BEGROTING LEUSDEN Veel kritiek op beantwoording b. w. op algemene beschouwingen CHU-voorstel werd door b. w. overgenomen STRAAT- EN RIOOLBELASTING Leges verordening aangenomen RONDVRAAG DONDERDAG 24 DECEMBER 1970 4 stande dat wij hebben gemeend, om voor hands de kosten van een part-time ad ministrateur niet te moeten subsidiëren Het leek ons juist het overige tekort door een subsidie te dekken, hoewel nog onderzocht zal moeten worden, wat uit eindelijk de doelstellingen zullen zijn van deze muziekschool. Hierover zal na der beraad plaatsvinden met het bestuur. Voorhands lijkt beperking tot groeps- onderwijs om financiële redenen gebo den. Wethouder Bijleveld ging hierna op enkele specifieke vraagstukken in, zoals de door de heer Van Spaendonck (D'66) aan de orde gestelde openheid. ,,Door D'66 is nogal over openheid in het gemeentebeleid gesproken. Men kan zich afvragen of een vroege inbreng wel zinvol is. Als men op een te vroeg tijdstip de bevolking mee laat praten, dan is er de kans, dat we een „Poolse - Landdag" krijgen. Een goede voorberei ding en planning is noodzakelijk. En planning vraagt tijd." Ten aanzien van de aangestipte stag nering in de bouw van Rozendaall,merk te de heer Bijleveld op, dat voorgestel de alternatieve bouwplannen van D'66 nu nog niet aan de orde kunnen komen, maar wellicht beter op z'n plaats zijnwanneer de diskussienota Fase I structuurplan Leusden/C. aan de orde komt. De ver koop, aldus de wethouder, is echter bepaald niet ongunstig, hoewel het jaar getijde hierin uiteraard een rol speelt en het wellicht nog gunstiger zal wor den, wanneer het voorjaar weer is aan gebroken. Wethouder Bijleveld betreur de eveneens het gemis van een postkan toor in Leusden/Zuid, maar pogingen van de gemeente om een dergelijk kantoor (tje) ondergebracht te krijgen in het win kelcentrum, zijn gestrand, omdat de PTT daar niet aan wil beginnen. Wethouder Van Zandbrink (KVP), Burgemeester van der Post ging ver volgens in op enkele vragen gesteld in de beschouwing van de AR. Hij meende, dat de genoemde cijfers ten aanzien van de straat- en rioolbelasting anders ge- interpreteerd dienden te worden. De heer Van Zandbrink was het niet eens met de mening van de heer Van Maanen (AR) ten aanzien van het Jeugd beleid. De heer van Maanen vond de huren van de accommodaties te laag. Wethou der van Zandbrink- ,,Ten aanzien van De Til en de Grote Kuip bevinden we ons momenteel in en interim-periode. In 1971 moet er nog een verbouwing plaats vinden. Daarna kan een behoorlijke ex- ploitatieopzet mogelijk worden met vast stelling van reële huren. De wethouder zei verder, naar aanlei ding van een vraag van de CHU, dat er veel overleg is geweesi over een cen traal alarmnummer, zowel in regionaal verband als in de stuurgroep van de provincie. Ten aanzien van de kengetal len in de gemeente: ,,In de komende uit gave van het telefoonboek zullen alle nummers van de gemeente Leusden te vinden zijn onder de naam Leusden. met uitzondering van Achterveld De ver schillende kengetallen blijven echter be staan, zolang de telefooncentrale nog niet zodanig is uitgebreid, dat met één net nummer samen met Amersfoort kan wor den volstaan." De verschillende alarm nummers van de verschillende diensten (brandweer, politie etc) De bewoners zullen binnen afzienbare tijd een kaartje ontvangen, waarop deze nummers staan vermeld. Het ligt bij de drukker. Ten aanzien van een medisch centrum merkte de wethouder op, dat volgens zijn informatie reeds overleg tussen de verschillende kruisverenigingen plaats vond om deze zaak te bekijken. Ook Achterveld zou in dit overleg zijn betrokken. Wethouder Bijleveld ten aanzien van een spoedige uitbreiding van het win kelcentrum De Biezenkamp.- ,,Ik ben het eens met de CHU dat er zo spoedig mo gelijk een uitbreiding van het winkel centrum zou moeten komen, maar het is beslist nog geen haalbare kaart. Hier spreken harde cijfers een woordje mee. Er staat namelijk vast hoeveel winkel ruimte verantwoord is bij een bepaald aantal inwoners. Zoals de zaken nu lig gen, betekent dit, dat er van uitbreiding nog geen sprake kan zijn. Gedeeltelijke uitbreiding is bouw-technisch niet te realiseren. De ontwikkeling zal in de praktijk gevolgd moeten worden. De voetgangerstunnel, die de CHU voorstelde onder de Asschatterweg door als verbinding tussen Rozendaal I en het winkelcentrum, behoort niet tot de mogelijkheden en is eigenlijk ook niet nodig. De Asschatterweg krijgt in de toekomst niet zoveel verkeer te verwer ken, dat uit oogpunt van verkeersvei ligheid zo'n kostbare voorziening getrof fen zou moeten worden. Overigens wil ik hier nog wel even stellen, dat het alles behalve gemakkelijk is voor bejaarden om van zo'n tunnel gebruik te moeten maken". Burgemeester van der Post beant woordde de vragen, gesteld in de alge mene beschouwing van de P v.d.A. (Van de redaktie). LEUSDEN - Vorige week dinsdagavond nadat de verschillende woordvoerders der partijen hun algemene beschouwingen hadden gehouden op de gemeentebegro tingen 1971, was het woord aan het col lege van b. en w. die hierna onmiddellijk antwoordde op de in de beschouwingen ge stelde vragen. Burgemeester mr A. H. van der Post, die voor het eerst de voorzittershamer tijdens een openbare raadsvergadering in Leusden hanteerde, nam het algemene deel voor zijn reke ning. Hij zei het volgende: ALGEMEEN De tijdige aanbieding begroting is ten dele afhankelijk van gegevens, die verschaft dienen te worden door hogere overheden, welke gegevens doorwerken in de gehele begroting. Reden waarom deze niet op een vroeger tijdstip kan worden afgerond. Hoe later tijdstip van samenstelling hoe reeëler de ramingen zullen zijn. Met inachtneming van het bovenstaande zullen wij er naar streven de begro ting zo tijdig mogelijk aan te bieden. Overigens is het zo, dat voor degenen die ingewerkt zijn in de begrotingspro- blematiek een termijn van vier weken niet te kort behoeft te zijn. FINANCIËLE PARAGRAAF a. Lasten-verzwaring voor de huidige bewoners Splitsen in rechten en belastingen. Wat de rechten (i.e. retributies) betreft, zijn dit vergoedingen welke betaald dienen te worden voor verleende diensten en ongeveer kosten-dekkend dienen te zijn, in het algemeen niet op de algemene dienst dienen te drukken en dientenge volge regelmatig dienen te worden aan gepast Wat de belasting aangaat kan worden gezegd, dat hier sprake is van een aan passing als gevolg van geldontwaarding en prijsstijgingen Dit is ook de motive ring van het Departement van Financiën en Binnenlandse Zaken bij het stellen van de minimum-normen. Wat de straatbelasting betreft, die naar raming op een gemiddelde uitkomt van 24,88% in plaats van de minimum-norm van 23% kan worden opgemerkt dat b. en w. niet doelbewust bovendit minimum heeft willen uitgaan, doch dat het hier meer betreft een technisch financiële aangelegenheid om de meest ingewik kelde breukgetallen van de heffingsper centages te vermijden. b. Aard van het tekort Wij blijven de mening toegedaan, dat hier geen sprake is vaneen structureel tekort. In de eerste plaats willen wij er nog maals op wijzen, dat belastingverhogin gen tot de minimum-normenals normaal moeten worden beschouwd en dat men dus. wanneer men wil spreken over een structureel tekort, de opbrengst van de ze verhogingen zal dienen worden afge trokken van het totale tekort van f 163 500,- De vraag blijft dan over of het reste rend tekort van f 112,750,-nog een struc tureel tekort is. In dit verband zijn bij de algemene beschouwingen vragen ge steld in hoeverre de achterstand bij het gereedkomen van de geplande woning bouw 1970 van invloed is geweest op het geraamde tekort voor 1971. Hiertoe is door ons de navolgende be cijfering opgesteld: Aantal woningen dat naar verwachting op 31 december 1970 gereed zou moeten zijn: Bestemmingsplan Rozendaal 1 80 Bestemmingsplan Rossenberg 1 120 200 Ai Naar schatting gereed laatste kwartaal "70 10 190 Werkelijk gereed gekomen woningen tot 1 10.70 50 Minder gereed gekomen woningen in 1970 140 Lager aantal inwoners geschat op 140 x 3 is 420 Algemene uitkering uit het Gemeente fonds: Mindere raming voor 1971 (420 x f59,- x 2 36 is 158.480,80 Verfijningsuitkering uit Gemeentefonds i.v.m. onge woon bevolkingsverloop. Voor uitkeringsjaar 1971 moet vestigingsoverschot 1968, 1969 en 1970 mini maal 12% van aantal in woners per 1 jan 68 zijn, te weten 12 van 8866 is 1064 Vestigingsoverschot 1968 510, 1969. 333, 1970 geschat 60, totaal 903 (minder dan 1064, dus géén uitkering). Uitgaande van een vestigingsoverschot van 300 fin getal van 420 een aantal verhuizingen bin nen de gemeente) zou de verfijningsuitker^ng voor 1971 bedragen f2.34 per inwoner (10290 maal) is f24.078,60 STRAATBELASTING Lager te ramen op brengst 120 woningen met een belastbare opbrengst gebouwd van gemiddeld 200 is totaal 24000 tegen een een percentage van 22 is f 5.280,-- Rioolbelasting Als straatbelasting f 5.280.— Grondbelasting 160% van 4.86 x f24 000,- f 1.860. Personele belasting 120 x f50,- f 6.000.— Totaal naar schatting een lagere raming voor 1971 van f 100.979,40 Wanneer men bedenkt dat het geraam de tekort van f 112.750,- in werkelijk heid aanmerkelijk minder zal zijn we gens bespaarde renteverliezen dan is het duidelijk, dat bij een niet stagnering Burgemeester Van der Post. van de woningbouw het tekort op deze begroting niet zou zijn ontstaan Er is bij de algemene beschouwingen opge merkt, dat er geen ruimte is voor extra investeringen, die vooral de huidige be woners ten goede zouden komen, hetgeen in wezen zou inhouden, dat de huidige bewoners de lasten zouden dragen van de bewoners van de toekomst Wij menen dit verwijt ten stelligste van de hand te moeten wijzen. Er mag immers toch wel eens duidelijk worden gesteld, dat de ingezetenen van Leusden als gevolg van de ontwikkeling der gemeente sedert 1963 op het gebied van o m. recreatie, sport en onderwijs ruimschoots vruch ten hebben geplukt van de snelle groei. Dank zij het aandeel, dat de nieuwe inge zetenen via de door hen te betalen grond prijs, in de inkomsten van het grondbe drijf hebben geleverd en nog bij de ont wikkeling van de le fase van Leusden (centrum) zullen moeten bijdragen, kon den deze ingezetenen mede profiteren van een sportvelden-complex annex zwembad, een vrijwel algehele vernieu wing van het zeer verouderde scholen bestand in deze gemeente, alsmede de totstandkoming van nieuwe kruisgebou- wen, waar anders in jaren nog geen sprake van had kunnen zijn Zelfs diende voor de bouw van het zwembad te worden geanticipieerd op inkomsten van het grondbedrijf, welke door de nieuwe be woners van Leusden (centrum) eerst bij de koop van gronden in de eerste fase zouden worden opgebracht Mede dank zij een gunstige liquiditeits- positie als gevolg van de uitkomsten van het grondbedrijf kon een gymnastieklo kaal te Achterveld ter hand worden ge nomen. c. Ten aanzien van extra bijdragen van de provincie in de hoge ontwikke lingskosten van de gemeente zij ver meld, dat reeds tweemaal een dergelijke bijdrage is aangevraagd, doch dat hier op afwijzend werd beschikt Voor de aan vraag om een „werkkapitaal" geldt hetzelfde Krachtige pogingen onzerzijds om een gunstige beschikking te krijgen zullen met grote aandrang worden voort gezet. Het is verheugend uit de verschil lende algemene beschouwingen te ver nemen, dat de raad in grote trekken in- stemd met het beleid van het college t.a.v de openheid van bestuur Even tuele nieuwe ontwikkelingen op dit ge bied zullen door het college nauwlet tend in de gaten worden gehouden. EEMLAND De vraag welke werkwijze en struc tuur het Eemland-orgaan in de toekomst zou dienen te hebben, vormt thans on derwerp van beraad in het college. WONINGBOUW Met betrekking tot de woningwetbouw wil het college ten overvloede opmer ken, dat uiteraard getracht zal worden een zo groot mogelijk contingent te ver krijgen teneinde de heersende woning nood te lenigen. JEUGDBELEID In dit jaar hebben vffprekken plaats gevonden over een coördinatie van het jeugdwerk. Het college is doende te be zien of de vorming van een jeugdraad in dit kader het komende jaar mogelijk is. DISCUSSIE-NOTA FASE I EN DISCUSSIE-NOTA WEGEN Het ligt in het voornemen deze nota's in het eerste kwartaal van het komende jaar in de raad te behandelen. In de eerstgenoemde nota zal ook aan de orde komen de door u gevraagde planning van de woningbouw. HUISVESTING ONDERWIJZEND PERSONEEL In het belang van een goede en onge stoorde voortzetting van het onderwijs speelt de huisvesting van het onderwij zend personeel van de Leusdense scho len een grote rol. Uit dien hoofde kent het college een zeer hoge prioriteit toe aan de oplos sing van deze huisvestingsgevallen. DE MUZIEKSCHOOL De door ons voorgestelde subsidie voor de muziekschool Leusden is geba seerd op het tekort van de begroting van de muziekschool, zoals die aan ons werd voorgelegd in juli 1970, met dien ver (Van de redaktie) LEUSDEN - Het door de CHU naar voren gebrachte voorstel en gesteund door D'66) om het tarief van de riool belasting te verlagen, heeft succes ge had. Na een dag hard cijferen, aldus wet houder Bijleveld vorige week woensdag, in de raad Leusden, is het mogelijk ge- bleken om het percentage iets te laten zakken en wel tot een gemiddelde van 23,2 procent van de kadastrale opbrengst (of geschatte opbrengst). Voorgesteld was 20 procent voor een opbrengst van minder dan f 200,--, dit wordt nu 18 procent. Van 200,-- tot f 1000,-- was voorgesteld 26 procent, wordt 22 pro cent. Boven f 1000,-- opbrengst was 33 procent, blijft 33 procent. Dit betekende echter een verminderde opbrengst vanl f 8763,70. Om dit op te kunnen vangen wordt het riool-aansluitrecht verhoogd. Voorgesteld was f 50,-- per aansluiting, dit wordt nu f 60,--. De heer van Tiel (VVD): .Ik had een uitgebreid betoog klaar liggen, maar die kan ik nu gelukkig in de prullebak gooien Ik ga akkoord met dit voorstel De heer Van Woudenberg (CHU) was blij, dat het voorstel van zijn fraktie was overgenomen. De heer Van Spaendonck (D'66):,, Dit is een geslaagde politieke manoeuvre. Ik vind het wel merkwaardig, dat de heer Bijleveld gisteren niet over alternatieve plannen wilde spreken, omdat de eigen voorstellen juist waren Nu komt het college toch met een alternatief plan. Ik ben overigens blij dat het er is ge komen en ik kan me er wel mee ver enigen. De heer Mandemaker (PvdA) vond, dat met riolering een allesom vattend stelsel wordt bedoeld. Hij achtte het niet juist om bij gescheiden aanslui tingen een dubbqle verhoging aan te vra gen dus f 20.--) en hij vond f 10,-- vol doende. De heer Bijleveld was het daar niet mee eens. ,,Er wordt duidelijk be doeld ELKE aansluiting zo stelde hij Burgemeester van der Post: ,,De redakteie van dit artikel zullen we nader bekijken Mocht blijken, dat een verkeer de conclusie mogelijk is, dan zal dat ge wijzigd worden Van Woudenberg (CHU). De heer Mandemaker: „Wat niet weg neemt, dat wij toch tegenstemmen". De heer van Maanen (AR) zei tegen elke be lastingverhoging te zijn, dus ook tegen deze. Het voorstel werd na hoofdelijke stemming aanvaard. -"«0 Wethouder Bijleveld zwaar avondje. ..Rioolbelasting is bij gescheiden stel sel niet dubbel, wat dat betreft hebt u dus een verkeerd inzicht. Alleen het eenma lig aansluitrecht wordt dubbel berekend. Bij de reinigingsrechten is beslist geen sprake van verminderde dienstverle ning". Voor de rest werd er, zoals we vorige week reeds schreven, niet over de P.v.d.A. beschouwing gepraat. De heer Bijleveld beantwoordde de VVD: ,,U stelt voor om een kontaktcom- missie overheid/bevolking in te stellen. We hebben echter een coördinatie-team politieke partijen. De initiatieven van dit team wachten wij gaarne af Het moet niet een door de overheid opgelegd kon- takt worden. Wat betreft de door u voor gestelde onbezoldigde ambtenaren ter bescherming van de natuurgebieden, moet ik u zeggen, dat ik dit een uiterst moeilijke zaak vind. U hebt het niet zo bedoeld, maar dergelijke ambtenaren doen al gauw aan een soort burgerwacht of nationale garde denken. De mogelijk heden zullen echter toch door ons beke ken worden. Ten aanzien van een com missie toewijzing woningwetwoningen, hiermee zijn we-druk bezig, maar het is een enorme taak en we zullen blij zijn als we hier de goede mensen voor kunnen vinden. In het plan De Wetering zullen wonin gen in de premie-sector worden gebouwd, deels premie-huurwoningen Burgemeester van der Post aan de KVP- ,,Er is een bouwvergunning ver strekt aan de PTT. Na de winter kan met de bouw van een postkantoor in Leus den/centrum worden begortnen." De voorzitter zei het toe te juichen, wanneer een beperkt aantal bejaardenwoningen in Achterveld gerealiseerd zouden kunnen worden. De gemeente zal haar medewerking verlenen aan het verkrijgen van een urgentieverklaring voor de bouw van een R K. basisschool te Achterveld, evenals zij zal bevorderen, dat Leusden/Zuid de beschikking zal krijgen over een gym nastieklokaal. Bij de aanleg van ten nisbanen is rekening gehouden met de mogelijkheid er een ijsbaan van te maken. De Sportstichting zal de exploitatie van deze ijsbaan ter hand nemen. Gemeen tewerken zal in technisch opzicht bij stand verlenen. Zij bestudeert de mo gelijkheden. Er is tevens een aanvraag binnengekomen voor een ijsbaan in Ach terveld. Het rapport over verkeerspro blemen kunt u in januari verwachten De heer van Spaendonck (D'66) stelde hierna voor de vergadering te schorsen „om even de benen te kunnen strekken". Na een half uur heropende burgemees ter van der Post de vergadering. Het woord is aan de heer van Spaendonck D'66): ,,lk ben thans verontrust en te- eurgesteld in de beantwoording van het college. Ten opzichte van vorig jaar is hier duidelijke sprake van een grote ach teruitgang. Want wat doet b. en w.? Zij lichten de meest onbenullige vragen uit de beschouwingen om te beantwoorden en doen dat zeer uitgebreid. De belangrijke vragen en problemen komen niet aan bod. Eén keer per jaar, tijdens de behan deling van de begrotingen, gaat het er om, dat b. en w. haar beleid presenteert en verdedigt. Tot nu toe hebt u geen en kele visie gegeven op de algemene be schouwingen. Onze beschouwingen zijn met veel zorg en inspanning gemaakt De wijze waarop u dit alles afdoet, betekent een onderwaardering en miskenning van de raad. U zegt totaal niets op alle be langrijke punten. Als u denkt met een marionettenraad te doen te hebben, bent u toch wel abuis. Persoonliik zal ik er tenminste voor zorgen, dat er flink aan de touwtjes wordt getrokken. Ik vind het verder merkwaardig en vreemd, dat u de KVP zo nadrukkelijk bedankt voor de lovende woorden die zij in hun algemene beschouwing richtten aan het adres van het gemeentepersoneel Meneerde voor zitter, alle beschouwingen bevatten der gelijke woorden van dank" De D'66- woordvoerder ging verder nog in op tal van punten, die volgens hem niet door b. en w. waren beantwoord. ,,Als u op vragen wilt ingaan", zo besloot hij, ,,neem dan de belangrijkste,, zou ik zo zeggen, nadat hij een passage uit het VVD-verkiezingsprogramma had voor gelezen, die ook reeds door de P v.d.A. in haar algemene beschouwing was aan gestipt. De heer Van Maanen (AR) vond het eveneens een zeer teleurstellende avond. Hij hoopte, dat b. en w nog wat achter de hand had en dat hij te vlug zou zijn met zijn kritiek. De heer van Maanen miste in de beantwoording vanb enw. de antwoorden op zuivere beleidsvragen „Toch zijn de beschouwingen op tijd bij u ingeleverd. Ik heb al heel wat be grotingsvergaderingen meegemaakt, maar zoals het vanavond gaat, is me nog nooit overkomen en ik werk al heel lang in de raad. Heel vroeger, toen er nog geen algemene beschouwingen wer den gehouden, toen was het nog erger" Hij somde op, op welke vragen hij geen antwoord had gekregen Ook de heer van Woudenberg (CHU) was teleurgesteld. „Ik vind de beant woording wat summier" stelde hij voor zichtig, „maar", zo veronderstelde hij, „de kracht zal wel in de tweede instan tie liggen Hij vond het in tegenstel ling tot de heer Bijleveld wel degelijk nuttig dat er een voetgangerstunnel op de Asschatterweg komt „Als u zegt dat het een te dure zaak is, moet u straks ook niet met een voorstel ko men voor stoplichten, want dat is ook kostbaar." De heer Kuijpers (P.v.d.A.) spen deerde niet veel woorden meer. Hij had op zijn welgeteld 20 vragen, gesteld in de algemene beschouwing, geen enkel ant woord ontvangen: „Aangezien onze frak tie geen antwoord heeft gehad op de door ons gestelde vragen. De heer Van Tiel (VVD): ,,U hebt op duidelijke wijze aangetoond, dat er geen sprake is van een structureel te kort. In het algemeen ben ik tevreden met de antwoorden, die u hebt gegeven Hij noemde de handelswijze van P v.d.A AR, D'66 en CHU, maar vooral van de socialisten, „Paniekvoetbal" „Het is reeds de tweede maal, dat de P.v.d.A. tegen de begroting stemt en niet mee wil werken. Zij doet dit uit zuiver landelijke motieven Er gaat weinig on dernemingslust uit van deze fraktie. Zij wil niet roeien met de riemen, die we nu eenmaal hebben Ik kan er geen waardering voor opbrengen." Burgemeester van der Post vond het noodzakelijk de vergadering te schor sen, ten einde zich met de wethouders op de antwoorden te kunnen beraden, Dit beraad duurde bijna een uur. Er kon niet veel nieuws worden toe gevoegd aan wat reeds door het college was gezegd Burgemeester van der Post: „Het moet me van het hart, dat hier vragen zijn gesteld, die in de commissie Behandeling Begroting thuishoren We moeten ons meer bepalen tot duidelijke beleidslijnen van de begroting Als we dat niet doen, wekt dat verwarring Wethouder van Zandbrink vond, dat indien de verkeersdrukte op de Asschat terweg na de omleiding het noodzake lijk zou maken, stoplichten beter dan een voetgangerstunnel. Wat het Groene Sterprojekt betreft: „Daar weten we nog te weinig van om er een zinnig woord over te kunnen zeggen, hier of in de agra rische commissie." Wethouder Bijleveld merkte nog op, dat de raad binnekort een voorstel kan ver wachten inzake uitbreiding clubaccom modaties Sportpark. In het ggemeen stelde hij, dat de voor bereiding in tweede instantie wat te haas tig moest gebeuren, waardoor niet vol doende kon worden ingegaan op verschil lende vragen. „Het college," aldus de wethouder, „heeft op duidelijke wijze aangetoond, dat er geen structureel te kort is, er is ook geen sprake-van on evenredige lastenverzwaring van de be woners. We zullen opnieuw proberen om alsnog extra uitkeringen te krijgen. Voor de rest zijn we van mening, dat we vol doende antwoord hebben gegeven op alle vragen, zodat ook niet in hoeft worden gegaan op alternatieve voorstellen." En daar kon de raad het voorlopig mee doen. Omstreeks half twee sloot burgemeester van der Post de vergade ring. De behandeling van de begroting werd de volgende avond, woensdag, voortgezet. Hiervan vindt u elders in dit nummer een verslag. (Van de redactie) LEUSDEN - De nieuw voorgestelde legesverordening van de gemeente Leus den, met daarin verschillende verhogin gen, was voor de heer van Spaendonck (D'66) vorige week woensdagavond aan leiding om er nader op in te gaan. Met name de leges voor het verkrijgen van raadstukken, structuurplannen e.d. lag hem zwaar op de maag. „Op die manier bevorderen we de openbaarheid niet. De prijzen zijn veel te hoog. Het lijkt mij voldoende, wanneer alleen depapierkos- ten in rekening worden gebracht". Hij vond deze prijzen niet aanvaardbaar. Burgemeester van der Post „Wat dat betreft denken we verschillend. We zeggen toch ook niet tegen een bus chauffeur: De bus rijdt toch, neem me maar gratis mee!" Daar komt u de bus niet mee in. E wat die openbaarheid betreft: alle voor het publiek bestemde stukken liggen gratis ter inzage op het gemeentehuis De heer van Spaendonck vond dergelijke hoge leges in strijd met het beleid voor openbaarheid, wat de ge meente tot nu toe heeft gevoerd. Hij stemde dan ook tegen de desbetreffende onderdelen in de verordening. De PvdA stemde tegen het gehele voorstel. (Van de redaktie) LEUSDEN - In de rondvraag van de raadsvergadering van vorige week woensdag stelde de heer Huurdeman (KVP) voor om een gedeelte van het ge schenk van Eurowoningen f 5000,--) te besteden voor de nog in te stellen Jeugdraad. Het voorstel zal kunnen wor den bekeken zodra de besteding van dit geld in de raad aan de orde komt, aldus b en w. De heer Ossendrijver (KVP): „Verschillende gemeentewoningen heb ben dringend een kwastje verf nodig." Wethouder van Zandbrink deelde mee, dat er een planning is opgesteld, waarin dit zal moeten gebeuren. Burgemeester van der Post besloot de vergadering met een kort slotwoord. „Er is vanavond enkele malenopgemerkt.dat ik te straf of te formeel de vergadering zou leiden. Dat is echter helemaal niet mijn bedoeling. Maar het is echter wel zo, dat het voor een burgemeester, die voor het eerst in de problematiek van een voor hem onbekende gemeente duikt, bijzonder moeilijk isom iets van eendis cussie te begrijpen, als die niet ingoede banen wordt geleid. Ik vraag daar graag begrip voor Mijn ervaring is overigens, dat het diskussiëren in instanties de dui delijkheid ten goede komt. Waarbij uiter aard interrumpties toegestaan dienen te worden." Voor een voor een begrotingsavond ongewoon vroeg tijdstip (half elf) sloot voorzitter van der Post de vergadering.

Leusder Krant | 1970 | | pagina 4