DOELPUNTENSLAB Blaupunkt televisie a. TYPISTE b. HUISHOUDELIJKE HULPEN WOUTJE WACHT OP HET WONDER Kappie ei I a ii ©pil' |_»tp Politieschool Leusden Verontreiniging in Frankrijk Zes betogers doodgeschoten Soldaten blijven in Quebec NIEUWE PARTIJ ADVERTEREN DOET VERKOPEN! I.IIIÜC.A 1 J I \j 1108 Ogenblikje, lieverd, mijn nagellak moe' even drogen. bereid ook andere administratieve werkzaamheden te verrichten, leeftijd 18/19 jaar. Salaris naar bekwaamheid. Vereiste: Mulo-opleiding, typen voor hele of halve dagen, leeftijd 1625 jaar Salaris j naar leeftijd. Sollicitaties en inlichtingen bij de administrateur. Appelweg 1. telefoon 03490 -14843. BARNEVELD- De schutters van de doelpuntenslag. die momenteel aan de leiding staan, hebben hun kruit een beetje verschoten. De ploe gen winnen nog wel, maar de grote uitslagen zijn de laatste weken van de baan. Steeds 1 of 2 doelpunten brengt geen zoden aan de dijk en daar kunnen andere ploegen wat van profiteren door dichterbij te komen Bar neveld heeft als eerste de dertig doelpunten bijeen geschoten en we zijn benieuwd wie nummer twee gaat worden. Aan de doelpuntentegenkant moest SDC zijn leidende positie afstaan Het gemiddelde is echter nog byzonder goed, waarmee zij hoge ogen kunnen blijven gooien. Trouwens alle verdedigingen schijnen waarde te hechten aan de doelpuntenslag, waarbij blijkt dat men uit een gesloten verdediging het beste tot een overwinning kan komen. Er zijn veel meer ploegen dan vorig jaar, die minder doelpunten tegen hebben dan dat zij aan wedstrijden gespeeld hebben De grootste nederlaag kreeg VVOP ditmaal door met 4-0 van Vitesse te verliezen. Doelpunten voor: Doelpunten tegén 1 Barneveld (za) 9- 30 1 Vallei vogels 7- 5 2 Stroe 10- 26 2 Advendo 8- 6 3 SDCP 10- 25 3 Barneveld (zo) 8- 6 4 Renswoude 8- 22 4 SDCP 10- 7 5 SV De Glind 8- 21 5 Veluwseboys 11- 8 6 Woudenberg 10- 21 6 SDVB 10- 8 7 Valleivogels 7- 20 7 Stroe 10- 8 8 Maluku Muda 8- 20 8 Sc herpenzeel (zo) 9- 8 9 SDS 6- 19 9 Lunteren 10- 9 10 Scherpenzeel (zo) 9- 19 10 Achterveld 9- 9 11 A< hterveld 10- 18 11 Barneveld (za) 9- 9 12 Barneveld (zo) 8- 17 12 Maluku Muda 8- 10 13 Otterlo II- 17 13 SDS G- 10 14 Aduendo 8- 16 14 Renswoude 8- 11 15 Roda (zo) 8- 16 15 Woudenberg 10- 12 1G Scherpenzeel (za) 9- 16 16 Rood Wit 9- 13 17 Roda (za) 9- 16 17 Otterlo 11- 15 18 SDVB 10- 15 18 VVOP 10- 17 19 Veluwseboys 11- 15 19 Roda (zo) 8- 17 21 Lunteren 10- 13 20 De Kivieten 9- 19 22 Tersehuurse boys 9- 12 21 Roda (za) 9- 19 23 De Kieviten 9- 11 22 Scherpenzeel (za) 9- 19 24 Harskamp 10- 10 23 Tersehuurse boys 9- 22 25 Rood Wit 9- 9 24 Harskamp 25 SV De Glind 10- 23 8- 25 PARIJS - Ook in Frankrijk wordt de verontreiniging van het water in de ri vieren en kanalen steeds meer als een probleem beschouwd In oost-Frankrijk zijn duizenden forel len omgekomen in de rivier de Arve die uitmondt in het Meer van Genève Dit is een gevolg van he^ lozen van chloor verbindingen door een onlangs geopende fabriek. In het noorden bij Saint Omer zijn een rivier en verscheidene kana len vergiftigd door afvalstoffen van een conservenfabriek. Ook hier hebben dui zenden vissen het leven gelaten In Villalier, in Zuid-Fjrankrijk, zijn de laatste weken talnjlfe vergiftigings- gevallen geconstateerd. Een onderzoek heeft aangetoond, dat het water van de naburige Orbeil 16 tot 800 milligram arsenicum per liter bevat. Hoe dit ver gif in de rivier is gekomen, is nog niet vastgesteld. NIEUW DELHI - Bij ongeregeldheden in Calcutta zijn maandag zes betogers door de politie doodgeschoten Het waren leden van een Nhinees gezinde stam, die de politie met bommen bestookten. Bij soortgelijke onlusten zijn enige dagen geleden zes mensen gedood Om de veelvuldige incidenten meester te wor den. wil de Indiase centrale regering in de deelstaat west-Bengalen de preven tieve hechtenis invoeren QUEBEC - De regionale regering van de Canadese provincie Quebec heeft de federale regering in Ottawa gevraagd het verblijf van een troepenmacht in Que bec met 30 dagen te verlengen Dit heeft de minister van justitie van Que bec Jerome Choquette bekendgemaakt Het leger was op 15 oktober in Quebec te hulp geroepen om de politie bij te staan in verband met de ontvoeringen van de inmiddels vermoorde, minister Pierre Laporte en de nog steeds niet vrijgelaten Britse handelsattaché James Cross DEN HAAG - De kiesraad heeft be sloten onder volgnummer 85 een nieuwe politieke groepering in te schrijven invaliden, vereenzaamden, ouderen. De partij krijgt de aanduiding I V O IERSE VLAG- Hoe waren en zijn de Ierse vlaggen? Antwoord Van de Ierse ambassade ont vingen wij een in het Engels gesteld memorandunf over de Ierse vlag, waar van hier de vertaling volgt De Ierse nationale vlag bestaat uit drie verti cale, even grote banen van links naar rechts groen, wit en oranje gekleurd De vlag is in wezen een eenheidssym bool. De oorsprong ervan ligt in de geschiedenis van het begin der 19 e eeuw en geeft de verening weer van de oudere delen (groen) en de jongere (oranje), verbonden door broederschap (wit). In 1848, ten tijde van de revo lutie in Frankrijk, werd deze driekleur algemeen aanvaard als teken van in stemming met de revolutionaire gedach ten. De Jong-Ierland-leider, Thomas Francis Moagher bracht in april van dat jaar deze driekleur mee uit Pa rijs naar Dublin, waar John Mitchel deze woorden sprak: Ik hoop, dat ik deze vlag eens mag zien wapperen als onze nationale banier" In die tijd was echter de nationale vlag groen met een gele of gouden harp en tussen 1848 §n 1916, toen de Ierse opstand plaatsgreep, bleef deze de meest geziene. Ook an dere vlaggen deden in die tijd opgeld, waaronder in 1859 een driekleur: groen (Kathokieken), oranje (Protestanten) en blauw (Presbyterianen) van de staats kerk In 1883 zag men ook nog vlag gen met drie horizontale banen in geel (in plaats van oranje), wit en groen, maar na de opstand in 1916 werd de tegenwoordige vlag algemeen aanvaard en later werd dit vastgelegd, in art.7 van de Grondwet van 1937 BIOGRAFIE VAN HITLER- Kunt u mij de juiste titel en uitgever vermelden van de biografie van Hitier door prof. Alan Bullock? Antwoord: Het door u bedoelde boek Hitler" van prof Alan Bullock was vertaald in de „Zwartebeer" serie Bru- na, maar deze is reeds lang uitver kocht Het originele Duitse boek is gebonden verkrijgbaar bij Meulenhoff- Bruna N. V Beulingstraat 3-4, Am sterdam, telefoon 020-240885 tegen de prijs van f 30,50, of als pocketbook bij Willson Lamm. Beursplein 3, Amster dam, telefoon 020-235611 tegen de prijs van ca f7, waarom zijn wij officiële dealers van om de prachtige vormgeving De Blaupunktmo- dellen zijn mooier van ontwerp. De materialen zijn zorgvuldiger geko zen. En alles is veel de- Blaupunkt is nu een maal 'made in Germany'! om de per rek te beeldkwaliteit In ieder toestel zit b.v. een 'Color-filter' ge maakt om ook kleuruit- zendingen in een goed genuanceerd zwart/wit beeld te ontvangen. Het Blaupunkt-beeld is scherper en rustiger. om de parate service Uw Blaupunkt krijgt van ons een Neder lands garantiebewijs. Met recht op service van de officiële impor- teur.Die9Mobiele Tech nische Diensten klaar heeft staan. Voor direc te hulp aan u en... ons! Dddrom moest u de modellen eens bekijken, een demonstratie bijwonen - en een folder komen halen. Ter overdenking thuisl officiële Blaupunkt-dealer FEUILLETON DOOR TO DORSSEN-VAN LOON 21 Ik voelde de dringende greep: Hoe oud ben je?" „Zes en twintig bijna zeven en twin tig." ,,Wil je nog wat van je leven maken? Wil je een man, die je lief kunt heb ben? Wil je trouwen? Wil je baby's in je armen?" Ik probeerde me los te rukken. „Stel geen onzinnige vrage i Lenie.. welke vrouw wil dat niet? En als ze dat niet wil dan is ze niet normaal." „Dus je bent een gezonde vrouw met gezonde verlangens? Dan moet je elke mogelijkheid met je beide handen aan grijpen, om van je handicap, zoals je die noemt, af te komen. Dan mag je geen dag verzuimen Want elke dag is weer een dag met verlies." Ze liet me los en pakte haar kopje van de ta fel. „Zo, dat m'n antwoord „Zeg je dat nu als vrouw of als ver pleegster?" „In eerst instantie als vrouw. Maar ook de verpleegster in me spreekt, want onze taak is doenen en helpen de zieken beter te maken. Dat geldt ook voor jouw ziekte." Die nacht sliep ik slecht, maar lang zaam groeide in die slapeloze uren m'n besluit Ik zou gaan en wel zo spoe dig mogelijk. Om zeven uur maakte ik Lenie. die nog prinsheerlijk lag te slapen, wakker en vroeg: „Wil je een afspraak voor me maken met dokter Van Sprenkelen? Zelf durf ik het niet." Ze keek me even lodderig aan „Ik wip straks even bij hem aan. Altijd geweten, dat het verstand bij jou op de juiste plaats zit." VII Van Sprenkelen schatte ik op ongeveer dertig Misschien één of twee jaar ouder Diezelfde avond was ik bij hem. Om half acht. Lenie had een briefie op tafel gelegd met het uur vermeld erop. „Hij zal je graag ontvangen", had ze eraan toejevoegd. Toch was ik met een onzeker gevoel bij hem in de spreekkamer gestapt. Hij verwelkomde me vriendelijk la chend met een handdruk. „Daar hebt u goed aan gedaan, juffrouw Burgenaar. Gaat u zittennee, daar in die fauteuil. We gaan eerst een poosje rus tig babbelen. Naar wat Lenie over u verteld heeft, ben ik een beetje nieuws gierig geworden. Doorgaans is ze erg kritisch en karig met haar lof.Vandaar, dat ik verwonderd was, toen ze u be schreef als een prettig vriendin Dat is een hele prestatie geweest, juffrouw Burgenaar, om bij haar in de gunst te komen, want Lenie was altijd ont zettend kieskeurig." ,Hij stelde me geleidelijk aan op m'n gemak. We rookten een sigaret. Op de een of andere manier wist hij koffie te bestellen, die we samen dronken. Waarna hij vragen ging stellen over m'n prilste jeugd. Voorzover ik me daar nog van kon herinneren. M'n school jaren bij wie ik allemaal geweest was met mijn k\»^altje.'Hij noemde het een „kwaaltje", waarover ik het niet bepaald met hem eens was, maar daarover zweeg ik. Toen begon hij te vragen over m'n familie, zowel van moeders als van vaders kant Hij wilde alles weten, waar we gewoond hadden, wat ze voor werk deden, of ze ook wel in het buitenland waren geweest en zo ja, waar Tot mijn grote verwondering bemerkte ik, dat hij bezig was mijn geheugen open te breken, want opeens herinnerde ik me, dat m'n overgrootva der z'n halve leven in de tropen was geweest, om precies'te zijn. op Su matra De dokter verblikte noch ver bloosde. Wat deed hij daar voor de kost? Tja, precies wist ik het niet meer. Was hij daar niet als koloniaal heen gegaan en later gaan werken op een plantage? Was het niet rubber'? Met wie hij getrouwd was. Had hij een vrouw in Indie? Ja, zelfs twee. nee, niet tegelijk natuurlijk. Zijn eerste vrouw overleed daar. Een paar jaar later hertrouwde hij. Zijn oudste zoon was mijn grootvader, die keerde op twintigjarige leeftijd terug in Holland Een half uur lang pompte hij me leeg, waarbij hij een aantal aantekeningen maakte en tevreden knikte. Ernstig keek hij me aan en zei: „Juffrouw Burge naar, u hebt me voortreffelijk geholpen Nu heb ik een uitgangspunt omtrent uw kwaaltje. En die puistjes gaan we nu eens rustig bekijken. Tot hoever hebt u ze op uw lichaam?" „Tot ongeveer m'n middel," ant woordde ik blozend „Gaat u eens mee naar de lamp Gaat u ontspannen zitten, nergens aan denken en beginnen met vertrouwen in mij te hebben.Ik ben er om u te hel pen en als het mogelijk is, zal ik u er van af helpen Hij onderzocht me langer dan een uur. Ai en toe ging hij naar de kast en haalde er een boek uit, /waarin hij bladerde, tot hij gevonden had, wat hij zocht. Dan las hij een poosje en maakte aantekeningen op een vel papier, dat hij op z'n bureau had liggen. Het was ver over negen, toen hij me nog eens bekeek en zei: Zo, kleed u nu maar aan. Als u klaar bent, gaan we nog even een sigaret roken en wat praten. Ik kleedde me haastig aan. Van ach ter het scherm zag ik, dat hij weer was gaan zitten in de fauteuil en zijn aantekeningen bekeek. Ik kwam er ach ter vandaan. Hij gaf me een sigaret en vuur, me lachend aankijkend. „Juffrouw Burgenaar, ik ben een voorzichtig mens, dus ik ga niet zeggen: ik help u er vanaf. Dat kan ik in dit stadium natuurlijk niet positief voor spellen. Ik kan enkel dit vaststellen, aan de hand van wat ik bij u gezien heb. Het is met hopeloos, verstaat u? U bent geen hopeloos geval. Alleen zal ik wel een poosje werk hebben. Ik wilde wel. dat ik een tijdslimiet kon noemen, maar dat is onmogelijk. Om te beginnen wil ik u een tijdje in ob servatie hebben. Wat voor werk doet u?" Ik vertelde het hem „Kunt u. laten we zeggen, een paar maanden gemist borden?" Hij zag me schrikken. Eenpaar maan den maar liefst. Duurt het zo lang°" .Juffrouw Burgenaar. hoe oud bent u'.' „Zes en twintig, dokter „Heerlijke leeftijd, ikvbenijd u Wat betekenen drie maanden op, laten we zeggen vij en zeventig jaar? U bent waarschijnlijk verder kern gezond, dus waarom zoudt u geen tachtig worden? Uw geval vergt veel tijd. dat wil ik u al meteen vertellen. Omdat ik zoveel moge lijk voor honderd procent zekerheid wil hebben, wil ik een paar experimentjes proberen Daar moet u me de tijd voor geven. U zult meestenstijd lopend pa tient zijn, dus ik dacht, dat het wel mee zal vallen Bovendien. uw vriendin werkt in het ziekenhuis, die zal u vast wel een paar keer per dag opzoeken Na enig nadenken stemde ik toe. „U krijgt wel een oproep. Bent u in een fonds? O ja, u werkt, dus u bent ver plicht verzekerd. Dan hoeft u zich he lemaal geen zorgen te maken, Bij de deur gaf hij me een hand en lachte „Ik vond het pfettig kennis met u te maken, juffrouw Burgenaar. Leni heeft niets te veel over u gezegd Hij boog zich wat naar me toe en voegde er op zachte toon aan toe „We zullen proberen u een gaaf. lief gezicht geven, dat goed bij de rest past Ik bleef op tot Leni -uit de late dienst kwam. Aan m'n gezicht zag ze dat ik hoopvol gestemd was „Ben je er ge weest? Wat zei hij? Heeft hij je hoop gegeven? Is ie geen schat0 Als ik Frits niet had, werd ik onmiddellijk op hem verliefd. Nou, zeg eens wat? Ik brand van nieuwsgierigheid „Jij laat me niet eens aan het woord komen met je gekwebbel1" protesteerde ik. Ze zakte naast me neer, haar mantel nog aan. „Stil ben ik. hoor je wel? Ik zeg geen woord meer." Ik schoot in de lach om de incon sequentie en vertelde m n belevenissen bij dokter van Sprenkelen Af en toe knikte ze en toen ik klaar was rnet m'n relaas, zei ze „Typisch Bob Echt zijn manier om iemand op zijn gemak te stellen. Fijne knul. hè°" Het verwonderde me, terwijl ze toch verloofd was met die ambtenaar, dat ze zo over de huidarts sprak. „Waarom heb je hem niet genomen inplaats van Frits0" Ze schopte haar schoenen uit en ging lui op de bank zitten. „M'n Frits ken ik al een jaar of zes, Bob pas twee jaar Overigens, ik zou nooit met een arts willen trouwen. Nog minder met een specialist Die zijn toch nooit klaar met hun werk? Ik beklaag- hun vrouwen wel eens Ze hebben veel minder aan hun mannen dan anderen. O, ik vind Bob ontzetten sympathiek. Je mag het gerust weten: We hebben elkaar wel eens ge zoend. Op de wang. Ik houd van hem als van een broer Fritsje weet er alles van hoor. voor hem heb ik geen geheimen Hij begrijpt me volkomen. Daarom zullen we een ideaal paar vormen. De schat stond op me te wachten bij het zieken huis Ik verlangde naar je, zei hij We zijn het park doorgegaan, want daar voor wilde ik hem even knuffelen, snap je?" „Ik dacht al. wat ben je laat.' Lenie keek dromerig voor zich uit. Volgend jaar doet-ie examen. Als hij slaagt, trouwen we „En als hij zakt0" „Dan eveneens.' Ze lacht vrolijk, haar slanke armen in de lucht wuivend Moet-ie als we getrouwd zijn nog maar eens een jaartje over doen Ik heb geen zin nog langer te wachten. Per slot van rekening beb ik lang genoeg verlooofd: ruim drie jaar We hebben er het geld voor ruimschoots bij elkaar „Nodig je me uit?' vroeg ik in een jolige bui. „Allicht. Dan kom je met een nieuw gezicht, als een knappe gedistingeerde jonge vrouw. Maar dan laat ik je niet eerder aan Frits zien. nadat we getrouwd zijn Stel je voor, als Bob je eenmaal opgeknapt heeft, val ik zeker bij je in 't niet Ik lachte maar wat, doch ik voelde me prettig Ze boog zich naar me toe en zei op ernstige toon. „Als iemand het kan. is het Bob van Sprenkelen, Woutje Maar je moet vertrouwen in hem hebben Dat is een eerste vereiste. Zonder ver trouwen is elke poging bij voorbaat mi, y lukt. Doe het, Woutje. hij is het waar Hij is de man die je hebben moet Later dacht ik nog terug aan de: woorden, op dit moment niet beseffei welk een grote werkelijkheid het voor r. zou worden Tien dagen later meldde ik me tien uur 's morgens aan het Geme teziekenhuis. Als speciale gunst vertelde Lenie me later - wachtte me op en bracht me naar Öe za; „Om je in de ritus van ons ziekenhui! leventje in te leiden. We gaan je eei heerlijk verwennen. Woutje Om te bf ginnen kom je op een prettig zaaltji met twee leeftijdgenoten van je HOOFDSTUK VIII De vijf weken die ik het ziekenhu heb doorgebracht, waren de wonderli]! ste van m'n leven In menig opzie Want dat „verwennen waar Leni h de eerste minuten van mijn verl over had. was bedoeld om me een rn onder het hart te steken. Tenslotte kc je in zo n inrichting, als er iets aan mankeert Maar in feite was ik ker gezond en dat w reekt zich op een b paalde wijze Reeds op de tweede d realiseerde ik me. dat ik opnieuw moe leren geduldig zijn (wordt vervolg' l! Q. rbll Et Kappie snapte niet, hoe Signor Rivaldi iets te maken kon hebben met het te legram. dat hij gekregen had. „Ik een groot vriend amigo ziin van Ka lief Hatschie Ben Has!" vertelde Sig nor Rivaldi „En ik juist bij hem zijn- wezen, toen bij hoort, dat zijn jacht- schip op een eilandrots gewandelloopt is Hij zich doodziek schrok' Hij zeg- praat: „Wat moet ik doen? Wat moet ik doen°" Dan ik zegspreek tegen hem „Ik een sleepschip weet, dat uw jacht- schip los zal trekrukken en weer naar u terug kan brengvaren De Kalief dan huilsnikken van geluk en hij laat u een telegrambericht sturen' „O, zit het zo in elkaar!" zei Kappie „Sisi, ja ja!" riep Signor Rivaldi trots „Mijn eigen amigo Kalief zal u met goudstukstaven betaal' Hij stikzwemt van rijkdom! Ik zal met u meevaar'' „Hm is dat wel nodig0" vroeg Kappie met een bezwaard gezicht „Vanzelfzeg- gend!" riep Signor Rivaldi. „Ik zal dan ook goudstaafstukken krijg wanneer u jachtschip terug vaarbrengt'" Kappie voelde, dat hij niet kon verb deren, dat Signor Rivaldi mee zou p want tenslotte had hij die mooie opdra door hem gekregen Het gaat mis!" zei de maat tegen meester, toen ze samen somber kijk in de machinekamer stonden „Diek^he gaat mee! Je zult het zien!" „Tja'? zei de meester „Dat zal weer een reis worden! Ik ga net zo meteen van boord af. en kom er n< meer op! Pt Wt

Leusder Krant | 1970 | | pagina 8