STRIJDERS VOOR PAUS PIUS IX Op de draaitafel Teleurstellende resultaten bij kringwedstrijden in Den Hommel Kosmos-uitgavcn op gèbied van tuin en keuken MEDISCHE DIENSTEN KERKDIENSTEN BURGERLIJKE STAND Ruim 100 jaar geleden vochten zonaren uit onze gemeente in Italië(SLOT) Wenk nr. 356; Oosterse gereehtcn" ONZE 'TWEELING xxxx>oooooooooooooooooooooooo<xxx Duster Bennett: 12 DB's BLACK WIDOW Big Brother Bolding Company DONDERDAG 14 JANUARI 1970 ,eusden - De resultaten die de Haaien >p de kringwedstrijden in Den Hommel lehaalden waren op een enkele uitzon- iering daar gelaten, teleurstellend te loemen. Hechts Hanneke den Herder wist op eze off-day zelfs nog een clubrekord e zwemmen Haar tijd was 1.22.5 sec. )ij de meisjes onder de zestien jaar stigde Marina v d Heiden op het nimmer 100 meter wisselslag pers en clubrekord tijd 1.29 3 sec Bij de ongens was dit Hans Pasker met een ijd van 1.28 7 sec Ook Gerda Roest mocht op het num- ner 100 meter vlinderslag niet mop ieren zij greep op dit nummer zelfs e gouden medaille maar de tegenstand as dan ook niet groot haar tijd was .31 4 sec. lij de jongens onder de twaalf jaar wommen dit jaar voor het eerst Hans troon en Erik Scholten. Hans bracht iet er met een tijd van 1 27.5 sec ze- ;er niet onverdienstelijk af. Erik die ;ampte met een griepje moest genoe- en nemen met een tijd van 1.32.3 sec let clubrekord op deze afstand staat net een tijd van 1 18 - sec nog steeds op naam van Bert van Eyck Hans en Erik zullen zeker in staat zijn dit in de toekomst omlaag te brengen. De rest van de prestatie waren on der de maat slechts een uitzondering hierop valt te vermelden namelijk de goede prestatie van Ries Pasker die met een tijd van 1.25.6 sec zelfs Wou ter Vrolijk de baas bleef Ries liet hiermede zien kalm aan zijn oude vorm weer terug te vinden Uitslagen: 100 meter wisselslag persoonlijk on der zestien jaar: Jeanette den Herder 1.31 1 sec. Manna v d. Heiden 1.29 3 sec Hans Pasker 1.28 7 sec 100 meter vlinderslag dames: Gerda Roest 1.31.4 sec (Gouden me daille), 100 meter vrije slag onder twaalf jaar Dorien v, d Spoel 1.42.0 Sec. Hanneke den Herder 1 22.5 sec Hans Kroon 1 27.5 sec. Erik Scholten 1.32.3 sec 100 meter schoolslag onder de 14 jaar Eveliene Willigenburg 1.41.6 sec Derk van Lingen 1.43.2 sec. Peter Berendsen 1.45.4 sec 100 meter rugslag onder 16 jaai Manna v d Heiden 1.33.5 sec Jeanette den Herder 1318 sec. Hans Pasker 1 27.4 sec 100 meter schoolslag boven 16 jaar Thea v d Hengel 1 44.5 sec. Gerda Roest 1.51 4 sec. Ries Pasker 1.25.6 sec Wouter Vrolijk 1.25.8 sec LEUSDEN Voor de praktijken van de artsen Boersema, Lantink en Den Toom zal het komende weekeinde waarnemen dr. Lantink, Burg de Beaufortweg 61, tel. 03496-1210 Achterveld, 9 januari '71 Geachte redaktie, Gaarne zouden wij onderstaand schrijven geplaatst zien als reactie Dp het ingezonden stuk van 7 januari 1 Hiervoor onze dank. SEXUELE VOORLICHTINGS AVOND IN ACHTERVELD. Uit het schrijven van mevrouw Bun- Dik blijkt, dat zij in het geheel niet ge ïnformeerd is over de organisatie, de planning etc. van deze avond, hetgeen wel een vraagteken plaatst achter dit Schrijven. I Deze avond is op initiatief van jonge ren. in overleg met de ouders, op ver- loek georganiseerd door de Jeugdraad n het vertrouwen dat dit demokratisch samenspel een gunstig resultaat af werpt voor een perspectief biedende ivond, is een en ander georganiseerd. J Dat door de modjrne opvattingen in het hedendaagse basis-onderwijs aan- acht aan de sexuele voorlichting wordt esteed, neemt niet weg, dat de jonge nen van nu deze voorlichting op school eslist niet hebben gehad We menen laardoor gerust een dergelijke avond te lunnen organiseren en menen ook, dat Uj van de jongeren voldoende vragen lunnen verwachten ter beantwoording oor het forum. Hoogachtend, bestuur Jeugdraad Achterveld. 17 januari 1971. LEUSDEN-CENTRUM N.H.K. 10 U-: ds Maarsingh uit A- mersfoort; 19 u.: ds v. Roon uit Katwijk R.K.K. zaterdagavond 7 uur m.m.v. dameskoor, zondag 7.30, 9 u.- Lat. Hoogmis; 11 u dienst met samen zang; 16.30 uur. LEUSDEN-ZUID N.H.K. 10 u.: ds van Ginkel uit Amersfoort; 18.30 u. ds Kok, Baarn. R.K.K. Huize Den Bosch, zat. 19 15 u.; zo 10 u.: Hoogmis, 11.30 uur. LEUSDEN - Geboren: 29 dec. 1970 Guido Maurice, z. v. A. van Beek en F. L. van Doorn, Meidoornhof 7; 30 dec. 1970: Ellen Joyce, d. v A G vanMaa- nen en E. J. C Gerritsé, van Harden- broek van Lockhorstlaan 20, 31 dec 1970; Sander Jacobus, z. v J R. van Valkenhoef en L. M. Horst, Horster- weg 16, 30 dec. 1970, Gerrolf, Hendri- kus, z v. G. H. Boogmans en B I. J W Gloudie, Meidoornhof 25, 2 jan. 1971. Elizabeth Johanna, d v. J. A. J. van Veldhuizen en C H. Kok. Eiken laan 12, 2 jan. 1971 Antonia Margare- tha, d v. A W. Hilhorst en M M van Daatselaar, Langesteeg 6, 8 jan 1971: Hubertus Petrus, z. v. J L. van der Salm en E. W. van den Hengel, As- schatterweg 201 Getrouwd Th. A Corbee en C. G Schoonderbeek Overleden: Jurrien, Hartwigsen, oud 59 jaar, echtg. v. A. W. van Ooijen, Fokke Adriaan Tulp, oud 74 jaar, echtg van A. H. Stevens. 0 trottoir 11 parkeer plaats Jan uit Stoutenburg - Hein uit Amers foort - Piet Looman uit Hamers- veld en Klaas Wijntjes uit Achter veld dappere Zouaven. ACHTERVELD - De dappere vecht jas Hein Koene heeft zijn laatste brief geschreven op 29 mei 1868, door de vele ontberingen en zeer slechte me dische verzorging wordt hij ernstig ziek in het Italiaanse land, hij sleept zijn lichaam voort in de meedogenloze strijd die de Zouaven voerden tegen de over macht van de troepen van Garibaldi, maar Hein zal het moeten afleggen tej gen de dood Ze noemen het de kwaaie koorts, het betekent ernstige onophou delijke pijnen, de ingewanden zijn aan getast, maar Hein wil leven, hij wil vechten voor de Paus tegen het on recht. Hij wil levend sterven, raakt zijn bewustzijn niet kwijt, hij verlaat het strijdtoneel op 1 oktober 1868, hij is nog maar 22 jaar geworden, een jonge goedwillende idealist, een ware held. De uitgeverij ..Kosmos" m Am sterdam staat bekend als uitgeefster van schitterende boeken op het gebied van alles-~waj n\et èe tuin, zowel wat groent^ tjals siertuin betfeft Zo bracht ze nu weer het uiterst prac- tische boek van dr. Aloys Bernatzki. in Nederlandse bewerking van B J. Galjaard op de markt, onder de ti tel. .Kalender voor de Tuin", prac- tische raad voor het gehele jaar. Laat de tuin groot of klein zijn, laat hem dienen voor de ontsp laat hem dienen voor de ontspanning, het spel of het tuinieren, voorwaarde voor een goed resultaat en plezier in het werk is de kennis van de planten, de mogelijkheden van de bo dem en klimaat en van de noodzake lijke werkzaamheden Dat alles kan men hier vinden, duidelijk en plezierig uiteengezet door een bekwame hand. Boven de bladzij den geschreven tekst staan de onen terende afbeeldingen van de dingen waarover het gaat. De werkzaamheden van elke maand van het jaar worden besproken. Hier ontvangt de lezer prettig voorlichting, die het ontspan nend en nuttig werken tot een feest maakt. .Kalender voor de Tuin" kost in ge plastificeerde prachtomslag f 8,70 In ..Minituinen" deel 337 van de Wenk-hobbygidsen, ook van de uit geverij .Kosmos", geeft Julia Vos kuil op zeer deskundige wijze aan bezitters van kleine stukjes grond, zeg zo 4 a 5 vierkante meter, of zij die slechts over een balkon of een bruik baar plat beschikken, aanwijzingen om toch iets moois op het gebied van mnn-tuine,n temaKen Wantindèrdaad. dan. is voor wel haast iedere ruirrfte'ëen 'aantrekke lijke beplanting te vinden en dat het geehele jaar door. Op boeiende manier brengt de schrijfster deze dingen bij, ze vestigt uw aandacht op het hulp materiaal, waamee een minituin kan worden ingericht, o a tegels, bloem bakken. afschermmatenalen. En ver der op alles watU moet weten omtrent de aanschaf van planten en zaden Voorts zegt ze eerlijk dat een ken nismaking in natura U éèn en ander veel duidelijker kan maken dan vele bladzijden en tekst en foto's De kleu renfoto's zijn intussen boven elke lof ^verheven. Het boekje kost f 4,50 J O Uitgeverij Kosmos", Amsterdam Er zit in de bereiding van spijs en drank onnoemelijk veel meer dan de oppervlakkige consument kan raden. Dat bewijst ook dit boekje van mevr E. Nakken-.^övekamp. Vooral wan neer hetdan gaat over Oosterse ge rechten Dat zijn dan die bereidt wor den in China. Indonesië en India En dan blijkt het dat daar ook wat an ders en profijtelijker gebrouwen *Avordt dan het gewone volksvoedsel rijst. Ik heb ze niet geteld, maar de lijst van gerechten is enorm en met de smaak zal het dan wel niet minder zijn Daarom volstaan we gaarne met aan de fijnproevende lezers te vertel len, dat dit boekje er is Het kost, zoals al deze deeltjes, f 4.50. KOOK VAST VOOR MORGEN Anne Mason weet hier raad op Ze heeft er intussen een knaap van een boek voor nodig, om het u te ver tellen. In ruim 200 bladzijden brengt zij al dit wetenswaardigs samen, be stemd hoofdzakelijk voor die vrouw, die het ondanks een baan buitens huis en weinig huishoudelijke hulp gezellig vindt voor haar gezin lekker te koken Een huisvrouw die het er niet op toelegt, zelf haar potje te koken, zal nooit die gezelligheid in huis weten te scheppen, die nodig is om de ge zinsband te verstevigen Daarom zal zij erop uit moeten zijn, zichzelf hierin te bekwamen. In haar bij zondere omstandigheid is daarom enige voorlichting onontbeerlijk! Dit prettig geschreven boek wil haar hierbij een handje helpen. In geplas tificeerde omslag f 8,50. J. O Jan Byer die zijn lkatste levensjaren sleet in de buurtschap ,.De Ruif" on der Stoutenburg is omstreeks 1865 boe- reknecht bij Theodorus van den Hen gel en Maria Voskuilen op de hoeve ..Roozendaal" onder de Parochie Ha- mersveld Als hij gehoor geeft aan de oproep van Paus Pius I om te strij den voor de rechten van de Paus te gen de Italiaanse vrijheidsstrijder Gui- seppe Garibaldi is het Petrus Looman die zich ook geroepen voelt naar Rome te trekken Ook hij is boereknecht op Roozendaal". Petrus Looman geboren onder de Parochie van Hamersveld in 1835 meldt zich bij het aanwervingsbureau en ook de zes jaar jongere en 24 jarige Nico- laas Wijntjes. Twee dagen en nachten in het spoor dan nog een zwieberige boottocht en vóór Rome een vele uren lange durende moeizame mars naar Civita Castellana. Daar ontvangt hij voor het eerst de soldatenkleding. dan pas voelt zich de Hamersveldse boere knecht een waar Z.ouaaf. Bijna twee jaar lang zet hij zich in voor de Paus neemt deel aan de gevechten die stel lig identiek zullen zijn aan het dappe re oorlogsleven van Hein Koene Pe trus overleeft de gevechten, hij wordt niet aangetast door de vreselijke in gewandsziekte maar keert weer terug in zijn geboortedorp Hamersveld Ge rijpt door het zware leven wil hij blijven strijden en iets verderop, op het land van ..Roozendaal" zet hij een kleine boerenbedoeninkje op en HORIZONTAAL: pi t-dio renverblij f deel van een boon-verbinding 6pcelgoed-hert vervoermiddel-ver in dc tijd niet even-uitgave vergrootglas-Europeaan i lied-deel van het gebit bergplaat6-tegenover rustend-familielid i familielid-volkerenorganisatie zelfkant-binnenkort een weinig-insektoneter i pl. op de Veluv/e-telwoord verbinding-ogenblik kolonwagen-drogon in een oven daar-nummer noot-voogwoord familiolid-voor'iotsel openbaar-hondenras telwoord-gelofte knaagdier-boom enzovoort-sprookjesfiguur Europoaon-bior8oort tandeloos zoogdier-boom dwarshout-uitgave numraer-raotorracc i hemellichaam-dotl van een servies letsel-val dwarshout-landbouwwerktuig landbouwer-motaal plaats in Overijssel-grondsoort zang6tem-hert ontstokingekoord-roenen 1, gedroogde zuidvrucht—meubelstuk 2. vat-gelofte 3» noot-telwoord 4. natie-boordsel 5. voorzotsel-lok6pijs 6. lengtemaat-heilige 8. rivier in Rusland-termijn 10. nut-vulkaanprodukt 12. gek-loot 14. reptiel-schande 16. huid-roofdier 18. snelle loop-pl. in do N.O.-Poldor 19. kerel-Europeaan 20. eenmaal-voedsel 21. luchtig vcrbl£jf-ongGvuld 23. pas-Europeaan 24. moGtvooht-lied 2?. kwokon-snolhcid 28. droog-stocn6oort 29. ogenblik-vlaktemaat 30. Bijb.fig.-wandversiering 32. gelofto-bloeiwijzo 33. hetzelfde-karaktcr 35. cirkelvormig-gact 37. necrslag-gobak 38. wintorvoertuig-vaartuig 39» soort stof-huisdior 40. snelle loop-een zekere 41. bergplaate-broodor 42. militnir-wintorvocrtuig Bij de foto: Zouaaf Petrus Looman uit Hamersveld liet zich op de photo zetten door „Photograaf van Prins Hendrik der Nederlanden" J. Swaab op de Raamgracht nommer 58 te Am sterdam. trouwt met Theodora Beyer, de zus ter van zijn medestrijder Zouaaf Jan Beyer. Het leven is zwaar en armoe dig in die tijd, het is hard. heel hard werken, dagelijks 15 uren ach tereen. Petrus werkt op het land en zijn vrouw brengt de in bosjes gebonden wortels, uitjes, groenten enz per ezel kar naar de stad om ze er langs de deuren te verkopen aan de Amersfoort- se mevrouwen. Dat gaat zo drie keer in de week. De volslanke vrouw gooit voorbij het Bunsumgat de leidsels over de wagen, de ezel loopt wel verder Vrouw Looman bnedt borstrokken en vier Veendraads sokken en als ze door de_warmte en de lange werkdagen in dut weet de ezel uit zichzelf wel de kleine bedoening voorbij de kerk te vinden. Thuis wacht weer het werk en de ko ters. eén ervan is Geertje, zij is ge boren op 16 februari 1882, is ge trouwd geweest met Jan v d Geer. is jarenlang weduwe en de laatste dochter van zouaaf Petrus Looman Vorig jaar in september is ze over leden. Lang is het mooie Zouavenpak van vader - die overleed op 3 decem ber 1916 - als een kostbare relikwie bewaard gebleven maar dan moeten er kinderkleertjes van gemaakt worden, want de kinderen moeten toch ook be dekt gaan en zeker met de koude lang durige winters. De Pauselijke onder scheiding Bene Merenti is zoek ge raakt, ach de mensen van die tijd liepen niet te koop met eer en roem, nee de Zouaven heoben zich daadwer kelijk ingezet voor hun Opperherder Pater C de Kruijf die woont in de Spinhuissteeg op nummer 195 te Am sterdam bericht het volgende aan zijn vriend pater Hein de Wilde die in en bij Rome zich in dienst heeft gesteld voor de Zouaven. Mijn oude vriend Hein. Er is een op onthoud geweest met de brieven van de twee laatste maanden, door de belemmering met de stoomboten te Marseille door de cholera enz Maar nu zullen de braven Zouaven ze al wel ontvangen hebben, het laatste pak ket brieven is gistermorgen van Mar seille in zee gegaan, dus woensdag den 16e deezer zullen ze allen aan hun adres bezorgt zijn. Deze winter gaan de brieven weer gereegeld fran co van mij naar Rome, van die goed- koope gelegenheid kan iedere familie gebruik maken Na hartelijk groeten noem ik mij Uw dienstwillige en Vriend C de Kruijf. In een andere brief lees ik. Onze Zou aven houden zich ferm, hebben in de laatste dagen tweemaals slaags geweest eenige Garibaldisten gedood, en 40 ge vangen genomen, de overigen zijn ge- vlugt 4 Zouaven zijn gekwetst Bidden wij voor onze dapperen' DE CHOLERA SLAAT TOE Op een Amersfoortste pastorie komt de volgende brief binnen Amsterdam den 9 Oct 1868 Op 't ogenblik ont vangen oen brief van den Eerw Pa ter de Wilde uit Rome. van de volgen de inhoud .Gisteren terug gekoomen van het allerstichtendst sterfbed van een braven jongen Koenen uit Amers foort te Civita Castelana 3% spoor en dan nog een uur rijdens van hier) ik had juist de h h. Sacramenten en den laatsten pauselijken zegen gegeven toen hij stierf met vol bewustzijn tot het laatste geheel kalm en gelaa- ten, een voorbeeld van geduiu bij een bitter lijden vooral in de laatste drie dagen, ontsteeking in de ingewanden al zijn oversten en kameraden wisten er niets dan goed van hem te vertellen R.I.P WeW Pastoor mag ik Uw de droeve taak opdragen om deze tijding aan Zijne Ouders mee te deelen, zij weeten misschien niet eens dat hun zoon ziek is geweest etc Na hartelijke groe ten noem ik mij met meeste eerbied en hoogachting U ZEw Dw dn. en br. in Xto C de Kruijf pr. NB Doe ook S V P mijne groeten aan de Eerws Kapellaans Condoleer ook van mij de Ouders van Koenen In de officiële Italiaanse akte van overlijden leest de schrijver van deze artikelenserie dat Enrico Koenen behoorde tot de le Divisione Militaire, Regimento Zuavi, 2e Battaljon, 3e Compagnia Hij werd op 20 september 1868 opgenomen in het Ospedale de Civita Castelana. vie morto il giorno drimo Ottobre 1868 (dus overleden aldaar op 1 oktober 1868) Verschillende Italiaanse en Franse stempels bekrachtigen de ..Woatricola 3726". Deze serie werkelijke verhalen moge een welgemeende posthume eer en bewondering zijn aan en voor de ware helden en strijders voor hun Opper herder. NIEUWE PLATEN. BELUISTERD EN BESPROKEN voor de liefhebbers van het iets zwaar dere werk dan Duster Bennett, ver scheen kortgeleden eèft tifeuwe LP Van Black Widow. Deze LP. uitgebracht door CBS te Haarlem, is- en dat is een goed teken, van een betere kwa liteit dan hun eerste album De mu ziek is evenwichtiger geworden, beter doordacht Stuk voor stuk eigen num mers, geschreven door de leden van de groep, Jim Gannon, Jeff Griffith, Kip Trevor, Zoot Taylor, Romeo Challenger en Clive Jones. Uitgevoerd in een uitstekend stereo is het een album geworden, die best de moeite van het beluisteren waard is. De nummers Tears en Wine; The Gypsy, Bridge Passage; When my mind was young. The Journey; Poser, Mary Clark. Wait until tomorrow; An afterthought en Legend of Creation. Uitschieters vind ik ,,When my mind was young" (met heel goede close harmony), Mary Clark An Afterthought (kort,maar door het fluitspel toch bij zonder fijn) en het pittige Legend of Creation." Het nieuwe album van Black Widow is bij mij in goede (muzikale) aarde gevallen. Wellicht ben ik niet de enige. Vraag er eens naar bij de platenboer Op CBS S 64133 Nog net in het oude jaar versche nen, maar voor mij éen der eerste goede LP's in 1971 is de LP van Duster Bennett: ,,12 DB's". Het is fijne, ontspannende folk-blues muziek. Het is de derde langspeler van Dus- ter Bennett. In uitstekend stereo uit gevoerd brengt Bennett twaalf prach tige songs, vol variaties in een fijne muzikale begeleiding. De LP is uitgebracht door CBS-Haarlem op het bekende Blue Horizon-label. Ne gen van de twaalf tracks zijn geschre ven door Bennett zelf In veel geval len betekent dat dan, dat de nummers dezelfde stijl houden, zelfs op elkaar lijken. Duster Bennett lijdt hier niet aan. In een bewonderenswaardige af wisseling brengt hij zijn folksongs en blues. Zelfs met gebruik van een or gel als voornaamste instrument, zoals in het overigens bijzonder goed klin kende .Everyday." Eén van de fijn ste nummers vind ik persoonlijk het eigen nummer „Slim's Tune", waar de A-kant mee begint. Wat overigens niet wil zeggen, dat de andere nummers van een slechtere kwaliteit zuuden zijn. Enfin. Luister zelf eens naar: Slim's Tune,, I chose to sing the blues, Sugar Beet, I love my Baby, Vitamin Pills, Every day, Act nice and gentle, That mean old look, Woman without love, Sweeter en Sugar, On Reconsi deration en- lekker vlotte .Hill St. Rag." Kortom Duster Bennetts 12 DB's zijn bijzonder de moeite waard om naar te luisteren. Nog beter is het de plaat zelf aan te schaffen. Het nummer is: Blue Horizon - S7-63868. Big Brother and Holding Company begon vroeger met Janis Joplin nog als zangeres. Onder meer op de LP Cheap Thrills" is deze onlangs over leden zangeres nog te horen. Later begon Janis op de solo-toer. Van Big Brother en zijn illustere gezelschap verscheen kortgeleden 'n nieuw album, ,,Be a brother." Op dit album is de stem van Janis Joplin nog te horen: De plaat werd vóór haar onverwachte dood opgenomen. Het is opnieuw een plaat geworden typisch bestemd voor de liefhebbers van dit genre. Uitschie ters: Someday, het uitstekende Mr. Natural, (een hit?), en het folksy-ach- tige I'll change your flat (een nummer overigens dat helemaal uit de toon valt) en tenslotte de titelsong Be a brother. Opvallend is wel, dat Big Brother and Holding Company al heel wat van hun bijzonder forse inzet heb ben verloren, de wilde (lees zware) haren zijn er een beetje af. De compo sities zijn in het algemeen ^n betere kwaliteit, waarschijnlijke at er meer rust in is gebracht. De ove» ige nog niet genoemde nummers: Keep on,Joseph's coat, Home on the strange, Heartache People, Sunshine Baby, Funkie Jim. In uitstekend stereo uitgebracht op het CBS-label door de platenmaatschappij CBS te Haarlem onder nr. S 64118. V.

Leusder Krant | 1971 | | pagina 5