Mevr. Haag verzamelt geboorte-kaartjes Parochieraad organiseerde voorbereidings-avond over vorming gespreksgroepen Lief en leecl van Nederland gevangen in bijna 4000 stuks HET WOORD IS AAN U „Ik stoot nog vaak mijn neus als ik om een exemplaar vraag: PROEF DRAAIEN TOT SEPTEMBER Initiatief komt van de grond Leusden - C heeft een schaats vereniging weer Instuif Eensgezind en onverdeeld Jeugddienst met combo in R.K.- kerk - ONDERDAG 28 JANUARI 1971 3 (van de redaktie) LEUSDEN/ZUID - Nederland kent tal van hobbyisten. Kent ook heel wat vreemde en merkwaardige hobby's. Is het verzamelen van geboortekaartjes vreemd? Mevrouw L. Haag aan de Van Boetzelaar van Oosterhoutlaan 17 vindt van niet. En waarom ook?, ,,lk stoot nog wel erg vaak mijn neus als ik om 'n exemplaar vraag" zegt mevrouw Haag, als ze ons vol trots haar verza meling laat zien: een stuk of acht boe ken vol. ,,Maar aan de andere kant zijn er ook tal van mensen, die me helpen, die het zelf een heel leuk idee vinden". Ze vertelt van al die belevenissen, die ze meemaakte, dankzij haar hobby. Weet u, ik haal alles zorgvuldig uit de kranten Ik lees er een stuk of vier, maar wil je het echt goed doen, dan zou je ontzaggelijk veel kranten moeten lezen". De kranten leveren haar het )egin van een nieuw kaartje voor haar verzameling. Niet alleen de geboorte advertenties dragen daartoe bij, maar ook berichten, zoals de zoveel duizend ste inwoner van een bepaalde gemeente, of een bericht, waarin sprake is van het weigeren van een naam door de bur gerlijke stand, of waarin het kind wordt jenoemd naar een bekende internatio- lale persoonlijkheid. Ook veel beken- ien van radio en TV zijn te vinden in de costbare collectie van mevrouw Haag. )m maar eens een voorbeeld te noe men: het in de vorm van een grammo- 'oonplaat gemaakte geboortekaartje nou ja, het is een hele lap) van Wil leke Alberti's dochter, of van Willem )uys' jongste telg. Ook Mies Bouwman leeft haar medewerking verleend en het caartje van diens dochter prijkt ook :rots op één der honderden bladzij len En die van Gert Timmerman, en- tin, teveel om allemaal op te noemen. ..Ik vind het teleurstellend, dat ik Ik schat zo n tweeduizend, opgeborgen in dozen" Ze kent ze allemaal: de serie-kaar ten, die men bij elke drukkerij kan be stellen Ze heeft ze ook bijna allemaal De prachtig getekende serie kaarten van Anton Pieck bijvoorbeeld zowel in kleine als in grotere uitvoering. Ze geeft echter de voorkeur aan de ei gen ontworpen kaarten Daarin is een enorme variëteit. Voor hen, die gewoon zijn zelf hun geboortekaartjes te ontwerpen, maar geen goed idee meer hebben, kunnen in de verzamelingen van mevrouw Haag veel inspiratie vinden. De gekste kaar tjes kan men ei in aantreffen zowel grote als kleine Zo is er een vrij for se kaart, waarop een beschuit is afge beeld De muisjes op de beschuit zijn echt en worden door mevrouw Haag met heel veel zorg behandeld ..Ik heb er sellotape overheen moeten plakken, an ders eou ik al m'n muisjes zijn kwijt geraakt' zegt ze lachend Ook hebben veel doe-het-zeivers in spiratie gevonden in hun beroep Me vrouw Haag laat tal van voorbeelden zien Verder kan men er de kaartjes in vinden - wij noemden dit aan het be gin van dit artikel reeds - van bekende namen, zoals Kitty Courbots., Simon Vestdijk, Els Nijssen (NCRV-omroep- ster), het kaartje van het eerste klein kind van Tante Leen (een zoon), van Il se Wessel. Marion Boogaard (NOS), Trea Dobbs, Hermien en Gert Tim merman, Willem Duys, Mies Bouw man, Willeke Alberti, maar niet die van Johan Cruyff. Dan zijn er natuurlijk vrijwel alle mijlpaal-geboortes in de verzame ling van mevrouw te vinden, zoals de 30 000 ste van de gemeente Barneveld, de 8000 ste van de gemeente Wouden berg Dat haal ik allemaal uit de krant. Ik schrijf naar de familie toe en ik kreeg in de meeste gevallen het kaartje toegestuurd' Nog een aardig familie-verhaal me vrouw Haag bezit een geboortekaartje van een mevrouw die in 1936 in Bata via (Djakarta) is geboren en het geboor tekaartje van de dochter, die in 1955 het levenslicht zag op Nw Guinea. Ook zijn er hele bladzijden bij, waarop een Astrid en .1.7aas diJZsirü- j.sren zi :iexn dat er reden is om beschuit met muisjes te gaan eten. JfoniqueeK hasv- Mseder verblijven izjdeijk in het Aura rai". O.L. '.r. 'jasu:.!. De beschuit met muisjes Mevrouw Haag bij haar enorme ver zameling geboortekaartjes hele familie in geboorte-kaartjes bijeen is gebracht. Verder een heel boek met tweelingen, drielingen en beroemde vierlingen. Buitenlandse kaartjes9 Er komt een nieuw boek op tafel Een kaleidoscoop van vreemde namen en talen gaat aan ons voorbij, een hele serie uit Cana da (van een vriendin die daar woont) enkele uit de VS, een serie in het Fries Fries? Ja lacht me vrouw Haag. ..dat is ook een taal en de Friezen hebben vaak de geboortekaart jes in hun eigen taal gesteld. Ik ben nu bezig een serie aan te leggen van kaar tjes in het Limburgs Wat ik wel van hoofdzakelijk beneden de Moerdijk heb is een serie typisch katholieke kaartjes Die herken je zo. Vroeger was dat heel sterk, de kaartjes hadden vrijwel alle maal wel een kruis of zo op de voor zijde Nu worden die gebruiken al min der en gaat men over op de algemene vorm We bladeren verder; kaartjes uit Duitsland. Frankrijk, Zwits.erl.and Eentje uit Caracas met een klein munt stukje in de rechter-binnen-bovenhoek geplakt Waarom is dat9 Mevrouw Haag ..Dat is traditie in Caracas Men zegt daar, dat het geluk brengt" Uit Argentinië heeft ze een heel miniscuul kaartje slechts 2bij 4 centimeter klein. Dan verder uit Li ma. Ethiopië, Kenia. Zuid Afrika en natuurlijk ook uit België Een Italiaans kaartje is gesteld in tweetalen Neder lands en Italiaans. Het blijkt het eerste resultaat te zijn van een gelukkig huwe lijk tussen een Nederlands meisje en een Italiaanse werknemer Australië, Nieuw Zeeland, Brazilië, India en Israël, ook uit deze landen en wereld delen ontbreken de geboortekaartjes niet, hoewel ze niet zo dik zijn gezaaid als de Nederlandse Ook die buitenlandse kaartjes krijgt ze via familie en kennissen, soms ook uit berichten in kranten. ..Maar er zijn nog veel meer soorten kaartjes in omloop", zegt mevrouw Haag. ..ikvind het zo bijzonder jammer, dat ze nog vaak worden w eggegooid Aan de andere kant heb ik tal van plezierige ervarin gen met mensen, die me de kaartjes zenden of komen brengen Zo kwam er vorig jaar iemand, die me een com pleet boek met geboortekaartles gal Twee voorbeelden van de doe het zei vers links de voorzijde van een vrij grote kaart, waarop pa en ma in ontklede toestand staan afgebeeld, rechts een in oud Hollandse tekst opge stelde kaart op perkament papier ge drukt. met afgebrande randen. Het bleek een verzameling van een overleden kraamverpleegster te zijn" Zijn er veel mensen in Nederland die het verzamelen van geboortekaartjes als hobby hebben9 Mevrouw Haag schudt het hoofd .Jammer genoeg niet. Er is een tijd geweest, dat ik correspondeer de en ruilde met ongeveer tien, twaalf verzamelaars. Daar zijn er in de loop der jaren nog maar een paar van over gebleven. Jammer Want het is een bij zonder boeiende hobby Eigenlijk ïshet een stuk geschiedenis wat men verza melt. het lief en leed van mensen zoals u en ik Mensen, die ik meestal niet eens ken, maar waarmee ik me. door de kaartjes, toch een klein beetje verbon den voel." Een boeiende hobby We zijn het met mevrouw Haag eens. die, als we af scheid nemen, vraagt of we haar adres in de krant willen zetten voor iedereen, die nog ergens een kaartje hebben lig gen en die wel kwijt willen om opgeno men te worden in de steeds groeiende verzameling Voor hen volgt hier nog maals het adres: Mevrouw Haag. Van Boetzelaar van Oosterhoutlaan 17. Leusden-Zuid. En ook al vindt u het misschien toch wel een ietwat vreemde hobby, bedenk dan, dat u er mevrouw Haag een plezier mee doet Vooral ei gen ontwerpen hebben haar belangstel ling, maar ook anderen zijn natuurlijk welkom. En is er iemand, die na het lezen van deze reportage zegt ,Ik ga dat ook doen, ik ga geboortekaartjes verzamelen," dan weet u het In twee grote dozen heeft mevrouw Haag nog minstens tweeduizend dubbele kaartjes! niets van Johan Cruyff heb gehoord", zegt mevrouw Haag. terwijl ze de boe ken nog eens doorbladert, telkens nieu- herinneringen ophalend ,.Ik heb hem en zijn vrouw een briefje geschre ven kort na de geboorte van hun kind, maar ik heb er taal noch teken op ge hoord Hij had toch minstens wel kun nen antwoorden, vind ik" Foei Johan' Hoe is het eigenlijk allemaal begon nen0 Mevrouw Haag ,,In de periode 1950/54 woonde ik in Indonesië en ik •kreeg daar nogal veel post uit Neder land van familie, vrienden en kennis sen Dat heb ik allemaal bewaard Toen wij (mijn man en ik) terug gingen naar Nederland, vond ik het zonde om al die post weg te gooien Ik ben gaan sorte ren en zo ontstond de eerste (kleine) verzameling geboorte-kaartjes. Ik ben toen begonnen met kaartjes te vragen aan kennissen, familie en vrienden. In i <het begin vonden ze het maar een i vreemde hobby Zelfs mijn dochter zag l er niets in Nu zou ze hem echter graag willen hebben, die verzameling!" Wat is het oudste exemplaar uit uw ïrzameling? Mevrouw Haag (zonder irzeling); ,,Dat is er eentje uit 1927 bladert snel in één van de albums Kijk", zegt ze dan. ,,dit is em Nog van opzet, maar voor die al aardig" Het lijkt ons oeilijk om al die soorten kaartjes t elkaar te houden. ,,Toch niet", zegt evr. Haag enthousiast, "ik heb geen ikel kaartje met eenzelfde voorzijde die voorzijden zijn verschillend Dat al natuurlijk ook zeggen, dat ik ver- chrikkelijk veel dubbele kaartjes heb Ook kan men in veel kaartjes de be roepen van pa terug vinden, zoals in deze met op de voorzijde een trompet- spelende pa, waarop tekst ..Die- en die heeft een nieuwe noot aan zijn re pertoire toegevoegd De buitenkant van het geboortekaartje van Willeke Alberti's dochter LEUSDEN/CENTRUM - Op maandag 25 januari hebben ongeveer 50 personen deelgenomen aan een bijeenkomst ter voorbereiding van enkele gespreks groepen in Leusden. Het initiatief hiertoe was uitgegaan van de Parochie raad der R.K. Kerk te Leusden/Cen trum. Drs. L. A. Koevoets van het Diosecaan Pastoraal Dienstencentrum besprak een aantal mogelijkheden en realiteiten van gespreksgroepen Hier na diskussieerde men over een min of meer definitieve vorm van de ge- sprekssamenstelling ter plaatse. In zijn inleiding legde de heer Koe voets er de nadruk op. dat er verschei dene vormen van gespreksgroepen zijn Ze zijn gebaseerd op de vragen die aan de orde komen, levensvragen, kerke lijke vragen, samenlevingsvragen, per soonlijke levensvragen en Bijbelthe ma's Hoe dan ook. het zun belangrij- ke zaken, die ons als Christen bezig houden, waarbij we de behoefte voelen om anderen te ontmoeten Dat kan ge beuren, aldus de heer Koevoets. op grond van verschillende motieven: we kunnen worstelen met geloofsonzeker- heden, we willen graag onze mening toetsen, of we willen een kritische noot in het gesprek aanbrengen De leider wees erop. dat een ge spreksgroep een middel kan zijn om via anderen te komen tot een eigen keuze, tot een persoonlijke overtui ging. Hij voegde hieraan toe. dat de gevormde meningen niet het bezit van HET II ACHTE\ IS l OP HETER II EER (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Leusden heeft eindelijk een schaatsvereniging, nadat de Stichting voor Sport en Li chamelijke opvoeding in ijltempo zorg de voor de eerste stap: de aanleg van een ijsbaan aan de Hamersveldseweg. Vorige week vrijdagavond kwamen on geveer dertig van de 140adspirantleden bijeen om tot de oprichting van de schaatsvereniging te komen. Daartoe, werd onder voorzitterschap van de heer W. A. van Zandbrink. in principe beslo ten. Opmerkelijk was, dat uit Leusden/ Zuid nog maar weinig aanmeldingen waren binnengekomen, maar dat was ook voor een deel te wijten aan het feit, dat daar alle formulieren nog niet waren opgehaald. Besloten werd, dat de gemeente de baan ter beschikking stelt aan de schaatsvereniging tegen een be paalde vergoeding. De exploitatie van de baan komt dan volledig in handen van de schaatsvereniging. Tot bestuur werden de volgende heren gekozen. J. H. Lan- tink, J. Dijkstra, M. de Vaal, R M. Bergsma en N Steketee. De Gebrs De Kruif stelden voor de baan „Nieuw Zwanenburg" te noemen, maar hierte gen bestond bezwaar. Besloten werd de baan gewoon „Zwanenburg" te noe men Wanneer na enkele jaren de ijs baan door de uitbreidingsplannen zou moeten verhuizen naar een andere plaats, dan kan men deze baan altijd nog „Nieuw Zwanenburg" noemen Het wachten is nu op een nieuwe „ijstijd". Zoals het er nu uit ziet, zit dat er voorlopig helaas voor de schaatsliefhebbers) nog niet erg in. de groep zijn. maar dat deze moeten worden doorgespeeld naar de gemeen schap. Een gespreksgroep kan de aan zet zijn tot bijvoorbeeld het opvangen van moeilijkheden op het persoonlijk vlak. of ook het doorbrengen van kom- munikatie-moeilijkheden Spreker legde de nadruk op, de keuze van de gespreksleider Hij is bijzonder belangrijk, want hij moet goed kunnen luisteren, iedereen bij het gesprek kunnen betrekken en de draad van het gesprek steeds in het oog houden Tot slot van de avond bespraken de aanwezigen tal van praktische punten Besloten werd liet aantal deelnemers per gespreksgroep te bepalen op 8 a 10 personen, waarbij de verhouding dames- heren ongeveer gelijk dient te zijn met een gevarieerdheid in de leeftijdsgroeperingen. Deze punten werden uitgebreid uit gewerkt door een forum, bestaande uit pastoor H A M. Kitselaar, drs L A Koevoets. onder voorzitterschapvande heer W F Hofmeester, journalist te Leusden Besloten werd tot september proef te draaien om tot een meer defini tieve vorm van groepssamenstelling te komen. De Parochieraad neemt voor lopig de samenstelling van de groepen op zich Diegenen, die niet aanzwezig konden zijn, krijgen nog een uitnodiging waarna de groepen definitief zullen worden samengesteld en de eerste gespreksdatum zal worden vastgelegd LEUSDEN-CENTRUM - Na vier we ken van rust start de Instuif zaterdag 30 januari weer met een soos-avond Er worden deze avond weei' de nieuw ste platen en verzoeknummers ge draaid door disc-jockey Jan van Vel- sen Aanvang 20.00 uur in het Her vormd-centrum te Leusden-centrum Ja, eensgezind en onverdeeld lager onderwijs genieten kan óók in ons dorp verwezenlijkt worden, indien wij, ouders ons eensgezind en onverdeeld inzetten om tot oprichting te komen van een Openbare Lagere school! „Openbaar" onderwijs d.w.z. onder wijs dat gegeven wordt aan kinderen van alle gezindten t.w. katholiek, pro testant of welke geloofsrichting dan ook Uit menig gesprek met zowel oud als nieuw- ingezetenen van Achterveld is gebleken dat hierin een grote be hoefte bestaat. En nu ons dorp opnieuw uitgebreid wordt en daardoor het aantal school gaande kinderen sterk vermeerderen zal. is de tijd rijp geworden om tot actie over te gaan Aangezien het mij niet mogelijk is huis aan huis bezoeken af te leggen, zou ik ieder ouderpaar met school gaande- of a s. schoolgaande kinderen) willen verzoeken mij een briefkaart te zenden met alleen uw naam en adres, indien u vóór Openbaar Onderwijs is De hoeveelheid briefkaarten zullen bepalen of het plan gerealiseerd kan worden Hoe méér reacties, hoe sneller de nieuwe school er staat' Uw briefkaart wordt gaarne tegemoet gezien door. Mevr Ochse, Jan v Arkelweg 37, Achterveld Bij voorbaat hartelijk dank voor uw medewerking LEUSDEN/CENTRUM - Zondag 31 januari wordt in de Rooms-Katholieke parochiekerk aan de Hamersveldseweg te Leusden/Centrum een jongeren- dienst gehouden. Medewerking verleent het combo van de theologanten van het seminarie „Dijnselburg' Aanvang van de dienst 11.00 uur.

Leusder Krant | 1971 | | pagina 3