En God schiep de mens Herindeling Zuid-Oost-Utrecht en de gevolgen daarvan voor Woudenberg en Renswoude denk om uw maxi Nog vele artikelen voor de oude prijs 10 procent korting COUPONS TEXTIELHUIS WIJNTJES FORCE MINEUR f U kunt niet alles weten VOOR DE BALIE: Kappie en het verlaten eiland DONDFROAG 14 JANUARI 1970 UTRECHT - Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben burgemeester en Wethouders van de gemeenten Maarn, Doorn, Langbroek, Cothen, Wijk bij Duurstede, Leersum, Amerongen, Vee- oendaal en Rhenen medegedeeld, dat een reorganisatie van de bestaande ge meentelijke indeling van Zuidoost Ut recht onontkoombaar is. De voort schrijdende bestuurlijke en maatschap pelijke schaalvergroting maakt aanpas sing van de huidige gemeentegrenzen noodzakelijk. De herindeling, die behalve eventuele samenvoegingen ook onderlinge grens correcties moet omvatten, dient toerei kend te zijn voor een periode van ten minste 25 jaar, zo stellen G.S., die de betrokken gemeenten uitnodigen voor een gedachtenwisseling. Op 15 fe bruari zal daartoe in het provincie huis een bijeenkomst worden gehouden. De problematiek en de taakuitvoering van de gemeenten Langbroek en Cothen zozeer verweven met die van de streek, dat voor handhaving, met als argument de specifieke positie of de geringe relatie met de aangrenzende gemeenten, onvoldoende aanleiding be staat. Gemeenten met een inwonerstal tus sen 3000 en 6000 komen volgens de ministeriele richtlijnen voor opheffing in aanmerking wanneer op hun territoir ingrijpende structurele wijzigingen zijn te verwachten. Onderzoek zal moeten uitwijzen of in casu samenvoeging van gemeenten de beste oplossing is. In Zuidoost Utrecht kunnen in dit verband genoemd worden de gemeenten Maarn, Leersum, Amerongen en Wijkbij Duur stede. Voor wat betreft de gemeenten Doorn. Maarn, Leersum, Amerongen en in iets mindere mate de gemeente Rhenen moet rekening worden gehouden met het streekplan Utrechtse Heuvelrug, dat voor genoemde gemeenten een over wegend recreatieve bestemming aan geeft. Voor deze gemeenten kan niet aan een sterke uitgroei worden gedacht In dit verband verwijst het college yan G S. naar de provinciale nota oog op utrechtse toekomst" (febru ari 1967), waarvan de structuurschets in navolging van de tweede nota voor Je ruimtelijke ordening, dit gebied als recreatiegebied van bovenregionaal aetekenis kwalificeert NOTA In de nota ..oog op Utrechtse Toe komst" wordt het toekomstige Vee- nendaal aangeduid als een stedelijk industrieel centrum middelgrote omvang met ruim 50 000 inwoners Het streekplan Utrechtse Vallei en Eemland (februari 1970) legaliseert een zodanige ontwikkeling Vrijwel het gehele grondgebied van deze gemeen ten is als stedelijk gebied aangemerkt in het structuurplan 1970 van de ge meente Veenendaal wordt de speciale aandacht gevraagd voor een toenemende samenhang tussen Veenendaal en ande re kernen in haar omgeving. Gedacht zou moeten worden aan een relatie van Veenendaal met Ede en Wagenin- gen, waarbij ook genoemd wordt het re cente voorontwerp voor het streekplan Veluwe van de provincie Gelderland. BEPERKT Het streekplan Utrechtse Vallei en Eemland houdt de uitbreidingsmoge lijkheden voor Woudenberg en Rens woude beperkt. Het gebied waarin deze gemeenten zijn gelegen, evenals de (nog) Gelderse gemeenteScherpenzeel. fungeert als een groende verbindings zone tussen de Utrechtse Heuvelrug en de Veluwe. Wijk bij Duurstede wordt in de no ta ..Oog op Utrechtse Toekomst" ge noemd als een gemeente, waarvooreen ontwikkeling tot circa 30.000 inwoners mogelijk en - mede in zekere zin op erond van sociaal-economische overwegingen - urgent is Volgens de recente prognosecijfers zal Wijk bij Duurstede dit aantal inwoners in het jaar 2000 hebben. Deze gemeente zal een rol gaan spelen in de opvang van de bevolkingsoverloop, waarbij in eerste instantie gedacht wordt aan de heuvelruggemeenten. De toekomstige ontwikkeling van Wijk bij Duurstede zal in deze gemeente een belangrijke plaats doen innemen in zuidoost Ut recht. VORMGEVING Het staat voor G.S. nog niet vast op welke wijze de meest optimale bestuurlijke indeling van Zuidoost Ut recht vorm moet krijgen Naast de pla- nalogische factoren spelen ook sociaal- economische. sociologische en culture le factoren een rol. G.S. achten het van belang, alvorens tot het formuleren van een ontwerp plan wordt overgegaan, de gevoelens van de bij de herindeling betrokken gemeentebesturen te kennen Het colle ge staat niet een zodanige herindeling voor oeen. waarbij in vergeliikin? tot de huidige gemeenten, nieuwe gemeen ten worden gevormd van zeer grote om vang. De structuur van destreek maakt dit volgens G.S. vrij moeilijk, zo dit al, gelet op het karakter van het ge bied, wenselijk zou zijn GROEIPOLEN Uitgaande van de situatie van de gemeenten Veenendaal en Wijk bij Duurstede als groeipolen kunnen wor den aangemerkt en dat door samenvoe ging van de gemeenten Woudenberg, Scherpenzeel en Renswoude een nieuwe gemeente ontstaat (inwonertal 16.000 en in het jaar 2000 volgens de prog nose circa 23.000 inwoners), zou naar de mening van G.S. het creëren van een drietal gemeenten met een inwo nertal tussen 10.000 en 20.000 aanbe veling verdienen, waar de gemeente Rhenen, met haar huidige territoir er een (accent) van is. Lampekappen van echt perkament maakt u schoon met een prop watten gedrenkt in benzine (brandgevaarlijk) of hpt staalwol no o Wilt u een ongebruikte postzegel van het papier verwijderen, dan moet u de achterkant van het papier nat maken Komt het niet „gelegen" te niezen? Door met het puntje van uw tong snel lang het verhemelte heen en weer te gaan, kunt u het niezen beperken Wijn-, likeur-, vruchtenlimonadevlek- ken. Wasbare stoffen: wassen in sopje van huishoudzeep of synthetisch was middel Ongekleurde stoffen nableken (naspoelen). Moeilijk wasbare stoffen behandelen met alcohol of eau de colog ne. BIJ-DE-TIJDSE MET OUDERWETSCHE PRIJZEN! Uitgezonderd Inversa en Pastunette KOOPJES!! in maillots, jumpers, confec tie, babygoed, washandjes, zakdoeken, servetten, tafellakens. LUIERS 0,98 SLOPEN 2,50 Jorzolino Theedoek van 2,25 voor 1,85 Jorzolino Keukendoek v. 2,50 voor 1,85 Jorzolino Badhandd. van 4,50 voor 3,75 KEUKENDOEKEN 1,75 JUPOtöS 2.50 Rest. PANTALONS Rest. OVERHEMDEN Rest. Pastunette B.H.'s van 10,voor Rest. Pastunette Stepins en Panty's van 20,voor Grote partij wol is niet meer na te bestellen 25 procent korting Aanbieding in nachtkleding Zelfs nog koopjes voor 7.50 10 10,— 5,— 9,50 HESSENWEG 321 - ACHTERVELD TELEFOON 0 3425 -390 «Xf *X* d/ d/ «X* X X X X «X» «X* X X X X X X Xv/ Het gebeurde in het kurkdroge, onverwacht zonnige lenteweertje van dit voorjaar. De machinist zou op een zoele avond naar de repetitie van de zangvereniging gaan In de gang neuriede hij al een wijsje uit de can- tate, die binnenkort zou worden uitgevoerd. Maar wat overstemde daar ooooooooooooooo de liefleke melodie van de cantate? Het klateren van leidingwater! En wie klaterde daar zo afschuwelijk? Buurvrouw natuurlijk! Die spoot met een tuinslang haar straatje schoon. Nu dient hier te worden vermeld, dat de vrouw van de leerling-machi nist pas vol schoonmaakwoede de ramen had gezeemd. Waarschijnlijk had de man moeten helpen water dragen, want hij had vroege dienst die dag Zodoende was hij erg zuinig op die ruiten En hij deelde de spuiten de dame mede, dat zij niet op de ramen moest spatten De klaterende buurvrouw met het moderne haar reageerde op deze opmerking met een gebaar. Dat staat onomstotelijk vast Uit de ene ge tuigenverklaring viel op te maken dat zij met haar ene hand op een be paald lichaamsdeel sloeg; uit een andere verklaring zou kunnen blijken, dat ze met het gekapte hoofd een heftige beweging maakte. In ieder geval betekende dit gebaar dat buurman er in kon, als hij een kaartje had. zo als dat heet Dit alles deed buurman de zangvereniging, mitsgaders de melodie van de cantate vergeten. Als een dondergod in zijn zondagse pak schreed hij op de spuitende toe. Maar onderweg kreeg hij de volle lading. Het w zondagse pak werd nat tot aan de schoudervulling, de schone boord klef 7v om zijn nek en ook de keurige scheiding werd weggespoten. Op dit punt begonnen de verklaringen weer enigszins verward te wor- v» den De leerling-machinist zei, dat hij na aldus bevochtigd te zijn, deze 7J buurvrouw de tuinslang, ontrukte. Uit eigen beweging vfel ze daarbij op ft •V- de grond zo beweerde hij. Buurvrouw verklaarde daarentegen, dat buur- v/ man pas naderhand nat werd. omdat hij de slang ongevraagd beetpakte 7J en op zichzelf richtte. Vervolgens zou zij, buurvrouw, een flinke oplawaai hebben gekregen Machinisten hebben over het algemeen een behoorlijk u ontwikkeld spierstelsel, dat is bekend (Y Het is duidelijk, dat buurman heftig ontkende buurvrouw te hebben mis- -p? handeld t Was force-mlneur geweest, zei hij. Buurvrouw gebruikte v haar krachtige stem om de rechter te overtuigen van buurmans kracht- dadig optreden tegen weerloze vrouwen die straatjes schoon spuiten De machinist kreeg twee tientjes boete. Hij had voordeliger een werk- U vrouw kunnen nemen, om die ramen nog eens over te lappen. Misschien >|c JK had buurvrouw het wel willen doen voor de helft van het bedrag d'ARGENTY TV Ongelooflijk! Een monteur werkte aan een stansmachine. Op een gegeven ogenblik op een of andere manier, hij wist zelf niet hoe hem dit had kunnen overkomen hoe het ook zij, de vinger was er af. Kort nadat de man genezen was en weer in het arbeidsproces was opgenomen, ge beurde er iets ongelooflijks. Omringd door collega's, aan wie hij nu eens heel fijn uit de doeken zou doen hoe het ongeval zich had toegedragen, demonstreerde hij deze toe dracht zo nauwkeurig en getrouw, dat hij met een andere vinger in de stansmachine raakte' Ook deze vinger moest geamputeerd worden. Weer ongeluk met snijwerkzaamheden aan olievat In een metaalgroothandel moest een werknemer het deksel van een olievat afbranden, opdat dit vat later als watertank bij bouwwerkzaamheden op het terrein van deze firma gebruikt zou kunnen worden. De hiervoor aangewezen arbeider kreeg o.a van de magazijnmeester opdracht, het vat eerst met zuurstof te spoelen. De lasser deed wat hem opgedragen was en voerde met behulp van de snijbrander zuurstof in het lege olievat. Het vat explodeerde juist op het moment dat de lasser nog maar net de brandende snijbrander op een gat in het deksel had gericht. Hierbij liep hij eerste en tweede graads verbrandingen op aan gezicht, handen en armen. Gelukkig werd hij niet door het afgescheurde deksel getroffen. Dit kwam terecht op het dak van een 12 meter hoge hall. Dit door een onverantwoordelijke instructie ontstane ongeval had gemakkelijk nog ernstigere gevolgen kunnen hebben. Gedood door deurglas In de keuken van een hotel gleed een 19-jarige leerlingkok op de terrazzovloer uit en viel door het glas van de keukendeur Door een puntig stuk glas dat in de sponning bleef steken, werd zijn halsslagader doorgesneden. Binnen 6 minuten was hij dood gebloed. Ernstige roltrapongevallen door maxikleding Naar verluidt hebben zich onlangs in Brussel twee ernstige ongevallen voorgedaan op roltrappen. In beide gevallen kwam bij neergaande trap de maxirok van het slachtoffer klem te zitten tussen de spleet tussen twee treden, waardoor het meisje achterover viel en met de haren tussen de treden raakte. Aan de kamplaat is een deel van de hoofdhuid afgerukt. De slachtoffers zijn aan hun verwondingen bezweken. Eveneens bereikten ons uit Groot-Brittannië, Frankrijk en Duitsland mededelingen over soortgelijke ongevallen. Een waarschuwing naast of boven de toegang van roltrappen is dan ook nodig. De afge beelde waarschuwingsplaat is door een grote Nederlandse modezaak ontworpen. Dodelijk ongeval met schiethamer Bij het uitladen van deuren voor nieuwbouw viel de kist met de schiethamer uit de vrachtauto op straat, waardoor een schot afging. De pen drong door de kistwand heen en trof een monteur via het oog in het schedeldak. Enige tijd later stierf de man aan deze ernstige verwonding. Bij het ingestelde onderzoek bleek, dat de monteur de vorige dag de schiethamer na beëindiging van de werkzaamheden geladen in de kist gelegd moest hebben. Of hij vergeten had, het apparaat te ontladen of dat hij dit met opzet niet ontladen had, kon niet meer nagegaan worden. Om welke reden dan ook, de monteur heeft in ieder geval ernstig tegen de veiligheidsvoorschriften gezondigd. Het Duitse veiligheidsvoorschrift dienaangaande vermeldt duidelijk, dat geladen schiethamers nimmer uit de hand ge legd mogen worden, dus logischerwijze ook niet geladen vervoerd mogen worden. Overigens moet bij werkzaamheden met schiethamers het dragen van een veiligheids- helm een vanzelfsprekende zaak zijn. FEUILLETON door mevrouw T. van de Weitgraven Hij had nu één keer het geluk gehad dat zijn familie rijk was, maar bewon dering had hij daar niet voor. Hij had meer bewondering voor een arbeider die met hard werken toch nog een car rière wist op te bouwen Want dat was kunst. Niet wat hij had Dat was al leen maar van ..Dank u wel vader, dank u wel." Wat maakte het hem uit. als hij daar even een briefje van hon derd op de toonbank gooide? Vader betaalde wel' Maar toch moest hij hun laten zien dat hij anders wou Bedaard stond hij op en liep naar de tap ..Graag een rondje voor de hele zaak." zei hij kalm. Wat zegt u?" Verbaast boog de kastelein naar voren, vermoedend dat hij het verkeerd verstaan had Dat was toch onmogelijk. Zoiets was nog nooit gebeurd Stel je voor, een Van Dalsem. ,,Een rondje voor de hele zaak, en hiér laat maar zitten." Verbouwereerd nam Evert Bakker het gele briefje aan. even stond hij er beduusd mee in zijn hand, dan be gon hij met vaste hand de Hazen vol ie gicic». ..Hier jongens een rondje voorde hele zaak van Van Dalsem ,,Over de tapkast reikte hij de volle glazen aan. ..Help eens even jongens, doorge ven" Hij zag zijn klanten wantrouwend naar het bewuste tweetal staren. En hij betwijfelde het of ze het aangebo den glas bier zonder meer zouden aan nemen Hij was een verstandige kaste lein, en hij wist zich altijd overal uit te werken. En hij begreep dat er ook nu ingegrepen moest worden wilde hij, dat alles ordelijk verlopen zou. Daar om zei hij met een. alles overheer senden stem: ..Drink (Op jongens, alles wat je krijgt hoef je niet te be talen." Het hielp en het duurde maar even of alle glazen waren al vèr heen leeg. Er lag een veelzeggende blik in Jan-Hendriks ogen, waarmee hij de kastelein bedankte vooraleer hij „Het Rode Hert" verliet De kermis was geweldig En de gebroeders leefden zich ten volle uit Maar bij de schiettent begon de eigen lijke draad van dit verhaal Daar stonden twee vriendinnen met een ver hit hoofd vol vuur te schieten. Entoen het éne meisje zich een kwart-slag omdraaide en recht in Jan-Hendriks ogen keek, was Jan-Hendrik op slag verliefd. Want waar had hij ooit zo'n mooi gezichtje gezien? En waar zag hij ooit zulke blauwe ogen en zulk prachtig haar? Hij was verliefd op het eerste gezicht De afkomst van het meisje interesseerde hem geen lor. Hij was verliefd en dat had met afkomst niets te maken. Hij schoot een mooie pop in de schiettent, die hij haar warm lachend aanbood. Toen trok hij haar mee het spookhol in, en liet Eduard en het andere meisje aan hun lot over. 't Was kermis En hij had het mooiste meisje van het dorp. Jan- Hendrik genoot. En toen hij haar middernacht thuis bracht kuste hij vol vuur het blonde kind. dat in één moment zijn hart veroverd had en hij beloofde haar de volgende avond weer te komen. Hij zou dan met de wagen in de bocht van de landweg op haar wachten. Ja-Hendrik lette niet op het kleine arbeidershuisje dat achter zijn rug in de zwoele zomernacht lag. want Jan-Hendrik was verliefd HOOFDSTUK 2 Wie kende niet het onnozele arbei dershuisje, dat daar verscholen tusen wat groen aan de smalle landweg stond? En wie kende niet het gezellige grote gezin wat daar woonde? 't Sloeg in als een bom Stel je voor Jan-Hendrik van Dalsem met Hen- nie van 't Land. De dochter van de armetierigste arbeider van het hele dorp. Niet dat de Van 't Lands minne mensen waren Hélemaal niet Maar ze hadden het nu één keer niet breed. Want wat wil je9 Tien kinderen, van wie Hennie als oudste geld binnen bracht. En dan te bedenken dat Hoe was het mogelijk' Zou er dan tussen al die Van Dal- sens die de eeuwendooropde..Linde- Hoeve" gewoond hadden toch nog één goeie zitten? Eén ding had Jan-Hendrik van Dal sem goed gezien Hennie van 't Land was werkelijk een mooi meisje met haar achttien jaar Ze was dan ook de trots van haar ouders die ondanks dat er nog negen kinderen waren hun oudste verafgoden, want Hennie was bóven haar mooi zijn uit ook nog in het bezit van een lief en zacht karak ter. Dat vader Van t Land wel eens met een gekke mond zei „Onze Hen nie die kan het nog wel eens verder brengen dan wij allemaal, want zoals zij is er geen tweede'" Dan blonk er oprechte tots door in zijn stem Hennie van 't Land glimlachte tegen de zon en ze schuurde de melkbussen van boer Harmsen zo glad dat de zon nestralen er fel in weerkaatsten Zo fel dat haar ogen er van staken Toen begon ze zingend het boenhok op te °f daar le*s wonderlijk moois te zien haar ogen somber. Maar toch telkens ruimen Af en toe tuurden haar blauwe was Soms ook even trok de glimlach was het de glimlach die overwon Hoe ogen even dromerig in de verte, als- weS van ^aar mond, en dan werden kon het ook anders? Ze was verliefd! De kapitein had alle moeite gehad om de maat en de meester uit de herberg te krijgen en toen ze eenmaal buiten waren, liet hij hen voor hem uitlopen. Hij was namelijk bang, dat ze zouden ontsnappen, wanneer hij hen met in het oog hield Hij was veel te blij, dat hij eindelijk bemanning voor zijn boot ge en had, want dat had hem dagenr kregen had, want dat had hem dagen gekost, omdat memand er zin in had Hij was dan ook zo vrolijk, dat hij luidkeels een vreemd lied zong, zonder te weten, dat hij op een afstand gevolgd werd door Signor Rivaldi Het feit, dat de maat en de meester met een andere kapitein en op een ander schip zouden gaan varen, had Signor Rivaldi niet met rust gelaten Hij was namelijk veel te bang, dat ze aan die vreemde kapitein zouden vertellen, dat ze met de „Kraak" naar het eiland Lawaï zouden zijn gegaan, omdaar het jacht van de kalief Hatschie Ben Ras op te gaan halen. Dat moest allemaal een geheim blijven' „Als zij vertelzeggen aandieschurkdief van een capitano. van dat zeejacht van mijn amigo Hatschie. dan wij zijn ver loren!" .dacht Signor Rivaldi „Ik moet hen uit die klauwhanden van die schurk- dief zien te trekkrijgen! Aha! Hier is een trektouw! Dat is net, wat ik wilwens! Ha!"

Leusder Krant | 1971 | | pagina 7