eestavond voor voetbal- jeugd van „s.v. Achterveld en „s.v. De Glind" Q.B. VII: Overwinningen voor Antilopen Temidden van koningen ust hij in vrede TIPS „De onbekende planeet Opbrengst collecte Het laatste gevecht van de „Zr ms Glowworm" "Jncjej ancien' Nieuwe roman van Leon Uris Nogmaals anti- conceptionele middelen Dc jeugd klopt bij u aan Dames sv De Glind wonnen van Impala 3 „Polly Perkins" toneelstuk door de „Eendracht" BOKsenEDEUC Open Deur- dienst in Leusden/Z KERKDIENSTEN Nieuw, fascinerend boek van Kolosimo: -e&n iNDERDAG 19 NOVEMBER 1970 ACHTERVELD - Voor de jeugd van e Sportvereniging Achterveld heeft de )ening van het Kersten-sportpark nog plezierig staartje gehad. In ,,Ons ebouw" werd aan hen en ook aan de !ugd van Sportvereniging De Glind een 'Uke avond aangeboden. De jeugd van >e Glind was uitgenodigd als dank voor e genoten gastvrijheid tijdens het „ter- einloze tijdperk" van Achterveld Zij ebben zich op deze avond uitstekend ermaakt. De jeugdleiders en bestuurs- eden hadden een programma samen- esteld dat goed in de smaak viel. De voorzitter van s v. Achterveld, heer A P G M Kerstens bracht zijn openingswoord dank aan de heer Boertje van s.v De Glind Op le terreinen van deze vereniging heeft Achterveldse jeugd in de periode lat zij zelf niet over een terrein be- ichikte, al haar thuiswedstrijden kun- i spelen. De gehele accommodatie al die tijd belangeloos beschikbaar ;esteld ,,Wij zijn u en uw vereniging teer dankbaar voor deze genoten gast vrijheid. Wij hebben altijd in alles de volle medewerking gekregen. „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst" si voor geen holle frase. U hebt ons daad werkelijk geholpen onze jeugd in die moeilijke periode bijeen te houden, om nu wij zelf over een goede accom modatie beschikken, ons werk weer goed kunnen voortzetten, aldus de heer Kerstens Hierna overhandigde hij de heer Boertje en zijn echtgenote een attentie, LEUSDEN/CENTRUM - Het comité voor Geestelijk Gehandicapten zegt al- gevers en geefsters in Leusden-cen- Irum hartelijk dank voor hun gift voor collecte die gehouden werd van 26 31 oktober, 1970. Zij mochten van overmaken het mooie bedrag van 437,-- De heer Boertje legde in zijn ant woord de nadruk op de goede verstand houding welke tussen de beide vereni gingen bestaat Hij memoreerde ook zijn voorganger, de heer Faber, die zo ontzettend veel gedaan heeft voor de ontwikkeling van de sport op Jeugd- ontwikkeling van de sport op Jeugd dorp „De Rudolphstichting" „Aan hem hebben wij het te danken dat wij nu in het jeugddorp over een goede ac commodatie beschikken en dat wij zo doende onze buurtvereniging „Achter veld" konden helpen Ik hoop dat de goede verstandhouding die hierdoor nog versterkt is, van blijvende aard zal zijn Het kan onze wederzijdse jeugd alleen maar ten goede komen", aldus de heer Boertje. Hierna ving het feestelijk programma voor de jeugd aan. Allereerst werd de LEUSDEN - Afgelopen zaterdag was Antilopen erg gelukkig. Antilopen 3 had zijn eerste wedstrijd gewonnen. Antilo pen 2 wist met invallers en een ande re opstelling toch twee winstpunten in de wacht te slepen. Antilopen A had na een verloren wedstrijd de moed niet laten zakken en won daarom zaterdag van DOSCA. Antilopen 2 - Mica 2 Aanvang 14.00 uur. Met een totaal andere opstelling en invallers begon Antilopen 2 aan de wed strijd. Er werd goed gekorfbald maar de doelpunten wilden niet komen Rudie Lith wist toch, door samenspel, het eer ste doelpunt te scoren (1-0) Even na de rust scoorde Mia de gelijkmaker. 1-1. Na de rust was het George Nieuwen- huis die de stand op 2-1 voor Antilo pen bracht Nog niet goed genoeg voor George, daarom scoorde hij ook het derde doelpunt (stand 3-1) Mia wist in deze stand verandering te brengen (3-2). Dolf van Uffelen maakte het laat- De bekende schrijver Elleston Trevor, vooral bekend door zijn beroemde trio- logie rond de Slag om Engeland, schreef een nieuwe roman, die een dezer dagen bij de Uitgeverij Hollandia NV te-Baarn verscheen: „Temidden van Koningen rust hij in vrede." Het is een boeiende, fascinerende roman over de eerste we reldoorlog, een onderwerp, dat lang niet zo uitvoerig in romans en films is beschreven dan de episode 40-45. On danks het feit dat de eerste wereldoorlog weer zoveel langer achter ons ligt, heeft Trevor die verschrikkelijke tijden werkelijk meesterlijke wijze weer tot leven weten te brengen in 320 bladzijden, die stuk voor stuk een bijzonder authen tieke sfeer uitademen. De verwarring, de verschrikkingen en de waanzin van die vier jaar durende strijd worden door Trevor met werkelijkheidszin beschre ven. Hij legt daarbij vooral de nadruk op menselijke relaties, op de menselijke tekortkomingen en zijn helden blijven daardoor vooral mensen, zoals u en ik. Het is de eerste grote roman over het meest desastreuze wapengeweld uit de wereldgescheidenis. De desillusie van Vlaanderen lijkt óók in deze op histori sche gronden gebaseerd verhaal één ;rote aaneenschakeling van zinloze noord. En dat niet alleen: het was een vaanzinnige moord. Volkerenmoord, op ommando van enkelen. Want als ergens en oorlog zinloos is geweest, dan was iet wel de eerste wereldoorlog, met de liepe ellende in de modderige, koude nat te loopgraven, waar zich de meest on- voor stelbare taferelen afspeelden. Tre- |or tekent de situatie op een werkelijk ublieme wijze, geheel in de geest en stijl van die tijd, waardoor de roman i bijzondere wijze aan geloofwaardig- id wint. Hij verplaatst zich telkens van t front naar het thuisfront, legt daarbij rbindingen met oorzaak en gevolg, aanden lang vechten om één stukje opgraaf in de door granaten omgeploeg bodem van het in kruitdamp gestor- n Vlaanderen. „Temidden van komn- n rust hij in vrede" is een boek om ng over na te denken wanneer men het eft gelezen. Want de broers Talbot, hoofdfiguren in dit boek, zijn op een ims ontroerende wijze vastgelegd als ensen van hun tijd. Als slachtoffers n de omstandigheden. „Temidden van iningen rust hij in vrede" is een boek, it wij iedereen kunnen aanbevelen. Als lardevol tijdsdokument in de wereld in vandaag, waarin wij maar al te licht neigd zijn de zaken van oorlog en vre- niet zo serieus te nemen zoals dat genlijk zou moeten. Uitgave: Hollandia Baarn, prijs f 15,90 V In de verlaten dageraad van 8 april 1940 ondernam Zr Ms torpedoboot- jager Glowworm in zijn eentje en hope loos in het nadeel met zijn geschutssterk te, gehandicapt door stormschade en ontbrekende uitrusting, een schitterende aanval op eenheden van de Duitse vloot onder het bevel van vice-admiraal Hel- muth Heye aan boord van zijn 10 000 tons kruiser de Admiral Hper Met het laat ste restje van zijn energie ramde het stervende Britse schip het Duitse vlag- geschip en bracht het onherstelbare schade toe. Naderhand werd de kapitein van de Glowworm postuum onderschei den met het Victoria Kruis, naar men aanneemt voor de eerste en enige keer in de geschiedenis van de Kon Engelse Marine op aanbeveling van een vijande lijke commandant. Dat is het uitgangspunt, waarnaar de Engelse TV-schrijver Larry Forrester (autuer van het scenario voor de kortge leden uitgekomen film „Tora, tora, to ra'") zijn boek „Het laatste gevecht van zr ms torpedobootjager Glowworm" schreef Opnieuw dus een oorlogsboek Zo op pervlakkig gezien inderdaad. Toch schuilt er meer in de woorden, die Forrester op papier zette. Het is een van de meest aansprekende anti-oorlog romans geworden van de laatste tijd Met een uitstekend gevoel voor sfeer beschrijvingen vertelt Forrester de ge schiedenis van de mannen van de Glow worm In flash-backs, afgewisseld met episoden uit de levensloop van de over levenden na het einde van de oorlog. De wijze waarop de scheepsklok van de Ad miral Hipper een fascinerende hoofdrol speelt in de gedragingen van de over levenden, de intens beleefde spanningen en heldhaftigheid tijdens de beslissende aanval van de Glowworm in 1940, maakt dit boek tot een boeiend relaas, geschre ven door een man, die met kennis van zaken een bijna vergeten oorlogsge schiedenis op sublieme wijze voor het nageslacht vastlegde Als een ere-saluut tevans aan allen, wiens verhaal overle- tevens aan allen, wiens verhaal overle ven en dood tot nu tie niet is gepubli ceerd Uitgegeven door Uitgeverij Hollandia NV te Baarn Prijs f 14 90. V film van de wereldkampioenschap voet bal 1962 in Chili vertoond Voor iedere voetballer echt iets om van te water tanden Hun kennis op het gebied van de voetbalsport werd getest in een quiz. Dat leverde wel enkele moëilijkheden voor velen op, maar er werd toch serieus aan gewerkt Na de vertoning van enkele komische filmpjes nam Henk Schouten als pro fessor Reutelefleut, bezit van het po dium Vooral dit gedeelte van het pro gramma viel bij de jeugd goed in de smaak Ook enkele „grote broers" van s v Achterveld moesten het bij pro fessor Reutelefleut ontgelden en werden door hem min of meer - zij het in figuurlijke zin - in hun hemd gezet. En dat wil er bij de jeugd altijd wel in. Geluld en muziek op deze avond werd door Jan Blom uitstekend ver zorgd. De heer Kerstens sloot de goed geslaagde avond ste doelpunt 4-2 Volgende week speelt Antilopen 2 zijn laatste wedstrijd tegen Desto 3. Antilopen 3 - DOSC 1, aanvang 15 00 uur Antilopen 3 met veel nieuwe leden speelde een leuke wedstrijd tegen DOSC 1 Marjan Osnabrugge wist de stand voor haar ploeg op 1-0 te brengen. De rust stand was, doordat DOSC scoorde, 1-1 Wilma Eijckman, die een erg goede wedstrijd speelde bracht Antilopen 3 de overwinning 2-1. Dit was tevens de eindstand Antilopen A speelde in Den Dolder tegen DOSC A Johhny Lith bracht de stand op 1-0 Ook Anitha Lith scoorde maar dit doelpunt werd om niet beken de reden afgekeurd. Na de rust maak te Edwin Meiboom het overwinnings- doelpunt Wedstrijdprogramma voor 21 novem ber 1970 13 15 Antilopen 1 - SVMM 2 15 00 DESTO 3 - Antilopen 2 15 00 Antilopen 3 - SDO 2 Kortgeleden verscheen een nieuwe ro man van de beroemde schrijver Leon Uris. Ook ditmaal koos Uris de oorlog als basis-thema, maar daaromheen bouwde hij een groots verhaal rond een schrijver, die een voormalig kamparts aanklaagt. Q.B VII is een afkorting van „Queen's Bench Court Number VII" het Londense Gerechtshof, waar het proces wordt gevoerd tussen de twee hoofdper sonen: Abraham Cady, auteur en de ge wezen kamparts (maar dan gedwongen) en dr Adam Kelno. Cady heeft met zijn boek een vlammende aanklacht willen lanceren tegen de gruwelen van de con centratiekampen en het flauwhartige ver weer der overgrote meerderheid die maar gauw wil vergeten En op grond van de door hem geraadpleegde bronnen klaagt hij Kelno aan als een collabore rende arts die zonder noemenswaardig verzet heeft meegeholpen met de ste rilisatie-experimenten. Kelno is al twee maal aangeklaagd, maar beide keren vrijgesproken. Maar de angst zit hém in de benen en als hij eindelijk na twintig jaar in Engeland een eervol bestaan heeft opgebouwd en tot „Sir" is bevorderd, komt deze verschrikkelijke aanklacht in het boek van Cady Na vergeefse pogin gen om af te kopen, wordt het een prestige kwestie en men besluit tot procederen wegens laster. Leon Uris weet met zeer veel kennis van zaken rond het Engelse recht en procesvoering een bijzonder boeiend en spannend verhaal te schrijven. De schrij ver voert de lezer binnen in de twee werelden der hoofdfiguren, die van Kelno en van Cady Het zijn twee geheel ver schillende werelden met verschillende achtergronden Daarbij komt dan ook nog een uitstekende schildering van het afschuwelijke drama van Polen. En op nieuw heeft Uris zijn opwindende drama tische roman gebaseerd op actuele ge beurtenissen een proces, hem aange daan door een concentratiekamparts in een Engels Gerechtshof, Q B VII. Opnieuw heeft Uris een boek van be lang geschreven Een vlammende aan klacht tegen de gruwelen van de oorlog. Een boek, met mensen van vlees en bloed, aan wie niets menselijks vreemd is. Een boek, dat men in één adem uit zal willen lezen. Juist in deze tijd van geschenken wellicht een schitterend ca deau voor hen, die niet alleen van span ning houden, maar in een boek iets méér willen vinden dan dat alleen Warm aan bevolen. Uitgegeven door Hollandia NV te Baarn. Prijs f.17.90. V *1/ sl/ U/ sL» «J/ «J/ «J/ J/ v' 4s 4* 4* ✓p» «p »p *T"* Leusden Zuid. 9-11-1970 Geachte Redactie, Naar aanleiding van Uw verslag over de Teach-In over de al dan niet vrije verkoop van anti-conceptionele middelen in de Gemeente Leusden en het ingezon den stuk van Mevr. Terpstra-v. Loenen, wat daarnaast was geplaatst, kan ik het niet nalaten hier enige opmerkingen over te maken. In de eerste plaats aan het adres van Mevr. Terpstra, van wie ik het ten zeerste betreur dat zij op de bewuste avond niet aanwezig kon zijn, aangezien zij vrijwel het enige kritische geluid voortbracht, wat mij tot dusverre langs de „normale" weg heeft bereikt Ik ben helaas niet zo goed thuis in de Bijbel om in staat te zijn enig verweer in te bren gen tegen de door haar geplaatste op merkingen over het verwerpen vansexu- ele omgang voor het huwelijk. Hiertegen moet ik wel opmerken dat anti-concep tiemiddelen niet alleen voor het huwelijk, maar ook tijdens het huwelijk gebruikt zullen worden. Maar ik ben het wel met haar eens dat bij de meeste mensen in derdaad het probleem speelt voor het hu welijk Wat voor mij het belangrijkste feit is om dit probleem niet zomaar met een verwijzing naar de Bijbel af te doen is het volgende Het probleem van het steeds groter wordende aantal ongewenste zwangerschappen en de steeds stijgende lijn welke de curve, die het aantal voorko mende gevallen van venerische ziekten aangeeft zetten ons nu eenmaal voor het blok. Bijbel of geen Bijbel. Een van de manieren om tot een oplossing te komen is het gebruik van anti-concep tionele middelen mits dit gebruik verge zeld gaat van een degelijke begeleiding op het ethische en morele vlak Dit is het punt wat nl momenteel in onze ge meente ter discussie ligt Het nut van avonden, zoals door de „Grote Kuip" georganiseerd, is dan ook dat men vrij over problemen als deze kan dis cussiëren Het laatste woord is echter aan het gemeentebestuur, hetgeen eigenlijk al leen betreurd kan worden, omdat een beslissing over onderwerpen als deze niet vrij zullen zijn van allerlei politieke belangen en achtergronden, hetgeen niet verkieslijk is voor onderwerpen als deze. Tot slot zou ik nog iets willen zeggen over het feit dat veel bewoners van de gemeente Leusden bovengenoemde avond gezien hebben als een soort propaganda- avond voor de vrije verkoop van anti- conceptionele middelen, hetgeen beslist niet het geval was Het is een gewone „praatavond" ge weest, tijdens welke het bestuur van de „Grote Kuip" getracht heeft om diverse uiteenlopende meningen welke in de Ge meente Leusden bestaan naar voren te laten komen met de bedoeling om ook het Gemeentebestuur wat nadere informatie te geven met betrekking tot dit probleem Kees Vis, Kwintlaan 27, LEUSDEN-ZUID. ACHTERVELD - De dames van s.v. De Glind hebben de volleybalwedstrijd tegen Impala 3 op overtuigende wijze gewonnen. Reeds in de eerste set lieten de Achterveldse meisjes overduidelijk zien wie de betere ploeg was. De set werd met 15-2 moeiteloos gewonnen. Ook de tweede set eindigde in een Achterveld se overwinning Impala liet zich welis waar van de betere kant zien, maar zij kwamen toch niet tot een gevaarlijke aan val. Setstand 15-3. In de derde set dacht De Glind er aanvankelijk wat te gemakkelijk over. Maar nadat Impala de stand op 4-4 had gebracht kwam hier verandering in. De Glind trok fel van leer en zij wonnen de laatste set met 15-7. Eindresultaat een royale en verdiende 3-0 overwinning. Programma voor donderdag 26 novem ber a s in de Sporthal te Amersfoort; Dames, De De Glind - S.V.H. 20 15 uur Heren, De Glind - Old Timers 2115 uur. Supporters bij deze wedstrijden zijn van harte welkom. Ook op iedere vrij dagavond als in de sportzaal op Jeugd dorp „De Rudolphstichting" wordt ge traind zijn belangstellenden welkom. Mochten er onder de toeschouwers zijn die zich tot de volleybalsport voelen aangetrokken, de s.v De Glind zal ze graag in haar gelederen opnemen LEUSDEN-C. - Op zondag 22 en 29 nov. a.s geeft de toneelvereniging „EEN DRACHT" een uitvoering van het blij spel „Polly Perkins" in 't RosBeyaart De spelers en speelsters verplaatsen zich graag samen met U naar het bui tentje van de jonge weduwe Leila Calt- horpe ergens in Devonshire. En ook met degenen, die tot nu toe weinig of nooit kwamen kijken Wij weten het thuis zit u ongetwijfeld gemakkelijk, maar bij De Eendracht beslist niet min der en U krijgt er nog iets vrolijks te zien ook Kom dus Allemaal" Kaarten zijn verkrijgbaar a f 2 50 aan de zaal. Zaal open 19 30 en aanvang 20 00 uur s|/ «4^ 4* si/ sp 4* \LH* 4/ ^v1* 4* «r* Geachte Redaktie, Naar aanleiding van uw rubriek„U kunt niet alles weten" uit de Leusder krant van 12 nov wil ik de volgende opmer kingen maken A Voor alle koolsoorten geldt een kooktijd van 30 min als voldoende. In kool komen fermenten voor die de ver teerbaarheid bevorderen. Deze fermen ten gaan echter door het koken verloren. Rauwe koolsoorten zeer dun geschaafd of geraspt, worden daarom vaak beter ver dragen. B Zure stoffen kunnen 't gaar worden ook bevorderen. Voegen we bij 't stoven van rundvlees een scheutje azijn toe, dan is 't vlees eerder gaar Het bind weefsel lost n.l sneller op Met vriendelijke groeten, Mevr. v d. Bremer, Asschatterweg 59, Leusden-C. LEUSDEN/ZUID - Zondag zal 's mor gens om tien uur in de Dorpskerk te Leusden/Zuid een Open Deurdienst wor den gehouden. Ds J. Goumare uit Amers foort zal spreken over het onderwerp: „H komt ze erbij?" Medewerking zal worden verleend door het Jongerenkoor met combo uit Woudenberg. ACHTERVELD R.K. Kerkdiensten maandag t/m za terdag 8.00 uur (uitgez. woensdag) woensdag 19 30 uur avondmis; don derdag 20.00 uur volwassenenkate- chese (Ons Gebouw); zaterdag 19 00 uur avondmis, zondag 8.00 uur Hoog mis om-10.00 uur (Latijn), 18.00 uur lof LEUSDEN/CENTRUM N.H.K.: 10.00 uur ds Jukema, Amers foort; 19.00 uur ds. Willemse, Amersfoort. R.K K. za 7 uur m.m.v dameskoor; zo 7.30 - 9 00 uur lat. Hoogmis, 11.00 uur dienst met samenzang, 16.30 uur. LEUSDEN/ZUID N.H K ds Gommare, Amersfoort, Open Deur Dienst', 18.30 uur ds Pol, Woudenberg. R.K.K. Huize Den Bosco: zaterdag 19 15 u Mis, zondag 10 00 uur: Hoogmis, 11.30 uur Mis. AMERSFOORT Geref Kerk. Nieuwe Leusder kerk 10 00 uur ds Schouten, 7.00 uur ds Schouten. Opstandingskerk: 9.30 uur ds Overduyn; 5 uur ds Engelkens 4/ 4* 4* 4* 4^ 4^ 4' 4* 4 4 4 /p /f» /f» Als morgenavond, vrijdag 20 novem ber, bij U jongemensen aan de deur ko men en een kollektebus voorhouden, dan gaat het om meer dan de vraag of U een paar kwartjes wilt missen. Dan gaat het in wezen om de vraag staan wij eigenlijk achter onze jonge mensen? Hebben wij er wat voor over om het jeugdwerk (want daarvoor wordt deze nationale jeugdkollekte gehoudente steunen.? Niet* iedereen weet dat het jeugd-en jongerenwerk nog veelvuldig en veelvou dig aanwezig is in onze samenleving. Dat geloof en levensbeschouwing er nog een belangrijke rol in spelen. En dat U als ouderen in elk geval op eén punt allemaal kunt helpen door Uw geldelijke steun. Want er is helaas altijd een tekort aan geld, er zijn altijd dingen die onge daan moeten blijven omdat de kas leeg is. Geen enkele vorm van financiële steun, hetzij van het rijk, hetzij van de gemeen te, is in staat alle kosten voor het jeugd- en jongerenwerk in al zijn vormen op te vangen. Vandaar dat het Nationaal Jeugd Fonds, dat deze kollekte organiseert, volkomen terecht een beroep op U doet. Het is ook Uw jeugd. En dus óók Uw ver antwoordelijkheid Plaatselijk Kontaktpersoon; J. P H. van den Berg Hamersveldseweg 91 Leusden-Centrum Wie het boek „Zij kwamen van andere planeten" van Peter Kolosimo heeft ge lezen (wij bespraken dit boek in deze ru briek), die kent de bijzondere spontane stijl van schrijven van deze Italiaanse auteur en die zal met evenveel genoe gen uitzien naar zijn volgende boeken over de geheimen van de aarde, de na tuur, het heelal Welnu, dat volgende boek is er Uitgegeven door Hollandia Baarn verscheen een dezer dagen „De onbeken de planeet" Zelden hebben wijzo'ngoed geschreven en gemakkelijk te volgen boek gelezen over alles wat er op en onder deze aarde leeft, is gevonden aan mysteries en gevaren. Opnieuw stelt Ko losimo de vraag aan de orde, of de aar de wellicht toch door buitenaardse we zens is bezocht Bijzonder fascinerend zijn de verhalen naar de verdwenen rijken van Atlantis, Mu en Gondwana Verhalen, die niet alleen gebaseerd zijn op legenden en overleveringen. Ook de geleerden van vandaag, die zich intens hebben beziggehouden met dit onderwerp, zijn samen met andere geleerden tot de konklusie gekomen, dat ongeveer twaalf duizend jaar geleden de aarde werd ge troffen door een apocalypse, een catas trofale ramp van zulk een omvang, dat een groot deel der continenten in de oceanen verzok en andere delen werden versplinterd of uit elkaar werden ge rukt Atlantis heeft bestaan, zoals de Maya's afstammelingen zijn van groot se beschavingen die Atlantis bevolk ten Misschien - maar dit blijft voor lopig nog een gewaagde hypothese - misschien is het volk van Atlantis (met haar beschaving zo enorm, dat zelfs nu de geleerden verrast zijn door de ver gaande wetenschap) afkomstig van andere sterren Maar buiten dat biedt de aarde nog ontelbare andere geheimzinnige, verrassende en onheilspelbare dingen. Wat te denken bijvoorbeeld van de ri vier des doods. Mensen die zich hier in baden verstenen als het ware en wor den bedekt door een dunne harde laag En dan al die verhalen over grote slan gen, monsters en draken Sprookjes? Mythologie9 Nee' Alweer blijkt, dat in elk verhaal, in elke legende, in elk stuk je mythologie een kern van waarheid schuilt Geleerden van naam hebben er al hun aandacht aan besteed en hun ont dekkingen hebben de wereld der weten schap verbaasd doen staan Monster achtige slangen en draken bestaan. Het zijn levende fossielen, overgebleven (door de grillige wil van de natuur) uit een tijdprk van miljoenen jaren gele den. En ook dö verschrikkelijke sneeuw man bestaat. En wat te zeggen van de Zuidpool, een gebied groter dan Europa en de helft van Australië samen, waar vulkanen zijn ontdekt en sneeuwvrije val leien De planeet aarde is voor ons nog steeds een onbekende planeet. Wij weten en kennen sietma een klein gedeelte. De rest is voorlopig nog in nevelen verhuld. Peter Kolosimo licht een klein tipje van de mysterieuse sluier op „De onbekende planeet" is het re sultaat van jarenlange wetenschappe lijke onderzoekingen door tal van ge leerden. Het is een verbluffend, fascine rend, maar vooral verbijsterend resul taat geworden. Want opnieuw kunnen wij ons de vraag stellen. Wie zijn wij? Is alles wel op aarde zoals wij denken? En zijn wij het eerste Menselijke ras, dat tot een dergelijk peil van beschaving kwam of waren er voor ons reeds men sen, die verder waren dan wij nu, totdat een kosmische catastrofe een eind maak te aan hun bestaan? Het zijn nog vragen, maar we zijn ervan overtuigd, dat de ge leerden, de wetenschappelijke onderzoe kers en ontdekkingsreizigers ook daarop eens het antwoord zullen vinden. „De on bekende planeet" is een bijzonder goed geschreven boek, dat men in één adem uitleest. Het is geen roman, maar de wer kelijkheid rond de planeet, waarop wij leven, wonen en werken. Het blijft voor ons een vreemde planeet Aanbevolen, uitgegeven bij de uitgeverij Hollandia te Baarn. Prijs gebonden f 15.90 Bert Vos. >fc

Leusder Krant | 1970 | | pagina 7