„IK BEN BLIJ DAT IK IN LEUSDEN BEN BENOEMD Burgemeester Mr. A. H. van der Post Leusden heeft nieuwe burgemeester LEUSDER KRANT AD WISMAN ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN Mr. A.H.v.d. POST BENOEMD: OOK VOOR co mmentarenl meningen Reakties op redaktionala commentaren zijn welkom Het adres is postbus 67 - Barneveld £7^eusder Krant UITGAVE: BARNEVELDSE DRUKKER IJ UITGEVERIJ N.V. - DIREKTIE: H. J. HEINEEN D. REBEL Donderdag "f 12 nov. 1970 Tweede Jaargang nr. 28 X Verschijnt wekelijks in ACHTERVELD LEUSDEN-CENTRUM LEUSDEN-ZUID EN STOUTENBURG Redaktie BERT VOS Burgemeester Mr A. H van der Post in zijn kamer op het gemeentehuis te IJsselstein (Van de redaktie) LEUSDEN/IJSSELSTEIN - Burge meester mr A. H. van der Post is een ietwat rijzige, rustige man Jong (46), energiek en voortvarend. Hij kiest zijn woorden met zorg. We hebben een ge sprek met hem in het pittoreske stad huis aan de Benschopperstraat in IJssel stein. Aan de wand van zijn kamer hangt een oude landkaart van de omgeving van IJsselstein: een stuk antiek, dat bij de kamer hoort, niet bij de man, die hier sinds 1962 de scepter zwaait. De sfeer in de kamer ademt een historische rust uit, de man achter het brede bureau de geest van de moderne tijd: voortvarend, energiek en jong. Het oude, historische stadhuis met z'n aardige trapgeveltjes DEN HAAG - Bij K B ls met ingang van 1 december 1970 benoemd tot bur gemeester der gemeente Leusden, mr A H. van der Post, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester ider gemeente IJsselstein. De heer Van der Post, die 46 jaar oud is, is sinds 1 oktober 1962 burgemeester van IJsselstein. Hij is rooms katholiek en lid van de KVP. Leusdens nieuwe burgemeester, mr. A H v d Post, werd 46 jr. geleden ge boren in Utrecht Na enkele dagen ver huisde hij met de rest van het gezin (echtgenote en nu met de kinderen Koen (4) en Frank (9) naar Bilthoven waar hij tot zijn negenentwintigste jaar heeft ge woond Utrecht bleef een belangrijke rol spelen, want de burgemeester bezocht daar het Bonifaciuslyceum en de univer siteit waar hij rechten studeerde Na zijn examen werkte hij aan de uitgroei van Uithoorn. In die explosief groeiende plaats had hij juridische zaken grond onteigening e.d.) van de gemeente onder zijn beheer Dat duurde tot 1956, waarna de jongste jurist tot 1962 bij de gemeente Utrecht werkte op algemene zaken en als secre taris van de rechtskundige commissie. In 1962 volgde zijn benoeming tot burge meester van IJsselstein binnenkort een gemeente van 10 000 inwoners Vanaf 1 december is hij burgemeester van Leus den Zijn hobby's tennissen, zeilen skiën en muziek opnemen op de band en de kleine klokketoren, kontrasteert met de man die hier tot 1 december 1970 zijn domicilie heeft: mr. A H van der Post, die bij koninklijk besluit is benoemd tot burgemeester van Leus den De gemeente Leusden heeft daarmee een uitstekende opvolger gekregen van burgemeester mr. F J H. Schneiders. De benoeming van de heer van der Post betekent voor IJsselstein wellicht een verlies De nieuwe kapitein van het schip Leusden zegt er zelf het volgende over: ,,Ik ga graag naar Leusden, maar ver laat met spijt het prachtige IJsselstein. Hij komt niet met lege handen naar Leus den. Op het gebied van woningbouw en stedelijke ontwikkeling heeft hij reeds zijn sporen verdiend In de gemeente IJsselstein, overigens zijn eerste ge meente, heeft hij de nodige zaken in deze sector mee helpen realiseren. IJs selstein is, evenals Leusden, een ontwik kelingsgemeente, waar op snelle wijze gezorgd moet worden voor een goede op vang van het overlopende" Utrecht. Dat lukt aardig, zegt de heer Van der Post met een glimlach en de steeds groeiende nieuwe wijken van het stadje aan de Hollandse IJssel bewijzen dat. Het plan IJsselveld (met zo'n 700 expe rimentele woningen) werd onder zijn lei ding ontwikkeld Burgemeester van der Post kent z'n vroegere buurman, burgemeester Schnei ders, goed Uiteraard had hij veel kon- takt met de heer Schneiders in de tijd, dat deze burgemeester was van het nabu rige Vreeswijk ,,Ik ben bijzonder blij met deze benoeming," zegt hij, wan neer we hem ontmoeten in zijn kamer op het gemeentehuis, een paar uur voordat het gemeentebestuur van Leusden offi cieel kennis komt maken met hun nieuwe voorzitter ..Dat wil echter niet zeggen, dat ik gesolliciteerd heb naar deze plaats. Leusden is een bijzonder mooi gelegen gemeente met veel natuur schoon Het belangrijkste vind ik flat uitgroeien tot een stad van formaat en niveau. Ten tweede is Leusden lid van het samenwerkingsorgaan Eemland Ik ben verknocht aan gewestelijk kring- werk." Burgemeester van der Post is lid van het dagelijks bestuur van de Kring Midden Utrecht (vergelijkbaar met Eemland-red ,,Het is duidelijk, aldus de nieuwe Leusder burgemeester, ..dat Leusden wat dat betreft een gemeente met moge lijkheden is De groeikracht van Leus den fascineert hem Daarom gaat hij er zo graag heen. IJsselstein en Leusden hebben sterke overeenkomsten U zult in de gemeente Leusden daadwerkelijk meehelpen aan de bouw van een geheel nieuwe stad. waaraan uw voorgangers reeds be gonnen ziin Trekt dit aspektvanhet Leusder burgemeesterschap u aan? Hebt u reeds eerder, om het zo maar eens te zeggen, niet dat bijltje gehakt. ,.De opbouw van de nieuwe stad. ..town buildingzeggen de Engelsen, trekt me bijzonder aan Het is eeji heel plezierig aspect van het Leusder1 burgemeester schap. Ik heb wat dat betreft, zoals u het noemt, vaker met dit bijltje gehakt. De snelle groei van IJsselstein. (in de acht jaar dat ik hier ben bijna een ver dubbeling) brengt dat met zich mee De gemeente telt nu 10 000 inwoners Wij vangen voor een groot deel de overloop van de stad Utrecht op Momenteel zijn we bezig met het uitbr.-idingsplan IJs selveld rnet in totaal 2300 woningen. Daarmee zijn we ongeveer anderhalf jaar geleden begonnen Elfhonderd woningen zijn momenteel gereed, terwijl 1100 nog in aanbouw zijn De eerste woningen ko men deze maand gereed om te worden bewoond De gemeente Leusden is. zoals u zelf reeds hebt aangestipt, lid van het sa menwerkingsorgaan Eemland Bent u voor gewestvorming met bestuurlijke bevoegdheden of wilt u liever geweste lijke samenwerking, waarbij de bestuur lijke bevoegdheden bij de samenwerken de gemeenten blijft9 Burgemeester van der Post ,,Dat hangt af van de plaatselijke situatie. Het kan voorkomen, dat door de gemeente in een bepaald stadium bestuursbevoegdheden over worden gedragen aan het bestuur van het gewest. In het algemeen dient een gemeente niet meer bevoegdheden over te dragen aan het Gewest, dan strikt noodzakelijk is. Hét is Das dan nodig, wanneer anders het goed funkti- oneren van het Samenwerkingsorgaan in gevaar komt. Bent u van plan om in Eemland het werk wat u in de kring Utrecht met zoveel en thousiasme doet en hebt gedaan, voort te zetten? ,,Als het belang van dit orgaan ver gelijkbaar is met de Kring Midden U- trecht, acht ik alle redenen aanwezig de zaken ernstig te nemen. Het is erg moeilijk om nu al te zeggen welke rol il hierin ga spelen. Als het mogelijk is, geef ik graag injekties, maar ik wil me niet opdringen. Wanneer er een ver wevenheid van belangen mee gemoeid is, vind ik een samenwerkingsorgaan een uiterst belangrijke zaak Denkt u, dat u een goed kontakt zult kunnen krijgen met de bevolking van Leusden, die zoals u weet uit vier ver schillende dorpskernen bestaat? Burgemeester Van der Post hoeft over deze vraag niet lang na te denken Dat hoop ik, zegt hij eenvoudig. ,,en ik zal er beslist naar streven." Uw voorganger was reeds begonnen met het geven van meer inspraak aan de be volking door middel van openbare hea rings en commissie-vergaderingen, voor al op het gebied van ruimtelijke ordening Hoe denkt u over de inspraak van de be volking in gemeentelijke zaken? Wilt u hierin verder gaan, of bent u van mening, dat de reeds gekozen vorm voorlopig voldoende is? Mr. van der Post zwijgt even naden kend om zijn antwoord te formuleren Ik dacht," zegt hij dan, ,,dat een be paalde openbaarheid van gemeentelijke zaken in deze tijd zeer wenselijk is. En als die openbaarheid juist wordt gehanteerd, dan kan dat zeker z'n nut afwerpen In bepaalde stadia kan het heel goed werken. In IJsselstein hebben we een maand geleden een openbare hearing gehad over het rapport van de Kring Midden Utrecht .Globale Visie", waarin de toekomstgedachten van de kring-gemeenten zijn vastgelegd Nadat de nodige voorlichting over dit onder werp was gegeven, werd de hearing ge houden en ik vond dat een zeer nuttige en plezierige ervaring." Met ingang van 1 december 1970 is tot burgemeester van de gemeente Leusden benoemd mr A. H. d. Post, nu nog bur gemeester van de gemeente IJsselstein. Mr. v. d Post is lid van de KVP. Aldus kunt u elders in onze krant lezen En dat betekent, dat ik op deze plaats de regels, gewijd aan een opmerking van burgemeester Schneiders van Almelo, gedaan op de Dorpskontaktavond te Ach terveld, intrek. Hij heeft namelijk gelijk gekregen, zijn optimisme was gerecht vaardigd Leusden heeft weer een bur gemeester Het gemeentebestuur van Leusden heeft er geen gras over laten groeien en maakte dinsdagmiddag, een dag na de bekendmaking van de benoeming reeds kennis met de eerste burger van IJsselstein, straks de nieuwe Kapitein van de gemeente Leusden. Wellicht, dat bin nenkort ook de raad kennis zal kunnen maken met hun nieuwe voorzitter De redaktie van de Leusder Krant wenst de heer van de Post èn de gemeente Leus den van harte geluk met de benoeming. Onze lezers kunnen er verzekerd van zijn, dat zij via onze krantenkolommen burgemeester v. d. Post nader zullen kunnen leren kennen. De redaktie is ervan overtuigd, dat de nieuwe burge meester, evenals zijn voorganger, met evenveel enthousiastme en toewijding zich zal wijden aan de opbouw van de ,,New Town" Leusüen. Er ligt voor hem, wat dat betreft, heel wat boeiend werkte wachtte. V. Het gemeentehuis aan de Benschop perstraat, een pittoresk gebouw met leuke trapgeveltjes. Loco-burgemeester van Zandbrink over handigt hier ter begroeting van de nieu we raadsvoorzitter een bloemstuk aan de heer van der Post. Achter de nieuwe Leusder burgemeester, zijn echtgenote. De heer van Zandbrink was samen met wethouder Bleveld en secretaris Brou wer naar IJsselstein gekomen om ken nis te maken.

Leusder Krant | 1970 | | pagina 1