Voor aandeelhouders E.P.U. is weinig of niets meer over KPJ Goed jaar voor Achter veldse Win terwedstrijd „Gelderse Vallei in Achterveld begonnen Hulpdienst voor bejaarden en zieken kan van start gaan RAAD LEUSDEN KOMT VANAVOND BIJEEN Gemeente Leusclen wil naast godsdienstlessen ook humanistisch onderwijs gaan subsidiëren Omschakeling van Cobb naar Pilch veroorzaakte stagnatie in produktie Gemeente gaat Voorbereidings- besluit voor Ruif weg 7 over op klein-offset Noocllokaal openbare kleuter onderwijs Grondruil met A'foort VERKOOP GROND Verbetering ambtswoning bur gemeester Morgen 5e Roda "46 kaartavond 10 AVONDEN LANG V Organisatie in handen van Ons Genoegen KPJ activiteiten MEDISCHE DIENSTEN DONDERDAG 28 JANUARI 1971 4 LEUSDEN - Aandeelhouders van de Europese Pluimvee Unie N.V hebben te horen gekregen dat het zeer onwaar schijnlijk is dat zij nog iets van hun tn- het bedrijf gestoken kapitaal zullen te rugzien. nu de dochteronderneming Hamersveld N. V.(voor 90 pet in han den van de holding E.P U.). failliet is verklaard. Crises in de binnen-enbui- tenlandse pluimveefokkerij, problemen met de toelevering van voer. liquidi teitsproblemen en de stopzetting van het bankkrediet leidden tot een aanvrage om surseance van betaling, spoedig ge volgd door een faillissement. Op een buitengewone vergadering, waarom de Vereniging Effectenbe scherming had verzocht, gaf de direc tie van E P U een overzicht van de laatste ontwikkelingen van het in 1964 opgerichte en in de beginjaren snel groeiende bedrijf In de goede jaren be droeg de omzet nog f. 20 min, terwijl in 1969 de omzet nog slechts f 6 4 min was De omschakeling van het Cobb- produkt naar het Pilch-produkt heeft eind 1969 een stagnatie in de produktie en daardoor onderbezetting van het pro- duktieapparaat veroorzaakt Men had er op gerekend dat de omschakeling in het najaar van 1970 voltooid zou zijn zodat de baten de kosten weer zouden dekken De liquiditeitsmoeilijkheden bleven echter bestaan en eind oktober bleven de buitenlandse omzetten door de pluimvee- crisis achter bij de verwachtingen. De voederleverancier bleek niet meer be reid om anders dan tegen contante be taling leveringen tedoendaarmee raak ten de liquide middelen binnen enkele weken uitgeput Bovendien bleek de bank niet meer bereid om door te gaan met de kredietverstrekking Om de levende have niet in gevaar te brengen ver strekte de bank nog voor enkele dagen krediet om voer te kopen, in welke tijd surseance van betaling moest worden aangevraagd De bewindvoerder was gedwongen op korte termijn grote hoe veelheden pluimvee met zware verlie zen te verkopen. ..Hoogwaardig stam boek pluimvee moest tegen slachtpnjs verkocht worden", aldus de directie Het faillissement werd binnen enkele dagen uitgesproken Een vertegenwoordiger van de Ver eniging Effectenbescherming noemde de ontwikkelingen in het aanvankelijk goed florerende bedrijf een zeer droe vige zaak Naar zijn mening had het be drijf grote expansie doorgemaakt, een zaak waarvoor de Vereniging vorig jaar al had gewaarschuwd Een aan deelhouderscommissie had de zaakz i in betere banen kunnen leiden ..hethad zeker anders gelopen Bij de liquidatie van Hamers veld" zijn twee banken betrokken de Natio nale Investeringsbank met een eerste hypotheek van f 1 min deze hypothe caire lening is preferent De resteren de batën zullen ten goede komen aan de Amsterdam-Rotterdam bank. de bank die de kredietverstrekking staakte. Bij deze bank staat nog een tweede hypot heek uit van f 2.5 min Bovendien bezit zij een claim op alle roerende goederen met inbegrip van het nog overgebleven pluimvee, als mede de uitstaande vor deringen Voorts bestaan er nog schul den van f. 220 000 aan de holding EPU en een belastingschuld. De curator in het faillissement voert op het ogenblik met enkele gegadigden onderhandelingen om het onroerende goed - landerijen en opstlallen - te gelde te maken Ondanks nadrukkelijk lLEUSDER KRANT Advertenties: losse plaatsingen j j 16 ct per mm Kleintjes 18 ct per woord Kontraktprijzen op aanvraag. J Abonnementsprijs f2.25 per kwartaal Losse nummers- 20 ct (Van de redaktie) LEUSDEN - Op donderdag 28 janu ari komt de raad van Leusden voor het eerst in dit nieuwe jaar bijeen. Op de agenda staan de volgende voorstellen. 1. Opening. 2 notulen van de verga dering van 15 december 1970, 16 de cember 1970 en 18 december 1970. 3 Ingekomen stukken 4 mededelingen 5. Voorstellen tot het verlenen van medewerking ingevolge artikel 72 van de Lager-Onderwijswet 1920 aan het bestuur van de Katholieke Stichting voor onderwijs in de Parochie van de H. Jozef te Achterveld. 5. voor de aan schaf van schoolborden voor de RK lagere school van de H Jozef te Ach terveld. 6 voor de aanschaf van een schrijfmachine en een stencilmachine voor de RK Lagere school aan de Jan van Arkelweg. 7 Voor de aan schaf van zonwering in lokalen van de RK Lagere school in het gebouw achter de Roskam 8. voor de aanschaf van materialen voor het vak handenarbeid voor de RK lagere school aan de Jan van Arkelweg 9 Voorstel inzake toe treding van de gemeente Nijkerk tot het Samenwerkingsorgaan Eemland. 10 voorstel tot het verlenen van een zake lijk recht aan de NV PUEM ten behoeve van het leggen van een hoogspannings kabel nabij de Eikenlaan 11 voorstel tot het verlenen van een zakelijk recht aan de NV PUEM ten behoeve van het leggen van een hoogspanningskabel na bij de Jannendorperweg. 12. Voorstel tot het verlenen van een zakelijk recht aan de NV PUEM ten behoeve van het leggen van een hoogspanningskabel na bij de maalderij Leusden 13 Voorstel inzake de subsidiëring van godsdienst en vormingsonderwijs op de openbare lagere scholen. 14. Voorstel betreffen de de verordening inzake de heffing van opcenten op de personele belasting 15. Voorstel tot het aangaan van een over eenkomst van ruiling met de gemeen te Amersfoort. 16. voorstel tot ver- koop van een perceel grond aan de Ei kenlaan aan de heer T. de Smalen. 17 Voorstel tot het nemen van een voor- bereidingsbesluit voor het perceel Ruifweg 7 18. voorstel tot verkoop van percelen bouwterrein aan diverse per sonen in verband met de bouw van ga rages aan de Anna Paulownalaan. 19. Voorstel inzake verkoop van percelen bouwterrein aan de woningstichting Centraal Nederland ten behoeven van eensgezinswoningen te Achterveld. 20 voorstel tot 59e wijziging van de begro ting dienstjaar 1970(buitenspelmateri- aal t b v de kinderspeelzaal DeTreek- lopertjes). 21 voorstel tot 12e wijzi ging van de begroting dienstjaar 1971 (copieer- en off - set machine) 22. voorstel tot 13e wijziging van de begro ting dienstjaar 1971 (kosten diverse voorzieningen ambtsw oning van de bur gemeester). 23. voorstel tot 14ebegro tingswijziging dienstjaar 1971 (inrich ting 2e lokaal openbare kleuterschool Leusden/centum 24 voorstel tot de le wijziging van de begroting van het grondbedrijf 1971 (pachtontbindingS.W M van Wienngen) 25. voorstel tot 15e wijziging van de begroting dienstjaar 1971 (pachtontbinding S.W.M. van Wie- ringen). 26 voorstel tot 16e wijziging van de begroting dienstjaar 1971 (speel leermateriaal en leerlingensets Chr lagere school Leusden/Zuid). 27 Rond vraag. 28 sluiting De vergadering wordt zoals gebrui - kelijk gehouden in de raadzaal teLeus- den/Centrum en begint om half acht precies. (Van de redaktie) LEUSDEN - Hoewel in het klein, is de gemeente Leusden van plan over te gaan op offset voor het drukken van raadsvoorstellen, huis- aan huis cir culaires, briefpapier, formulieren etc B. en W. stellen namelijk voor een off-setmachine aan te schaffen evenals een copieermachine. Reden een aan merkelijk betere afwerking van boven genoemde stukken dan met de huidige stencilmachine kan worden bereikt, terwijl het huidige materiaal toch aan vervanging toe is. Bovendien kan de geraamde kosten van de post- en schrijf- en bureaubehoeften met dui zend gulden worden verlaagd De kos ten voor de aanschaf van beide machi nes met toebehoren, bedragen f 15.300.- B. en w verzoeken de raad een kre diet voor dit bedrag ter beschikking te stellen. (Van de redaktie) LEUSDEN - De heer Th C. van Rui tenbeek, Ruifweg 7 Leusden, heeft een aanvraag ingediend om bouwvergunning voor het vergroten van de door hem bewoonde woning De woning staat op grond, welke in het vigerende bestem mingsplan is aangewezen voor land bouw- veeteelt en tuinbouwgrond. De heer Van Ruitenbeek is van beroep aannemer Realisering van de voorge nomen bouw betekent een vergroting van de afwijking van de bestemming, hetgeen een. aldus b. en w in hun voorstel, imperatieve weigerings- grond oplevert Nadat kontakt met de provinciale diensten is opgenomen om te zien of van die zijde in principe medewerking kan worden verwacht voor verlening van een bouwvergunning. De provincie heeft positief gereageerd, om dat het uiterlijk van de woning na de realisering van het bouwplan niet min der zal zijn aangepast aan het land schap B. en w geven de raad gaarne in overweging inwilliging van de bouw- aanvraag mogelijk te maken door het nemen van een voorbereidingsbesluit voor het betrokken perceel. verzoek van de aandeelhouders wenste het bestuur niet de naam te noemen van degene die vorig jaar een bod op het onroerend goed had gedaan ,,Met uw mededeling dat er een bod gedaan was en dat u nog vijf jaar van de grond en de gebouwen gebruik mocht maken, schonk u de aandeelhouders weer wat vertrouwen" aldus een aandeelhouder, die vroeg waarom dit bod niet gestand was gedaan De curator verklaarde hierop dat het onroerende goed zeker een opbrengst zal geven die even groot of groter zal zijn dat het oorspronkelijk bod. ..Overigens biedt dit geen enkel uitzicht voor de aandeelhouders. Het overgrote deel van het ontslagen personeel heeft in korte tijd ander werk kunnen vinden. Met medewerking van het Agrarisch Sociaal fonds konden de lonen na de faillietverklaring doorbe taald worden, zo deelde de directie desgevraagd mede Pogingen om hulp te verkrijgen van enkele instanties en het ministerie van land bouw zijn gestrand, omdat het ministerie meent dat er een sanering moet plaats vinden in de Ne derlandse pluimvee-stand Daarom was geen steun te verwachten zo werd verklaard. De aandelen EPU worden verhandeld op de incourante markt. Nadat de koers in 1965 nog cira 250 pet bedroeg brok kelde deze gestadig af tot 15 pet in november 1970 Thans noteren de aan delen 1 pet (Van de redaktie) LEUSDEN - De raad der voormalige gemeente Leusden heeft bij besluit van 28 januari 1965 een verordening vastgesteld tot het verlenen van een tegemoetkoming aan kerkgenootschap pen en verenigingen in de kosten van het geven van godsdienstonderwijs aan leerlingen van openbare lagere scholen in de gemeente Leusden," aldus schrij ven b. en w. in een voorstel aan de raad. ,,B. en w. zijn van mening dat deze ver ordening opnieuw dient te worden vast gesteld De volgende oorzaken geven hiertoe aanleiding; 1. Tengevolge van de samenvoeging van de gemeente Leusden en Stoutenburg is het noodza kelijk, dat de raad zich over deze aangelegenheid opnieuw gaat beraden. 2. De in artikel 6 van de betreffende verordening genoemde bedragen van f125,- per jaar, per wekelijks lesuur van 45 minuten, dat de betrokken in stelling godsdienstonderwijs geeft en f 0.75 per aan het godsdienstonderwijs deelnemende leerling, dienen naar de mening van b. en w. te worden opge trokken. 3. Inmiddels is een verzoek binnengekomen van de oudercommissie van de openbare lagere school 't Palet te Leusden/Zuid om in de toekomst eveneens een tegemoetkoming te wil len verlenen in de kosten van het ge ven van humanistisch vormingsonder wijs. De gemeente Amersfoort heeft in 1966 deze vergoeding reeds verhoogd tot f200,- en bij deze gemeente is reeds een verzoek binnengekomen het bedrag tot f400,- te verhogen. Naar aanleiding hiervan vinden b. en w dat (Van de redaktie) LEUSDEN - Momenteel zijn met het R.K. Kerkbestuur van de Parochie van de H. Jozef te Leusden/centrum on derhandelingen gaande om zo mogelijk met ingang van 15 februari a.s. een noodlokaliteit aan de Bavoortsteeg te huren ten behoeve van het openbaar kleuteronderwijs. De huurprijs be draagt f2500,- per jaar. Het maximum aantal leerlingen, al dus b en w. in een desbetreffend voor stel aan de raad, aan de openbare kleuterschool te Leusden/centrum is een wachtlijst van 11 en tot 1 april 1971 van 18 kleuters. Alhoewel reeds een aantal kleuters door nog niet in de gemeente woonachtige ouders op de wachtlijst zijn geplaatst, zal deze lijst door nieuwe vestigingen verder toene men. In afwachting van de bouw van de nieuwe school hebben b en w ge zocht naar een noodoplossing, welke is gevonden in de huur van een houten gebouwtje van het R K kerkbestuur van de Parochie te Leusden, gelegen aan de Bavoortseweg. Dit gebouwtje zal zo mogelijk met ingang van 1 maart in gebruik worden genomen, maar daartoe dienen wel enkele voorzieningen te wor den getroffen, zoals de aanleg van kin dertoiletten. om het gebouwtje enigs zins geschikt te maken voor het kleu teronderwijs. De kosten hiervan worden voorlopig op f 1000.- geraamd. De to tale inrichtingskosten bedragen f 5600,- Het gemiddelde aantal kleuters dat de school in 1971 zal bezoeken wordt op 35 geraamd B en W. stellen de raad voor in verband met de lange levertijd van schoolbehoeften reeds nu een krediet beschikbaar te stellen. De aan te schaf fen materialen zullen ook in de defi nitieve school gebruikt worden. het aanbeveling verdient de geldende vergoedingsbedragen voor het geven van godsdienstonderwijs aan de open bare lagere scholen in Leusden even eens te verhogen. Zij vragen zich ech ter wel af of het huidige vergoedings systeem dient te worden gehandhaafd Het bezwaar van b. en w. is, dat in de verordening een aantal exacte bedra gen worden genoemd, die gedurende een reeks van jaren ongewijzigd worden ge handhaafd Met name de bijdrage van f 125per jaar, die dient als tegemoet koming in het salaris van de gods dienstleraar. is naar de mening van b. en w te weinig afgestemd op de fei telijke situatie. Bovendien wordt bij de thans geldende regeling in het geheel geen rekening gehouden met de jaar lijkse loonstijgingen. B en w. stellen dan ook voor om een andere regeling te treffen en wel in die zin, dat het jaarlijks toe te kennen bedrag per we kelijks lesuur wordt bepaald op het minimum salaris van een vakleerkracht bij het gewoon lager onderwijs. Volgens de in 1970 geldende normen kan dit bedrag dan worden bepaald op f306.- per jaar HUMANTISTISCH VORMINGSONDERWIJS Ten aanzien van het ingekomen ver zoek om een tegemoetkoming in de kos ten van het geven van vormingsonder wijs merken b. en w in het voorstel op, dat de vraag of een dergelijke sub sidiëring van gemeentewege mogelijk is, actueel werd, toen b en w. van Utrecht de raad van deze gemeente voorstellen deed, waarin een dergelijke regeling werd getroffen Het gevolg was. dat er vragen over deze kwestie in de tweede kamer werden gesteld. Uit de antwoorden van de minister bleek, dat uit de jurisprudentie met be trekking tot de Lager-Onderwijswet 1920, noch uit het in deze door de mi nister ingenomen standpunt in principe geen overwegende bezwaren zijn aan te voeren tegen subsidiëring van het vor mingsonderwijs aan de leerlingen der openbare lagere scholen Nu uit een door 66 handtekeningen ondersteund verzoek is gebleken, dat een groot aantal ouders van leerlingen van de openbare basisschool te Leus- den/Zuid voor deze leerlingen hu manistisch vormingsonderwijs ver langt, geven b en w. de raad van Leus den in overweging dit onderwijs op ge lijke wijze te gaan subsidiëren als het godsdienstonderwijs. De raad zal vanavond moeten be slissen over het voorstel van b. en w (Van de redaktie) LEUSDEN - Een aantal jaren ge leden wendde de gemeente Amers foort zich tot Leusden met het ver zoek een grondruil aan te gaan bij hotel ,,Oud Leusden" teneinde ter plaatse een betere afronding te krijgen van de respectievelijke eigendommen Om aan deze grondruil uitvoering te kunnen geven, aldus b en w in een voorstel, besloot de raad van Leus den op 21 november 1968 twee per celen grond van de staat der Neder landen terug te kopen De staat had deze grond van de gemeente in 1959 gekocht ten behoeve van de aanleg van de rondweg om Amersfoort Na dien bleek echter dat de aankoop niet nodig was geweest. De transactie met Amersfoort heeft daarna enige tijd stil gelegen omdat in 1969 gelijktijdig met de samenvoe ging van Leusden en Stoutenburg een grenscorrectie plaats vond o.a bij hotel Oud-Leusden" De correctie is thans kadastraal verwerkt, zodat b en w de raad in overweging gaven hun fiat aan deze grondruil te geven (Van de redaktie) LEUSDEN - De heer T de Sma len, prinses Beatrixlaan 14 te Leus- den/zuid heeft b en w. verzocht hem een perceel bouwterrein te verkopen aan de Eikenlaan te Leusden/centrum. Dit perceel maakt deel uit van het terrein bestemd voor de vestiging van kleine ambachtelijke bedrijven. De heer De Smalen is van tplan op het door hem aan te kopen perceel een woonhuis annex bedrijfsruimte te bou wen ten behoeve van een Elektronisch Installatiebureau. Tegen verkoop be staat bij b en w. geen bezwaar in dien deze geschiedt voor de prijs en onder de voorwaarden, zoals die in het ontwerp raadsbesluit zijn neergelegd. B. en w stellen de raad voor tot vaststelling van dit ontwerp over te gaan De verkoopprijs van het betref fende stukgrond is f25.200,-- excl. btw. (Van de redaktie) LEUSDEN - B. en W van Leusden stellen de raad voor een krediet be schikbaar te stellen van f7000,- voor verbeteringen en veranderingen in de ambstwoning van de burgemeester te Leusden/Zuid. LEUSDEN/CENTRUM - Morgen avond. vrijdag 29 januari, organiseert de Leusder voetbalvereniging in het Ros Beyaart te Leusden-Centrum haar vijfde kaartavond, die meetelt voor het kaartkampioenschap 7071Naast dit kaartkampioenschap kunnen de kaartliefhebbers ook zo maar eens een avondje meedoen, want men kaart elke avond individueel om aantrekke lijke prijzen. Gezien de overgrote be langstelling voor dit kaartkonkours, het gemiddelde per avond tot heden is 85 kaarters, wil de organisatie er nogmaals op attenderen dat de deel nemers tijdig aanwezig dienen te zijn, daar na 8 uur men stopt met inschrij ven zodra de koppels rond zijn ACHTERVELD - De K.P.J. afdeling Achterveld kan op een goed en aktief verenigingsjaar terugzien. Dat bleek overduidelijk op de goedbezochte jaar vergadering ,,Buitenlust". Een jaar waarin, vooral op sportgebied, maar ook op cultureel terrein, veel is gedaan. Twee bekende en populaire bestuurders van de K.P.J., de voorzitter Wim Tol boom en de sekretaresse, Alie Bokkers namen afscheid als bestuurders. Hun plaatsen werden ingenomen door res pectievelijk Wim van Middelaar en Jo hanna van Dijk. Deze laatste liet nog eenmaal de belangrijkste gebeurtenis sen van het afgelopen jaar de revue passeren Op sportief terrein waren daar de vierkamp, welke te Eemnes werd ge houden. het KPJ. voetbaltournooi op het Burg Buiningpark, de zomersport dag en de technische dag te Achterveld. De kreatieve dag van de KPJ. werd ook dit jaar weer een succes Steeds meer leden nemen aktief aan dit jaar lijkse evenement deel. De deelname aan de maandelijkse bijeenkomsten is( beslist goed te noemen. En dat geldt niet alleen voor de ontspanningsavon den, ook de instruktieve bijeenkomsten worden zeer goed bezocht. Ook finan cieel was het algelopen jaar gunstig voor de K P.J Hieraan hebben de ge houden dansavonden en deoud-ijzerak- tie voor een niet onbelangrijk deel toe bijgedragen. Penningmeester Gerard v de Wetering was over de resultaten hiervan heel tevreden en deelde mede, dat ook in het komende seizoen, zowel de dansavondenals de oud-ijzeraktie weer zullen worden gehouden Aan de komende aktiviteiten, o.a de krea tieve dag te Hoogland, twee karnavals- avonden: een in de grote veilinghal te Houten en een in Achterveld en de vier kamp met o.a de afdeling Hooglander veen werd veel aandacht besteed. Aan het KPJ voetbal tournooi zullen dit jaar ook dames-elftallen deelnemen Binnenkort start de KPJ met een wekelijkse trim-ochtend op zondag. Na de vergadering werd tot besluit een quiz gehouden. De winnende ploeg be stond uit de dames Erna Kleinveld en Toosje van de Kooy en de heren Pater, Van de Ven, Gerard van de Burgwal en Kees Hilhorst. ACHTERVELD - Op de banen van de schietvereniging ,,Ons Genoegen is de winterwedstrijd van de schietkring Gelderse Vallei aangevangen. De voor zitter van ,,Ons Genoegen", de heer J. J. van Hamersveld, opende dit jaar lijkse schuttersfestijn. Hij sprak de hoop uit, dat de deelnemers aan de wedstrijd veel genoegen zouden mogen beleven. Vooral hoopte hij, dat de ge hele wedstrijd in een sportieve sfeer zal verlopen. De voorzitter van de S.K.G.V., Mr. C. P. Hoytema van Ko nijnenburg uit Scherpenzeel, die ge woonlijk het eerste schot lost bij der gelijke wedstrijden, liet deze keer deze eer te beurt vallen van de heer A. Mastenbroek, sekretaris van de S.K.G.V. De heer Mastenbroek - de man op de achtergrond - verzet voor een dergelijke wedstrijd enorm veel werk. De schutters van ,,Ons Genoegen" zijn dagenlang in de weer geweest om de wedstrijden perfekt te laten verlopen. Er wordt aan deel genomen door een 300-tal leden van schietver enigingen uit Barneveld, Terschuur, Hoevelaken, Amersfoort, Amerongen, Apeldoorn, Lunteren, Otterlo. Benne- kom, Ermelo, Driebergen, Scherpen zeel. Harderwijk, Veenendaal, Zeist en Achterveld Er wordt geschoten volgens het nieuwe regelement van de S.K.G.V. in de katagorien korpswed strijd, personele baan, vrije baan en kampioenserie De gehele wedstrijd neemt 10 avonden in beslag. Opdeope ningsavond werd door de schietvereni ging ,,Tyr uit Lunteren de spits al gebeten Zij behaalden in korps 471 en in korps B 389 punten. (Van de redaktie) LEUSDEN/ACHTERVELD - Op zoi dag 7 februari houdt de KPJ Krii Amersfoort een kreatieve dag in g< bouw ,,@oneordia" te Hoogland. Ai deze dag nemen onder meer de afdf lingen van Leusden/Zuid (Hamers veld) en Achterveld deel. Hetprogran ma bestaat onder meer uit voordracl ten, toneel, cabaret, modeshows, dan en muziek De dag begint voor de KP om 1 uur's middags, de zaal is om 12 uur open. Weekend 30 - 31 januari 1971. LEUSDEN - Voorde praktijken Boer sema, Lantink en Den Toom neemt hi komend weekend waar dr. Boersemi Julianaweg 5, Achterveld, tel. 0342' ,222. LEUSDEN-CENTRUM - In Leusden, speciaal Leusden-centrum, Stouten burg en Leusden-Zuid, gaat op 1 febru ari een hulpdienst voor bejaarden en zieken van start. Dit initiatief is ont staan uit de parochie-enquête die de R.K.kerk te Leusden-centrum in okto ber van het vorige jaar gehouden heeft. Dit houdt overigens beslist niet in, dat deze hulpdienst een Rooms-Katholieke aangelegenheid is. Integendeel, ieder die plotseling hulp nodig heeft kan een beroep op deze hulpdienst doen. De hulpdienst heeft contact opgenomen met het Wit-Gele Kruis, het Groene Kruis en met de Welfare-dienst, om gezamenlijk een zo effectief mogelijke organisatie op te bouwen. CONTACTAVOND Op woensdag 20 januari heeft de pa rochieraad een contactavond belegd in het Wit-Gele Kruisgebouw aan de Ha- mersveldseweg. Ruim 30 van de 62ge- interesseerden die zich opgegeven had den om hulp te verlenen aan bejaarden en zieken, hadden gehoor gegeven aan de uitnodiging van de parochieraad. 'Mejuffrouw A Huurdeman opende deze avond Zij was verheugd over de opkomst, en hoopte dat aan het eind van de avond gestart kon worden rnet een goede kern Gespreksleidster was mevrouw Tacke uit Amersfoort, hoofd van de gezins- en bejaardenzorg rayon Amersfoort en omgeving Gaste was mevrouw H E Griffioen- van Kolck van het Groene Kruis, uit Amersfoort Voor de pauze hield me vrouw Tacke een kort gesprek over haar ervaringen van de Bejaaren en zieken zorg. Uit de tijd dat zij nog als maat schappelijk werkster werkzaam was bleek hoe de hulpdienst altijd weer voor een tijdelijke oplossing kon zor gen waardit gewenst is. Zij waarschuw de voor hulpverlening aan bejaarden die hiervan niet eerst op de hoogte zijn gesteld. Deze hulpverlening moet altijd de toestemming hebben van de mensen die de hulp krijgen Ook het ..betut telen" van oudere mensen en het aan spreken met oma of opaatje is niet gewenst De bejaarden voelen zich dan door de komst van een hulp opeens stokoud, en proberen het dan liever al leen Men moet op een reele wijze hulp verlenen WAARUIT BESTAAT DE HULP VERLENING? De hulpverlening bestaat uit vele facetten, bijvoorbeeld Voor vervoe zorgen, de was doen voor een zieke bejaarde, een bezoekje brengen, ee schoonmaakbeurt geven, plotseling kir, deren opvangen, boodschappen doei bij een noodgeval 's nachts hulp biedei kleine huishoudelijke klusjes, eten ko ken enzovoorts Degene die zich opgegeven hebbe om hulp te bieden doen dit op vrijwil lige basis. Men kan ook rustig als hi niet uitkomt, nee zeggen, dit betekec niet dat er dan geen hulp geboden word! omdat men meerdere adressen heeft De vrijwilligsters behoeven hun taa niet te zwaar op te vatten. Als me eens de was doet of eten kookt bete kent dit echt niet dat men hier dage lijks of wekelijks aan vast zit De hulpdienst is er voor noodgeval len, tot er een blijvende oplossing gevonden. OOK MANNEN Ook mannen hebben zich opgegeve voor de hulpdienst. Er kunnen dooi he klusjes worden gedaan, een kaartj worden gelegd of een bezoek wonle gebracht In de agrarische sector hulp van mannen belangrijk Als ee boer plotseling ziek wordt of zich ver wondt kan er tijdelijk ingespronge worden met bijvoorbeeld melken en he bedienen van de traktor of andere tech nische apparatuur. TELEFOON NUMMER, HULP DIENST, 1519. De organisatie prees zich gelukki dat men iemand heeft gevonden di haar telefoon beschikbaar stelt voo de hulpdienst. Het adres is: Mevrou A. vande Water. Princehoflaan 3, Leus den-centrum, telefoon 03496-1519 B geen gehoor is het tweede contact adres mevr Th de Rijk, Burg d( Beaufortweg 30, Leusden- centrui Tel. 03496-1237. Bij het eerste adrc kan men zich opgeven als men hul nodig heeft voor zichzelf of anderer Ook kan men zich hier opgeven als vrij williger of vrijw illigster Vrijwilliger kunnen zelf bepalen voor wat voorsooi werkzaamheden zij in aanmerking wil len komen. Aan het eind van de avond dankl mevrouw A van Klooster- van Valken goed de aanwezigen die zich spontaa voor deze hulpverlening hadden aangi meld. Ook hoopte mevrouw van Kloos ter dat het na deze start allemaal uitgroeien tot een goede organisatie

Leusder Krant | 1971 | | pagina 4