DE JARENZEVENTIG IN ACHTERVELD Ruim 100 jaar geleden vochten mannen uit Stoutenburg en jonge Achterveld in Italië Kerstfeest K. P. J. Dode bij verkeers ongeluk in Leusden Year Inn'71 Wedstrijd kaarten om wildprijzen MEDISCHE DIENSTEN Nieuwjaarsbal in Bavoort btart van de zwangerschap- en bejaarden- gymnastiek Kerstbomen verbranden op drie plaatsen lONDERTUr. 31 DECEMBER 1970 3 1. -J ACHTERVELD - Over enkele jaren zou er dit gezegd kunnen worden: ,,In de jaren zeventig werden de nieuwe stra ten aangelegd in de woonwijk nabij het kerkhof, de jongelui zetten achter de Kerk de boel op stelten, jong en oud proberen elkaar te begrijpen, de Schoon- derbekerweg is praktisch onbegaanbaar geworden door de vele diepe gaten en Hendrik van de Wetering is 99)/, en Teunemeu Voskuilen ruim 95 jaar ge worden. zo was het in 1970" Over de vroegere zeventiger jare is weinig be kend geworden of het moest zijn dat 1870 de Frans Duitse oorlog uit brak, de doodsstraf in Nederland werd afgeschaft of dat de laatste Zouaven naar Holland terugkeerden. De geschiedenis achterhalend, blijkt dat voor de jaren zeventig in 1500 slechts twee zinnen bekend zijn waarbij Ach terveld werd genoemd. Voor het jaar 1570 staat ergens ver-verborgen aange tekend dat toen de kapelaan van Put ten, de Benedictijne Pater, Brunius van Daalen geestelijke bijstand verleende aan de verspreide kudde In hetzelfde jaar werd tot raadslid van Amersfoort gekozen een zekere Ghysbert van Ach- tevelt. Over het jaartal 1670 is nog steeds niets gevonden maar over 1770 zijn wel wetenwaardigheden te noemen Er be stonden toen al de boerderijen (volgens oorspronkelijke beschrijving): Vintze- laar (heel oud). Groot Zandbnnk, den Aart, herberg de Gort, de Grote en Kleine Ritt. Koopermool, Eemelaar. Hardeveld, Daatzelaar (heel oud), Klein Sannebrink. groot Agteveld, Kleinhoff, ACHTERVELD - In de dagen voor Kerstmis is het wedstrijdkaarten om bezigheid. In ,,De Roskam" kwamen ook nu weer een aantal kaarters bij een om een haas of fazant te verschal ken. Uitslag schutjassen. 1. Mevrouw v d. Grootevheen 96 pnt 2 H. v. d. Grootevheen 95 pnt 3 E. van de Kooy' 72 pnt 4. E. de Wijs 59 pnt. 5. E. Heiligers 58 pnt. 6. W. Rijnders 54 pnt. 7. Mevrouw van Marwijk 46 pnt. 8 P. van Uhm 40 pnt Uitslag klaverjassen 1 K Lorist 4646 pnt 2. J v. d. Grootevheen 4577 pnt. 3. H. Turan 4502 pnt. 4. J Houtveen 4329 pnt 5 J J. Grootevheen 3970 pnt 6. B Tolboom 3929 pnt. 7. W. de Jong 3905 pnt 8. T. Born 3768 pnt. ACHTERVELD - De katholieke Plat telandsjongeren, afdeling Achterveld hebben in ..Ons Gebouw" hun jaarlijks kerstfeest gevierd De belangstelling was ook nu weer groot Een 100-tal jongeren waren in de feestelijk ver sierde grote zaal bijeengekomen Aan de rondom de kerstboom geschaarde dis, versierd met sfeervolle kerststuk jes, werd van een gezellig etentje geno ten. Kerstmuziek verhoogde nog de sfeer. Daarna vertoonde pastoor Jansen een aantal dia's van zijn vakantiereis in Israël. In deze fraaie kollektie bevon den er zich vele van de in Israël zo talrijk historische plaatsen. Helaas toon de het grootste deel van de aanwezige jongeren maar een zeer matige belang stelling voor het gebodene In de pauze werd daarom besloten van verdere ver toning af te zien. De jeugd gaf de voorkeur aan gezellige muziek en wat drinken en babbelen Quade Gat. Kiwitte Poll. 't Grote Hof, Eshoff, 't Slott Emmelar. aan de Zwaen, Pinhutte, Droeffelaar, Hoolorst, Schaf- felar, Havekorst, Spaarpottje en nog meerdere benamingen. In 't Muysdorp woonden zeer arme mensen en in de Kleidersteeg woonden de rijke boeren. Een kroegje was meestal >el te vinden op de heerd van een huisje aan een beekslag De herberg 'd Ruyter en het Heerenlogement aan de Postweg (vóór Walderveen) waren heel bekende pleis terplaatsen maar het ging er niet altijd vredig aan toe De volgende jaren zeventig. 1770geeft aan dat de Broederschap van de Roo- zenkrans werd ingeschreven Annitje Hoffman, Gisbertje Boersen uit 't Hoen dernest, Trintje Lainmersen van Korte Niep en Henrijn Hospita uit 'd Ruither en op 4 iulv overleed Henrijn Jacob- sen Hospita in 'd Ruijter. Pastoor Jo hannes Bernholtz hield de boeken goed dij ondanks dat hij lange dagen maakte door de verre voet- en lastdiertochten in-het nog woeste gebied van lde uitge strekte Parochie Stoutenburg, Zwarte- broek, Barneveld, en zelfs Harskamp Op 18 april 1770 overleed op Wester- veld Cornelia Jans die afkomstig was van de buurt de Harselaar onder Bar neveld. Gerntje Arissen was op haar 46e jaar nog altijd een deugdzame vrouw, zij werkte op d Vlierd, hield haar Pa sen in het kleine kapelletje in Achter veld. zij is 46 jaar geworden en over leed plotseling op 26 april 1770. In Bar neveld is Peetje Winkelhuizen maar ne gen jaar geworden Meer dan de helft van de geboren inderen overleed na korte tijd en mees tentijds werd dit niet eens aangetekend Wel staat er nog een keer genoemd dat de zuigeling Joannes Hermanus van Ro- zelar ongeveer drie maanden oud is ge-worden en dat in het Zwarte broek Jantje Boris tien jaar en haar zusje Gnedje overleed 2week later, zij is bijna 20 jaar geworden. Aen 'd Beek in Stoutenburg werd Brunischen Garzen 75 jaar. De mensen werkten enorm hard en maakten lange dagen op het land, hetwelk behoudens enkele grote boeren, een zeer schamel bestaan opleverde. Er was een klein grutterswinkeltje van This Gerzen, Jantje en Hannes Wouters van de Kieftenpol stonden bekend als fikse stropers, Mannes Hengeveld was broekenversteller en Wilm Wilmsen een bedelaar-uitgestotene. Er woonden in Achterveld en directe omgeving ook heel wat Duitsers die kennelijk naar hier wa ren gekomen als schapenhoeders en landarbeiders. Ze kwamen van het Mun- sterse land uit de plaats Sudtlohn en van Slechtenhorst in het Graafschap Bent- heim De zeventiger jaren van 1800 brengt vanzelfsprekend weer meer gegevens daar de aantekeningen meer en nauw gezetter waren In 1870 trouwden er in de Roomsch Catholyke Parochie vier paartjes en werden de huwelijken in gezegend door pastoor Petrus Wittebol. Er waren 762 communicanten, er werden Bij de tekening: Tekening van caligraaf de heer Dorn- seiffen; 1870, de armoede is zo groot dat de kinderen en de daggelders de af val aardappels die bestemd zijn door de varkens, opeten. 26 kinderen gedoopt, één werd er niet gedoopt, er overleden dertien men sen. Het kindertal was bijzonder groot en tien kinderen in één gezin was heel normaal, er waren 1160 zielen waarvan er 398 nog geen twaalf jaar waren' Enkele dagen nadat de pastoor 50 jaar was geworden schonken op 15 mei 1870 Lambertus en Elbert de Bruin en Jan netje van Zandbrink een tapijt van 100 ellen groot voor het altaar (Offertafel), Kerkmeesters waren Hendrik Eshol. Hendricus Zwanenburg, Goosen Steen kamp en Aart de Bruin, allemaal grote boeren. pp vprpjiohtineen men Hp kleine man" opiegae waren ook al vrij zwaar Zo moest de huurder van Klein Zand brink, Cornelus Voskuilen, ervoor zor gen ,,dat van zijnentwege of door hem zelf niet wordt gestroopt op poene van verval" Als tiendplichtige diende hij aan zijn ..landter" jaarlijks te schenken: ,,500 takkebossen, 500 talhout, 50bosjes without, 12 nederlandsche ponden booter en met Paaschen 50 eieren en de helft der boomvruchten en de druivenwijn- gaard af te staan". Een kort overzicht van de huizen en haar bewoners in 1870 geeft om het volgende aan Aartje Boersen is 81 jaar en vrijgezel en Hendrik van de Koedijk is getrouwd met Aaltje IJling die gedoopt werd te Hoogland Het twee de perceel voorbij de Kerklaan is van Klaas Blank op ..Zeldenrust", getrouwd met Rigarda Hengeveld, 7 kinderen en de meid is Betje Malenstein, 26 jaar. In het Tolhuis woont de Tolgaarder Jozef Boersen getrouwd met Cornelia Ooidijk Aan de Kerkdijk woont de weduwe van boeredaggelder Jan Wouterse en wel Geertje Smit met haar kinderen en de nog maar elfjarige dienstmeid Bartje Steenbeek In ,,De Platluus" woont Manus Veld huizen (Manus Sepkkoek) en strak neven de kerk de roggebroodbakker Gerrit Eshof, hij heeft één dochter van 9 jaar die later naar het klooster zal trekken, Maria van Minsenburg is er de meid de ongetrouwde Jan Peetersen heeft als kostganger Jan Kolfschoten. De Midden- vliert in de Klettersteeg wordt bewoond door Cornells Voskuilen die een dienst meid en twee dienstknechten heeft, op de Kleine Vliert het huisgezin van Klaas van Laar en og de Flodder Vliert het gezin van Hendrik Boersen. Bakker Wes- sel Huppelschoten heeft vier kinderen en de 10 daagse strijder Wouter van Lokhorst drijft met zijn Engelien een kroegje in de De Sparreboom. Op het Jannendorp wonen de weduwe Maria le Febres (van Franse afkomst) en Jan Evers die getrouwd geweest is met (de overleden) Grietje van het Zwar- teland De mooist herenboerderij is die van Gradus van Esveld waar later het Sint Jozefgesticht zal verrijzen In café de Roskam is herbergierster de onge trouwde Petronella Koller, de dienst meid is Maria Kleinveld en kostgan ger Jan v.d. Wetering. Op groot Ach- teveld woont Jan van den Geer en twaalf kinderen. Timmerman Goossen Wijntjes zijn vrouw heeft ook nog de zorg van de inwonende Giep en Wouter. Een grut- terswinkel wordt aan de Dooieweg ge dreven door Hendricus Schouten en vlak erbij woont Piet Coenen Als veel voorkomende tegenstelling tot de huidige welvaart van 1970 kan ook nog worden genoemd het leven van de boeredaggelder in 1870. De daggel der maakte dagen van vijftien uren wer ken in weer en wind en verdiende ermee slechts drie gulden inde week! Met vrouw en kinderen leidde hij dan ook een zeer armoedig bestaan en vaak gingen de jongens zonder eten naar bed of aten soms de voeraardappelen uit de varkens- emmers. Deze armoede kwam in veel gezinnen voor. De jaren zeventig zijn achter de rug. In 1970 zijn de mensen die echt tevreden dienen te zijn nog on tevredener dan misschien ooit het ge val is geweestwaarom? J.M. Schouten. LEUSDEN - In de nacht van Eer ste op Tweede Kerstdag verongelukte een 24-jarige Amerikaanse sergeant uit Soesterberg in Leusden toen hij met zijn sportauto in een bocht rechtdoor reed. LLUSDEN Voor de praktijken Boersema, Lan- tink en Den Toom zullen waarnemen: 31 dec. vanaf 17.00 uur tot en met 1 jan. dr Lantink, Burg. de Beaufort- weg 61, tel. 03496-1210; en op za terdag en zondag 1 en 2 jan. 1971 dr Den Toom, Maria Stuartlaan 5, tel. 03490-18881 LEü5l/e,in/ZUID - Zaterdag 2 januari 1971 wordt in café-restaurant.Bavoort" te Leusden Zuid een nieuwjaarsbal ge houden. De muziek wordt verzorgd door het Baamse orkest ..Combóll" Dit combo, dat in de bar-dancing geen on bekende meei* is, speelt gevarieerde mu ziek, waaronder veel nummers uit hun Zuid-Amerikaanse genre. LEUSDEN/C. - Op dinsdag 29 dec zijn de nieuwe cursussen zwanger- schapsgym en bejaardengymnastiek weer begonnen ii> het Wit-gele kruisgebouw te Leusden-centrum Aanvang zwanger- schapsgymnastiek 9.30 uur, bejaarden gymnastiek 10.45 uur. LEUSDEN/CENTRUM - De instuif Ha- mersveld organiseert*komende zater dag, 2 januari, een Year Inn Vanaf half drie -'s middags is de zaal open en zullen door bezoekers en de disc- jockey de nieuwste platen op de draai tafel worden gelegd 's Avonds treedt de bekende band Universe op. Deze Year Inn '71 is de gelegenheid voor alle jongeren van Leusden om elkaar een goed nieuw jaar te wensen! Het Hervormd centrum aan de Asschatterweg te Leus den-centrum is als altijd het centrum van de activiteiten. Dus: Year Inn '71 Band Universe. Zaal open om half drie! LEUSDEN - Evenals in de voorgaan de jaren zullen ook nu weer op een drie tal plaatsen in de gemeente Leusden, onder toezicht van de brandweer, de kerstbomen worden verbrand Deze ver branding zal geschieden op dinsdag avond 5 januari 1971 om half acht: te Achterveld: op een bouwterrein achter het nieuwe gebouw van de Raif- feisenbank aan de Jan van Arkelweg; te Leusden-Centrum: op een bouw terrein tegenover de christelijke kleu terschool ,.De Springplank" aan de As schatterweg, te Leusden-Zuid: op een bouwterrein aan de Van Diepenheim Scheltuslaan tegenover de Van Boetzelaar van Oos- terhoutlaan De bomen kunnen op 5 januari 1971 op voormelde plaatsen worden gebracht, vanaf 1.00 uur des middags ACHTERVELD - Bijna 130 jaar ge leden werd in de buurtschap „De Birkt" onder Soest geboren Nicolaas Wijntjes. Hij overleed op 83-jarige leeftijd op de hoeve „Watervoort" nabij Achterveld- Stoutenburg. Als jongeman werkte hij vijftien uur achtereen tegen een karig loon en ondanks het arme bestaan schonk het toch vreugde in zijn leven. Toen Paus Pius 1 een dringend beroep deed aan de jongemannen van Holland om zich in zijn dienst te stellen voelde Nicolaas^zich echt verplicht hieraan ge volg te geven. Met hem trokken ook naar het ontredderde Italiaanse land de vecht lustige held Hein Koene uit Amersfoort en Jan Bijer uit de buurtschap „De Ruif" onder Stoutenburg. De drie man nen hebben een medogenloze strijd ge voerd. Hein Koene schrijft (onvertaald) on dermeer in zijn brief vanuit Rome op 16 mei 1867: Ik heb deze brief mee gegeven aan een zouaaf die hier twee jaar heeft gediend. Het is enorm heet weer hier. Men beweert dat we bin nenkort Rome uit gaan en dan naar de bergen toe. De Zouaven zijn al in ge vecht geweest met de Garribaldisten en vooral met de roovers. Er zijn al ver schillende dooden gevallen. De roovers zijn slim en haast niet te krijgen. Het bergvolk deugt ook niet De roovers dwingen de herders dat ze op een be paalde plaats vijftig schapen moeten ak geven. Doen de herders het niet dan worden ze door de roovers gedood. Er is een herder geweest die de Zou aven waarschuwde - die er ook wel een paar schapen bij overhielden - het geen hij enige maanden later met de dood moest bekopen. In stukken gesne den werd hij gevonden. De roovers zijn bang voor de Zouaven want daar hebben ze de duvel aan gezien. Als er 100 roovers in Bregante zijn en dertig Zouaven dan winnen nog de Zouaven het De Zouaven vrezen de dood niet daar zij vechten voor een goed doel. Tot slot vraagt hij in de brief. „Hebt gij de hond nog en heeft de geit al gelamd" Sevita Castelana 15 juny 1867: De mar sen zijn hier zeer langdurig en soms zo zwaar dat we als zakken neerval len. Een keer waren mijn voeten kapot omdat ik geen voetlappen aan had, want kousen worden hier niet gedragen. We zitten nu in Cevita Castelana, dat is zeventien uur te voet van Rome af Er zijn hier geen Zouaven geweest, de bevolking is goed voor ons. Er zwerft in deze omgeving een groep van vijftig man met een kapitein Breganten of Garribaldisten. Rondom het hoog ge legen stadje zijn diepe afgronden Voor een halve bajok krijgen we hier een liter dikke kersen. Ónze gage is wei nig bedeeld met bajokken. De mensen zijn hier dom en de boeren lopen ver ach ter met de akkerbouw. Als hier een Hollander kwam werken was hij zo rijk Rome 4 july 1867: 's Morgens om vier uur wordt de reveille geblazen De soep was slecht want de Franse kok stool alles. Maar nu is er een andere kok en de soep is vetter. Met de ver jaardag van de Paus zijn we naar de Sint Jan van Lateranen geweest om zijn zegen te ontvangen Rechts ston den de Zouaven. links de karbeniers en daartussen het Legioen met daar achter dragonders te paard. Toen wij de Paus zagen waren er verschillende die de tranen in de ogen hadden. Wat is dat een Heilige Man. -i .L Nk>. aariw i.v Kamp Rocu de Pape de le Augustus 186? Eene van Dijk uit Soest, ook een Zouaaf die twee jaar hier is geweest bezorgt U deze brief. Er zijn veel zieken hier in het kamp en of er veel sterven zegge ze je niet. 's Morgens eksezies van 5 tot 8 uur, 's Middags appèl en 's avonds 9 uur het laatste appèl De Paus heeft hier de H. Mis opgedragen. OiTze Overste de Kolonel is een Zwitser en de Luitenant Kolo nel is een Franse Bretanger. De Zou- aal Ruyer is gedeserteerd De wacht kneg het in de gaten toen hij zijn kle- ret wilde verkopen. ZHij had flink met nog een Zouaaf gedronken en zijn er beiien vandoor gegaan. Ze hebben Ruyer toci te pakken gekregen en hij kreeg zoh aframmeling van de andere Zouaven dat hij in het Hospitaal terecht kwam. (Eeie van Dijk uit Soest blijkt bij na- vojsing te zijn: Rijer van Dijk. gebo- ret 24 januari 1841, 31 December 1866 veitrokken naar Italië, 17 September 188 terug in Nederland, overleden 9 jantari 1906 JMSch.) Fome 18 Augustus 1867 We zijn met eer pattroeltje geweest en trokken met derig Zouaven naar een stadje Daar zouien 100 Garribaldisten zitten Maar toei wij er kwamen hadden ze al de been genomen. Of ze ook bang zijn De;Tieeste huizen hebben er geen raam- te ?n de kinderen van een jaar of 5-6 speen er spierkel naakt op de straat. Eei pattroeltje van ons moest uitrukken om een oproer tussen de boeren en buyers -ie regelen De burgers wilden de lboeren met in het stadje hebben. Ov^dag werken ze op ht land en ze wc sn in het stadje. De twist ging over de cholera. Ze schoten op malkander omat de burgers zeiden dat de boeren de cholera in het stadje brachten. We zijn in Piemont geweest. De soldaten waren beste kerels. Ze hadden heel zwa re dienst kregen slecht te eten en slech te kleding, daarover klaagden zij wel Ik heb vernomen dat er ook Zouaven gestorven zijn aan de cholera maar onze copie gelukkig geen soldaat. Van wege besmetting durven de bewoners de cholera doden niet te begraven, zo dat de Zouaven het doen In Rome is de cholera tot staan gebracht. Ik wil best mijn leven geven voor de Paus en wil me wel honderd keer laten dood schieten voor Hem als ik maar niet de cholera krijg Rome 9 October 1867: De Garribal disten beginnen zich te roeren. We ho pen er gauw tegen te mogen vechten. Onze compie zal de laatste zijn die er tegen vecht omdat ze in Velletrie is ge weest. dan nog een dag en een nacht patroelje lopen buiten de stad en dan is de toer voorbij Maar hier in Rome is het ook al niet rustig meer Er wordt soms al geschoten en alle Zouaven staan nu met geladen karabijnen. Gisternacht is er een wacht gedeserteerd Het was een Italiaan en die kerels deugen niet. Ze denken dat de Garribaldisten de over hand krijgen Alles moet dienst doen en de wachten zijn vermeerderd Bij Viterbo heeft een gevecht plaats gehad tussen 500 Garribaldisten en de helft Zouaven. Er zijn 150 Garribaldisten gevangen genomen of gedood, van de Zouaven maar enkelen. Toen de Zouaven de ballen verschoten hadden gingen ze met geveld geweer en donderend gehuil en geschreeeuw op de Garribaldisten af Deze gingen op de loop want één Zouaaf kan meer dan vier Garribaldis ten. Ik geef jullie de rozekransen die ik zelf bij de Paus heb laten wijden. Schoonderbeek zijn tijd is om zodat hij ze meebrengt We zijn met tien mannen tegelijk met de sergeant bij de Paus geweest die de rozenkransen wijd den. NICOLAAS WIJNTJES. Op bijna 27-jarige leeftijd trok in volle overtuiging maar ook in alle een voud Nicolaas Wijntjes m 1868 om er te strijden voor de rechten van de Paus. Hij vocht er samen met de Franse troe pen bij de 5e en 21e compagnie in het zwaarbelegerde gebied van Monte Ron- tonde waar de Garibaldisten kerken en huizen plunderden De gevechten waren vreselijk en aan bei de kanten werden soms de krijgsgevan genen aan de bajonet geregen, iedere soldaat stortte zich daadwerkelijk in het gevecht. In krijgsgevangenschap heeft Nicolaas Wijntjes veel ontbering gele den temeer daar er geen drinkwater was Maar Nicolaas keerde toch in Holland terug. (Wordt vervolgd) J M Schouten. >oooooooooooooooooooooooocx De Sint Pieter te Rome. Links onder bij het kruis in de kleine Campo Santo Teutonico waar ook een eregraf is van de Pauselijke Zouaven. De toegang wordt nu afgesloten door twee soldaten van de Zwitserse garde maar toen de schrij ver van deze „Zouavenserie" zijn be zoek kon aantonen verkreeg hij toegang. Direct links op de kleine begraafplaats is een Kerkje. De foto is genomen aan de hand van een tekening volgens A. Tempesta van 1593.

Leusder Krant | 1970 | | pagina 3