tn boa schiep de mens Haaien na eerste deel vierkamp op de tweede plaats Feestavond van schakers succesvol Schietvereniging „Leusden e.o. zoekt naar geschikte accommodatie in centrum Voormalige school de oplossing? KERKDIENSTEN Op- en ondergang zon Hans Hamers ging heen van ons Oudste lid Coöperatie Achterveld overleden MAAN STAND Grote belangstelling voor begrafenis W. D. de Vor li a p p i e en het verlaten eiland DONDERDAG 28 JANUARI 1971 6 I it de jaarlijkse leden vergadering: LEUSDEN - Op vrijdag de 22e hield de S.V. Leusden Omstreken haar jaarlijkse algemene Ledenvergadering in café-restaurant ,,De Mof" De opkomst was relatief groot: van de 83 leden en 11 adspirant-leden waren er 27 resp-2 op de vergadering aanwezig. In zijn openingswoord me moreerde de voorzitter, de heer J de Vries uit Leusden-Centrum, de moeilijkheden waarin de vereniging verkeert door het ontbreken van een eigen onderkomen. PROBLEMEN DER BINNEN BAAN Weliswaar is tot dusver het Klein Kaliber Geweerschieten in de knie lende houding beoefend m de schiet- ruimte onder toneel en zaal van Ons Gebouwte Achterveld, doch deze plaats ligt eigenlijk te ver van Leus den-zuid en -centrum verwijderd om de K K G - schutters s woensdagsavonds (de enige dag dat deze baan beschik baar is) bij hun televisietoestel van daan te krijgen De aankleding van de ruimte is nu ook niet direkt het top punt van gezelligheid zodat een op komst van slechts 3 a 5 schutters op de schietavond de laatste tijd niet tot de uitzonderingen behoorde Aangezien de vaste jaarhuur van ruim en installatie en het wekelijkse baan- geld, bij zo n geringe opkomst, de kos ten per schutter bijzonder hoog maakt, werd overwogen het binnenshuis K K G schieten óf geheel te staken óf. om de schietvaardigheid van deze schutters enigermate op peil te houden, maan delijks te oefenen bij een bevriende vereniging te Amersfoort De laatste oplossing is echter ook niet aantrek kelijk, daar Amersfoort ook niet naast de deur ligt, en deze bevriende schiet vereniging zijn ruimte en installatie beslist niet gratis ter beschikking kan stellen Gelukkig sprak een der leden, de heer v d Hoef jr het verlossende woord ondanks de gebrekkige op komst heeft praktisch geen der leden zijn lidmaatschap opgezegd, dwz dat door de contributies de kosten toch be dekt zijn en dat het dus tegenover de wel regelmatig oefenende leden onrechtvaardig zou zijn het KKG- schieten te staken of te bemoeilijken Met meerderheid van stemmen werd dan ook besloten het K K G.-schieten in Achterveld, in ieder geval tot de zomer, normaal voort te zetten WELLICHT EEN EIGEN RUIMTE Wellicht dat tegen die tijd een be tere oplossing gerealiseerd kan wor den de Schietvereniging .Leusden Omstreken" is. reeds sinds septem ber 1970, in onderhandeling metdeGe- meente Leusden over het in huur ver krijgen van een der leegstaande (voor malige) scholen in Leusden-centrum Als dat doorgaat is de vereniging vooi ettelijke jaren onderdak Bovendien zou het zo kunnen uit vallen dat in zo'n gebouw ruimte be schikbaar is voor het onderbrengen van het materieel van de zgn. buiten baan Dit bracht de discussie op deschiet- sportbeoefening op de Leusderheide alwaar elke zaterdag het Groot-Ka- liber-Geweerschieten, het Pistool schieten en het Kleiduivenschieten wor den beoefend Schietvereniging Leusden Omstreken Momenteel staan de 30 geweerschij ven. de 7 pistoolschijven en een grote aanhangwagen, voor het transport, in respectievelijk bij de schijvenloods van de Landmacht Het ziet er echter naar uit dat in de toekomst deze particuliere goederen niet meer bij het Rijk kunnen worden gehuisvest, zodat opslag hiervan, alsmede van de trek ker (jeep), die nu bij een bevriende relatie gestald is, in een eigen onder komen zal moeten geschieden. Over de buiten-evenementen zelf het volgende 300 EN 100 M MIL. GEWEER Met het G K G -schieten behoort de S.V Leusden Omstreken tot de eersten in den lande In de loop der ruim 5 jaren van haar bestaan zijn vele team- en persoonlijke kampioe- schappen en hoge prijzen behaald Aan een goede opvang en begeleiding van jonge schutters moet echter veel aan dacht worden bestaad, terwijl het in tensiveren van de doorlopende onder linge competitie van groot belang is voor enerzijds het verhogen van de schietvaardigheid en anderzijds de juiste selectie bij het samenstellen van krachtige wedstrijd-teams PISTOOLSCHIETEN De Pistoolbaan biedt helaas slechts een beperkte accommodatie, zodat al leen enkele nationale nummers kunnen worden beoefend Het is dan ook de bedoeling, als het eigen onderkomen er is, de installatie zodanig te ontwer pen dat niet alleen het K K G.-schie ten, en dan in drie houdingen (liggend, staand en knielend) kunnen worden be oefend. maar ook klein kaliber pistool kan worden geschoten en. wellicht ook, 10 m luchtgeweer en luchtpistool KLEIDUIVEN DE JONGSTE SPRUIT VAN DE SCHIET VERENIGING Het kleiduivenschieten, een voor de vereniging nog jong schietsportonder deel, wordt door een betrekkelijke kleine groep beoefend, maar dan ook zeer intensief en regelmatig Ook hier voor bestaan plannen voor uitbreiding van de accommodatie ten behoeve van skeet en trap. Een stuk van de Leus derheide is hiervoor zeer geschikt en ook zodanig gelegen dat aan de eisen van veiligheid en Hinderwet kan wor den voldaan Te dien einde is reeds vruchtbaar contact gaande met de ge bruiker van het terrein (Defensie) Zowel voor het G.K G -sch eten als voor het pistool- en Kleiduivenschie ten zal het Bestuur binnenkort aparte vergaderingen beleggen met beoefe-u naars van deze schietsportrichtingen om de verschillende mogelijkheden na der onder de loupe te nemen Bovenstaand relaas, hetwelk een sa menvatting is van de vele zeer ter zake doende opbouwende discussies, waaraan het merendeel der leden deel nam, geeft wel aan dat er in de Schiet vereniging „Leusden Omstreken" intensief gevCerkt wordt aan een goede opbouw van de schietsport, terwijl door het aantrekkelijk maken van de oefeningen en wedstrijden ook aan de recreatieve kant van deze sport recht wordt gedaan. ACHTERVELD Ned Herv. Kerk, Jan van Ai keiweg zo. 9 30 u Kand. de Groot. Zeist R K Kerk maandag t/m zaterdag 8 u (uitgez. woensdag), wo. 19.30 u do 14 u. huwelijksmis. 20 u volwassenen katechesein Ons Ge bouw' za. 19 u. avondmis; zo 8 u Om 10 u hoogmis (Lat 18 u Lof LEUSDEN/CENTRUM Ned Herv. Kerk: 10 u ds van Loe- nen Amersfoort. 19 u ds de Groot Apeldoorn R K Kerk za 7 u. m m v. dames koor. zo 7.30 u., 9 u.: Lat. Hoog mis; 11 u 16 30 u. LEUSDEN/ZUID Ned Herv Kerk 10 u ds van Gin- kel. Amersfoort, 18.30 u ds Lo- ran. Leusden/Zuid R K Kerk Huize Don Bosco; za. 19.15 u zo. 10 u Hoogmis. 11 30 u LEUSDEN - Bij de eerste wedstrijd van een gehouden vierkamp staan de Haaien op de tweede plaats. In Apel doorn werd namelijk het eerste ge deelte verzwommen van een vierkamp tussen De Vest uit Naarden. Z.Z en P C uit Zwolle, A Z C uit Apeldoorn en de Haaien uit Leusden Deze vier kamp betekende voor de A Z.C voor al veel. daar zij dit jaar vijftig ja ren bestaan en dit als hun jubileum- wedstrijden beschouwden Voor hun was het dan een dubbel feest, dat zij na deze wedstrijd beslag wisten te leggen op de eerste plaats Dit heeft er lange tijd niet naar uit gezien, want tot aan de estafettes waren het de Haaien, die deze plaats in hun bezit hadden Bij het eerste nummer al was het Lvdia Jagers die een clubrekord naar de geschiedenis hielp met haar tijd van 45 5 sec. op de 50 meter rugslag meisjes onder de tien jaar Thijs Noorderwier zwom zich met een tijd van 48.6 sec bij de jongens naar een eerste plaats op dit nummer. Ook de tweede plaats was voor de Haaien, namelijk Marcel Brey (die weer aan het terugkomen is) zwom verrassend goed met een tijd van 49.9 sec Op het nummer schoolslag jongens onder de twaall jaar wist Hans Kroon en Erik Spoel resp een tweede en derde plaats in de wacht te slepen Hun tijden waren 1.45 sec. en 1.46 8 sec Nicolette v d Heiden wist een der de plaats te grijpen op het nummer 100 meter vrije slag meisjes onder de veertien jaar, met een tijd van 1.19.9 sec Jeanette den Herder (ook weer her stellend van haar inzinking) liet blij ken, dat men haar nog niet over het hoofd mag zien met haar tijd van 39 op de vijftig meter vlinderslag Een tweede plaats was haar aandeel in de puntenjacht om de ereplaats. Bij de 100 meter rugslag heren wist Code Rijk verrassend een derde plaats te beha len met een tijd van 1.20.8 sec co bleef met deze tijd slechts een seconde van het clubrekord verwij derd Bij de meisjes onder de tien jaar gaven de Haaien de toon aan met de twee niet van talent gespeen de meisjes Lydia Jagers en Irma den Herder Met tijden van resp 50 4 en 50.8 sec legden zij beslag op zowel de eerste als tweede plaats Op het zelfde nummer was de eerste plaats voor Thijs Noorderwier. die met zijn vechtlust veel bereikt, tijd 51.5 sec. Na dit nummer kwam Hanneke den Herder aan de start, een meisje waar van men weet aat zij knokt in het water Maar de spanning die zij er nu in hield getuigde van een goed in zicht Tot aan de laatste baan bezette zij de derde plaats bij het nummer meisjes vrij onder de twaalf jaar Ook betekende dit weer een nieuw clubrekord Nicolette v d Heiden wist op het nummer vlinderslag meisjes onder de veertien jaar een eervolle derde plaats te behalen met een tijd van 41.1 sec Ook Jan Wanrooy behaalde op dit nummer het zelfde resultaat met een tijd van 38.9 sec Bij de meisjes on der de zestien jaar liet Jeannette den Herder haar terugkerende vorm weer zien op het nummer 100 meter rugslag meisjes onder de zestien jaar veroverde zij met een tijd van 1.28.0 sec. de tweede plaats en tevens een nieuw clubrekord Slechts op de estafette nummers moesten de Haaien genoegen nemen met tweede rangs plaatsen Ook dit zal in de toekomst zeker veranderen De tussenstand na een verzwommen wedstrijd ziet er als volgt uit 1 A Z.C. 196 punten 2. De Haaien 188 punten 3. Z.Z en P C. 150 punten 4. De Vest 138 punten De volgende wedstrijden die zullen worden verzwommen zijn gepland opde volgende data: 27 februari om 19.45 in Naarden: 20 maart om 19.00 uur in Zwolle. 10 april de slotwedstrijden om 19 00 uur te Amersfoort LEUSDEN - De feestavond in .De Mof" van schaakvereniging Leusden was. evenals de vorige keren, weer een eclatant sukses. De voorzitter stelde in de openings-speech, welke hij weer op zeer orginele wijze hield, dat iedereen ceremoniemeester was. en het mede daarvan zou afhangen hoe deze avond ging verlopen. En de avond verliep veel te vlug. dus u begrijpt het al, een uit zonderlijke avond De jeugd verdient hier ook zeker een pluim voor de in zet waarmee zij de bingo, onder de bekwame leiding van Rogier van San ten, aan de verschillende dansjes smeedde Werkelijk iedereen kwam op z'n tijd in de benen en muurbloempjes hebben we dan ook niet gezien Wel waren er weer enkelen niet van de dansvloer weg te branden, waarbij de families Boschman en Wisman wel een uitputtings-race leken te houden, enorm wat een uithoudingsvermogen De jeugd liet zich ook met dansen niet inde hoek drukken Al zagen ze wel een beetje tegen klassiek" dansen op en vroegen ze hoe die „linkse draai" toch wel moest, op het „moderne' vlakdedenze heel ernstige pogingen „de rest" te verslaan. En, eerlijk is eerlijk, als het helemaal goed uit de heupen moest ko men lagen ze wel een straatlengte voor. De hoofdprijs voor het doorgeven met de voeten van een wat rimpelig appeltje, was een heerlijke taart. Deze moest onder de overwinnaars verdeeld en ter plekke worden verorberd. Geluk kig was de troostprijs ook een taart, met dezelfde condities, maar het duurde nog wel even voor deze verdiend was waarbij dient te worden opgemerkt.dat Veenendaal nog niet is doorgekieteld' Erg leuke bingo-prijzen werden na tuurlij* weer ongelijk verdeeld Er blij ven altijd mensen die in het spel geen geluk kunnen vinden, en er zijn er al tijd die rijkelijk aan hun portie komen Van Santen bijvoorbeeld deed alle mo gelijk moeite 'n bingo te halen, betaal de menige strafgulden voor de feest- kas en streepte ten slotte z'n num mertjes zo grondig door dat kontrole niet meer mogelijk was Zijn zoon Ro gier was echter onverbiddelijk en kende ook nu weer geen prijs toe Als wan hoopspoging ruilde hij z'n bingo kaarten met Wisman, echter ook dit gaf niet het gewenste resultaat. Maar wat te den ken van de Familie Harlaar, die winnen eerst een paraplu, 'n mooie blauwe, vervolgens een paraplu, 'n zwarte die als een stiletto uitschiet, daarna een taart, en alsof dat nog niet genoeg was winnen ze dan weer u raadt het nooit 'n paraplu, zo'n zwarte die als een stiletto uitschiet als je op een knopje drukt, u weet wel. Dit werd de familie Harlaar toch wel wat te dol, en zo doende werd de laatste zwarte para plu, of was het de eerste? ik weet het niet meer, Amerikaans verloot ter ver steviging van de feestkas. Een reuze geste van de Harlaars. Het hoeft natuurlijk niet te worden benadrukt dat allen er tegen één uur, wat kan de tijd verschrikkelijk snel gaan, van overtuigd waren dat dit nooit de laatste feestavond dit jaar kan en mag zijn geweest! Al kunnen we er nog zo lang op te ren! Maar voorlopig weer terug naai de nuchtere feiten; uitslagen Rooster 1 Boogaard-Lagerwey, afgebr v Santen-v d. Tang 1-0, Mosterd-Strui- wig %-%. Veenendaal-v. d Weyden0-1, v d Steeg-mevr Graafland 1-0, Kraai- kamp-de Ridder 1-0, v Santen jr - Tonneman 0-1. LEUSDEN - Woensdag 20 januari werd Hans Hamers onder grote belang stelling naar zijn laatste rustplaat ge bracht. Hans was vooral in de sport kringen een graag gezien persoon. Zijn onbaatzuchtig optreden en bereidwillig heid om ten alle tijde klaar te staan om iemand te helpen waren bij een ieder die hem kende, bekend Hans was een goed sportman, die vooral bij het handbal van Impala en de waterpolo afdeling van de Haaien grote waardering had De belangstelling bij de begrafenis was zeer groot, bestuursleden van de sportverenigingen waren aanwezig Zijn vrienden van de zwemvereniging en handbalvereniging droegen de door veel bloemen bedekte baar naar de laatste rustplaats, ACHTERVELD - Te zijne huize overleed op 88-jange leeftijd de heer Gerard de Kruyf. Hij werd geboren op de hoeve „Ooievaarshorst' in de buurtschap Leusbroek In 187 trok het gezin naar de eeuwenoude hoeve „De Riet" in de buurtschap Asschat In 1910huwdehij met Aartje van de Vliert en vestigde zich op de hoeve ..De Nieuwe Riet" waar nu zijn zoon Jan woont Met hard werken en een eerlijk bestaan wist hij zich goed voor uit te werken en in 1945 trok hij zich terug van de grote boerderij, deed het kalmer aan en woonde in het nieuwe huis strak aan de Asschatterweg opnr 233, vlakbij de boerderijen van drie zijner kinderen Ruim 59 jaar is hij gelukkig gehuwd geweest Tot heden was hij het langst levende lid van de „Coöperatie Achterveld en is dit ruim zeventig jaar achtereen geweest Tot vorig jaar is hij kras geweest, maar de laatste tijd ging de gezondheid vrij snel achteruit Gisteren werd hij ter ruste gelegd op de begraafplaats „Oud Leusden'Een rustig en gezien mens ging heen. februari zon oc zon onder 1 08 21 17 27 2 08 20 17.29 3 08 18 17.30 4 08 16 17.32 5 08.15 17 34 6 08 13 17.36 7 08.11 17.38 8 08 10 17.40 9 08 08 17 42 10 08.06 17.43 11 08 04 17.45 eerste kwartaal 2 febr. 15 31 volle maan 10 febr 08.41 laatste kwart. 18 febr. 13 14 nieuwe maan 25 febr. 10.49 A. P. G. M. Kerstens ter aarde besteld onder ov erweldigende belan gstellin»; ACHTERVELD - Vorige week woens dagmorgen werd onder een overweldi gende belangstelling de heer A P G. M Kerstens naar zijn laatste rustplaats gedragen De teraarde-bestelling, die naar de wens van de overledene sober was gehouden, werd onder meer bijge woond door het voltallig bestuur van de KNVB, afdeling Utrecht en een de putatie van de Nederlandse Sportfede ratie Leerlingen van de zesde klas der R K basisschool, waarvan de heer Kerstens hoofd was, droegen de ruim twintig bloemstukken, samen met de pupillen van de Sportvereniging Ach terveld. Zoals bekend was de heer Kerstens voorzitter van de s.v. Ach terveld. ACHTERVELD - Honderden belang stellenden waren er aanwezig tijdens de begrafenis van de heer W. D. de Vor, in leven mededirecteur van het landbouwmechanisatie en grondverzet- machinebedrijf Gebroeders de Vor Achterveld n v. te Achterveld Hij over leed, waar hij genezing zocht, op 51% jarige leeftijd, in een ziekenhuis te Frankfort. In de aula van „Rusthof te Amers foort waren zeer velen uit binnen en buitenland aanwezig om afscheid te nemen van een echte vriend Na het orgelspel haalde Dr. P. A Elderen- bosch van de Bergkerk te Amersfoort passages aan van Psalm 73: „Gij zult mij Teiden door Uw raad en in de heerlijkheid opnemen" en uit Je- saja 55 „Wat mijn gedachten zijn. zijn niet Uw gedachten Bij het graf. bedolven onder dertig bloemstukken uit binnen en buitenland, sprak Dr Elderenbosch over: „Ik ben de Opstanding en het Leven." Op verzoek waren er geen toespraken, maar wel bleek meer dan overduide lijk dat velen diep getroffen waren door dit onverwachte afscheid. FEUILLETON f^Afl door T. van de Weitgraven - 4 - Dat betekende dus, dat hij na het broodeten metéén even naar de griendweg rijden moest, zodat Hen- nie niet om half negen wanneer ze de boodschappen in het dorp had ge daan, tevergeefs op hem stond te wachten. Dat betekende misschien ook einde lijk tekst en uitleg aan pa. Hoe lang al las hij in pa's ogen de vraag, waar hij toch altijd zat de weekendavonden. Misschien vermoedde pa iets, maar hij had zich voorgenomen, dat zo lang er hem niets gevraagd werd, hij pa het antwoord schuldig zou blijven. Maar wanneer pa hem er naar zou vragen, goed dan zou hij een eerlijk antwoord krijgen Al was het een klap in de oude zijn gezicht Hij zou er niet om liegen. Want om Hennie liegen, dat was wel het laatste wat hij zou doen. Als pa er maar eerst mee verzoend was, en hij Hennie eens gezien had, dan zou hij vanzelf anders praten. Hélemaal gerust was hij er toch niet op Het waseen haastig genuttigde broodmaaltijd. De tijd drong, want iedere minuut was kostbaar met hooi en. Nog voor Jan-Hendrik z'n tweede boterham op had. sprong hij verhit overeind „Ik moet nog even weg pa. maar ben met een half uurtje terug Hij zag zijn vader ergerlijk zijn wenkbrauwen fronsen. Het prikkelde Jan-Hendrik. Vraag het nu maar, dacht hij strijdlustig. Hij nam een afwachtende houding aan, en hij sloeg zijn ogen niet neer voor de dwingende blik van zijn vader. „Wou je soms iets vragen pa?" vroeg hij uitdagend toen zijn vader bleef zwijgen. Van Dalsem knikte „Ja eigenlijk wel, jong, ik had gehoopt dat je er zelf over beginnen zou. ik heb name lijk al lang its in de gaten Jan-Hen drik. En eerlijk gezegd, ik heb altijd gehoopt dat je in den vreemde wel een fatsoenlijk meisje op zou doen, met een redelijke afkomst Daarom valt ht me eerlijk gezegd een beetje tegen dat je hier aan de verkering bent Hij glimlachte zoetzuur. „Ik weet trouwens niet wie het meisje is dat jou voorkeur geniet Hopelijk heb jé je verstand gebruikt, en valt ze mij niet tegen." Drift schoot in Jan-Hendrik om hoog. „Het meisje," zei hij fel, „zal u beslist niet tegenvallen, maar haar afkomst wél Hij stapte verbeten naar de deur. Beheerst had de oude Van Dalsem het felle relaas van zijn zoon aangehoord Het zou wel loslopen, dacht hij be rustend Natuurlijk. Een Van Dalsem ging zo maar niet voor het eerste het beste knappe smoeltje door de knieen Met een blauwe maandag zou het wel afgelopen zijn. Hijzelf had voordat hij met Jantine trouwde ook heel wat meisjes versle ten Hij wou nu éénmaal eerst de kat uit de boom kijken. Veertig was hij toen hij trouwde met de rijke ban kiersdochter Ze was niet gemakke lijk geweest Jantine. Voor hém niet. Maar ook voor de jongens niet Hard was ze geweest. Kéihard Van liefde was geen sprake geweest, maar haar geld had alles goed gemaakt Een Van Dalsem kón gewoon niet met zo maar een vrouw een huwelijk aangaan. Een Van Dalsem zocht een vrouw van zijn eigen soort. Klaar uit! En wat Jan-Hendrik betrof die zou vroeg genoeg inzien, dat hetgene waar hij nu mee bezig was, geen redelijke basis was voor een huwelijk Maar tóch Helemaal zeker was pa Van Dalsem toch niet, want van één ding was hij -heel stellig overtuigd Als het Eduard was geweest, in dat geval had hij er zich amper druk om gemaakt Eduard was in hart en nieren een Van Dalsem Maar Jan-Hendrik.' Hoe ou der hij werd. hoe meer hij afweek van de oude methoden Jan-Hendrik was anders Neem nou bijvoorbeeld de manier waarop hij met het personeel omging Dat was toch geen Van Dalsem'' Het leek waarachtig wel of er voor Jan- Hendrik helemaal geen verschil van stand bestond. O ja, de mannen waren stapel met hem. Dat wel Maar voor een Van Dalsem gaf dat optreden geen pas. Een Van Dalsem stond boven het werkvolk Ener was niet één met hen. Misschien was het wel fout van hem geweest de jongen thuis te laten ko men. Misschien wel Daar in den vreemde was hij onder zijn eigen soortgenoten geweest, en had hij met meisjes uit zijn eigen kringen omge gaan In de verte stierf het geluid van Jan-Hendriks Mercedes weg Hen drik-Jan van Dalsem zuchtte diep Hennie stond met een van de zusjes de vaat van de avondboterham af te wassen, toen ze de grijze Mercedes over de weg zag naderen. Verschrikt vloog ze naar de deur Er was toch niets gebeurd dat Jan-Hendrik om deze rare tijd hier aankwam. Maar toen ze zijn vrolijke lach zag begreep ze dat ze zich onnodig ongerust had gemaakt. Haastig rende ze over het grintpaadje naar de stilstaande auto Van binnen opende hij het portier en lenig wipte ze naast Jan-Hendrik op de bank „Zo werkstertje!" plaagde hij, doe lend op haar roodgeblokte schortje Ze keek warm naar hem op „Ja. hou jij mij maar van het werk af, dat staat je niet zo netjs" Voor het keukenraampje waren tal van blonde kinderkopjes zichtbaar Met nieuwsgierige ogen loerend naar de vrijer van grote zus Jan-Hendrik onderging het met genoegen. En hij begreep hun standpunt „Het wordt tijd,," zei hij kalm. „dat je mij eens serieus aan dat volkje voorstelt, Hennie" Een vluchtig rood vloog over Hen- nies gezicht „Zou je dat willen Jan- Hendrik? Zou je dat écht willen?" Hij startte de wagen, en reed naar de bocht in de weg, waar bomen de auto onttrokken aan nog meer nieuws gierige ogen. Daar stopte hij Endaar nam hij haar in zijn armen. „Ja", zei hij gesmoord „Ja liefste, dat zou ik willen. Ik zou bij jou thuis heel graag serieus kennis willen maken, want jij hoort bij mij En jou wil ik niet weer missen Hij drukte zijn mond onstuimig op de hare. Toen hij haar eindelijk los liet. en de betekenis van zijn woorden goed tot haar doorgedrongen was. zei ze bewogen, diep onder de indruk „Soms ben ik bang, Jan-Hendrik. Soms denk ik dat wij er ondanks het gevoel voor elkaar geen goed aan doen deze verkering door te zetten. Ik heb het er al eens eerder met je over gehad, en Hij viel haar fel in de rede, en zijn bruine ogen boorden zich diep in haar blauwe „Zeg dat nooit weer, Hennie. Ik kan alles missen, mijn auto, mijn geld, alles t Kan me niet schelen Maar jóujou kan ik niét mis sen, want zonder jou heeft alles geen zin meer begrijp je." Zijn handen omvatten haar schou ders En diep ernstig ging hij verder. „Twee dagen is onze verkering uitge weest In die twee dagen ben ik gaan beseffen wat jij eigenlijk voor mij betekende Ze lei haar handen in een gebaar vol tederheid om zijn knappe gezicht. „Ik hou van je," zei ze zacht „Ik hou ontzettend veel van je Jan-Hendrik, maar ik wou dat je geen rooie cent bezat, dan waren er niét die proble men die er nu zijn Zacht streelde hij haar haren „Het maakt mij allemaal niks uit," zei hij zacht „En het kan mij niks schelen wat mijn ouwe heer er van vindt. Ik wil jou hebben, omdat ik van jou hou. snap je. Ik wil niet zo n uitgezocht huwelijk als pa en ma hadden Voor de buitenwereld anemaal even mooi Maar lièfde, homaar' Liefde was er niet bij Als kind voelde ik al. dat koude En toen dacht ik altijd: ik trouw nooit, mits het iemand is waar ik echt wat voor voel Welnu en die heb ik nu gevonden En dacht jij nu dat ik je weer zou laten gaan! Nóóit! Daar kan zelfs geen rijke, boze pa en geen „Linde-Hoeve" me van weer houden De donkere ondertoon in zijn stem was haar niet ontgaan. En toen hij haar vijf minuten later voor de deur van haar huis afzette, kuste ze hein innig en vol overgave HOOFDSTUK 4 Het arbeidershuisje aan de grind weg werd voor Jan-Hendrik van Dal sem de njkeluiszoon, een waar toe vluchtsoord, waar hij menige avond gezellig doorbracht. Hij praatte man- netaal met vader Van 't Land Hij was vriendelijk en hoffelijk tegen moeder Van 't Land Hij stoeide met de kinderen. En hij vrijde met de oud ste dochter Hij gaf elk wat wils En hij genoot van de fijne band van het gezin. Van de warmte die er van uitging. Al waren de kleine jongens dan goed ondeugend, en al waren de meisjes niet altijd even lief. Er heerste liefde in het huisje aan de griendweg. En liefde was iets waar Jan-Hendrik zich graag bij aanpaste En de Van 't Lands Ze hadden Jan-Hendrik opgenomen in hun familiekring Eerst met arg waan en tegenzin Hij paste immers niet bij hun arbeiderssoort Vader en moeder Van 't Land waren al nooit voor die verkering geweest Maar nu9 Nu ze Jan-Hendrik ken den, ontvingen ze hem met open ar men! Er was volgens hen geen vent die zoveel om zijn meisje gaf als Jan-Hendrik En er was ondanks het feit dat Jan-Hendrik een Van Dalsem was niets op de jongen aan te merken Die jongen was best. Bar best. Omdat hij nu één keer anders dan zijn eigen soort was Maar hij was hen er des te liever om. Ja, de Van 't Lands waren erg ingenomen met de keus van hun dochter en zuster. Op een zondagmorgen in augustus kwam Eduard zijn meisje voorstellen op de „Linde-Hoeve' een dochter van een vooraanstaande professor de oude Van Dalsem was goed te spre ken over het jonge paar. Eduard wist tenminste hoe het hoorde. Eduard wist wat bij een Van Dalsem paste, hij kwam met een meisje van stand thuis Het werd tijd dan Jan-Hendrik dat ook eens inzag. Anders moesten er maar eens andere maatregelen genomen worden. Jan-Hendrik had zich geergerd aan de overdreven vriendelijkheid van zijn vader tegenover Sophia de Wilde Hij begreep duvels goed de ware aard van de zaak en 't ergerde hem boven mate Het ontging hem niet hoe de ouwe heer telkens terloops naar hem keek. Hij begreep. Maar hij begreep niét, wat zijn broer aan die onnatuur lijke opgemaakte jonge vrouw vond babbalkousen! Spreekzeg! Hebben jullie vertelklapt van die reis?" „Nee, nee! Heus niet! Wij hebben mets gezegd, hè meester?" riep de maat „Natuurlijk niet!" zei de meester ver ontwaardigd. „Wij kletsen nooit'" ..Loopwandel voor mij aan!" zei Signor Rivaldi streng. „Ikke jullie terug zal breng naar die Signor Capitano!" Signor Rivaldi bond de razende kapi- wat een ellende stond ons te wachten!" tein met touw en al aan een stevige flet wat je zegt" zei de meester blij. regenpijp vast. zodat ontsnappen onmo- ..wat waren we begonnen! Hoe kwamen gelijk zou zijn. „Zo, ikke die vuile stink- we erbij'" „Nou jullie makkelijk klets- was opgeknapt heb! "zei Rivaldi voldaan babbelen, hé?" riep Signor Rivaldi woe- „Jij staan daar goedbest'" dend „Jullie moet niet denk, dat ik „Hoe vindt je dat?" vroeg de maat jullie kwam helphalen! Ikke was bang aan-de meester. „Wij zijn weer vrij! dat jullie alles zou vertelklappen over Ik heb nog nooit zo in angst gezeten!" de rejs van Kraakschip! Jullie klets- X

Leusder Krant | 1971 | | pagina 6