dvies aan gemeentebestuur: Verkoop de Ha Schoolbestuur St. Jozef wil school splitsen Het kind van de rekening 5 weken Uw kind Plannen voor oprichting van tennisvereniging in Achterveld Trimmen met de KPJ >ee/ Leusder raad dient initiatief-voorstel in: KPJ-ers keken dia's ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN Op voorstel van PvdA Aankoop - voorstel „Havikshorst Oprichtings vergadering ijscliib Nieuwe voorzitter Raiffeisenbank Vanavond ouderavond Om extra leerkracht te krijgen eusder Krant Verschijnt wekelijks inACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOUTENBURG ITGAVE: BARNEVELDSE DRUKKER IJ UITGEVER IJ NV. DIREKTIE: H. J. HEINE END. REBEL 2e jaargang nummer 41 Redactie en administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Redaktie: BERT VOS DONDERDAG 11 FEBRUARI 1971 yan de redaktie) LEUSDEN ACHTERVELD - De aadsfrakties van de PvdA, de AR, '66 en de CHU hebben gezamenlijk en initiatief-voorstel ingediend bij en w van Leusden. Het betreft de ver- oop van de boerenhofstede ,,De Ha- ikhorst" aan de Havikhorsterweg Achterveld (gemeente Barneveld) eze hofstede is sinds 1964 gemeente- gendom De PvdA-fraktie had reeds ieerdere malen (voor het laatst in aar algemene beschouwing 1971) aan- edrongen op de verkoop van deze ld-verslindende boerderij De PvdA telde toen tevens, dat indien b en w iet snel met een voorstel tot be- ekking van de verkoop zou komen, e PvdA het initiatief daartoe zou emen. Dit is nu gebeurd en het ini- atief-voorstel wordt gesteund doorde ovengenoemde frakties der Leusder emeenteraad. De boerenhofstede werd 1964 door de gemeente Leusden angekocht met de bedoeling het aan kunnen bieden aan een landbouwer, ie in Leusden/Centrum (toen nog Ha- lersveld) zou moeten wijken voor de oningbouw. Tot nu toe is nooit ge- ruik gemaakt van deze mogelijkheid, mdat er van de zijde van de wijkende indbouwers geen enkele belangstel - ng voor ,,De Havikhorst" bestond /e nemen hier het initiatiefvoorstel n de toelichting erop in haar geheel ver Aan het College van Burgemeester en wethouders van de Gemeente Leusden, te Leusden. Edelachtbare Heren, Bijgaand treft u aan een initiatief loorstel m b.t de verkoop van de >oerenhofstede .Klein Havikhorst'' Deze hofstede is reeds in 1964 door le gemeente aangekocht met het doel leze te kunnen aanbieden aan een andbouwer, die voor de woningbouw hende te wijken. Ten overvloede bijgesloten een copie van de betreffende raadsstukken. Gezien het feit dat voor deze wo- ling geen geïnteresseerden zijn te vin- ien en de weinig florisante situatie van de gemeentelijke financieën, stel len wij voor zo spoedig mogelijk tot verkoop over te gaan. De fractie van de P.v.d.A heeft dit initiatief in haar algemene beschou wingen aangekondigd, indien uw col- hiertoe op korte termijn geen stappen zou ondernemen. De fracties van de A R., D'66 en C.H U. steunen dit voorstel. Wij verzoeken u een en ander na le gebruikelijke kommissie behande ling in de komende raadsvergadering aan de orde te stellen Onderwerp. Verkoop boerenhofstede. Bij uw besluit van 17 december 1964 is aangekocht de boerenhofstede Klein Havikhorst" aan het Havikhorsterpad 7 te Achterveld (gemeente Barneveld) van de heer A G. van den Hengel. De aankoop geschiedde „teneinde deze nu of in de toekomst aan te kunnen bieden aan een landbouwer, die te Hamersveld voor de woningbouw dient te wijken". Uit de begrotingswijzigingen nrs. 15 en IV van resp. Gemeente en Grond bedrijf, dienstjaar 1964, blijkt dat de aankoopsom f 270 000.-- heeft bedra gen. Dit bedrag is naderhand verhoogd met f 2 047.-- wegens kosten koopacte en f 13.500,-- wegens registratierech ten Met de aankoop is derhalve een bedrag gemoeid geweest van in totaal f 285.547,--. Hierop wordt jaarlijks f 11.420,-- afgeschreven Aan het einde van het lopende dienst jaar zal de boekwaarde nog f216.980, - - bedragen. Na verkrijging van de eigendoms rechten is de hofstede met ingang van 1 maart 1965 verhuurd aan de heer D. Rijnders, Groenesteeg 8 te Amers foort, tegen een pachtsom van f 3 260,-- per jaar Sindsdien is de pacht tel kenmale op ongewijzigde voorwaarden met een jaar verlengd met goedkeu ring van de Grondkamer in de provin cie Gelderland- Volgens bijgaand concept-besluit stellen ondergetekenden voor de boe renhofstede tegen taxatieprijs te ver kopen met recht van eerste aankoop door de huidige pachter Ter toelichting diene, dat de bedoe ling die bij de aankoop heeft voorge zeten, niet is gerealiseerd daar zich uit de eigen gemeente geen landbou wers hebben geïnteresseerd voor deze boerderij. Om redenen van billijkheid kan het systeem van kortlopende verpachting niet worden voortgezet Het oude gedeelte van de Havikhorst. Nu gebruikt als rommelschuur, vroe ger de oorspronkelijke, maar later af gebrande hoeve. Met voorDijgaan van de vraag of het de taak is van de gemeente om blijvend als verpachtster van een boe renhofstede op te treden, dient te worden gewezen op de zeer grote behoefte aan vaste financieringsmidde len Uit dezen hoofde dient verkoop de voorkeur te hebben boven langdurig verpachting Hierbij is ook het kostenaspect van belang. Naast de jaarlijkse afschrijving ad f 11.420,-- LEUSDEN - Het aankoop - voor stel van 8 dec. 1964 van de Ha vikhorst: „Hierbij delen wij U mede, dat ons enige tijd geleden is gebleken dat de eigenaar van de boerenhof stede „Klein Havikhorst" aan het Havikhorsterpad 7 te Achter veld (gemeente Barneveld), te weten de heer A. G. v. d. Hengel, om redenen van gezondheid zijn bedrijf van de hand wenste te doen. Aangezien in verband met een verdere ontwikkeling van de kern Hamersveld in de nabije toekomst nog enkele boerenbedrijven aldaar ten behoeve van de woningbouw dienen te worden opgeofferd, meenden wij, dat het raadzaam zou zijn, te trachten de eigendom van die hofstede te verkrijgen, teneinde deze nu of inde toekomst aan te kunnen bieden aan een land bouwer, die te Hamersveld voor de woningbouw dient te wijken. Ge let op het bovenstaande hebben wij onderhandelingen met genoemde landbouwer geopend. Het bedrijf aldaar heeft een oppervakte van ruim 13 ha De op stallen zijn nagenoeg geheel in 1939 - na een plaats gehad heb bende brand - herbouwden verke ren in een goede staat. Bovendien zijn die gebouwen ten opzichte van de landerijen zeer centraal gelegen. Wij prijzen ons gelukkig, dat de heer v. d. Hengel bereid is de hofstede aan de gemeente te verkopen, tegen een vergoeding van f 270.000,-- in totaal. Deze prijs komt ons - gelet op de huidige marktwaarde van der gelijke bedrijven - zeer billijk voor. Derhalve stellen wij U voor tot aankoop over te gaan Een situatie-tekening ligt in het raadsdossier voor U ter inzage. De commissie van bijstand voor financiën heeft met deze aankoop ingestemd." De Havikhorst. bedragen de lasten a. belastingen f 144,76 b brandverz. f 195,-- c. onderhoudsl f 500,-- (Van de redaktie) LEUSDEN-. Zoals overal in Ne derland, start ook deze week in Leusden de aktie West-Berlijnse Kinderen onder het motto: HET KIND VAN DE REKENING - VIJF WEKEN UW KIND? Vorig jaar kwamen -dankzij de fantastische medewerking van maar liefst meer dan vijftienhonderd gastge zinnen evenzoveel West-Berlijnse kinderen naar Nederland om hier een fijne zomervakantie door te brengen. Ook in de gem. Leusden waren enkele gastgezinnen, die zich het lot van de Westberlij- nertjes hebben aangetrokken. De Werkgroep West Berlijnse Kinde ren, een landelijke groep enthou siaste mensen, die zich in hun vrije tijd inzetten voor deze aktie, vraagt ook dit jaar weer uw me dewerking. Wilt u voor vijf weken de ouders zijn van een kind uit de door prikkeldraad en muur inge sloten stad West-Berlijn? In ons nummer van volgende week komen we er uitgebreid op terug, maar misschien wilt u er nu vast eens over nadenken. Op verzoek zendt de plaatselijke medewerker van de werkgroep u een uitgebreide brochure, waarin u alles kunt vinden, wat voor u van belang is te weten. Een briefkaartje of een telefoontje naar deze medewerker L. Vos, Finnmark 3, Leusden/ Centrum, tel. 03496-1495, is vol doende. HET KIND VAN DE REKENING VIJF WEKEN UW KIND? LEUSDEN - Op vrijdag 12 februari a s zal de oprichtingsvergadering van de ijsclub „Zwanenburg" worden ge houden in de kleine kantine op het burg Buiningpark De avond begint om acht uur In een desbetreffend bericht van vorige week stond een onduidelijkheid Over de vaststelling van de kontribu- tie en vergoeding gezinsleden. Het voorstel van het voorlopig bestuur luidt zes gulden Voor de echtgenote en elk gezinslid onder de 16 jaar een gezinskaart a één gulden per stuk UTRECHT - Mr C. Th. N. Graaf van Lynden van Sandenburg. de in 1970 ge pensioneerde commisaris van de ko ningin in de provincie Utrecht, is be noemd tot voorzitter van het bestuur van de Coöperatieve Centrale Raiffeisen bank in Utrecht. Daarmee volgt hij Dr A. J Verhage op. De heer Van Lynden van Sandenburg heeft al sinds 1953 deel uitgemaakt van het bestuur. Vanaf 1959 was hij plaatsvervangend voorzitter ACHTERVELD - Er bestaan sinds enige tijd in Achterveld serieuze plan nen om een tennisvereniging op te richten De voorbereidingen hiertoe verkeren reeds in een vergevorderd stadium. Eveneens zal een verzoek tot een spoedige realisatie van het tennis park te Achterveld bij de gemeente worden ir.gcdi^ .J. Zij, die .z de naaste toekomst graag het tennisspel willen beoefenen -of dit willen gaan leren- worden opgeroepen zich als leden aan te melden. Dit kan zowel schriftelijk als telefonisch geschieden bij de heer J Ochse, Jan van Arkelweg 37 te Achterveld, telefoon (03425)- 277 Aanmeldingen graag met vermelding van naam, voornaam, adres en geboor tedatum. Het spreekt vanzelf, dat een ieder, Jong of oud, zich kan aanmelden De initialieftiemers nn de Tennisver eniging Achterveld i.o. zien graag zo spoedig mogelijk reakties tegemoet f 839,76 f 12 259,76 De baten bedragen; a. huur f 3.260,-- b. jachtr. hofstede f 50,-- f 3.310,-- Nettolasten f 3 949,76 Tenslotte participeert dit projekt in de algemene regiekosten van het grond bedrijf. ACHTERVELD - Ruim 60 leden van de K.P.J. hebben in „Ons Gebouw" de dia- en filmvoorstelling, die de heer J. M. Schouten voor deze verga dering verzorgde, bezocht. Allereerst werd een aantal dia's vertoond van Tsjecho-Slowakije, een vakantieland bij uitstek. Daarna werden beelden vertoond van Achterveld en omgeving Hieraan was een quiz verbonden, die van de toeschouwers een goede kennis van de eigen omgeving en veel opmer kingsgave vereistte. Hierin werden nogal wat fouten gemaakt, maar uitein delijk kwamen er toch drie winnaars uit de bus, te weten Maria Tolboom le prijs 23 fouten, Tweede werd Rijk Rijnders met 24 fouten. Pieter Kooloos behaalde de derde prijs. Hij had 25 fouten ge maakt. Na de pauze vertoonde de heer Schou ten een film van „zijn" Tourde Junior, vanaf de tijd van het kromme stuurtje op gewone fietsen tot de welhaast pro fessionele Tour van de laatste jaren De film en dia's van de vorig jaar ge vierde bevrijdingsfeest werden met veel enthousiasme bekeken. Vooral beelden vande „Damslapers". eenkre- atiè van de K.P J.-ersindetoengehou- dei optocht, werden met veel tumult omvangen De film van de onthulling van het bevrijdingsmonument tot slot dééd de rust in de zaal weer terugke ren K.P.J -voorzitter Wim van Midde laar sloot de geslaagde ontspannings avond ACHTERVELD - Bij het streven om in het belang van de schoolgaande kin deren de kwaliteit van het onderwijs op de St Jozefschool te verhogen, werden in de loop van dit jaar en het voorgaande leerjaar reeds door het schoolbestuur de nodige stappen hier toe ondernomen, zoals onder anderede aanschaf van het pakket leermiddelen voor de nieuwe onderwijsmethode, die nu in overeenstemming is met de Mammoeth-wet, alsmede een compleet nieuwe uitrusting voor handenarbeid en vrije expressie Overleg is voorts gaande betreffende vervanging van de huidige ouderwetse schoolbanken door nieuwe losse tafel tjes en stoeltjes en tevens aanschaf van schoolradio-bandrecorder en pick up Verwacht wordt, dat deze leermid delen in de loop van dit jaar verkregen zullen worden Het schoolbestuur realiseert zich, dat nog veel voor verbetering in aan merking komt en dat hierbij het belang rijkste punt is het gemiddeld grote aantal leerlingen per leerkracht (inhet lopende schooljaar 292 leerlingen op 9 leerkrachten). Nu zou het aantrekken van een 10e leerkracht reeds een aanzienlijke ver betering betekenen, doch op basis van de wettelijke voorschriften is gebleken, dat dit helaas langs directe weg niet te verwezenlijken is Na rijp beraad en in overleg met bevoegde onderwijs deskundigen, heeft het schoolbestuur besloten de huidige St. Jozefschool te splitsen, met als enig doel tóch in aan merking te komen voor een extra leer- kracht en op langere termijn bezien een nieuw schoolgebouw te verkrijgen Het schoolbestuur heeft het voorne men de splitsing bij het komende leer jaar per 14 augustus 1971 in te voeren. Duidelijkheidshalve wordt vermeld dat dan de twee scholen voorlopig nog wel in het huidige schoolgebouw zullen wor den ondergebracht, maar dat iedere school zijn eigen leerkracht en school hoofd heeft Het verschil met de huidige situatie is dan dus dat beide scholen tezamen over 10 leerkrachten beschik ken, waardoor het gemiddeld aantal leerlingen per leerkracht vermindert, hetgeen ongetwijfeld de kwaliteit van het onderwijs verbetert Omdat er over dit gehele onderwerp (splitsing van de St Jozefschool) van zelfsprekend een heleboel vragen naar voren zullen komen, heeft het schoolbe stuur gemeend er goed aan te doen een ouderavond te organiseren op donder dag 11 februari om 8.00 uur in „Ons Gebouw" Ouders en eventuele andere belangstellenden zijn van harte w elkom Toegang vrij ACHTERVELD - Terwijl bijna ge heel Achterveld nog sliep stonden zondagmorgen bij „De Hessenkar' een aantal jongens en meisjesvandeK P J gereed om te gaan deelnemen aan de eerste K.P J trim-tocht Uitslapen was er voor hen niet bij op deze zondagmorgen De route ging via de Koningin Julianaweg naar het bos nabij „De Kleine Riet" Hier begon liet ei genlijke trimmen onder leiding van Wim Tolboom pas goed Na een paar kilometer door het bos rennen werden oefeningen op de plaats, zoals dribbelen, schaatsen, looppas en dergelijke gehouden. Daar na weer. nu moe maar voldaan terug naar „De Hessenkar." Zij hadden er toen zo'n 10 kilometer op zitten. Ie dere zondagmorgen wordt er nu voor taan getrimd Vertrek om 9 00 uur vanaf „De Hessenkar" De organisa toren rekenen erop dat zondag a s een nog groter aantal sportieve K P.J.- ers aan deze tocht zullen deelnemen De KPJ Achterveld begon haar cre atieve dag zeer sportief met trimmen, 's morgens om negen uur verzamel den zich zo'n veertien jongens en meisjes voor de Hessenkar om geza menlijk de spieren los te lopen. Foto Janus Visser

Leusder Krant | 1971 | | pagina 1