4 op de draaitafel VOUTJE WACHT IP HET WONDER The Flock: Dinosaur Swamps Tashmakkan: tneuwe LP Rock Buster: 2 verzamel LP's voor één prijs Buster" Buffy Sainte-Marie: „lts my way" nieuwe platen beluisterd en NDERDAG 19 NOVEMBER 1^70 22 hi voor mij een hele opgave bleek, mdat ik feitelijk een rusteloze natuur ad. Dat bemerkte ik pas goed tijdens 'n verblijf in zaal negen Toch viel het die eerste dagen wel nee. Dokter van Sprenkelen bezocht me og diezelfde dag, samen met een col- ega-specialist Ze onderzochten me heel aukeurig, terwijl er des middags foto's erden gemaakt van m'n gezicht en borst, e gaven me een paar injecties en ik reeg nare tabletten te slikken, die eerst •tuk gingen in m'n mond, want ik had net hoofdpijntabletten ook altijd moeite e snel naar binnen te werken. Voor het iverige viel het wel mee. Mijn zaal enoten waren een paar vlotte meisjes an twee en vierentwintig jaar, die be rokken waren geweest bij een auto- ingeluk. Hoewel ik niet precies wist, 'at ze precies mankeerden, prees ik nezelf gelukkig, onbeschadigd van lijf n leden te zijn. Naar alle waarschijn- ïjkheid zou het ene meisje voor de rest an haar leven kreupel blijven En dat ip twee en twintigjarige leeftijd al! 1 Na drie dagen werd het ernst. Ze be- jonnen m'n puistjes te behandelen, meer- nalen per dag en zelfs 's nachts maak- e men mij wakker om ze te verzor- ;en Ik had Leni, die vaak even kwam tanwippen om een spiegeltje gevraagd, naar dit voorwerp bleek voor mij taboe e zijn. Ik mocht ook niet meer uit bed. "enslotte berustte ik maar, omdat dok- er van Sprenkelen gezegd had. Alles i 'at wij doen en nog gaan verrichten, uffrouw Burgenaar, gebeurt met één Tooropgezette bedoeling: u een gave luid bezorgen. Uw medewerking zal be staan in het stipt opvolgen van hetgeen an u gevraagd wordt en vertrouwen 'ebben in alles, wat wij met u doen. ileer niet. Doet u dat. dan kunnen onze >ogingen slagen." Ik beloofde alle mogelijke medewer- ung, maar soms werd het wel eens moei- ijk. Drie dagen en nachten lag ik met en papmasker plat op mijn rug en moest ls een kind gevoerd worden. In deze agen was Lenie een steun voor mij, .erwijl ook m'n zaalgenoten alles deden 11 im me op te vrolijken. Toch groeide DOOR TO DORSSEN-VAN LOON met de dag m'n vertrouwen, want in de stille, nachtelijke uren kon ik het niet laten met mijn vingers over m'n gezicht te voelen. Ik weet nog, dat ik de eerste keer een schok kreeg, want de meeste puistjes waren verdwenen. Dat gaf me een flinke dosis nieuwe moed en energie om rucksichtloss voorschriften van dokters en zusters op te volgen. De vijfde week kwam dokter van Spren kelen met een stel studenten het zaal tje binnen, lachend en vriendelijk als al tijd. ,.En hoe maakt onze geduldige patiente het?" Ik voelde me aangestoken door zijn opgewektheid. ,,Ik lag net te dubben, dokter, hoelang ik die geduldheid nog op zou kunnen brengen." Hij boog zich voorover en bekeek m'n gezicht, voelde met z'n zachte vinger toppen. en onwillekeurig ging er iets in me om. Elke keer, als hij me zo voorzichtig aanraakte, trilde er iets van binnen. Z'n vingers voelden prettig Soms had ik het verlangen, dat hij een poosje door zou gaan Zijn gezicht was dicht bij het mijne, toen hij zacht zei ,,Ik heb een verras sing voor u, juffrouw Burgenaar Met een richtte hij zich op en keek de zus ter knikkend aan. Van achter haar rug kwam een spiegel tevoorschijn Piagend- langzaam kwam hij er mee naar me toe en hield hem voor m'n gezicht Het effect moet voor hem wel heel prettig geweest zijn Ik knipperde met m'n ogen toen ik m'n evenbeeld zag Want ik keek in het gezicht van een heel andere vrouw: mijn pukkeltjes, die ge hate dingen, waarmee ik sinds mijn heu genis zat opgescheept en die een groot deel van m'n leven hadden verzuurd, waren praktisch verdwenen. Weliswaar kon je nog wat lidtekens zien vandeerg ste, de grootste, maar voor de rest was mijn huis vrijwel glad. Op dit ogenblik kon ik wel juichen van blijdschap Hij zag het en genoot van mijn verrassing. ,,Kan het uw tevredenheid wegdra gen?" vroeg hij. Ik was totaal verbluft ,,Het is com pleet een wonder," kon ik met moeite uitbrengen. ,,Kijk eens aan," reageerde hij gek- scheerend, ,,ons patientje geeft ons een pluimpje. Dat doet me genoegen. Maar juffrouw Burgenaar heeft zelf een po sitieve bijdrage geleverd door haar ge duld en medewerking, nietwaar zuster?" De hoofdzuster knikte. ,,Als alle pa tiënten zo gemakkelijk en meegaand wa ren..." Die nacht kon ik nauwelijks een oog dicht doen Ik moest af en toe aan m'n gezicht voelen. Behalve de enkele on effenheden van de lidtekens, voelde mijn huid glad en gaaf aan. Ik had mezelf gezien, een andere Woutje als ik tot nog toe gekend had. Een vernieuwde Wout' Als ik nu ook nog die ellendige bril kon missen, was ik helemaal klaar. Maar zonder bril was ik nergens en zag ik alles in een waas. Na vijf volle weken mocht ik naar huis. Met een strenge dieetlijst en ik moest voorlopig eens in de week terug komen. Bij dokter van Sprenkelen thuis. Voor de nabehandeling Hij maakte me er opmerkzaam op, dat die nog maanden kon duren ,,In uw geval mag ik geen enkel risico nemen, juffrouw Burge naar," zei hij op de morgen van mijn vertrek. ..Zodra u iets verdachts ziet in uw gezicht of op uw borst, komt u terstond naar me to Ik zal orders geven aan mijn huishoudster, dat ze u ten alle tijden binnenlaat Hij zette even een domper om m'n geluk „Bestaat de mogelijkheid, dat ze weer terug komen, dokter9" De man dacht een poosje na .,Ik mag geen valse hoop bij u wekken, dus moet ik u eerlijk zeggen, dat die kans theoretisch altijd blijft bestaan Maar hij is niet groot Veel zal afhangen van uw leefwijze, het voedsel, dat u gebruikt en zelfs de dranken die u drinkt Houdt u zich voorlopig aan uw dieetlijstje en kom elke vrijdagmorgen bij me. Afge sproken9" Hij stak zijn hand uit. die ik drukte. „Dokter, verschrikkelijk veel dank voor wat u bij me gedaan hebt. U hebt me gelukkig gemaakt. Hij lachte en streek met zijn andere hand over de mijne, die hij vasthield „Kijk eens aan Gelukkige mensen zijn blijde mensen, niet° Houd het zo, juf frouw Burgenaar U bent jong. ga ge nieten van het leven en maak u geen zorgen over iets, dat waarschijnlijk nooit meer zal gebeuren U hebt nu afscheid genomen van uw pukkeltjes, samen zor gen we ervoor, dat ze nooit meer te rug komen." Over de drempel van m'n flatje stap pend, bleef ik van veroazing staan Lenie had alles versierd en met een viltstift op een stuk karton getekend „Welkom Thuis!". Terwijl ze door de kamerslin- gers had aangebracht en alle beschik bare vazen vol bloemen stonden Zelf stond ze glunderend in de kamer te kijken „Ik dacht dit is een feest dag voor Woutje, dus moeten we zorgen voor een feestelijke thuiskomst Ik kon me niet meer inhouden, viel haar om de hals en begon te snikken, maar van het teveel aan geluk. Ik kon het niet allemaal tegelijk meer verwer ken. Lenie bleef rustig, haar armen om me heen slaande „Welja, huil maar even uit aan mijn zusterlijke boezem, dat is helemaal niet erg. We zijn onder ons. Ik kan het me voorstellen. Zo'n dag Het is gewoon opvallend hoeveel nieu- groepen het laatste jaar aan hetpop- ■mament zijn verschenenen. Meestal gonnen zij hun platen-carrière di- ^-|fct met een *ikse LP, ook al kon I en zich wel eens afvragen of dit al- jd gerechtvaardigd was. Kortgeleden irscheen in Nederland een door CBS tgebracht LP van alweer een Neder- tgebracht LP van alweer een voor tgebracht LP van alweer een voor •rscheen in Nederland een door 3S uitgebrachte LP van alweer voor Nederland nieuwe groep, tfashmakhan" is de naam en de groep Candees van oorsprong. Ook zij be nt in Nederland en dus met een lang- ieelplaat en het is inderdaad muziek in een groep, die een LP waard is. st is lekker swingende muziek meteen iheel eigen stijl. Fijne nummers, zoals I know I've been wrong", en het bij- inder fijne, pittige ,,As the years go Ook „Shades of loneliness" is een nummer, waar ik met plezier naar isterde, met een uitstekende close- ing. Dat is ook het geval met de meeste idere nummers, zowel heftige, als rus- ge. „Nashmakhan" heeft wat mij be seft in Nederland met deze plaat een tstekend debuut gemaakt. Hun plaat in ik van harte aanbevelen! Luister eens naar in de platenwinkel. Op BS stero S 64159. en thuiskomst is emotioneel. Kom... we gaan er heerlijk bij zitten. En drin ken we eerst een lekker kopje koffie. Die mag je toch hebben, niet? Geef me je dieetstaatje eens aan Toen ik m'n gladde gezicht had af geveegd, zenuwachtig lachend en me een beetje schamend om m'n tranen, bekeken we de bloemen. Er waren er van de bu ren links en rechts en zelfs een plant van Willie Stopezee. m'n kaartpartner. En natuurlijk van Lenie. Ik was opnieuw aangedaan door zoveel bewijzen van medeleven en hartelijkheid Lenie haal de de buurvrouwen erbij en gevieren dronken we koffie. Maar aan het gebak mocht ik niet komen, maar dat kon me niet schelen, dus knabbelde ik op een biscuitje. s' Middags deed ik een dutje, op last van Lenie, die me bemoederde. „Daar moet je langzamerhand weer van afwen nen. Enfin, je gaat toch niet eerder dan maandag aan je werk Zul je ze daar zien kijken Ik hoor het al: Wie is die knappe jongedame? Werkt die bij ons? Gek, dat ik haar noojt gezien heb, dat moet vast een vergissing zijn... Ik lachte maar wat, doch vond het toch wel fijn En opnieuw voelde ik me rijk met m'n genezen gezicht. Toen de buur man 's avonds met Willie Stopezee binnenstapte en beiden verbaast bleven staan kijken. Met open mond Toen wend den ze hun gezichten naar elkaar toe en vroegen gelijktijdig: „Wie is die mooie vrouw9 Ken je haar9 Hebben we haar al eens eerder gezien? Die jurk komt me bekend voor en die mooie benen ook, maar dat gezicht is me vol komen vreemd M'n hart vloeide over van geluk. Ik trok ze met beide handen verder de ka mer in. „Jullie overdrijven natuurlijk, maar daarom zijn jullie toch lief. Ga zitten." Het werd een heerlijke avond, met Lenie. de beide echtparen-buren en Willie, die zich ineens ontpopte als een flirt Ik berispte hem. kwasi-boos maar hij schudde zijn hoofd en zei: „Meid, je zou in staat zijn een standbeeld in leven te brengen. Het is dat ik zoveel jaren ouder ben dan jij, maar anders ging ik serieus werk van je maken Terwijl de buurman nog een duit in het zakje deed met te beweren, dat hij ei genlijk veel te vroeg getrouwd was Mij veelbetekenend aankijkend Maar het waren allemaal grapjes, di me deson danks goed deden. Om tien uur brak Lenie op „Ik moet in de nachtdinst mensen Fuiven jullie nog maar een poosje door. Denk om je dieet, Woutje Niet lang daarna gingen de anderen ook weg Ik keek naar de rommel, maar het ontbrak me nog aan de moed en wilskracht om alles op te ruimen en af te wassen Doe ik morgen wel. dacht ik Want nu voelde ik pas, hoe moe ik was. Binnen een kwartier lag ik onder de wol voor het eerst na vijf weken lag ik in mijn eigen bed. Waarschijnlijk sliep ik binnen een paar minuten. Toen ik mijn ogen opendeed, zat Lenie nog in uniform op de rand van mijn bed „Zo slapie uit9 Nou, jij kunt het hoor „Hoe laat is het?" Ik tastte naar mijn bril op het nachtkastje en zette hemop Toen ik op de wekker keek, schrok ik: bij tienen. Lenie zag m'n ontredderd gezicht „Hinderd niks, je bent je eigen baas." zei ze op vrolijke too „Thee met een beschuitje?" Ik rekte me uit „Heerlijk Heb je dat dan al?" Ze knikte „Ik heb de kamer aan kant en alles afgewassen. Foei, wat een rom mel hebben jullie gemaakt „Ik had er geen moed meer voor, gisteravond. Lenie Ik schaam me „Onzin het was zo gebeurd. Nog geen uur. Zo, ik ga thee halen." (Wordt vervolgd). [diaj Der- khoj roos ?ke- de iry- ?rk- tars Zij hij lOi ige- ?val een dat het ijn late ijnd Speelt men op de plaat van The Flock met elektronische geluiden, op de vat uwe LP van Santana „Abraxas" ge- evr urt dit ook. Zij het dan misschien iets iktioneler dan op de Flock-plaat. H,n inging Winds, Crying Beasts" heet dat mmer, waarin Santana gebruik maakt m de Moog Synthesizer. Beter vind ik Hack Magic Woman". Santana heeft rschillende songs op deze plaat geent de Zuid-Amerikaanse muziek, zoals Come Va, Se a Cabo, Camba Pa en El Nicoya. Daardoor is „Abra- een plaat met gelukkige contras- i geworden, waar men met plezier luistert, ook al moet men wel luden van de stijl van Santana. Maar staan beslist goede nummers op! hoes is ook een juweeltje. Tegen- lorclig wordt er steeds meer aandacht •steeds aan de verpakking van de plaat het resultaat is dan steeds meer een instwerk van typografisch en artis- k kunnen. De voorkant van de nieuwe mtana-LP is een kleurige, mysteri- collage geworden van Indiaanse rmbolen, bekende en onbekende. Prach- Santana: „Abraxas", door CBS-Ne- prland te Haarlem in Nederland op de J arkt gebracht op nr. CBS S 64087. De hoes op zich is al een kunstwerk: een Jeroen Bosch-achtig geheel met vreemde, macabere vogels in een on herbergzame omgeving met aan de voet van de rotsen, daar waar de oceaan op het strand spoelt: de groep Flock. Ook de binnenzijde van de uitklapbare hoes is „niet van deze wereld": een collage van doodskoppen, oude zeekaarten, scheeps- instrumenten uit vervlogen tijden. De nieuwe LP van The Flock is kortge leden door de platenmaatschappij CBS uitgebracht en ligt nu in de winkels te wachten op de kopers. Voor hen dit artikeltje, ook al blijft een recentie ui teraard altijd de persoonlijke smaak van de schrijver. Het is een plaat ge worden, waarin naast geëxperimenteer met de elektronische muziek, ook in verschillende nummers klassieke sfeer tjes zijn verpakt, waarbij vooral de elektrische viool van Jerry Goodman een belangrijke rol speelt. Experimenten dus, afgewisseld met country-achtige muziekjes en ook de jazz is op een knappe manier verwerkt in de nummers. Voor het overgrote deel zijn het num mers die zwaar overbelast zijn met zang van de leden, maar toch is dat niet di- rekt storend. Het is als een moderne ver sie van laten we zeggen Edwin Hawkins, zonder de gospelsound dan.Eigenlijk zou men het zelf moeten horen, want The Flock heeft iets. Een bepaalde sfeer van intense spanning, die uit het meren deel van de tracks spreekt. Persoon lijk vind in „Mermaid" op de B-kant een uitschieter terwijl ook „Big Bird" tot mijn favorieten behoort. Dit nummer is grotendeels geënt op de tradities van de kamermuziek en doet ook iets den ken aan oude filmmuziek. U leest het, de nieuwe plaat van The Flock heeft een grote variëteit aan muziek-ideeën. Daar om is het wellicht ook een album, dat waard is om beluisterd te worden. Op CBS S 64055, in uitstekende stereo. Violist Jerry Goodman van „The Flock" Black Widow, te beluisteren op „Rock Skin Alley, een van de groepen op de dubbel-LP „Rock Buster". „Ik nu mijn koffertassen halen'" zei Signor Rivaldi blij tegen Kappie, terwijl hij hem op de schouder sloeg „Wij zullen een prachtmooi reig samen maak! Fortuna del destino nar exelcio, signor Capatino!" „Ja, ja, dat zal misschien ja wel!" zei Kappie, die zich toch nog wat be zwaard voelde. Toen Signor Rivaldi ver dwenen was, ging hij op zoek naar de maat en de meester. Hij vona ze, som ber kijkend, in de machine-kamer „Het is zeker mis9" vroeg de maat „Ja. jongs, we krijgen een passagier!" zei Kappie. „Dat zit zo Hij vertelde hun het hele verhaal, maar de gezichten van de maat en de meester klaarden op „Dat zal een fijne reis worden!" zei de maat, zeer tot verba zing van Kappie „Ik dacht dat jullie 't niet prettig zouden vinden, dat Sig- 3r Rivaldi mee ging9" zei Kappie Ach, wat geeft dat?" zei de maat luch ig. „Hoe meer zielen, hoe meer vreug- le'" „Tjong ik ben blij, dat jullie voor ?en keer eens niet sakkeren!" zei Kap- pe „Nee hoor, we vinden het allemaal even fijn en gezellig!" zei de meester. „We dachten al, dat het niet door zou gaan!" Verzamel LP's zijn „in" tegenwoor dig. Dat bewijst wel het succes van bij voorbeeld „Filles your head with rock", door CBS uitgebracht. Deze actieve pla tenmaatschappij liet het niet daarbij. Kortgeleden verschenen een nieuwe ver- zamel-dubbel-LP onder de titel „Rock Buster" op de markt en het ziet er naar uit, dat ook dit album succesvol zal zijn. Maar liefst 26 groepen presenteren zich op deze voortreffelijke plaat. Groepen, die alom bekendheid genieten, maar ook formaties, die eigenlijk nog maar wei nig hebben gedaan in Nederland. Voor de in het grote bos van nieuwe groepen aarzelende luisteraars een bijzonder goede gelegenheid om eindelijk eens een keus te maken. Een keus uit: It's a beautiful day, met het uitstekende num mer Don en Dewey van de LP „Mar rying Maiden". Blood Sweet and Tears (met Somethin' come on); Soft Machine (met Excerpt from out bloody rageous) Miles Davis (met „Miles runs the voodoo down), The Flok (met „Uranian Circus); Santana (met Black Magic Woman), Poco (met You better think twice); Mick Sort- ley (met Time Machine), The Birds (met het nummer All Things van hun nieuwe dubbel-LP Untitled) Bob Dylan met Days of 49 van zijn Zelfportret- dubbelalbum) Trees (met Polly on the shore), Gary Farr (met Im The Mud), Argent (met „Where are we going wrong) Rock Workshop (Met Primrose Hill), Spirit (met Mr. Skin), Skin Alley (met The queen of bad intentions), Black Widow (met Mary Clarke) Robert Wyatt (met To mark everywhere), Redbone (met „Crazy cajun cakewalk band), John ny Winter (met Guess I'll go away), Shuggie Otis (met Bootie Cooler), New York Rock Ensemble (met Don't wait too long), Skid Row (met An awful lot of woman), Pacific Gas L Electric (met het fijne Staggolee), Edgar Winter (met Tobacco Road) en tenslotte Al Kooper (met Country Road). Nou, wie lust er nog meer peultjes? Keus genoeg zou ik zo denken! Zes en twintig nummers van zes en twintig CBS-groepen. Het is de moeite waard en dat voor een spe ciale prijs van f 15.90! Aanbevolen. Op CBS-stereo-SPR 48/49. Buffy aainte-Marie is een favoriet van mij. Daarom schrijf ik ook met heel veel plezier over haar nieuwe LP „It 's my way", een album waarin opnieuw de prachtige stem van Buffy in al haar facetten volledig recht wordt gedaan, en waarop ook de prachtige sound van de mondboog, door haar zelf bespeeld, is te beluisteren. Buffy Sainte- Marie is een zangeres, waar we ei genlijk maar weinig van horen, helaas. Want zij staat op hetzelfde niveau als bijvoorbeeld Julie Felix en Joan Baez Sterker nog: Buffy Sainte-Marie weet in haar songs nog méér expressie te leggen. Dat is dankzij het feit, dat zij de sterk-emotionele aspecten van een zangeres als bijvoorbeeld Melanie heeft weten te combineren met die van haar zelf. Soms lijkt ze sterk op Melanie in haar uitdrukkingswijze en dat geeft haar songs een extra dimensie van ge drevenheid. Haar LP „It's my way" is een uitschieter. Een geweldig fijne plaat met louter luisterliedjes, die voor een groot deel door haar zelf zijn geschre ven De begeleiding is bijzonder sim pel gehouden, waardoor haar stem be ter centraal blijft. Ze begeleidt haar zelf op de gitaar, in sommige lied jes versterkt met een tweede gitaar, bespeeld door Art Davis. Voor de be langstellenden noem ik nog even de nummers: „Now that the Buffalo Gone, The old man's Lement, Ananias, Mayoo sto hoon, Cod'ine, Cripple Creek, The Universal Soldier, Babe in arms, He lived alone in town, You're gonna Need somebody on your Bond, The incest song, Eyes of amber en It's my way. Sterk aanbevolen! Op Vanguard VSD- 79141-stereolab, uitgebracht door de platenmaatschappij Inelco Holland te Amsterdam. Bert Vos.

Leusder Krant | 1970 | | pagina 9