BURGEMEESTER VAN DER POST GEÏNSTALLEERD (Vervolg van de voorpagina) St. Nicolaas kwam met „boot" naar Achterveld Enthousiast ontvangen xxxx DONDERDAG 3 DECEMBER 1970 De heer Kuypers nament, de raad: Mijnheer de Burgemeester en mevrouw van der Post, Zojuist heeft namens het college wethouder van Zandbrink U uit voerig welkom geheten, en U een goede tijd toegewenst Aan mij de eer en het genoegen om U namens de raadsleden welkom te heten en U in Leusden een goede tijd toe te wensen Overigens zou ik mij bij de woorden van de vorige spreker aan kunnen sluiten. Mevrouw van der Post en U een hand geven en weer gaan zitten. Dat wil ik echter niet zonder meer doen Ik zou dan zeker tekort schie ten in de taak die de raadsleden mij heb ben opgedragen Uitgesproken ik. n.b. de slechtste spreker van de raad. moest U welkom heten. Wil mij dus mijn ge stuntel voor lief nemen Ik wil beginnen U iets van Uw nieuwe gemeente te vertellen Sinds Leusden in 1969 met de toenmalige gemeente Stoutenburg werd samengevoegd is dit metr 6203 hectaren (ruim 62 vierkante kilometer) qua oppervlakte de grootste gemeente in de provincie Het aantal in woners bedraagt vandaag exact 10.230, de vandaag aagegeven geboorts niet meegeteld Dat is 165 inwoners per vier kante kilometer U ziet we hebben nog de ruimte De gemeente wordt begrensd door Amersfoort, Hoevelaken. Barneveld Scherpenzeel, Woudenberg en Zeist. De door mijgenoemde ruime zullen we inde toekomst hard nodig hebben, want Leus den is een groeigemeente met grote plannen op het gebied van de woning bouw en vestiging van instellingen en bedrijven in de 3e en 4e sector waarbij het inwonertal kan uitgroeien tot onge veer 50 000 Uw voorgangers hebben reeds een begin gemaakt met deze uit bouw en U, M d B wacht hier de mooie maar ook moeilijke taak om het aange vangen werk voort te zetten Uw voorganger, de heer Schneiders is her slechts 2 jaar geweest Die twee jaar waren natuurlijk veel te kort en de raad hoopt van harte, dat U ook weer niet over een paar jaar de benen neemt naar een nog grotere gemeente. Ik hoop ten minste, dat we dat mogen hopen, want het zou natuurlijkooknogkunnenzijn.dat we gaan zeggen ,,We hopen, dat hij maar gauw weggaat En als we dat zouden zeggen is er bepaald iets mis. Het zou ook nog kunnen zijn, dat U over enige tijd zegt ,,Ik hoop, dat ik hier maar gauw wegkom ,,want met deze raad is niet te werken Het lijkt Gorkum wel!Dan is er naturlijk ook weer iets mis Dus we houden het er maar op, dat wij. zowel U als de raadsleden, als de ambtenaren ho pen dat U hier langere tijd blijft. Daarbij hopen we ook, dat U die goede burge meester bent, die we ons gedacht hadden, die burgemeester die overal een oplos sing voor weet, die burgemeester die de vergaderingen van de raad en van de door hem voorgezeten commissies goed leidt, die burgemeester, die representatief is zowel in als buiten de gemeente, die bur gemeester. die durf en visie heeft, kortom dat schaap met vijf poten is. dal JV-iJ «lUsn.KJTuaK UI de wei zie,u, lopcu. M d B en mevrouw, zoals ik reeds heb gezegd spreek ik namens alle i .i.Mis leden Ik acht het me dan ook een plicht de leilen van deze' raad aan u voor te stellen Zo te zien zijn het allemaal erg vriendelijke en prettige mensen waarde zachtmoedigheid afstraalt Maar pasop, Tijdens de raadsvergaderingen zult u hun ware aard leren kennen. Vooral over 14 dagen als we de begroting gaan behandelen. De gemiddelde leeftijd van de raadsle den inclusief de beide wethouders, die ik ook bij dit voorstel wil betrekken, is vandaag precies 47 jaar, 6 maanden en 2 dagen. Hun ervaring als raadslid varieert van 39 dagen tot ruim 25 jaar Zoals in elke gemeenteraad zijn er ook hier twee soorten (vanuit het standpunt van b en w bezien) n.l. slechte en heel slechte Overigens heerst er een zeer goede verstandhouding in de raad waarbij aangetekend mag worden, dat aan de ene zijde de regeringsfracties (KVP en VVD) zijn gezeten en aan de andere zijde de oppositie (D'66, ARP, CHU en P v d.A). Welnu, tableau de la troupe De KVP Wouter, (voor zijn vrienden Wout), A van Zandbrink, wethouder o a van financiën, heeft als loco-burgemeester de laatste 4 maanden het ambt van bur gemeester voortreffelijk waargenomen. Buiten de raad is hij bureauhouder van een landbouworganisatie Jacobus, (voor de insiders Kobus), Berg Het oudste raadslid in leeftijd. Heeft in de raad nogal moeite om alle straatlantaarns brandende te houden Is buiten de raad landbouwer en is actief voor de KVP en Oranje vereniging (en nog veel meer). Johannes (Johan) van Dijk, was vele jaren weth. in de opgeheven gemeen te Stoutenburg Heeft als spreekbuis van de KVP-fraktie een belangrijke rol in het gemeentegebeuren. Particulier is hij agrariër Hendrikes, B OssendrijverWas reeds raadslid in de v.m. gemeente Stouten burg Is vertegenwoordiger in de agra rische sector. Lambertus, R Huurdeman Zit sedert de samenvoeging in de raad Landbouwer De VVD: Mr (Ja u bent niet de enige Mr.) Willem, H. Bijleveld Wethouder o m (je zou 't hem zo niet aanzien) voor Bejaardenzorg Wordt overmorgen 32 jaar Hij is wetenschappelijk medewer ker aan de Universiteit in Utrecht. Gecrit, G van Tiel. Is actief in Zwem bad- en Sportstichting. In de raad be klemtoont hij graag wat anderen reeds gezegd hebben Zit in het verzekerings vak Andere zijde D'66: Willem F H v. Spaendonck. Letter lijk zowel als politiek de junior in de raad. Hij is 29 jaar en lid van de jong ste politieke groepering D'66, die se dert de samenvoeging in deze raad ver tegenwoordigd is. Heeft in de raad nogal eens moeite om de-motiveringen van B en W te begrijpen. Werkt met schaduw- fractie en werkgroepen en zal mij deze openheid niet kwalijk nemen Hij isper- soneelchef bij een groot bedrijf. ARP: Hendrik (henk) R van Maanen Zit meen ik al ongeveer 25 jaar in de raad. Is zeer kritisch t a.v. het beleid van b en w. Deze kritiek loopt hem soms als rillingen over de rug. Is namens de raad vertegenwoordiger in het over legorgaan Eemland Is beambte bij de NS. De CHU Gijsbertus van Woudenberg Raadslid sinds de samenvoeging Wil nog wel eens interumperen omdat hij bang is het anders vergeten te zijn Agrariër Anne Meinema Zit het kortst in de raad n.l sedert 22 oktober j.l is nog niet veel van te zeggen Moet zich nog maar waar maken We hebben er echter wel vertrouwen in Leraar aan een Technische school De P v d A Johannes. J Mandemaker Behoort samen met v Spaendonck, van Maanen en ondergetekende tot de moeilijke jon gens in de raad. Particulier een zeer innemende man. maar in de vergaderin gen soms niet te genieten Heeft bij de rondvraag altijd een stuk of acht vragen (nog een enkel vraagje M v V.) Hij is st affunctionaris bij een tech nisch bedrijf Johannes. C. T Kuijpers. Wordt ook bij de moeilijke mensen gerekend. Stemt met zijn fractiegenoot wel eens tegen een begroting ('t Is maar, dat ugewaar schuwd bent). In het burgerleven is hij militair Md B U heeft nu een globale indruk met wie u het gemeentegebeuren gaat behandelen lk wens u namens deze raadsleden van harte welkom in Leusden en spreek de hoop uit, dat u zich hier spoedig thuis zult voelen Wij hopen op een prettige samenwerking Burgemeester mr. A H v d Post ..Heren leden van de raad van de ge meente Leusden. Dames en heren ge nodigden, Bij het aanvaarden van het ambt van burgemeester van de gemeen te Lensden zou ik allereerst mijn op rechte dankbaarheid tot uitdrukking wil len brengen jegens Hare Majesteit de Koningin voor mijn benoeming in dit ambt Ook zou ik allen die de totstanko- ming van het benoemingsbesluit hebben bevorderd, hartelijk willen danken. Aan het in mij gestelde vertrouwen zal ik gaarne trachten te beantwoorden Dat de vertegenwoordiger van de Commis si» rfs 'frt <le'provincie" Utrecht hier v.ui- middjg aanwezig is, waardeer ik ten zeers'te. Heren raadsleden, Leusden heeft een lange geschiedenis achter zich en wie kennis neemt van de ontwikkelingsplannen van deze ge meente, komt tot de overtuiging dat zij thans en in de nabije toekomst geschie denis maakt en zal maken Daarom is het voor een nieuw benoemde burge meester verheugend te kunnen constate ren. dat hij zijn ambtsperiode mag aan vangen op een moment dat het struc tuurplan, in het kader waarvan de ont wikkeling van Leusden plaats dient te vinden, tot stand is gekomen en dat ook de uitvoering daadwerkelijk aan de gang is De rol die mijn gewaardeerde voor gangers hierbij hebben gespeeld, dient hier zeker met lof te worden vermeld Het is bijzonder boeiend aan deze ont wikkeling te mogen voortwerken Pas send zowel in de visie van het rijken de provincie - voor mij van bijzondere be tekenis- zal de new-town" Leusden tot ongeveer 50 000 inwoners uitgroeien Er zijn dus zaken aan de orde. die zéér de moeite waard zijn Dat daarbij de woonkernen Stoutenburg en Achterveld met hun eigen karakter ook de nodige aandacht zullen blijven behouden is voor mij een duidelijke noodzaak In mijn vorige gemeente heb ik mede aan de wieg mogen staan van het rapport .Globale visie" van de Kring Midden- Utrecht, dat enig zicht wil geven op de toekomstige maatschappij Gezien de korte tijd toen en nu, zult U het mij wel niet euvel duiden, dat ik U omtrent dat zicht enige denkbeelden zou willen presenteren Primair staat dan de noodzaak om een begin te maken met het denken over uit gangspunten en doeleinden, die men zich bij de ruimtelijke ordening en de volks huisvesting kan of liever moet stellen en hoe deze zaken het menselijk wel zijn (dat toch iedere bestuurder wil nastreven) kunnen bevorderen én scha den, en wij moeten ons trachten te bren gen tot het begin van het zo objectiel mogelijk vaststellen wat nu eigenlijk dat welzijn beïnvloedt (niet alleen-het .con serveren of openhouden van het land schap of het bevorderen van economische groei of het bouwen van vele woningen of het nastreven van individuele wel vaart) Steeds meer beginnen wij Ie beseffen hoe ingewikkeld de mautsehu|>|>clijkc en ruimtelijke processen wel zijn en hoe veel faktoren daarbij een rol spelen Ruimtelijke ordening lijkt veel meer te zijn dan het tekenen van een kaart en dat ruimtelijk beeld ondersteunen met tabellen en gegevens waaruit men de ontwikkeling in het verleden kan afleiden Wat vroeger wellicht nog moge lijk was -een ruimtelijk plan maken als een vastleggen van een gewenste eind toestand- kan nü niet meer Er zijn snelle maatschappelijke, eco nomische en tec hnologische veranderin gen gaande-, de levenswijzen en normen en waarde patronen nemen toe in ver scheidenheid Opvallend is daarbij de ontwikkeling, waarbij de mensen steeds meer aktiviteiten in hun woning en in de directe nabijheid daarvan ontplooien en willen ontplooienj, waardoor de kwaliteit van die woning en van de nabije ombe- van die woning en van de nabij omge ving en dp aanwezigheid van noodzake lijke voorzieningen (scholen, winkels voor dagelijkse inkopen, recreatie en groenvoorzieningen) grote aandacht vra gen. Het ontbreekt overigens nog aan vol doende kennis van de toekomst, van de toekomstige waarden en normen Veel langer dan 10 jaar kunnen wij in ver band met die snelle veranderingen niet vooruitzien Wij mogen dan ook komen de generaties niet méér binden dan strikt noodzakelijk is. we zullen moge lijkheden moeten ophouden voor onbe kende en onvoorziene ontwikkelingen. Daarom lijkt het wenselijk te komen tot een systeem van continue planning d w.z het onderkennen van veranderin gen in waarden- en normenpatronen en het zonodig formuleren van nieuwe doelstellingen en vervolgens het nagaan wat de consequenties daarvan zijn op het gebied van de ruimtelijke orde ning, het wonen, werken, recreerenenz.. Wat daavan ook zij. ik heb vernomen dat in Leusden een termijnplanning is gemaakt tot 1975 - een overzienbare termijn dus - met betrekking tot o.a. de woningbouw in alle sectoren, wel zijnsvoorzieningen, verkeersvoorzie- ningen, financiële exploitatie, investe ringsschema etc Het is prettig te constateren, dat aan de ontwikkelingen een beleidsplan ten grondslag ligt, waardoor de gehele aan pak voor gemeente en provincie als ook in het-ambtelijk apparaat veel dui delijker zal liggen Een van de meest essentiële levens behoeften van de mens is wel een wo ning Hoe goed doet het dan aan te weten dat in deze gemeente grote een grootse wonin(rtK»uwplannen in voorbe- ïk, dat de kwaliteit van het wonen in alle sectoren op een hoog peil kan wor den gehouden en dat met name de wo- ningwetbouw niet de sluitpost zal vor men van het woningbouwbeleid Het is duidelijk dat met name de woon omgeving vee aandacht verdient, een as pect van de volkshuisvesting ten aan zien waarvan de Engelse new-towns ons in het algemeen aanzienlijk voor zijn. Het zal mede afhangen van de woon wijken die wij bouwen hoe de levens houding van de mens van nu en mor gen zal zijn. De snelle uitgroei van Leusden brengt een groot aantal problemen met zich mede. Niet alleen problemen rondom de agrariër - waaraan wij alle aan dacht zullen moeten schenken - maar ook problemen met betrekking tot de aanwezige natuurschoongebieden, die zo een belangrijke boven-regionale recrea tieve funktie hebben Niet in het minst doel ik hier echter ook op de problematiek in verband met de realisering van het stedelijk centrum in de vijf en zeventiger jaren Bestuur lijk en ambtelijk apparaat zullen hier door zwaar belast worden en dit laat ste zal uiteraard zonodig worden aan gepast Ook het voorzieningenniveau zal ge lijke tred moeten houden met de uit breidingen In het kader van de schaalvergroting zullen ook de belangen van de huidige middenstand in goede samenspraak moe ten worden behartigd Om de nieuwe inwoners op te van gen zullen ook de besturen van onder wijsinstellingen, kerken, jeugdvere nigingen en dergelijke veel aktivitei ten moeten ontwikkelen. Ik heb met ge noegen bemerkt, dat met betrekking tot onze voortrekkers van onze wel vaart, de bejaarden, op verscheidene wijze veel aandacht wordt besteed aan hun huisvesting en verzorging Zonder welvaart komen de welzijnsvoor zieningen in de knel en het is om die reden belangrijk dat met de groei van de gemeente ook de werkgelegenheid toeneemt. Vormen de bestaande bedrij ven op en rondom het industrieterrein reeds een goede basis, voor arbeids mogelijkheden in het militaire vlak (een versterkte basis dus), de vooruitzichten met name in de dienstensector wekken, mede vanwege de gunstige geografische ligging van de gemeente, lijken erg goed te zijn. Graag hoop ik op een pret tige samenwerking met het bedrijfsle ven en het militaire gezag. Het is een algemeen bekend feit, dat democratie vooronderstelt vertrouwen tussen bestuurden en bestuurders, en de sfeer van vertrouwen wordt mede ge schapen door openbaarheid en openheid in zaken van gemeentelijk bestuur Een zo goed mogelijke informatie van de bevolking en het bijbrengen van kennis van zaken is daarbij onontbeerlijk opdat de burgers een welbewuster keuze kunnen maken en deze m kontakten met het gemeentebestuur te kennen kunnen geven Dan zal ook een objectieve en blijvende belangstelling voor over heidszaken ten algemene nutte kun nen ontstaan Dat met name de pers hierbij een grote rol kan spelen is bijzonder dui delijk en ik hoop gaarne op een voor treffelijke samenwerking met de redac ties van de nieuwsbladen In ons dichtbevolkte land vertonen ge meenten in een aantal regio's een bepaal de samenhang en een aanzienlijke mate van verwevenheid van belangen van ve lerlei soort en hebben zij gemeenschap pelijke vraagstukken IJsselstein is zo'n gemeente in de Kring Midden-Utrecht, Leusden is het in de regio Amersfoort In de Kring Midden-Utrecht heb ik het voorrecht gehad als lid van het dage lijks bestuur de portefeuille volkshuis vesting en woningbouw te mogen behe ren. De ervaring die ik als zodanig heb opgedaan, hoop ik ook in het orgaan Eemland te kunnen inbrengen. Ook bepaalde regio's kunnen geza menlijke belangen hebben, zoals mij dui delijk bleek tijdens enige gesprekken over woningbouwzaken met de minister van volkshuisvesting, waarbij ik namens de kring Midden-Utrecht aanwezig mocht zijn en mij daarbij in goed gezelschap bevond van vertegenwoordigers van Eemland Voorts denk ik met name aan de ge zamenlijke problematiek van deze beide regio's met betrekking tot de uitgifte van industrieterrein en het aantrekken van dienstverlenende bedrijven Voeg daarbij de steeds betere be reikbaarheid van deze regio's ten op zichte van elkaar, dan rijst de vraag of het leggen van kontakten - in het be gin wellicht in het informele vlak - tus sen beide organen geen overweging ver dient. Vanaf deze plaats moge ik de zieke voorzitter van het orgaan Eemland. col lega de Wit van Amersfoort, mijn beste gelukwensen doen toekomen Mijn vrouw en ik hebben de afge lopen weken bijzonder prettige kontakten gehad met het college van burgemees ter en wethouders en met de ambtena ren Op dit monent zou ik de loco-burge meester willen prijzen voor de waarne ming gedurende 4V2 maand en hem wil len danken voor de woorden die hij tot mij heeft willen richten, eveneens dank voor de bijzonder wijze voorstellen der raad door de heer Kuypers. alsmede voor de wijze waarop de heer Zandbrink mij als burgemeester van Leusden heeft geinstalleerd Allen die hebben meegewerkt aan de voorbereiding van deze dag. ook de ruitertjes bij de ingang, zeg ik mede na mens mijn vrouw hartelijk dank Heren van de raad, met het uitspre ken van de wens, dat wij in een goede teamgeest en met Gods hulp onze taak als bestuurders - het bevorderen van het menselijk welzijn en de welvaart - verklaar ik het ambt van burgemeester an Leusden te hebben aanvaard". reiding en uitvoering zijn. Graag hoop ACHTERVELD - Met een grote boot, uitgerust met een heus anker en een scheepshoorn heeft Sint Nicolaas za terdag j.l. op een wel heel orginele wij ze in Achterveld zijn intocht gemaakt Behalve door de Sint werd de boot ook bemand door een aantal Pieten waarvan er één de stuurmanskunst uitstekend ver- stond. Op de „rondvaart" door Ach terveld werd het hoge gezelschap bege leid door de muziekvereniging „Door Wilskracht Sterk" en de jeugddrum band. In het kielzog van de boot volgden een groot aantal Achterveldse kinderen. Er was dan ook alle reden om de boot te blijven volgen. Het personeel van de Sint was erg gul. Onophoudelijk werden handen vol snoepgoed over de kindermas sa uitgestrooid. Ook de zich langs de route bevindende kinderen kwamen goed aan hun trekken. Toen de stoet langs „Huize Sint Jozef" trok gaf de Sint zijn personeel blijkbaar opdracht eens extra royaal te zijn. Ondanks het feit dat de Sint vorige week al een bezoek aan Achterveld had gebracht, kwam hij nu andermaal, deze keer op uitnodiging van de Sportver eniging Achterveld en Hotel ..De Ros kam" Alvorens de Sint zijn intrek nam in Hotel „De Roskam" werd hij toege sproken door de loco-burgemeester van Leusden, de heer W A van Zandbrink „De Achterveldse jeugd, en dat is een groot aantal, rekent ook dit jaar weer op uw gulheid lk hoop maar dat uw buidel goed gevuld is. Daar hebben de Ach terveldse zakenmensen dan ook rekening mee gehouden. Er zullen ook wel enige Achterveldse kindertjes eens stout zijn geweest, maar ernstige klachten hebben wij niet gehad En misschien mogen zij daarom wel op uw clementie ver trouwen", aldus de heer van Zandbrink Sint Nicolaas merkte ten aanzien hiervan op dat hij geen stoute kinderen meer meeneemt naar Spanje „Want tezijner- tijd krijgt u ze toch als gastarbeiders weer terug" aldus de Sint. Nadat de Sint zijn intrek had geno; men in „De Roskam" ontving hij daai veel Achterveldse kinderen Voor alle maal had hij een vriendelijk - en daar bij ook wel eens een vermanend - woord je. Door het personeel van de Sint werd royaal getrakteerd Sint Nicolaas zijn Pieten brachten ook een bezoek aai de voetballende jeugd op het Kerstens- sportparkt Deze geste werd v?el heel bijzonder gewaardeerd. „Het is dan al wel heel, heel lang geleden dat ik u. Real Madrid voetbalde" aldus de Sinl „maar ik ben het toch nog niet hele maal verleerd En hij maakte dez< woorden prompt op het voetbalterreil waar Ook enkelen van zijn Pieten toon den zich in de voetbalkunst heel be dreven Diezelfde middag werd vanuil „De Roskam" ook de Sint Nicolaas- puzzelrit verreden. De deelnemers had den het niet bijzonder moeilijk, de uit zetters van de rit hadden het voor deze rit speciaal voor de minder gerouti- neerden, eenvoudig gehouden. De uit slag van deze rit was als volgt, 1 H Groos, Voorthuizen 45 strafp 2 H Warmerdam, Amersf. 77 strafp 3. J. Bebingh, Scherpenz 79 strafp 4 J Draaier, Veenendaal 95 strafp. 5. H. Landman Nijkerk 99 strafp 6 J van't Veen, Veenendaal 100 strafp 7 A de Ridder, Achterveld 119 strafp 8 J Ochse, Achterveld 119 strafp 9 B v Ruitenbeek, Acht v 126 strafp 10 H. v Ruitenbeek, Acht v. 207 strafp In de categorie bromfietsen werd B Blom uit Achterveld eerste A. van Roomen uit Leusden klasseerde zich als tweede Ook des avonds resideerde de Sint in „De Roskam" Hier bleek wel dat een groot aantal volwassen hun geloof in de Goedheiligman nog met hebben verloren. Wel viel er menig vermanend woordje. Maar de Sint zelf, zijn personeel en de aanwezige muzikanten zorgden ervoor dat men daarom niet de hele avond sip bleef kijken

Leusder Krant | 1970 | | pagina 4