Hearing in Achterveld over recreatie mogelijkheden bij nieuw te bouwen woningen Goed jaar voor Ons Genoegen WILDE MAN STAK HUIS IN BRAND ZIJN Sint bracht EHBO een (laat) bezoek Cursus „fijne keuken KETTINGRAADSEL oooooooooooooooo MEDISCHE DIENSTEN LEDENTAL STIJGT Contact-stoornissen „Open House" Instuif Hamersveld Verkoop van kerststukjes loopt goed mc Kaartavond J eugdbeweging NCVB vierde kerstavond DONDERDAG 17 DECEMBER 1970 laai thi end ieie ACHTERVELD - De bewoners van de Hendrik van Viandenstraat, de Johanvan Oldenbarneveldtstraat en een gedeelte van de Verjaegde Ruyterweg, die veront rust waren over de geringe mogelijkhe den totrecreatie bij de nieuw te bouwen woningen en daarom een bezwaarschrift hadden ingediend op een gedeelte van het bestemmingsplan Achterveld, zijn op een door de gemeente Leusden uitge schreven hearing voor een groot deel gerustgesteld wat betreft de recreatie in hun woonwijk. Deze recreatie betrof voornamelijk de speelgelegenheid voor de kinderen. Dat de gemeente het be zwaarschrift van haar inwoners serieus heeft genomen bleek wel uit de aanwe zigheid van burgemeester Mr. A. H. van der Post, wethouder M. W. Bijleveld, de sekretaris der gemeente, de heer K. Brouwer en de gemeentearchitect, de heer J. H. Roggenkamp. De heer Bijleveld begon met een uit voerige toelichting op het bestemmings plan te geven. Hieruit bleek dat de sug gestie van de ondertekenaars van het be zwaarschrift, inplaats van 21 woningwet woningen er nu 12 te bouwen, dit terwil- le van de recreatie en de leefbaarheid van hun woonwijk, moeilijk uitvoerbaar zou zijn. Ook de alternatieve oplossing, de middenwoningen van niet W W. wo ningblokken aan huurders toe te wijzen, bleek niet te realiseren. De heer Bijle veld betoogde dat het verhoogde woning- contignent voor Achterveld met veel moeite was verkregen. Door dit aantal nu niet te gaan bouwen zou een wel heel vreemde situatie ontstaan. De financie ring van het plan staat in nauw verband met de dichtheid van de bebouwing en het contract met de bouwer zou hierdoor op losse schroeven komen te staan Toen nu het punt waar het eigenlijk om ging, namelijk het aantal vierkante meters speelruimte voor de jeugd aan de orde kwam, bleek er van een groot misverstand sprake te zijn. Wat was namenlijk het gevaP De indieners van het bezwaarschrift zijn vanzelfsprekend uitgegaan van de op het gemeentehuis ter inzage liggende tekening van het bestemmingsplan. De op de hearing aan wezige tekening bleek er echter een te zijn van latere datum dan die welke ter inzage had gelegen Verlegenheid achter de regeringstaf el" en begrijpelijk ver wonderde gezichen van de aanwezigen. Deze tekening hadden de ondertekenaars immers nooit gezien! Op deze tekening nu, waren speelruimten en dergelijke aanzienlijk beter geprojecteerd Over dat punt, de oppervlakte van deze ter reinen, viel toen niet veel meer te ds- cussiëren Zij bleken aanmerkelijk gro ter te zijn dan de Stichting Ruimte voor de jeugd als een aanvaardbaar minimum stelt. Niettemin bleven nog vele vragen en wensen over De bewoners vroegen van de gemeente wat meer aandacht voor de nu reeds bestaande speelplaats voor de jeugd. Foto's van deze speel- Weekend 19 - 20 december 1970 LEUSDEN - Voor de praktijken van de artsen Boerserr^a. Lantink en Den Toom neemt komend weekend waar Dr Boer- sema, Julianaweg 5 te Achterveld, tele foon 03425 - 222. ÖÖOOOOÖÖOOOOOOOO< plaats toonden overduidelijk aan, dat deze aandacht beslist niet overbodig is. Ook werd dringend aandacht gevraagd voor de veel te smlle Hendrik van Viandenstraat. Hirvan werden eveneens foto's getoond die een duidelijk beeld gaven van de hopeloze verkeerssituaties daar ter plaatse Ook werd gepleit voor de aanleg van parkeerhavens waar dat mogelijk is, in het bijzonder voor de bewoners van De Verjaegde Ruyterweg, nr 42 t/m 52 Voor wat betreft het bezwaarschrift verklaarden de woordvoerders van de ondertekenaars, dat gezien de nieuwe situatie, men het verzoek van de ge meente, intrekking van het bezwaar schrift, in principe kon aanvaarden. D gemeente van haar kant zegde toe dat op zeer korte termijn een situatieteke ning zal worden vervaardigd, waarin met de op de hearing gedane wensen zoveel mogelijk rekening zal zijn gehouden. ACHTERVELD - De schietvereniging ,,Ons Genoegen" heeft een goed vereni gingsjaar achter de rug. Op de gehouden ledenvergadering in „Buitenlust" waren hierover optimistische geluiden te horen. Het ledental is stijgende. En dat niet met „papieren" leden, maar met enthousi aste schutters. Aan wedstrijden, zowel onderling als in groter verband wordt steeds met een behoorlijke bezetting deelgenomen. Ook deze jaarvergadering werd goed bezocht. Uit het verslag van de sekretaris, de heer W. Wittebrood, bleek dat de resultaten van de wedstrij den waaraan werd deelgenomen, onder andere de zomerwedstrijden van de Schietkring Gelderse Vallei, op een be hoorlijk peil staan. Uit het verslag van LEUSDEN - „Als er binnen tien mi nuten geen geld komt, dan gaat de fik erin". Deze mededeling ontving de Leusden- se politie telefonisch op donderdag middag 3 september, zij was afkomstig van de 31-jarige scheepswvrktuigkundi- ge Willem Jan L uit Leusden, die een uur tevoren ook al met de politie had gebeld om te vertellen, dat hij zijn huis aan de Verjaegde Ruyterweg 66 brand zou steken als hij niet bin nen een paar uur f300,- zou krijgen van zijn weggelopen echtgenote Kort na vijf uur stak Willem Jan L met een tafelaansteker inderdaad zijn huis brand. Hij belde meteen zijn inva lide buurman Ketting op, die op zijn beurt politie en brandweer alarmeer de. Niet alleen voor dit feit moest de Leusdenaar zich verantwoorden voor de Utrechtse rechtbank. Hij stond tevens terecht omdat hij op dinsdagavond 1 september zijn vrouw naar het leven zou hebben gestaan, hij zou haar tijdens een ruzie onder meer hebben toege schreeuwd: „Verd. ik steek je het hart uit je De 'raadsman van verdachte, de Utrechtse pleiter mr G. Kramer, was van oordeel, dat zijn clieent ten onrechte de afgelopen periode in het huis van be waring in voorarrest had doorgebracht. Hij was het eens met de officier van justitie, mr G W. von Meyenfeldt, dat verdachte zijn daad niet kon worden toegerekend omdat hij tijdens het ple gen daarvan nauwelijks toerekenings vatbaar moest worden geacht De offi cier had geconcludeerd tot ontslag van rechtsvervolging, met overigens een proeftijd van drie jaar en toezicht door de reclassering. Mr Kramer vroeg de rechtbank zijn cliënt onmiddellijk m vrijheid te stel len, maar dat verzoek werd echter door de rechtbank afgewezen' Hetgeen door de president, mr J. W van Eek werd gemotiveerd met de opmerking, dat er zoveel aspecten aan deze zaak waren verbonden, dat de rechtbank eerst alles nog eens zorgvuldig wilde over wegen De uitspraak bepaalde hij in principe op dinsdag 22 december, even tueel kan dat ook vroeger zijn. GEEN VOORSPOEDIG LEVEN Willem Jen had geen voorspoedig le ven gehad. Evenals met zijn eerste hu welijk, was het ook met het tweede echtverbintenis mis gegaan. Eind au gustus van dit jaar keerde hij thuis na één van zijn zeereizen. Zijn echt genote verweet hem, dat de maatschappij haar de maand tevoren geen geld had overgemaakt omdat hij zich in de schuld zou hebben gestoken Er ontstonden toen allerlei spanningen. De ontlading kwam op dinsdagavond 1 september. In dolle drift smeet Wil lem Jan een leeg bierglas door de gla zen kast in de salon. Daarbij had hij zijn vrouw bedreigd; hij had iets gezegd van doodsteken Zijn vrouw, hun ander- halfjarig kind en een logerende schoon zuster vluchtten het huis uit De crisis-toestand bleef voortduren Overigens kon hij er weinig over ver tellen, want hij beweerde zich bijna niets te kunnen herinneren. Wel vertelde hij van zijn moeilijkheden, hij had inder tijd een huis gekocht en dat op naam van zijn vrouw gezet. „Ik ben toen met een mooi smoesje uit huis gestuurd", beweerde hij, „het is al de tweede keer, dat me iets dergelijks overkomt" Hoe dan ook, op donderdag 3 septem ber volgde van zijn kant een tweede uit barsting. Hij had geld van de bank wil len opnemen, maar zijn vrouw had de rekening laten blokkeren. Toen belde hij de politie op en vertelde, dat er binnen een paar uur geld moest ko men, anders zou hij brand stichten. Tegen vijf uur belde hij nogmaals en kort daarop voegde hij de daad bij het woord. Met een tafelaansteker stak hij het meubilair in brand Daarna belde bij buurman Ketting op en verliet toen de woning „Wat u deed was erg gevaarlijk", sprak de president, „die buurman lag met een gebroken heup, hij kon niet lopen. Als ook zijn huis in brand was geraakt, was hij ernstig in gevaar ge komen „Ik neb er niet bii nagedacht", luidde het antwoord. Uit de rapporten bleek, dat verdachte vele moeilijkheden had gekend Van zijn vrouw die inmiddels een echtscheidings procedure had aangespannen, wilde hij nu niets meer weten „Ze krijgt mijn huis met* de hele troep erbij cadeau", sprak hij, „ik wil haar niet meer zien Wat ik straks wil gaan doen Varen, meteen weer weg" De officier betoogde, dat hij toch zelf ook wel enige schuld had. „U had toch inderdaad die schuld gemaakt en u wist toch. dat alles op haar naam stond. Heb ik gelijk of niet, dat u ee* beetje schuld hebt?" „Eigenlijk wel", antwoordde Willem Jan, waarop de officier nog de opmer king maakte: Met vrouwen, man, moet je ontzettend veel geduld hebben". De als getuige gehoorde psychiater dokter Van Dorp vertelde, dat verdachte contact-stoornissen vertoonde en dat hij ten tijde van de gepleegde feiten nauwelijks toerekeningsvatbaat moest zijn geweest, ik kan me voorstellen, dat hij toen geheel in de war was Maar in de laatste maanden heeft hij zich behoorlijk hersteld". „Hij heeft zich toch wel erg drei gend geuit, zowel tegenover zijn vrouw als tegenover de politie. Ziet u niet het gevaar van een herhaling?" informeerde de president. „Ik dacht van niet", zei de psychi ater, „het gevaar zal steeds minder worden als er een behoorlijke opvang komt en een begeleiding. Hij zal zich het best voelen als hij weer vaart". Voor die opvang en begeleiding was direct een oplossing. Als getuige was namelijk op verzoek van de raadsman ook verschenen ds Ter Haar Romeny, die vertelde voor onmiddellijke hulp te kunnen zorgen, zowel ten aanzien van de huisvesting als verdachte op korte termijn vrij zou komen als met betrek king tot werk bij een scheepvaartmaat schappij. „Ik heb voldoende relaties om dat waar te maken", aldus de domi- GENEESKUNDIGE AANPAK De officier van justitie vond het al met al een tragische zaak. De vraag was volgens hem vooral of verdachte wel strafbaar is en of het feit hem is toe te rekenen „Een geneeskundige aanpak was wellicht beter geweest dan een voorarrest", meende mrVonMeyen veld, „maar ik had geen andere keus. Ik geloof nu inderdaad, gezien ook de toelichting van de psygiather.dat het feit hem niet kan worden toegerekend. Daar om vraag ik ontslag van rechtsvervol ging en tevens de maatregel van een voorwaardelijke terbeschikkingstelling" van de regering met drie jaar proeftijd en gedurende die tijd toezicht van de reclassering" „Het is duidelijk", sprak de raadsman „dat dit een onduidelijke zaak is De conclusie is wel, dat hij ten onrechte in het huis van bewaring heeft gezeten, maar de officier zat in een dwangposi tie. Ik ben het eens met het ontslag van 'rechtsvervolging en vraag onmiddellijk ïnvrijheidsstelling van verdachte" „Wat zegt u daarvan?" vroeg de pre sident. „Een pracht idee!" luidde het ant woord. Maar Willem Jan zal nog even geduld moeten hebben, want de rechtbank kwam na beraad nog niet aan een onmiddellijk vonnis toe. de penningmeester, de heer W. van de Kletersteeg, bleek overduidelijk dat ook de financiële bais van de vereniging ge zond is. Een belangrijk agendapunt op iedere jaarvergadering is altijd weer de huldi ging der kampioenen van het afgelopen seizoen. In de categorie buks, korps A is de heer B. Voskuilen kampioen 1970 met een fraai gemiddelde van 43,6 punten J. Voorburg Jzn is met een ge middelde van 43,6 punten de beste schut ter van korps B. Kampioen van korps C is de heer Th. van de Koedijk met een gemiddelde van 38,4 punten. De voor zitter, de heer J. J. van Hamersveld overhandigde de kampioenen de tropheen Daarna waren de beste schutters van de te Scherpenzeel gehouden onderlinge wedstrijden met militair geweer aan de beurt. De heer J. van Rossum was hier de onbetwiste kanpioen met 1064 punten. Hij ontving voor deze prestatie de kam pioensbeker 1970. Voor dit belangrijke onderdeel in de schutterssport kwa men in totaal zes schutters voor een prijs in aanmerking Uitslag: 2. H. van Ruitenbeek, 1002 punten. 3. C. van Dort, 1000 punten. 4. J Pepping. 887 punten. 5. M. Pothof, 966 punten. 6. G. Schimmel 945 punten Bij de bestuursverkiezing werden de heren J. J van Hamersveld,voorzitter en J. van Nimwegen, baancommissaris, beiden herkozen. In de al geruime tijd bestaande vacature in het bestuur werd voorzien door de verkiezing van de heer C van Dort. Thans is het bestuur dus weer volledig Dank zij de goede accommodatie en de goede organisatie van eerder ge houden wedstrijden is de organisatie van de winterwedstrijd van de Schiet kring Gelderse Vallei (S.K.G.V.) aan „Ons Genoegen" toegewezen. Deze wedstrijden zullen worden gehouden op de banen in „Ons Gebouw" van 25 janu ari t/m 5 februari a.s. ACHTERVELD - Traditiegetrouw heeft Sint Nicolaas ook dit jaar - zij het op de valreep van zijn vertrek naar Spanje - weer een bezoek gebracht aan de Ach- terveldse E.H.B.O. Het heeft maar wei- nie eescheeld of de Sint en zijn Pieten zouden door dat bezoek de terugreis naar Spanje in de ziekenboeg van de stoom boot hbben moeten maken. Maar dank zij de vele aanwezige E.H.B.O.ers vgel het uiteindelijk allemaal nogal mee. Wat was er gebeurd? Sint Nicolaas, gezeten op een maga zijnwagentje werd door zijn Pieten naar binnengereden. Zij deden dat heel behen dig, maar de laatste dorpel voor de binnenkomst in de grote zaal van „Ons Gebouw" werd het gezelschap noodlottig In hun groot enthousiasme zagen de Pie ten deze dorpel over het hoofd Dit had tot gevolg dat zowel de Sint als zijn per soneel kwamen te vallen. Deaanwezige E.H.B.O ers konden gelijk aan het werk. En er was nogal wat werk aan de win kel. Het was een - uiteraard van te voren geplande - goede oefening. Spoe dig was het zover dat de Sint met zijn personeel de voor hen gereserveerde plaatsen kon innemen. Hier bleek dat de Sint ook heel veel van het E.H B.O.- werk afwist. Hij was over de „behan deling" niet helemaal tevreden Degenen die de Sint eerste hulp verleenden waren er als de kippen bij om de bisschops mantel en de lange baard als verzach tende omstandigheden aan te voeren. Nadat de docent-arts, de heer J H A Boersema een toelichting had gegeven op de „verwondingen" en de behande ling daarvan, was het dan eindelijk zover dat de voorzitter van de E.H B.O de heer W W van Dijk, de Sint welkom kon heten. De Sint betoogde dat hij graag op bezoek komt bij de Achterveldse E.H.B.O „Het goede klimaat, de prettige en on gedwongen sfeer tussen docenten, be stuur en leden, dat zijn zaken van we zenlijk belang voor een E.H B.O. ver eniging. Probeer het zo te houden, het is de moeite meer dan waard De cur sisten ontvingen van de Sint een pluim pje voor hun trouw bezoek aan de cur susavonden. Een speciaal woord van dank richtte de Sint tot dokter J H. A. Boer sema en de heer H. Windhouwer voor de manier van lesgeven aan een zo grote groep van ongeveer 50 personen. Ook de bestuursleden die de beide docenten hierbij behulpzaam zijn werden in deze dank betrokken Sint Nicolaas liet zijn dank vergezeld gaan van twee prachtige fruitmanden. Een voor dokter Boerse ma en zijn echtgenote en een voor de heer Windhouwer die op deze avond eveneens vergezeld was van zijn echt genote. De Sint had voor beide dames een waarderend woord voor het steeds maar weer spontaan „afstaan" van hun echtgenoten voor de Achterveldse E.H.B.O. Hierna bleven allen nog enige tijd gezellig bijeen. LEUSDEN/CENTRUM - De instuif Ha mersveld" begint het nieuwe jaar meteen knalevenement. Op zaterdag 2 januari is vanaf 15 uur het hervormd-centrum veranderd in een „Open House" voor Leusdens jeugd. De gelegenheid om iede reen een goed jaar toe te wensen. Het programma is zeer gevarieerd en hele maal „in" Op de draaitafel liggen de nieuwste platen die ook door de bezoe kers aangepraat kunnen worden. Een band zal het geheel opluisteren Verdere me dedelingen over deze bijzondere dag vol gen nog! maar noteer vast de datum. Het Hervormd centrum aan de Asschat- terweg is als vanouds het trefpunt voor Leusden. LEUSDEN/C - De verkoop van de Kerststukjes door het Meisjes Gilde en de Hobby-club begint reeds goed op gang te komen Ruim 60 stuks wer den reeds besteld en zullen tijdig wor den bezorgd. Ook a s. zaterdagavond en zondagmorgen na de kerkdiensten kan men ze weer zien en bestellen in het Hobby-lokaal van „De Til". Begin vol gende week zullen ze worden gemaakt. Op maandag en dinsdagavond zal er hard gewerkt worden om alles goed en tijdig klaar te krijgen Ook dan is er nog de mogelijkheid tot zien en kopen t 3 1 33 39 36^ r 9* 9> 92 93 99 t f5S 39 6c 1 r 3V *s *9 *7 70 S to 26 4/ *9 r a i i 73 96 6 '9 6/ 63 r 'g 97 19 S6 79 V 67 *7 2S 62 99 7 SS 66 79 63 36 39 3 J 7S- 99 39 9 /6 3S~ L 79 77 26 A so 39 S3 6* J 3o tT S/ k 33 32 3/ A "f 3 U IO 9 De woorden in deze puzzel overlappen elkaar gedeeltelijk# 1# herfstbloem 41. winst 2. ogenblikkelijk 42. anti 3. gedeolte 43. geweldig 4. medewerker 44. gewoon 5* delfstof 45. eten 6. Nederlandse provincie 46. voor enige tijd 7. aan land gaan 47. iemand die gewichten ijkt 8. titel 48. volksvermaak 9# werelddeel 49. godsdienst 10, halfedel6tean 50. zwaar bier 11, Spaans landvoogd 51. vogel 12. familielid 52. nalatenschap 13# raken 53. land in Klein—Azië 14. rente opleverend 54. grensplaats 15* Europees land 55. zangsten 16. tuingereedschap 56. oorspronkelijk 17* afgepaald stuk land 57. oude lengtemaat 18. horizon 58. buigzaam 19* telwoord 59. legeroverste 20, jeugdig persoon 60. vogel 21. op geen enkele plaat6 61. samenhang 22. plaat6 in Twente 62. gebergte in Zuid.-Amerika 23. man van stand 63. wegloper 24. kledingstuk 64. dringend 25. dier die in pasgang loopt 65. geestdriftig 26. lawaai 66. me taal 27. levenslucht 67. immer 28. rustend 68. mare 29. voorzetsel 69. opening 30. gevoel 70. steekorgaan 31. eenjarig dier 71. jubileum 32. treiteren 72. lekkernij 33# geslacht 73. omstreeks 34. telwoord 74. vaartuig 35* uniek 75. viseter 36. onedel 76. roemen 37. toezegging 77. slot 38. platte steen 78. medewerken 39* graanzuiger 70. geestesgesteldheid 40. hoog bouwwerk LEUSDEN ZUID - Woensdag 27 janu ari 1971 begint de cursus „fijne keuken" georganiseerd door zuster L. van Kalkert, wijkverpleegster van het Groene Kruis te Leusden-Zuid. De cursus, die uit zes lessen be staat, wordt gehouden in de keuken van het internaat "Hohorst" aan de Heiligenbergerweg 5 te Leusden-Cen trum. Er is kookgerei beschikbaar voor slechts zestien kooklustigen, dus wie belangstelling heeft voor deze cursus zal zich zo spoedig mogelijk moeten opgeven (volgorde van binnenkomst Van de opgave is bepalend). De kosten, die aan deelname aan de cursus "Fijne Keuken" zijn ver bonden, bedragen f 15,"-- per cursist. Er wordt van half acht tot ongeveer tien uur les gegeven Men moet een balpoint en papier meenemen LEUSDEN/C. - De tweede kaartavond van de Jeugdbeweging in ,,'t Ros Bey- aart", kreeg evenals de eerste een goede belangstelling Ook nu waren er 44 deelnemers, die een heel genoeg lijke avond hebben gehad Door nu de wedstrijd geheel te laten spelen met alles wat het schuttersspel toelaat en geen beperkingen toe te passen, bleef de spanning er nog meer in Het geheel verliep vlot en sportief. De uitslagen van deze avond waren. Meisjes: le-pr Truus Bokkers 77 pnt; 2e pr. Gerda Hilhorst 65 pnt; 3e pr. Ina v. Roomen 63 pnt, 4e pr. Annie Voskuilen 51 pnt. Jongens Henk v d Boom 88 pnt, 2e pr. Jos Vrijhoef 82 pnt, 3 en 4e prr. H v d. Grootevheen en R Tijmensen Rz. 81 pnt, 5 pr. Jan Herder 79 pnt., 6e 3n 7e pr. A. Smal e78 pnt, 8e prijs A. Hoog land 75 pnt. Gehuwden. Ie pr. Mevrouw Pouw92pnt., 2e prijs C. v. Daatselaar 77 pnt., 3e pr. Mevr. Hartogsveld 76 pnt., 4e pr G. Hartogsveld 70 pnt LEUSDEN/CEN7 kUM - Maandag 14 december vierde de Nederlandse Chris ten Vrouwenbond haar jaarlijkse Kerst avond in het Hervormd-centrum te Leus den-centrum De presidente mevrouw A. J Pothoven-Brakman, opende de avond met een welkom aan de aanwezige leden ook namens het bestuur. De gaste van deze avond, mevrouw S J. J. van Walbeek- van Aalten uit Utrecht verzorgde de voordrachtenen he kerstverhaal Het kerkkoor onder leiding van de heer Broekema verleende mede werking om deze avond een onontbeer lijke kerstsfeer te geven De presidente sprak in haar voorwoord de hoop uit dat deze avond zal bijdra gen om het geloof in het kerstgebeuren te versterken. Er werd dit jaar gebruik gemaakt van de liturgie uitgegeven door de Christe lijke Plattelandsvrouwen Bond en Neder landse Christen Vrouwenbond. Deze li turgie is samengesteld door Hans Bouw man. De liturgie bevatte een tiental psalmen en gezangen die door het koor en door de leden gezongen werden. De schriflezing verzorgde mevrouw van Tieland, en mevrouw van Walbeek de voordrachten. Na de liturgue werd er koffiepauze gehouden. De heer Buys, die het ge luid verzorgde, liet kerstmuziek horen, tijdens deze pauze Hierna vertelde me vrouw S. J. J van Walbeek van Aal ten een kerstverhaal. De avond werd be sloten met het gezamenlijk zingen van „Ere zij God".

Leusder Krant | 1970 | | pagina 3