P. v. d. A. OPNIEUW TEGEN VERBIJSTERENDE" BEGROTING iBLnjars DE HEER C. T. KUIIPERS DONDERDAG 17 DECEMBER 1970 BEGROTING LEUSDEN 101 LEUSDEN - De algemene beschouwin gen van de P v.d A.-fraktie in de Leus der gemeenteraad werden uitgesproken door de heer J. C. T. Kuijpers Hij zei het volgende: M. d. V.t Ieder jaar is de begrotings vergadering onbetwist het hoogtepunt van de activiteiten van de raad der gemeen te. Er wordt dan immers gesproken over het in het komende jaar te voeren beleid. Vanzelfsprekend zal dit beleid in de loop van een zittingsperiode onaf scheidelijk verbonden zijn met de inzich ten van het zittende college van b en w in het jongste verleden. De blik in de toekomst zal dus gebaseerd zijn op de ervaringen uit het meest recente ver leden Al met al hebben we te maken met echte gemeentelijke politiek Het mag bekend worden verondersteld, dat het woord politiek stamt van het Griek se woord .polis", hetgeen stad betekent. Bestuur van een plaatselijke gemeen schap: dat is politiek Althans in oor sprong Ons land is sinds 1848 een ge- gedecentraliseerde eenheidsstaat. De grondwet gaat derhalve uit van het be staan van zelfstandige gemeenten. De plaatselijke gemeenschappen zijn dien tengevolge bevoegd zichzelf regels te stellen en een eigen beleid te voeren. VERBIJSTEREND ~Hèt is overbodig erop te wijzen, dat" de alom geroemde „vrijheid in gebon denheid" voor de gemeenten is ontaard in „vrijheid in verbondenheid (met de inzichten der regering)". Dat betekent, omgezet in duidelijke practische taal, dat de basis van de gemeentepolitiek thans gezocht moet worden in het rege ringscentrum. In dit centrum is nu een aantal conservatieve partijen aan bod. Wat dit voor de gemeenten betekent hebben wij bij de begrotingsbehandeling in het vorige jaar al uitvoerig uit de doeken gedaan. Voor de gemeente Leus- den zijn de consequenties wel bijzonder ernstig, aangezien op last van de rege ring een geforceerde stadsuitleg moet worden doorgevoerd. De financiële ge volgen hiervan zijn zonder meer ondra gelijk. Een duidelijk bewijs vormde de begroting voor het lopende boekjaar - een verbijsterend bewijs vormt de be groting die thans voor ons ligt. Wij achten het tragisch, M.d.V. dathethuidi- ge conservatieve programcollege om zuiver politieke redenen zich desondanks wenst te conformeren aan de inzichten van zijn politieke vrienden in Den Haag Maar toch zelfstandige gemeentelijke politiek? Dat zou het wel kunnen zijn, indien deze houding niet juist het resul taat ware geweest van het ontbreken (veelal) van eigen politiek inzicht. In principe is dit inzicht met name bij de Leusdense V.V.D. wel aanwezig, getui ge haar verkiezingscampagne in 69, wel ke maar opéén thema was gebaseerd, n.l. deze: „Het gemeentebestuur heeft de plicht tot een goed financieel beleid. De voor de „uitbreidingsplannen benodigde gelden en de daaraan verbonden financiële risi co's mogen niet op de bevolking worden afgewenteld door verhoging van de ge meentebelastingen. De financiële contro le is daarom een der belangrijkste ta ken." Aldus de lijsttrekker der V.V.D.de heer Bijleveld Nu zal op strikt juridische gronden dit betoog wel verklaard kunnen worden. Maar de V.V.D.-spijtstemmers hebben daar weinig aan De gemeente als geheel trouwens ook niet In het vorige jaar schetsten wij de situatie met de uitspraak: „Thans schijnt echter de po litiek het te winnen van het zakelijke". Het woordje „schijnt" wensen wij thans te schrappen. Zelfs Dij Uw college is het kunstma- begrotingstekort: Tekort volgens volgnr 235 f 42.370.41 Ten onrechte opgevoerde leges en rechten voortvloei ende uit een nog niet vast gestelde legesverordening f 16.050,-- Tekort financiering scholenbouw f 112.750, - - f 171 170 41 Administratief dient dit tekort zelfs nog vergroot te worden met de ten on- leges voor het Tehuis voor Demente Be jaarden. Slechts nog enige maanden ge leden werd deze bouwleges per begro tingswijziging opgenomen in de begro- ONBEGRIJPELIJK Onbegrijpelijk achten wij liet, dat in de begroting bovendien de verhoogde le gesrechten zijn opgenomen, hoewel nog geen enkel besluit tot wijziging van de legesverordening is genomen £acht uitgedrukt is hier sprake van een onbe hoorlijke houding jegens de raad Verder blijkt ons uit de Staat der te verwachten Investeringen nog, dat een verdere druk op de gewone dienst van maar lieft f44.200,- tegemoet kan wor den gezien. Gezien de ervaringen van het lopende jaar mag verwacht worden, dat het uiteindelijk tekort tot circa een kwart miljoen gulden zal oplopen Vol gens het college is nu het recept: de gemeentelijke heffingen krachtig opvoe ren en verder de nog bestaande saldi- reserve gaan benutten. Hoe groot is die saldi-reserve9 Voor de v m. gemeente Leusden bedroeg de ze per 1-1-1967 f220 000,- Hieruit is al in de loop van dit boekjaar geput Ook het afgelopen ,tsamenvoegingsjaar" zal wel een stevig tekort opleveren. Indien nu ook nog gedisponeerd moet worden over het eerder genoemde bedrag van f 112,750,-, dan moet worden vast gesteld, dat de saldi-reserve van de v.m. gemeente Lpnsden geheel gaat ver dwijnen. Geteerd moet dus worden op de saldi-reserve van de v m. gemeenteStou tenburg. welke na afloop van het dienst jaar 1967 f275.674.79 groot was. Alleen al over het jaar 1967 was het batig saldo van Stoutenburg maar liefst f 164.353,89. De verwachting is, dat over datzelfde jaar - evenals over 1966 - ook de reke ning van Leusden een positief saldo zal aanwijzen De conclusie is duidelijk. Voorheen hadden zowel Leusden als Stoutenburg bij een redelijk gemeentelijk heffings peil een behoorlijk rekeningsoverschot Voor wat de gemeente Leusden beyreft kan bovendien gewezen worden op de des tijds plaatsvindende uitbreidingen van de collectieve voorzieningen Verleden jaar hebben wij hiervan al een specificatie gegeven. DIEP IN FINANCIEEL MOERAS De conclusie nog scherper gesteld: Door de regeringsmaatregelen t.o.v. Leusden is de gemeente heel diep in het financiële moeras gezonken Er is over duidelijk sprake van een noodtoestand. COLLEGE IN TRAUMA? Verleden jaar stelde het college met onbegrijpelijk fatalisme, dat de Minis ter van Binnenlandse Zaken bij brief van 6 maart 1969. gericht aan de Gedeputeer de Staten der Provinciën, had besloten o m als algemene maatregel te hante ren, dat aanvullende bijdragen uit het ge meentefonds slechts mogelijk zouden zijn indien het tekort van structurele aard is en zich bovendien over een aantal jaren moet uitstrekken Met de traditio neel wordende berusting zeggen b. en w thans, dat a niet gesproken kan worden van een structureel tekort, b het be grotingstekort niet verontrustend is ene voor 1971 de omstandigheden (taakver zwaring) beter zullen zijn Er is dus volgens Uw college'alle aanleiding om helemaal niets te doen. B en w bevin den zich kennelijk in een trauma. Andere gemeenten, die zich ineen ver gelijkbare positie als Leusden bevinden nl Zoetertneer en Capelle a.d IJssel hebben destijds wel degelijk aan de rege ring financiële steun gevraagd en ver kregen Nu blijken de namen van beide gemeenten zich bovendien ook nog te be vinden op de lijst van eerste klasse ge meenten Onzerzijds is onlangs aan net college gevraagd eveneens stappen te ondernemen om de gehele gemeente (en niet alleen Eurowoningen) in deze eerste gemeenteklasse te krneen Wat heeft het college in deze ondernomen9 De aanbie- rsbri dingsorief zwijgt hierover in alle talen. Ook op een ander zeer belangrijk punt zwijgt het college, n.l wat betreft de beschikbaarstelling van werkkapitaal. Verleden jaar heette het, dat het provin ciaal bestuur „voorlopig" afwijzend had beschikt. Wat is nu het standpunt van Gedeputeerde Staten? ZELFS GEEN FOOI Op één punt is het optimisme van Uw college duidelijk getorpedeerd. Nog maar weinige maanden geleden sprak Uw voor zitter van een uitkering ad f37.000,- in gevolge het besluit Algemene Uitkering Ongewoon Bevolkingsverloop. Zoals wij een jaar geleden reeds vreesden is de wo ningbouw - en dus het vestigingoverschot - bij de plannen achtergebleven, waar door zelfs deze „foor" ons ontgaat In middels heeft de regering reeds geven tileerd geheel van deze regeling af te willen stappen In plaats daarvan zou eeq uitkering mogelijk worden voor de z g gewesten. Ook op deze mogelijkheid wezen wij reeds vorig jaar en gaven wij in overweging om via het dagelijks bestuur van het samenwerkingsorgaan „Eemland" stappen te doen bij de Minis ter van Binnenlandse Zaken. Het college heeft hierop niet gereageerd; voorzover Uw voorganger. M.d V., contacten had met de betrokken bewindsman zijn deze voor het Leusder belang van geen bete kenis gebleken Juist nu de Minister van Ruimtelijke Ordening en Volkshuis vesting de agglomeratie „Eemland" als stimuleringsgebied heeft aangewezen is alle aanleiding alsnog op deze materie terug te komen. VERTRAGING WONINGBOUW De vertraging in de woningbouw zal zich zeer waarschijnlijk ook in 1971 manifesteren Zelfs met de mogelijkheid hiervan zou het college rekening moeten houden Het doet dit niet. Wel wordt de verwachting uitgesproken, dat eind 1971 voor Rozendaal I een nieuwe bouwvergun ning zal worden aangevraagd En hierop is mede de begroting gebaseerd. De wer kelijkheid is nu al, dat de bouwactivi teit in dit bestemmingsplan tot de helft is teruggebracht, n.l. toi één woning per werkbare dag inplaat$ van twee. De verwachting van onze fractie is geweest, dat de Discussienota le Fase behandeld zou worden vóór deze begro ting, daar deze reeds in juli j 1 aan de raad is aangeboden Dit zou escalatie naar de begrotingsbehandeling moge lijk hebben gemaakt. Het is nodig erop te wijzen dat onzerzijds geen rekening kan worden gehouden met ae ,,oude" no ta, zeker niet wat de daarin vermel de gegevens over de financiële conse quenties betreft. Deze gegevens zijn ook nimmer toegelicht. Wel vragen wij thans met nadruk om aan de Raad een specifi catie te willen dóen toekomen van ae kos ten van de geforceerde stadsuitleg tot einde 1970. Hierin zou opgenomen moe ten zijn de verhaalbare en verhaalde lasten via de bedrijven en de Gewone Dienst Een dergelijk overzicht vragen wij U om ieder jaar te herhalen, waar door het voor de Raad mogelijk is „de vinger aan de pols te houden." Het moet ook 1 der objectieve basisgegevens voor de begrotingsbeoordeling worden. Naast dit financiëel overwicht ligt het voor de hand, dat het college regelma tig. b.v. eenmaal per kwartaal, een specificatie doet opstellen over de ge reedgekomen woningen, de in aanbouw genomen woningen en de verstrekte Bouwvergunningen. Een en ander getoetst aan de bestaande plannen. Nogmaals M.d.V., het moet de raad mogelijk gemaakt worden als zodanig op te treden, dat wil zeggen een stem te hebben in een vroeg stadium van plan- voorbereiding en, mogelijk nog belang rijker, tijdens de uitvoering van belang rijke objecten. Redelijksheidshalve moe ten wij U toegeven wel enig begrip te hebben voor de veelal lakonieke houding van het College tegenover de Raad Im mers. een raadsmeerderheid acht zich dermate met het politieke gezicht van het programcollege verbonden, dat een cri- tiscne stellingnamedooranderebnnage lijk staat aan heiligschennis. Wijbegrij- fien derhalve ook, dat een zakelijk-cri- ische houding Uwerzijds ondergewaar deerd wordt. Maar misschien mogen wij, M d.V., thans in dit opzicht wel enig op timisme koesteren Ook al zal het dan niet mogelijk zijn in breder verband het optimisme de drijfveer te laten zijn van ons handelen TEGEN BEGROTING Dit handelen komt thans tot uiting in onze positiebepaling t.o.v de begroting voor het dienstjaar 1971. In het vorig jaar hebben wij met uitvoerige motive ring onze stem uitgebracht tegen de be groting. Wij hebben sombere verwach tingen uitgesproken en van een noodtoe stand gesproken De verleiding is groot nogmaals op essentiele punten uit de vorige algemene beschouwing terug te komen. Gemeend wordt echter, dat de werkelijkheid van heden nu zo duidelijk spreekt, dat het zwijgen hierover met goud dient te worden beloond Ook thans zal onze fractie haar stem aan de begroting moeten onthouden. Het zelfde geldt voor de begrotingswijzi gingen welke een verdergaande lasten verzwaring inhouden. Hierbij willen wij aantekenen, dat de overtuiging bestaat, dat ook bij een meer harmonische ont wikkeling van onze gemeente waarschijn lijk wel tot een een zekere verhoogde belastingheffing zou moeten worden over gegaan. Doodgewoon, omdat de rege- ringspolitiek hiertoe noodzaakt. Afwij zing van de begroting betekent echter de afwijzing van een beleid - met alle con sequenties van dien. Met betrekking tot de te verhogen of verhoogde verheffing wijzen wij al lereerst op de garantiebedragen van het waterleidingbedrijf, welke thans direct en integraal op de verbruikers worden verhaald Voordien kwam deze garantie ten laste van hoofdstuk I der begroting, teneinde harmonisatie te verkrijgen in de watertarieven der bij de gemeenschappe lijke regeling betrokken gemeenten. Vsc- rekening van deze garantiebedragen vond dus plaats in het kader van het totaal der gemeentelijke heffingen. Thans betaalt een partikulier verbruiker in Leusden 25% meer voor zijn water dan die in Amersfoort En dit, terwijl beleden wordt het samenwerkingsorgaan „Eem land" te willen helpen uitbouwen Uit Uw belastingvoorstellen blijkt thans, dat U het onderste uit de kan wilt hebben Het is gewoon niet meer mogelijk via het ge meentelijke aanslagbiljet de garantiebe- dragen op te vangen De uit 1964 daterende legesverorde ning is inderdaad aan herziening toe De hierin voorziene verhoging van de bouw leges is echter kenmerkend voor de hui dige situatie; terzake bestaat geen enkele relatie meer tussen gemeentelijke pres tatie en de hoogte der heffing. Deze hef fing krijgt het karakter van een hoge entreepremie De nieuw-inkomenden moeten niet alleen via de grondprijs, maar ook via de bouwleges al direct flink betalen voor de Leusder stadsuit- fje straat- en rioolbelasting Via het gescheiden stelsel is reeds een dubbele neffing verschuldigd In de beschrij vingsbrief heet het: „Om een indicatie te geven inzake dit in 1972 cq in 1973 te neffen noolafvoerrepht, kan worden opgemerkt, dat de Ministers van Bin nenlandse Zaken en van Mnancien bij de behandpun» aanvr?""" «oor aanvul lende bijdragen uil hei gemeentefonds voor 1971 een minimum-norm van f 107,- per aansluiting per jaar, met zuivering aanhouden". Zonder deze aanvullende bijdragen zal deze norm voor Leusden beslist niet lager zijn. Beschikking over de bestaande reserve ad f67.925,- zal t.z t in ieder geval noodzakelijk zijn ER UITHALEN IN ZIT WAT ER NIET Reinigingsrechten. In een voorstel van het Leidense College om op plastic- zakken over te gaan, wordt o.m. opge merkt- „Tenslotte kan als zeer belang rijk worden aangemerkt, dat uit de proe ven, die zowel in onze gemeente als el ders zijn genomen, naar voren is ge komen, dat door het gebruik van plas tic-zakken op de duur een besparing van ongeveer 22% op de personeels- en materieelskosten van de huisvuilophaal dienst kan worden verkregen". Indien van een hoge kostenstijging van 10% zou worden uitgegaan, betekentdeze omscha keling dus toch nog een besparing van 12%. Wij zijn van mening, dat deze be sparing althans gedeeltelijk aan de aan geslotenen op de dienst moet worden doorgegeven. Het tarief zou naar onze mening derhalve tot de regeringsnorm van f28,25 dienen te worden terugge bracht. Hierbij ware te bedenken, datde ze norm gebaseerd is op tweemaal per week ophalen van huisvuil en voorts, dat de aangeslotenen kosten van de aanschaf van plastic-zakken te dragenzullenknj- gen. Tenslotte dient te worden beklem toond, dat in ons geval sprake is vaneen verlaagde dienstprestatie en dat overi gens de rijksnorm steunt op eigen ge meentelijke diensten; de particuliere Spitmandienst is belangrijk goedkoper in werkwijze. De conclusie is dus, dat zelfs de huidige regering in de reini gingsrechten niet meer dan een bijdrage in de kosten ziet Verdere conclusie; Het Leusdense College wil eruit halen wat er (niet!) in zit Opcenten personele belasting. De in behandeling zijnde regeringsvoorstel len zullen in gewijzigde vorm in deze sector ook voor Leusaen wel uitmonden in maximale benutting van de mogelijk heid tot belastingheffing. De nu voorge stelde hogere heffing noudt direct ver band met de huidige stadsuitleg. Al met al. M.d.V., is er sprake van hoog opgevoerde gemeentelijke belastingenen heffingen gepaard gaande met de onmo gelijkheid om de meest noodzakelijke collectieve voorzieningen gelijke tred te doen houden met de uitbreiding van de woningvoorraad en dus van het bevol kingstotaal. KERNPROBLEEM Het grote kernprobleem, waarvoor de gemeente is gesteld, kan niet worden op gelost, n.l. dit: het realiseren van een relatief grote uitbreiding van de woon functie op zodanige wijze, dat andere funkties en belangen daardoor niet wor den geschaad. in dit verband behoeven wij slechts te wijzen naar de scholenbouw Hiervoor is geen cenfc in kas En ware dit wel het geval geweest, dan nog zou de gewone dienst de kapitaallasten onmogelijk op kunnen vangen. En nu spreken wij alleen nog maar over scholenbouw, die als een der meest elementaire voorzieningen kan worden aangemerkt. Als wij in het hui dige tempo blijven beschikken over de reserves dan zijn deze na circa 2 jaar geheel verdwenen. Hiervoor mogen wij U trouwens verwijzen naar de Staat der te verwachten Investeringen, die voor 1972 een bedrag ad f248,680,- raamt ten las te van de gewone dienst. Hoe dan ook, er zal niet te ontkomen zijn aan het aanvragen van regerings- gesteun. Indien b. en w. op politieke gron den zouden blijven weigeren deze steun aan te vragen, zal onze fractie bezien in welke vorm de Tweede-Kamerfractie van de Partij van de Arbeid eventueel in staat zou zun ten gunste van Leusden op eigen initiatief stappen te ondernemen bij de Ministers van Binnenlandse Zaken en van Ruimtelijke Ordening en Volks huisvesting. Wij zij n bepaald geen voorstanders van noodoplossingen. Desondanks willen wij wijzen op een mogelijke uitweg t b v. de scholenbouw Bii eebrek aan finan cieringsmiddelen blijken verschil lende gemeenteraden in plaats van een groter crediet, een aantal credieten van f 25 000,- beschikbaar te stellen. Tot en met dit bedrag bestaat de verplich ting tot voorziening in vaste financiering niet. Maar zelfs indien deze weg begaan zou kunnen worden, dan nog blijft de feitelijke onmogelijkheid om de gewone dienst in welke vorm dan ook verder te belasten SCHOLENSITUATIE LOOPT UIT DE HAND Reeds nu. M.d.V., dreigt de scholen situatie uit de hand te lopen; gevreesd moet worden, dat later in 1971 de scho lenbevolking niet meer op verantwoor de wijze kan worden gehuisvest De vraag is zelfs of al niet op dit moment hier en daar van een onmogelijke situatie kan worden gesproken De Onderwijsver nieuwing, voor zover van gemeentewege begeleidbaar, wordt hierdoor tot een voistrekte onmogelijkheid. Wii vragen U- Wat is het nut van een scholennota indien inde elementaire ka pitaalbehoefte niet kan worden voorzien? Wij vragen U verder Wat is het nut van een discussienota indien de kas leeg is. Verdergaand. Wat is het nut van een discussienota, die niet (of althans niet tijdig) in discussie gebracht wordt? Toe spitsend. Hoe kan een verantwoord be leid gevoerd worden, indien de beschik bare middelen ver onder minimum peil blijven? Onze conclusie van vorig jaar en van nu is en blijft: Verstrekking van rege ringssteun met uitsluitende voorwaarde dat deze strekt tot uitvoering van re geringsmaatregelen ï.v m. de Tweede Nota op de Ruimtelijke Ordening Al eerder spraken wij over de stag nerende bouw in Rozendaal I. Als dat zo., is, MdV, dan dienen onverwijld de consequenties nader te wordenbezien, in de eerste plaats door middel van alter natieve bebouwingsplannen, maar daar naast ook voor wat betreftde aansluiten de bebouwing. Alleen al deze gang van zaken zou het schijnoptimisme van het college voor 1971 moeten ontmaskeren. Vergeten wij niet, dat de minste kink in de kabel zeer grote financiële gevol gen kan hebben. Een gelukkige omstan digheid achten wij het, dat thans zowel Eurowoningen N V als van Gent N V. dochters zijn van dezelfde moedermaat schappij. Zowel voor Rozendaal I als de andere bestaande projecten dienen de bestemmingsplannen zo spoedig moge lijk ter vaststelling aan de Raad te wor den aangeboden Nog een andere vraag dan vorig jaar zij onzerzijds herhaald, n.l om ook het Bouwfonds voor Nederlandse Gemeen ten in de gelegenheid te stellen woning bouw in Leusden te realiseren. Ten op zichte van geldloze stichtingen brengt zulks voor de gemeente aangename fi nanciële consequenties met zich mee. Wij denken er zelfs aan, dat dit Bouw fonds samen met Eurowoningen alter natieve bouwplannen voor Rozendaal I op zou kunnen stellen. Een samenwer king tussen deze twee organisaties vindt ook in Enschede bij een groot project plaats. Ongeacht de vraag of, resp. in hoe verre het Eurowoningenproject kan wor den uitgevoerd, blijft nier sprake van een buitengemeen interessant project Maar niet vergeten mag worden, waarom de betreffende Ontwikkelingsmaatschap pij is ingeschakeld: wegens geldgebrek van de kleine gemeente Leusden. Ditbe- tekent, dat Eurowoningen N.V. noodza kelijkerwijze een grote speelruimte diende te worden gegund. Over deze gang van zaken zegt de heer de Boer in „wo an «-•* De in aanbouw zijnde bejaardenwonin gen van de Stichting Gertrudeshof. nen onderweg" het volgende: „Politiek gezien vind ik trouwens dat ontwikke lingsmaatschappijen en beleggers te veel buiten de democratische controle staan" Een principiéel juiste uitspraak, maar mede te wijten aan de democratie zelf; de gemeenten zouden attenter moe ten zijn bij het opmaken der contracten Immers, wie in onze samenleving de be langen der gemeenschap moet beharti gen, dient te zorgen niet alleen voor vol doende financiële middelen, maar ook voor deskundigheid, o.m. op zakelijk gebied. Maar zoals we al zeiden, Leusden neeft geen geld en daarom moet een ontwikkelaar" doen wat in wezen over heidstaak is Een en ander sluit echter een prettige samenwerking en een goed resultaat niet uit. GHETTO VOOR DE BETERE STANDEN De Groenstichting sluit bij de Euro- woningen aan als een burgemeester bij een gemeente. Het zal het college be kend zijn, dat over en onder de naam „New Town Leusden" meerdere publi- katies zijn verschenen. Volgens deze kweekt Nieuw Leusden een „ghetto-voor- de-betere-standen". In ons geval min oi meer verwoord als Groenstichting. Gesteld wordt, dat de bewoners moeten komen uit de categorie die de onder kant van de toplaag heet en dat zulks ghetto-vorming kweekt wordt door vele deskundige sociologen niet betwijfeld. In de komende jaren zal het één der meest interessante opgaven van het ge meentelijk beleid worden om de bewoners van Rozendaal I toch zo goed mogelijk te doen integreren. Daartoe dient dan de Groenstichting ook te functioneren als contactorgaan met de gemeente De eerste start van deze Sticnting is niet al te gunstig, daar de woningbouw wordt afgeremd, terwijl anderzijds wel belang rijke investeringen dienen te geschie den. mede op grond van het zakelijk prestige van Eurowoningen N.V. Wij menen hier al iets te zien van de speel ruimte die deze „Ontwikkelaar" neemt Daarnaast wordt het samenspel dat de gemeente moet bieden ingeperkt door de chronische financiële moeilijkheden. De gemeente, die per woning een aan zienlijk bedrag (f1635,-) heen geïncas seerd voor de aanleg van „normaal groen", dient dit bedrag aan de Stich ting beschikbaar te stellen naar de mate waarin de woningen worden betrokken. Aangezien de middelen der Stichting bij de gemeente worden belegd, betekent zulks, dat de gebruikelijke rentevergoe ding dient te worden gegeven over de pro rata bedragen, die na bewoning nog ter beschikking zouden zijn. De gemeente dient zeker de Groen stichting met te gebruiken om heel klei ne financiële gaatjes te helpen vullen, zoals het geval is bij volgnr. 119 sub 6 Hier is sprake van vergoeding door de Groenstichting aan de gemeente van f2500,- wegens opzichterswerkzaamhe den. Wij menen, dat deze werkzaamheden een uitvloeisel zijn van de „normale groen"-voorziening. Afwenteling van de financiële nood wordt ook via de Bedrijven doorge voerd; thans wenst het college het Grond bedrijf met f34.205.- te belasten wegens diensten (volgnr. 119 sub. 5). Dit be drag is meer dan het dubbele van een jaar geleden en houdt geen verband met grotere prestatie Sprekende over het Grondbedrijf ko men wij nu voor de derde maal. terug op onze suggestie tot afstoting van de hof stede „Klein Havikshorst Tweemaal heeft het College zich in principe hier mede akkoord verklaard. Thans wordt gezwegen. Wel blijkt, dat ook voor 1971 de lasten de baten zullen overtreffen. Maar verkoop blijft doodgewoon beteke nen de verkrijging van financieringsmid delen. Eventueel zal onze frakiie met een voorstel tot verkoop komen EEMLAND De naam „Eemland" is in deze be schouwing al enige malen gevallen. Naar onze mening dient de werkwijze van dit overlegorgaan grondig te wor den herzien In deze mening staan wij niet alleen Het is ons bekend, dat ook van andere zijde op herziening wordt aangedrongen Om concreet aan te geven hoe het wel zou moeten ontbreken ons voldoende informatie en deskundigheid Wij hebben goede hoop, dat onze voor zitter, met zijn ervaringen op dit ge bied in Midden-Nederland" hier wel licht het verlossende woord kan laten vallen. Wel achten wij het van groot be lang, dat het coördinatieteam nu eens eindelijk komt met een tussentijds rap port, opdat de Raad weet waartoe het crediet werd gevoteerd. SOCIALE WONINGBOUW Wat de sociale woningbouw betreft moet ons wederom van het hart, dat de ze uiteraard achterblijft. Als we zien, dat het aantal woningzoekenden inmid dels reeds is opgelopen tot meer dan 450 dan slaat ons de schrik om het hart. Het is aan de Leusdense woningzoekenden een onverkoopbare zaak, dat nier honderden woningen in de duurdere sector worden gebouwd voor niet-inwoners terwijl hier slechts een klein aantal woningen tegen over staan, die bestemd zijn voor eigen inwoners. Met klem dringen wij er bij het College op aan om toch ook vooral in deze zeer diligent te blijven. Wij hopen, dat in 1971 een woning bouwvereniging zal kunnen starten en dat hieraan de woningwetwoningen zullen kun nen worden overgedragen Dit geeft ter secretarie meer armslag Bovendien zullen in het komend laar op administra tief gebied de voordelen van de fusie met Stoutenburg voelbaar gaan worden. Ook uit dien hoofde zal vlotter gewerk' Kun nen worden. Dit waren dan toch nog enige opgewek te geluiden. Desondanks blijft het duide lijk. dat blijvend veel van het personeel zal worden gevraagd. Onze fraktie is dankbaar voor de toewijding en inzet van een ieder in dienst der gemeente. In dien de noodzakelijke voorwaarden hier toe vervuld worden, vertrouwen wij, dat ook in de komende ïaren dit niet anders zal zijn Uit deze formulering moge U bliiken. dat onze fractie twijfels heeft t.a.v het personeelsbeleid De secreta ris dient chef te zijn van het gemeente- personeel, maar heeft terzake blijkbaar uitgebreid gedelegeerd Anderzijds ver vult deze functionaris blijkens de Dis cussienota functies welke wij onverenig baar achten met de door de Raad vast gestelde instructie Op grond van deze overweging verzoeken wij U in de naas te toekomst met de Raad in overleg te treden over de te treffen voorzieningen. Aan het slot van deze beschouwing willen wij de hoop uitspreken, dat het College niet al onze (goedbedoelde) sug gesties en raadgevingen in de wind slaat. Overigens willen wij met nadruk stellen, dat, hoewel wij het beleid van dit college afwijzen wij voldoende democra tisch begrip hebben om, indien de meer derheid van de Raad zich achter Uw be leid schaart, wij zo loyaal mogelijk zul len blijven medewerken in het belang van onze gemeente

Leusder Krant | 1970 | | pagina 4