Speeltuinvereniging Blijhof zet - ondanks teleurstellende opkomst bij hearing - toch door: kinderspeelzaal komt! Ook Leu heeft een rally-team Twee auto's in de sloot gereden LICHT OP!! ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN iyi i i Vl p Is er in Lensden-Centrum eigenlijk wel belangstelling voor een crèche? Commissie benoemd DOOR GLADHEID: AD WISMAN op de buitenweg eusder Krant I Verschijnt wekelijks inACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOUTENBURG UITGAVE: BARNEVELDSE DRUKKER IJ UITGEVER IJ N.V. DIREKTIE: H. Jj HEINE END. REBEL 4.44, DONDERDAG 14 JANUARI 1970 Redactie en administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Redaktie: BERT VOS 2e jaargang nummer 37 Ik ben er van overtuigd, dat ook van avond tijdens de hearing niet op alle vragen een afdoend antwoord kan worden gegeven, maar wij kunnen toch een poging wagen en ik hoop, dat vanavond vel stappen vooruit gezet kunnen wor den om het gewenste doel zoveel mo gelijk te benaderen. Indien een ieder zich positief opstelt en begrip kan op brengen voor een andere benadering of standpunt, ben ik van mening, dat wij na afloop kunnen terugzien op een zeer nuttige avond. LEUSDEN/CENTRUM - Is er in Leusden/Centrum eigenlijk wel be langstelling voor een kinder-crêche? Deze vraag kwam onmiddellijk op bij een ieder die de hearing op maandag 11 januari bezocht over de nieuw te stichten kinder-crêche. Slechts een tien-tal belangstellenden, bestuur in begrepen, waren naar het gebouw van de speeltuin vereniging Blijhof" ge komen om zich over de opzet van de crèche ie informeren. Er zijn nu twee mogelijkheden: 1. lEr is geen belangstelling. 2. Men heeft zoveel vertrouwen in de speeltuin vereniging dat men zonder verdere in formatie zijn peuters aan de leiding toevertrouwt. Op dit laatste hoopt het bestuur, en men is dan ook van plan de activiteiten door te zetten. Uit de hearing kwamen verschillende belangrijke punten naar voren, de leef tijd van de kinderen, die de crèche be zoeken is op 2 tot 5 jaar gesteld. Voor [zuigelingen en peuters kan in de toe komst, indien er veel belangstelling be staat eetf accommodatie worden in-- gericht. Men heeft vastgesteld, dat er een vaste kracht moet worden aabgetrok- ken, die iedere dag aanwezig is en deze kracht moet over diploma's be schikken. Het is namelijk voor de kin deren niet gewenst, dat er iedere dag weer een ander leidster aanwezig is. Deze vaste kracht wordt geassisteerd door een of meer belangstellende moe ders uit de gemeente. COMMISSIE De bedoeling van de speeltuin-ver eniging Blijhof" is, dat de crèche een geheel eigen leven gaat leiden Blijhof" stelt een lokaal ter beschik- jking en een aangepast gedeelte van de speeltuin Financieel worden de eerste uitga ven opgevangen door „Blijhof". Uit de ouders dient een commissie te wor den gevormd, die tot taak heeft de no dige voorbereidingen te treffen, zoals aankoop van materiaal en het aanstel len van een vaste kracht. Deze commissie, die de beleidslijn gaat bepalen dient uit 3 tot 5 personen te bestaan, waarvan een bestuurslid van de speeltuinvereniging. Ook moet de commissie onderzoeken of er behoefte is met de vakanties open te blijven. VERHEUGEND Verheugend was dat de leiding van de kinder-crêche uit Leusden/Zuid aanwezig was om veel practische gege vens uit te wisselen en gefundeerde ad viezen te geven. Mevrouw P. Geuse broek, die de goed functionerende crè che in Leusden/Zuid leidt, was voor een nauwe samenwerking en vond het een goede gedachte om de vakantiepe riode gezamenlijk op te vangen. Ondanks de lage opkomst is men er deze avond voor een groot deel ïnge- slaagd een commissie te benoemen, die de crèche verantwoord van de grond wil helpen. In zijn inleiding sprak de heer L. Punt voorzitter van de speeltuinvereni ging „Blijhof" als volgt: Dames en Heren, hartelijk welkom in ons klubgebouw Voor de aanwezigen, die nog niet eerder in de gelegenheid zijn geweest kennis te maken met onze vereniging, wil ik als Voorzitter gaar ne de aanwezige bestuursleden aan u voorstellen Alvorens tot het gesprek van deze avond te komen tot het oprich ten van een crèche, vind ik het nuttig in vogelvlucht de doelstellingen van on ze vereniging aan u te laten voorbij gaan. U zult zeggen waarom een crèche van Blijhof? Om op deze vraag een antwoord te kunnen geven, moet ik stellen, dat het bestuur reeds geruime tijd met plan nen rondliep de vereniging een ander jasje aan te geven, daarbij zoek je na tuurlijk naar maatwerk, werk dat past in de structuur van de vereniging. Stilstand betekent óók in onze vereni ging achteruitgang. Het zal u duidelijk zijn, dat vele fac toren een rol spelen, indien een vereni ging meent een zekere stilstand te moe ten waarnemen. Als belangrijkste oor zaken kan ik opgeven: le. het zwembad (overigens een geluk kige omstandigheid) 2e. de speelgelegenheden door de Ge meente aangelegd in de andere woonwijken, zoals klimrekken op pleinen, rolschaatsbaan e.d. 3e. en als laatste oorzaak een zekere vergrijzing, met betrekking tot de speeltuinjeugd, in deze woon wijk. Het bestuur heeft dan ook gemeend alle middelen te moeten aangrijpen om wat meer leven in de brouwerij te brengen Teneinde in de gelegenheid te zijn bepaalde aktiviteiten te ontplooi en, moet men eerst zorgen, dat de hui dige accommodatie aan de gestelde ei sen voldoet. Men heeft wel eens terecht kritiek geleverd op het klubgebouw en het speelmateriaal. Het klubgebouw was door de vloerkonstruktie vaak een stof nest, terwijl de speelmaterialen te vaak niet bestand bleken tegen het jeugdgeweld. De laatste 2 jaar hebben wij kosten noch moeite gespaard om hierin verandering te brengen. De ouders, die al geruime tijd niet in de tuin zijn geweest, zullen kunnen be amen, dat zowel aan de inrichting van het klubgebouw als de tuin, de nodige veranderingen zijn aangebracht. In 1969 hebben wij metveré e :dt bestuurs - krachten het klubgebouw als inzet on der handen genomen. De vloer is met zeil belegd, gaskachels zijn aange schaft, een 40 tal stoelen gekocht ed terwijl het gebouw van binnen van een verflaagje werd voorzien. In 1970 hebben wij aan de tuin de no dige aandacht besteed. Praktisch alle speeltoestellen waren gezwicht voor het vaak onnodige speelgenot met als einddoel het genot oin het verder spelen onmogelijk te maken Begin 1970gafde tuin nog een troosteloze aanblik Met het opmaken van de balans was men in 1 minuut klaar Ook hier weer heeft het bestuur bergen werk verzet omde tuin als een blijhof om te toveren Praktisch alle toestellen werden geschilderd en het was voor het bestuur dan ook een vol doening. dat vele. ouders bij de opening hun verwondering niet onder stoelen ói 'banken" staken' 1971 gaan we in met een schonen lei Niet één speelwerk- tuig is vernield, de konstruktie bleek dus nu wel bestand tegen het jeugd geweld. Het bestuur meent nu, ook wat de financiële positie betreft, andere vormen aan de speeltuinwereld te kun- LEUSDEN - Vrijdagavond om plm half elf gleed ten gevolgen van het plot seling opvriezen van natte weggedeel- tens een volkswagen bestuurtrdoor de heer E N. uit Barneveld uit de bocht op de Heiligenbergerweg bij het Zwa- nenwater en belandde in de sloot. Nog geen vijf minuten daarna kreeg hij ge zelschap van een Daf bestuurt dooreen jongeman R. de B uit Woudenberg die In eerste instantie willen wij nu starten met een creche. Er zijn reeds stemmen opgegaan om de creche een zelfstandig leven te 'aten leiden, met de mogelijkheid het klubgebouw van Blijhof te huren Na het aanhoren van mijn betoog kunt j ich thans waar schijnlijk wel voorst dien, dat wij ge ruime tijd doelbewi, :iaar andere vor men zijn gegroeid. Wij zijn gelukkig nu zover dat wij middels officieuse toestemming van de gemeente de rol van organiserende vereniging kunnen opeisen Natuurlijk zijn wij (mannen) niet in staat als bestuur deze creche (met vele aspecten er op of er aan) zelf te leiden. Wij rekenen daarbij op de volledige medewerking van alle belanghebbenden en vooral van die ouders die hetzij in het bezit zijn van een diploma Kinderbescherming A en B, of di ploma Kinderverzorging en opvoeding, of een gelijkwaardige opleiding hebben genoten. Wij zouden deze personen willen voorstellen in de commissie plaats te willen nemen Daarnaast is een ieder welkom, die ons daadwer kelijk steun wil geven bij het reali seren van ons initiatief. De commissie heeft eerstens tot taak de nodige voorbereidingen te treffen Deze voorbereidingen mag men niet onderschatten. Vele aspecten zullen na de pauze tijdens de hearing op u af komen. U kunt er echter van over tuigd zijn, dat indien een creche goed wordt geleid, het ontspannen, zelfver zekerde en kreatief bezige kinderen kweekt. Toch zullen er misschien nog onder u personen zijn, die nog vreemd staan tegenover het idee kinderen on der de schoolleeftijd dagelijks buitens huis onder te brengen. U moet echter bedenken, dat ook vaak de ekonomische motieven een rol spe len, denk eens aan de alleenstaande vrouwen met kinderen. Als kostwin- naar zijn ze veelal gedoemd buitens huis te werken. Verder zijn er vele vrouwen die om welke reden dan ook willen werken. Voorts zijn er moeders, die van mening zijn dat het op zich zelf nuttig is voor de kinderen ombui- tenshuis 1 of meer dagen in een ander milieu te verkeren. Tenslotte willen weer andere vrou wen overdag hun handen vrij hebben voor b v. het huishouden, voor studie of voor wat dan ook en ook zij kun nen daaraan een motief ontlenen om de kinderen van de vloer te wensen U ziet, dames en heren, je hoeft geen vrouw te zijn om de motieven van de vrouw te leren kennen. In mijn betoog ligt echter wel op gesloten, dat wil je een juist beleid uitzetten op het gebied van kinder- verblijven, je dient te weten aan welk soort behoefte bestaat Het is duidelijk dat men anno 1971 een andere gedach te heeft van en creche dan vroeger. Vroeger werd een oppasdienst voor kinderen door velen beschouwd als een stalling voor kinderen. Thans neigt men meer vertrouwen te schenken in een creche, waarbij ouders er zelfs toe overgaan hun kinderen heen te sturen, ook zonder dat daartoe een ekonomische reden bestaat. Uiteraard zijn er naast de door mij genoemde aspecten ook bepaalde konsekwenties aan een creche Verbonden. eveneens door de gladheid zijn wagen niet op de weg kon houden. Geen van de inzittenden van beide wagens liep enig letsel op, wel waren beide wagens aan zienlijk beschadigd Een kraanwagen van de firma Buitenhuis bracht beide wagens weer op het droge waarna de aanzienlijke schade vastgesteld kon worden Foto Janus Visser I I^^COOOOOOOOOOOOOOOOOOOO LEUSDER KRANT Advertentie's 15 ct per mm. Kleintjes: 17 ct per woord. Kon- traktprijzen op aanvraag. Abonnementsprijs: f2,25 per kwartaal. Losse nummers: 20 ct. Op de foto: Voorzitter van Team Wime do Wim Meijerink in actie in Leid- schendam. is, steun, hetzij financieel of mate rieel. U kunt zich ook als lid of dona teur opgeven van het Team Wimedo. Goede sponsors zijn natuurlijk ook al tijd welkom. Indien u autosportliefheb ber bent en/of u wilt wat meer weten over autosport in 't algemeen, dan kunt u inlichtingen vragen bij onderge tekende D. W. Th van Breen, v H. v. Lock- horstlaan 3, Leusden - Zuid. Tel. 0340 - 10504 OOK VOOR OOOOOOOOOOOOOOOOOOOQOOOQg LEUSDEN - Niet iedereen zal mis schien weten dat er in de gemeente Leusden enige auto's zijn, die zeker een maal per week aan een bepaald autosport évenement deelnemen Zo'n autosport- evenement kan zijn een rit, uitgezet door één van de autosportclubs in de buurt van Amersfoort of een klasse mentsproef op de zgn „Hobbelbaan" van de Leusderheide of een autoslalom op de startbanen van vliegveld Soes- terberg Deze auto's, die dan altijd zonder wiel doppen rijden om tijdverlies bij eventu eel wielverwisselen te beperken, zijn vrijwel altijd te herkennen aan stic kers. dat zijn rekiameplaten van be paalde firma's die iets ter beschikking stellen, hetzij een geldelijke bijdrage geven Deze firma's noemt men dan sponsors. Maar er staat nog meer op deze wagens en wel de naam „Team Wimedo", ge plakt aan de zijkanten of op de achter kant. Van dit team zijn ongeveer vijf entwintig leden lid, ze nemen aan ver schillende evenementen deel. zoals races op het circuit van Zandvoort, klassementsproeven en slaloms in ge heel Nederland, rally's en ritten Wanneer men van elk lid het aantal verreden evenementen optelt dan ziet men dat het team aan zo'n 500 van die evenementen per jaar meerijdt. Een kenmerk van de meeste rally- auto's is, dat deze voorzien zijn van veel extra lampen, soms vier lampen voor verdeeld over breedte en ver- straler en een achteruitrijlamp en soms ook een mistachterlamp. Aan de onderkant van de wagen zijn meestal versterkings- en beschermplaten voor het carter aangebracht, omdat de we gen die bereden moeten worden voor normaal verkeer vaak onbegaanbaar zijn. Een rally-equipe bestaat uit een be stuurder en een kaartlezer of naviga tor, in dii geval resp afkomstig uit Leusden en Zeist. Deze equipe zal in 171 meedingen naar enige kampioen schappen. De equipe wordt steeds aan geduid volgens de plaatsnaam van de bestuurder, dus hier „Leusden" Deze equipe zal dan voor het „Team Wimedo" gevestigd te Amersfoort en voor de Zeister Autosport Club „de Slotridders", aan vele evenementen deelnemen. Om aan zoveel mogelijk evenementen mee te kunnen doen vragen zij daarom ook aan ieder die autosportliefhebber Kinderen vergeten het te vaak De schoolkinderen die tijdens deze donkere dagen 's mor gens al vroeg naar school gaan en over wegen moeten, waar een fiets pad ontbreekt vergeten vaak hun licht op te doen. Dat dit levensgevaarlijk is, dringt waarschijnlijk onvoldoende tot de kinderen door. Behalve dat de kinderen zichzelf in gevaar brengen door het licht niet op te doen rijden ze ook vaak met drie of vier naast elkaar. Gevaarlij ker kan het haast niet Ook van de zijde van de politie en meerdere verkeersdeelnemers be reiken ons telkens weer klachten over het verkeersgedrag vn de kinderen op de buitenwegen. Misschien dat de ouders van de betreffende kinderen hun nog eens goed op het hart moeten binden dat zij zichzelf en anderen in gevaar brengen. De scholen hebben hier eveneens een taak, lijkt ons. Naast het ontsteken van de verlich ting is het erg goed wanneer de kin deren lichte kleding dragen. Bekend is het dat een lichtgevende strip ook beveiligend kan werken. Voor alle duidelijkheid nemen we hieronder nog een stukje over uit een boek van Veilig Verkeer Neder land. Fietsers of bromfietsen: Uw (brom)fiets moet een koplicht en een achterlicht voeren: bij donker bij schemering bij dag. bij dichte mist of sneeuwval, die het zicht ernstig belemmert r

Leusder Krant | 1971 | | pagina 1