Door stagnatie in woningbouw geen extra uitkeringen: een betreurenswaardige zaak Veldwachter Peter eerde Kuijt w ielrijd en in de oossen DE HEER J. VAN DIJK KVP: 13 OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOÖOOOOO< HMÜI xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Ml X3NDERDAG 17 DECEMBER 1970 LEUSDEN - Namens de K V P.-fractie, prak de heer J. van Dijk de algemene eschouwingen uit bij de behandeling van begrotingen 1971 van de gemeente ,eusden. Mijnheer de Voorzitter, In de eerste laadsvergadenng die U voorzit, krijgen ij de gelegenheid, onze algemene be- egrotmgen van de algemene dienst met e 10 wijzigingen, alsmede de ontwerp- egrotingen van het woning- en grond- ednjf 1971 amens de K V.P.-fractie wil ik dedank ïtbrengen voor de wijze waarop deze grotingen zijn aangeboden en dat wij dit jaar nog in behandeling kunnen emen. Na een wel bovenmensenlijke ïspanning van de betreffende Diensten, aarbij we vooral denken aan dp afdeling inanciën, met name de Heer Diikgraai en ijn medewerkers is het gelukt nog dit iar de begroting te behandelen. Een oord van lof en erkentelijkheid is op ijn plaats. Dit geldt niet minder voor e overige medewerkende Diensten. Evenals in een gezin, waarin men moet achten de financiële eindjes aan elkaar knopen, zo is het thans ook gesteld iet de gemeentehuishouding. De aange- oden begroting biedt dan ook weinig sou las voor nieuwe investeringen. Wij zijn iet het college eens, dat de steeds snel - re uitgroei van de gemeente, een goede i deskundige personeelsvoorziening ist. Hoewel de gemeente hierover reeds eschikt zal uitbreiding hiervan nood- ikelijk zijn om de meerdere werkzaam - eden te kunnen opvangen. Het is dan ook een goede geste van het ollege gewesst, de personeelsproble- iatiek in een commissie uiteen te zetten, aardoor het voor de Raad mogelijk is eworden, een beter inzicht in het perso- eelsbeleid te krijgen Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat srsoneelsuitbreiding zeer noodzakelijk en willen de hogere uitgaven hiervoor j-aag voteren Helaas is de aanvang van de woning- )uw in 1970 gestagneerd. Tengevolge ervan is het inwonersaantal beneden de rwachtingen gebleven met als gevolg it wij geen aanspraak kunnen maken op ïn uitkering op grond van het Besluit erfijnfng Ongewoon Bevolkingsverloop. Wij blijven het betreuren, dat een ge- leente die tot taak heeft gekregen als oongemeente te gaan fungeren, nog eeds van een verhooede uitkering uit het meentefonds verstoken blijft. Dat het Ministerie van Binnenlandse iken de minimum eisen steeds hoger lat stellen alvorens voor een extra uit- ring in aanmerking te komen betreuren ij eveneens dientengevolge liggen onze belastingtarieven weer beneden de mini mum gestelde normen. Zoals al reeds door het college in de begroting en bii begrotingswijzigingen wordt voorgesteld, zullen wij de belas tingstarieven en de leges moeten verho gen. om althans ten dele een sluitende be groting te krijgen. Het begrotingstekort mede veroorzaakt door het opnemen van credieten voor de bouw van 4 nieuwe scholen, vinden wij voor deze begroting niet zo verontrustend De grootte van dit tekort zal sterk afhangen van het tijd stip waarop met de realisering van de scholen zal worden begonnen. Onze fractie vindt het zeer belangrijk dat tijdig met de bouw van de scholen kan worden begonnen. Belastingverhogingen zijn voor onze fractie altijd moeilijke en onverteerbare zaken. Anderzijds mogen wij niet verge ten, dat door de inwoners steed hogere eisen gesteld worden betreffende de be woonbaarheid van de gemeente. Dat het college hei voorlopig begro tingstekort heeft weggewerkt, door be dragen uit de saldi-reserves op te nemen vinden wij begrijpelijk, doch wij hopen dat de bouwactiviteiten zich zodanig ont plooien, dat de inkomsten post bouwleges groter zal zijn dan in deze begroting is geraamd Mijnheer de voorzitter, ik wil namens de fractie nu overgaan tot de onderschei- delijke factoren van het gemeentebeleid, vestingsprobleem. Wij zijn het met het college eens, dat de huisvesting - on danks de verbeteringen die zijn aange bracht- binnen afzienbare tijd onvol doende zal zijn, gezien de personeelsuit breiding die nog plaats moet vinden Kan net college ons mededelen of wij in 1971 hieromtrent al concrete voor stellen kunnen tegemoet zien? Een goede huisvesting vinden wij van het grootste belang. BESTUUR Mijnheer de voorzitter, het heeft onze fractie bijzonder verheugd, dat er in dit jaar een aantal „hearings'' zijn gehou den om de inwoners over bepaalde plan nen een goede voorlichting te geven. De inwoners kregen daarbij tevens de ge legenheid om hun visie od de plannen te geven. Op dezelfde wijze is de discussie scholennota behandeld. De schoolbestu ren hebben in deze een ware inbreng ge had. Wij zijn dan ook blij met de toezeg ging, dat indien daar behoefte aan bestaat weer dergelijke „hearings" in 1971 ge houden zullen worden. BRANDWEER Dat in de provincie Utrecht een gemeen schappelijke hulpverlening brandweer in voorbereiding is, heeft onze instemming Niets is belangrijker, dan wanneer nodig, er een snelle en doelmatige hulpverle ning kan gegeven worden Wij zijn dan ook voor deelneming aan deze gemeen schappelijk regeling met de voorziening die daaraan zijn verbonden. VOORZIENING TEN ALGEMENE NUTTE Reeds eerder heeft onze fractie te kennen gegeven, dat er erote behoefte be staat aan een goed postkantoor in Leus den/centrum. Naar wij veronderstelden zou er reeds dit jaar een goede accommo datie gesticht worden. De realisatie van het paviljoen is achterwege gebleven Heeft het college gegronde reden te ver wachten, dat het gebouw in 1971 gereed zal komen? VOLKSGEZONDHEID Het verheugt ons dat het college volle aandacht besteed aan de problematiek van bodem-, lucht- en watervervuiling Dat dit in het kader van de in voorbe reiding zijnde bestemmingsplannen uw volle aandacht heeft stellen wij zeer op prijs Dat bij het schonen van de sloten e d. het gebruik van chemische middelen niet meer zal plaats vinden, heeft onze volle instemming. Een nadere informatie over de nadelen van het gebruik van deze middelen bij bestrijding van onkruid zien wij met belangstelling tegemoet Wat de preventieve gezondheidszorg betreft mij n heer de voorzitter, hopen wij met het college, dat een nieuw wijkgebouw t b v het Wit-Gele Kruis te Achterveld in 1971 gerealiseerd zal worden, temeer omdat het bestaande gebouw in het geheel niet meer aan de stelde eisen voldoet. Dit ge bouw dient ons inziens gerealiseerd te worden, desnoods met financiële steun van de gemeente. Gezien de prettige samenwerking tussenbeide Kruisvereni gingen, zou een dergelijk gebouw ook dienstbaar kunnen zijn voor het Groene Kruis. DRINKWATERVOORZIENING Het stemt ons tot voldoening, dat mede door de subsidies die door de Overheden worden verstrekt, de mogelijkheid is geschapen, de onrendabele- en super- onrendabele percelen, voor een gering bedrag op 't waterleidingsnet aan te slui ten De verplichte aansluiting kan ons ïn- hi 5W? Uitbreiding gemeentehuis op investe ringsprogramma. wel een grote behoefte. Mijnheer de voorzitter, wij zijn blij dat het plan „de Wetering" al in een vergevorderd stadi um van voorbereiding is en binnenkort zal worden begonnen met het bouwrijp- maken van een gedeelte van dit plan. Wij vertrouwen, dat binnenkort moge lijk zal zijn, de overige gronden van dit plan te verwerven. Aangezien de sociale woningbouw doorgang moet vinden, dient de verdere aankoop van gronden spoedig rond te zijn. Verder willen wij aan Uin formeren of in dit plan rekening wordt gehouden met het beschikbaar stellen van percelen voor de z.g.n. „zelfbouwers" WINKELCENTRUM „DE BIEZEN KAMP" dat betrok- Onze fractie is bijzonder verheugd de plaatselijke middenstand nauwbeti ken is bij de verdere ontwikkeling van het winkelcentrum „De Biezenkamp Kun nen wij hieromtrent binnenkort plannen tegemoet zien9 Wij hopen dat het bran- hepatroon zodanig zal worden, dat wij in de toekomst van meer zelfsupporting ziens in deze, dan ook geen bezwaar meer zijn. Wel achten wij het noodzakelijk, dat de bewoners van de aan te sluiten percelen een zo goed mogelijke voorlichting krij gen en op de consequentie van niet vrij willige aansluiting worden gewezen ZWEMBAD In Uw aanbiedingsbrief maakt U mel ding, dat het zwembad in een grote streek behoefte voorziet Dat dit bad geëxploi teerd wordt men gunstige financiële re sultaten en dientengevolge geen beroep op de gemeentefinancien behoefte te worden gedaan is voor ons de overtui ging, dat dit bad bij het Stichtingsbestuur in goede handen is Een woord van er kentelijkheid aan dit bestuur is zeker op zijn plaats Is het bij het college al bekend, of het zwemonderwijs al een verplicht onder deel van de lesrooster zal worden? Zo ja is er dan een mogelijkheid, de zwem- accommodatie snel aan te passen? Wij zijn blij, dat er reeds een werk groep is ingesteld, die tot taak heeft een gedegen advies aan het gemeentebestuur voor te bereiden RUIMTELIJKE ORDENING EN VOLKSHUISVESTING In uw aanbiedingsbrief maakte het college melding, dat wij op korte termijn een voorstel kunnen verwachten met be trekking tot het vaststellen van het be stemmingsplan „Rossenberg I". Kunnen wij deze ook van de overige plan nen in 1971 tegemoet zien? Voor net plan „Rozendaal II zou bekeken worden of in dit plan gebbuwd kan worden door plaat selijke aannemers. Zijn door het college hiertoe de moeelijkheaen al onderzocht? Bijzonder verheugend is het, dat binnen afzienbare tijd de 14 bejaardenwonienen van de Stichting „Geerlrudishof" klaar komen. Hierdoor kunnen weer enkele woningproblemen voor de bejaarden wor den opgelost Het is verheugend, dat de Stichting „Bejaardenzorg Leusden" binnenkort zal starten met de bouw van 32 bejaar denwoningen. Is het college bekend, of het stichten van bejaardenwoningen ook in Achterveld zal plaatsvinden? Ziin hieromtrent al reeds plannen bekend? Kan het college ons informeren of in het komende jaar nog een vergunning te verwachten is voor de bouw van een be- laardencentrum9 Nu Huize St. Ansfridus iervoor is afgekeurd, is hieraan toch kunnen spreken Zijn er ten aanzien van de plannen voor een lest- en trainingscentrum al vorde ringen gemaakt? Kunnen wij binnenkort een plan tegemoet zien, waarbij met de geuite bezwaren van de belanghebbende Bewoners zoveel mogelijk rekening is gehouden? Het verheugt ons, dat het college haar volle aandacht besteed aan de problematiek betreffende de water overlast op de binnenterreinen en de groenvorziening in Leusden-zuid Een informatie omtrent een oplossing van dit probleem zien wij met belangstelling te gemoet Kunnen wij binnenkort de behan deling van de discussienota Fase I ver wachten? REGIONAAL BELEID INZAKE RUIMTELIJKE ORDENING Wij als fractie staan achter de mening van het college, dat een evenwichtige ont- wikkeling van deze gemeente volgens de lijnen van het structuurplan, ten zeerste wordt bevorderd door een goede co ördinatie van de plannen op net gebied van ruimtelijke ordening in het samen werkingsorgaan Van de reslutaten van de werkzaamheden van genoemd orgaan is nog weinig bekend. Wij hopen hiervan in 1971 meer resultaten te vernemen. Wij krijgen dan een betere indruk of de gevoteerde gelden van dit orgaan ver antwoord zijn. WONINGBOUW Wij zijn met het college verheugd, dat binnen enkele maanden 56 woningwet woningen gereed zullen komen. Het is echter jammer dat maar een klein deel van de aanvragers geholpen kan worden Volgens informatie kan de bouw van de 21 woningwetwoningen te Achterveld ge stagneerd worden tengevolge van het in^ dienen van bezwaarschriften tegen de situering door omwonenden. Wij betreuren dit ten zeerste, omdat de behoefte aan deze woningen toch al zo groot is. Verwacht het college in 1971 weer een contigentn woningwetwoningen Het stemt de fractie tot voldoening dat er thans een woningstichting in oprichting is. Wij ho pen dat deze stichting zodanig gaat wer ken dat binnen enkele jaren de gemeen te naar woningbezit kan overdoen aan deze stichting. Eveneens hopen zij, dat zij er toe mogen bijdragen, tot uitbrei ding van de sociale woningbouw. Onze fractie wil aan de stichting graag alle steun toezeggen. ONDERWIJS streven haar beleid zo te richten Wij zijn blij te vernemen, dat onder aus- Êiciën van het samenwerkingsorgaan iemland een ambtelijke werkgroep in het leven is geroepen, die de wenselijkheid en de mogelijkheid van een regionalise ring van de z.g.n randdiensten van het onderwijs zal gaan bestuderen. Wij zijn met U van mening, dat een goede psycho logische begeleiding van het schoolkind steeds actueler wordt. Wij zijn er van overtuigd dat dit moet komen Daarom durven wij de vraag te stellen of het niet mogelijk is, voor een interimperiode nu reeds een regeling te treffen met de diensten in Amersfoort. JEUGDWERK Wat het jeugdwerk betreft kunnen wij met voldoening zeggen, dat de jeugd nu over enige ruimte kan beschikken, al is de accommodatie lang niet voldoende. De plannen de oude R K jongensschool met de daaraan gebouwde kleuterschool, zo dra de laatste is vervangen door een nieuwe school, om te bouwen tot een jeugdsociëteit, juichen wij toe. Reeds eerder is al eens gesproken over een jeugdraad. Kan het college ons medede len of er in het komende jaar stappen zullen worden ondernomen tot het vor men van een jeugdraad. SPORT In het Burg. Buiningpark zijn in dit jaar 3 tennisbanen aangelegd waarmede het aantal op 6 is gekomen. Voorlopig is er voldoende accommodatie voor deze tak van sport. Zoals intertijd is medege deeld. zouden deze banen in de winter geschikt gemaakt kunnen worden voor ijsbaan Is het college bekend of zij in deze winter ook als zodanig dienst gaan doen? Ook is voor enige maanden het „Kers- tenssportpark" in Achterveld gepend kleuter en basisonderwijs m 1971 ki worden gerealiseerd. Bijzondere aan dacht willen wij vragen voor de scholen accommodatie in Achterveld. DeR.K ba sisschool is daar al zeer verouderd, al thans een deel daarvan en is dringend aan vervanging toe. Voor zover wij zijn ingelicht, zijn van meerdere lokalen de vloeren zeer slecht Wij willen het col lege vragen al haar medewerking te ver lenen voor een urgentieverklaring voor de bouw van een nieuwe school, ter ver vanging van de oude, Bijzonder ver heugd zijn wij, dat in de bestaande uit breiding al rekening is gehouden voor de bouw van een shool. Dat binnen niet al te lange tijd in Ach terveld gymnastiekonderwijs gegeven ïrae Dankzij de genomen initiatieven door de voetbalvereniging te Achterveld is het clublokaal met kleedruimten gereali seerd In Uw aanmeldingsbrief wordt melding gemaakt van de bouw van een vergroot gymnastieklokaal in Leusden- centrum. Onze fractie zou het zeer toejuichen als in 1971 met de bouw al een aanvang kon worden gemaakt, te meer omdat er in onze gemeente een grote behoefte bestaaat aan een gelegen heid voor de beoefening van de wedstrijd sport. Wij zijn blij dat het college de plannen van de voetbalverenigngRoda '46 om over te gaan tot het bouwen van een clublokaal nauwlettend volgt. Wij zou den het college nog eens in overweging willen geven nog eens te onderzoeken of financiële steun in het komend jaar mogelijk zal zijn. Laat het budget het toe, dan zouden wij deze steun zeer op prijs stellen. Kunnen wij in 1971 de toe gezegde sportnota verwachten, temeer nu een ambtenaar voor de jeugd- en sportzaken is aangesteld? MUZIEKONDERWIJS Onze fractie heeft met enige bezorgd heid de stijging gezien van het subsidie bedrag dat nodig is om het tekort bij het muziekonderwijs te dekken. Als de stij ging in deze lijn doorgaat, verontrust het ons wel. Het muziekonderwijs op zich juichen wij toe. Wij menen echter, dat dit onderwijs niet verder mag gaan dan het algemeen vormend onderwijs Is het college bekend of het bestuur van de muziekschool al pogingen heeft aange wend zich aan te sluiten bij een streek- muziekschool Deze voorwaarden zijn gesteld bij het verlenen van de subsidie aan deze school PARKEERPROBLEMEN Mijnheer de voorzitter, wij willen graag de aandacht van het college vragen voor de parkeerproblemen die zich voor doen bij het Hervormd centrum en de R.K.Kerk in Leusden-centrum De parkeergelegenheid is hier ten ene male onvoldoende. Kunnen wij spoedig het rapport - dat reeds eerder is toege zegd - verwachten betreffende de oplos sing van de verkeersproblemen in de bebouwde kern in Leusden-centrum en leusden-Zuid? Gaarne willen wij nog even Uw aan dacht vragen voor de gevaarlijke situatie op het kruispunt Locknorsterweg - Dode- weg en de Arnhemseweg. Kunnen wij verwachten dat zeer binnenkort dit kruis punt wordt verbeterd? Wij zijn bij zonder blij met de aanbieding van de wegennota en de investeringsnota. Het zal straks nog moeilijk te beslissen zijn, waaraan men zijn prioriteit moet geven Mijnheer de voorzitter als slot van onze beschouwingen willen wij het colle ge danken voor het gevoerde beleid. Wij nopen dat het college met haar nieuwe voorzitter op dezelfde weg zal voortgaan. Wij wensen het college voor het komende jaar veel kracht en wijsheid en Gods onmisbare zegen toe. kan worden stemt ons tot vreugde, om dat dit in een grote behoefte voorziet In de scholennoia is voor Leusden-zuid een gymnastieklokaal gepland in 1974. Wii willen het college vragen alles in het werk te stellen hiervoor eerder een urgentieverklaring te krijgen, omdat in deze wijk ook een grote behoefte is aan een dergelijk lokaal. Onze fractie acht het wenselijk dat de scholenbouw gelijke tred houdt met de woningbouw en hopen dat het college zal STOUTENBURG - „Hee daar heb je van Heilsje uit de Kopermolen, jong ar doe je goed aan" Zo is de verwel- >ming die mij ten deel valt in het gast- ije huisje van de familie Broekhuis, maal Zuid 42 in Apeldoorn waar mij oude veldwachter Hendrik Kuyt - te- in de 90 jaar al - opwacht; in het huis van zijn dochter Fie. *Jee maar zie je, hoe gaat het er mee ng" ja de oude heer Kuyt heeft zijn irsens nog aardig goed bij elkaar, hij t.nog kaarsrecht in de stoel, een lan- statige man, maar helaas zijn benen illen niet meer Aan de wand van de kamer hangt prachtige uitgewerkte kruithoorn Ja die heeft mijn vader ontvangen bij jn 50 jarig ambtsjubileum zegt de inkbare Hendrik die zichtbaar blij is it iemand uit zijn oude streek hem is imen opzoeken. Grootvader IJbert Kuyt heeft gewoond de "Paasmaandag" een kleine boer- Kloeninkje waar nu in 1970 woont de milie Gijs Steenbeek. Toen in 1833 eneer Anthony van Luden de heer- jkheid kasteel Stoutenbure kocht met tarbij alle bossen en landerijen en hoeven Groot en Klein Stou- nburg werd IJbert er bosbaas. Hij is overleden zo tegen 1890. Zijn ion Petèr trouwde met Cornelia Jo- inna Christina van Ingen van hoeve De Brom" onder Barneveld. Men woonde op "Nieuw Honthorst" waar nu de familie Kees Meerveld woont en van de schamele winst van vier koetjes (dat was al veel voor die tijd) een paar varkens en een stuk of wat kippen moest het gezin leven, er kwamen tien kinderen. Gelukkig kreeg Peter Kuyt zijn benoeming tot veldwachter in 1858, daarvoor'" was er ook een veldwachter daarvoor was er ook een veldwachter geweest, en het was er nodig want de stropers mochten niet aan het vele wild van de hoge heren komenDe nieuwe veldwachter kreeg het al direct druk want de zoon van Anthony van Luden - meesier in het Recht, meneer Johannes van Luden - liet een nieuw "kasteel" (niet het huidige) bouwen en ook daar moest oog op worden gehouden. Het le verde in elk geval voor de veldwach ter af en toe een kwartje en een kar- revracht kapotte Valkse turf op, zeer welkome gaven want het salaris van de veldwachter was zes gulden per week Proces verbaal opmaken kwam niet voor want Peter kon amper schrij ven en in plaats van een proces verbaal opmaken werd zonodig de gummiknup pel maar eens getrokken, iets wat ech ter weinig is voorgekomen, maar het gebeurde wel eens Als gemeentebode moest hij bij de men sen opschrijven of ze een hond hadden want een loslopende hond kostte e'én gulden belasting en een vaste hond 50 cent belasting, niet geringe bedragen, daarom lagen alle honden ook vast aan de ketting. De brievenbezorging van de ge meente liep ook al via de veldwach ter-gemeentebode die dan ook minstens drie keer in de week naar Achterveld, liep, dan weer terug door het Mussendorp naar het gemeentehuis op Hamersveld, vijftig jaar ging dat zo: meer dan 85000 kilometer te voet! In 1908 was hij vijftig jaar veldwachter en dat hij een goed geziene mens was bleek wel overduidelijk wat de arme gemeentena ren hem als geschenken aanboden. Nu hangt er nog de prachtige kruithoorn "aangeboden door de ingezetenen der gemeente Stoutenburg aan P Kuyt Terherinnering Aan Zijn 50 Ja rige Ambtsvervulling 1858' 1908* zo staat het er op de koperen platen waarop ook nog een jachttafereel is afgebeeld. De rondgang van het jubileumcomité was lang niet tevergeefs geweest want er werd van de bijdragen ook nog ge kocht als geschenken een klok, een ka chel en een fiets. Dat was me wat. een fiets- en de goede man met zijn al iets stijve botten moest het fietsen nog leren, het was de vijfde of zesde fiets inde ge meente' Dat gebeurde natuurlijk niet op de Hessenweg dan zag iedereen dat. Dat ging beter in de boslanen van het "kas teel" waar zijn zoons Evert en Hen drik hem met veel moeite het wielrij- den hebben kunnen leren. Vanwege de oude tijd - een uur achter lopend op de stad - was het te gen vier uur al aan het donkeren, dan ging de olielamp op de fiets aan In 1910 brandde onder zeer verdachte omstandigheden het huis af. Kennelijk in brand gestoken door een stroper die misschien eens met de gummiknuppel in aanraking was geweest. Zoon Hendrik wilde mij het nu ni^t vertellen wie de dader dan wel kon zijn. Wanneer de ou de veldwachter Peter is overleden en wie de brandstichter was komt mis schien wel weer naar voren in het volgende verhaal over Hendrik Kuyt, maar eerst moet hij maar eens 100 jaar worden en dat duurt niet zo lang meer. J. M. Schouten ..Niet best, de computer steekt zijn tong uit."

Leusder Krant | 1970 | | pagina 9