Grootse aanpak Nationale ouderavond van Christelijke basis- en kleuterschool Wens: ook voor Leusden school Psychologische Dienst Karboys i - Roda -loterij voor Discussie over Humanistisch Vormingsonderwijs maar een Explains n Grote Kuip Roda I: clubgeb 1-3 Etalage wedstrijd Vogeltentoonstelling van De Vogelvrienden O MEDISCHE DIENSTEN VEJO-COMBO IN LEUSDEN/Z KERKDIENSTEN a U kunt niet alles weten ONDERDAG 12 NOVEMBER 1970 7 LEUSDEN-CENTRUM - Op grootse ijze heeft de leiding van de Christe- jke basisschool aan de Lijsterbeslaan de Christelijke kleuterschool ,,De pringplank" gehoor gegeven aan de op- iep van de Werkgroep Nationale Ou- eravond om een discussie avond te or- iniseren op donderdag 5 november et doel van deze avond was om een jkwijls bestaande kloof tussen school li ouders te overbruggen, at hier in een grote behoefte werd oorzien bewees de grote opkomst. Meer 120 ouders gaven gehoor aan de itnodiging en aan het eind van de vond werd de schoolleiding verzocht 2 a 3 dergelijke avonden per jaar beleggen. De werkgroep Nationale Ouderavond taat onder auspiciën van de Nederland- Contactcommissie voor het Inter- itionale Jaar van het Onderwijs, sa- iengesteld uit de Centrale Bureaus het Openbaar, Katholiek. Pro- ■stant-Christelijk en Neutraal Bijzon- Onderwijs met medewerking van e Nationale Contactcommissie voorGe- insbelangen (N C G De organisatie van deze Nationale Ou- eravond is mogelijk gemaakt door steun het Ministerie van Onderwijs, Op- eding, Wetenschap en Cultuur van de erenigde Naties (UNESCO) en van de ernhard van Leer Foundation. STELLINGEN Om de discussie landelijk in gerich- banen te leiden heeft de werkgroep folder samengesteld met 17 uit - igende stellingen, dat op één avond het ondoenlijk was deze vragen te behandelen heeft de nding besloten 6 stellingen te bespre- n weten De school heeft zich niet met de oeding te bemoeien Dat is een taak de ouders De school moet opleiden voor het men De ouders hebben zich niet met het swerk te bemoeien Zij moeten er Heen voor zorgen dat het gemaakt ordt De school heeft niet het recht haar ler- of werkplan zonder de ouders maken. De beslissing bevordering/ enblijven berust bij de school Een ipport met alleen cijfers is uit de een goede school behoren de leer- ngen te leren nadenken over hun toe- imst ,n 03 PROCEDURE VOOR GROEPSDISCUSSIE In zijn inleiding heette de heer J Brandsema, voorzitter oudereommissie basisschool, alle aanwezigen in het Her vormd centrum van harte welkom. Hij noemde de reactie enorm, in deze tijd van het geen tijd meer hebben Maar. zo was hem verteld, ,,Dit is voor Leus den-Centrum een normale gang van za ken" De procedure voor de groepsdiscus sie werd uiteen gezet. De aanwezigen waren via een stencil in 7 groepen ingedeeld Voor iedere groep was in de basis school een lokaal in gereedheid gebracht Voor elk van de zes stellingen was 10 minuten uitgetrokken Door een bel- signaal werd iedere 10 minuten alge- sloten. Iedere groep had een eigen rap porteur die na afloop schriftelijk ver slag uitbracht aan het Forum Na de groepsdiscussie begaf ieder zich weer naar het Hervormd Na de groepsdiscussie begaf ieder zich weer naar het Hervormd Centrum waar men pauzeerde onder het genot van een kopje koffie Het programma was prachtig getimed. Na de pauze werden de resultaten van de groepsdiscussies door het forum bekend gemaakt en besproken Het forum bestond uit de voorzitter, de heer J. Brandsema. Mevrouw A. Ruiter-Rijneveld. secreta resse oudercommissie basisschool. Mej D Zwiep, hoofdleidster kleuter school. Mej J A Kleinjan. onderwijzeres basis school J. van der Meulen. onderwijzeres ba sisschool, en de heer B Gerritsen, hoofd basisschool De uitslagen van de groepen waren wei nig schokkend Er waren veel gelijk- Hsq n-Mqixoyl K luidende meningen over de stellingen. Interressant was de verdeelde mening over het huiswerk Een deel vond, op de basisschool geen huiswerk, alleen het noodzakelijkste in de hoogste klas voor aansluiting naar verdere oplei dingen Laat het kind toch spelen en genieten van zijn kind-zijn! Maar de meerderheid helde over naar kleine taken vanaf bijvoorbeeld het vier de leerjaar Dit om huiswerk te leren maken en om verantwoordelijkheid en plichtsbesef aan te kweken ONDERWIJSBELEID GEMEENTE LEUSDEN. Over de stelling of het bepalen van bevordering en zitten blijven uitslui tend bij de school berust, was ieder een het eens. De beslissing ligt bij de school' Maar graag vroegtijdig kon- takt met de ouders. De heer B Gerritsen vond de beslis sing een enorme verantwoordelijkheid voor het onderw ijzend personeel ln Leus den Hij miste de achterban van een School Psychologische Dienst Deze is meer deskundig in zake van bevordering en zitten blijven, ook wat betreft het ge ven van adviezen in verdere opleidingen. De gemeente Leusden heeft nog geen subsidie voor deze belangrijke steun aan Leusdens jeugd. Uit deze nationale ouderavond kwam naar voren: Dat de school niet zonder de steun van de ouders kan in haar beleid en dat de ouders niet alles aan de school kunnen overlaten wat opvoeding en vor ming van het kind betreft. Een samen spel is noodzakelijk. De heer Gerntse pleitte voor het opvoeden van het kind tot een gelukkig mens en niet tot een geslaagd mens. Elk kind de kans geven die het toekomt en zo eerlijk moge lijk zijn, in alles. LEUSDEN - Onder bijna ideale om- landigheden is zaterdag j 1 de traditi- lele St Hubertusjacht verreden Vele chouwers waren getuige van een Ijzonder geslaagde vossenjacht over het ndgoed Den Treek Om twee uur begon spektakel met een Stir-Up voor Huize en Treek waarbij een* duizendtal toe houwers keken naar de vele combina- ps maar vooral naar huntsman v. Laar zijn foxhounds. Vele toeschouwers twapend met foto- of filmcamera pro- lerden het rustieke beeld, hetgeen de mtsman en zijn foxhounds vormen, op gevoelige plaat vast te leggen Na de stir-up vertrok het jachtgezel- hap over de Trekerweg naar de Ooie- larshorsterweg om daar te starten met eerste run, over weilanden en sloten chting Heetvelderweg Ook daar waren Ie toeschouwers, die getuige wilden van het einde van een run, waar de xhounds hun buit uit elkaar scheurden ider het wakend oog van huntsman v Daar bleek ook dat drie ruiters n paard niet baas konden en de eerste n te voet moesten afmaken, hun paar- waren onbemand achter de meute Dgekomén. Enkele honden waren het spoor bijster raakt of waren achter een haas aan dat huntsman v Laar met plm zes Uien minder moest starten met de eede run in de richting van de piek- LEUSDEN-ZUID - Aanstaande zater- javond 14 november speelt de groep xplains" in jeugdsociëteit .Grote lip" aan de Ooievaarshorsterweg 4 Leusden Zuid Deze groeji trad vorig ar in Leusden Centrum op. waarbij veel succes hadden Men kan zich nog opgeven voor de sc-jockey-wedstrijd, die morgenavond de .Grote Kuip" wordt georganiseerd ilangstellenden (die kans maken opeen ntraktje om de zaterdagavond op te eden in de sociëteit) moeten zich met meeste spoed opgeven bij de bekende fessen. nickplaats in Den Treek Het einde van de tweede run was uitstekend uitgezet door huntsman v. Laar nl even vooreen heuveltje waar de buit voor de honden was neergelegd zodat hat publiek alle gele genheid kreeg om het schouwspel zo vol ledig mogelijk te kunnen aanschouwen. Dampende paarden en blaffende honden vormden het decor waarin ruiters hun ervaringen in de tweede run verhaalden en even konden pauzeren Zo werd er ook verhaald dat een van de ruiters (de kangeroe-jager) van zijn paard tuimelde en in een brede sloot belandde, hetgeen grote hilariteit onder de ruiters teweeg bracht Tijdens deze pauze keerden enke le honden bij baas terug zodat huntsman St. Hubertusjacht, Huntsman van Laar blaast op zijn jachthoorn, het sein voor de start van een run Foto Janus Visser. v Laar met een gerust hart zijn jacht hoorn deed schallen voor de start van de derde run die eindigde bij de boerderij van de heer v Reemst aan de Buurtweg Aan het einde van de vossenjacht werd de huntsman hartelijk dank gezegd door de Master van het jachtgezelschap voor de uitstekende organisatie van een bijzonder geslaagde vossenjacht, waarna het jachtgezelschap voldaan huiswaarts keerde. LEUSDEN - RODA 1 heeft zich in Bus- sum gerevancheerd voorde thuis geleden nederlaag tegen Karboys. Het werd een 3-1 zege De ploeg van Karboys had na een halve competitie veel wijzigingen ondergaan wat hun sterkte niet ten goede is gekomen. Reeds in de eerste helft was dit dui delijk merkbaar, de achterhoede van de Bussummers wankelde bij goede aanval len van RODA Helaas liet de rood-zwar- te voorhoede veel kansen liggen, waar bij vooral Hans Hartwiggen zich in ne gatieve zin onderscheidde. Toch bracht laatsgenoemde voor rust de stand op 0-1 maar een stand van 0-5 had het over wicht van RODA beter weergegeven Karboys bleef moed putten uit de gerin ge achterstand. Zelfs nadat Teus de Kruif uit een strafschop een 0-2 scoor de bleef Karboys komen en met succes. Een boogbal klopte Herman Brouwer. Daarna moest RODA s doelman nog en kele malen in aktie komen om verder onheil te voorkomen. Hans Hartwiggen maakte aan alle onzekerheid een einde en schoot nummer drie in de touwen Programma zaterdag a s RODA 1 - Nederhorst 1 3.00 uur SOVA 2 - RODA 2 3.00 uur RODA 3 - Valleivogels 5 1.00 uur LEUSDEN-CENTRUM - Het is altijd weer wonderlijk om te zien hoeveel inspanningen nijvere verenigingsmensen zich getroosten om de vereniging van dienst te zijn. Overal leven wensen: bij voetbalvereniging RODA'46 de verwe zenlijking van een eigen clubgeouw. En overal stuit dit op hetzelfde bezwaar: geldgebrek. Subsidies van gemeente, (de raad van Leusden besloot op 22 oktober, gezien de financiële positie van de ge meente, voor dit plan geen geld be schikbaar te stellen), provincie of NSF maken de problemen wanneer het de bouw van een clubakkommodatie betreft, soms iets eenvoudiger. Voor de rest zullen de gelden echter uit andere bronnen moeten komen. Extra financiële akties blijven dus nodig om zo'n gebeurtenis te kunnen financieren. En zo'n extra financiële aktie is de grote loterij, die door de Leusder voetbalvereniging RODA'46 onder het motto. RODA'46 thuis in een eigen huis", wordt georga niseerd, met als doel dus de tekorten voor een eigen clubgebouw te kunnen aanvullen Een clubgebouw, waar inmiddels de bouwvergunning voor is verleend, dat op het Burg. Buiningpark, en straks in zijn geheel door de leden zelf, in hun vrije uren, zal worden gebouwd De door de minister goedgekeurde loterij zal in totaal 1000 loten bevat ten. De prijs per lot zal f 25,- be dragen, te betalen ineens, of desgewenst in 10 gelijke maandelijkse termijnen. LEUSDEN/ZUID - Het godsdienston derwijs op de openbare basisschool Het Palet was vrijdagavond 6 november tij dens de jaarlijkse Quderavond een be langrijk onderwerp van discussie Over het feit, dat de school voor het geven van rooms katholieke en nederlands- hervormde godsdienst-lessen wel een vergoeding van de gemeente Leusden ont vangt en niet voor het geven van huma nistisch vormingsonderwijs, toonde het merendeel van de aanwezige ouders zich zeer verbolgen Op een openbare school is iedereen gfelijk, was men van mening. Het voor stel van de heer J A ter Maten, die de vergadering leidde, om handtekeningen verzamelen, vond dan ook bij de ou ders veel weerklank. Met deze adhesie betuigingen wil .,Het Palet" het verzoek aan de gemeenteraad om alsnog een ver goeding beschikbaar te stellen, kracht bijzetten De vergoeding komt neer op een bedrag van ongeveer f 125,-per jaar waarvoor één maal per week gedurende 45 minuten humanistisch vormingson derwijs gegeven zal worden aan die kin deren die dat wensen. De wekelijkse kos ten per jaar liggen echter aanmerkelijk hoger Andere onderwerpen, die op deze ou deravond (die wegens omstandigheden 1 dag na de officiële Nationale Ouderavond werd gehouden) werden behandeld, waren het jaarlijkse Sint Nicolaasfeest, de be stedingen uit het Schoolfonds, financieel verslag over 1969 en benoeming kascom- missie 1970. verkiezing van de leden van de oudercommissie (en niet, zoals abusievelijk in de Leusder Krant vermeld stond, verkiezing Hoofd der School) en mededelingen van het hoofd van de school Na de pauze werd gediscussieerd over de Nationale Ouderavond Mevrouw Van Dijk die vorig jaar ook al tot de kascommissie behoorde, zal dit jaar terzijde worden gestaan door twee heren die de dames Leusink en Woudstra opvolgen. De verkiezing van de leden van de Oudercommissie werd, wegens prak tische bezwaren, niet schriftelijk gedaan Mevrouw G. Duinsbergen, Van Lunteren en de heer J A ter Maten, die herkies baar waren zijn opnieuw gekozen, ter wijl de oudercommissie is uitgebreid met de heer P. de Ruyter, die zich kan didaat had gesteld. Er waren geen tegen kandidaten ingediend Wel suggereerde een vrouwelijke aanwezige, dat het wel licht is aan te bevelen volgend jaar een vrouw kandidaat te stellen voor de ou dercommissie, wat aanvaard werd. (weekeind 14-15 nov '70). Komend weekeind zal voor de prak tijken van dr Boersema, Lantink en Den Toom waarnemen: Dr Den Toom, Ma ria Stuartlaan 5, tel 03490-18881. De hoofdprijs is een Volkswagen-Kever, terwijl daarnaast tien maandelijkse prij zen zijn van f 100,-. De trekking van deze loterij zal plaatsvinden op elke laatste woensdag van de maand, be ginnende op woensdag 27 januari '71 en eindigende op woensdag 27 oktober '71, en wel ten overstaan van notaris Mr P van Schaik Het bestuur van deze vereniging merkt terecht op dat het houden van finan ciële akties een eerbare zaak is. al geven die voor sommigen een bijsmaak van armzaligheid. Niets is minderwaar. Hier ligt een open veld om de veel geroemde zelfwerkzaamheid der ledgp duidelijk naar voren te laten treden Men doet wat voor zijn club en men geeft zijn vrije tijd .Een dergelijxe instelling in deze tijd, waarin eerder gevraagd dan gegeven wordt, kan niet hoog genoeg worden gewaardeerd LEUSDEN/C - Zondag zal het VEJO- combo uit Apeldoorn meewerken aan de Open Deurdienst te Leusden/Centrum, welke wordt gehouden in het Hervormd Centrum aan de Asschatterweg Het VEJO-combo werd opgericht door de Vrij Evangelische Jeugdorganisatie in het voorjaar van 1968 De groep telt 24 leden, die onder leiding van de heer M Steffers praktisch elke zondag over al in Nederland op enthousiaste wijze hun medewerking verlenen aan Open Deur-, jeugd-, en gewone diensten in diverse kerken Dankzij de overtuigings kracht van het VEJO-combo bij het brengen van het geestelijk lied, is het bijzonder populair Door de Stichting ,,Band met God" te Bloemendaal zijn reeds enkele gramofoonplaten van dit combo uitgegeven Voor en tijdens de Open Deurdienst dus aandacht voor de zang en muziek van deze fijne groep Zondagmorgen, kwart over tien. 's Mid dags om vijf uur is de groep reeds weer te horen tijdens een kerkdienst in het Limburgse Maasbracht. LEUSDEN/CENTRUM - Van 14 tot 28 noir. wordt in Leusden-centrum een etalege-wedstrijd voor de jeugd gehouden. In ieder winkeletalage komt een letter. De bedoeling is, dat deze letters opgezocht worden en van de ge zamenlijke letters een zin gevormd wordt. Formulieren tot deelname zijn bij de winkeliers verkrijgbaar. Aan deze wedstrijd zijn prijzen verbonden De winnaars worden door St. Nicolaas be kend gemaakt, tijdens het St. Nico laasfeest van de speeltuinvereniging ..Blijhof" LEUSDEN/CENTRUM N H K. 10 uur: ds Aalbersberg te Achterveld open deurdienst m m.v Vejo Combo te Apeldoorn. 19 u ds Loggers uit Amersfoort R.K.K.: za. 7 u m.m.v. dameskoor zo. 7 30 u. Lat Hoogmis; 11 u dienst met samenzang; 16.30 uur LEUSDEN/ZUID N.H.K.. 10 u Ds Jorissen uit Amers foort. 18 30 u ds Jorissen uit Amersfoort, jeugddienst m.m.v Spi ritual Singers uit Renkum. R.K.K. Huize Den Bosco- 8 30 u en 10 u Hoogmis; 11 30 u AMERSFOORT Ger. Kerk Nieuwe Leusder-Kerk 10 u ds Braam. 7 u ds Engel- kens. Opstandingskerk 9 30 u ds Pedde- mors; 5 u ds Holwerda LEUSDEN - Vandaag donderdag 12 november is het weer een spannende dag voor de Leusdense yogelkwekers van de vogelvrienden In de Til (voor malige R K jongensschool) aan de Ha- mersveld.seweg worden de 170 vogels gekeurd door de heren keurmeesters Pieper uit Utrecht en van Ginkel uit Amersfoort Zij hebben de taak om uit deze vogels de kampioen uit te zoeken Behalve vele soorten kanaries zijn er op deze tentoonstelling, die voor het publiek geopend is op vrijdag 13 november van 20 30 tot 22.00 uur. op zaterdag 14 no vember van 10.00 tot 22 00 uur en op zondag 15 november van 10.00 tot 18.00 uur ook kuifkanaries, bastaardvogels, parkieten in vele soorten en tropische 'vogels te bewonderen. De fa v, d Berg zal met een grote stand aanwezig zijn om te laten zien wat er op vogelgebied al zo te koop is Tevens is er voor de beginnende liefhebber gelegenheid om op deze tentoonstelling vogels te kopen Uniek is ook de schitterende catalogus waarmee de vogelvrienden voor de dag komen Ook deze week weer een grote stroom inzendingen, waarschijnlijk onder het motto: Wie kaartjes zaait zal prijzen oogsten. De tekst van de foutieve advertentie was die, welke begon met: Te koop, flinke voorraad stormDe prijswinnaars: le prijs - M van Andel, Pr Hendriklaan 3, Leusden/Z. 2e Prijs: B Oerlemans, Hessenweg 10, Stouten- burg 3, 4 en 5e prijs: mevr. C. v d. Horst - Kroon, Kon. Julianalaan 7, Leus den/Zuid, N. Lagerwey, Hessenweg 189 te Achterveld en mevrouw C. Voskuilen - v d Bedum, Jannendorperweg 11 te Ach terveld. Alle winnaars van harte gefelici teerd (Volgende week starten wemeteen nionwe Drijsvraag! Automobilisten die de auto 's winters buiten (moeten) laten staan, zullen nu reeds dienen te zor gen voor goede anti-vries en voor een nieuw waslaagje Indien u vitragegordijnen kiest van kunstvezels, neemt u dan de crèmekleurige met het oog op de lichte verkleuring welke meestal bij witte gordijnen optreedt, als deze veel in de zon hangen. Moddervlekken verwijdert u door ze goed te laten drogen en daarna uit te borstelen Wanneer u tracht natte vlekken te verwijderen, maakt u het alleen maar erger Mensen die last hebben van vet haar, wassen dit uit narigheid daarover, dikw ijls Het is echter veel beter om uw haar met rust te laten en het dan eens droog" te poederen Bij elke drogist is een goede droogpoeder te verkrijgen Een slecht geveegde schoorsteen of soms nog een andere reden kan oorzaak zijn dat u in uw hu<s kolen dampvergiftiging krijgt Bij de eer ste verschijnselen daarvan fluks de de ramen open, op bed liggen en melk drinken Melk is trouwens bij de meeste vergiftigingsverschijnselen een probaat middel Nu het weer tijd voor de koolsoorten wordt, zal menige huisvrouw die niet veel tijd voor koken heeft, de rode kool nogal eens overslaan, omdat het zo lang duurt voor die gaar is. Maar ook rode kool kan in een drie kwar tier gaar zijn' Als u de azijn en de zure appelen er maar pas indoet wanneer de rode kool gaar is. Zu re stoffen houden het gaar worden n.l tegen. Wanneer bij het naaien de stof stroef onder de machine glijdt, wrijft u er dan eens met wit kleermakerskrijt over, dan gaat het ineens heerlijk soepel

Leusder Krant | 1970 | | pagina 7