Voorlopige ouderraad „De Rossenberg" opgericht Afscheid, intrede ds. bevestiging W. Sirag en Honderden gezinnen ruimen elk jaar enthousiast een plaats in voor een Berlijnertje ^a. L. Roestenberg pende meubelzaak n Achterveld Tandarts vestigde zich in Leusden/C. IJsclub „Zwanenburg officieel opgericht Het kind van de rekening - vijf weken UW kind? Opkomst teleurstellend U OOK, DIT JAAR? UDERDAG 18 FEBRUARI 1971 Op de foto's Boven: een deel van het interieur. Onder. De familie Roestenburg ACHTERVELD - Op vrijdag 12 fe- uari j.l heeft de opening plaatsge lden van het verbouwde en aanmerke- k vergrote woninginrichtingbedrijf de heer L Roestenburg. Hessen- g 333 t£ Achterveld In de met ruim D m2 uitgebreide verkoopruimte is n grote sortering meubelen en vloer- jekking nu overzichtelijk gerang- Hkt. De heer Roestenburg, die zijn ininginrichtingbednjf in 1944 uiAch- •veld begon, had al geruime tijd met irek aan ruimte te kampen. Devoor- id moest in diverse schuren en der- ïjke worden ondergebracht. Maar (t de opening van de nieuwe verkoop- mte is hieraan nu een einde gekomen. Door deze belangrijke uitbreiding ïsde heer Roestenburg, als een der aktieve Achtprveldse middenstanders, nu in staat zijn clientele een nog grotere service te bieden De familie Roesten burg ondervond op de dag van Üe ope ning veel belangstelling. LEUSDEN/CENTRUM - Op woens dag 10 februari werd in de spreekka mer van de „Rossenbergschool" een vergadering gehouden die tot doel had het oprichten van een ouderraad. De heer Pierik, hoofd van de R.K Basis school ,,De Rossenberg" en initiatief nemer voor de ouderraad verwelkom de de aanwezigen. De opkomst was zeer teleurstellend, slechts zeven be langstellenden van de ruim 120 gezin nen van wie een kind de school bezoekt hadden aan de uitnodiging gehoor ge- gegeven. Gezien de geringe belang stelling was het moeilijk om op deze eerste bijeenkomst tot resultaten te komen. Er werd beraadslaagd hoe men de ouders meer gei'nteresseerd kan maken in de schoolbelangen van hun kinderen. Men opperde om een enquête te houden onder de ouders om te zien of het wel zin heeft een ouderraad te formeren. De algemene mening was. dat er wel belangstelling bestaat maar dat door onwetendheid of gemakzucht deze belangstelling niet tot uiting kwam Ook het feit dat er op het gebied van onderwijszaken altijd voor de oudèrs is gedacht en de ouders het volste ver trouwen hebben in de onderwijskrach ten kan een oorzaak zijn van de ge ringe belangstelling Er werden verschillende mogelijk heden besproken tot oprichting Men kan de ouders van kinderen die de school bezoeken, automatisch lid maken ten zij men zich hier nadrukkelijk tegen keert Ook kan men bij opgave van een leerling wijzen op het belang van het lidmaatschap van de oudervereniging. DOEL VAN DE OUDERRAAD Een goed functionerende ouderraad is in deze tijd een onmisbare instelling De ouderraad dient naar beide zijden, zowel naar de ouders als naar de school contact te leggen. Door de samenspraak tussen school en. ouders moet men een wederzijdse verantwoordelijkheid erkennen wat in hoge mate aan de opvoeding van het kind en het functioneren van de school te goede komt Informatie en voorlichting aan de ouders over het onderwijs, de opvoe ding en de godsdienstige vorming zul len blijvende punten van actie zijn. evenals de propaganda voor de Katho lieke school De ouderraad kan zich aansluiten bij de landelijke organisatie, te weten. ,,De Nederlandse Katholieke Ouder verenigingen" De heer Pierik stelde dat het nuttig zou zijn om zich hierbij aan te sluiten omdat men hier veel informatie van kan verkrijgen over de volgende onderwerpen. Het jaarprogramma, actuele taak stelling, service onder andere bij de oprichting, voorlichting via contact bladen en bemiddeling bij moeilijkhe den. De twee Katholieke basisscholen zul len een afzonderlijke ouderraad oprich ten maar men zal een goed contact on derhouden met elkaar De zeven aanwe zigen waren bereid om zitting te ne men in de voorlopige ouderraad. Op woensdag 24 februari zal deze voorlo pige ouderraad bijeenkomen om ver dere plannen te bespreken en om de ouders meer te betrekken in de belan gen van hun kinderen. Als zich meer ouders aanmelden, is men in staat een definitieve ouderraad met een defini tief bestuur te formeren. (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Sinds vori ge week kunnen bewoners van Leus- den/Centruin hun tanden en kiezen kwijt, respectievelijk laten restaureren in eigen dorp Hoewel de animo om naar een tandarts te gaan meestal voort vloeit uit de noodzaak een eind te maken aan de pijn, is het toch gemak kelijk dat de tandarts dicht bij huis is. De heer H H. Hoff vestigde zich op Finmark (nummer 1). waar hij de benedenverdieping van de Eurowoning liet verbouwen tot wacht- en praktijk- kamer, hetgeen bijzonder smaakvol en uit ra-modern is gebeurd, vooral wat betreft de technische voorzie ningen van de praktijkkamer Hele maal pijnloos zal het niet altijd kun nen. maar de hedendaagse tandarts- instrumentarium komt toch een heel eind tegemoet aan de angst van de patiënten voor de tandarts De heer Hoff is tevens verbonden als burger tandarts aan het ministerie van De fensie. standplaats Amersfoort Zijn spreekuren in Leusden/Centrum zijn als volgt: H. Berends, R M. Bergsma, J. Dijk stra, dr. J. H. Lantink, M. de Vaal en N. C. Steketee tot bestuurslid wer den gekozen. Besloten werd zich aan te sluiten bij de KNSB. wat pe lid tachtig cent kost plus f 75,-- voor drie. verplich te abonnementen. Het huishoudelijk re glement en de statüten zijn ojigesteld naar adviezen van de KNSB Men ging akkoord de contributiegelden voor 1971/72 vervroegd te innen, waardoor de vereniging de beschiKking zal krij gen over geld in kas. De heer Bros is van plan om een ahntal enthou siastelingen bij elkaar te krijgen om zowel op het ijs als in de bossen te trainen. Het bestuur staat achter dit loofwaardige streven, maar kon fi nancieel nog niets toezeggen. LEUSDEN - Vorige week vrijdag avond werd de oprichting van de ijs- club Zwanenburg" officieel een feit. Hoewel de belangstelling voor de op richtingsvergadering maar bijzonder gering was (er waren nog geen twin tig mensen aanwezig), waren het aantal inschrijvingen als lid (ruim 200) zoda nig, dat het voorlopig bestuur toch gemeend heeft van start te moeten gaan. Er waren geen tegenkandidaten opgegeven, zodat oe-heren.J. Bannink, LEUSDEN - Ds. W. Sirag heeft zondagavond 14 januari 1971 afscheid genomen van de Hervormde gemeente van Rotterdam-Zuid, waar hij werk zaam is geweest in de wijkgemeente Lombardijen. Veertien dagen later, nl. zondagmiddag &8 februari 1971 zal hij om drie uur na vooraf in diezelfde dienst te zijn bevestigd door ds. D. van Boven uit Amersfoort, intrede doen als predikant van de hervormde gemeente van Leusden in de classis Amersfoort, waar hij beroepen is inde vakature van ds. S. Julius, die op 11 januari van het vorig jaar (1970) naar Midsland op Terschelling is vertrok ken en die daar een week later intrede heeft gedaan. \Villem Sirag werd op 2 augustus 1916 te Amsterdam geboren. Hij be zocht eerst de hervormde kweekschool in de hoofdstad en was na zijn onder wijzersexamen in 1935 korte tijd werk zaam op een kantoor. In 1938 deed hij eindexamen gymnasium A aan het EUSDEN - ,,Op bezoek bijeenBer- s gezin, waarvan een jongetje de antie in Nederland had doorgebracht ik in de keuken een hangmatje Daarin moest de jongste slapen. Ben ander huis lagen kinderen in de kenkastjes te slapen. Verschrikke- eyoestanden trof ik daar aan, die te ten zijn aan de trieste woontoestan- in West-Berlijn. Er zijn gezin met zes of zeven kinderen, die de chikking hebben over één grote één kleine kamer. Er is mij wel s gevraagd .waarom halen jullie Berlijnse kinderen hier naar toe, zijn toch genoeg kinderen uit deNe- landse steden die een vakantie pleeggezin nodig hebben". Met 8 laatste ben ik het wel eens, maar na vele malen dat ik in Berlijn de toe oden in ogenschouw heb kunnen ne te ben ik ervan overtuigd dat de iale situatie daar slechter is dan in )e feitelijke situatie in Berlijn: muur prikkeldraad. onze steden, mede door het grole aan tal vluchtelingen uit de afgelopen ja ren. Niet alleen om de verzorging en de rustgevende sfeer die de vakantie- kinderen in ons land ondervinden vind ik hun verblijf nodig, maar ook omdat dit een bijdrage tot een betere ver standhouding tussen de volkeren bete kent". Honderden Nederlandse gezinnen waar tijdens de zomervakantie Ber lijnse meisjes en jongens zes weken verblijven kunnen de woorden van Pa ter Ant. Otten uit Doetinchem beamen. Van de aan hun toevertrouwde kinderen 'hebben zij al zoveel vernomen over de toestanden in de gedeeld^ stad, waardoor zij elk jaar met even groot enthousiasme in hun gezin een plaats aan tafel en een bed inruimen voor een Berlijnertje. Op uitnodiging van de stadsrege ring verbleef in 1962 de abt van de St. Willibrordsabdij te Doetinchem in Berlijn Hij bezocht ondermeerde kam - pen van de Oostduitse vluchtelingen en raakte zo onder de indruk van de daar heersende toestanden dat hij, terug in Nederland aan Medekloosterling Pater Otten. die een van de oprichters, van de afdeling Achterhoek van de Ne derlandse Pax Chnsti-beweging is, vroeg of deze afdeling iets voor de kinderen kon doen. Zoals elke actie was het begin aar zelend. Eerst eens aftasten of zoiets zou aanslaan. Honger kenden deze kin deren niet, althans zij waren aan re gelmatig eten gewend. Het was meer een kwestie op het geestelijke vlak Even deze kinderen weghalen uit de vulkaan in onze westelijke wereld, die Berlijn heet. De stad van de muur, maar ook aan alle kanten omringd door prikkeldraad. De sfeer van angst en on zekerheid, goed voelbaar in menig Berlijns gezin slaat over op de kinde ren en is van invloed op de karakter vorming. Er kwamen het eerste jaar 48 kinderen. De overkomst ging toen nog per vliegtuig, omdat de gevluchte Oost duitse kinderen enige jaren niet over het grondgebied van de DDR mogen reizen. ,,De kinderen voelen in ons land de vrijheid. Je zag aan hun gezichten dat ze zelfbewuster naar huis teruggingen. Vaak ook in nieuwe kleren, omdat de tijdelijke pleeggezinnen toch wel meer willen doen dan alleen maar de kin deren opvangen. Ongemerkt heeft zo'n vacantie toch invloed op hen Wij stre ven ernaar het kind ieder jaar naar hetzelfde gezin te sturen. Ik geloof dat zoiets inwerkt Vooral als men contact blijft houden in de tijd dat het kind weer bij zijn ouders is Een rapport opge steld door een Zweedse organisatie, waar ook honderden kinderen naar toe. gaan, toonde aan dat het kind op zijn hervormd lyceum te Amsterdam en vervolgens studeerde hij eerst onge veer een jaar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam en daarna ook nog ongeveer drie jaar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in 1941 zijn kandidaatsexamen theolo gie en ongeveer een jaar later in 1942 ook zijn kerkelijk voorbereidend werk aflegde Nadat de heer Sirag in 1942 door het provinciaal kerkbestuur van Utrecht was toegelaten tot de evangeliebedie ning in de Nederlandse Hervormde Kerk en hij eerst nog enige tijde bij ds. W Willemse, toen nog predikant bij de rijksinrichting voor jongens te Amersfoort en Zeist en als zodanig predikant voor buitengewone werk zaamheden bij de Nederlandse Her vormde Kerk in haar geheel, werk zaam was geweest als hulpprediker werd hij op 29 november van datzelf de jaar (1942) door zijn oudere broer, ds. A Sirag uit Rotterdam-Hillegers- berg en toen nog predikant van de hervormde gemeente van Baambrugge in de classis Breukelen. Na de bevrij ding ging ds. Sirag in militaire dienst en is toen ongeveer een jaar te Amers foort en in de Harskamp legerpredi- kant en als zodanig predikant in Al gemene Dienst geweest Na zijn demo bilisering werd ds Sirag op 15 sep tember 1946 bevestigd als. predikant van het hervormde gemeente van Al- blasserdam, waar hij was beroepen in de vakature van de toen nieuw gestich te tweede predikantsplaats. Op 25 juni 1950 verwisselde ds Sirag deze gemeente met die van Vlaar- dingen, welke hij negen jaar heeft ge diend. In verband met zijn benoeming tot predikant van de Nederland spreken de gemeente van de Evangelisch Chris telijke Kerk te Hollandia in het voor malige Nederlands Nieuw Guinea werd hij daar (d w.z. te Vlaardingen) op 12 juli 1959 door nu wijlen dr G P H Locher uit Oegstgeest, toen nog één van de sekretarissen van de Raad voor de Zending en als zodanig predikant voor buitengewone werkzaamheden bij de Nederlandse Hervormde Kerk in haar geheel, bevestigd als predikant voor buitengewone werkzaamheden bij de Nederlandse Hervormde kerk in haar geheel. In 1962 keerde ds. Sirag na een be zoek aan Australië naar Nederland te rug en na zijn terugkeer in Nederland werd hij op 3 november 1963 door ds. A Rigters uit Abcoude, toen nog zen dingspredikant en thans sekretaris van de Zendingsraad en als zodanig pre dikant voor buitengewone werkzaamhe den bij de Nederlandse Hervormde Kerk in haar geheel, bevestigd als pre dikant van de voormalige hervormde gemeente van Rotterdam - Vreewijk, welke sinds 1 januari 1966 ressor teert onder de toen nieuw gevormde gemeente van Rotterdam-Zuid Ds. Si rag is te Rotterdam-Zuid steeds werk-* zaam geweest io de wijkgemeente Lom-^ bardijen. welke, tóen hij daar intrpde4 deed nog in opbouw was en die thans is uitgegroeid tot de grootste wijkge meente van Rotterdam-Zuid. Ds. Sirag heeft daar meegewerkt aan de bouw van een nieuwe pastorie, aan de bouw van een nieuwe kerk met bijgebou wen. een complex, dat op 28 april 1966 in gebruik is genomen Tijdens zijn ambtsbediening als pre dikant van de hervormde gemeente van Vlaardingen was ds. Sirag o a lid van het hoofdbestuur van C.A.F. en te Vlaardingen zelf was hij voorzitter van de plaatselijke zendingscommissie en van de commissie voor het werk onder de schippers/vissers Verder vervulde hij ook nog verschillende funkties voor de Nederlandse Christe lijke Reisvereniging. waarvan hij vele jaren reisleider is geweest bouwd door de Benidictijner monniken), daar denken we niet aan. Ook niet of de Eén van de honderden West-Ber- lijnertjes, op weg naar Nederland. Zal hij er ook dit jaar bij zijn? beurt weer een gunstige invloed uitoe fent op zijn omgeving in Berlijn. Daar ben ik eveneens van overtuigd". Stuk voor stuk verdwenen de vluch telingenkampen De Duitsers van de andere zijde van het ijzeren gordijn kregen onderdak in normale woningen Dat normale is een groot woord. De woontoestanden zijn 23 jaar na de tweede wereldoorlog nog miserabel in de eertijds grotendeels verwoeste stad. Tot waar hoge prikkeldraadversper ringen, sloten, mijnenvelden en uit kijkposten de grens tussen Oost en West accentueren worden woonblokken uit de grond gestampt Voor f 350,- huur in de maand kan een gezin de be schikking krijgen over een twee- of driekamerflat. Moedert helpen mee om de Marken bij elkaar te krijgen Om de huur te kunnen betalen, of het TV-toestel en de wascombinatie. De kinderen staan aan het einde van de schooldag of een dagelijks terugkerend verblijf in de ..Kindergarten" vooreen gesloten deur Ze hebben zelf een sleu tel bij zich(dieSchlüsselkinder)ofgaan naar een buurvrouw Maar er zijn ook kinderen van drie jaar die wel aan hun lot worden overgelaten Buurvrouw kijkt zo nu en dan wel. Er zijn zo tienduizenden probleemgevallen, waar mee de maatschappelijke werkers van de in districten verdeelde stad te ma ken hebben De maatschappelijk werkers kennen hun pappenheimers Zij stellen delijs- ten samen van de kinderen die het meest een vakantie in buitenland of in de Bondsrepubliek nodig hebben Elk Berlijns kind heeft recht op een vakan tie, waarvoor de vervoerskosten be taald worden door de stadsregering, waarbij de ouders afhankelijk van hun inkomen in meebetalen De Scandina vische landen, Engeland, Oostenrijk, Zwitserland en Italië zien elk jaar op nieuw de kinderen per trein komen. Een complete volksverhuizing. ,,Onze actie was niet opgezet om er zoveel te laten komen. Maar het zijn elk jaar meer kinderen geworden, om dat het doel zo aanslaat in het gast vrije Nederland. Eerst de kinderen uit de kampen en toen dat ophield hebben we ook de kinderen genomen die reeds in West-Berlijn woonden. Elke zomer worden het er meer. Ik geloof dat er al meer dan dertigduizend hun ouders, familie of pleeggezinnen gedag zeggen" aldus Pater Otten ,,De hele dag ben ik er aan bezig. De eerste jaren werkte ik nog wel in ons klooster (zelfge* maar de laatste jaren ben ik elke mid dag te vinden op ons vaste secreta riaatsadres in Doetinchem." Een stapel plakboeken ligt voor hem Tegelijkertijd een verzameling van pa pierachtige curiosa, kranteknipsels, herinneringen aan Berlijn en archief van de ontelbare stencils die in de af gelopen jaren naar de Nederlandse medewerkers en gezinnen werden ge stuurd. ,,Het leukste souvernir vind ik wel het zakje met snoepjes dat ik toegestuurd kreeg van een Berlijns jongetje. Hij had op de envelop een verbasterde naam geschreven, die op Ottkam leek en schreef er het telefoon nummer van de abdij bij Toch kwam het terecht ,,Ja, het gaat veel Berlijners mate rieel niet slecht. Maar de sfeer is daar niet gezond. Ik kwam bij een huis gezin zelfs een gokautomaat in de gang tegen. Hier in Nederland zien de mees te kinderen voor het eerst van hun leven een koe. Het gaat erom dat deze kinderen in ons land wat liefde en aan dacht krijgen, wat zij thuis tekort ko men. Het lukt ons uitstekend. God zij dank is er nog niets verkeerd gegaan. De naam Pax Christi is wel aan de ac tie verbonden, maar het merendeel van onze medewerkers maakt er geen deel van uit. Daar letten we niet op en kinderen, de gezinnen of medewer kers katholiek, socialist, hervormd of wat anders zijn Als we maar de over tuiging hebben dat het kind de wel daad van een normaal gezinsleven zal ondervinden. En dat het niet altijd per se een gezin hoeft te zijn blijkt wel uit een pastoor die reeds een paar jaar achter elkaar een Berlijnertje in zijn pastorie laat logeren. Gaat prima", aldus Pater Otten ..Ik ben erg be nieuwd hoe het met de zomervakantie zal gaan" Dit jaar komen de kinderen van 6 juli tot en met 12 augustus U kunt zich opgeven bij het kontaktadres voor de Gemeente Leusden. de heer L Vos. Finnrnark 3. Leusden/Cen trum. tel 03496-1495 Op verzoek zendt hij u gaarne een uitvoerige bro chure toe. of komt hij bij u langs voor een nader gesprek. Het vertrek uit Berlijn per bus naar het station. Ook dit jaar zullen er weer veel kinderen naar Nederland vertrekken Het kind van de rekening - vijf weken ook Uw kind?

Leusder Krant | 1971 | | pagina 3