Openbaarheid gemeentezaken nog niet zinvol genoeg „Nogmaals aan Haagse bel trekken dringend noodzakelijk DE HEER W. F. H. VAN SPAENDONCK '66 DE HEER H. R. VAN MAANEN AR: Zie vervolg oa&. 6 KINDERDAG 17 DECEMBER 1970 Wij zijn van mening dat dit nog te zwak is uitgedrukt. Juist deze regionale samenwerking is van essentiele betekenis voor een even wichtige ontwikkeling van onze gemeente Het Eemland-orgaan is nog steeds een bloedeloze zaak in het los zand sta dium. Twee kernproblemen doen zich hier bij ons inziens voor: a) De onevenwichtige opbouw naar het gewicht van de deelnemende gemeen ten. b) De organisatorisch gezien uitgespro ken zwakke werkwijze De onevenwichtige opbouw, hiermede bedoeld het grote verschil in inwoner tal van de deelnemende gemeenten, is een moeilijk uitgangspunt vooreeneven- wichtige afweging van de belangen. Dit klemt temeer wanneer zowel bij de belangrijkste funkties in het dage lijks bestuur als m de keuze van de leden van het coordinatieteam het accent op de grootste gemeente nog is versterkt Een zekere ..spreiding van de knooppun ten van beïnvloeding over de deelne mende gemeenten zou belangrijk zijn voor het verkrijgen van een bredere vertrouwensbasis Geschiedt dit niet, dan zal Pnnses-Eemland aan bloedar moede blijven leiden Gaarne vernemen wij van u, of uw college bereid is konkrete stappen in de door ons aangeduide richting te on dernemen Nu het tweede punt: De organisato risch gezien zwakke werkwijze Bij de behandeling yan de kredietver lening voor het coordinatieteam heb ben wij reeds ernstige kritiek op de voorgestelde werkwijze uitgesproken. Het blijft voor ons onbegrijpelijk, dat een krediet verleend wordt zonder dat vooraf een konkrete taakstelling is ge maakt Wanneer komt het coordinatieteam nu eindelijk eens met zijn tussentijds rap port9 Is er een inventarisatie van de problemen geweest en is er een volg orde van behandeling aangegeven? Gaarne MdV, een zo konkreet mogelijk antwoord op deze vragen Uw voorganger, MdV heeft juist met betrekking tot Eemland zijn visie, die wij in deze volledig delen, met kracht bij zijn afscheid naar voren gebracht blijkens een interview inde Amersfoort- se courant van. 17 juli 1970 Laat de gemeente Leusden maar als een lastige hórzei op het dommelende hoofd van het Eemland-orgaan rondzoe- men, met pittige injekties pogend een ontwaken gevolgd door een aktieve re- aktie uit te lokken MdV, regeren is vooruitzien. In de algemene beschouwing van het vorig jaar hebben wij centraal gesteld de noodzaak van een meer jaren plan ning. een plan waartegen de raad alle handelen kan spiegelen MdV. het col lege heeft haar toezegging van destijds gestand gedaan Het meer jaren plan is er gekomen in de vorm van een diskussie-nota Wij waarderen het zeer, dat de ge meente voor een aantal sectoren in net gemeentelijk beleid diskussie- en be leidsnota's heeft opgesteld resp. in voor bereiding heeft Dit is een moderne wijze van gemeen telijk bestuur Op onderwijsgebied is veel in bewe ging Ter uitwerking van de onderwijsnota is een onderwijs-kommissie ingesteld. Wij zouden gaarne de aandacht van deze kommissie willen vragen voor de mo gelijkheid om in de stedebouwkundige plannen scholen op te nemen, die niet volgens de traditionele normen tot stand komen, (b.v scholengemeenschappen, kleuter-basis-onderwns onder een dak) Wij achten het noodzakelijk, dat ook zo spoedig mogelijk een diskussie-nota wordt opgesteld over het gemeentelijk cultuur- en jeugdbeleid, bij voorkeur in regionaal verband gezien MUZIEKSCHOOL MdV, wat betreft de muziekschool te Leusden zijn wij van mening, dat er naar wegen gezocht zal moeten worden in een groter (regionaal) geheel. Wij menen echter ook, dat dit typisch Leus- dens initiatief alle steun en sympathie verdient. De muziekschool, met haar ca 150 leerlingen is in drie woon kernen bezig met een stukje muzische vorming aan de basis wat toch een waardevolle zaak is JEUGDWERK. Het jeugdbeleid in de gemeente .ach ten wij nog steeds te weinig gecoördi neerd Wij zouden het op prijs stel len, als meer gebruik kon worden ge maakt van de adviezen van de Pro vinciale Jeugdraad, opdat wij van het on doorzichtige ad-hoc-beleid een door dacht jeugdbeleid kunnen maken. WONINGBELEID. MdV, het verheugt ons te vernemen, dat de oprichting van een Leusdense woningstichting nu in een definitiever stadium blijkt te zijn gekomen. In onze algemene beschouwingen van vorig jaar spraken wij van een nood situatie m.b.t. de huisvesting voor al leenstaanden en met name voor al het nieuw aangetrokken onderwijzend perso neel Nu, een jaar later, is de situ atie weinig minder nijpend. Gaarne vernemen wij thans opnieuw, welke stappen B W denken te on dernemen in deze zaak Een aantal van de woningen in het plan Rozendaal-1 zal in de premie sec tor worden gebouwd en komt in de prijs klasse van zeventig- tot tachtigduizend gulden. Tot heden was gesteld, dat alle woningen in de eerste fase in deze prijsklassen zouden vallen Wij vernemen dan ook graag van u hoeveel woningen precies als premiewo ningen worden aangemerkt en wat de prijs zal zijn van de overige woningen. Hef antwoord op deze vraag behoeven wij temeer voor de toekomstige beoor deling van het plan Rozendaal-ll Nu blijkt dat de bouw van de woningen in Rozendal-1 ernstig stagneert, vra gen wij ons af, of als onverhoopt de tweede c.q derde fase van dit plan geen doorgang zou vinden B W een alternatief plan hiervoor beschikbaar zou hebben. Omdat juist de postinkomsten bouw- leges ons inziens een zwakke schakel vormde in de begroting 1970 roept uw opmerking m.b t de reeds betaalde bouwleges door Pon voor de bouw van een centraal magazijn de vraag op hoe de inkomsten in 1970 voor deze post konkreet znn geweest en welke bouw leges het betreft Deze vraag hangt 'nauw samen met de beoordeling van dezelfde post in de begroting 1971 MdV, gaarne vernemen wij of u on ze mening deelt dat de gemeente di- rekt na verkoop van een woning het bedrag, wat begrepen is in de koop som voor de normale groenvoorziening, direkt ter beschikkong hoort te stellen van de Groenstichting Is uw kollege voorts van mening dat. indien dit niet gebeurt, aan deze stich ting een rentevergoeding dient te wor den betaald9 Leusden-Zuid bevindt zich in het af- rondings-stadium. Wij vinden het onbevredigend, dat u zonder motivering stelt, dat op korte termijn geen verandering te verwach ten is in de verplaatsing van het post kantoor. Ook is het vreemd, dat nog steeds geen geschikte plaats is gevonden voor een gymnastieklokaal, in aanmei^ kin eenomen dat door de raad is be paald, dat dit lokaal na dat van Achter veld de hoogste prioriteit dient te krij gen Gaarne ontvangen wij van u op deze pun ten een wat konkretere verklaring. FINANCIËLE BESCHOUWING. Volgens de aanbiedingsbrief en de bijgevoegde stukken, MdV, wordt het tekort op de begroting in belangrijke ma te, zoniet uitsluitend, veroorzaakt door de personeelsvoorzieningen in verband met de uitbreiding van de gemeente^ Wij willen in dit verband de aandacht vestigen, op een aantal belangrijke fa cetten: -Door het achterblijven van de rea lisering van de woningbouw op de plan ning van 1970. reeds verwerkt in de aanbiedingsbrief, was het niet mogelijk een uitkering te krijgen uit het ge meentefonds. wegens ongewoon bevol kingsverloop. Wij zouden gaarne geïnformeerd willen worden over de oorzaken welke tot dit achterblijven hebben geleid. Wij nemen aan, dat hier geen sprake is geweest van force-majeure, waar- door misschien aanspraak gemaakt zou kunnen worden op een uitkering wegens een struktueel tekort, want dat is het toch immers wel, MdV -De uitkomst van de planning-aktivi- teiten 1970 maakt ons voorzichtig Wij zijn er van overtuigd, dat onze amb tenaren zich volledig en optimaal in zetten. Toch menen wij, dat het nood zakelijk is te onderzoeken of in 1971 niet een nog efficiënter werkwijze mo gelijk is. In ae kommissie gemeentelijke perso neelsvoorzieningen is uitdrukkelijk af gesproken dat het raadgevend bureau Berenschot de personeelsbezetting aan een nadere studie zou onderwerpen. Dit was een voorwaarde om reeds nu over te gaan tot een personeelsuitbrei ding Gaarne vernemen wij in hoeverre dit onderzoek is gevorderd -Wij achten het van groot belang MdV. dat de raad na ieder kwartaal geïnformeerd wordt over de voortgang van de bouw in de relatie tot de op gestelde planning. Wil uw college ons in deze zin een toe zegging doen'? -MdV, u stelt bij de opstelling van de begroting rekening gehouden te hebben met de prijsstijging, mede gezien de ontwikkelingen van de laatste weken, vragen wij ons af in welke mate reke ning is gehouden met de prijsstijgingen als gevolg van de prijsontwaarding en waarop een en ander is gebaseerd. -MaV, gezien de situatie van de be groting is de beschikbaarstelling van een werkkapitaal een dringende nood zaak. Op een desbetreffende vraag van de P v.d A.-fractie in hun algemene be schouwingen van het vorig ïaar werd door uw college gesteld, dat het Pro- vinciaal Bestuur afwijzend had beschikt. Het stelt ons teleur, aat de aanbiedings brief thans niet rept over dit kardinale punt. En dan nu, MdV, het begrotingstekort zelf. Als we uitgaan van de aanbiedings brief dan denkt uw college het tekort van f 163,500,- te financieren door te beschikken over de saldi-reserven a f 112,750,-- en de opbrengst van las ten en rechten a f 50.750,-- Deze meeropbrengst denkt uw college zich als volgt te verwerven: 1 f 16 050,-- door verhoging van le ges en rechten Merkwaardigerwijs neemt u dit al op in uw begro ting zonder goedkeuring van de raad. Wij stellen voor, dat u deze f 16 050,-- alsnog op de meer ge bruikelijke wijze door middel van een begrotingswijziging aan de or de zult stellen. 2. f 6 700,-- aan opbrengst van rei nigingsrechten. Deze verhoging wordt door ons niet gezien als een bestemmings belasting, maar als een gedeelte lijke bijdrage in de algemene mid delen van de gemeente Op deze grond kunnen wil ons met dit voor stel verenigen, dus zonder te spre ken over de meritus van deze nieuwe verordening 3. f 2500,-- als opbrengst van de verhoging van het aantal opcen ten op de personele belasting. Ook dit voorstel levert voor ons geen probleem op. al kan men zich wel afvragen, of voor een dergelijke kleine post een belastingverno- fing noodzakelijk is 25 500,-- als opbrengst van de verhoging van de straat- en ri oolbelasting Dit voorstel. MdV, geeft ons wel problemen Immers, uw voorstel impliceert een verhoging van de lasten in het licht van het reeds gestelde over rip oorzaken van het begrotingste kort, dan achten wij het alleszins redelijk dat genoemd bedrag van f 25.500,-- wordt gedragen door de toekomstige bewoners Om deze gedachten te kunnen realise ren stellen wij voor, het rioolaansluit- recht te verhogen i.p.v. de straat- en rioolbelasting. MdV, wij dienen n.l. niet te vergeten, dat in de toekomst, misschien zelfs in de nabije toekomst van 1971, de bijdrage in de kosten van afvoer en ver werking van rioolwater toch al zullen stijgen. Dit mede gezien i.v.m de bij drage aan de gemeente Amersfoort voor de centrale installatie Onnodige verhoging van straat- en n- oolbelasting, in feite een bijdrage in de algemene middelen, dient dan ook ver meden te worden. MdV, met deze algemene beschou wingen stappen wij thans het nieuwe be grotingsjaar binnen. Wij hopen, dat uw college beleid zal willen voeren ineen geest van openheid Onze fractie zal u hierbij naar vermogen steunen. Woningbouw plan Rossenberg. LEUSDEN - De heer W F H van Spaendonck sprak namens de fraktie van D'66 de volgende algemene beschouwing uit betreffende de begrotingen van de eiieente Leusden over 1971: MdV, bij de behandeling van de be groting 1971 willen wij op de eerste plaats terugkijken op het afgelopen jaar. In dit jaar hebben wij de voorzitter van onze raad op een termijn van 14 dagen zien vertrekken en wij hebben na vier maanden zijn plaats door u zien innemen. De inspraak, die de raad bij uw benoeming heeft gehad is mini maal geweest. D'66 heeft een andere ge dachte over de rol van de raad bij de keuze van een burgemeester. Afgezien echter van de ongelukkige procedure zijn wij blij weer een voorzitter te hebben. MdV, als wij een burgemeester hadden kunnen kiezen, dan zóu onze keus ge weest zijn iemand die verder zou wil len gaan op de door de heer Schneiders ingeslagen weg Daar onze kennismaking nauwelijks drie weken oud is, kunnen wij alleen de hoop uitspreken, dat u met wijsheid de juiste koers zult kiezen voor onze gemeente. De beide wethouders hebben vier- maanden naar beste vermogen de ge meente bestuurd Drongen wij er in onze beschouwingen van het vorig jaar op aan, dat de wethouders hun eigen portefeuilles zouden verdedigen, in net burgemeesterloze tijdperk hebben wij tot ons genoegen ervaren, dat zij mon dig" zijn geworden. MdV, bij de algemene beschouwingen i.v.m. de vaststelling van de begroting 1971 willen wij een viertal hoofdza ken aan de orde stellen 1. De openheid van het gemeentelijk beleid 2 De regionale samenwerking in het kader van het Eemland-orgaan. 3. Enige opmerkingen vari algemene aard. 4. De financiële beschouwing. 1. MET BETREKKING TOT DE OPENHEID VAN HET GEMEENTELIJK BELEID. Het besturen van onze gemeente wordt steeds ingewikkelder, de problemen steeds meer omvattend. Dit maakt het nemen van verantwoorde beslissingen steeds moeilijker Verantwoorde be- sluitsvorming is alleen mogelijk als alle aspecten tijdig erbij betrokken wor den Het hoofd van de gemeente, de raad, heeft hier haar eigen verantwoor delijkheid, die zij niet kan delegeren aan het college van B W. Het is onjuist als de raad op korte termijn beslissingen moet nemen over zaken, die zij niet kan overzien. In dit verband willen wij wederom met klem protesteren tegen de absurt kor te tijd gelegen tussen het aanbieden van de begroting en de behandeling ervan. Reeds bij de aanbieding in 1969 hebben wij deze bezwaren met klem aan de orde gesteld. Wij willen derhalve reeds nu erop wijzen, dat een dergelijke kor te behandelingstermijn van de volgen de begroting voor onze fractie, die, zoals u weet, in nauw overleg met scha- duwfractie en werkgroepen haar stand punten bepaalt, onaanvaardbaar zal zijn. Een periode van zes weken is ons in ziens het absolute minimum Informatie en openheid van B W ten opzichte van de raad is noodzake lijk daar anders de raad een mario netten-college dreigt te worden Evenzo is informatie en openheid van het gemeentebestuur ten opzichte van de bevolking nodig Onze fractie heeft gesteund door enkele andere fracties, bij herhaling ge pleit voor openbaarheid van de kom missie-vergaderingen als regel. Helaas achtte tot dusverre ,,de zwij gende meerderheid" (ja. rechts van MdVJ (De wethouders worden hier be doeld -red-) de openbaarheid bij uit zondering voldoende. Nog steeds echter heerst bij de bur gerij de mening bij het gemeentebestuur niet voldoende gehoor te krijgen. Dit komt omdat het alleen informeren via voorlichtingsavonden niet voldoen via voorlichtingsavonden niet voldoende is. Het is van essentieel belang dat de burger weet, dat naar zijn stem ge luisterd wordt en zijn inbreng verwerkt Dit laatste kan evenwel alleen indien men in een vroeg stadium bij de besluitvor ming betrokken wordt De openbare kommissie-vergadering, waarbij de bewoners van de Roo van Alderweereltlaan waren uitgenodigd en waarbij zij een volledig uitgewerkt plan kregen voorgezet, was daarom niet zin vol De hearing over de groenvoorziening in Leusden-Zuid was dat wel. De door u aangekondigde enquetes, jui chen wij zeer toe Ook dit achten wij en juiste en doelmatige vorm van in spraak aangenomen dat rekening ge houden wordt met wensen en verlangens van geenquèteerden. Bijzondere aandacht vragen wij op dit punt nog voor de voorbereiding van de nieuwe stedebouwkundige plannen Het komt ons zeer gewenst voor, dat zowel diverse'maatschappelijke groepe ringen, als een brede kring van de be volking bij de opstelling van het pro gramma van eisen betrokken wordt. Het planologische overheidsbeleid grijpt diep in net levensmilieu van de mens in Inspraak van de bevolking kan een belangrijke bijdrage betekenen voor de kwaliteit van dit overheidsbeleid. Naast sociaal-wetenschappelijk onderzoek kan inspraak een belangrijk middel zijn om de behoeften en de toekomstverwachtin gen van de bevolking te peilen. Tot dusver zijn vrijwel alle plannen voorbereid op grond van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening Aan inspraak is bij deze procedure formeel geen plaats ingeruimd. Onze fractie is er sterk van geporteerd, dat zoveel mogelijk de normale procedure bij de voorbereiding van bestemmingsplannen wordt gevolgd. Nadere uiteenzetting van de beleidsfilosofie van uw college op dit punt stellen wij zeer op prijs Wij hebben in deze ernstige bezwaren te gen het gestelde in uw aanbiedingsbrief. MdV, het voorgaande samenvattend willen wij aandringen op een welover wogen, open bele;d waarin zowel raads leden als betrokkenen tijdig kunnen be slissen resp advisern. Gaarne vernemen wij, of uw college deze stelling onderschrijft en in de ko mende jaren in deze geest wil hande len 2. Met betrekking tot de regionale samenwerking in het kader van het Eemland-orgaan MdV, in onze tijd van schaalvergro ting is het niet meer mogelijk de ge meentelijke problemen te isoleren van een breaer ruimtelijk kader. Uw col - lege wil de samenwerking in Eemland- verband intensiveren LEUSDEN - Voor de fraktie van de AR sprak de heer H. R. van Maanen de algemene beschouwingen uit over de begrotingen 1971. Hij zei het volgen de: Namens de A.R.-fractie wil ik gaarne van de gelegenheid gebruik maken om een korte algemene beschouwing te hou den. Ik betreur het dat deze begroting in deze korte periode behandeld moest wor den. Hoewel vorig jaar reeds door de raad werd aangedrongen op een behande ling na aanbieding van de begroting op een termijn van 6 a 8 weken, heeft het College thans na diverse opmerkin gen door de Raad, toch weer de Raad voor een voldongen feit geplaatst en deze termijn teruggebracht tot ±4 we ken. Terecht merkt U op dat de begro tingspositie over 1971 moeilijk is in verband met de in 1970 getroffen per soneelsvoorzieningen en het achterblij ven van de planning voor de woningbouw. Dit kost de gemeente een bedrag van f 37.000,-- zoals U dit in Uw aan bevelingsbrief van 1970 in het voor uitzicht stelde n.l. het Besluit Verfij ning Algemene Uitkering Ongewoon Be volkingsverloop. De extra personeels kosten voortvloeiende uit de sterke groei van onze gemeente drukken extra zwaar op deze begroting. Zowel in 1970 als nu in de aanbevelingsbrief spreekt U uit dat het zeer wenselijk zou zijn dat het Rijk aan de gemeenten in disproportio nele groei en gelegen in stadsgewesten een extra bijdrage uit het Gemeente fonds zou toekennen. Dit noem ik een zeer zachte opmerking. Ik wil hier stellen dat het noodzakelijk is en dat het Rijk m.i. verplicht is dit te doen. Wij zitten hier in Leusden met een opgelegde taak, die wij moeten ver vullen n.l. uitbreiding en woongelegen heid scheppen ten behoeve van onze landsbevolking. Ik zou het College in overweging willen geven in Den Haag maar eens aan de bel te trekken, en hen mede te delen dat diverse fracties in de Raad deze houding niet langer ac- ders enkele gemeenten wel een bijdrage voor deze groei krijgen. Het gaat m.i. niet op (en dit heb ik vorig jaar reeds gesteld!) om onze bewoners door middel van verhogingen van diverse rechten en belastingen de lasten van een snel le uitbreiding te laten dragen. Deze begroting wordt nu sluitend gemaakt door verhoging van diverse rechten en belastingen. Mijnheer de Voorzitter ik ben zo vrij geweest dit thans met enkele cijfers aan te vullen. N.l. wat deze verho gingen voor de bewoners betekenen. VERHOGING REINIGINGSRECHTEN. Oude tarief f 30.-- voor 2 emmers per jaar. Voorgesteld nieuwe tarief f 32.- rechten per jaar per week 2 zak ken a f 0.14 52 x 0,14 f 14,56 Totale kosten derhalve: 32.-- 14,56 f 46,56 per jaar als last voor een be woner Dit is een kostenstijging van ruim 50%, bij een verminderd dienst betoon Straat- en rioolbelasting Jaar: 1969, ongeb. 0,41, geb 1,99, str - bel 19,93, rioolbei 43,78. totaal 63,71 Jaar: 1970, ongeb. 0,81, geb 2,49, str - bel. 47,40, rioolbei 54.78. totaal 102,18 Jaar: 1971, straatbel 64,84, noolbel. 57.24. totaal 122.11 Vragen door de raad: Waar blijft de wegennota?

Leusder Krant | 1970 | | pagina 5