Regen van clubrekords voor De Haaien Impala volleybal Impala handbal Sport van vorige week Aantrekkelijk voetbal programma Kerstkransen- aktie De Grote Kuip geslaagd Handtekeningen- aktie voor een ijsbaan VOOR DE BALIE: CRIMINELE CRIMINASIE WETENSWAARDIGHEDEN MET RAAD EN DAAD DONDERDAG 31 DECEMBER 1970 4 LEUSDEN - Door een misverstand bleef een groot gedeelte van de sport van vorige week staan. Ter wille van de continuïteit plaatsen wij deze versla gen alsnog in dit nummer. Redaktie. LEUSDEN - Wat we hoopten u nooit te hoeven melden is toch gebeurd Im pala 1 dames heeft een wedstrijd ver loren mei 3-0. De dames kwamen uit tegen N.V.C., een weliswaar sterke ploeg doch niet zo sterk dat de dames hier over behoefden te struikelen Vanaf de eerste set begon N V.C fanatiek te spe len en Impala had het antwoord door slordig spel niet voorhanden. De eerste set was voor N.V.C met 11-15 In de tweede set bouwde de tegenstandsters een grote voorsprong op. Toch leek Impala de geest weer te krijgen en kwam sterk terug. Doch iets te laat ook deze set ging naar N.V.C met 14-16. De laatste set werd een verlies met 9-15 Impala 1 dat nu de druk kwijt is van het nog ongeslagen zijn. zal zondermeer de volgende wedstrijden weer in top- konditie wraak nemen. Impala 2 deed het afgelopen donder dag iets beter. Impala 2 dat weer uit kwam met enige invallers, begon tegen Wilhelmina 4 uitstekend Er werd op lettend gespeeld, en de overwinning in de eerste set kwam geen ogenblik in gevaar De tweede set begon met een fel aanvallend Wilhelmina dat na diver se fouten van Impala's verdediging enige punten voorkwam impala v^cht terug «iucn wist de achtersiauu mei meer helemaal goed te maken, waardoor deze set-winst op ging leveren voor Wil helmina (12-15). In de derde set waren de 12 spelers wat vermoeid en geen van beide ploegen wist meer het goede spel van de eerste twee sets te halen. Deze set ging, zonder in gevaar te komen, naar Impala, waardoor deze twee be langrijke punten aan het totaal kan toe voegen. De afgelopen week werd afgesloten met een intern toernooi dat bijzonder ge slaagd is. Iedere spe(e)l(st)er ging met een aardige prijs naar huis. Als u lid wordt van de volleybalvereniging Impala, kunt u ook spoedig zo'n toernooi mee maken Vrijdagavond kunnen de dames om 8.15 uur terecht en de heren om 9 15 uur. De belangrijkste wedstrijd van afgelopen week was ongetwijfeld de wedstrijd Im pala 3 tegen SSS5 (heren). Een fel en enthousiast spelend Impala 3 won j.l. woensdag van medetitelkandidaat SSS. op grootse wijze. In de eerste set wist Impala al snel een voorsprong op te bouwen en hield die tot het einde van de wedstrijd vast, ondanks een hef tig verwerend SSS De tweede set gaf een goed spelend SSS te zien, dat een voorsprong van 10-4 opbouwde. Toen bleek dat Impala door zo'n achterstand niet wordt geïntimideerd, doch inte gendeel een enorme stimulans kreeg Langzaam, punt na punt, wist Impala in te lopen en zo werd het ongeloof lijke gepresteerd, nl. het winnen van de set met 15-13. De derde ses was ook zeer attraktief en onder grote spanning werden de laatste puntjes bij elkaar ge vochten Zonder de andere spelers te kort te den viel vooral het spel op van Sjoerd Heynes. een jonge speler, waar Impa la nog veel plezier van kan verwach ten. Het derde herenteam voert nu de der de klasse aan en heeft een goede kans om te promoveren Overige uitslagen: Dames 1 - De Glind 3-0 Dames 2 - Wilhelmina 3 3-0 Dames 3 - SVH 3 1-2 ACHTERVCLD - Indien ue weersom standigheden zulks toelaten zal op zon dag 3 januari a.s. op het Kerstens Sportpark een aantrekkelijk voetbalpro gramma worden afgewerkt. Om 12.00 uur spelen Achterveld 2 en 3 tegen K V V A. 2 en 3. Om 14.30 uur de hoofdschotel van de dag Achterveld 1 - KV.VA 1 Op vrijdag 1 januari a.s. houdt de s.v. Achterveld een nieuwjaarsreceptie in de -katine op het Kerstens-Sportpark Het bestuur zal daar van 14.00 tot 17.00 uur aanwezig zijn. Hier is iedereen van harte welkom Het is tevens een goede gelegenheid voor diegenen die dat wen sen, om de nieuwe akkommodatie te bezichtigen en nader kennis te maken met de Sportvereniging Achterveld. LEUSDEN - Regen van clubrekords voor de zwemvereniging de Haaien. Het afgelopen weekend heeft voor de Haaien wel bijzonder veel succes opgeleverd In totaal zestien clubrekords werden ver beterd Zaterdag werd er gezwommen te Veenendaal waar de Haaien zelf club- rekordwedstrijden hadden georgani seerd Zondag werd er deelgenomen aan clubrekordwedstrijden te Amers foort. Zaterdag werden in het totaal 14 clubrekords gebroeke 14 clubrekords gebroken Zondag bij AZCP werden er nog eens twee gebro ken. In het totaal dus zestien clubre kords op dit weekend. Enkele van deze rekords beginnen goed mee te tellen Lydia Jagers was de eerste met een snelle tijd op de vlinderslag meisjes onder de tien jaar (49.5 sec.) Irma den Herder verbe terde ditzelfde bij de meisjes onder de _8 jaar (52 6); een zeer goede prestatie Hanneke den Herder bracht de tijd bij de meisjes boven de tien jaar op dit zelfde nummer terug naar 42 2 sec Bij de jongens onder de veertien jaar was het Jaap Wolswinkel die op het nummer honderd meter schoolslag de show stal Sjaak Rijnders was de grote teleurstelling van deze wedstrijden. Sjaak heeft zich een stijl toegeëigend die volkomen averechts uitpakt Voor al het zwemmen met gesloten ogen zodat hij zeker tweemaal de afstand zwemt speelt hem parten. Sjaak zal zijn techniek moeten bijschaven om te ko men tot de goede resultaten van ver leden jaar Een steeds beter uit de verf komende Hans Kroon legde de 50 me ier schoolslag jongens onder de tien jaar af in een nieuwe clubrekordtijd (49.2 sec.) Ook op de 50 meter rugslag kon Irma den Herder het niet nalaten sneller te zwemmen dan een ,,Haai" onder de acht jaar ooit eerder had gedaan. (55.0 sec Bij de heren begint Wouter Vro lijk behoorlijk mee te spreken; op de schoolslag pikte hij zijn aan Willem v. d Hoofdakker kwijt geraakte club- rekord terug in een tijd van 1.25 - sec Met zijn vechtlust zal Wouter het zeker niet bij deze tijd laten Het rekord van Wouter was tevens een clubrekord voor jongens onder de zestien jaar. Rietje Leyenaar zwom een nieuwe clubrekord tijd op de 200 meter rugslag meis jes onder de twaalf jaar (3.17.3 sec Bij de jongens onder de zestien jaar vestigde Co de Rijk een nieuw club rekord op de 100 meter rugslag. (1.22.4 sec.). Op het nummer 200 meter waren het Peter Berendsen en Jaap Wols winkel die ieder voor een nieuw rekord zorgden Peter bij de jongens onder de twaalf jaar en Jaap bij de jongens onder de veertien jaar. Bij de jongens onder LEUSDEN - De damesjunioren van Impala moesten deze keer eens alle re gisters opentrekken. Tegen UD 2 uit Utrecht, dat bestond uit een jong en vaardig stel meisjes, die snel en pittig speelden Tevens beschikten zij over een behoorlijke dosis techniek. Ook hun conditie was bijzonder goed. Al snel na het begin bleek dat en het duurde dan ook geruime tijd alvorens de meisjes uit Leusden hun ritme ge vonden hadden Mede doordat de verde digingen voor de rust aan beide zijden bijzonder sterk speelden werd de score beperkt tot een 3-1 voorsprong voor Impala. Na de rust begon de grotere routine van de Impala-speelsters toch wel door te slaan. Ook de geweldige instelling van de meisjes uit Leusden was er niet vreemd aan dat de meisjes uit Utrecht tenslotte toch definitief het loodje moes ten leggen Via snelle aanvallen werd de stand opgevoerd tot 7-1 waarmede de overwinning zeker bij de sterkste te recht kwam De doelpunten kwamen van Nel v. d Boom 4x, Gina v Eyden, Greetje v. d. Belt en Agnes v. 't Klooster ieder een maal De heren senioren togen naar de prachtige sporthal te Zeist. Hier was Arma de nogal gevreesde tegenstander. Beide teams hadden elkaar voor de com petitie in een oefenwedstrijd reeds le ren kennen Zij wisten dat zij van onge veer sterkte waren Al snel keek Impala, dat zeer onzeker begon, tegen een 3-0 achterstand aan Dit was iets dat men niet gewend was, vroeger betekende dit een totale ontreddering in de ploeg. Het blijkt echter dat men mentaal harder aan het worden is en een tegenslag makkelijker de baas kan Men herstelde zich nu prach tig en eenmaal over de moeilijke begin periode heen, nam men zelfs na enige tijd het spel in handen Het resultaat was dat men zeer snel zelfs een voorsprong had van 4-3. De leiding werd nu niet meer uit handen gegeven. Wellicht is het feit dat ze weer een trainer hebben, die bij de wedstrijd present was en ook als coach optrad, hieraan niet vreemd. Voortdurend wer den er aanwijzingen gegeven. Bij het wisselen van de spelers kwamen deze goed opgepept weer in het veld. Dit alles hielp waarschijnlijk het beeld van de wed strijd bepalen Verder werd er weer snel en vaardig gecombineerd, waarbij vooral de schoten van Ron Hartogsveld, die kei hard en scherp waren, in het oog vielen In een geval ontving Ron Hartogsveld de bal bij ongeveer de tweede lijn. hij maak te eerst een draaiende beweging met de bal alsof hij hem zou afspelen naar een medeaanvaller, doch schoot op hetzelfde moment zo razend vlug, dat de bal reeds achter de keeper lag voor dat deze het m de gaten had. Ook de andere aanvallers lieten zich niet onbetuigd Want zeker 6 tot 7 maal werd er tegen de lat of paal geschoten. Al met al een wedstrijd waar met plezier op terug gezien kan worden. Einduitslag 15-12 in het voordeel van de ploeg uit Leusden. v De doelpunten kwamen van Ron Har togsveld 5x, Gijs de Kruyff 4x, Theo Prinsen 3x, Henk Uneken 2x en Gerard Voskuilen 1 de zestien jaar was het weer Wouter Vrolijk die het presteerde op het num mer 200 meter schoolslag een nieuw rekord te zwemmen (3.03.4 sec.). Ook het nummer 200 meter wissel moest het ontgelden (3.10 7 sec Bij de jon gens onder de veertien was het Hans Pasker die het clubrekord op het num mer 100 meter rugslag verbeterde pl 28 0 sec Bij de jongens onder_de veertien jaar bracht Georg Dietrich het tot een goede prestatie om zowel het clubrekord voor jongens onder de veertien jaar en onder de zestien jaar scherper te stellen op de 400 meter vrije slag (6.35.0). Eveliene Willigenburg sloot de rij door het clubrekord op de 200 meter meisjes in haar bezit te nemen (3.36 2 sec.) Een succesvolle avond dus te Veenen daal Uiteindelijke stand van de deel nemende verenigingen: 1. De Rijn uit Wageningen met 181 punten; 2. de Haai en, 160 punten, 3 Flevo, 122, 4 Polar Bears (Ede) 100 punten; 5. de B-ploeg van de Haaien, 67 punten Zondag bij AZPC lag het tempo iets lager, waarschijnlijk zaten de wedstrij den van zaterdag de Haaien nog in de benen. Sjaak Rijnders herstelde zich nu een weinig. Op de 200 meter wisselslag persoonlijk wist hij zich met zijn jacht toch te zwemmen naar een nieuw club^ rekord (3.13.9) Met spanning werd uit gezien naar het nummer 50 meter school slag meisjes onder de tien jaar Hierin moest Irma den Herder het immers op nemen tegen haar twee jaar oudere rivalen Zij slaagde erin een tweede plaats te bereiken in een tijd van 50.3 sec. Het meisje Sylvia v. d. Glas een van de snelste zwemsters opdit nummer bleef haar met een tijd van 45 8 sec. de baas, maar Irma heeft nog iwee jaar te goed alvorens zij de leeftijds groep onder de tien jaar verlaat. Bij de jongens was het Erik Schol ten die het clubrekord op de 50 meter schoolslag verbeterde in de leeftijds groep onder de tien jaar (49.1 sec). Hier mede pakte hij het één dag oude club rekord van Hans Kroon af. Deze beide jongens beginnen goed te zwemmen en zullen het zeker redden. Hans Kroon misschien geïnspireerd door de geslaag de poging van Erik ging op de rugslag pijlsnel ervandoor. Zijn tijd van 43 8 sec was een nieuwe clubrekordtijd en tevens de snelste tijd die in Amersfoort op dit nummer werd gezwommen. Bij de heren was het weer Wouter Vrolijk die van zich liet spreken. Immers zijn tijd van 3.06.6 sec. was goed voor een tweede plaats voor Gerco Schone- wille, oud-Nederlands kampioen, die werd gediskwalificeerd. Veel spanning LEUSDEN/ZUID - De kerstkramen- aktie, die in de weken voor kersmis door leden van jongerensociëteit Grote Kuip" is gehouden, is naar wens ver lopen Een bevredigend aantal kratsen kon op 23 en 24 december bij inworers van Leusden Zuid worden afgelevird Enkele kransen, die over" waren(djor- dat mensen niet thuis bleken te zijl op bezorgdagen) werden verloot tijdenshet Mistletoebal op tweede kerstdag. Van dezre dansavond - waarop het gezuig druk was werkte de Amsterdamse pp- groep .Roulette" mee. Met ingangvan het volgend jaar gaat de jeugdsoos'net lidmaatschapskaarten werken. Ajeen personen, die in het bezit zijn vaneen lidmaatschapskaart, kunnen na 1 janari 1971 nog toegelaten worden in deso- ciëteit. zou de wedstrijd 50 meter vrije slag meisjes onder de tien jaar opleveren, immers aan de start de snelle meisjes Anita v d. Giesen, woonachtig in Leus den (AZPC), Ati van Dort (Neptunes) en tussen dit geweld Irma den Herder van de Haaien Tot aan het keerpunt ging het gelijk op en ieder koesterde hoop want juist in de laatste baan is Irma zeer sterk, maar het mocht niet zo zijn Irma miste het keerpunt, merk te dit zelf en nam dit overnieuw, haar tijd van 46.1 sec was dan ook niet voldoende voor een ereplaats. Erik Scholten was deze middag al de jongens onder de tien jaar in het zwembad te Amersfoort de baas op de 50 meter vrije slag. Zijn tijd was 38 4 sec Kortom een weekend waarop de Haaien met vreugde terugzien Leusden-C., 28december 1970 Aan het bestuur van de Gemeente Leus den Gemeentehuis te Leusden-Centrum. Vanmorgen zijn een aantal enthousi aste kinderen naar het gemeentehuis getogen, om ongeveer 280 handtekenin gen die door hen in de afgelopen dagen zijn verzameld, aan onze nieuwe Bur gemeester aan te bieden. Daar deze helaas wegens vakantie niet aanwezig was, zenden zij u hierbij de lijsten. Zij willen het Gemeentebestuur ver zoeken, na te gaan of er ergens in de naaste omgeving een terrein beschikbaar is voor een ijsbaan Misschien is er tijdelijk een terrein, dat t.z.t voor wo ningbouw gebruikt zal worden, op te spuiten. Vooral voor'de kinderen van de ba sis- en kleuterscholen, is het, door het ontbreken van fietspaden, niet ve antwoord, om naar de ijsbanen ïnAmers^ ïoort of Achterveld te gaan, zodat zij zich moeten behelpen met de paar ui terst kleine Gemeente vijvertjes. Ondertekenden, en met hen de gehele jeugd van Leusden-C en hun oude sr, hopen dat het bovenstaande uw volle aandacht zal krijgen. Hoogachtend, Karin Campfens, Eikenlaan 26, Alice Groen, Prunuslaan 2, Marjan Hooijer, Wilgenlaan 52, Frans Willem Lantink, Burg de Beau- fortweg 61, Marion Roggenkamp. Lijsterbesl. 14. Paulina en Marina Scheper, Ansfndus- laan 19, Amiemieke en Evelien Velthuijsen, Lin- denlaan 10. ,,'t Is criminasie", edelachtbare!" riep de verdachte uit, terwijl hij de armen stijf strekte naar het groene laken. ,,Criminatie of discriminatie9" informeerde de politierechter ,,'t Is criminasie, criminele criminasie, je weet wel. De één gunt de ander de nasmaak van z'n pilsie niet. ,,En toen de zittende magistratuur daar wel wat meer van wilde weten, kwam er een moeilijk te volgen verhaal los over een schippersbal en een ouwe auto ,,Gaat u naar een bal om een auto te kopen?" wilde de rechter weten. ,,Nee, om er weer af te komen. Het zat me te hóóg ,,Wou u dan een kleine, lage wagen hebben?" .Ik wou helemaal geen wagen hebben." Waarom kocht u 'm dan?" ,,lk had 'm nog heel niet gekocht Ik ree d'r een proefrit mee, zo ge- zeid. En nou mossik m'n geld nog terug, want ik nam 'm niet." ,,Dus u had 'm al betaald?" ,,Nee, dat was een borgsom zogezeit. Maar toen ik met die hoestbui terugkwam an z'n deur zeit z'n vrouw: hij zit 't geld al te verzuipen Nou ik nou ik naar die tent. D'r was een soortement schippersbal. En daar gaftie rondjes van mijn centen. ,,En daar moest deze getuige voor bloeden ,,Niks bloeden. Betalen mostie. En anders wil ik toch ook wel een slokkie van m'n eige sente, waar of niet soms9" Het bleek, dat er verschillende lezingen bestonden over het criminele gebeurde in de zaal achter het café. De verdachte noemde het ,,crimi- nasie"dat hem geen dronk was aangeboden uit de portenomee, die met z'n eigen geld gevuld was. Nog erger vond hij het, dat de caféhouder hem uit de tent wilde verwijderen. De vroegere eigenaar van het verhikel hield bij hoog en laag vol, dat hij z'n vroegere eigendom definitief ver kocht had en met de opbrengst mocht doen en drinken wat hij wilde, en bovendien dat hij de man die hem van het koekblik verloste wel degelijk dankbaar was en hem gerust ,,een stuk in de kraag" gunde Vandaro dat ik 'm ook effetjes wat angeboje heb. maar dat bliefte meheer niet. Die wou z'n poen terug en met m'n drankjes slikken. Nou, wie pleegt er dan discriminaasje, edele achtbare?" Toen dè caféhouder als getuige werd verhoord, kwam pas het slaande gedeelte van de ruzie naar voren ,,Ik hoor glasgerinkel en ik denk. Toon, jongen, ze gooien je glazen in En ja, daar staan me de twee kemphanen tegenover mekander. De jassies al uit. Glaswerk an diggelen. Die daar (met een hoofddruk in de richting van de verdachte) met een kapot flessie in z'n poten. Ik kan 'm gelukkig nog net bij z'n kraag grijpen, anders hattie die ander z'n fasie helemaal open gehaald De verdachte interrumpeerde over wandaden van z'n tegenstander, die de kastelein niet opgemerkt had. ,,Mond dicht, de getuige heeft 't woord. U niet." Asjeblief, 't is hier óók al criminasie!" De zaaleigenaar mocht verder vertellen. Een derde getuige deed ten slotte mededeling van het feit dat de verdachte onverwachts de zaal in stormde. de verkoper van de vijfdehands auto had geslagen en bij z'n stropdas had gepakt met de mededeling ,,M'n sente terug of ik knoop je an je eige das op." Toen rees de officier op en eiste wegens mishandeling en poging tot zware mishandeling tweehonderd gulden boete, of anders drie weken gevangenisstraf. Daarop kreeg de verdachte het laatste woord ,,t'Is criminasie" zei hij nog eens. .Allemaal praten ze slecht over mij. Ik kwam m'n geld terug halen en die auto netjes terugbrengen. Mag ik dan m'n geld terug? Nee. ik kom binnen en ik krijg een blad met gla zen naar m'n kop. Maar dat ziet die kroegbaas niet. Die komt pas bin nen als de mense d'r gebroken glaswerk wil teruggeven En dan denkt ie nog, dat ik er mee wil slaan Da's nou je reinste criminele criminasie ,,U hebt in elk geval geslagen, dat staat vast uit het proces-verbaal en dat hebt u zelf bekend ook En uit 't getuigenverhoor blijkt, dat u nog meer wilde slaan met een gebroken fles als wapen Dat is levensgevaar lijk." En hij vonniste conform de eis. ,,En wie geeft me m'n sente terug?" Maar de hamer was al gevallen. d'ARGENTY GANGMAKER Men wil het menselijke bloed ge bruiken als scheikundige bron voor het aandrijven van minuscule apparaten als pacemakers of hartgangmakers. Onlangs werd met succes gedemonstreerd hoe een experimenteel brandstofcelletje mense lijk bloed werd gebruikt als chemische bron. Het prototype (oer of eerste type) ontwikkeld door Fishman en Henry en gebouw door Leesona Corp, te Great Neck in de Ver. Staten, bezit een vermogen van slechts 20 microwatt per cm2 elek trode, maar onderzoekers voorspellen dat door het aanbrengen van allerlei verbeteringen het vermogen zodanig opgevoerd zal kunnen worden dat een hartgangmaker of zelfs een kunsthart (ongeveer 10 watt) er op kan drijven. De basis voor deze toekomstverwachting is volgens hen nu al gelegd. Het apparaat bestaat eigenlijk uit niets anders dan uit twee elektroden, die direct in de bloedstroom worden geplaatst De elek troden zelf bestaan uit een goud-pal- ladium legering, verbonden met een ladium legering, verbonden met een substraat van edelmetaal De ene elek trode reageert met bloedzuurstof, de andere met de glucose (druivesuiker) in het bloed. De reacties geven een elek trische prikkeling die het hart aanzet tot pompen of die de hartslag stimu leert een bepaald ritme te volgen Bat terijen zijn op die manier overbodig; het bloed fungeert immers als een che mische bron ZWAARTEKRACHTGOLVEN Een tijdje geleden heeft Prof. Weber van de universiteit van Maryland in de Ver. Staten de hypothese gelanceerd vol gens welke gravitationele of zwaarte- krachtgolven uitgezonden zouden worden door alles wat massa bezit. Deze gol ven zouden vervolgens door hem in zijn laboratorium zijn geregistreerd. Een natuurkundig lichaam kan anders ge zegd al naargelang de toestand niet alleen licht-, gamma-, warmte-, radio enz. stralen uitzenden maar ook zwaar- tekrachtgolven, die door de onmete lijke ruimte trekken uit het centrum van onze sterrennevel, de Melkweg, komen, waar een sterrenmassa opgehoopt ligt ter grootte van ongeveer 10 miljard zon- nemassa's. Verder beweert hij, dat be doeld centrum zeker 1000 zonnemas- sa's per jaar aan zwaartekrachtener gie verliest! Dit betekent, dat na 10 miljoen jaar het centrum zal zijn op gegaan in zwaartekrachtgolven. Sciami heeft berekend dat intussen onze Melk weg zich uitdijt en dat geen sterren met omwentelingstijden (d.w z. de tijden die de diverse sterren nodig hebben om één omwenteling rondom het middelpunt van de melkweg te maken) groter dan een miljard jaar gebonden zullen zijn aan onze sterrennevel Dit houdt in, dat onze sterrenfamilie successie velijk leden verliest, die dan blijkbaar gedoemd zijn een eenzaam leven bui ten de gemeenschap in de verloren heid der Grote Ruimte (Of in een an dere?) tussen de sterrennevels te lei den. VETZUREN De sterfte aan hart- en vaatziekten is hoger dan aan kanker. De oorzaak wordt in de eerste plaats gezocht in het eten van teveel dierlijke verzadigde vetzuren resp van dierlijke vetten. Het gevolg hiervan zou zijn, een sterk ver hoogde cholesterol (bloedvet) gehalte in het bloed wat op zijn beurt aanlei ding geeft tot de vorming van bloedvat vernauwingen resp verstoppingen met alle gevolgen van dien Daarom dienen wij, zo zegt de reclame, plantaardige doIv onverzadigde vetzuren resp. plan- tenvetten te eten i.p.v. dierlijke Dit nu vindt Dr Konings misleidend, omdat ook dierlijke vetten als walvistraan en ha- ringtraan veel poly onverzadigde vet zuren bevatten en sommige plantaardi ge vetten als kokosvet en palmolie aan de andere kant vrij weinig van deze substan ties heeft Daarenboven speelt stress, psychische of zielkundige spanning en belasting eveneens een grote rol (wel licht wel de grootste). Ze schijnt het cholesterolgehalte op te voeren Vooral personen van een bepaald gedragspa troon (beheersen van emoties, weinig verbeeldingskracht, deel hebben aan autoriteitsconflicten, voortdurend bezig zijn met werk dat aan tijdslimiet gebon den is) lijden aan dit euvel Een derde factor van betekenis is te weinig li chaamsbeweging. Het is net alsof zo'n .stilstaande levenswijze het cholesterol in het bloed ten overvloede de gelegenheid biedt ,,neer te slaan" tegen de bloed- vatwanden. CANADA - Voor radio en televisie werd ons voorgeschoteld dat de laat ste gebeurtenissen in Canada een ge volg zijn van verarming van de be volking. Zeld ben ik een jaar .in dit land geweest en heb een andere in druk gekregen Hoe is het met de welvaartslanden en hoe staat Canada daarbij geklasseerd? Antwoord: Het enig informatiema teriaal dat het Centraal Bureau voor de Statistiek ter beantwoording ter be schikking heeft, bestaat in een overzicht van het nationaal inkomen, bevolking en gemiddeld inkomen per hoofd van de bevolking, dat gegevens bevat over de jaren van 1965-1967, waaraan wij ontlenen het gemiddeld in komen per hoofd per jaar in guldens: Centraal Amerika: Cuba 1 836, Gua- telama 949, Honduras 748, Panama 1. 751, Porto Rico 5 103, Zuid-Amerika: Argentinië 2 276, Bolivia 493, Brazilië 867, Chili 1. 697, Columbia 1 064, Ecuador 755, Guyana 1.003, Paraquay 690. Peru 1.183, Venezuela 2. 733, Azië: Birma 212, Ceylon 370. India 369. Indonesië 119, Irak 780, Iran 874. Israël 3. 639, Japan 3. 298, Libanon 1 401, Pakistan 414, Philippijnen 568, Syrië 574, Thailand 457, Turkije 1. 061 Europa: België 5.793, Denemarken 6 545, Duitsland W 5 642, Finland 4.355. Frankrijk 6 289. Griekenland 2.341, Ierland 2.643, Italië 3.675, Joegosla vië 1.492, Luxemburg 5 991, Neder land 5.304, Noorwegen 6.016, Oosten rijk 3.992, Portugal 1.521, Spanje 2.230, Ver Koninkrijk 4.191, IJsland 5.513, Zweden ca. 7.609, Zwitser land 7.890. Noord Amerika: Canada 7.501, Costa Rica 1.291, Dominic. Rep 820, El Salvador 885, Mexico 1 722, Ver. Staten 11.885. Oceanië: Austra lië 6 516, Nieuw-Zeeland 5.114, Ned. Antillen 3.578, Suriname 1.201.

Leusder Krant | 1970 | | pagina 4