INWONERS LEUSDEN/Z WILLEN MEER ZEGGENSCHAP OVER EIGEN VOORTUINEN Leusden /C wacht op nieuwe openbare kleuterschool 'MA? 'Hm Openbare Hearing over groenplan Ons Genoegen Jantje Beton zegt: De jeugd staat op het spel Achterveldse ouderavond Opheffing wateroverlast kost f325,- per woning Gemeente stelt enquête in tax. wensen bewoners Gezellige sfeer in nieuwe disco-dancing Achterveld Dropping van Ambc Achterveld KPJ naar kunstijsbaan Utrecht Gemaskerd bal in de Mof Gezellige middag voor bejaarden 0;o; '0;6;é>}6v i 'DONDERDAG 12 NOVEMBER 1970 4 LEUSDEN-CENTRUM - Donderdag 5 november werd in de „Wipwap", de open bare kleuterschool te Leusden-centrum een ouderavond gehouden. Voor de pauze hield de heer E Wellinga, oud-di recteur van een streekkweekschool, een bijzonder boeiende inleiding over: ,,Hoe leer ik mijn kind uitde tekening kennen." Met talrijke kindertekeningen lichtte hij >zijn vlotte en humorvolle betoog toe. Het tweede deel van de ouderavond ,'was bestemd voor de behandeling van 'een aantal huishoudelijke aangelegenhe den. Hierbij spitste zich de discussie toe op de dringende behoefte van de niew *te bouwen school Een punt van grote zorg bij alle aanwezigen, vormde het feit dat ge vreesd moet worden dat de nieuwe open bare kleuterschool eerst aan het eind van het volgend jaar geopend kan worden Er is nu al een flinke wachtlijst van nieuwe kleuters, terwijl de komende maanden een stroom van nieuwe ge zinnen voor Leusden-centrum kan wor den verwacht. Besloten werd het gemeentebestuur te vragen de nieuwbouw van de Open bare Kleuterschool zoveel mogelijk te bespoedigen en daarnaast op korte ter mijn de vestiging van een noodlokaal te overwegen. ACHTERVELD - De A M B.C. Ach terveld organiseert op zaterdag 14 no vember a s. een dropping. Inschrijvingen vanaf 20 uur in De Roskam De start is om 20.15 uur Na afloop zal er een gezellig samenzijn zijn met gelegen heid tot dansen. Er zijn fraaie prij zen te winnen. De deelname is voor ie dereen vrij. ACHTERVELD - De KPJ gaat op don derdag 19 november a s. naar de nieuwe kunstijsbaan te Utrecht Vertrek om 19 uur vartaf het plein Coöperatie Achter veld. Liefhebbers kunnen zich opgeven bij Wim Middelaar. Hessenweg 130. tel 416 gemaakte opmerkingen en suggesties een uitgebreide vragenlijst zou worden opge steld voor iedere inwoner van Leifsden- Zuid Aan de hand van de antwoorden hoopt het gemeentebestuur een oplos sing voor deze ongezonde situatie te vin den De heer Bjleveld voelde daarbij wel iets voor het idee van de bewoners der Oranjestraat om een adviescollege, be staande uit bewoners van de dorpskern Leusden/Z., in te stellen Dit advies college zou dan advies kunnen uitbren gen aan de gemeente naar aanleiding van de uitkomsten van de enquête De heer Bijleveld vond het initiatief van de Oranjestraat-bewoners prijzenswaardig en hij zou zeker de mogelijkheden bestu deren, maar voegde daar onmiddellijk aan toe. dat er aan het plan verschil lende praktische bezwaren kleefden ,,Een dergelijk plan is alleen uitvoer-, baar, indien een gehele straat tot over eenstemming kan komen Bovendien kun nen er problemen komen, wanneer een bepaalde laan of straat nieuwe bewoners krijgt, die het met het door de bewoners vastgestelde groenplan niet eens zijn. Men kan die mensen dan niet dwingen zich aan te passen aan de wensen van "Run medebewoners, omdat zij totaal geen deel hebben gehad aan de opstelling van het plan Er waren ook verschillende bewoners, die zich tevreden toonden met de huidi ge beperkingen, door het gemeentebe stuur aan hen opgelegd, maar de meer derheid wilde toch meer vrijheid De ant woorden van de enquete zullen misschien een goede oplossing opleveren WATEROVERLAST BINNENPLEINEN De regelmatig terugkerende water overlast van de binnenpleinen in Leus den/Zuid vormde een belangrijk punt van ACHTERVELD - In de nieuwe disco dancing. die elke zondagmiddag van twee tot ongeveer kwart over vijf geopend is in ,,Ons Gebouw" in Achterveld, was het zondagmiddag gezellig toeven. Het publiek, eerst wat schoorvoetend, toonde zich al snel zeer enthousiast op de ruime dansvloer waar op muziek van bekende en (nog) onbekende, oude en splinternieuwe platen werd gedanst Bijzonder in de smaak viel de verlo ting van de drie langspeelplaten, iedereen kreeg bij de ingang gratis een nummer tje en dingde zo mee naar deze ..muzika le' prijzen De bezitters van de winnen de nummers gaven hun keus bij de disco bar op en ontvangen volgende week hun langspeelplaat. Met deze verloting zal, in verband met dit geoogste succes, door worden gegaan, dus ook aanstaande zondag maken de bezoekers k«ns op een gratis langspeelplaat bespreking, naast de beplanting van deze pleinen Wat de wateroverlast betreft: die is door de gemeente bij het maken van het bestemmingsplan Leusden/Zuid niet voorzien, aldus voorzitter Bijleveld, ook al versprak hij zich later enkele ma len, door op te merken, dat men niet had verwacht dat het zó erg zou worden Ook de tuinarchitect C van Empelen uit Heemstede, die zeven jaar geleden het plan voor de openbare groenvoorzienin gen in Leusden/Z. maakte, sprak zich in die zin uit Ook hij zei, dat men toen niet een dergelijke overlast had ver wacht De oorzaak moet volgens deze deskundige gezocht worden in het feit, dat de jaren 1963, '64 en '65 bijzonder nat zijn geweest. Alleen eenzelfde aan tal bijzonder droge zomers zou aan deze wateroverlast op natuurlijke wijze een einde kunnen maken. Aangezien men dat niet verwacht, moet een andere op lossing worden gezocht. En dat gaat geld kosten. Voorzitter Bijleveld rekende het de aanwezigen haarfijn voor „Om van die wateroverlast af te komen, zullen er straatkolken moeten worden aangelegd, met een bijbehorend drainage-systeem. De kosten zullen ongeveer f130 000 be dragen Het is de meest goedkope op lossing. Het geldt voor 16 binnenplaat sen U begrijpt, dat dit geld niet aanwe zig is in de gemeentekas Iedereen weet, dat de gemeenten financieel bijzonder moeilijk zitten Als u zegt, dat de ge meente op deze wijze een einde moet ma ken aan de wateroverlast, dan zullen de kosten via een baatbelasting verhaald moeten worden op de woningen, die ont sluitingen hebben op de desbetreffende pleinen Hiervoor komen ongeveer 400 woningen in aanmerking, wat'voor ie dere woning op ongeveer f325,- komt te staan, in eèn keer te betalen of in jaar lijkse termijnen van f20,-, twintig jaar ACHTERVELD - De uitslag vandeon- derlinge wedstrijd van de schietvereni ging „Ons Genoegen" is als volgt H. van Ruitenbeek 47 pnt J van Rossum 46 pnt. J van de Hengel 46 pnt. J van Nimwegen 45 pnt J E van Hamersveld 45 pnt H van Nimwegen 45 pnt. H Schut 44 pnt C van Dort 43 pnt W. van de Kletersteeg 42 pnt H. van Koedijk 41 pnt W Wittebrood 41 pnt W J Lagerwey 40 pnt G Smal 40 pnt G Schimmel 40 pnt. lang." Op de vraag, of de gemeente bij de bouw van Leusden/Z. die waterover last niet had kunnen voorkomen, ant woordde de voorzitter bevestigend ,,Dat zouden we inderdaad gekund hebben, maar dan zouden de kosten, die daaraan waren verbonden, zijn verhaald op de kavels U zou daar dan méér voor moeten hebben betalen De bewoners van Leus den/Z en met name de aanwonenden van de pleinen (het overgrote deel), zul len zelf via de eerder genoemde enquête kunnen beslissen over het wel of niet aanleggen van straatkolken. BEPLANTING BINNENPLEINEN Mevrouw Bosma wees ten aanzien van de groenbeplanting op de binnenpleinen op het feit, dat deze bestond uit veel ..prikkelplanten" wat voor de spelende kleuters niet bepaald fijn is. Zij vond ook, dat de gemeente eens moest denken aan de aanleg van pleinen voor de oudere jeugd, vooral omdat de kleintjes het dan wat rustiger zouden krijgen Nu komt het nog herhaaldelijk voor, dat de grotere jeugd het spelen door de kleuters onmogelijk maakt Wethouder Bijleveld beloofde aandacht aan dit probleem te besteden. Een andere spreker ergerde zich her haaldelijk aan jongens en ook volwas senen, die van de binnenpleinen een race-veld" maakten door er op te fietsen en met bromfietsen op te rijden. Voorzitter Bijleveld zei, dat hierover reed een gesprek gaande was tussen gemeentebestuur en de rijkspolitie. Over de beplanting en de binnenplei nen werden tal van algemene opmerkin gen gemaakt We doen een greep: Haal de bebossing weg en gooi er tegels in We hebben mooie tuinen, er is groen genoeg in Leusden/Zuid. Dan wordt het een grauwe stenen massa De hogere bossages zijn een ideale speelplaats voor de kleuters Tussen die prikkelplanten zeker9 LEUSDEN - Deskundigen spreken van het Nederlandse kind als het straat kind" van Europa. Maar elke vader en moeder weet, dat zelfs dat niet helemaal opgaat: het kind moet van de straat af, want daar is de straat veel te gevaarlijk voor geworden. Het alternatief om de kinderen dan maar binnen te laten spe len, wordt echter ook steeds minder een echt alternatief, want de moderne nieuwbouw houdt geen rekening met spe lende kinderen. Maar kinderen die in hun speelmogelijkheden worden belem merd, worden in feite in hun ontwikke lingsmogelijkheden- en dus in hun leer mogelijkheden beperkt En meer en meer gaat men inzien, dat dit kwalijke gevol gen zal hebben voor de opgroeiende gene ratie. Frustratie en agressie zijn vaak direkte gevolgen van verveling, en ver veling het gevolg van niet werkelijk vrij kunnen spelen. Het is daarom dat het Nationaal Jeugd Fonds (NJF) - waarin alle in de Nederlandse Jeugdgemeenschap alle in de Nederlandse Jeugdgemeen schap georganiseerde jeugd- en jonge renwerk participeert - zich ter gelegen heid van de Nationale Jeugdkollekte in de week van 16-22 november a s. tot het publiek richt. Bij monde van Jantje Be ton", een militant jeugdig ventje, dat ons met opgeheven vuistje toeroept. ,,DE JEUGD STAAT OP HET SPEL". Het doel van deze kollekte is: geld bijeenbrengen voor het jeugdwerk in al zijn vormen, geen uitgesloten. Spelen is nodig om mens te worden. Het lijkt er veel op, dat de volwassenen die in onze maatschappij de dienst uit maken, dit gemakshalve maar vergeten. Want tenslotte, zo zei de architekt Aldo van Eyck: ,,En kind is geen economisch kwantum, en dus wordt er een minium aan zorgen aan besteed". In gewoon Nederlands- ,,Aan een kind valt niks te verdienen en het betaalt ook geen belasting. .Jantje Beton" zegt dat ove rigens niet alleen tegen het publiek, maar ook tegen de overheid. Plaatse lijk en landelijk. Er moet iets gebeuren. Het is ook onze jeugd. I?n dus ook onze verantwoordelijkheid In onze gemeente Leusden zal op vrijdag 20 november a s. door de Roda- jeugd voor de Nederlandse jeugd een Er zijn niet overal prtkkelbosjes De grotere bossages bestaan uit normaal groen Zwaardere bomen planten is mis schien beter. Dat is technisch gezien tegenwoor dig wel mogelijk, maar die kosten dan toch al gauw duizend tot tweeduizend! gulden per stuk Ja, zet er berkenbomen in Die heb ben veel water nodig, zeggen deskundi gen. Komen we meteen van die water overlast af Kunnen we dan niet beter wilgenbo men nemen? Die hebben hele massa's water nodig en groeien nog lekker snel ook Jawel, en wij in de zomer in de schaduw zitten zeker' Nog eventjes terug gekomen op die kosten voor straatkolken Kunnen we dat niet beter verhalen op alle bewoners"' Uiteindelijk vervult het een sociale funk- tie. Applaus U klapt te vroeg, het vliegertje gaat niet op De enige mogelijkheid is de kosten te verhalen via een baatbelas ting Die is aan zekere normen gebon den Het wegnemen van de wateroverlast is niet om het speelgenot van de kinderen te verhogen, maar voor de verlichting van de waterhuishouding Juridisch is uw voorstel niet te verwezenlijken. Wateroverlast erger dan verwaght Bewoners hebben dus een kat in de zak gekocht Dat bracht iemand op een an der idee. We hebben gepraat over schade door prikkelplanten Er is nog een ander as pect Dat is de schade door loslopende honden en katten. Er is bepaald een over last van deze huisdieren, vooral van kat ten, in Leusden/Z De bomen gaan er kapot van. Maatregelen zijn nodig Dit heeft niets met kattenmepperij temaken, ook de vogelstand heeft er onder te lei den Over de honden zijn besprekingen gaande tussen de rijkspolitie en loco burgemeester van Zandbrink. Wat de katten betreft, die vallen buiten de wet Daar kunnen we niets aan doen. Daarmee velt u wel een doodvonnis over de katten. U moet maatregelen ne men om te voorkomen, dat de katten in ons dorp doodgaan door allerlei on bekende oorzaken. De reeks vragen en antwoorden duurde tot middernacht Enkele minder taaie vragenstellers hadden toen het bijltje er al bij neergelegd en waren huiswaarts getogen. Nog voordat het middernachte lijk uur was geslagen besloot voorzit ter Bijleveld de nuttige gespreksavond en dankte iedereen voor de gedane opmer kingen en suggesties. huis-aan-huis kollekte gehouden worden In het komitee van aanbeveling hebben o.a zitting dr. P. G Kunst, praeses van de generale synode der Gerefor meerde Kerken in Nederland, mr M. G Rood, algemeen voorzitter van het Hu manistisch Verbond, Commissioner K. Westergaard, kommandant van het Leger des Heils. ds J. A. G van Zanten, preaeses v.d. generale synode der Herv Kerk. Monseigenur Bluyssen, bisschop van 'Hertogenbosch. Plaatselijk Kontakt- persoon: J. P H van den Berg, Ha- mersveldseweg 91, Leusden-Centrui» tel, 1580 LEUSDEN - Gemaskerd bal in De Mof De carnavalsvereniging ,,De Gou den Klomp" organiseert morgenavond 13 november een gemaskerd bal in de grote zaal van ,,De Mof" Aanvang 20 30 uur. De zaal is om 20.00 uur open Alle leden hebben gratis toegang en worden verzocht uitsluitend gemaskerd aan deze feestavond deel te nemen In- troduceés hebben toegang tegen een en tree van f4,50 per persoon ook hen wordt verzocht gemaskerd te verschij nen (niet geheel verkleed). De muziek wordt verzorgd door een quintet o.l v. Simon Hazewinkel. Het voorlopig bestuur staat borg voor een geweldige feestavond en verwacht een grote opkomst waarbij nieuwe leden en introduceés van harte welkom zijn. ACHTERVELD - Voor alle Achter veldse ouders en opvoeders zal er op maandag 16 november a.s een ouder avond gegeven worden in ,,Ons Gebouw" De avond heeft als thema „Sexuele voor lichting en opvoeding' De heer J H. A Boersema, plaatselijk huisarts, is bereid gevonden de inleiding te verzorgen. Tij dens de pauze kunnen eventuele vragen schriftelijk worden ingediend Deze zul len dan na de pauze worden beantwoord Aanvang 20.00 uur De organisatoren hopen dat velen van de gelegenheid ge bruik zullen maken deze belangrijke avond bij te wonen LEUSDEN/Z - Op woensdagmiddag 25 november wordt voor de bejaarden uit de gemeente Leusden (dus ook voor de bejaarden uit Achterveld en Stoutenburg) een gezellige bijeenkomst georganiseerd met verloting in cafe-restaurant De Mol te Leusden/Zuid U kunt zich weer op geven bij de bekende adressen Voor Leusden zr. van Kalkert en de heer G. van Loenen, voor Stoutenburg de héér Post en voor Achterveld zr. van Dignum (van de redaktie) LEUSDEN/ZUID - Donderdagavond organiseerde het gemeentebestuur een openbare hearing i ocafé-restaurant De Mof te Leusden/Z ter bespreking van het groenplan voor deze kern in de gemeente Leusdvn. De opkomst was bijzonde groot De zaal was overvol met belang stellenden inwoners van Leusden/Zuid. De bijeenkomst werd vlot geleid door wethouder mr. W. H. Bijleveld, die tal van vragen uit het publiek op zich afge vuurd kreeg. In het algemeen waren de bewoners van Leusden/Zuid niet zo erg gelukkig met het groen-beleid van de ge meente. Hun grootste grief was, dat van de zijde van het gemeentebestuur beper kingen aan de bewoners waren opgelegd met betrekking tot de beplanting van de particuliere voortuinen. Die beperkin gen, aldus een groot deel van de aan wezigen, werkten eentonigheid van het dorpsbeeld in de hand, ondanks het feit, dat verschillende bewoners/eige naars reeds illegaal van de gemeente lijke normen zijn afgeweken, ook al riskeerden zij daarmee een boete van f5000,-. De bewoners van de Oranjelaan hebben gezamenlijk gezocht naar een alternatief. Zij menen die te hebben gevonden in de vorm van een coöperatief optreden van een complete straat als geheel De woordvoerder van de Oranjestraat-be woners, de heer J. van der Weijden, dien de, om de daad bij het woord te voegen, een compleet groenplan voor zijn straat in, bij voorzitter Bijleveld, tevens lid van het gemeentebestuur. Dit groenplan is opgesteld door alle inwoners van de Oranjestraat en wijkt op verschillende punten af van de normen, vastgesteld door het gemeentebestuur De heer Van der Weijden stelde, dat een groenplan per straat verre te verkiezen is boven een groenplan voor het hele dorp. Immers, zo betoogde hij, hierdoor wordt de kunst matige eentonigheid van het dorpsbeeld ten aanzien van de voortuinen tenminste verbroken, ook al blijft een straat op zich dan wel een eenheid vormen. Bij het indienen van dit plan overhan digde de heer Van der Weijden tevens vijf schriftelijk vastgelegde regels, die bij deze nieuwe werkwijze volgens de be woners van de Oranjestraat in acht dien den te worden genomen. Deze vijf pun ten zijn a Volledige vrijheid met betrekking tot de inrichting van de voortui nen, met dien verstande, dat er per laan toch voortuinen ontstaan met een gemeenschappelijk ka rakter b. Een door de bewoners in te die nen tuinplan dient door de ge meente te worden geaccepteerd, behalve in het geval de hele wijk hierdoor schade zou lijden. c. I ater aan te brengen wijzigingen worden ook door de gemeente aanvaard onder dezelfde kondi- ties, genoemd onder b. d Indien tussen de bewoners on derling over de inrichting van de voortuinen verschil van mëning ontstaat, treedt de gemeente op als scheidsrechter en wordt haar uitspraak bindend De gemeente zal uitspraak doen in overleg met het in punt E genoemd advies college en rekening houdend met het algemeen belang en het per soonlijk belang van betrokkenen, e De gemeente stelt, uit de bewoners van Leusden/Z. een adviescolle ge in om in samenwerking met de gemeente er aan mee te werken, dat de wijk voor wat betreft tuinaanleg en eventuele andere zaken optimaal kan funktioneren tuinaanleg en eventuele andere zaken optimaal kan funktioneren Met dit college wordt de inspraak en medezeggenschap van de be woners, die toch grote kapitalen hebben gerivesteerd. bevorderd Mevrouw Bosma. lid van de werkgroep Ruimtelijke Ordening van D'66 vond het teleurstellend, dat de gemeente niet zelf met een plan was gekomen. ,,De voor tuinen van Leusden/Zuid zijn hete hang ijzers". zo betoogde zij, bijna ieder een is in overtreding, wat betekent dat bijna iedereen een boete van vijfduizend gulden heeft geriskeerd Het is een vervelend idee om in overtreding te zijn Wij hebben het gevoel, dat het be langrijk is de bepalingen minder strin gent te maken Het gemeentebestuur moet goed beseffen, dat het hier beslist over particulier terrein Zij ging verder in op enkele minder geslaagde groenbeplantingen op open bare terreinen in Leusden/Zuid, zoals de onoverzichtelijkheid van de hoek Willem de Zwijgerlaan-Kon Julianalaan, waar door verkeerstechnisch gezien gevaar lijke situatie's kunnen ontstaan. Met deze opmerkingen kreeg zij de handen van de aanwezigen op elkaar Met haar opmer king „Schoonheid moet geen gevaar voor mensenlevens opleveren" waren de meeste aanwezigen het roerend eens Een andere spreker vroeg zich af, of struiken voor mensenlevens gaan. want hij had eenzelfde gevaarlijke situatie gesignaleerd nabij de twee scholen, waarbij trouwens ook een goed trottoir ontbreekt Voorzitter Bijleveld had reeds in zijn openingswoord gezegd, dat de aanleg van de voortuinen aan beperkingen onderhe vig is om misstanden te voorkomen ..De één zegt geef mij maar vrijheid, maar aan de andere kant moet u ook niet uit het oog verliezen, dat tal van kopers hun keus op Leusden/Zuid hebben laten val len, omdat zij het zo'naantrekkelijkdorp vonden ten aanzien van de groenbeplan ting. Ik heb wat dat betreft vaak opmer kingen gehoord, waarin de lof werd ge zwaaid over de fraaiheid van het dorp Tot nu toe heeft het gemeentebestuur een bepaalde lijn gevolgd, maar zij wil nu graag weten, wat de bewoners van Leusden/Z er zelf van denken Daar om deze gespreksavond." Dat het ge meente bestuur niet zelf met een plan is gekomen is met opzet gebeurd ,,Dat zou u op prijs moeten stellen.' aldus de heer Bijleveld. ..want het verwijt zou dan zijn geweest, dat de gemeente zich weer eens bezondigde aan dirigisme Dat hebben we nadrukkelijk willen voorko men Het kernpunt is Wil de bewoner vrijheid en hoe? Er zijn nadelen en voor delen De belangen van de eén zou de be langen van de andere kunnen schaden. Er zullen ook een aantal bewoners hiernaar toe zijn gekomen, juist omdat zij het groenplan zo aardig vindt Daarom dit gesprek Als wordt gesteld, dat bijna iedereen in overtreding is, dan is dat juist In de raad van de gemeente Leusden is gezegd, dat de gemeente wat dit be treft met souplesse moet optreden Dat is gebeurd, maar het is op zich ongezond, dat de ogen dicht worden gedaan terwijl men in overtreding is, omdat bestaande normen niet voldoen Dat moeten wij voor de toekomst voorkomen Er zijn op merkingen gemaakt in de geest van Waarom dan niet de voortuinen in het bezit van de gemeente gehouden9 Dat zou in principe niet veel verschil hebben gemaakt wat betreft de kosten Die moe ten er gewoon uit om een bestemmings plan te kunnen realiseren Voorzitter Bijleveld deelde mee, dat naar aanleiding van de op deze hearing i - 1//8 b o u-w i wc] O Boom /V itruiK riwij bo'dtv INiiAN -MAN J hJ.A AN lil.

Leusder Krant | 1970 | | pagina 4