Oprichtings vergadering ijs vereniging op 12 februari NCVB- gymnastieklokaal in rondvraag Vleeste tijd voor de kwestie lezing over drugs" RAADSLEDEN: ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN AD WISMAN Snelle oplossing noodzakelijk Bewoners tijdig informeren Plaats direkt vaststellen Kwestie nog niet door b. en w. behandeld eusder Krant Verschijnt wekelijks in ACHTERVELD LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOUTENBURG ITGAVE: BARNEVELDSE DRUKKER IJ UITGEVER IJ N.V. DIREKTIEiH. J. HEINE END. REBEL 2e jaargang nummer 40 Redactie en administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Redakiie: cRT VOS DONDERDAG 4 FEBRUARI 1971 De heei Van Woudenberg (CHU)vond het een te .orkoming, dat in de circu laire ten aanzien van de aanleg van waterleiding, wel is gesproken over de aanlegkoslen van f 150,--, maai' niet over de jaarlijkse bijdrage van 124.--. B. en w gaven toe. dat dit beter wel had kunnen gebeuren Over de bewegwijziging, eveneens door de heer Van Woudenberg naar voren gebracht, zie burgemeester Van der Post: Hierover zijn nog steeds onderhandelingen gaande. Deze week hebben we een brie! van de ANWB ontvangen, waarin wordt geschreven, dat er wat hen betreft geen enkele belemmering meer is om de borden te gaan vervangen, maar dat nog toe stemming moet worden verkregen van de waterstaat Die toestemming is binnenkort te verwachten De heer Van Spaendonck(D'66)kwam nogmaals terug op de reinigingsrech ten Hij vond, dat een minimum-norm aangehouden moest worden voor be jaarden en minderdraagkrachtigen. Burgemeester Van der Post Men kan beneden een bepaalde inkomensgrens vermindering of kwijtschelding van het bedrag vragen bij ben w. De heer Mandemaker stelde enige vragen naar aanleiding van het fail lissement van EPU. NV ..Hebben wij nog vorderingen0 Is er iets mee te delen over de ontslagen medewerkers van het bedrijf en wat gebeurt er met de onroerende goederen?" Burgemees ter Van der Post. ,.De vorderingen van de gemeente zijn ingediend bij de curator. De heer Mandemaker was van mening, dat moest worden voorkomen, dat de strategisch zo belangrijk gebied in andere handendandegemevntekomt Burgemeester Van der Post. ..Hier over zijn besprekingen gaande met een delegatie van Gedeputterde Staten De heer Mandemaker wilae iciislotte nog weten, wanneer er eens een ad vies van b en w gaat komen over de brief van het GPV ten aanzien van het gebruik van anti-conceptionele mid delen De brief dateert van december 1969 en er is nog steeds geen advies uitgebracht. Hij stelde voor, dat indien OOK VOOR er geen advies gaat komen, dat de brief door b en w voor kennisgeving aangenomen dient te worden B en w deelden mee. dat deze brief tegelijk met de nieuwe APV zal wor den behandeld. Waarop de heer Man demaker: ,,U roept bij mij blijde ver wachtingen op Burgemeester Van der Post: ..Dat is dan voor negen maanden. De heer Van Maanen (AR) wilde weten, wanneer het gebruik van plas tic zakken voor de reinigingsdienst ingaat. Volgens b en wr zal dit eind februari zijn als er niets tussen komt. NIEUWJAARSRECEPTIE De AR-woordvoerder vroeg zich ten slotte af, waarom de raad via een klein berichtje in de krant kennis had moeten nemen van het feit, dat er een nieuwjaarsreceptie door b en w is gehouden. ,,Ik vind het een betreu renswaardige zaak. Het is een kwestie van wellevendheid, wanneer de raadsle den tijdig van een dergelijke gebeur tenis op de hoogte Worden gesteld." Wethouder Bijleveld: .Ik ben het wel eens met de heer Van Maanen Door een op dat tijdstip bijzonder slechte bezetting van het gemeeiüe-. apparaat, is het in de mist geraakt." Burgemeester Van der Post: „Vol gend jaar beter." Op dat moment was er een eind aan de stroom vragen gekomen en sloot de voorzitter de vergadering. LEUSDEN - Na openstelling van de ijsbaan op 6 januari j.l. heeft de ge meente gemeend het beheer over deze ijsbaan in principe over te moeten dragen aan een ïjsbaanvereniging Om de mogelijkheid van de oprichting van een dergelijke vereniging te onderzoe ken, heeft de sekretaris van de Sport stichting op 22 januari j.l. een verga dering belegd. Op deze vergadering waren ca. 40 belangstellenden aanwe zig, terwijl via een voordien versprei de circulaire met antwoordstrook ook nog ca. 100 positieve reakties waren binnengekomen. Op deze bijeenkomst hebben zich de volgende heren bereid verklaard een voorlopig bestuur le vormen en de oprichting van de vereniging voor te bereiden: J. Bannink, H Berends. R. M Bergs- ma. J Dijkstra, J H Lantink, M de Vaal, N. J C Steketee. Dit voorlopige bestuur wil u gaarne uitnodigen op vrijdag 12 februari a.s te 20.00 uur in de kleine kantine van het Burgemeester Buiningpark de op richtingsvergadering van do IJsclub ..Zwanenburg' bij te wonen De agenda voor deze vergadering luidt als volgt 1 Opening 2 Verkiezing bestuur (het voorlo pige bestuur stelt zich in zijn geheel verkiesbaar). 3 Goedkeuring statuten 4. Goedkeuring huishoudelijk regle ment 5. Vaststellen kontrubutie en ver goeding gezinsleden. (voorstel zes gulden kontributie voor echtgenote en elk gezinslid onder de 16 jaar Een gezins- kaart is één gulden per stuk). 7 Mededeling over entreegeld voor niet-leden 7. Lidmaatschap K N S B 8 Voorstel de kontributie voor het jaar 1971/72 vervroegd te innen. 9 Rondvraag 10. Sluiting. Kandidaten voor de bestuursverkie zing buiten het huidige voorlopige be stuur kunnen tot voor de aanvraag van de vergadering worden ingediend Het voorlopige bestuur rekent op een enthousiaste opkomst Diegenen met name in Leusden-Z.. die nog geen ge legenheid hebben gehad het antwoord- strookje van de vorige circulaire af te geven, of zich alsnog willen opge ven, kunnen dit bij de hoofden van La gere- en kleuterscholen in Leusden- Zuid of Leusden-Centrum of een der bestuursleden. LEUSDEN - De NCVBafdehngLeus den Zuid houdt op 9 februari een lezing in het Jeugdgebouw aan deOoie- vaarshorsterweg. Spreker is de hoofd inspecteur van Politie de heer J.B Jansen te Amersfoort. Het onderwerp is ..drugs De avond begint om kwart voor acht GODSDIENLESSEN zaal krijgt en. indien Leusden/Zuid de gelukkige is. waar dit lokaal zal worden gebouwd De alternatieven en de eventuele voorstellen van b en w dienen zo snel mogelijk in de commis sie te worden behandeld, terwijl ook de bewoners vroegtijdig geïnformeerd dienen te worden Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - De raad van Ie gemeente Leusden kwam vorige week iijeen ter afhandeling van een dertig- al punten en dat deed ze in een vrij nel tempo, zodat rond kwart voor ne- ;en aan de rondvraag kon worden be- ;onnen. Tegen half tien besloot voor- iitter V d. Post deze eerste raadsver- ;adering in het nieuwe jaar. Belang- ïjke onderwerpen zijn vrijwel niet aan orde geweest, met uitzondering ellicht van de toetreding van de ge- neente Nijkerk tothetsamenwerkings- irgaan Eemland, waarover eendiskus- ae ontstond ten aanzien van de werk- :aamheid van dit orgaan en de eventu ele bouw van een gymnastieklokaal n Leusden/Z. tekening in zal koinenjWethowler Hus- lage van Amersfoort eeft kortgeleden een rapport het lie doen zien, een nota over de strucöir van het sa menwerkingsorgaan inland. Deze no ta is bedoeld als dis ssie-nota Deze zal binnenkort in hetagelijks bestuur worden behandeld It is een gunstig moment om op die te rustige sfeer van het orgaan in gaan Het idee van een onafhankeli secretariaat is inderdaad nuttig om ^schijnbare over heersing door de ge -ente Amersfoort weg te nemen Hetpu overigens ook plezieriger zijn, wiieer de vacature van burgemeester 1 worden vervuld, v nuiteit in het dag worden verkregen gewest Eemland zekerd zijn, dat belangstelling hee: op informatie kunn Van Tiel (VVD) De heer Van Tiel (VVD)- ,.Ik ben het met de beide vorige sprekers eens Er moet nieuw leven in de Eemland- brouwerij worden gebracht. Daarom is het wellicht van belang, dat Eemland de beschikking krijgt over een on afhankelijk algemeen secretariaat, waardoor de schijn wordt vermeden, dat de gemeente Amersfoort de dienst uitmaakt in het samenwerkingsorgaan Door een dergelijk secretariaat kan ook kerk en voor Ee Amersfoort zou rdoor een conti- jks bestuur kan n aanzien van het it u ervan ver- mijn bijzondere Ook zult u steeds rekenen De heer Van Sjijidonck (D'66) wil de weten wat vodde gemeente Nij- konsekwenties var f toetreding zullen zijn BurgemeesttWander Post .Hoe groter de kring ciele draagkracht ner de financiële te." and de financiële groter de finan- wellicht hoe klei- brage pergemeen- Mandemaker (PvdA) Naar aanleidi van b en w het geven van godsd sen op de bas van het voorstel inoranum voor het t- envormingsles- ïolen te verhogen. huurprijs. De heer Mandemaker (PvdA) vond, dat de bouw van een openbare kleuterschool niet te lang meer op zich moest wachten Het is niet prettig om in twee gescheiden noodlokalen te moe ten werken De heer Van Tiel (VVD) was blij met de uitbreiding, maar vond wel. dat de beide noodlokalen te ver uit elkaar liggen. Hij vroeg of het col lege nog pogingen ging doen om de kleu ters naar de dichtsbijzijnde gelegenheid te plaatsen Wethouder Van Zandbrink vond dit wel een aardige suggestie, maar was bang. dat dit op technisch- organisatorische bezwaren zou stuiten. Er was eerder kans. aldus de wethou der, dat de kinderen naar leeftijd geplaatst zouden worden. Ten aanzien van de nieuwe openbare kleuterschool liet de heer Van Zandbrink niet zo n optimistisch geluid horen.' Financieel gezien ligt het nog niet zo eenvoudig. Uiteraard heeft de school wel voor rang IJSBAAN Tijdens de rondvraag vroeg de heer Van Tiel (VVD) van wie het initiatief voor het inrichten van een ijsbaan in Leusden/Centrum was uitgegaan Ook wilde hij graag weten wat de fi nanciële konsekweniies zijn Wethou der Van Zandbrink. ..Aanvankelijk lag W A van Spaendonck jD'66) De heer Van Spaendonck (D'66) was het met de heer Van Maanen eens. Hij vond het onbegrijpelijk, dat er nog steeds geen plaats bekend is De onzekerheid onder de bevolking van Leusden/Zuid dient te worden wegge nomen, aldus de heer Van Spaendonck. De heer Van Woudenberg (CHU): ..Het gemeentebestuur had verwarring kun nen voorkomen, door tijdig een plaats bekend te maken en vast te stellen." De heer Mandemaker (PvdA) sluit zich van harte bij de vorige sprekers aan. Wethouder Bijleveld „Het college is het met de sprekers eens, wan neer zij stellen, dat er zo spoedig mogelijk een beslissing moet worden genomen ten aanzien van de prioriteit en de plaats. De aktie was echter niet noodzakelijk, omdat het probleem niet van vandaag is en het gemeentebe stuur steeds de volle aandacht aan een eventueel gymnastieklokaal in Leusden/Zuid heeft besteed en nog zal besteden We kennen de belangrijkheid ervan Ik wil hier echter wel duide lijk stellen dat de plaats nog niet vast staat Hierover is in b en w nog niet gesproken Het is dus voldoende dui delijk. dacht ik, dat de zaken nog open staan We zullende verschillende voor- GYMNASTIEKLOKAAL De bliksemaktie van bewoners van Leusden/Zuid betreffende een spoedige bouw van een gymnastieklokaal, met de daaropvolgende aktie van bungalow bewoners, was de kern vaneen volgende vraag van de heer Van Tiel Het VVD-raadslid vond het bijzonder vreemd, dat er in de verschillende communiqué s en persberichten reeds over een plaats wordt gesproken, ter wijl dit in geen enkele raadscommissie nog aan de orde is geweest. De ge suggereerde plaats vond de heer Van Tiel nogal ongelukkig gekozen, er is daar geen ruimte genoeg, niet voor parkeren, niet voor toegangswegen Er zijn wel geschiktere plaatsen denk baar. aldus de heer Van Tiel. De heer Van Maanen (AR) betwijfelde ol deze aktie wel zo n snel succes zal ople veren als de handtekeningen-aktie voor de ijsbaan De raad heeft de uitspraak gedaan, dat de bouw van een gymnas tieklokaal in Leusden-Zuid zo snel mogelijk gerealiseerd dient te wor den, aldus het AR-raadslid, het heeft dus wel degelijk de aandacht van de raad. .Ik kan me de reacties van zowel de initiatiefnemers van de aktie. als van de geschrokken bungalowbe woners wel indenken. Ik zou graag op korte termijn een beslissing zien over de vraag wie- de eerste gymnastiek- gestelde plaatsen in Leusden/Zuid naast elkaar moeten zetten en tegen elkaar af moeten wegen. Het is ech ter niet zinvol om er nu reeds ver der op in te gaan Wethouder Van Zandbrink: ..Als het gymnastieklokaal de eerste prioriteit krijgt, moet u er wel van bewust zijn, dat dit ten kos te zal gaan van een spoedige bouw van een openbare kleuterschool en een openbare lagere school in Leusden/ Centrum. We zullen moeten roeien inet de financiële riemen die we heb ben." De heer Van Dijk KVP) vroeg aan dacht voor de slechte bermen van bepaalde wegen (zoals de Emelaar- seweg), Waardoor jiasseren bijzonder moeilijk is geworden door de diepe kuilen en gaten Wethouder Van Zand brink was het daarmee eens, maar vond een oplossing moeilijk, omdat de vraag is. of het simpel dichtgooien van de gaten zal helpen. De kwestie zal ech ter worden opgenomen met de dienst gemeentewerken De heer Huurdeman (KVP) wilde graag een oplossing voor het parkeer probleem op de Zwarteweg. Vooral vrachtwagens belemmerden daar het verkeer. Dit probleem zal behandeld kunnen worden als de nieuwe algemene politieverordening in de raad ter dis- kussie zal worden gesteld, aldus wet houder Bijleveld. het in de bedoeling, dat de Sportstich ting de tennisbanen in de winter zou benutten voor het maken van een ijs baan Dit bleek zowel financieel als technisch moeilijk realiseerbaar, zodat naar een andere oplossing moest wor den gezocht Omdat we wisten dat er een grote behoefte aan was. zijn we op korte termijn aan het weik gegaan en hebben de firma Van Schoonhoven bereid gevonden om het werk op zich te nemen Dat is gebeurd. De firma Schoonhoven was zelfs bereid om het voorlopig voor niets te doen, zolang nog niet zeker is, dat de kosten er weer uit zullen komen. Ook de geluids installatie was gratis. De kosten zul len er best uitkomen, als er maar ijs komt Alles moest op zo'n korte ter mijn gebeuren, dat er geen tijd meer was de raad te informeren, maar we zijn ervan overtuigd, dat de aanleg van de ijsbaan de goedkeuring van de raad kan dragen Burgemeester Van der Post (tijdensde bewuste periode afwezig wegens vakan tie)- ..Het getuigt van een grote slag vaardigheid. dat de ijsbaan in de ijstijd zo snel gereed is gekomen Daar was de raad het ook wel mee eens. Wethouder Bijleveld Van Maanen (AR) De heer Van Maanen (AR) merkte ten aanzien van Nijkerk's toetreding op. dat dit een versterking van de po sitie van Eemland betekende Hij was jijzonder blij met de toetreding. Over Eemland zelf was hij echter niet zo optimistisch gestemd. „Sinds septem ber vorig jaar zijn er geen vergade ringen van de commissie s meer ge weest en ik vraag me af. of er nog wel activiteiten door het orgaan wor den ontplooid De heer Van Spaendonck (D'66)- ,.De toetreding van Nijkerk is van eminent belang. Eemland is tot nu toe oneven wichtig opgebouwd. Het is bijzonder gunstig dat Nijkerk erbij komt. Aan de andere kant moeten we er wel voor oppassen, dat het samenwerkings orgaan een Moloch wordt Evenals de heer Van Maanen moet ik u verzoeken er bij het dagelijks bestuur van Eem land met klem op aan te dringen dat er weer wat aktie in het orgaan komt Eemland moet in de praktijk een levendig en goed funktionerend samenwerkingsorgaan zijn Ik heb niet de indruk dat het deze omschrijving nu verdient." een betere flexibiliteit worden verkre gen.' De heer Van Dijk (KVP). „Nijkerk past qua ligging (goed vaarwater) en door haar aanzienlijke industrie uitste kend in het algemeen beeld van de re gio Eemland Ik ben blij met deze toe treding." De heer Mandemaker (PvdA): „De met-werkzaamheid van Eemland moet wellicht gezocht worden in het feit. dat het dagelijks bestuur is ge handicapt door de afwezigheid van de voorzitter (burgemeester De Widt van Amersfoort) cn een langdurige afwe zigheid van de burgemeester van Leus den Hij wilde graag weten wat voor een taak burgemeester Van der Post krijgt in het dagelijkse Eeinland-be- stuur. Voorzitter Van der Post. ..De toe treding van de gemeente Nijkerk tot Eemland is een versterking en een verrijking van de regio, daar zijn we het gelukkig allemaal over eens. Wat de weinig naar buiten tredende activiteiten van het gewest-orgaan be treft, geloof ik. dat er spoedig weer merkte de heer Van Tiel (VVD) op „Ik ga natuurlijk akkoord met het voorstel, maar ik vind de bepaling, dat de subsidie alleen wordt verstrekt als er sprake van is. dat les wordt gegeven aan tenminste 15 leerlingen, wel een wat al te zware eis. In tal van gevallen zal dit wellicht geen haalbare kaart zijn, zodat een groepje van bijvoorbeeld 12, 13 of 14 leer lingen van deze lessen verstoken blij ven. In bijzondere gevallen moet hier van kunnen worden afgeweken Gaarne een desbetreffende toevoeging bij de bepaling"" Hierover ontstond enige diskussie Wethouder Van Zandbrink De norm is wettelijk vastgelegd Als blijkt, dat er in de praktijk inderdaad behoefte aan is. kan het altijd nog veranderd woraen, indien de raad ermee instemt. De heer Van Tiel. „Gewoon een toevoe ging opnemen is toch veel eenvoudi ger?" Burgemeester van der Post „We zul len de praktijk afwachten. Het is nog niet voorgekomen, dat een groep min der dan 15 leerlingen bevatte. Wethouder Bijleveld steunde zijn fraktie-genoot. Hij vond, dat het in derdaad een wat al te zware eis is, temeer omdat op een openbare school kan voorkomen, dat een groep voor vormings- en godsdienstonderwijs ge splitst wordt in bijvoorbeeld, tien voor katholiek, tien voor protestants en tien voor vormingsonderwijs. En watdan?" Burgemeester Van der Post zag de ze moeilijkheid eveneens en stelde de raad toen voor om direkt een be paling op te nemen, waarin staat, dat b en w de bevoegdheid hebben om in bepaalde gevallen van deze norm af te wijken De raad ging hier mee akkoord TEGEN VOORSTEL De PvdA en de AR stemden te gen een voorstel betreffende de ver ordening inzake de heffing van opcen ten op de personele belasting op grond van bezwaren, die zij in hun respec tievelijke algemene beschouwingen naar voren hadden gebracht. OPENBARE KLEUTERSCHOOL Een voorstel tot inrichting van het tweede lokaal der openbare kleuter school in Leusden/Centrum, lokte een kleine diskussie uit. In de eerste plaats was het de heer Van Maanen (AR), die een beetje geschrokken was van de Burgemeester Van de Post.

Leusder Krant | 1971 | | pagina 1