SPOEDIGE START VAN HET RODA '46 - KLUBGEBOUW Algemene Yblks- en woningtelling Drukke voor K. micro-week C. Antilopen Peter Kuijpers won met banddikte Lees verder op pagina 2 SCHAAKNIEUWS EnAllard wint WINST EN VERLIES VOOR DE IMPALA- VOLLEY BALLERS Tweede team staat boven aan ZILVEREN TOM Trekking Roda loterij Y X 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 MEDISCHE DIENSTEN uunuerdag 21 jhnuaki iy/u LEUSDEN - Dit verslag van de op dinsdag 12-1 gespeelde huiscoinpetitie van Schaakvereniging LEUSDEN kunnen we beginnen met er op te wijzen dat het nieuwe lid Allard Tonneman onze voor spelling geen geweld aandoet Hij wist n 1 overtuigend te winnen van de ge routineerde koploper in Rooster 2. de heer Horst' De strijd aan de top in dit Rooster wordt steeds spannender en de jeugd heeft hier mede 'n vaste greep op de eerste plaatsen. Gert Graafland en Rogier van Santen maken er 'n soort stuivertje wisselen van met Horst en Wisman. Ieder doet zijn uiterste best zelfs geen V, puntje prijs te geven, en houdt met argusogen de verrichtingen van de directe rivalen in de gaten Êen leuke sportieve strijd om de begeerde promotiekansen, welke om lOOCp inzet vraagt. Uitslagen Rooster 2; Gert Graafland- Simon de Ridder 1-2, Horst- Allard Tonneman 0-1, Mevr. Graafland-Wisman 0-1. Rogier van Santen-Lamme 0-1 de Graaf-Pieter Kraaikamp 0-1. In Rooster 1 werd één partij afge broken, welke naar onze bescheiden mening geen optimisme voor wit in houd Een rustige nabeschouwing thuis zal Veenendaal er wel toe brengen zijn opponent De Jager de hand te reiken en hem het volle punt toe te staan, althans zo lijkt het ons Ondanks stug aangehou den pogingen om tot pat te geraken moest Bloemendal uiteindelijk voor Van de Tang toch in het zand bijten. Van Santen haalde weer laconiek z'n puntje binnen, nu ten koste van Strui- wig, en Boschman stelde alles in het werk om aan de sterk oprukkende Zwar t te ontkomen, maar zelfs een tegenaan val mocht niet genoeg indruk maken op het doorzettingsvermogen van zijn tegenstander, die keurig afrondde en het voile punt opeiste. Uitslagen Rooster 1; van der Weyden-Schram 1-0, Zwart - Boschman l-Ó, van de Tang-Bloemen dal 1-0, Boogaard-van Egdom fz-% Struiwig-van Santen 0-1. Veenendaaf- de Jager afgebroken. Hier moet nog vermeld dat van Egdom in een betere stelling remise aanbood, uit angst als nog een fout te begaan in het eindspel Vooral voor de mensen die pas kort Leusdenaar zijn, maar niet voor hen alleen, volgt hier het adres van de voorzitter die u graag alle gewenste inlichtingen verstrekt H van Egdom, Populierenlaan 12, Leusden/Centrum, tel. 03496-1370 LEUSDEN-CENTRUM - 18 januari - De plannen voor de bouw van een Roda '46 klubhuis gaan werkelijkheid worden. Als alles volgens plan ver loopt zal binnen niet al te lange tijd op het Burg. Buiningpark een modern klubgebouw verrijzen, dat ontworpen is door architect en tevens Rodalid Dick Opstelten Men is inmiddels al begonnen met de voorbereidende werk zaamheden en wanneer de weergoden meewerken, zodat de Dienst Gemeente werken het verwijderen van het struik gewas etc kan voltooien, hoopt men zelfs zaterdag a s. te starten met de grondwerkzaamheden, die door aan nemingsbedrijf J. Mater kosteloos ver richt zullen worden. NOODZAAK Gezien de verwachte ontwikkeling van Roda'46 en de geweldige toekomst ontwikkeling van de gemeente Leus den. alsmede op grond van de volgens de planologen te verwachten toename van de vrijetijdsbesteding, heeft men bij Roda 46 deze stap durven zetten. Op dit ogenblik telt de vereniging 9 seniorenelftallen (6 zondag en 3 zaterdag) 6 juniorenelftallen en 5 pu- pillenelftallen. De deelneming aan en de belangstelling voor het voetbalspel blijken zich in Leusden nog altijd in een stijgende lijn te bevinden, want ieder jaar kan men in het jaarverslag lezen over een verdere groei en bloei van Roda 46 Deze onweerstaanbare aantrekkingskracht op de voetbalsport is voor een vereniging verheugend, maar vraagt anderzijds ook verant woordelijkheid en steeds hogere eisen aan de organisatie. Wanneer men bij Roda over een eigen honk beschikt kan het verenigingswerk effektiever en vruchtbaarder worden, zegt het be- bestuur Het is een noodzaak geworden voor een goede begeleiding en een uiterst belangrijk hulpmiddel om tot een betere eenheid te komen. Wan- men daarvoor ook een aanvaardbare ruimte nodig. Het is niet doenlijk daar voor de leden altijd naar en of andere openbare gelegenheid te brengen en vooral niet wanneer men de verant woording draagt over een zo groot aantal jeugdleden Daarom dus een klubhuis, om gesprekken van de lei ders met hun jongens, de trainer met zijn elftallen, vergaderingen etc mo gelijk te maken. Door de bouw van dit clubgebouw worden er voor Roda'46 enorme mogelijkheden geschapen om het klubleven te stimuleren en een sfeer te kweken. Daar komt bij dat de hui dige ruimte op het sportpark over belast is, zodat bij de tot standkoming van dit gebouw er voor andere vere nigingen weer expansie-mogelijkheden zijn. HET NIEUWE HART Het klubgebouw is modern van op zet met een bruikbaar vloeroppervlak - van ongeveer 325 vierkante meter. Een gedeelte van het zaaloppervlak is verhoogd en zal door een vouwwand gescheiden worden van de rest. Ach ter deze vouwwand heeft men een be stuurskamer gekreëerd voor vergade ringen van bestuur en diverse kom missies Tot heden geschieden deze vergaderingen praktisch altijd ten hui ze van een der bestuurs- of kom missieleden, zodat ook dit tot het verleden gaat behoren Hierdoor zal men bereiken dat straks in de toekomst het klubgebouw het nieuwe hart van de vereniging gaat worden. Onder deze verhoogde bestuursruimte vindt men een prachtige gelegenheid voor berg ruimte Twee ruime schuifdeuren ge ven aan de voorzijde toegang tot het hoofdveld. Aan de achterzijde bevin den zich o a een keuken, berging, garderobe, toiletten en hal. Een goede funktionele aankleding en situering,die zeei belangrijk kunnen zijn vooi een goede sfeer, zijn ontwerper Dick Op stelten niet ontgaan Zo zullen de bui tenmuren uitgevoerd worden in bak steenmetselwerk. uitgezonderd enkele geaccentueerde punten van gekleurd redwood. De binnenmuren bestaan voor een deel uit schoon metselwerk en is voorde rest licht vertind Alle vloeren zullen van beton vervaardigd worden en met linoleum en vaste vloerbe dekking belegd worden. De plafonds zullen in hoofdzaak van hout zijn en wel van zogenaamde plafondschroten FIN ANCIEN De bouwkosten van dit klubgebouw (zonder inrichting) zullen f 132 000gaan bedragen De eigen inbreng van de vereniging zal een bedrag van f 75 000 gedragen, zonderdat de architectkosten hierbij inbegrepen zijn Voor de rest zullen de gelden uit andere bronnen moeten komen. Deze bronnen zijn sub sidies van de Nederlandse Sport Fe- deiatie en de Provincie. Op 22 ok tober 1970 besteedde de Leusdei raad veel tijd aan het verzoek van Roda'46 om subsidie Na een lange discussie werd uiteindelijk besloten dat een nieuw gesprek met Roda'46 open gehouden zou worden, omdat o.a B W en vele raadsleden het werk en de initi atieven van de vereniging wel waar deren. EIGEN BOUWERS Er zijn al heel wat verenigingen die met trots kunnen praten over een eigen klubhuis, dat meestal met veel zweet en tranen tot stand is gekomen Bij Roda'46 heeft men zich danig ge oriënteerd bij andere verenigingen, zo dat de keerzijde van de medaille hun terdege bekend is. Maandenlang is er nu reeds door velen in de vere niging gewerkt en geploeterd Eerst voor het bijeenbrengen van de benodig de gelden en toen om de materialen los te krijgen Intussen hebben alle leden een enquête-formulier ontvan gen, waarop zij kunnen invullen o.a hun beroep en hoeveel avonden men zich beschikbaar zal stellen voor de diverse werkzaamheden. Alle leden zullen zoveel mogelijk ingeschakeld worden om het fel begeerde gebouw, steentje voor steentje op te metselen. De zelfwerkzaamheid zal dus bij deze bouw voldoende aanwezig moeten zijn Alhoewel men tegenwoordig nog al eens op smalende wijze spreekt over de zelfwerkzaamheid in een vereniging, laat het bestuur van Roda'46 echter positiever geluiden horen. Dit samen tot stand brengen is al een genoeg doening met als uiteindelijk resultaat het tot werkelijkheid brengen van wat men bij Roda'46 al enige jaren als een behoefte voelt, en daarom re kent het bestuur erop dat de leden het niet te gemakkelijk laten afwe ten uit een overmaat van gemakzucht. Zoals reeds eerder vermeld hoopt men zo spoedig mogelijk te starten en wel met de leden, voorzien van ster ke karakters en die niet het eigen ik op de voorgrond schuiven doch steeds het belang van het geheel in hun waarde-oordeel blijven betrekken. En wanneer misschien zaterdag a.s de spade in de grond zal worden gezet kunnen de vele vrijwillige me dewerkers aan de slag in de ,,klub- huiswmkel" want er zal heel wat moe ten gebeuren eer men aan de offi ciële opening toe zal zijn. LEUSDEN - Donderdagavond In de sporthal te Veenendaal speelde Antilo pen 2 haar 1 na laatste wedstrijd tegen streekgenoot Woudenberg 2 Helaas kwam Woudenberg niet compleet, het miste een speelster De wedstrijd stond onder leiding van dhr Van Kooten uit Veenendaal. Deze had de wedstrijd goed in handen Na de uitbal van Wouden berg, werd deze al gauw door de Antilopen-verdediging onderschept en doorgespeeld naar de aanval Gert Nieuwenhuis kon met een doorloopbal in de mand leggen 0-1 Het zou het beginsein zijn van een ouderwetse doel- puntenregen, want nog geen vijf minuten later scoorde Gert weer 0-2 De wed strijd was nog geen tien minuten oud of ook Theo en Heimen van Duinkerken vergrootten de voorsprong 0-4. De Woudenbergse verdediging liet een steekje vallen. Doordat Gert Nieuwen huis zijn tegenstander te vlug af was, moest deze aan de noodrem grijpen, wat door de goed leidende scheidsrech ter werd gezien, zodat er een straf- worp werd gegeven Gert voltrok deze 0-5. Weer maakte de verdediging een overtreding en weer was het eenstraf- worp die, het wordt haast vervelend, alweer door Gert werd gemaakt 0-6. De speler van Woudenberg kreeg een waarschuwing voor het te fel verdedi gen. Nog net voor rust kreeg Antilopen weer een strafworp toegewezen, maar deze keer was het mis Heimen van Duinkerken schoot te hard Na de rust kreeg Woudenberg een strafworp te nemen maar ook die werd gemist Het spelbeeld bleef praktisch hetzelfde want na acht minuten stond Marian van Nunspeet in een goede schietpositie en LEUSDEN - De Midden-Nederland competitie werd voortgezet te Drieber gen, alwaar de organiserende vereni ging ,,De Volharding" een zwaar par cours had uitgezet, waarbij het accent op het loopwerk lag. Van de goede af wisseling lopen-rijden, kwam niet veel terecht en het parcours kon dan ook weinig genade vinden in de ogen der coureurs. Goed op dit parcours deden Peter Kuijpers en Gert Vink het. Nadat Gernt Ruttenberg zijn zoveel ste overwinning had behaald bij de ve teranen voor Henk van Dijk en Arie Emo barstte het grote geweld der nieu welingen los De provinciale kampioen Jos Verkerk moest hier zijn positie waarmaken. Peter Kuijpers wilde ech ter van geen wijken weten en Verkerk was niet in staat zich te ontdoen van de man uit Leusden De derde favoriet Job Schaafsma had inmiddels enige achterstand opgelopen. Kuijpers en Verkerk maakten in een rechtstreeks duel uit wie hier zou gaan zegevieren. Met banddikte verschil, iets wat bijzon- det" weinig voorkomt bij de veldritten, was Peter Kuijpers winnaar- Uitslag 1. Peter Kuijpers, Leusden, 10 punten, 2. Jos Verkerk, Utrecht. 9 purtten. 3. Job Schaafsma, Maartens dijk, 8 punten. De provinciale kampioen bij de adspi- ranten, de Woudenberger Gert Vink liet er geen twijfel over bestaan wie in zijn klasse de sterkste was. Reeds in de eerste ronde nam hij flinke afstand van zijn concurrenten en stevende re gelrecht op een overwinning af. Wat Buitenhuis en Groenewegen ook pro beerden, de achterstand die Gert Vink hun gaf, zouden ze niet goed kunnen maken. Dick Willigenburg verkeerde ook in het gezelschap van de adspiran- ten en deze veertien jarige zou het in een regelmatig gereden race tot de negende plaats brengen Uitslag 1 Gert Vink, Woudenberg, 10 punten. 2 Buitenhuis, Utrecht, 9 punten. 3. Groenewegen, Hilversum, 8 punten. 9. Dick Willigenburg, Leus den/Centrum. Gefard van 't Klooster begon bij de amateurs zeer sterk. Na de eerste doortocht kwam hij kort achter het lei dende duo Kees Bokma en Jos Schip per in derde positie door. Hij kon de ze positie echter niet behouden. Een veel te zwaar verzet draaiende moest hij veel terrein prijs geven en ver dween naar de achterhoede. In deze achterhoede bevond zich reeds vanaf het begin Sander van Doorn, die weer op de fiets was geklommen om een beetje conditie op te doen Ook Wim van Middelaar gaf weer blijk van zijn alom gewaardeerde aanwezigheid. Voor het eerst sinds jaren had Wim van Mid delaar drie weken stil gelegen en hij kwam dan in dit gezelschap conditie tekort om zich vooraan met de zaken te gaan bemoeien. Kees Bokma, Gor- kum, 10 punten. 2. Jos Schipper. Baarn, 9 punten. 3 Jaap van de Broek, Soest, 8 punten. 8. Wim van Middelaar, Ach terveld, 3 punten 9 Gerard van't Kloos ter, Hamersveld, 2 punten Komend weekend iceinig voet bid bij Roda '46 LEUSDEN - Werden afgelopen week eind alle wedstrijden afgelast, zodat het opnieuw stil bleef op het Burg. Buining park, komend week-end zal er opnieuw weinig voetbal plaatsvinden. In ver band met de T V. uitzendingen van de Europese- en Wereldkampioenschap pen hardrijden op de schaats, zullen komend week-end, alsmede op 13 en 14 februari a.s inhaalprogramma's wor den vastgesteld. Dit laatste geldt zo wel voor het betaald-, het amateur voetbal en dat in de afdelingen Dit heeft tot gevolg dat zaterdag a s. alleen Roda 2 afd zaterdag om 12.30 uur moet spelen tegen Karboys 2 en er zondag a s. helemaal geen kompetitievoetbal bij Roda zal zijn. knalde de bal in de mand 0-7 Deze werd gevolgd door een zuiver afstands schot van Heimen van Duinkerken. Na het missen van nog een strafworp herstelde Gert Nieuwenhuis zich en kon de mand nog twee keer vinden 0-10 Waarna Wil Kraaikamp tot besluit de eindstand op 0-11 bracht Met nog een wedstrijd in het verschiet kan de eerste plaats Antilopen 2 niet meer ont gaan Vrijdagavond, na een halsbrekende reis door dichte mist moest het eerste achttal in Culemborg spelen tegen kop loper Arena 1 De ploeg kwam krap op tijd en de scheidsrechter dhr. Im- mikhuizen had al ingefloten Na het beginsignaal kwam Arena opzetten, zij hadden de sterkste formatie binnen de- lijnen gebracht. De Antilopen verdedi ging moest op volle toeren draaien en kon de bal onderscheppen. De aanval zette alles op alles om een voorsprong te krijgen, maar drie doelpunten van Kees Hendrikse werden afgekeurd Nu was het de beurt aan Arena en met een doorloopbal scoorde het 1-0 Er werd vaak hard gespeeld en weldra kreeg Antilopen een strafworp te nemen Dit had wat voeten in de aarde gebracht, want de ploeg van Woudenberg 1, die na deze wedstrijd moest spelen, begon bij het nemen van de strafworp hard te klappen en te stampen, zodat de scheidsrechter moest ingrijpen. De strafworp werd gemist. Toch kwam Antilopen nog voor de rust gelijk door een afstandsschot van Bert Hop. Na de rust was het weer Arena die de voor sprong nam 1-2. Het zou zelfs nog meer uitlopen maar de strafworp die hen werd gegeven, werd afgekeuxd omdat een speelster van Arena tegen de paal stootte De Leusdense ploeg liet het er niet bij zittenen invaller Gert Nieuwen huis bracht de stand weer in evenwicht 2-2 Na vakwisseling kon Bert Hop in samenwerking met Kees Hendrikse de stand in het voordeel van Antilopen brengen 2-3 Wat Arena er ook aan deed. het gelukte hen niet de overwinning aan de Antilopen te ontnemen, die deze mede door de fantastische verdediging verdiend heeft gewonnen. Zaterdag, speelden de junioren in de nieuwe sporthal Schuilenburg te Amersfoort. Hun tegenstander was Sparta In de eerste minuut maakte Rudie Lith het eerste doelpunt, maar dat werd afgekeurd omdat de scheids rechter deze niet had geconstateerd, en liet doorspelen Dit gaf Sparta moed en na enige tijd kwam het voor 1-0. Antilopen speelster Marian Osna- brugge, die een geweldige wedstrijd speelde, wist de gelijkmaker te scoren 1-1 Pieter Kraaikamp gaf de ploeg een kleine voorsprong, 1-2. Antilopen kreeg veel kansen, maar Sparta had het geluk eerder mee en kwam weer gelijk, 2-2. Rudie Lith maakte het laatste doelpunt voor Antilopen 2-3, men dacht te win nen, doch de ploeg moest genoegen nemen met eeen gelijkspel, doordat Sparta toch nog terug wist te komen, 3-3. Antilopen 3 was hekkesluiter deze avond en moest het opnemen tegen D.S.V. 5. Hoewel men de eerste wed strijd tegen de Bussummers had verlo ren, begon men met goede moed. Er bleek deze keer winst in te zitten, want Dolf van Uffelen was snel zijn te genstander voorbij gekomen en liet de bal in de mand glijden 1-0. Invaller Bert van Loenen volgde 6 minuten later zijn voorbeeld en met een keurig aan gegeven bal van Anja ter Maten maakte hij er 2-0 van Toen kreeg D V.S een kans en was het 1-2. Met nog vijf minuten voor de boeg alvorens het rust was gaf Hannie van Duinkerken. George Nieuwenhuis een scoringskans en raak 1-3 Na de rust was het Dolf van Uf felen die nog twee keer de mand wist te vinden 5-1. Door het hoge tempo waarin Antilopen opereerde heeft het D.S.V. volledig verslagen. PROGRAMMA: Zaterdag 23 januari a.s Sporthal Schuilenburg: Antilopen jun I-Odik jun I Antilopen 3-K.V O 2 Antilopen jun 1-Soesterkw. Antilopen I-Hemur-enge I aanvang. 15.15 16 45 jun I 18.15 19.45 LEUSDEN - De afgelopen week speel den het tweede en derde herenteam van Impala volleybal. IMPALA 2 - VIOS 7 3-0 Impala leek in de eerste set regel recht naar een grote nederlaag toe te gaan. Al snel keek het met 3 In vallers spelend Impalateam tegen een 12-3 achterstand aan. Na een time-out ging het ineens veel beter. Er werd goed geplaatst en de Impala aanval begon op volle toeren te draaien. De grote achterstand werd langzaam ingelopen en onder grote spanning kwam Impala naast Vios De grotere vechtlust van Impala gaf tenslotte de doorslag en de set werd met 15-13 gewonnen. In de tweede set speelde Impala het zelfde spelletje en won bekwaam met 15-9. De laatste set kon Impala vrij uit spelen en een wanhopig Vios pro beerde op alle mogelijke manieren de Impala verdediging te passeren, maar het spel van Impala groeide tot grote hoogte. Vooral het spel van Paul de Voogd, was bijzonder goed en bij vlagen zelfs geraffineerd. Gemakkelijk werd ook deze set gewonnen met 15-4. IMPALA 3 - SET UP 3. Het derde team van Impala, dat nog volop meedeed voor de bovenste plaats, heeft een behoorlijke steek laten val len in de wedstrijd tegen Set-Up Bei de teams waren aan elkaar gewaagd en de strijd ging dan ook gelijk op De eerste set won Impala weliswaar( 15-13) doch de volgende moest aan Set Up ge laten worden met dezelfde cijfers In de derde set werd Impala geheel over speeld. Wil het derde team nog serieus tot de kampioenskandidaten gerekend worden, dan moet in de volgende ved- strijden beslist rustiger en beheerster gespeeld worden. II oensdat> a.s. r LEUSDEN/CENTRUM - Begin no vember van het vorig jaar startte de voetbalvereniging RODA'46 met een grote loterij Deze door de ministerie van Justitie goedgekeurde loterij bevat in totaal 1000 loten De prijs per lot was f25,- te betalen ineens of desge wenst in 10 gelijke maandelijkse ter- "mijnen. De hoofdprjs zal een Volks wagen-Kever zijn, terwijl daarnaast tien maandelijkse prijzen zijn van flOO,- De trekking van deze loterij zal elke laatste woensdag vanrfe maand plaatsvinden, beginnende op woensdag 27 januari a s en eindigend op woens dag 27 oktober 1971 en wel ten over staan van notaris mr P van Schaik uit Amersfoort Het was wonderlijk om te zien hoeveel nijvere verenigings- mensen zich vele inspanningen ge troostten om de vereniging van dienst te zijn. Voor deze verkoop waren nl alle senioren leden ingeschakeld, en die zich allen hebben ingezet om deze onder het motto van ,,RODA thuis in een eigen huis" georganiseerde loterij tot sukses te maken Dit alles met het uiteindelijke doel om te komen tot ver wezenlijking van een eigen klubgebouw En om zo'n gebeurtenis te kunnen fi nancieren organiseerde RODA'46 op nieuw dus een extra financiële aktie waarvan woensdag a.s de eerste trek king zal plaatsvinden. ACHTERVELD - Tom Anthoini Thomas Gase de 15-jange wiel renner uit Landsmeer (NH) be haalde het zilver tijdens de pro vinciale kampioenschappen van Noord Holland cycle cross. De goedlachse Tom heeft al heel wat successen geboekt in open wie lerwedstrijden in zijn eigen pro vincie, Noord-Brabant en Fries land. De sterke rossige renner werd ook gecontracteerd voor de internationale Tour de Junior Achterveld 1971. (Van de redaktie). LEUSDEN - Op 28 februari a.s. zal in Nederland een volkstelling worden ge houden. Het zal de veertiende keer zijn, dat iets dergelijks in ons land gebeurt sinds 1829. In tegenstelling met wat men verstaat onder een normale volkstel ling, is de betekenis van de moderne volkstelling ver uit boven het tellen van het inwonerstal. Primair van belang is thans het verzamelen van gegevens, die niet of slechts ten dele aan lopende administraties of andere informatie bronnen kunnen worden ontleend. Een en ander heeft tot doel om de te verzame len gegevens onderling te combineren, waardoor de levensomstandigheden en bestaanswijzen van ons volk naar tal rijke facetten kunnen worden doorge licht. Deze doorlichting vormto.m. een onmisbaar uitgangspunt voor het tref fen van maatregelen en voorzieningen ten behoeve van probleemcategorieën in onze samenleving. Men denke bij voorbeeld aan bejaarden, gehandicap ten, laagstbetaalden, werkende jonge ren enz. Aldus lezen wij in een infor matiemap over de volkstelling 1971. uitgegeven door het Centraal Bureau voor Statistiek in Den Haag. Van ver schillende zijde zijn grote bezwaren ge rezen tegen deze nieuwe vorm van de traditionele volkstelling. Er zijn zelfs grote bezwaren gerezen tegen deze nieuwe vorm van de traditionele volks telling. Er zijn zelfs comité's opge richt met het doel deze vorm ongedaan te maken. In dit artikel gaat het er ons niet om, of u vóór of tegen de volkstel ling moet zijn, we willen alleen onze lezers beter informeren over wat de ze telling inhoudt. Het is ieders eigen verantwoordelijkheid en voor eigen ri sico om datgene te doen, wat hij of zij juist acht in deze nationale zaak. El ke volkstelling heeft uiteraard zijn voor en nadelen. Ook deze. Juist omdat de Volkstelling van 1971 dieper in het privé-leven van de individuele bewoner grijpt dan voorheen het geval was, deze beknopte informatie. De Algemene Volks- en woningtel ling 1971 strekt zich uit over alle ruim 13 miljoen inwoners, alsmede over on geveer 3,8 miljoen huishoudens en3.5 miljoen woningen. Elke volkstelling op zich is een momentopname, die slechts in staat stelt de actuele situatie te be oordelen. Door het periodieke karakter van de tellingen kan echter tevens een beeld worden verkregen van aard en tempo van de ontwikkelingen en veran deringen, die zich tussen twee opeen volgende tellingen hebben voorgedaan Met het oog op de vaststelling van deze dynamiek in onze samenleving--geldt uiteraard als eis, dat de vraagstel ling van achtereenvolgende tellingen zo nauw mogelijk op elkaar aansluit. Het is om deze reden, dat voor de komende telling slechts een zeer beperkt aantal nieuwe vragen is opgenomen, gericht op enige actuele maatschappelijke vraagstukken en dat voor het overigede vragen, die bij de volkstelling van 28 februari 1971 aan de bevolking zullen worden voorgelegd, voor het meeren- deel gelijkluidend zullen zijn aandie van de vorige telling, die op 31 mei 1960 heeft plaatsgevonden. Daardoor zullen de uitkomsten van de komende volks telling mede een nieuw uitgangspunt vormen voor berekeningen over de op verschillend gebied in de naaste toe komst te verwachten ontwikkelingen Een groeiende bevolking vraagt immers om nieuwe woningen, scholen, kerken, ziekenhuizen, winkelcentra en andere sociale en culturele voorzieningen Voor de opgroeiende jeugd zal niet alleen voor passend onderwijs moeten worden gezorgd, maar straks ook voor nieuwe werkgelegenheid Daarvoor zullen nieuwe fabrieken, kantoren en andere bedrijven moeten worden ge bouwd. Bij dit ajles is belangrijk te weten, waar deze nieuwe voorzienin gen moeten komen en in welke om vang, in welke vpf-m en in welke stre ken en uitbreiding' van het aantal ar beidsplaatsen moet worden gestimu leerd. Tevens wotfdt deze volkstelling gebruikt om de bevolkingsregisters te controleren op volledigheid, zoals ook bij vorige volkstellingen is gebeurd, aldus schrijft het CBS inde informatie map. We lezen verder: .Uit het voorgaan de blijkt, dat een moderne volkstel ling een onmisbaar instrument is ge worden voor alle instanties, die ver antwoordelijkheid dragen voor de wel vaart en het welzijn van onze bevol king De volkstelling is evenzeer ech ter van belang voor iedere individuele burger of particuliere organisatie, die de bestaande maatschappelijke situatie kritisch bekijkt en de sociale ontwikke ling kritisch volgt Ook aan hen staan de statistische uitkomsten van de volks telling ter beschikking, onafhankelijk van de vraag of sprake is van een za kenman. een leider van een groot- of kleinbedrijf, een vakbondsbestuurder, een maatschappelijk werkster, een le raar, student of scholier, een politieke organisatie of welke geïnteresseerde dan ook Tenslotte is de volkstelling van groot belang voor het wetenschap pelijk onderzoek, voor uitvoerige we tenschappelijke analyses van een aantal actuele maatschappelijke problemen zoals bijvoorbeeld het probleem van de werkende vrouw, van de buitenlandse gastarbeider, van de huisvesting van gezinnen, van de verstedelijking enz DE INHOUD VAN DE KOMENDE VOLKSTELLING De Inhoud van de komende volkstel ling, annex woningtelling is in grote lijnen onder te brengen in een zeven tal hoofdstukken t.w.: a. algemene gegevens betreffende de totale bevolking, b. gegevens over de vruchtbaarheid van de gehuwde en ge huwd geWeest zijnde vrouwen, c gege vens over de gevolgde opleidingen, d. gegevens over de arbeidsmarkt, e. ge- VOORZIJDE KAART 9 VAN DE VRAGENLIJST A (achterzijde blanco) t. is mh hgemoom v BOUW cil. CUI.IEB pia SOON CULUPt STTLUMO kfidbwoninc L SSSfN? /oubbei WTtX MAAND ZltH IN OlT 6ECAAC 8EG*£P*N POS TIN VOOA VEAB»AM« VAN ANDEAI WATM MANMTOP POSTEN IA NEEN IA NEEN IA N MAAXT DE WONING DEEL UIT V i een counn IS DE WONING EEN ZIMSMUIS AANGEBOUWD AAN AAN I ZUOE 1 ZUOEN WONING WAAP IS Mn MOOfDWOONVMTWfX GELE CENT IN SOU- OP BEGANE OP VERDIEP!NO TEAAAIN GPOND 11*4 gevens over het woon-werkverkeer e d. gegevens over de woningvoorraadt| de huisvestingssituatie. De gegevens, aldus nog steeds hl CBS, zullen worden verzameld ondef de naam en toenaam met toevoegii van een nummer, dat op basis van toe val zal worden toegekend. Hetverzame len van gegevens onder naam en toe naam is noodzakelijk om de volgend redenen 1. De volkstelling wordt mede ge bruikt voor de controle van de gemeen telijke bevolkingsregisters, welke cod trole tevens is bedoeld om devolkstel ling op volledigheid te toetsen Zon der naam, voorletters, geslacht, ge boortedatum en adres.zijn deze contro les onmogelijk 2, Bjj. ae controle van de verschafl gegevens op volledigheid moet de mo gelijkheid open blijven om ingeval va omissies/ en/of verkeerde invullinge op de naam van de betrokkenen teru te vallen om via nadere navraag bij gemeente tot de juiste aanvullingen e correcties te kunnen komen. 3. Omtrent de samenstelling va huishoudens en gezinnen zijn op de v ra genlijsten slechts een beperkt aanta vragen opgenomen. Ingeval binnen eé huishouden méér dan één gezin voor komt, is tengevolge daarvan op gron van de gegeven antwoorden niet vast t stellen, welke echtgenote bij welke ma hoort en welke kinderen bij welke uu ders Deze problemen worden bij he CBS opgelost via raadpleging van d( familienamen der betrokkenen Het toekennen van een NUMMER i noodzakelijk om de volgende redenon 1 In het kader van de bescherming van de privacy zullen de namen ei adressen van de getelden zo snel mo gelijk na de door de gemeentebesture uit te voeren eerste globale controle van de gegevens, worden gescheiden D namen van de getelden moeten echte om eerdergenoemde redenen voor he CBS beschikbaar blijven Deze bereik baarheid is gegarandeerd door het num mer, dat zowel op de naamkaarten al! op de daarvan gescheiden gegeven! voorkomt De naamkaarten zullei bij het CBS zo snel mogelijk na ont vangst. op nummer worden gesorteerd waardoor het opzoeken van gegevens; met de naam als uitgangspunt praktiscl onmogelijk wordt. Daarentegen kan bi de door de CBS tijdens de bewerking uit te voeren controles met het num mer als uitgangspunt de naam gemak kelijk worden teruggevonden De namen en adressen vandegeteldtj Nederlanders hebben, zowel als de aar hen toegekende nummers uitsluitend een fnnUïo «t^ ,,op 'lo volk «ciMngslaseb van de volks telling Aangezien zij daarna overbodig zijn, worden na het afsluiten vandebe doelde fasen enerzijds de kaarten mei namen en adressen vernietigd, ander zijds de toegekende nummers van de magneetbanden verwijderd. De vernie tiging van de namen en adressen dienl te zijn voltooid vóór 1 maart 1974. MEDISCHE DIENSTEN (week-end 23-24 januari) (Alleen voor snoedgevallen) LEUSDEN Voor de praktijken van de artsen, Boersema, LanUnk en Den Toom neemt komend week-end waar dr Den Toom, Maria Stuartlaan 5. tel 03490-18881 i

Leusder Krant | 1971 | | pagina 4