Geslaagd schoolfeest op „Don Bosco" De „Kieftenpol" meer dan 200 jaar oud 250 JAAR BIDDEN... TI. van Egdom Gezainelijke Grs. A. Broek Leusdeil winnaar 5e Roda Geref.-Herv. spreekt voor kaart- avond kerkdienst NCYB B kanshebber VISITEKAARTJES TV in de Grote Kuip KPJ-nieuws Papieraktie Lisiduna DONDERDAG 4 FEBRUARI 1971 LEUSDEN - Een van de grote ken merken van Don Bosco was en is zijn blijheid, en daarom is het ook niet zo verwonderlijk dat op de vooravond van 't patroonfeest een toneelstuk werd ge speeld. waarbij je weer eens echt lek ker kon lachen Het werd opgevoerd door leraren en groepsleiders, die aan het einde van het stukken geweldig ap plaus kregen, waaruit bleek dat iedereen genoten had van het spel Op de feestdag zelf was er 's morgens een Eucharistieviering voor alle leer lingen die werd voorgegaan door W Bleeker, de directeur van het inter naat. In de loop van de ochtend waren er vervolgens allerlei binnenspelen, zoals dammen, schaken, stratego. bil jarten. worstelen, sneltekenen. enz Nieuw was dit jaar de wedstrijd: korte verhalen schrijven Aan alle aktivitei- ten was een competitie verbonden, zo dat de besten in elk nummer gehuldigd konden worden Dit gebeurde pas de volgende morgen, nadat een uitgebreide jury kon vaststellen wie de prijswin naars waren. Alle leerlingen bleven 's middags bij de lunch, en dat verhoogde de gezel ligheid nog meer. Vervolgens werd er «»en film gedraaid van Louis de Funes, waarbij ook weer hartelijk gelachen kon worden, waardoor deze dag hele maal in het teken van de blijheid kwam te staan. De volgende morgen werden door de direkteur van de school en de modera tor de prijzen uitgereikt aan de win naars, waarmee tevens alles feestelijk heden afgesloten werden haar zuster Antonia Reiersen Indie tijd hebben er ook gewoond Everdje Hendnksen en haar zuster Cornelia Hendriksen Op 21 februari over leed er Reyertje Jacobsen In de ori ginele schouwbrief van 1825 in be zit van de schrijver) staat aangegeven ..Onderhoudplicht voor schouw van De Sluis of Heul in de Haarbeek op de Flierbeek met zijn Vleugels o m het erf de Kievitte Pol, tegen 4 morgen van de Paal no 9 klein Hoolhorst van Jan Hermsen Bosveld) tot de Paal no 10 (erf Kleine Emelaar) in de lengte van Roeden Getekend H van den Hengel, Schout' Begin 1832 is het Wijlen Jan Greefhorst die bij testament de Kieftenpol schenkt aan Willem van Zandbrink (van Groot Ach terveld) met behoud dat Teunisje Hel levoort haar leven lang mag blijven wonen in de kamer Op 19 december 1834 vond voor no taris Ludovicus Hondius in Amersfoort de actepassering plaats vanwege de verkoop van de Klieftenpol door Wil lem van Zandbrink gehuwd met Pe- tronella van Daatselaar aan Gei rit Verhoef. Beschreven staat o m. ..het erf en goed de Kievitenpol woonhuis met annex kamer, schuur, berg. var kenshok. land. bomen, houtgewas. 4 bunders. 11 roeden, 28 ellen, belend ten zuiden grond van Willem van Zand brink, ten westen van Otto Scheltus, ten noorden van Michiel Lagerwey en ten oosten van Jan Bnnkersteyn en weduwe Hendrik Burgsteden, de vrye gebruik van de kamer met een l/2 roede tuin. het leven lang voor Teunisje Hellevoort' De prijs in de acte aangegeven bedroeg tweeduizend gulden. FAMILIE VERHOEF BIJNA ANDERHALVE EEUW OP DE HOEVE. Met Gerrit Verhoef is de aartsvader van deze Achtervelse familie gekomen op de Kieftenpol en is dit tot heden al tijd een Verhoef geweest Gerrit had met hard werken nog een paar gulden overge houden want het belastende tiendrecht wist hij af te kopen voor driehonderd gulden Jaarlijks moest hij 1/ 10e van de opbrengst der gewassen afstaan aan de wettelijke rechtmatige Mr Isaac Scheltus Heer van Leusden en Carol van Diepenheim Scheltus burgemeester van Leusden en deze last kocht hij af op 10 augustus 1839 Het tiendrecht ging bij erfopvolging over want de recht hebbenden hadden deze in 1837 verkre gen uit de erfenis van de ouders Otto Scheltus van Leusden en vrouw Sophia Geertruida van Coeverden Omdat de Kieftenpol te klein was voor het tal rijke gezin en een kamer ook meestal werd bewoond door een oud vrouwtje werd er een kleine daggelderswoning gebouwd midden 1850 op een stukje grond van deze hoeve, belënd aan ..Groot Achterveld' De woning was opgetrokken van tenenhout en voor van riet en slechte kalkspecie Ze brandde af in de Oudejaarsnacht, vermoedelijk doordat de oude bewoner onvoorzicliting was geweest met een open vuurtje. In mei stond er een iets betere woning welke omstreeks 1900 wegens bouw valligheid werd afgebroken. Opvolgen de op 8 mei 1844 geboren Gerardus Verhoef huwde in 1873 met Jansje Schimmel Hij was niet geheel on bemiddeld want hij had al vier koeien. ACHTERVELD - Ten noorden van de hoeve Hoolhorst" net door het dorp je Achterveld heen ligt de kleine boer derij „Kieftenpol". De hoevenaam is al rium 200 jaar oud. Nu in 1971 wonen er Gerard Verhoef van „Groot Ach terveld" en zijn vrouw Aleida van den Tweel uit de buurtschap „Emelaar". Ondanks verschrijvingen, zoals „Kiw- tepol" Kiwit 'd Poll" en Kievtepoll" is haar geschiedenis toch te achterha len geweest, temeer ook al dat ner gens gebleken is dat er nog een hoeve is van die naam in Achterveld of naaste omgeving. Moeilijker wordt'tb.v met de hoevenamen „Groot Achterveld" „Hoendernest" en „Burgsteden" waar meerdere hoeven naar zijn vernoemd. De „Kieftenpol" is altijd een gewone boerderij geweest, nimmer een have zate. Als verst verwijderde jaartal kan worden genoemd 1760 toen er kennelijk een arme keuterboer woonde op de „Kieftenpol" Door de Pastoor van de Parochie „Achterveld" Johannes Bernholtz werd toen ingeschreven Jan tje Wouters als lid van de „Broeder schap van den Roozenkrans" Als bij naam had hij „de Stroop" hetgeen erop duidde dat Jantje kennelijk wel eens de Haarbeek over sprong om er in de bossen van „Slot Emelaar" een konijntje te verschalken. Zijn broer Hannes was ook al stroper. Er woon den twee gezinnen in de kleine boere- behuizing want Annitje Peters woonde er ook terwijl er op 4 juli 1769 over leed op 21 jarige leeftijd, na te zijn Bediend, de Jongeling Aard Petersen Op 14 december 1787 overleed er Gies- bertse Jans. Volgens een boedelschei- dingsaktie van „Klein Zandbrink van 26 april 1793 opgemaakt door Notaris Voskuil verscheen voor hem Hendrik Hendriksen gehuwd met Aalbertje E- versen „woonenden op den Kieften-pol onder de Geregte Stoutenburg" Op 10 juli 1799 overleed vrij onverwachts Wouter Willmsen en werd hij al ster vende aangetroffen door pastoor Hun- dertmarck In 1810 woonden op de Kieftenpol Hendrik en Evert Eversen, twee gebroeders en waarvan Hendrik was getrouwd met Aalbertje Eversen In 1813 overleed er Hendricus Reier sen en ruim twee jaar later op 18 november 1816 overleed er zijn zuster Cornelia Hendriksen Op 21 februari 1818 overleed Everdje Hendriksen en Gerrit Verhoef van de Kieftenpol onder Achterveld. Hij werd geboren in 1844 en was boer op de Kieftenpol. Door kinderspel ging de boerderij in vlammen op in 1892 maar binnen een half jaar stond er de nieuwe hoeve. Verhoef overleed in 1925 en werd be graven «daags na zijn 81e verjaardag LEUSDEN/C ENTRUM - Vrijdag- avond jl hadden de organisatoren van het RODA •kaartkampioenschap 1970- 1971 de heren P A M WendelenJ. P H van den Berg een vrij rustige avond Moesten zij de vorige vier kaartavonden 84 of soms zelfs meer deelnemers inschrijven, nu waren het er „slechts 76 Evenwel hebben deze 40 klaver- en 36 schutjassers opnieuw in een bijzonder gezellige en vooral sportieve sfeer hun kaartje gelegd Wel bleek aan het slot van deze avond dat er door de deelnemers niet bijs ter sterk gekaart was daar niemand bo ven de 5000 punten kwam en zij die 4700 punten vergaard hadden nu ruim schoots in de prijzen vielen Om de spanning er vooral in te houden, heeft de organisatie besloten dat vanaf de derde avond geen algemeen klassement meer gepubliceerd zal worden Deze spanning zal pas op de grootste slot- avond, die op vrijdag 12 maart gehou den zal worden, verbroken worden De uitslag van deze 5e avond was: 1 H v Egdom 4974 pnt 2 M Osnabrugge 4907 pnt. 3 J J Visser 4883 pnt 4 H v d Berg 4870 pnt 5 H Hols 4836 pnt, 6. H. v d Tweel 4804 pnt 7 K Daatselaar 4797 pnt 8 Mevr Daatselaar 4788 pnt. 9 P. Hilhorst 4778 pnt. 10 Mevr Schimmel 4774 pnt 11 H. Houtveen Hzn 4754 pnt 12 A v. d Braak 4745 pnt 13 A Hoogland 4732 pnt 14 L. Heeinsbergen 4730 pnt 15 Stegernan 4716 pnt 16 H v d Grotevheen Jr. 4698 pnt. 17. H Bransen 4688 pnt. 18 H. v Loen 4639 pnt. 19 G. Veer 4634 pnt. 20 H v Roomen 4622 pnt De poedelprijs werd deze avond ver overd door G. Smal en wel met 3102 punten De zesde en tevens laatste avond, meetellend voor dit kaartkam pioenschap zal gespeeld worden op vrijdag 12 februari as in 't Ros Bey- aart. LEUSDEN/C - In het Hervormd- Centrum te Leusden-Centrum zal a s zondag 7 februari een gezamenlijke dienst voor Gereformeerden en Her vormden gehouden worden Ds G W H Peddemors uit Amersfoort zal in deze dienst voorgaan Het thema van de prediking luidt „Er zit een gat in de lucht" Uw aanwezigheid zal zeer op prijs gesteld worden. Aan vang 19 00 uur LEUSDEN-CENTRUM - Op maandag 8 februari houdt de Nederlandse Chris ten Vrouwenbond een ledenvergadering in het Hervormd-Centrum aan de As- schatterweg te Leusden-centrum Drs A Broek, uit Amersfoort verzorgt een lezing met als onderwerp „De waarde van de traditie". Gasten zijn van harte welkom. Aan vang 20.00 uur. Barneveldse Drukkerij en Uitgeverij N.V. Nieuwstraat 15 Telefoon 3141 Barneveld Voor vrouw de Wahl, haar man en Gaassen zelfs eeuwig durend ACHTERVELD - LiturgieseWegwij- zer, Parochie van de H Jozef te Achterveld, 2e zondag na Driekoningen 1971, Misintentie's, zaterdag: „elders drie Heilige Missen Lamber- tus Gaarsen, Willem de Wahl en echt genote." Jaarlijks hoorde ik deze namen noe men en ging aan het vorsen, hetgeen resultaat opleverde Genoemde men sen zijn zeker driehonderd jaar gele en dat was al heel vat voor die tijd, alsmede een hit. Hij heeft vreselijke pijnen gehad vóór rijn overlijden op 5 mei 1925 De gevreesde ziekte kanker had hem zodanig aangetast dat één ooi- geheel was weggeteerd. Uit het huwe lijk van Gard Verhoef en JansjeSchim- mel werd op 14 juni 1875 geboren Ger rit Verhoef, die later boer werd in Stoutenburg en wel de tweede hoeve links aan de Hessenweg voorbij de Schoutenburglaan Hij overleed op 21 februari 1950 en werd begraven op het Parochieaal Kerkhof te Hamers- veld Op 21 juni 1877 werd geboren Hendrikus Verhoef Aangezien zijn moeder Jansje Schimmel zeer zieke- tijd „uitbesteed bij zijn ongetrouwde tante Maria Schimmel en de ongetrouw de ooms Cornells en Rutgerus Schim mel Rut Schimmel brak door een val van de kelderzolder één arm. hetwelk niet goed werd gezet en later moest worden geamputeerd. De 2 jarige Hent verbleef ongeveer vijf jaar in Soest, toen wilde zijn ouders hem weer terug hebben want hij moest naar de school op Stoutenburg Het manneke was zo gebonden geweest aan zijn goed pleeg- j gezin dat hij weer terug ging, hetwelk ondertussen was gaan wonen aan de Laa- j peerseweg onder Hamersveld. In 1939 toen de buurtschap Asschat vanwege tjet Hollandse leger gans onder water werd gezet moest ook Hent noodgedwongen verhuizen Na een half jaar op de Kieftenpol te hebben gewoond liet hij op het land van de hoeve op korte af stand van de Hessenweg een kippenhok bouwen en werd er een stuk afgezet tot woning Financieel zat Hent er warm pjes bij, hij leidde een sober bestaan, hij schonk vaak geld aan paters die hem met een bezoek vereerden en ook een arme Achterveldse weduwvrouw hielp hij vaak aan het nodige geld In 1962 ging hij verder rusten in het Ansfridus Gesticht te Hamersveld en overleed e* op 86 jarige leeftijd op 3 september 1963 De derde zoon Rut geboren op de Kieftenpol op 5 ok tober 1887. huwde met Adriana van Esveld. woonde op de eeuwenoude hoeve „Groot Achterveld" op de Gelderse Utrechtse grens, overleed er op 5 mei 1965. Jan Verhoef geboren 1881, over leden aan dysentne op 13 oktober 1943 woonde op de Kieftenpol met zijn even eens ongetrouwde zuster Gardje Ver hoef In 1886 werd op de hoeve gebo ren Kornelis die maar 5 jaar en drie maanden oud is geworden Waarschijn lijk door het spelen met vuur raakte in 1892 een hooiberg in brand De bar laat aankomende brandspuit van Stou tenburg. getrokken door een hit. had niks in te brengen, het rieten dak van de boerderij vatte ook vlam en binnen drie uren was de ganse hoeve één puinhoop geworden Behoudens de Noordelijke muur gedeeltelijk werd op de oude fundering thans bestaande boerderij gebouwd In oktober 1946 trouwde de zoon van Rut Verhoef. Gerard Verhoef, met Alie van de Tweel van Emelaar en zij zijn nu de eigenaren-bewoners van de hoeve „Kieftenpol" nabij Ach terveld. J.M. Schouten den geboren en bijna tweehonderdvijf tig jaar achtereen worden er jaarlijks drie H Missen gelezen. De H.Mis is een Rooms Katholieke Eredienst waar in een bijzonder gebed wordt gevraagd voor de overledenen, die met namen worden genoemd. Pastoor pionier Gregorius Storm was zelf heel arm en was zieleherder in een eveneens arm, omvangrijk Pa- rochiegebied. In Barneveld was hij niet gewenst en vanwege de kerkelij ke verschillen tussen de Katholieken en Protestanten werd hij enkele ke ren op niet zachtzinnige wijze uit Barneveld verdreven. Hij trok net over de Gelders-Utrechtse grens en vond er aanvankelijk onderdak in het vlek Achterveld dat de katholieke Kerk trouw was gebleven. Op een stukje heideveld van de hoeve „Groot Achterveld" mocht hij een kerkje of pastorietje bouwen. Geld had hij niet en daarom werd het zeer zwaar beleend door goedwil lende grote katholieke boeren. Hij leende het geld van de Vvani en Zijn Vrouw en Lambert Gaarssen. In de oude archieven staat hieromtrent aangetekend- „Gregorius Storm heeft op het Pastoryhuis geleend f 400,-- van Cornells Jurdissen om het nieuwe Pastoryhuis te timmeren; eenhonderd heeft hij bevestigd in het huis, met last om alle Jaar eenen Dienst tot Zijne Intentie zoude opgedragen wor den, item zijn nog 300 G1 aan de gemeente gegeven, waarvoor Jaarlijks 3 Diensten moeten worden opgedra gen voor Vrouw de Wahl, Lambert Gaarsen, Van de Wahl, alzoo zijn aan het Pastoryhuis van de gemeen te gegeven f 700,--. Schulden f 200,-- te samen f 900,--." De gebrekkige leningsacte is van 1731. Volgens mondelinge overlevering zou ook Geerlof Peelen Steenkamp geld heb ben geleend. Voor Vrouw de Wahl, Lambert Gaarsen en d» Wahl is men eeuwigdurend verplicht de H.Missen te lezen De pastoor ontvangt f 1,50 ais stipendium, dus ecu vergoeding voor het opdragen van de H.Mis Aan gezien er heel"veel Pastoors nood lijdend waren werd dit stipendium dan afgedragen aan o.m. Deken Jacobs te Culemborg, aan P. Wolffenbuttel te Martenshoek in Groningerland, pas toor G. J ten Dam te Herveld, L. v. Vliet te Stadskanaal of aan het klooster van de Trappisten in den Elzas (Frankrijk). De naam Jan Rutten Oudhuizen uit den Aard heeft ook tientallen jaren achtereen geklonken maar „contractu eel" kon dit door de tegenwoordige Pastoor W Jansen afgevoerd worden, zodat het geen eeuwigdurende aange legenheid is geworden. Maar voor Trouw de Wahl, Lambert Gaarsen en (e Wahl zal nog eeuwig durend wordei gebeden J M. Schouten LEUSDEN - Vorige week heeft de jongerensociëteiet „Grote Kuip" in Leusden-Zuid en televisie aange schaft Het apparaat is zondagmiddag 24 januari voor het eerstin gebruik ge nomen. Ongeveer dertig soosbezoekers konden op deze manier de Europese schaatswedstrijden, die op dat moment in de ether waren in de .Grote Kuip" zien. Bovendien is de sociëteit nu ook in het bezit van een tafelvoetbalspel Men hoopt binnen niet al te lange tijd nog meer gezelschapsspelen te heb ben waarbij zij graag op de steun van de inwoners van Leusden-Zuid re kenen, zoals dam- en schaakspelen, tafeltennisspel, kaartspel e.d zodat ook op de vrijdagavonden De Grote Kuip weer opengesteld kan worden. Inlichtingen verstrekt de heer Kees Vis. Kwintlaan 27. Leusden-Zuid Te lefoon (03490)10157. Tien avonden zijde schietbanen in Ons Gebouw het domp van schutters uit de Gelderse Valleueknield voorde jury tafel proberen zn hun beste schot af te vuren teneindfcich zo hoog mogelijk te klasseren. Een close-up vi een geconcentreerd scherpschutter LEUSDEN - Dinsdag (26-1) vertrok het eerste tiental van Schaakver Leus den op haar eigen klubavond naar Bar neveld Men ging met de overtuiging dat als hier niet gewonnen kon worden de kampioenskansen dit jaar wel erg klein zouden zijn. Maar ook Barneveld is er erg op gebrand het 25-jang bestaan dit jaar met een kampioens feest af te ronden Een spannende strijd de grote doel voor ogen hadden, Lens den immers bestaat dit jaar ook 25 jaar, en loopt met dezelfde grote plan nen rond! Om kort te gaan en de span ning weg te nemen, we hebben de Bar nevelders sportief verslagen, en wel met 6-4. Op dit ogenblik resteren al dus drie kandidaten voor 't kampioen schap, te weten Zeist 3. Barneveld 1, en Leusden 1, elk met 2 verliespunten De match verliep als volgt. v. d Wey- den 1, Mosterd 0, v Santen Sr 1. Har- laar 1. Veenendaal l/2, Bogaard V, de Jager 1, Zwart 1, v" Egdom 0. v d Tang 0. De spanning moet welde oorzaak zijn van het grote aantal blunders dat over en weer het spelbeeld beheerste, v. d. Weyden weet een dame te winnen. Zwart verovert vrij eenvoudig een paard v. d. Tang kijkt, in gewonnen positie over een aftrekschaakje heen. en Boogaard tenslotte ontfutselt, alpratend, zijn op ponent een remise, terwijl de goede man toch betere kansen had! Zoals u begrijpt was het in onze eigen speel zaal, het Burgemeester Buining Park (grote Kantine) erg rustig, daar het eerste op reis was Alleen wat uit slagen van rooster twee zijn dienten gevolge dan ook te vermelden: Wis man-de Graaf 1-0, de Ridder-Mevr Graafland 1-0, Horst-v d Steeg 1-0, v. Santen Jr. -Kraaikamp %-% enTon- neman-Graafland 0-1. LEUSDEN-CENTRUM - Op zondag 7 februari heeft de K.P.J. Hamersveld een Kring-creatieve dag in „Concor dia" te Hoogland. Aanvang 13.Ü0 uur Op-deze dag zijn de wedstrijd .onder delen: Manuele expressie, modeshow en groepsoptreden. Op donderdag 11 februari, wordt er een ontspanningsavond georganiseerd in „De Til". Het programma is een verrassing Wel is bekend dat men zijn krachten met anderen kan meten Aanvang 19.45 uur. LEUSDEN - De muziekvereniging „Lisiduna" zal aanstaande zaterdag 6 februari in Leusden-Centrurn een papier-actie houden Om deze actie te doen slagen rekent het bestuur op uw aller medewerking Het wedstrijdsecretariaat heeft handen vol werk om de inschrijvingen van de schutters te noteren en naar de juiste volgorde te rangschikken Foto s Janus Visser

Leusder Krant | 1971 | | pagina 4