Niet opnieuw de kippestank rond ionze woningen f25,- Oranjevereniging Leusden gaat zeskamp organiseren Wie wil winnen Handtekening- aktie op komst Voorlichting op TV VOLKSTELLING: ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN jVerkoop EPU-complex brengt bewoners van Eikenlaan en omgeving in *t geweer PROGRAMMA KONINGINNEDAG Samen met Hoevelaken en Amersfoort: organisatie van landelijk congres eusder Krant Verschijnt wekelijks in ACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOUTENBURG ITGAVE 8ARNEVELDSE DRUKKER IJ UITGEVER IJ N.V. DlflEKTIE: H. J. HEINE END. REBEL DONDERDAG 18 FEBRUARI 1971 2e jaargang nummer 42 Redactie en administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Redaktie: BERT VOS Y)*) (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Ver schillende bewoners van de Ei kenlaan zijn van plan om bin nenkort een handteken-aktie op touw te zetten om te pogen een I vinger in de pap te krijgen in de zaak rond de Europese Pluimvee Unie N.V. Nu dit pluimveebedrijf opgehouden heeft te bestaan willen deze bewoners graag zien te voor komen, dat er zich een nieuw pluimveebedrijf gaat vestigen. De bewoners van de Eikanlaan len omgeving hebben namelijk 's zomers en als de wind in hun richting waait, vrij veel last van de stank van kippen mest. En dat is iets, wat be paald niet prettig is. Het is zelfs meerdere malen voor gevallen, dat bewoners van deze wijk op bepaalde dagen hun ra men niet open konden hebben vanwege deze stank. We spra ken hierover met enkele be woners van de Eikenlaan. De heer J Zijlstra, Eiken laan 39: ,,Het is inderdaad zo, dat wij, vooral in de zomer, last hebben van die stank We hebben een vrij groot stuk tuin, die aan het bedrijf van EPU grenst, maar wat hebben wij aan die tuin, als we er in de zomer niet kunnen verblijven vanwege de stank? Vooral nu het bedrijf failliet is gegaan, zijn we bang, dat er straks op nieuw een pluimveebedrijf zal worden gevestigd en daar zou den we bepaald niet erg ge lukkig mee zijn. Het is dan ook daarom, dat wij, dat wil zeggen zeven bungalowbewo ners, kortgeleden bij elkaar zijn geweest om dit probleem te bespreken. Deze mensen wa ren er het allemaal over eens, dat wij er zelf iets aan moesten doen om te laten blijken, dat de bewoners van deze wijk graag mee willen denken in de toe komst en dan wel zo, dat het een toekomst zonder stank zal zijn". Mevrouw Zijlstra is het hier roerend mee eens. ,,We hadden gedacht om een handtekening-aktie in deze om geving te houden en deze hand tekeningen dan aan te bieden bij het gemeentebestuur, zo dat deze van verontrusting op de hoogte is. Het lijkt ons ook voor het gemeentebestuur nuttig te weten, wat ter onder een deel van de bevolking leeft ten aan zien van een bepaalde zaak". De heer F. Krijger, Eiken laan 41 is dezelfde mening toe gedaan: ..Aan het hanengekraai wen je wel, maar aan die stank nooit", is zijn mening. De heer Zijlstra: ,,Ze mo gen daar gaan doen wat ze willen, als het maar geen stank- producerend bedrijf wordt, geen bedrijf dat overlast bezorgt door lawaai en geen hoogbouw, want dan komt er van de veel geroemde privacy ook nog geen barst terecht En dat laatste geldt dan in het bijzonder voor de bewoners van de Eikenlaan". De initiatiefnemers tot de handtekening-aktie hadden ge dacht deze aktie te laten ver gezellen van een verzoekschrift aan het gemeentebestuur, on geveer in deze vorm Ondergetekenden, bewoners van de Eikenlaan en omgeving Leusden/Centrum verklaren hiermede in ernstige mate te zijn geschaad in hun woonge not, daar tengevolge van het bestaan van het bedrijf der Eu- De voorzijde van het voorma lige EPU-bedrijf, N.V. Ha- mersveld aan de Zwarteweg. ropese Pluimvee Unie NV de atmosfeer voortdurend werd verontreinigd door mestgeuren. Nu deze zaak heeft opgehouden te bestaan, wallen wij bij voor baat protest aantekenen tegen de continuering van dit bedn jf door een nieuwe onderneming en ver zoeken wij u ingevolge de be palingen van de hinderniswet of anderszins zodanig stappen te ondernemen, dat wij in de toe komst ongestoord ons woonge not zullen kunnen uitoefenen. Zij zouden tevens graag in spraak willen hebben bij even tuele toekomstige plannen rond dit stuk grond". Dit laatste- de inspraak - vinden de initiatiefnemers ook bijzonder belangrijk. Zijdenken bijvoorbeeld aan de hearing, die met de bewoners van de Ber kenlaan en omgeving is gehou den door het gemeentebestuur inzake het werkgelegenheids- Een deel van de Eikenlaan. terrein Zij zouden het bijvoor beeld bijzonder opprijsstellen, indien het terrein van de voor malige E P U. zou worden gescheiden van de Eikenlaan door een behoorlijke groen strook. waardoor de privacy tenminste enigszins kan worden gewaarborgd. Binnenkort kunnen de be woners in de omgeving van de Eikenlaan de handtekening-ak tie verwachten De initiatief nemers rekenen er op, dat men het met hen eens zal zijn, dat aan de stank definitief een ein de gemaakt dient te worden. Wij vroegen aan de gemeente, met name aan de heer Roggen- kamp, gemeente-architect, wat er van de zijde van de gemeen te eventueel gedaan kan worden om vestiging van een nieuw- stankproducerend- bedrijf te voorkomen. De heer Roggen- kamp was piessinustisch noch optimistisch. Hij vond het bij zonder moeilijk om in details op deze zaak in te gaan, temeer daar er nog niets bekend is over een eventuele koper. ,,Het is zo"aldus de heer Roggenkarnp, „dat er een voorbereidingsbe- sluit op ligt m verband met de ze ontwikkeling. Dat houdt in, dat de bestemming, dienuagra- risch is, binnen een jaar ver anderd kan word-.Dit bete kent, dat eventuele aanvragen voor het houden van een pluim veebedrijf binnen die periode aangehouden kunnen worden" Bovendien achtte de heer Rog genkarnp 't niet erg waarschijn lijk gezien de huidige situatie in de pluimveewereld - dat zich opnieuw een pluimveebedrijf zal vestigen in het EPU-complex. Daarvoor lijkt me het bedrijf te groot", aldus de heer Rog genkarnp. In het structuurplan is het grondgebied van EPU aangegeven als werkgelegen- heidsterrein, maar dit heeft nog geen wettelijke status, omdat eerst een desbetreffend be stemmingsplan door de raad dient te worden goedgekeurd. In de laatste raadsvergade ring van de gemeente Leusden stelde de heer Mandemaker (PvdA) vragen naar aanleiding van het faillissement van de EPU NV. Hij zei, dat de ge meente moest voorkomen, dat het bedrijf en de grond in an dere handen dan de gemeente komt. Burgemeester van der Post antwoordde: „Hierover zijn besprekingen gaande met een delegatie van Gedeputeer de Staten". Ook bij de gemeen te staat men niet stil, zoals blijkt uit het antwoord van de burgemeester. Hij was het eens met de heer Mandemaker, dat het gebied voor de gemeente van strategisch belang is. De curator van EPU NV zal verko pen aan de hcogste bieder. De vraag is nog, wie dat zal wor den. Een beslissing wordt bin nenkort verwacht. LEUSDEN - Ja, wie bedenkt er een naam voor onze veelgeje- zen advertentierubriek „Klein tjes"? Deze rubriek, waarin u voor een zacht prijsje uw aan biedingen kunt doen, iets te koop kunt vragen etc. wordt goed gele zen. Maar wij vinden de naam „Kleintjes" wat gewoon, zeker voor de gemeente Leusden, waar beslist een leukere, historische naam is te bedenken. Wie be denkt de winnende naam? Het moet kort en krachtig zijn, zoals - en dat is een voorbeeld „Lisidu- naatjes", of „Pakkertjes" Voorwaarde is, dat de naam een historische achtergrond heeft en gemakkelijk is uit te spreken Voor de beste naam hebben wij een prijs van f25,- klaar liggen De door u bedachte naam kunt u achterop een briefkaart schrij ven, (vergeet uw naam en adres niet) en stuur de kaart naar Re daktie Leusder Krant, Finnmark 3, Leusden/Centrum. Doet u het vóór dinsdagmorgen 23 februari a.s.? (Van de redaktie) LEUSDEN - Op 28 februari a.s. zal ook de gemeente Leusden aan het volk tellen slaan. De gemeente Leusden heeft hiervoor de beschikking over 58 tellers (secretarie-personeel en derden), die u komen tellen, wanneer u zo vriendelijk wilt zijn dit toe te staan Om u daarbij het een en ander wat ge makkelijker te maken, zal via de TV alle mogelijke aandacht aan dit Tien jaarlijks volksevenement worden ge schonken Ook de minister-president de heer P. de Jong, zal zich tot het volk richten om een laatste appèl te doen. Hier volgt een overzicht van de TV-programma's voor de komende week ten aanzien van de volkstelling 19 februari liOi Nederland 1 18.00 18.30 Tellersinstructie 21 februari NOS Nederland 2 20.20- 20.45 Panoramiek NOS Nederland 2 21 35-22.35 Kort Geding 22 februari RDV Nederland 1 20.19- 20.20 Spotje invulling 23 februari RVD Nederland 1 20.19- 20.20 Spotje invulling RVD Nederland 2 20 19-20.20 Spotje invulling 24 februari RVD Nederland 2 20.19- 20.20 Spotje invulling NOS Nederland 1 20.20-20.25 Minister- President NOS Nederland 2 20.20-20.25 Minister- President NOS Nederland 2 22.10-22.40 Tellers- instructie 25 februari RVD Nederland 1 20.19- 20.20 Spotje invulling RVD Nederland 2 20.19-20.20 Spotje invulling ?.i februir. RVD Nederland 1 20.19- 20.20 Spotje invulling RVD Nederland 2 20.19-20.20 Spotje invulling. LEUSDEN-Centrum - Op de jaar vergadering van de Oranje Vereniging Leusden maakte voorzitter G. Th van de Hengel de activiteiten van de ko mende Koninginnedag bekend Als er medewerking bestaat van de bevolking zal het voorlopig programma er als volgt uit zien. 29 april Traditionele lampionop tocht voor kinderen in Leus den-Zuid 30 april: 's morgens aubade van schoolkinderen voor het ge meentehuis. Zes-kamp van de scholieren van de basis scholen uit Leusden-Zuid. Dit programma kan door gaan als de leerkrachten van de basisscholen hun mede werking verlenen Voor de kleuters is er een poppenkast voorstelling of een kinderfilm. 's Middags is er een auto cross gepland De gemeente heeft hier haar goedkeuring aan gegeven. 's Avonds wordt er indien er belangstelling bestaat bij de inwoners een grootse zes kamp- gehouden van inwo ners van Leusden-Zuid tegen inwoners van Leusden-cen- trum. Dit belooft een enorm spektakel te geven De dag wordt besloten met vuurwerk 1 mei Lampionoptocht voor kin deren van Leusden-centrum Voorts wordt dit jaai voor de Oranje Vereniging Leusden een zeer belangrijk jaar Sjmen met de Oranje verenigingen van Amersfooi t en Hoeve laken is hun de eer te beurt geval len om liet Jaarlijks congres van Oran je verenigingen in Nederland te orga niseren op 4 en 5 juni Hieraan gaat een enorme hoeveelheid voorbereiding aan vooraf, en te zij ner tijd zal hierover ineer worden gepubliseerd. ONTVANGST DOOR DE KONINGIN Als omstreeks die tijd te houden kamerverkiezingen vlot verlopen zal Koningin Juliana op 5 juni een afvaar - diging van dit congres ontvangen op paleis Soestdijk Het korps van Brons werk en de volks dansgroep van de K.P.J zullen dan in de paleistuin een demonstratie ge ven Als de Koningin niet in staat is de afvaardiging te ontvangen zal dit pro gramma-onderdeel in Hoevelaken uit gevoerd worden JAARVERGADERING Het was jammer dat er zo weinig leden aanwezig waren op de jaarverga dering die dinsdag 9 februari gehou den werd in het Ros Bevaart" Buiten het bestuur waren er slechts enkele belangstellenden die aan de uitnodiging gehoor hadden gegeven. De voorzitter de heer G Th van de Hengel opende de vergadering met een welkom aan bestuur en aan de aanwezige leden In de terugblik op het afgelopen jaar constateerde de voorzitter dat het een bijzonder druk jaar was geweest voor de Oranje Vereniging Leusden. Het25- jarig bevrijdingsfeest en de koningin nedag waren hoogtepunten geweest voor 1970 Ook werd de goede samenwerking met het Feestcommitê Achterveld ge noemd met de voorbereidingen van de bevrijdings Herdenking Het doel van de Oranjevereniging is de liefde te bevorderen voor ons vors tenhuis en een nauwere band te schep pen tussen de inwoners van de gemeen te Leusden De voorzitter hoopte dat de inwoners van de gemeente samen met de Oranje vereniging ook dit jaar weer prettig aan de festiviteiten zal meewerken De secretaris, de heer J Snijder las de notulen voor van de vorige jaarvergadering, die goedgekeurd wer den Vervolgens las de secretaris het uit gebreide jaarverslag voor van de ac tiviteiten die de vereniging vorig jaar heeft georganiseerd Op 28 april van het vorig jaar werd in Achteiveld een Herdenking ge houden ter herinnering aan de aldaar op 28 en 30 april 1945 gehouden be spreking tussen Geallieerden en Duit se officieren om tot een regeling te komen voor het droppen van voedsel aan de hongerende bevolking Ook wer den er voorbereidingen getroffen voor Vredes-onderhandelingen De herden king werd geopend met een symbolische nabootsing van de hongertocht. Profes sor Di L de Jcng hield een be schouwing over de betekenis van -de conferentie op 28 april 1945 en de voedseldroppings De minister van Binnenlandse zaken Z E. Mr H K J. Beermnk hield de herdenkingsrede Op 30 april werden de feestelijkheden rond de verjaardag van de Koningin geopend met een zanghulde voor het gemeentehuis. In de hal van de Fa. Van Heugten aan de Ambachtsweg wer-deen cabaret- programma gebracht voor de kinderen Verder was er poppenkast, kinderspe len en sportwedstrijden 's Avonds waren er op twee plaatsen dansfes- tijnen Lisiduna' verzorgde een mu- ziekale rondgang Op 5 mei werd onder het motto Nederland en ook Leusden 25 jaar vrij s morgens vroeg reveille ge houden door de jeugd In de R K kerk aan de Hamersveldse- weg werd een herdenkingsdienst gehou den 's Middags trok de grote Histori sche optocht veel belangstelling s A- vonds was er rond het gemeentehuis een volksfeest dat besloten werd met vuurwerk. Op zaterdag 26 september werd er een recreatierit gehouden voor auto's en op 10 oktober had de laatste ac tiviteit van het jaar plaats namelijk de jaarlijkse wandel-puzzeltocht door de prachtige bossen van het landgoed „De Treek" JAARVERSLAG PENNINGMEESTER Uit het jaarverslag van de penning meester, de heer Jac. Berg, bleek dat de vereniging er financieel ge zond voor staat. Het saldo bedroeg op 1 januari 1970 f 1577.90. dit is met ruim f 50.-- gestegen tot het huidige saldo van f 1628.31 BENOEMING KASCOMMISSIE Twee leden werden in de kascom- inissie benoemd te weten de heer H Japenga en de heer G. van de Pol BESTUURSVERKIEZING De bestuursverkiezing bracht geen verandering teweeg De periodiek af tredende bestuursleden werden allen herbenoemd Dit waren de heren A Noorlander Jac Berg. W van de Veen. T C Herder en J Vaarkamp. De voorzitter maakte na de pauze de plannen voor de feestelijkheden op Koninginnedag bekend Van de leden kwamen geen suggesties naar voren zodat de voorzitter aannam dat men accoord ging met de activiteiten. De voorzitter sloot de avond met de wens dat de activiteiten, die geor ganiseerd worden aanslaan bij de bevol king, want het wordt steeds moeilijker iets te organiseren wat de interesse heeft van een groot deel van de inwo ners. Na de jaarvergadering was men inde gelegenheid de dia's te zien die waren gemaakt tijdens de Herdenking en an dere festiviteiten m 1970.

Leusder Krant | 1971 | | pagina 1