Derde lustrumjaar Openbaar Kunstbezit m begin JAN JANSEN Boekhandel VOS i0E£) H. E v. d. HENGEL WOUTJE WACHT OP HET WONDER DOORSLAG PAPIER VOLOP VUURWERK GRATIS OLIEBOLLEN uit eigen bakkerij KLEINTJES Laat ze knallen met oudejaar Bij aankoop van Uw drankei DEZE WEEK IN DE RECLANE 1 fles CHAMPAGNE \an 18.85 voor 15.85 1 fles SCHLORS ROSENSTEIN (Deutscher Sekt) Slijteri-Wijnhandel Hamersvedseweg 56 - Leusden-Centrum Telefoon ;03496) 1259 DONDFRrur. r>F<~FMBFR 1970 Januari 1971 begint de vijftiende jaar gang Openbaar Kunstbezit. De initiatief nemers van destijds - allereerst de beelhouwer Joh. G. Wertheim, de ei- gelijke ..uitvinder" van Openbaar Kunst bezit - zullen wel nauwelijks hebben vermoed, dat hun idee zó aan zou slaan en goed zou zijn voor drie kroonja ren Er zijn nu in totaal zo'n V/2 mil joen reproductiealbums in omloop". Zel den worden ze van de hand gedaan door de gelukkige bezitters en gebeurt dat al eens - door verhuizen naar een kleinere woning b.v. - dan komen er op een advertentie honderden brieven van mensen, die zo graag ook de allereer ste, nu intussen uitverkochte, jaargangen willen hebben De populariteit van Openbaar Kunst bezit is niet verbazingwekkend. Een kunstboek, dat je als het ware zelf verzamelt: de reproducties en teksten worden in een aantal afleveringen per jaar bij de abonnees thuisbezorgd en kunnen dan in een royale linnen be- waarband worden gestoken. Een kunstboek met toelichtingen, die voor iedereen te vatten zijn, die met een beetje aandacht wil lezen. En dan de onwaarschijnlijk lage prijs, door de grote oplage én doordat Open baar Kunstbezit werkt zonder winstdoel, kan een jaargang met 60 superieure kleurenreproducties worden aangeboden voor nog niet eens 15 gulden. De nieuwe jaargang omvat weer een keur van oude en moderne werken: egyptische kunst, Durer, Rembrandt, Frans Hals, Breitner, van Gogh, maar evengoed werk dat zó uit het atelier van tijdgenoten is gekomen; hebben we aan dat laatste niet vooral behoefte - goede zakelijke oriëntatie over het kunst- gebeuren van vandaag9 Op je eigen hout je vind je daarin nauwelijks de weg. En toch is het van belang, daar wél een beetje in thuis te zijn, wantje moet toch aannemen, dat nü levende kunste naars vormen zoeken voor dingen die ook ons betreffen, al kijken we tegen hun werk nog zo onwenning aan. Ook de televisieprogramma's bieden oud en het allernieuwste Er komt een serie programma's over het museum van oudheden in Leiden, over de late mid deleeuwen met, o.a. prachtige miniatu ren; maar evengoed over experimenten waarmee nu kunstenaars bezig zijn, bijvoorbeeld doordat ze met een com puter werken, of niet meer verf, lin nen, brons of steen als werkmateriaal gebruiken, maar de film- of televisie camera Dat alles is terug te vinden in de nieuwe jaargang Openbaar Kunst bezit, die half januari 1971 begint Ook bij de verschillende televisieseries ont vangen de abonnees toelichtingen, die met kleurenreproducties zijn geïl lustreerd. Elke abonnee van Openbaar Kunst bezit krijgt een museumkaart, die hem toegang geeft, gratis of met reductie, tot de vaste collecties van meer dan honderd musea in Nederland en Bel- gie, soms zelfs tot grote tentoonstel lingen - zo betaalden de bezoekers van de Goya-tentoonstelling, afgelopen zomer in het Mauritshuis, maar f 2,50 in plaats van f 4,-- toegang, als ze hun paspoort van Openbaar Kunstbezit konden tonen. Verder bieden op gezette tijden kunst-tijdschriften en musea de abonnees van Openbaar Kunstbezit aanzienlijke kortingen op hun uitgaven; een ..markt" van om en nabij de 100.000 mensen is belangrijk genoeg om iets op de prijs te laten vallen... Wanneer men al deze voordelen bij elkaar optelt, is een abonnement Openbaar Kunstbezit haast voor niets. En dat terwijl je er zoveel genoegen aan beleeft, en er thuis van alles mee kunt doen. Tal van ouders, die graag willen, dat hun kin deren een beetje thuis raken in de we reld, maar die zich op het gebied van DOOR TO DORSSEN-VAN LOON niets om kwaad van te denken, hoor! We waren op het lest als broer en zus voor elkaar." Ze ging op haar tenen staan en kuste hem op beide wangen. ,,Veel geluk, Bob. Feitelijk moest ik boos zijn op je, want je neemt me niet enkel m'n vriendin af, maar bovendien m'n onderkomen, want Woutje zal dit nu wel opdoeken. En ik was hier net zo gewend geraakt Ze slaakte een zucht Ik greep haar arm. ,,Maak je geen zorgen Het flatje is mijn eigendom. Je mag het huren van me. Misschien iets voor jou en Frits. Tegen de tijd, dat wij trouwen, zul je ook wel zo langzamer hand naar het huwelijk verlangen." ,,Dat doe ik elke dag al," flapte Lenie er rnctip »'t Vooruit vtf»rlnnfdpn neem nog een &ii, uan óuik ik in onze piete peuterige bar, want ik wil klinken op jullie geluk." Het werd een latertje, maar dat kon me niet schelen. Elke minuut was een gelukkige minuut. De enige schaduw was, volgens Bob, het feit, dat hij afgekeurd was voor de tropen. Lenie scheen nog nergens van te weten. Ze schrok en kee'f hpm met proteoppnaan ..Waarom? Wat mankeert je?" Hij legde het haar uit in woorden, die ik niet verstond, doch Lenie knikte enkele malen begrijpend. Is dat alles? Zo lopen er honderden en duizenden in de wereld, die met gemak tachtig jaar' en ouder worden." Ik vertelde mijn mening Hoe ik het zag, dat alles een bestemd doel had. Ook het feit, dat hij afgekeurd was ,,Je hebt gelijk," antwoordde Lenie ,,Ik ben wel niet zo godsdienstig als jij, maar zo zie ik het toch ook. Bob, zet die tropen nu maar uit je hoofd. Met Woutje aan je zij heb je een prachtige taak hier En wat dat hart van je be treft geef het maar aan Woutje, die zal er wel raad mee weten." Lenie gaf het sein tot opbreken. De klok wees kwart over één. ,,Wat jullie doen, moeten jullie weten, maar ik ga naar de koffer, kinders Drukke dag gehad en morgen heb ik weer vroege ienst. Ik wil tc8 /el een paar uurtjes dienst. Ik wil toch wel een paar uurtjes slapen." In de gang omhelsden Bob in ik elkaar nog één keer. Bob zei: Morgenmiddag haal ik je af, op je kantoor, gaan we ringen kopen en kaartjes bestellen, goed?" Ik knikte, in-gelukkig, waarna ik met al het vuur, dat in me was, hem kuste. Beneden sloeg de deur in het slot. Ik hoorde hem wegrijden, waarna alles aank zij de contactlenzen ïensiotte had ik toch de man mijner dromen gevonden, stil werd. In de gang bekeek ik mezelf in de spiegel Twee vurige plekken brandden er op m'n wangen M'n ogen schitterden. Nu was ik volkomen ge lukkig. Niets ontbrak er meer. De ge hate pukkeltjes waren weg, voorgoed Mijn toekomstige man zou er wel voor zorgen, dat ze nooit terugkomen En m'n bril had ik ook niet meer nodie. Op licnie vueieu, een liedje neuriënd, draaide ik de deur op het nachtslot en ging m'n slaapkamer binnen. Een week na het verlovingsfeest liep ik op een zaterdagmorgen in de binnenstad om wat boodschappen te halen, toen ik op -een hoek biina teeen een hppr botste Hij nam zijn noed ai en verontschuldig de zich. Terwijl hij zijn woorden prevel de. constateerde ik met een schok, dat Peet voor me stond. Ik lachte en zei: ,.Het is inorde, Peet. We hadden beiden evenveel schuld." Het was een kostelijk moment. Zijn blik werd stom-verbaasd Knippeiend met de ogen keek hij me aan „Nee.. zei hij zacht, ,,dat kan toch niet, of ,,Ik ben het toch werkelijk. Peet ,,Alle mensen, Woutje.. ben jij wer kelijk Woutje Burgenaar?" Ge nietend van het succes, knikte i enkele malen. ,,In levende lijve, Peet.' Nee. Woutje kind. ikstaspra keloos, gewoon sprakeloos ,,Dat was ik anders niet van je ge wend. Hoe is het met Aat9" ,.0, goed, dank je. En jij? Hoe he je dat voor elkaar gekregen9" Hij wee naar m'n gezicht en zonder verder m' antwoord af te wachten, vervolgde hi ,,Dat moet ik weten, dat moeten we eve vieren." Hij wees naar de overkan' „Ginds drinken we een kop koffie Hé is nog wel wat vroeg, maar alia Ik liet me meenemen Een poosje late zaten we tegenover elkaar en rookte een sigaret, in afwachting van de koffie In het kort vertelde ik m'n opname i het ziekenhuis en de behandeling, waar door ik eindelijk van die gehate puistje wera verlost tn als slotstuk heb ik m' bril verwisseld voor contactlezen. Hij staarde me aan Het deed megoec Waarom zou ik niet? Nu was ik mee dan vroeger ïjdel En genoot elke kee weer van het succes, wat ik oogste im m'n leuke gladde toet, zoals ik het en toe uitdrukte „Gewoon fantatisch, wat die dokter met jou hebben uitgehaald. Hier zi compleet een andere Woutje voor m< Zeg, kunnen we dat niet eens op uitge breider schaal vieren? Op een avond bij voorbeeld9 Hier in de stad of ergen anders9 Dat doet er niet toe, voor w< mij betreft. Ik wil je wel halen met d wagen Lachend schudde ik mijn hoofd en tn m'n linkerhandschoen uit, hem devinge met de ring tonend „Het spijt me Pee Ik ben verloofd Binnen enkele maande trouw ik." „En wie is de gelukkige9 Want d; is die man zeker. Beseft hij eigenlij wel goed, wat voor een gelukskind h eigenlijk is, nu hij jouw hart hee gewonnen9" Ik glimlachte trotsenblij. „Volkome) Peet Wij zijn het in elk opzicht volledl met elkaar eens." „Ken ik hem? Is het een uit je vros gere kring9" „Nee, je kent hem niet We zullen ju niuuLiu li cxi mr\x\irt o x uni\ i c-eu prachtig schilderij van A. van Dijck, behorend tot de collectie van het Rijks museum te Amsterdam de kunst wat onwennig voelen, hebben terwille van hun kinderen de reproduc tie-albums op de plank staan Anderen hebben geen aanleiding, zovertedenken- hun gaat het om louter kijkplezier; de kwaliteit van de reproducties maakt dat ruimschoots mogelijk. Weer ande ren gebruiken Openbaar Kunstbezit dank baar als een uitweg uit de radeloosheid van wat ze die-of-die rfü weer met z'n verjaardag (of bij welke andere feestelijke gelegenheid ook maar) moe ten geven. Het is bijzonder eenvoudig, abonnee te worden, of een ander abonnee te ma ken: f 14.90 storten op postgiro 1665, Openbaar Kunstbezit, Amsterdam, met duidelijke vermelding van naam en adres, is voldoende. Dat-is nog minder dan wat 9 pakjes sigaretten kosten. Of je van Openbaar Kunstbezit méér plezier hebt dan van 9 pakjes sigaretten, zal wel een zaak blijven van ja-en-nee Maar dat je lan ger plezier hebt van een hele jaargang prachtige reproducties, is wel zeker Gediplomeerd PEDICU RE. Mevr. Graafland- de Vos, Kon Julianalaan 56, Leusden, tel. 03490-18206. Voor u de foto of FILM CAMERA die u zoekt (kom eens kijken). Foto de Sma len, Korte Gracht 6, A- mersfoort. Voor direct gevraagd FLINKE WERKSTER 1 of 2 dagen per week, v d. Kletersteegs bakkerij, Stoutenburg. Tel 03490 - 21636. HAARWERKEN koopt u bij de vakman. Dus voor uw pruik naar Salon de Coiffure „Geertsema" Snoukaertlaan 26. Amers foort, tel. 03490-13614 Zoekt u een PRUIK die helemaal leeft? Koop dan 'n Christian Dior pruik voor Amersfoort alleen bij Salon de Coiffure „Geertse ma", Snoukaertlaan 26. Amersfoort, tel. 03490- 13614. CHRISTIAN DIOR'S hoogwaardige kwaliteit en onze service maken dat u de beste pruik koopt. Salon de Coiffure „Geertsema", Snoukaertlaan 26, Amers foort, tel 03490-13614. Een goed verzorgde BRUIDSREPORTAGE ook in kleur. Foto de Smalen, Korte Gracht 6, Amers foort. Even bellen 03490- 13536, of 's avonds 10638 en wij komen langs. d f 10.- korting op alle BASTIONBILJARTS, af- 1 gehaald aan de fabriek. U kunt ook 's avonds bij ons terecht. Biljartmakerij E Van Eeken, Hamersveldse- a weg 139, Leusden-C tel j 03496-1558. g t. n v Barneveldse Drukkerij N.V Nieuwstraat 15 Tel 3141 lie een kaart sturen, als het zover is. En vertel nu eens wat over jullie. Hoe is het met je vrouw?" „Aat? O, uitstekend Wat sikkeneurig. We verwachten onze tweede, snap je? Daardoor is ze bij tijd en wijle erg prikkelbaar." „De ups en downs van het huwelijk, beste jongen Doe je haar m'n groeten?" Ik stond op. Hij keek teleurgesteld. „Moet je al weg? Kunnen we niet nog een half uur tje gezellig babbelen?" „Nee, Peet. Ik moet nog boodschappen doen." Ik stak mijn hand uit. „Het beste en groet vooral Aat van me Stuur een geboortekaartje, als het zover is, hè? Kom ik jullie opzoeken. Met m'n verloof de. Op straat dacht ik: hij doet me niets meer. Zo knap als hij is. Zoveel macht als hij tot voor kort op me had. Ik ben volkomen uit zijn ban. Wat een geluk, dat ik mijn heerlijke jongen heb. Een ondefinieerbaar verlangen kwam in me op. Meteen gaf ik er gehoor aan. Die boodschappen kon ik altijd nog halen. Dus liep ik naar zijn huis en belde aan. De huishoudster begroette me vrien delijk. „Meneer zit in de kamer. Hij is net op, want hij heeft bijna de halve nacht in het ziekenhuis doorgebracht." Zijn ogen lichtten op, toen ik binnen kwam. „Dat is een verrassing! Waaraan dank ik de eer op deze vroege zater dagmorgen?" We kusten elkaar, maar ik hield hem vast „Omdat ik nu weet, dat jij blij bent, als je me ziet, onverschillig op welk uur van de dag. Omdt ik nu weet, dat ik dol op je ben en dat geen enkele andere man me meer iets doet. Bob, lieveling, ik houd van je Hij ging zitten en trok me op zijn knieen. Ik vleide me dicht tegen hem aan en zo voelde ik me veilig. En geluk kig Voor altijd. Want het wonder, waar op ik al die jaren gewacht had, was toch gekomen EINDE LUCHTHUILERS KNAL ROMEINSE KAARS PARACHUT MAANRAKET BENGAALSE POTTEN TOVERFONTEIN PIJLEN ASTRONAUT, DONDERSLAG ENZ. Verkoop van deze artikelen uitsluitend op 30 en 31 DECEMBER HESSENWEG 323 - TELEFOON 03425-472 -469 ACHTERVELD - 14 Kappie schold de maat en de meester met hartige woorden uit, totdat de ande re kapitein opstond en ook een woordje zei. „U doet alsof dit uw bemanning is! V zei hij spottend. „Maar u praat tegen mijn bemanning. Ik heb ze zojuist aan genomen en tracteer hen nu op een biertje. Zij varen op mijn schip mee! Dus houdt er mee op u op te blazen ge lijk een kalkoen!" Kappie stond stom-verbaasd te luisteren en Mgnor Rivaldi stootte een lange jam merkreet uit, terwijl hij zich wanhopig de handen wrong. „Niet nooit mogelijk!" riep hij. „Dit is een vergisfout! Dit is een jokleugen!" „O, nee!" zei de vreemde kapitein. „Ik vergis me nooit! Heb ik jullie aange nomen of niet, jongens?" De maat en de meester knikten, zonder op te kijken. „Zo zit het het zo!" zei Kappie spottend. „De klonten willen met een .ander schip en met een andere kapitein gaan varen! Zo, zo! Dat moeten ze dan vooral doen! ïk zou ze niet eens meerwilienneDben... ze deden nog al liefst, alsof ze zich op Hp roic vprheupdpn dp huirhplaars! Ik wil kerels aan boord hebben ëïT geen slappe vaatlappen! En zo is het maar nét! De maat en de meester wisten niet hoe 7.p kiiifpn moesten van schaamte, want Kappie naa zeer luid gesproken en ieder een in de herberg had zijn woorden ver staan. ACHTERVEI n voor schaatsen te kust en te keur o a echte hoge Noren met schoen vanaf 43,75 Hockey schaatsen met schoen vanaf 69, Prachtige kunstschaatsen voor dames met schoen vanaf 38,50 Kunstschaatsen zonder schoenen vanaf 29,95 Kinderschaatsen van 36 jaar per stel vanaf 4,90 Tevens wensen wij al onze cliënten een prettige jaarwisseling en een zeer voorspoedig 1971

Leusder Krant | 1970 | | pagina 2