Aardige gedachtengang commissie tuitte op tal van bezwaren „Elite-namen voor een elite-wijk" UAMGEVING ROZENDAAL EN ROSSENBERG LEUSDER KRANT ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN De heer Van Spaendonck (D'66): Wegennota: WANNEER „Een hele werkdag gepraat Stemmen in de raad Nachtwerk voor de Leusder raad AD WISMAN eusder Krant ITGAVE: BARNEVELDSE DRUKKER IJ UITGEVER IJ NV. DIREKTIE: H. J. HEINE END. REBEL Donderdag 29 okt. 1970 Tweede Jaargang nr. 26 Verschijnt wekelijks ACHTERVELD LEUSDEN-CENTRUM LEUSDEN-ZUID EN STOUTENBURG Redaktie BERT VOS de redaktie) EUSDEN-CENTRUM - Een bijzon- aardig gedeelte uit de donderdag luden raadsvergadering was wel de ngeving wegen voor de plannen Ro- !aal en Rossenberg. Zoals wij reeds vorige nummer schreven, is de missie naamgeving wegen bij het ge- voor het plan Rozendaal uitgegaan Europese landstreken. Bovendien, lat kwam in het voorstel niet zo elijk uit de verf, wil de commissie er deze namen niet het traditionele aat" of „plein" zetten. Een aardi|e chtengang, maar de raad had, even- vij, bezwaren tegen sommige namen het plan Rozendaal. Wat betreft het Rossenberg, hierover bestonden niet el meningsverschillen. Voor dit plan apte men een haam (Honthorst) en de men er één aan toe (Terberg- t) Na een zeer langdurige diskussie en tussentijdse schorsing van de voor intern fraktieberaad, kwam tot het besluit om in eerste in- ie voor het plan Rozendaal alleen erste twaalf blokken definitief van n te voorzien en de rest van de stellen terug te verwijzen naar de nissie heer Meinema (CHU) had bewon- ig voor de uitgangspunten van de nissie Wel zag hij als bezwaar, brieven, geadresseerd aan iemand it plan, wel eens terecht zouden eer Van Spaendonck (D'66): „Ver ing commissie naamgeving wegen openbaar moeten zijn volgens be ing raad. tl ID komen in de echte Europese treek inplaats van in de Europa- ran Leusden. ithouder Bijleveld verdedigde de inkwestie als voorzitter van de com- Hij zag die bezwaren niet zo erg hebben inderdaad aan die moge- id gedacht, maar de commissie van oordeel, dat dit zeer inciden- ou gebeuren." heer Van Maanen (AR) had even- bewondering voor het werk van de nssie, maar dan wel wat betreft lan Rossenberg. „Die namen spre- ne aan door hun eenvoud, Wat Ro- al betreft, daar zijn namen bij, iet in het gehoor liggen en die veel ijkheden zullen geven Hij veron- elde dat de commissie er bij het tozendaal van was uitgegaan, dat het tarkplan, gebouwd door Eurowo- B ook Europese namen moesten thouder Bijleveld (VVD): Er is it geen relatie tussen Eurowoningen gedachtengang om Europese land en te kiezen. Daar hebben we beslist an gedacht. Het is zelfs zo, dat wij rste instantie het plan Rozendaal istorische namen wilden voorzien, omdat 28 historische namen geen gheid is om bij elkaar te zoeken, el geen haalbare kaart is, zijn we conclusie gekomen, dat een land- en-buurt'de oplossing zou zijn ijn ook andere suggesties gedaan, namen uit de mythologie of vo- maar de voorkeur ging uit naar >ese landstreken Wij hebben deze gekozen (door niet met het achter- el straat of plein te moeten wer- imdat deze wijze van naamgeving in 'land niet veel voor zal komen, wat n winstpunt betekent heer Van Maanen bleef van mening, eenvoudige burgerman zijn tong verschillende namen zal breken, heer Van Spaendonck (D'66) was der .boos om het feit, dat de lissie niet in openbare vergadering i ls geweest, wat nadrukkelijk vol gens hem was beloofd. „Dat is toen door de raad beslist. Ik neem aan dat dit ver geten is, maar nu zitten we met het voorstel, terwijl blijkt dat er nog zoveel andere meningen zijn Daardoor zou o- penbaarheid van de commissievergade ring bijzonder nuttig zijn geweest Wat het plan Rozendaal betreft: dit is een elite-keuze voor een elite-buurt en dat vind ik een griezelige zaak Elite-namen voor het exclusieve park van de heer Poot Ik ben hier tegen B en W hebben niet uitgevoerd wat de raad op 19 maart 1970 hebben besloten, namelijk open baarheid te geven aan de commissie vergadering, dat vind ik bijzonder jam mer.' De heer Bijleveld. „Ik vind het jam mer, dat de heer Van Spaendonck nu reeds zijn stem vaststelt Er ls op de 'Commissie een bijzondere sterke druk uitgeoefend om tfe namen voor de nieuwe woonwijken zo snel mogelijk klaar te hebben Vooral voor de openbare nuts bedrijven is dit uiteraard een zaak van belang Er ontbrak de commissie eenvoudig de tijd orn openbare verga deringen te houden In de praktijk zal de openbaarheid van zo'n vergadering ook tot gevolg hebben, dat de commissie leden minder vlot met hun voorstellen zullen komen, omdat ze dan bang zijn een gekke opmerking te maken. Wat betreft de opmerking van de heer Van Spaendonck, als zou het hier elite- namen voor een elite-wijk betreffen daar plaats ik een groot vraagteken achter. Het is in ieder geval niet de bedoeling van de commissie geweest om die indruk te wekken Wij hebben over de grenzen heen willen kijken Er zijn Nederlandse streken voorgesteld, maar dan zou de verwarring inderdaad bijzonder groot zijn geweest. Ik geef toe, dat verschillende namen disqutabel zijn, maar er zijn reserve-namen opgesteld De heer Van Spaendonck vroeg zich toch af. waarom het niet een openbare aangelegenheid had kunnen worden Het argument van tijd sprak hem niet aan. Hij stelde nogmaals duidelijk, dat echt niet benadrukt hoeft te worden, dat Ro zendaal een elite-wijk is. Daarom had hij geen bewondering voor deze presenta tie. Wethouder Bijleveld: „Er zijn nog tal van gemeenten, waarin de naamgeving wegen door de raad wordt vastgesteld. Wij zijn wat dat betreft al op de goede weg, want in de commissie zitten maar twee raadsleden, met maar liefst zes an deren. Als de heer Van Spaendonck zegt, dat we niet exclusief moeten zijn en de elite-wijk niet extra moeten ac centueren, dan kan ik alleen maar zeg gen, dat we niet alleen Rozendaal 1 van exclusieve namen willen voorzien, maar dat dit in de bedoeling van de commissie dat dit in de bedoeling ligt van de com missie wat betreft alle andere nieuwe wijken, die nog zullen komen. We gaan juist uit van exclusiviteit. En daarbij kij ken we niet of de buurt op zich exclu sief is op niet." De heer Van Tiel (VVD) vond die exclusiviteit een voordeel. „Het is een uitstekend uitgangspunt van de corrfmis- sie. De keuze van landstreken is ook niet onaardig, hoewel ik er wel van o- vertuigd ben, dat er andere namen zijn te bedenken. Persoonlijk vind ik, dat de Franse landstreken bijzonder sterk zijn vertegenwoordigdHij noemde toen en kele Duitse landstreken, die eveneens voor het plan in aanmerking zouden kun nen komen. De heer Bijleveld tot zijn fraktiege- noot: „Een paar landen zijn inderdaad nauwelijks aan bod gekomen. België heeft wat dat betreft weinig fraaie na men. Wat Duitsland betreft, hierbij heb ben andere motieven een rol gespeeld. Ook al zal dit voor de jongere genera tie niet meer zo sterk spelen, toch heb ben we, zelfs 25 jaar na de tweede wereldoorlog, rekening te houden met emotionele gevoelens van veel burgers ten opzichte van Duitsland. Er zullen velen zijn, die het beslist niet op prijs zullen stellen in, laten we zeggen „West- falen" of „Beieren" te wonen. Daarom hebben we de Duitse namen buiten be schouwing gelaten." Hierna ontstond neig een kleine dis kussie over de vraag of m EEG-ver- band gedacht moest worden of veel gro ter. Men was het er over eens, dat men de naamgeving niet moest beperken tot EEG-landen. De heer Berg (KVP) had bewondering voor de commissie. Maar hij, als oud- bewoner van de gemeente Leusden, kende toch wel wat andere namen voor het plan Rossenberg. Hij stelde ondermeer voor om „Terberghorst" op te nemen in het lijstje en Dashorst te laten vervallen, omdat dit een naam was van buiten de gemeente. Wethouder Bijleveld gaf toe, dat Das- horst buiten de gemeente ligt, maar hij vond het geen bezwaar. „Het is een fraaie naam", zei hij, „maar als u het wilt vervangen door Terberghorst, dan vind ik dat ook goed Ook de heer Kuijpers (commissielid) vond dit geen bezwaar. De heer Ossendrijver (KVP) dacht dat de naam Honthorst verwarring zou geven met de Honthorsterweg De heer Kuijpers (PvdA) zei naar aanleiding van opmerkingen over de naam Krak- horst, dat deze boerderij in het plan Rozendaal binnenkort gaat verdwijnen „Op die manier blijft die naam bestaan." De heer Van Maanen (AR). „Gedachten- associatie tussen Europese namen en Eurowoningen (van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Bij de be handeling van de notulen van de vorige vergadering kwam in de raadsvergade ring van Leusden donderdagavond ineens het gesprek op de wegennota De heer van Spaendonck (D'66): „Ik vraag me wat betreft de wegennota toch wel wal af, meneer de voorzitter Hoe lang moeten we nog wachten voordat w» eindelijk deze nota in ons bezit krij gen? In de vergadering van decembe 1969 werd gezegd, dat de nota in vergaan de staat van voorbereiding was. In fe bruari 1970 werd ons meegedeeld tij dens de behandeling van de belastingver hoging ten bate van de Beaufortweg, di dit aspect ook verwerkt zou zijn in d komende wegennota. Deze nota zou toe bijna klaar zijn. In juni 1970 werd he< zelfde nog eens nadrukkelijk herhaald, september werd nog eens meegedeel dat de vakantie er tussen had gezete maar dat er opnieuw weer hard aan wor gewerkt. Een jaar hard werken en stee- bijna klaar. Inmiddels is het eil oktober en nog hebben we niets op tal gehad Ik vind het allemaal maar vaag Waar blijft nu die wegennota9* zou graag van b. en w. willen vernem in welke maand van welk jaar de weg«- nota tegemoet kan worden gezien." e heer Van Zandbrink: „Die vraag is - laas niet concreet te beantwoorde" Maar dat had de heer Van Spaendok waarschijnlijk ook niet verwacht. Wethcuder Bijleveld (VVD): „Alle nieuwe wijkei van Leusden krijgen exclusieve Dl heer Mandemaker (PvdA), tot nu niet aan het woord geweest: „De namen va-i „et plan Rozendual kunnen mij met bekiren Bovendien hoor ik een argumen- tate over Duitse namen, die ook niet juiit is Op die manier steken wij ons mtt de namen in een politiek wespennest Sibzie bijvoorbeeld, behoorde vroeger tot Duits gebied. Dan moet de commis si» konsekwent zijn en die naam ook scirappen Bovendien zijn er tal van nanen uit landen, die dictoriaal gere geerd worden, die ook bij velen wellicht milder prettig klinken. Daarom lijkt het mi beter en nuttig om deze hele reeks nanen terug te verwijzen naar de com- miisie. Ter nadere bestudering )e heer Bijleveld: „Silezië vind ik gen probleem Het is beslist niet de bedeling om met deze namen politiek te bedrijven Dit voorstel terug te ver- wizen naar de commissie moet ik met kltfn afwijzen Het kan op zich wellicht ziivol zijn maar de tijd ontbreekt hier ge/oonweg voor )e heer Mandemaker stelde toen maar vor de vergadering te schorsen om de radsleden gelegenheid te geven alterna- tiven te bedenken voor minder goed ge- keen namen (van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Tegen het einde van de meer dan vijf uur duren de raadsvergadering der gemeente Leusden constateerde de heer Kuij pers (P.v.d.A.), dat de raad aan het laatste gedeelte van de agenda min der aandacht heeft besteed, dan aan het eerste gedeelte. „Tot half elf hebben we 13 agendapunten behandeld. Van half elf tot half twee maar liefst 22 punten. Als het weer eens zo'n lange agenda is, geloof ik dat het raadza mer is deze voorstellen te spreiden over twee avonden. Men wordt zicht baar moe. We hebben bijna een hele werkdag gepraat De heer Van Maa nen (AR): „Dit is beslist geen tijd meer om te vergaderen." Wethouder Bijleveld: „Dat is het risico van het lidmaatschap!" (van de redaktie). LEUSDEN/CENTRUM - Naar aanlei ding van het feit, dat een groot deel van de tijd donderdagavond in beslag werd genomen door het benoemen van raadscommissie's e.d stelde de heer Kuijpers voor om in het vervolg te werken met voorgedrukte briefjes, waarop alle namen van de raadsleden, zodat men al leen de namen weg hoeft te krassen, die niet van toepassing zijn „Leusden loopt wat dat betreft wat achteraan," stelde hij vast. Wethouder van'Zandbrink ging hiermee akkoord, zodat de kans be staat dat volgende raadsvergaderingen aanmerkelijk vlotter zullen verlopen dan donderdagavond het geval was. Van de redaktie. LEUSDEN/CENTRUM- Donderdagavond om half acht begon de raad van Leusden aan een behandeling van een 35 punten tellende agenda Vrijdag morgen omstreeks kwart voor twee kon voorzitter W. A van Zandbrink met een vermoeide hamerslag de langdurige vergadering sluiten, waar na de raad ook nog eens in gesloten vergadering bijeen bleef. Het is een raadsvergadering geweest, waarin verschillende belangrijke zaken wer den behandeld. Zaken, die de emoties van de raadsleden soms hoog op zweepten. Het is een zeldzaamheid, dat een raadsvergadering van Leus den tot na middernacht duurt (met uitzondering dan van de begrotings vergaderingen), maar donderdagavond is het er dan toch van gekomen Het komt ons voor, dat de raad hiermee een record heeft geslagen. De belangstelling van het publiek was die avond ook byzonder groot. De publieke tribune was afgeladen vol, zodat de laatkomers met toestemming van voorzitter van Zandbrink een plaatsje moesten zoeken in de raadszaal zelf, waarvoor gemeentebode de heer Wierda in allerijl stoelen moest laten aanrukken. Overigens heeft het publiek het niet zo lang volgehouden. Na middernacht bleven alleen de trouwe toehoorders over. De „weglopers" hebben overigens wel wat gemist. Ze hebben waarschijnlijk ten onrechte gedacht dat Leusden's raad na twaalf uur in slaap zou sukkelen. Ook na het middernachtelijke uur vlogen de vonken er soms af. Hoe en waarom, dat kunt u lezen in een aantal samenvattingen van deze raad in de krant van vandaag Over onderwerpen als het voorstel tot het verlenen van subsidie aan de Stichting Amersfoortse Avond Ulo, voorstel tot het ver lenen tot een eenmalige subsidie aan de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme ten behoeve van een schoolvoorlichtingsdag, de naamgeving wegen in de plannen Rossenberg en Rozendaal, het voorstel om afwijzend te beslissen op een verzoek van de voetbalvereniging Roda '46 om sub sidie voor de bouw van een clubhuis en het voorstel tot het verlenen van een garantie voor een door de Groenstichting aan te gane geldlening. Stuk voor stuk onderwerpen, waarvoor de raadsleden warm konden lopen in soms langdurige en ook emotionele diskussies De heer Van Maanen „Ik accepteer volkomen het argument van de commis sie dat zij onder hoogspanning heeft ge werkt Daarom stel ik voor, dat wij ons voorlopig alleen bepalen tot de eerste twaalf namen Dat is het gedeelte van Rozendaal 1 wat het eerst gereed komt. De rest van de namen kunnen wij dan terugverwijzen naar de commissie De heer Bijleveld was het hiermee eens en voorzitter van Zandbrink besloot daarom de vergadering tien minuten te schorsen. Na ongeveer een kwartiertje „lucht happen" buiten de zwaar met rook door trokken raadszaal, werd de vergadering heropend en ging wethouder Bijleveld akkoord met de suggestie om eerst de twaalf namen vast te stellen voor de eerste fase van het plan en de rest terug te verwijzen naar de commissie Hij stelde voor om Andalusië te ver anderen in „Ardennen", Franche Comté te laten vervallen en lie de France te vervangen door Henegouwen. De volgorde voor de eerste twaalf pleinen is nu a!ls volgt vastgesteld 1 Ardennen, 2 Arra- gon: 3. Bohemen, 4 Bretagne. 5. Cala- brie; 6 Dordogne, 7 Dalmatie, 8 Es sex, 9. Finnmark; 10. Gallisië: 11. Gi- ronde en 12. Henegouwen Wat het plan Rossenberg betreft Hont horst komt te vervallen, terwijl „Ter berghorst" wordt toegevoegd. De heer Mandemaker maakte nog een opmerking ten aanzien van de opeen volging van de pleinen Volgens hem zou het verwarring wekken, wanneer nummer 13 niet naast nummer 12kwam, maar naast nummer 4. (Zie bijgaande tekening). Wethouder Van Zandbrink zag dit bezwaar niet, vooral omdat bij de nummering is .uitgegaan, dat vanaf de hoofdader ten zuiden van het plan naar boven wordt geteld Wethouder Bijle veld zegde toe, dat dit nog nader zal worden bekeken Iedereen ging akkoord met het gewij zigde voorstel, behalve de heer Van Spaendonck, die tegen stemde. Wethou der Bijleveld het aantekenen, dat uit de notulen niet is gebleken, dat de raad in maart zou hebben vastgesteld, dat de vergadering van de commissie naam geving wegen openbaar zouden zijn. Waarvan acte. De heer Berg (KVP): „Terberghorst ontbreekt in rij namen voor Rossen berg." OOK VOOR commentaren! meningen Reakties op redaktionele commentaren xijn welkom Het adres is: postbus 67 - Barneveld Vandaag in uw krant Vandaag zal de Leusder Krant voor een groofdeel gewijd zijn aan de vo rige week donderdagavond gehouden raadsvergadering. Wij zijn er ons van bewust, dat het /vrij veel is, maar de verschillende onderwerpen, welke uitgebreid werden besproken, achten wij zo belangrijk, dat een plaat selijke krant hier beslist niet aan voorbij kan gaan We hadden natuur lijk kunnen volstaan met korte uittrek sels, maaf wij zijn van mening, dat een plaatselijke krant de taak heeft de bewoners van de gemeente vol ledig te informeren over wat hun vertegenwoordigers in de raad heb ben gezegd, en dat is deze keer heel veel Waarmee tevens duidelijk wordt aangegeven, dat de raadsleden van Leusden de vinger op de gemeente pols houden en niet elk door b. en w. gedaan voorstel afdoen met een k~:"te knik van instemming. Leusdén is een levende, snelgroeiende gemeente met tal van problemen op allerlei-gebied. Dit wordt duidelijk weerspiegeld in de bêïïandëTing van de raadsagenda door de raad. Daar kunnen we allen maar gelukkig mee zijn

Leusder Krant | 1970 | | pagina 1