer is en sommige kin deren thuis geen eten hebben gehad, om dat door de armoede geen eten kon worden gekocht, koken de zusters melk- moes waarin per bord de grote „gezin gen" met pit zijn afgeteld tot twaalf stuks, het is een feestdag voorde ma gere daggelderskoters. Een ding vinden ze heel vervelend en wel als de zuster zo af en toe met de fijne kam hard door de haren trekt. En als er luizen worden ontdekt - wat vaak voor komt - wordt er gehuild, niet om het ongedierte maar om dat iedereen je aankijkt als viespeuk, en wat kon je er aan doen? Niks!. Een keer per jaar komt de veldwachter Peter Kuit van Stoutenburg af gelopen om de bewaarschool kinderen te tellen, de pastoor mag dan zijn signature plaat sen en Peter met pastoorssigaar aan loopt met het schoolpapier 6 km naar het gemeentehuis in Leusden, de veld wachter kan het best doen want hij ver dient er zes gulden in de week mee. Het leven van de bewaarschoolkin deren heeft zo ook zijn verrassingen. Ze lopen wel eens een eitje op bij Mijn Dijkman die in een kamer woont achter de kerk. De eieren van Mijn zijn beroemd, ze voert de kipjes vis- senkoppen en van zulke eieren moeten wel sterke kinderen komenOp de Kerkdijk is er het café van Helmusoom, zijn vrouw Garrigje Boersen drijft er een kruidenierswinkeltje en als het zoet hout te lang heeft gelegen is het juist heel lekker vinden de kinderen.! Schuin tegenover de bewaarschool woont de geitendokter Lammert Koller die de dorstige overbuurtjes wel eens een kop vette geitenmelk schenkt. Lam mert staat hoog in aanzien bij de kin deren want van staalwater - gemaakt van ondermeer het schuim van de ijze ren-banden smederij - wordendegeltjes weer beter. De zusters van het Sint Jozefgesticht vinden het maar een schan de datbovenmeesterNijssen het volgende njmsel bedenkt: Wie zou Lammert Koller niet kennen Hij is wijd en zijd vermaard Hij behoort tot de beste dokters, Die men vindt op deez' aard, Rijksveearts is zijn titel, Als dokter wint hij zijn kost, Door hem is menig geitje, Van de grote geit verlost. De tijd gaat door, de kleine kinderen gaan naar de bewaarschool, naar de grote school op Stoutenburg en er komen weer nieuwe bewaarschoolkinderen. Meer be jaarden meer kinderen: er komen twee zusters bij en ook Gijsje van de Be- dum komt een handje helpen, maar he laas niet lang, want in de herfst van 1905 verongelukt ze door het spoor in de Bilt. Bouwheer pastoor GerardusRen- tinck komt in 1914 naar Achterveld een fikse doorzetter Het moet zo om 1918 geweest zijn dat het oude gesticht te gen de vlakte ging en dus ook de be waarschool. Er komt een nieuw monu mentaal gebouw, de naam wordt mooier en gedoopt in „Huize Sint Jozef". Een halve benedenzaal wordt de nieuwe be waarschool, het glorietijdperk van zus ter Bibiana breekt aan. Veertig kinderen rennen de stenen trap op, de boefjes het liefst de mooi beplante ophoging op, ze komen eerst in de naaikamer van de zachte oude zuster Apollonia en dan in kinderen weet zij bezig te houden, kin deren die ook al weten wie Hannes Keis is, Daatje Pot met zonder neus, de ro- zekkrans enbidder Dirk Dot en Aaltje Pruum waar de kinderen achteraan zeu len tot aan „De Roskam" toe waar het vindgebied is van de pruumen, met Mie van de Berg is niet te praten want die schud, altijd maar van nee nee en nog eens nee. Met de oorlogsjaren van 1940 wordt ook de bewaarschool getroffen doorgra- naatvuur en later worden er mannen vastgehouden door de Duitsers die wil len hebben dat er gewerkt moet worden aan de stellingbouw De allerlaatste kleuterschoolzuster is zuster Lidwina, die doet alles en nog meer voor „haar" school, ze wordt kampioene papierverza- melaarster de opbrengst is voor de kleuterschool, er komt een openlucht-over dekte zandbak, ze weet schommels los te praten en klimrekken, ze weet handig en goed in te kopen en met zuinig be leid komt er heel veel opvoedkundig spelmateriaal bijeen. Zij sluit het zus- terstijdvak af, vier en zeventig jaar zijn de zusters in de weer geweest voor de kleine kinderen van Achterveld, ze heb ben het goed gedaan, ze hebben het enorm goed gedaan! Drie kleuterleidsters maken nog een korte tijd door in de kleuterschool van huize Sint Jozef tot augustus 1970 want dan wordt de prachtige moderne kleuter school betrokken die op zaterdag 26 september officieel woerd geopend. „Sint Jozef" is „weg" en „Hummeltjeshonk" is ervoor in de plaats gekomen tot fijn welzijn van de kleine Achterveldse kin deren. J.M. Schouten

Leusder Krant | 1970 | | pagina 5