V i i V Reinigingsrechten f32,- per jaar en invoering van plastic zakken Achterveld krijgt deze winter weer een ijsbaan Roda-ere haag voor bruidspaar Kreikamp - v. d. Hoef 18 2 x per maand ophalen grofvuil I x per week huisvuil maximum 5 zakken f 150,-- boete voor het kraken lantaarnpaal Leusder Krant ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN AD WISMAN Begroting Leusden goedgekeurd ^xxxxxxxxoooooooooooooooooooooooooc Vrouw bed rei s*d Schaatsplezier aan de Kerkdijk Schade niet gemeld LEUSDER KRANT HUURDEMAN UW SCHILDER prettige kerstdagen eusder Krant JITGAVE: BARNEVELDSE DRUKKER IJ UITGEVER IJ N.V. D I R E K T I E: H. J. HEINE END. REBEL Donderdag 24 DECEMBER 1970 2e jaargang nummer 34 Verschijnt wekelijks ACHTERVELD LEUSDEN-CENTRUM LEUSDEN-ZUID EN STOUTENBURG Redaktie BERT VOS OOK VOOR (Van de redaktie) LEUSDEN - De verhoging van de rei nigingsrechten en van de invoering van plastic zakken, inplaats van emmers, veroorzaakte heel wat protesten en dis cussie. Nadat in november reeds een principebesluit was genomen, waarbij al naar voren was gekomen, dat de raad niet zo gelukkig was met het één maal per maand ophalen van grof vuil, kwam het college vorige week woensdagavond met een nieuw voorstel, waarin voor werd ge steld het grof vuil twee maal per maand op te halen. B en W hadden een kosten- vergelijking gemaakt tussen plastic zak ken en metalen emmers, aan de hand van de huidige begrotings-cijfers en calcu laties. Daaruit bleek, dat indien niet op plastic zakken wordt overgegaan men per aansluiting f 43,10gaatbetalenmetdaar- )ij de jaarkosten voor 2 emmers, f3,90. Totaal f 47,--. Wanneer op plastic zak ten wordt overgegaan wordt dat: per aansluiting f 32,--, jaarkosten voor 160 zakken f 22,-- jaarkosten voor houder van zakken f 2,--. Totaal f56,--. Boven staande berekening toont aan, aldus B en W,dat op basis van een gemiddelde van 2 emmers per week en 3 plastic zakken per week de kosten voor de deelnemers aan le ophaaldienst f 9,-- per jaar hoger comt te liggen waarbij wij evenwel aan tekenen, dat er thans reeds een honderd al gebruikers 3 of 4 emmers per week lanbieden en hiervoor thans resp. f 45,-- >f f 60,-- per jaar betalen. Bovendien is ;ebleken dat bij het ophalen van grof uil nogal eens afval meegegeven wordt, lat als huisvuil is te beschouwen, het- een zou betekenen, dat er meerdere tansluitingen van meer dan twee emmers ;ouden moeten zijn. Degenen, die thans 1 immer per week aanbieden zullen kunnen olstaan met het meegeven van ±60 zak een per jaar, hetgeen betekent, dat le kosten voor plastic zakken slechts 8,75 zullen bedragen. Ten aanzien van le prijs en de distributie van de plastic akken heeft inmiddels een bespreking ilaats gevonden met de commissie voor iet midden- en kleinbedrijf. De kosten ran een set van 20 zakken van een goede waliteit zijn in overleg met deze com- nissie voorlopig bepaald op f2,75, aldus en w in hun voorstel. De heer van Tiel (VVD) had een eigen lerekening gemaakt. Hij vond de verho- ïng wel wat erg drastisch. De heer van Spaendonck (D'66). ,,Ik eb niet zonder verbazing geluisterd naar it voorstel van het college. De totale osten worden door dit nieuwe systeem oger." Hij stelde voor om de jaar- ;osten van de plastic zakken en de hou- ler f 24.--) niet ten koste van de ge- ruiker te laten zijn. waardoor de rei- ugingsrechten op f23,--per jaar komen Verhoging tot de minimum door de re aring gestelde norm van f 28,25 vind ik edelijk. ad ■J De heer Kuijpers (PvdA) De rege ring heeft gevraagd een norm vanf28,25 aan te houden. Het ophalen wordt nu een kostbare zaak f 56 -- is bijna 100 pro cent meer. Wij zouden akkoord kunnen gaan met f 28,25 aan reinigingsrechten per jaar, temeer daar hier sprake is van vermindering van dienstbetoon." De heer van Maanen (AR) vond het maar een moeilijk te verteren zaak Hij was het eens met de heer Kuijpers, ook al achtte hij een bedrag van f 32.-- nog wel redelijk. Die zakken vond hij struikelblokken In het algemeen vonden de raadsleden het dubieus of er voldoende controle kan worden uitgeoefend ten aanzien van de juiste, gemerkte zakken. Misbruik is moeilijk tegen te gaan, vond men. Wet houder van Zandbrink deelde mee, dat niet gewaarmerkte zakken niet zullen worden meegenomen. De heer Kuijpers (PvdA) vond deze daadwerkelijke verho ging een onverkoopbare zaak en stemde namens de fraktie tegen De heer Mande- maker (eveneens PvdA):,,We hebben te maken met een overgang van een met- kostende dienst naar een kosten dekkende dienst De regeringsnorm spreekt echter van een bijdrage in de kosten Die bijdrage is door de regering vastgesteld op f 28.25-- Bij aanvaarding van dit voorstel betalen de gebruikers alle kos ten. Ik blijf bij die f 28,25,-- Ik moet tegen dit voorstel stemmen. De heer van Spaendock (D'66) ver baasde zich erover, dat ondanks het feit, dat b en w toch hebben besloten het grof vuil twee maal per maand op te halen, het tarief van f 32.-- is gehandhaafd ,,Het zou logisch zijn, dat dit bedrag ook wordt verhoogd. Nu dit niet is gebeurd, maak ik hier uit op, dat de berekening toch al aan de hoge kant was." Ook hij stelde voor het op f 28,25 te houden Burgemeester van der Post ..Ge meenten, die op plastic zakken zijn overgegaan, vinden dit een goede ver andering Ook voor de ophalers is het een aanmerkelijke verlichting Sinds de invoering van de plastic zakken is in de praktijk gebleken, dat er ook minder straatvuil op straat terecht komt door baldadigheid van de jeugd Watde scher pe voorwerpen betreft, die kunnen rustig er in gedaan worden. De praktijk heeft geleerd, dat dit niets uitmaakt Wethouder Bijleveld merkte tenslotte nog op, dat de tarieven in de steden in de meeste gevallen gunstiger zullen uit vallen, omdat de stortplaats voor ge meenten als Leusden zoveel verder ver wijderd is, wat kostenverhogend werkt. Een amendement van de heer van Spaendonck (D'66) om de reinigingsrech ten op f 28,25 per jaar te stellen, werd alleen gesteund door de PvdA. Alle an dere partijen stemden tegen. Het voorstel van b en w werd tenslotte na hoofdelijke stemming aanvaard. Alleen PvdA en D'66 stemden tegen. LEUSDEN - Vorige week woensdag avond kwam de raad opnieuw bijeen voor o.m. een puntsgewijze behandeling van de begroting en het behandelen van een aan tal begrotingswijzigingen en subsidie- voorstellen. De puntsgewijze behandeling van de begroting werd in een voor de raad Leusden ongelooflijk snel tempo afgehan deld. De PvdA stemde tegen de hele be groting., de heer van maaren (AR) was tegen het hoofdstuk jeugdzaken, vooral ten aanzien van de huren voor de betref fende jeugdaccommodaties. De andere partijen konden zich met de begroting verenigen. ►OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOÖOOOOÖÖ II.WK \A\ Di: BE VOLK IX fï Langs deze weg wil ik, mede namens mijn vrouw, iedereen hartelijk dank zeggen voor de bijzonder prettige ontvangst op 1 december j.1. vóór, tijdens en na mijn installatie tot burgemeester van de gemeente Leusden. Door al die vele gelukwensen, bloemen en geschenken werd deze dag voor ons extra fees telijk. Mr A. H. Van der Post Burgemeester van Leusden LEUSDEN - Op woensdag 16 december j.l vond om drie uur in het gemeentehuis te Leusden-Centrum de huwelijksvol trekking plaats tussen de heer Wim Krei- kamp en mej. Adri van der Hoef In de voetbalwereld van Leusden Zuid en Centrum is de heer Kreikamp geen onbekende, want sinds de oprichting van RODA in 1946 is hij nog altijd bizonder aktief in deze voetbalvereniging. En wel aanvankelijk vele jaren als eerste elf talspeler, later als jeugdcommissie- en bestuurslid Nog steeds trekt hij er elke zaterdag met één der jeugdelftallen op uit om als leider zijn jongens terzijde te staan Daarnaast heeft de heer Kreikamp in de voetbalwereld spreekt men van onze Willem", in de loopder jarenvele verenigingskarweitjes opgeknapt Het was daarom geen wonder, datde man, die in de loop der jaren zoveel jeugdspelers terzijde had gestaan bij hun eerste stap- )en op de groene weide", nu juist door sijn pupillen bij zijn eerste stappen op iet huwelijkspad werd begeleid Dit geschiedde dan ook woensdagmid- lag door een opgestelde erehaag van Ro- laspelertjes die voor het bruidspaar stond opgesteld bij de ingang van hetge- neentehuis te Leusden-Centrum. ACHTERVELD - De Achterveldse jeugd, in het bijzonder de schaatsjeugd, kan de komende winter welgemoed en met een gerust hart afwachten. Voor het eerst sinds vele jaren zal Achter veld deze winter namelijk weer overeen ijsbaan beschikken. Deze baan is gele gen aan de Kerkdijk. Het is het voor malig oefenveld van de Sportvereniging Achterveld. Een prettige bijkomstigheid van het in gebruik nemen van het Kers- tens-sportpark dus. Met de werkzaamhe den is zaterdag j.l. reeds een aanvang gemaakt. En als deze krant verschijnt is waarschijnlijk de baan door de brand weer al onder water gepompt. Initiatiefnemer van het plan om in Achterveld een ijsbaan te realiseren is de heer J. Ochse, sinds ongeveer twee jaar inwoner van Achterveld Afkomstig uit het waterrijke gebied van Bennebroek aan de rand van de Haarlemmermeer, was hij in zijn jeugd - en ook nu nog - een verwoed schaatsenrijder Dat hij het ontbreken van een ijsbaan in Ach terveld als een groot gemis voelde, spreekt welhaast vanzelf Maar het ge wriemel op het kleine vijvertje aan de Pater Stormstraat, vorig jaar winter, gaf de doorslag aan het plan. hier wat aan te gaan doen. Want het vijvertje was niet alleen veel te klein, maar dooi de diepte en de wakken aan de uitein den ook gevaarlijk. En thans is het dan zover. Tezamen met de heer C. van Mar wijk, sekretaris van de afdeling jeugd van de sportvereniging Achterveld en ook een groot voorstander van gezonde en sportieve ontspanning voor de jeugd, heeft de heer Ochse de nodige voor bereidende werkzaamheden verricht. Het allereerst noodzakelijke gesprek met de eigenaresse van het terrein, mevrouw H. C. Schouten- van Valkengoed verliep zeer gunstig. Mevrouw Schouten toonde zich direct enthousiast over het plan Ook van de zijde van het R.K. school bestuur, de pachter van het terrein werd alle medewerking ondervonden. Ook het gemeentebestuur gaf onmiddellijk al haar medewerking Toen dan ook na enige da gen de toestemming werd toegezegd was dat het sein om onmiddellijk met de werkzaamheden te beginnen. Over enkele dagen zal het veld dus onder water staan, wachtend op de komst van Koning Winter. Of het waterpeil binnen de dammen zich op een constant niveau zal blijven handhaven of snel zal wegzakken is nog onzeker Dit is geheel afhankelijk van de bodemstruc tuur ter plaatse Zakt het water niet te snel, dan is de capaciteit van de beschikbare pomp voldoende het wa ter op peil te houden. Op het terrein is ruimte gehouden om fietsen te kun nen stallen en een keetje of iets der gelijks te plaatsen. Dit laatste voor de toezichthoudend persoon en eventueel voor de verkoop van het ,,koek en zoopie" Het grootste probleem vormt onge twijfeld nu het vinden van personen die bereid zijn op deze baan enig toe zicht te houden De organisatoren hopen, dat er in Achterveld mensen te vinden zijn, die hiertoe, in het belang van de jeugd, bereid zijn. Dat enig toezicht noodzakelijk is, zal voor iedereen zonder meer duidelijk zijn. Men denke slechts aan ongeval letjes die op een ijsbaan nu eenmaal kun nen plaatsvinden. Hoe meer mensen hiervoor beschikbaar zijn, hoe beter. Dan kan er een roulatiesysteem worden gemaakt dat aan de wensen van de .toe zichthouders" kan worden aangepast. Zij die hiervoor interesse hebben kun nen zich in verbindingstellen met de heer J Ochse, Jan van Arkelweg 37, tel 277 Ter bestrijding van de onkosten van verlichting, huur van terrein, pomp. op stal en dergelijke zal een lage bijdrage van de schaatsers worden gevraagd Ge dacht wordt aan betaling van 10 cent op de dag voor de jeugd en 50 cent des avond als de grotere jeugd en de vol wassenen een baantje komen rijden. De organisatoren en diegenen die hun aan deel in de werkzaamheden hebben gele verd doen een beroep op de jeugd om geen rommel, zoals hout, stenen ender- gelijke in het water te gooien En ook, als de vorst is ingevallen, niet de sterk te van het ijs beproeven Dit zou aan de kwaliteit van de baan ernstige afbreuk doen. Een goede baan, zonder uitsteek sels en dergelijke is een veilige baan en dus in het belang van iedereen. 5? boete van f150,-- subs, vijftien dagen. Met deze strafmaat kon de politierech ter zich verenigen; binnen kort zal B wel bericht thuis krijgen dat hij de Staat der Nederlanden een bedrag van honderdvijftig gulden is verschuldigd, bij niet-betaling ,,uit te zitten" geduren de vijftien dagen. LEUSDEN - De negentienjarige J.B. uit Leusden moest zich voor de Utrecht se politierechter mr K.S. Bieger ver antwoorden omdat hij op 27 juni van dit jaar te Amersfoort op de Heiligenber- gerweg met zijn auto tegen een lan taarnpaal was gereden en van die aan rijding geen melding had gedaan bij de politie, zoals hij had moeten doen krach tens artikel 30 van het Wegenverkeers reglement. Hij vond het zelf blijkbaar niet zo erg belangrijk want hij had het niet de moeite waard gevonden om ervoor naar Utrecht te komen In zo'n geval plegen politie rechter en officier van justitie, in dit geval mr Resida, de zaak snel bij ver stek af te handelen Dat gebeurde dan ook nu. Uit de stukken bleek, dat B wel was uitgestapt om de schade op te nemen, hij wis toen zonder meer doorgereden De officier van justitie, die zeer formeel opmerkte, dat ,,de lantaarn paal hem niet in eigendom toebehoorde eiste tegen de Leusdenaar een geld- Finnmark 3. Leusden /centrum (Plan Rozendaal 1 - 2e huis links in dezelfde rij van de modelwoningen, gerekend vanaf de Asschatterweg). Ons telefoonnummer is: 03496-1495. DOE HET ZELF CENTRUM WENST U Commentaren meningen Reacties zijn van harte welkom. HET ADRES IS POSTBUS 67 - BARNEVELD LEUSDEN - De Utrechtse rechtbanK heeft vervroegd uitspraak gedaan in de zaak tegen de 31-jarige Willem Jan L. uit Leusden, die terecht had gestaan terzake twee ernstige feiten: op 1 sep tember zou hij zijn vrouw naar het le ven hebben gestaan en op 3 septem ber had hij zijn huis te Leusden in brand gestoken. Willem L. is veroordeeld tot veertien weken gevangenisstraf met aftrek en tevens een voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering Als ge volg van die uitspraak is hij inmiddels op vrije voeten gekomen en zelfs is hij het land al uit. want hij zou vrij kort na zijn vrijlating weer kunnen varen. Dat laatste kon geschieden door tus senkomst van ds. H J. Romeny ter Haar, die had verklaard voor een on middellijke opvang en tewerkstelling zou kunnen zorgen Overigens had de officier van justitie, mr G W. von Meyenfeldt, ontslag van rechtsvervolging gevraagd en een voor waardelijke tbr op grond van de rap porten van de psychiater, die tot de conclusie was gekomen, dat verdach te in die moeilijk periode begin sep tember nauwelijks toerekeningsvatbaar moest worden geacht. Met die conclusie was ook de raads man, mr G Kramer uit Utrecht, het volkomen eens geweest. Naar zijn oor deel had zijn cliënt ten onrechte ruim drie maanden doorgebracht in voorar rest in het Huis van Bewaring. Hij had dan ook ontslag van rechtsvervolging ge vraagd en onmiddellijke ïnvrijheidsstel- ling. Dat laatste had de rechtbank in eerste instantie afgewezen. Maar er was al een vervroegde uitspraak aangekon digd in het belang van verdachte. Die is er dan gekomen Het effect van de straf komt op hetzelfde neer; al- Leen was de rechtbank van oordeel, dat verdachte toch in zekere h ate wel verantwoordelijk gesteld kon worden voor zijn daden; vandaar de termijn van veertien weken gevangenisstraf, overeenkomende met de periode, die de Leusdenaar al had doorgebracht in voor arrest. Nieuwe bezems vegen sc hoon Vorige weex ainsdag en woensdag be handelde de raad van Leusden de gemeen tebegrotingen 1971 U hebt er heel veel over kunnen lezen in het vorige nummer en ook vandaag. Burgemeester mr. A. H. van der Post hanteerde toen voor het eerst in de de gemeente Leusden de voorzittershamer. In die twee avonden (en eigelijk ook vrijdagavond) heeft de raad hem iets beter kunnen leren ken nen Zonder de kwaliteiten van de heer V. der Post tekort te willen doen, moet ons toch iets van het hart. Het is ons namelijk opgevallen, dat we zelden zo'n ongeïnspireerde begrotingsbehandeling hebben meegemaakt Het feit, dat het vo rige week woensdagavond reeds vroeg allemaal bekeken was, spreekt toch voor zich zelf. Om half elf sloot de heer Van der Post de vergadering, voor een begrotingsvergadering van de raad van Leusden een ongewoon vroeg tijd stip. Het is beslist niet zo dat wij, als verslaggevers, zitten te springen om een ellenlange discussie tot diep in de nacht. Maar als daarvoor in de plaats een vergadering komt, die eigenlijk lus teloos voortkabbelt tot het einde, waar in iedere poging tot een pittige (zij het niet altijd even formele) discussie wordt afgekapt, dan zeggen wij. dan maar lie ver tot midden in de nacht met een raad, die ongebonden in discussie treedt. Bo vendien moet niet uit het oog worden verloren, dat het voor het publiek be langrijk is, dat er vooral levendig wordt gepraat. Dat houdt de belangstelling voor het gemeentelijke gebeuren levend We respecteren uiteraard de motieven van de heer Van de Post voor zijn wij ze van leiding vorige week. Maar het is de begrotingsbehandeling beslist niet ten goede gekomen. Nieuwe bezems ve gen schoon, maar té schoon is ook weer niet goed. Er mag best eens een vuil tje blijven hangen B. en W contra Pvd A Het college van b. en w. heeft vorige week de algemene beschouwing van de PvdA genegeerd. Bovendien werden be langrijke vragen van andere frakties nauwelijks of helemaal niet beantwoord. Dat wekte terecht verontrusting en ver ontwaardiging bij de betreffende frak ties, die veel tijd, moeite en inspan ningen hebben getroost om een zo goed mogelijk gekonstrueerde algemene be schouwing in de kortst mogelijke tijd te maken. Het is - en dat zijn wij vol komen met de heer Van Spaendonck eens een miskenning en een onderwaardering van de raad, die niet op z'n plaats is. Dat de heer Van Tiel (VVD) de han delwijze van de oppositie (het tonen van hun ergenis en het tegenstemmen van de PvdA-redaktie). „paniekvoet bal" noemt en de PvdA beschuldigt van „gebrek aan ondernemingslust" is niet erg galant uitgedrukt en dan zeggen we het nog voorzichtig. De feiten be wijzen wat dat betreft het tegendeel. We weten niet wat de motieven van b. en w. zijn geweest om dit „beleid" te volgen. Maar we vinden het onbeta melijk om, welke fraktie dan ook in de kou te laten zitten. Raadsleden die met hart voor de gemeenteraad zien inzetten voor het welzijn van Leusden, hebben beter verdiend. Ze hebben in ieder geval recht op een volledig ant woord van b. en w. Onpartijdig Burgemeester Van de Post bedankte de KVP voor de lovende woorden, door hen uitgesproken ten opzichte van het werk van het gemeentepersoneel. Dit gebeurde op een onzes inziens zo na drukkelijke wijze, dat de andere par tijen, die ook dergelijke woorden van dank hadden gewijd aan het gemeente- personeel, zich wel behoorlijk voor schut gezet hebben moeten gevoeld. Het kan ui teraard een vergissing zijn geweest, maar dan zou het korrekter zijn geweest, wanneer de voorzitter zich direkt daar na zou hebben gecorrigeerd. Op zich is het niet zo belangrijk, wel belang rijk is, dat een KVP-burgemeester een KVP fraktie op een dergelijke wijze in het zonnetje zet zonder enige re den, hoewel het wellicht niet zijn be doeling zal zijn geweest. V.

Leusder Krant | 1970 | | pagina 1