Andere vormen van belasting verhogingen dan voorgesteld DE HEER G. VAN WOUDENBERG CHU Algemene beschouwing AR (vervolg) DONDERDAG 17 DECEMBER 1970 6 Winkelcentrum De Biezenkamp: uitbrei ding te laat? Asschatterweg: voetgangerstunnel in nabije toekomst noodzakelijk. WINKELCENTRUM „DE BIEZENKAMP" VOLKSGEZONDHEID Gezien de sterke uitbreiding van onze gemeente meent onze fractie, dat er in 1971 voorbereidende besprekingen moe ten komen met de kruisverenigingen tot vorming van een medisch, centrum. We moeten op het gebied van gezondheids zorg een gelijke tred houden met het toenemende inwonertal. Voorzitter, uw activiteit ten opzichte van de woningen is groot. In Achter veld, Leusden-zuid en in bijzonder in groot formaat in Leusden-centrum. Dit continubedrijf heeft de volle aandacht van onze fractie. Jammer is, dat de woningbouw in 1970 wat achterbleef op de planning, zodat geen uitkering uit het gemeentefonds kon worden geraamd We hebben dan ook goede hoop dat dit in 1971 tpt het verleden zal behoren Uw planning van plm. 2400 woningen in de eerste fase tot 1975 is een zware opgave, vooral ook nu we dit jaar wat achtergebleven zijn in de woningbouw. Wij hopen dat deze achterstand in 1971 weer ingehaald mag worden, opdat wij weer velen mogen helpen aan een goede woning. Te weinig is en blijft steeds het aantal woningwet woningen en ook de goed kopere woning voor de laagste inko- kopere woning voor de laagste inko mens. Uw aanvraag voor toewijzing van vas te financieringsmiddelen voor een totaal bedrag van f2.070.000,- bewijst dat dit uw volle aandacht heeft, wij prijzen ons hiermede gelukkig! BEJAARDENZORG öAii{iioisiifif.iio Isin v_if i-jbn. In 1971 zullen er bejaardenwoningen gereedkomen en hopenlijk een nieuw aantal in aanbouw zijn. Van zeer groot belang vindt onze frac tie, dat ook het bejaardencentrum zo spoedig mogelijk van de grond komt. Zwembad is een aktive zaak, wij wil len graag achter eventuele uitbreidin gen staan. De sport neemt in onze gemeente ook een goede plaats in We willen dan ook graag zien, dat dit mee blijft groeien met onze groeiende gemeente. Tot slot, mijnheer de Voorzitter, de C.H.U.-fractie heeft zo een en ander belicht over de begroting en gemeente beleid in 1971. In uw beleid heeft u weer een zekere durf aan de dag ge legd die wij waarderen om zo het nieuwe jaar weer met open vizier tegemoet te treden. Onze fractie wil u daarbij dan ook graag weer steun geven. Mogen wij hopen dat God ons allen kracht zal ge ven om dit werk te mogen doen in het belang van onze gemeente. voorkomen, dat de gevestigde bevolking lasten op moet brengen voor de nieuwe inwoners. Dat deze lastenverhoging ons billijk lijkt, blijkt uit het volgende: Voor het bouwen van een normaal Onze fractie is geen tegenstander van nieuwe woonvormen zoals die voor komen in t^et Eurowoingen plan. Maar graag zouden we dit zelfde zien gebeuren in een goedkopere bouw, binnen het be reik van de woningzoekenden met de laagste inkomens Laten hier de wo ningontwikkelaars zich voor inspannen, dit is een goede zaak! Dure woningen bouwen is niet moeilijk, maar om ze door een bepaalde groep te bewonen wel. Jammer is ook dat op Achterveld de huurprijs van de woningwetwoningen f30,- hoger zal liggen dan in Leusden- centrum Dat ook in uw nieuwe plannen weer een aantal woningwetwoningen zijn opge nomen is een verblijdende zaak. taal wel erg pover. We hopen dan ook, nu de bestuurswisselingen weer achter de rug zijn, in 1971 een wat meer zicht baar resultaat te krijgen. In het afge lopen jaar is verschillende malen ge vraagd of onze agrarische compiissie ingeschakeld zou kunnen worden in de besprekingen van het Groene-ster ge bied; we hopen dat ook dit in 1971 verwezenlijkt kan worden. OPENBARE VEILIGHEID Een zeer moeilijk punt vinden wij de telefoondienst in onze gemeente om even tueel het politie- of brandweerapparaat op gang te brengen. In voormalig Stou- tenburg hebben we altijd nog 3 nummers, n.l.: Amersfoort, Hoevelaken en Ach terveld. In voormalig Leusden n.l. de nummers van Achterveld, Amersfoort, Leusden en Woudenberg. Deze telefoon- verwarring komt niet ten goede aan de openbare veiligheid van onze gemeente. Over deze tekortkoming zijn in 1970 verschillende malen opmerkingen ge maakt doch zonder succes. Wij hopen dat hier in 1971 een belangrijke verbe- zouden wij zien dat de gemeente b.v. een kaartje met de nodige alarmnum mers zou verspreiden, om de tijd te overbruggen tot dat wij beschikken over één nummer voor de gehele gemeente Leusden. Dit zou volgens onze fractie een goede zaak zijn. Voorzitter, wat betreft uw plannen tot uitbreiding van het winkelcentrum ,,De Biezenkamp" zijn wij bijzonder ongerust. Wilt u de bewoners een goede dienstverlening geven met winkels in hun directe omgeving, dan mag u niet wachten met de planning tot 1973/1974, maar moet u gelijke tred houden met de woningbouw. Onze fractie meent ook dat het bij zonder nuttig is besprekingen te hou den met de huidige winkeliers en voor al met hun belangen rekening te hou den. Uw plannen zijn goéde plannen, vooral wat betreft de parkeergelegen heid Bijzonder nuttig, vooral voor de toe komst, lijkt onze fractie het maken van een voetgangerstunnel onder de nieuwe Asschatterweg. Gebruik hiervan kunnen maken: schoolkinderen, mensen die gaan winkelen en de bejaarden uit het bejaar dencentrum. Uit het oogpunt van veilig verkeer en leefbaarheid is deze tunnel van groot belang. Verder hebben de vol gende zaken - ook belangrijke - in 't kort onze bijzondere aandacht: Wij zijn blij met de discussie-nota Wegen, de bespreking, begin volgend jaar, zien wij met belangstelling tege moet Momenteel verkeren sommige we gen in een slechte toestand; bij zonder belangrijk is, dat Leusden-cen trum zo spoedig mogelijk wordt ont sloten met een directe aansluiting op Rijksweg 28. SCHOLENBOUW LEUSDEN - Namens de fraktie van de CHU sprak de heer G. van Wouden berg bij de behandeling van de begro tingen over 1971 de algemene beschou wingen uit. Voorzitter, Precies 1 dag later dan vo rig jaar staan wij voor de behandeling van de gemeentelijke begroting 1971. Als voorzitter van de fractie van de C.H.U. in de raad,- zou ik graag de volgende algemene beschouwingen over het gemeentebeleid willen houden. Wij zijn bijzonder verheugd dat het ambte lijk apparaat heeft kunnen klaarspelen om de begroting dit jaar te kunnen aanbieden. Wij weten dat door ziekte en vacatures dag en nacht soms ge werkt is om deze begrotingen op tijd aan de raad aangeboden te krijgen, al zouden we voor de bestudering graag wat eerder aangeboden gehad willen hebben. Tevens hopen wij, dat het langdurige ziektegeval in 1971 tot volledig herstel mag leiden. Voorzitter, wij waren niet verheugd met het vertrek van Bur gemeester Schneiders. Wel zijn wij goed tevreden geweest in de maanden, dat wij zonder burgemeester waren, met loco- burgemeester Zandbrink. Wij willen dan ook danken voor het vele werk van het dagelijks bestuur, dat er dan ook weer aan meegewerkt heeft om deze begro ting te presenteren. Ook bijzonder ver heugd zijn wij, dat we het jaar 1971 mogen ingaan met onze per 1 dec. j.l. nieuw-benoemde Burgemeester van der Post. Wij mogen en moeten veel van de ze burgemeester verwachten. FINANCIEN Voorzitter, het is de bedoeling van het College dit jaar uw begroting sluitend te maken door belastingsverhoging en te beschikken over een gedeelte van de saldi Reserve Onze fractie wil ook dit jaar met u meegaan alhoewel we de belastingen graag wat anders willen verdelen. Ons voorstel is als volgt: Voorzitter, opgenomen is in uw begroting de verhoogde geraamde opbrengst van f16050,- voortvloeiende uit de leges- verordening, Tevens zijn bijgevoegd 3 begrotingswijzigingen. Straat- en rioolbelasting geraamde ho gere opbrengst f25500,-; reinigings rechten f6700,-; opcenten personele be lasting f2500,- Gezien deze voorstel len wil onze fractie graag het volgende naar voren brengen. Wij zijn n 1. te gen belastingsverhoging en willen dit dan ook beperken waar dit mogelijk is vestigde bevolking niet behoefde te be talen voor de sterke groei van de ge meente Leusden. Daarom kan onze fractie zich dan ook niet verenigen met de voorgestel de begrotingswijzigingen Onze fractie zou dan ook het volgende voorstel wil len doen. Straatbelasting gebouwde eigendom men: nu 22% Kadastrale opbrengst ge bouwde eigendommen. Voorstel B. en W.: 24,88% Hogere opbrengst 1971 geraamd op f25000,- Ons voorstel: alleen verhogen tot23%, dan voldoen aan de eis van de minister. Hiermede wordt de geraamde opbrengst van de straatbelasting gebouwde eigen dommen verlaagd met plm. f15.000,-. Voorzitter, onze fractie zou dan deze f15.000 willen ramen onder leges voor bouwvergunningen in het rioolaanslui- tingsrecht. Als volgt te verdelen. a. De in de begroting opgenomen meer opbrengst van f16.050," voor leges en rechten, voortvloeiende uit de leges- verordening, kunnen wij achter staan. b. De geraamde post leges voor bouw vergunningen te verhogen metf 10 000,-. c. Het rioolaansluitingsrecht te ver hogen met f5,- per aansluiting, geraam de opbrengst plm. f5.000,-. Het hier gestelde menen wij te kun nen motiveren doordat hiermede wordt Er van uitgaande dat dë tarieven ongebouwd en gebouwd gehandhaaft blij ven betekent dit, dat de belasting voor 1971 ten opzichte van 1970 met ±20% verhoogd worden, terwijl er ten opzich te van 1969 een verhoging van ±100% zou plaats vinden De bovenstaande cijfers over 1969 en 1970 zijn ontleend aan een aanslag biljet van een inwoner van onze ge meente Hierbij-gevoegd de voorgestelde ver hoging van opcenten op de Personele belasting en de in de toekomst te hef fen rioolaansluiting van f 107,-- per aansluiting, komen onze bewoners onder een zware belastingdruk te staan. Dat de legesverordening reeds in de ze begroting verwerkt is vind ik on juist. M i. had deze bij aanvaarding met een wijziging van de begroting moeten worden aangepast Ik vraag mij zelfs af of de post leges bouwvergun ningen wel een haalbare kaart is. Al deze posten moeten dienen om de begroting sluitend te maken, terwijl er dan nog geen enkele ruimte is voor de door nieuwe investeringen ontstane kapitaallasten te kunnen opvangen. Met de toevoeging van een bedrag van f 112.750,-- uit de saldi-reserve ten behoeve van de scholenbouw kan ik mij verenigen, daar de scholenbouw de hoogste prioriteit moet hebben De „Discussie nota Wegen" is een goed stuk werk. U stelt dat hier een overzicht is gegeven van de in de ko mende jaren eventueel gewenste ver betering van wegen en de noodzakelijke aanleg van nieuwe wegen, doch ik zou voor beiden het woord „noodzakelijk" willen gebruiken. Gezien onze begrotingspositie vraag ik mij af waar de noodzakelijke dek kingsmiddelen moeten en kunnen worden gevonden. Dit zal de mate van priori teit straks ten zeerste bei'nvloeden. De huisvesting van diverse secreta rie- en dienstenafdelingen zal in de komende jaren grote zorgen met zich meebrengen Aan uitbreiding van het Gemeentehuis of aan noodvoorzieningen zal niet te ontkomen zijn. Wij zijn met U van mening dat een zo groot mogelijke openheid ten op zichte van de bevolking gewenst is. De in het verleden gevolde lijn in deze stellen wij dan ook zeer op prijs. Het samenwerkingsorgaan „Eemland" biedt goede perspectieven. Uitbreiding met meerdere nog niet aangesloten ge meenten is m i een eerste vereiste. Wel zal de samenwerking nog intensie ver moeten worden. Na een bestaan van twee jaar zijn de activiteiten nog steeds niet groot. Er is zelfs een commissie die nog nooit vergaderd heeft. De in het orgaan aan de orde gestelde ge meenschappelijke regeling hulpverlening brandweer zou ik ook gaarne uitgebreid zien met een regeling van Openbare Veiligheid n.l. de Politie (ik denk aan het gebeurde in Hoevelaken). Ten opzichte van het P.T.T. kantoor te Leusden-Zuid merkt U op dat op korte termijn hierin geen verandering te verwachten is. Of het op langere termijn te verplaatsen is betwijfel ik ten zeerste daar bijna alle mogelijkhe den in het centrum van Leusden-Zuid uitgeput zijn De P.T.T schiet hier in zijn taak als dienst ten algemene nutte tekort. Met het gestelde onder de Volksgezond heid gaan wij akkoord. Het straks te bouwen gebouw van het Wit-Gele Kruis zal voor Achterveld in een grote be hoefte voorzien. Ten aanzien van het gestelde onder Ruimtelijke Ordening en Volkshuisves ting wil ik enkele vraagtekens plaat sen. Wij zijn van mening dat het gereed komen van de vereiste bestemmingsplan nen noodzakelijk is De verwachting dat in Roozendaal 1 eind '71 een nieuwe bouwvergunning zal worden aangevraagd voor een nieuwe se rie Eurowoningen deel ik niet Nu de op levering van 2 woningen per dag is te ruggebracht tot 1 woning per dag stel ik mij de vraag of de eerste serie van 398 woningen in 1971 wel gereedkomen. Indien niet, dan zal dit de aanvang van de 2e serie aanmerkelijk vertri- gen Dit brengt met zich mee dat de post leges bouwvergunningen vermoede lijk een zeer ongunstig beeld zal krij gen, met alle gevolgen van dien. De opgerichte Groenstichting Roozendaal is uniek in ons land. De resultaten van de inspraak die de bewoners hier krij gen zal moeten bewijzen of dit expe riment slaagt. Rossenberg 1 geeft enige soulaas voor de minder draagkrachtige woningzoekenden, alhoewel ik mij af vraag of hier nog sprake is van een sociale woningbouw. Uitbreiding van het aantal woningwetwoningen is een drin gende eis Gezien het aantal thans geplande woningen in Roozendaal 1 en 2, Ros senberg 1, De Wetering en Achterveld, n.l. 2097, is een totaal van 167 wo ningwetwoningen een pover resultaat, terwijl het aantal woningzoekenden met inbegrip van de collectieve aanvragen van bedrijven, 491 bedraagt Gezien de uitspraak van Minister Schut dat de Regio is aangewezen als stimu leringsgebied hoop ik dat de toewij zing van woningwetwoningen een flinke uitbreiding zal ondergaan. Volgens een mededeling van de Voorzitter van de Kamer van Koophandel te Amersfoort komen in het plan De Wetering 100 woningen voor het bedrijfsleven ter be schikking. Is dit een reeds gedane toe zegging van het College? Door de toegekende subsidie van f 1000,-- heeft de Raad een goede sti mulans gegeven aan de in oprichting zijnde Woningbouwvereniging. Gaarne zal ik van U vernemen wat de resultaten zijn van het gesprek met de verschillende bewoners van Achter veld die bezwaren hebben ingediend te gen de voorgenomen woningbouw Ik zou het ten zeerste betreuren indien de woningbouw in dit deel van de ge meente zou stagneren. De spoedige verkoop van de gronden in het werkgebied 4e sektor is een dringende eis evenals een afgerond ont werp bestemmingsplan. Indien nodig zie len we voorbereidingsbesluiten tot ont eigening mopten durven nempn Ten aanzien van de plannen voor de vestiging van het test- en trainings centrum in Leusden-Zuid zou ik het Col lege in overweging willen geven de be woners te enqueteren of er bereidheid is tot nader overleg. Leusden-Zuid is nagenoed afgerond en vormt een fraai woongedeelte in onze gemeente Wat betreft het regionaal be leid inzake Ruimtelijke Ordening vraag ik U wanneer het eerste rapport van het coördinatiebureau van deskundigen van Eemland is te verwachten. De instelling van een ambtelijke werk groep onder auspiciën van het Samen werkingsorgaan Eemland, die de wense lijkheid en mogelijkheid van een regio nalisering van de zgn randdiensten van het onderwijs gaat bestuderen heeft on ze grote instemming. Ten aanzien van het punt Jeugdwerk heb ik ernstige kritiek op het beleid van B. en W. Naar mijn mening beves tigen B en W. mijn eerder ingenomen standpunt dat aan de Jeugdbeweging De Grote Kuip en aan De Til verkapte subsidies worden gegeven inde vorm van een zeer lage huurprijs. B en W. hebben indertijd toegezegd bij de begro tingsbehandeling te komen met een vast gestelde huurwaarde voor deze gebou wen. Ik verzoek het College alsnog met dit cijfermateriaal ter tafel te komen. Ten aanzien van het gymnastiekonder wijs meen ik te moeten opmerken dat de accommodatie hiervoor ten enemale onvoldoende is. Verheugend is de bouw van een gymnastieklokaal te Achterveld, doch Leusden-Zuid is hier het misdeel de kind, temeer daar er in het plan geen rekening is gehouden met een plaats waar dit eventueel gebouwd zou kunnen worden. Ten aanzien van de sportvoorzieningen kunnen we stellen dat wij na gereed komen van het „Kerstensportpark" te Achterveld over behoorlijke voorzie ningen kunnen spreken Dit sluit ech ter niet uit dat aan uitbreiding van de bestaande accommodatie engebouwen nu reeds een grote behoefte bestaat. Mijnheer de Voorzitter bij deze be schouwing wil ik het thans laten Resumerend kom ik dan tot het vol gende: Gezien het gestelde in het begin van mijn betoog, le. dat het niet juist is onze huidige bewoners door middel van verhoging van diverse rechten en belastingen de lasten van een snelle uitbreiding te laten opbrengen. 2e. dat het Rijk m.i. verplicht is een extra uitkering ter beschikking te stel len voor een zo snel groeiende gemeen te. 3e. dat indien bij een eventuele aan vaarding door de Raad van de voorge stelde belastingverhogingen nog geen financiën ter beschikking zijn voor de kapitaallasten voor nieuwe investerin gen, deze belastingvoorstellen voor mijn fractie onaanvaardbaar zijn. Mijnheer de Voorzitter, met de aan geboden begroting, zonder de belasting verhogingen, kan ik mij in grote lij nen wel verenigen. Op enkele voorstel len kom ik straks bij de behandeling nader terug. Mijn dank aan de opstellers van deze begroting. De A.R.-fractie zal Uw college loyaal tegemoet treden, doch zal indien no dig U zijn kritiek niet besparen. Zij wenst U Gods Zegen toe. huis zal de leges voor een bouwvergun ning plm f20,- meer bedragen Dit lijkt ons een aanvaardbaar bedrag Met de geringe verhoging straatbe lasting ongebouwde eigendommen en het hoger geraamde bedrag voor rioolbe lasting kunnen wij, al is het met moeite wel meegaan Voorzitter, het reinigingsrecht is steeds een apart hoofdstuk geweest inde raad. Onze fractie wil er van uitgaan, dat het ophalen van huisvuil, nu in plas tic zakken, kostendekkend moet zijn Uw genoemde hogere opbrengst van f6.700,- kunnen wij accepteren omdat er ook met het oude systeem prijs verhogingen gekomen waren. Wel willen wij bijzonder aandringen dat het grof vuil niet eenmaal maar tweemaal per maandd opgehaald wordt. De kosten voor het gebruik van plas tic-zakken hebben de bewoners enigs zins zelf in de hand om deze zakken zo goed mogelijk te benutten en zo min mogelijk huisvuil te produceren. Wij willen dan ook met deze begro tingswijziging van het reinigingsrecht en de wijziging opcenten personele be lasting accoord gaan Uit uw aanbiedingsbrief maken wij verder op, dat het College voornemens is ook in 1971 door middel van hearings zoveel mogelijk openheid te geven aan bepaalde gemeentezaken. Dit is een be langrijke zaak als ze op de juiste wijze georganiseerd worden. Het vraagt veel het gemeentebestuur als ook van de be treffende inwoners Door goed samen spel kan men vele goede dingen tot stand brengen Maar onze fractie wil niet zover gaan om alle commissievergade ringen openbaar toe te staan. Dit keu ren wij ten zeerste af. Ons samenwerkingsorgaan „Eemland" is in ons gebied van bijzonder belang Maar zouden wij de resultaten optellen van het afgelopen jaar, dan is het to-

Leusder Krant | 1970 | | pagina 6