aantrekkelijk aspect LEÜSDER KRANT Nieuwe »Heteen burgemeester: nieuwe stad is een Nogmaals: Jeugd accom modaties Rijbewijzen Intocht St. Nicolaas L/1^11 it, HUI LmULlt lü IU co mmentarenl meninges Realities op redaktionele commentaren xijn welkom Het adres is postbus 67 - Barneveld Mijnheer de Redacteur, Het moet mij van het hart, dat uw ar tikeltje onder bovengenoemd opschrift in de L K van afgelopen week het doel geheel heeft gemist. Ook zakelijk is het onjuist. Uw bedoeling is heel sympathiek, n.l. om de opening van een jeugdhonk met blijde klanken te begeleiden Daar sluit ik mij niet alleen graag bij aan, maar wil u ook aanvullen door hulde te bren gen aan de vele vaders die zo energiek hun beste krachten hebben ingezet. Voor al nu we toeleven naar de vijfde de cember mag zoiets niet onvermeld blij ven. Nu de zakelijke kant van uw artikel tje. Uit de tekst van de u ter hand ge stelde schriftelijke vragen moge u blij ken. dat 1 Het niet de competentie van B enW maar van de Raad is om te beslissen over de naam van een gemeentelijk gebouw, 2 Niet is gevraagd om het „R.K. eigen homemet andere jeugdgroeperingen te doen delen. Ter toelichting het volgende Volgens art 172 van de Gemeentewet beslist de Raad over het verhuren van gemeentelijke eigendommen Het College van B en W heeft zich in dit geval hier niets aan gelegen laten liggen en dus de Raad ook niet ingelicht over de verhuur van het betreffende gebouw De Raad kwam derhalve naderhand vooreen voldongen feit te staan, nadat er reeds flink verbouwd was Op deze omstandigheid is overigens in de jongste vergadering in woord noch geschrifte teruggekomen Het eigenmachtige optreden van het College dreigde zich ook uit te strek ken tot de naamgeving van het gebouw, ook al weer de bevoegdheid van de Raad Het moet u duidelijk zijn, dat een Raad die zichzelf respecteert, hier het Col lege een halt toeroept. Dat eisen zonder meer de spelregels In dit verband zij opgemerkt dat het College na de jongste vergadering de raadsleden „naar aanleiding van het besprokene in de gemeenteraad"' schrif telijk heeft verzocht accoord te gaan met de voorgestelde naam „De Til'" Het slot van uw artikeltje luidt als volgt „Een gemeentelijk gebouw is er in feite voor de hele gemeenschap, dat wel maar waarom heeft die hele ge meenschap de Jeugdbeweging maanden lang laten ploeteren om nu de vruchten op te eisen9 Het had wel anders gekund' Het had zeker anders gekund! Om dit punt moet ik van u een duidelijke correc tie vragen Mandemaker (PvdA) De redaktie tekent hierbij aan Wanneer de heer Mandemaker stelt, dat het stukje commentaren/meningen van vorige week onder het kopje; „Jeugd- accommodaties" het doel heeft gemist en zakelijk onjuist is, dan is dat geheel voor zijn rekening De hèer Mandema ker heeft volkomen gelijk, als hij zegt, dat zowel de beslissing tot de ver bouwing, als de naamgeving een zaak is, die de raad aangaat, waar de raad over beslist Hij schrijft zelf, dat het college eigenmachtig heeft opgetre den. Dat bedoelde ik juist met de zin snede; Het had anders gekund! Wanneer bijvoorbeeld de heer Mandemaker, direkt nadat hem ter ore was gekomen, dat met van plan was de voormalige jongens school te verbouwen, in de raad zijn protest tegen dit „eigenmachtig optreden van het college" zou hebben laten klin ken, dat zop de situatie zich niet zo hebben toegespitst als nu het geval is. Ik citeer de heer Mandemaker tijdens de duskussie in de raad over dit on derwerp; „Ik acht het gezien de behoefte aan jeugdaccommodatie minderjuist.dat een dergelijk gebouw bestemd wordt voor een levensbeschouwelijke groepe ring" Dat had de heer Mandemaker moeten zeggen, toen er nog alleen maar plannen voor de verbouwing bestonden. Hij had dan misschien het initiatiel kunnen nemen om alle jeugdgroeperingen in Leusden/centrum bijeen te roepen om gezamenlijk deze verbouwing aan te pakken. Het probleem van integratie zou zich dan niet hebben voorgedaan en de nieuwe jeugdaccommodatie in de voormalige jongensschool zou dan niet alleen een „zaak van de jeugdbeweging" zijn geweest, maar een zaak van de ge hele jeugd van Leusden/c. Het lijkt Beelden uit de plaats, waar burgemees ter van der Post acht jaar lang de scepter met veel succes zwaaide: IJs- selstein. Nieuwbouw, nodig voor de opvang van de overloop uit de stad Utrecht. ons niet aardig ten opzichte van de Jeugdbeweging om nu met bezwaren aan te komen dragen Voorkomen is nog altijd beter dan genezen. Ik weet niet of het u al eens overko men is, maar het schijnt gebruikelijk te zijn, dat verschillende bureau's die „zich hebben gespecialiseerd op het ver krijgen, aanvragen en verlengen van rijbewijzen" zich tot hun toekomstige klanten wenden met een folder vol prach tig klinkende woorden, waarin duidelijk wordt gemaakt, dat het aanvragen of ver lengen van een rijbewijs toch zo'n moei lijke, bureaukratische zaak is Steeds maar weer wordt u van het kastje naar de muur gestuurd, ach, u weet wel hoe dat gaat op het gemeentehuis van uw woon plaats Er moeten talrijke formulieren ingevuld worden om dat kostbare pa piertje in uw bezit te kunnen krijgen Dat kost allemaal tijd, veel tijd en tijd is geld Maar, zo schrijven die leuke foldertjes dan, „ons bureau is bereid voor geringe kosten dat werk in de kortst mogelijke tijd voor u op te knappen Geen gezeur meer, geen lange tijden wachten aan het loket van de burgerlijke stand, u krijgt uw rijbewijs thuisge stuurd. Wij doen het voor u „Aardige mensen, zijn dat, denk je dan in je naiviteit. Totdat je gaat nadenken en een elefoontje pleegt met de desbe treffende ambtenaar van het gemeen tesecretarie. Want en wie denkt daar aan... voor de prijs van f27.50 (dat is het bedrag waar de njbewijzen-bureau's je zo graag voor helpen), kan men wel drie rijbewijzen betalen! Een simpele gang naar het gemeentehuis, u vult een formuliertje in, u betaalt negen gulden, en enkele dagen later hebt u uw rijbe wijs. Daar hebt u beslist geen tussen komst van een „gespecialiseerd bure au" voor nodig Ons advies: wees prijs bewust, regel uw zaken zelf èn stukken goedkoper! Zaterdagmiddag wordt St. Nicolaas ontvangen in het niet langer meer bur- gemeesterloze Leusden Hij zal verge zeld worden van tien Zwarte Pieten. In een open landauer zal hij een tocht door de straten van Leusden/c maken, alvorens hij door het gemeentebestuur zal worden ontvangen Daarbij zal hij vergezeld worden door een escorte van ponyruitertjes van de ponyclub „Nim- merdor" De organisatie is in handen van de speeltuinvereniging „Blijhof" terwijl de kosten van dit evenement geheel voor rekening komen van de mid denstand, die unaniem van mening is, dat bij dit kinderfeest reklame niet thuis hoort, aldus lezen wij in een bericht in de krant van vanddag. Wij zijn bij zonder verheugd die laatste zin te le zen, want we herinneren ons nog maar al te goed de st Nicolaasintocht van vorig jaar, waarbij de Zwarten Pivten meer reclamefolders dan pepernoten en snoepgoed strooiden en waartegen en kele briefschrijfsters in onze krant te recht protesteerden. De middenstand van Leusden heeft de juiste wijze ge- koeen om St. Nicolaas feestelijk in te halen door er een echt kinderfeest van te maken, met de nadruk op KIN DEREN. Wij hopen dat de middenstand en de organiserende speeltuinvereniging Blijhof zaterdag het weer met zichmee- hebben opdat het jaarlijkse feest van de intocht op een prettige wijze kan wor den gevierd. V „Maar liefste, dat is geen platenspeler, maar het fornuis.' Betekent dat. dat u de traditie op dit gebied in Leusden voort wilt zetten? „Dat betekent het inderdaad Wat is uw mening over een goede raadsvergadering? De heer Van der Post zoekt, zorg vuldig afwegend, zijn woorden. „Ikdacht, dat er in de eerste plaats een goede agenda dient te zijn met een goede lo gische volgorde van de te behandelen pun- lijkheid zijn, maar die z'n beperkingen kent Ik geloof namelijk niet in ellen- langen diskussies De standpunten moe ten van beide zijden tot in de tweede in stantie uiteengezet kunnen worden, dan moet de raad m i een beslissing kun nen nemen Gelooft u, dat u als burgemeester, een bepaalde eigen inbreng een eigen visie zult hebben ten aanzien van de New Town Leusden? ,,Als portefeuille-houder van de Volks huisvesting en Woningbouw heb ik me in het buitenland eeorienteerd od aller lei moderne ideeën Ook heb ik wat dat betreft het nodige gezien in Nederland zelf Ik ken bijvoorbeeld de experimente le bouw van Eurowoningen in Leusden Het bekijken van andere soorten woning bouw, waar dan ook, is niet alleen voor een burgemeester, maar ook voor de raad -in z'n totaliteit een vrucht bare zaak Ik vind experijnentele woning bouw bijzonder belangrijk Daarom zult u in het plan IJsselveld maar liefst 600 van dit soort woningen aantreffen, zij het dan in een geheel apdere vorm opge zet. dan Leusden het geval is." Het is duidelijk, dat burgemeester van der Post niet voor niets is gekozen tot de nieuwe man aan de top in Leus den Hij is een man van aktie Denkt u, dat u het langer volhoudt dan uw voorganger, burgemeester Schneiders? „Dat geloof ik en dat dacht ik'" Burgemeester Van der Post staat nu acht jaar (sinds oktober 1962) aan het hoofd van de gemeente IJsselstein In die acht jaar heeft hij zich met hart en ziel gewijd aan de groei van zijn gemeente Als hij met dezelfde voort varendheid te werk gaat in Leusden, dan kan men er verzekerd van zijn, dat het goed zal blijven gaan met de snelle groei van Leusden/Centrum Als hij van plan is net zo lang te blijven in Leusden als hij in IJsselstein bleef, dan kunnen we voorlopig in Leusden nog acht jaar vooruit. Dan is het 1978 Uitgewerkte plannen voor de gemeen te Leusden heeft de heer van der Post nog niet. Hij gaat zich eerst zorgvuldig orienteren. Hij krijgt bij de behandeling van de begrotingen voor 1971 een uit stekende gelegenheid om zijn raad te leren kennen. Als we beginnen over de hobby's van de burgemeester, komt er even een wee moedige blik in zijn ogen „Ik tennis graag, ik hou me bezig met het maken van muziekopnamen, ik zeil en ik ski graag Maar als u me vraagt of ik daar tijd voor heb, dan is het antwoord bij zonder weinig En dat is niet verwon derlijk als men bedenkt, welke funkties de heer van der Post nog naast zijn drukke burgemeesterschap vervult Een beetje peinzend, alsof hij zich zelf ver baast over de lange rij. noemt hij ze op: „Voorzitter van de Schoolartsendienst district IJsselstein, voorzitter van het bestuur Streekwerkplaats, lid van de provinciale commissie Bejaardenoorden lid van de Raad van Toezicht van de Frau de/Risico Onderlinge van de gemeente, lid van het Dagelijks bestuur van de Pro vinciale Utrechtse Welzijnscommissie, voorzitter van de distriktscommissie van de PUWC met IJsselstein als hoofdplaats), vice-voorzitter van het Streekarchivariaat, vice-voorzitter van de BB, (onbezoldigd.. commissaris van de P U E.M lid van het bestuur van het St. Josephziekenhuis, lid van het bestuur van de Vereniging voor Zwakzinnigen zorg St. Chnstofoor te Utrecht, en uiteraard, ik zou het bijna vergeten^ lid van het dagelijks bestuur van de Kring Midden-Utrecht en tevens voor zitter van de Werkgroep Volkshuisves ting en woningbouw. Dan ben ik ook nog lid van het bestuur van het BON, (Be stuurlijke Overleggroep Nieuwegijn) lid van het gespreksorgaan Groot-Hou ten en dagelijks bestuurslid van het Recreatieschap Rijn/Lekoevers." Een lange reeks „Daarom is het ook niet verwonderlijk, dat ik maar bitter weinig tijd overhoud voor mijn hob by's Temeer omdat IJsselstein een centrum-gemeente is en er ook veel werk verricht moet worden voor de rea lisering van gemeenschappelijke voor zieningen voor de hele omtrek Ge dachten over een opvolger? „Ik weet niet wie het wordt, maar het laat me niet onberoerd. Ik ga weg uit een gemeente, die volop in bloei staat. Ik hoop dat mijn opvolger die groei alle kansen zal geven De gemeente Leusden hoeft zich wat dat betreft geen zorgen te maken. Per 1 december zit erop de burgemeestersstoel in het gemeentehuis in Leusden/Centrum een man, die met een slagvaardig beleid en met oog voor de toekomst de gemeente Leusden zal lei den en omhoog zal stuwen in de (ver snelde) vaart der verstedelijking. Wij zijn er van overtuigd, dat ook hij niet alleen zijn krachten zal wijden aan de be stuurlijke kant van zijn funktie, maar tevens het kontakt met de gemeenschap zal verstevigen om Leusden niet alleen tot een volgebouwde, maar ook tot een leefbare gemeente te maken. De be volking van Leusden kan wat dat betreft de komst van de heer van der Post vol vertrouwen tegemoet zien. Een deel van het plan IJsselveld, mede ontwikkelt door de heer v d Post. IJsselstein heeft, evenals Leusden, een behoorlijk industrieterrein De gemeente IJsselstein oruvat 2200 hectare, waarbij ook een belangrijk deel tot het platteland behoort Wat dat be treft eenzelfde structuur al.s de ge meente Leusden.

Leusder Krant | 1970 | | pagina 3