Drs. J. Poot (Eurowoningen) wil beleggersgelclen voor de woningbouw Zaterdag groots carnaval in De Mof Bavoort vierde geslaagd carnaval Schoekers dronken spiritus en borreltjes van 3 cent f - KPJ VIERT CARNAVAL Kaartverkoop carnaval LHJWDLKDA' UAH1 1971 4 AMSTERDAM - „Hoewel ik niet voor nationalisatie van leveringsverzeke ringsmaatschappijen ben, zou op de institutionele beleggers toch een zekere mate van dwang moeten worden uitge oefend om voldoende investeringen in de woningebouw te verkrijgen. Hierbij zouden de rendementseisen gematigd moeten worden. Ik ben ervan over tuigd, dat de maatschappijen meer kunnen dan ze nu vrijwillig doen". Dit is de mening van drs. J. Poot, di recteur (per 1 april 1971 commissaris) van de ontwikkelingsmaatschappij Eu rowoningen. Volgens de heer Poot zijn de beleggers veel te individualistisch. „Ze zouden met elkaar op vrijwillige basis projecten tot stand moeten bren gen. Óp het ogenblik verkeert de wo ningbouw in een stadium, waarin de financiering het knelpunt is. Er moet continu geld zijn en de moeilijkheden zouden zijn opgelost als de institutio nele beleggers zich aan onroerend goed zouden binden. Trouwens, alle in de woningbouw geïnteresseerde partijen zouden eens moeten praten met de mi nister voor het maken van afspraken over te bouwen woningen. De zaak is nog te veel versnipperd. Projecten worden te gei'soleerd aangepakt". Positie-vermindering eigenaar woning dienst verzekerd te kunnen worden De heer Poot acht op het ogenblik opvoering van de woningprodukten een onhaalbare zaak ..De financiële mid delen ontbreken er eenvoudig voor en de economie zou erdoor worden over verhit. Maar als de beleggers warm zouden lopen voor de woningbouw, zie ik in 1975 een produktie van 150 000 en in 1980 van 200 000 woningen Dan zou ook de verkrotting van de grote steden kunnen worden aangepakt" Drs. Poot acht 50 pet eigen woning- bezit gewenst ,,Maar dan zijnaantrek- kelijker regelingen nodig, zoals minder eigen geld, een omzwaai van het huidige subsidiesysteem en het doorvoeren van een huurbelasting." aooooooopoooooooooooocoooooooocoooooooooooooooooooocx LEUSDEN - Zaterdagavond organi seert de carnavalsvereniging „De Gou den Klomp een geweldige carnavals avond in de Mof. aanvang 20.30 uur. Aan deze avond zullen meewerken het tjyjuana Combo o.l.v Cees Pouw en een boerenkapel gevormd uit de leden van Lisiduna De dansmariekes van Lisiduna zullen de avond openen met een klein show, waarna het feestgewoel ongetwijfeld los zal barsten Tevens worden later op de avond prijzen uitge reikt aan de best of meest origineel gekostumeerde individu, gezelschap en paar. Een ieder die aan deze avond deelneemt wordt verzocht gekostu meerd of gemaskerd te verschijnen Voor deze avond zijn nog enkele kaar ten te verkrijgen op de volgende adres sen. G v/d Hoef Hohorstlaan 21 LeusdenC A. G. Stegeman Hohorstlaan 25 Leus den C. M Osnabrugge Arnhemseweg 93 Leus den Z. J Th P Visser Driftakkerweg 6 Leus den. LEUSDEN-ZUID - De carnavalsver eniging „De Bbauwe Bavoortse" was zaterdagavond 13 februari heer en meester in café-restaurant-bar-dan- cing „De Bavoort" in Leusden Zuid, waar die avond op onstuimige wijze carnaval werd gevierd. De stemming zat er onder de twee honderd feestvierders eigenlijk al me teen in. Vooral de vele potsierlijke verklede bezoekers werkten opdelach- spiren Velen zeer origi neel gekostumeerae feestgangers be zorgden de Raad van Elf en Prins car naval de grootste moeite om de best gekostumeerde uit te zoeken en te be lonen met een prijs. Een gezelschap gekostumeerd als mensaap kwam laat op de avond binnen vallen kompleet met kinderwagen waarin een harige aap met fles en speen die voor de no dige hilariteit zorgde. Er waren drie prijzen te win nen voor de beste kostuums. De eer ste 25 gulden ging naar de groep „de wolf met de zeven geitjes", de mens apen veroverden de tweede prijs, 15 gulden en „Tornado" (een oud damet je) ging met de derde prijs strijken, 10 gulden. De muziek van deze, door veel men sen, de gezelligste avond van het jaar genoemd, avond werd verzorgd door het orkestje van Joop Linschoten en door de Red Stars. Dat steeds meer mensen zich de moeite getroosten om goed gekostumeerd en vaak zeer origi neel aan een carnavalsfeest deel te nemen is zeer verheugend voor degene die dergelijke evenementen organise ren, daar het nog altijd moeilijk is om iets dergelijks te realiseren. In Ba voort was het vroeg in de zondagmor gen voordat de uitgebluste feestneuzen zat en voldaan huiswaarts keerden met een herinnering aan een geweldige car navalsavond die maar weinig behoefde onder te doen voor het carnaval zoals dat men in het zuiden van het land oleegt te vieren. Foto Janus Visser. 1 De 46-jarige directeur van Eurowo ningen (waarin Pakhoed en Nederhorst ieder voor de helft deelnemen) acht de tijd aangebroken waarin het eigen wo- ningbezit moet worden gestimuleerd ,,ln de leeftijdsgroep van 25 tot 30 jaar is de verhouding eigen auto - eigen woning drie tot een Ik behoor niet tot degenen die tegen de auto zijn, integen deel ik vind de auto zeer belangrijk, maar het belang van het eigen woning- bezit wordt vaak onderschat. Daar komt bij dat men te weinig weet vande moge lijkheden. er is nog te weinig voorlich ting op ditgebied.Wat de herverdeling van subsidies betreft, pleit de heer Poot ervoor een deel van de subsidiegelden aan de huiseigenaar te doen toekomen en een ander gedeelte te herverdelen onder de bewoners in de vorm van huurtoeslag. Deze kan ook in het nega tieve doorgaan in de vorm van een huur belasting voor hen die in relatief te goedkope huizen wonen" De heer Poot vindt dat bij de aankoop van een woning te veel wordt gekeken naar wat de nieuwe eigenaar in de toe komst gaat verdienen. „Men rekent er eenvoudig op, dat de man promotie zal maken, maar aan een mogelijke posi tievermindering door ontslag ofandere oorzaken wordt niet gedacht. Het zou een taak van de verzekeringsmaat schappijen zijn speciale verzekeringen aan te bieden tegen het risico van posi tievermindering bij de aankoop van een woning". Samenwerking van over heid en bedrijfsleven acht hij een le vensvoorwaarde, waarbij van vrijblij vendheid geen sprake mag zijn. „Ge steund door de wetenschap, zal daarbij de overheid moeten coördineren en het bedrijfsleven moeten uitvoeren", aldus drs. Poot. OOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOO Achterveld heeft veel paria's ACHTERVELD - Het is een kleine twintig jaar geleden dat de laatste schoekers sliepen in hooibergen. Schoekers waren mannen die niet kon den werken omdat ze de vrijheid ver kozen voor gebondenheid van werken, van wetten, van orde. Met negotie trokken ze langs de deuren om mot- ballen, veters en spelden te verko pen. Het geld werd omgezet in drank en het liefst nog in blauwe spiritus want voor een paar dubbeltjes kocht je al een grote fles vol van deze ster ke drank. De laatste van deze ver worpelingen der aarde waren de vro lijke Jan Halleweg, Kromme Bart Voornhout, een vervelende kerel en de langharige Simpie de Lijke die werd begraven op het Vilderskerkhof aan de Westeinde Van de Emelaarseweg. Als schooiers werden niet beschouwd de kleine sacharijnige Piet Prentje die met harmonika spelen een stuiver verdiende en de gebochelde Duitse lOCOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOO ACHTERVELD - De K P.J. afde ling Achterveld viert op zaterdag 20 febr. a.s. tezamen met de afdelingen Twello en Cockengen carnaval in „Ons Gebouw" Zij hebben zaterdag j l. ook al carnaval gevierd in Houten, tezamen met vele andere K.P.J. afdelingen Zij waren toen meteen 1000-tal KPJ -ers bijeen in de enorm grote veilinghal Zo groot, dat van een echte fijne carna valssfeer eigenlijk geen sprake was Maar zij doen het nu „Thuis' nog eens dunnetjes over Muzikale medewerking wordt verleend door „The Bouquets". Aanvang 20.00 uur Zaal open om 19.30 uur. Deelnemers zijn verplicht gecos- tumeerd te verschijnen Deze avond is alleen toegankelijk voor leden van de K P.J Ondanks dit carnavalsfeest van de KPJ gaat het trimmen op zondag morgen normaal door. Zondag j 1 was het aantal deelnemers wat minder, mo gelijk door het carnaval op de avond daarvoor Maar de organisatoren hopen dat het carnavalsfeest van zaterdag a s geen reden zal zijn om bij het trimmen verstek te laten gaan. Zij geloven dood eenvoudig niet dat een echte K P J.-er door een feestavondje de volgende mor gen-is „uitgeteld" De trimtocht staat onder leiding van de heer A Wessels, jeugdleider van de Sportvereniging Achterveld Vertrek om 9.00 uur vanaf „De Hes- senkar" oooocoooc LEUSDEN/CENTRUM - De organi satoren van het carnaval op vrijdag 19 februari voor gehuwde/ouderen en op zaterdag 20 februari voor jongeren vanaf 15 jaar delen mede dat voor bei de avonden aan de zaal nog kaarten ver krijgbaar zijn. Indien nog voorradig ook 's avonds aan de zaal Voor beide avonden welke om 20 00 uur aanvangen is het gelukt een goede band te kunnen aantrekken Voor de carnavalsavond voor de jeugd van 11 t/m 14 jaar op maandag 22 februari in „De Til" zul len de kaartjes in voorverkoop be schikbaar zijn op zondagmorgen 21 fe bruari vanaf 10.00 uur ui „De Til De entreeprijs voor deze jeugdigen is f0.50. Op alle drie de avonden zullen enkele prijsjes beschikbaar zijn voor de best verklede. Men is niet verplicht verkleed te komen, maar de sfeer zal het zeker verhogen. geherbergd toeteraar die af en toe moest op houden met blazen want de arme een voudige stakker „hatkeineLuftmehr". Het is meer dan honderd jaar gele den dat achter de „Grote Fliert" een beekslag was waarbij een kroegje stond met de naam „De Poepehul" Eenbeek- slag is een ondiep en verhoogd gedeel te in een beek, want omdat er overal geen bruggen waren, trok de voerman met zijn paard dwars door de beek heen om de andere kant te bereiken Vlakbij was er meestal wel op een boereheerd sterke drank te koop en daar kwamen vaak de schoekers op af. Het met veel moeite verkregen geld als centen en vierduitstukken werd zo gauw mogelijk omgezet in drank Pastoor Wilhelmus van Geyn die in 1825 naar het kleine kapelletje in Achterveld was getrokken en vier en' veertig jaar achtereen de arme paro chie diende, trok in zijn preken flink op tegen de toen algemeen heersende drankmisbruiken, die meermalen ein digden in messentrekkerij Bijna hon derd jaar geleden hadden zich een zes tal landlopers - een mooier woord voor schoekers - genesteld op het „Tweelse Veld" De plek is nu nog aan te wijzen en wel een 200 meter voorbij en ten noorden van de boer derij „Het Beekhuis", aan de andere zijde van de Barneveldse Beek. Op korte afstand was de Kallenbroeker houten brug en langs de oever der beek naar oostelijke richting stond het ge lagkamer-kroegje „De Poepehul". De landlopers, schamel gekleed, onder de luizen en vooral de vlooien, hadden op het „Tweelse Veld" een onderko men gemaakt van hout. twijgen en stro. Een hier en daar meegenomen plaat was er als bescherming neer gezet zodat het vuur -in een gat he vig rokend- niet direct de armzalig ongezonde tent kon aantasten. De mooi ste geschiedenis en als echt opgemaakt kon ik achterhalen over een zekere Kees Muizenval, die zo omstreeks begin 1900 dood werd gevonden, onder voed en nog blauw van de drank. De jonge landloper, met prachtig krul lend en zowaar schoon haar, leurde langs de boerderijen met drie soor ten muizenvallen. Plotsklaps kwam er een grote tijdelijke ommekeer in zijn leven toen een Amersfoortse Notaris hem kwam mededelen dat hij van een overleden familielid zevenduizend gul den had geërfd, eenzelfde waarde van thans zeker f 125.000,--! Kees de gro te kapitalist was door het dolle heen! Hij gaf zijn vijf medekornuiten ieder honderd gulden zodat de kasteleins van „De Poepehul achterin het „Jan- nendorp", „DeSparreboom" en „De Roskam" enkele weken goede verdien sten hadden. Eén van zijn kame raads moest naar Amersfoort lopen om er bij een stalhouderij een open landauwer met vier paarden te be stellen om naar het Tweelse Veld te gaan om hem -Kees Muizenval de ka pitalist- af te halen voor een rondrit door de stad Amersfoort. Dat gaf in de stad de nodige sensatie en weldra had Kees kameraads genoeg om hem van de duiten af te helpen Met ver loop van amper twee jaar was hij door al zijn geld heen en trok hij weer terug naar het Tweelse Veld waar hij rust vond bij zijn drinkvrien- denleve de vrijheid, leve de natuur, leve de negotie en leve de stroperij Twee niet onbemiddelde boerezoons hadden beloofd altijd bij elkaar te blijven, ze raakten aan de drank en Siepke en Bonke trokken hun provincie Zuid-Holland uit naar de landlopers- vrijheidsplaats aan de rand van Kal- lenbroek. Ze hebben er zelfs hun ko peren verblijfstijd gevierd ïndeschoe- kerstent op het „Tweelse Veld" Siepke is tachtig jaar geworden en Bonke zelfs acht en tachtig jaar, maar ze hadden zich ook altijd goed ge smeerd met scherpe jenever en spi ritus In de tent huisde ook een zwaar ge- tatoueerde Koloniaal die in 1874 onder generaal-majoor Kohier had gevochten in Atjeh (Indonesië). De vechtjas had de Belgische nationaliteit maar wist zich toch in te kopen om als soldaat naat Atjeh te gaan. Hij, kwam terug met drie vingers aan één hand min der. doordat een klewang sterker was gebleken. Dan woonde er nog in de tent de onderburgemeester van Soest, een ze kere Sprakelaar, die het tot Wethouder had gebracht Maar door de drank was hij niet alleen dit eervolle baantje kwijt geraakt maar bok zijn vrouw had hem de rug toegekeerd. Hij moet de pottenkoker zijn geweest van het ge zelschap dat hier en daar wel eens kans zag een kippetje te bemachtigen. Hij heeft het zo'n vijftien jaar volge houden en werd op een koude winter avond dood langs de weg gevonden, tussen „Klein Achterveld" en „Het Zwaantje" in. Nummer zes van het gezelschap was Lange Pier die bijna twee meter lang moet zijn geweest en hij verdiende zijn drinkgeld door telkens twaalf grote takkebossen door wallen en stobben heen te sjouwen naai de rand van het bos. Er kwam een einde aan deze zwer verscommune toen de tent afbrandde Boze tongen hebben altijd beweerd dat de tent in de brand was gestoken door een schuts (boswachter) die niks moest hebben van de vrijbuiters De zwervers van toen zijn er niet meer, de zwerverscommunes van toen zijn verdwenen. Maar de oude tijd komt misschien weer terugmoder ne zwervers, moderne communes J. M. Schouten. Bekendmaking Gein. Leusden Hoofdlijnen van de gemeentelijke richt lijnen voor het verlenen van financië le hulp ingevolge de Algemene Bij standswet, geldende vanaf 1 januari 1971. Basis per week a. echtpaar zonder kinderen f. 99,90, b echtpaar met 1 kind f. 101,80; echtpaar met 2 kinde ren f 103,50; echtpaar met 3 kinde ren f. 105,30; echtpaar met 4 kinderen f. 106,55, echtpaar met 5 of meer kinderen f. 108,80; te verhogen met het per week omgerekende bedrag van de kinderbijslag, waarop krachtens de kinderbijslagwetten aanspraak kan worden gemaakt of zou kunnen worden gemaakt, indien deze wetten van toe passing zouden zijn. Bij onvolledige gezinnen (ontbreken van één der echtgenoten) worden vermelde bedra gen met f. 15,-- p w. verminderd. c. alleenstaanden met eigen huisves- ting f 69,95; d alleenstaanden zonder f eigen huisvesting f. 69,95. Alle basis- I bedragen worden verhoogd met de ver- I schuldigde ziekenfondspremie. Die ge- noemd onder a t/m c bovendien met de woonkosten. In het geval onder d wordt van geval tot geval bezien of toekenning van woonkosten gerechtvaardigd is STUDIETOELAGE: Tfisifi .nagnilsXjüwj GfiRsb een bedrag van f2,-- per week per kind per studiejaar, tot een maximum van f. 8.-- per week per kind. Deze toelage dient te worden beëindigd op het moment dat voor het betrok ken kind de dubbele kinderbijslag wordt ontvangen. VERMOGEN als bescheiden vermogen buiten be schouwing te laten: a. bij periodieke en incidentele bijstand (inclusief bij verblijf in bejaardenthuizen e.d voor een alleenstaande f. 3.600 00 en voor een gezin van twee personen f 6.000,00 vermeerderd met f.1.200.00 voor ieder minderjarig in het gezin verzorgd kind; b. bij opname in verpleegtehuizen e.d voor ieder f 1 000,00, excl. een be drag voor begrafeniskosten e.d. ZAK-GELD+ KLEDING EN SCHOEISEL VOOR EXTERN. VER ZORGDEN a. toeslag voor personen, die aan het vrije maatschappelijke verkeer kunnen deelnemen echtparen f. 149,50 per B maand: alleenstaanden f. 86,50 per I maand, b. toeslag voor personen, waar- bij in mindere mate sprake is van i deelname aan het maatschappelijk ver- W keer- f 50,00 per maand per persoon, L c. personen, die in het geheel niet aan het maatschappelijk verkeer kunnen deelnemen een bedrag hetwelk zal dienen te worden vastgesteld in over leg met de leiding van de betrokken in stelling met dien verstande, dat de toe lage ten minste 10% van de uitkering H ingevolge de Algemene Ouderdomswet i voor ongehuwden en ten hoogste f 86,50 I per maand bedraagt Opgemerkt zij, dat m.i.v. 1 juli 1970 de twee halfjaarlijkse uitkeringen zijn vervangen door één jaarlijkse vakan tie-uitkering, welke naar niveau ge lijk is aan die ingevolge de Algemene Ouderdomswet. Met deze normen is voldaan aan een verzoek van de staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, om de gemeentelijke normen zoveel mogelijk aan te passen aan de Tijdelijke Rinksgroepsregeling Min- dervaliden en de Rijksgroepsregeling Werkloze Werknemers, waarbij menis uitgegaan van het wettelijk minimum loon. Bovendien is aandacht geschonken aan het bepaalde in de Tijdelijke Rijks groepsregeling voor bejaarden in be jaardenoorden. Opgemerkt zij nog, dat de gemeentelijke richtlijnen, welke door het college van burgemeester en wethouders worden vastgesteld en die tot leidraad dienen voor de advisering omtrent bijstands aanvragen. zijn te beschouwen als een administratief hulpmiddel ter bepaling van de in ieder individueel geval nood zakelijke bijstand. Voor wat betreft de verdere uitwerking van de uitkeringsnormen kan men de nodige inlichtingen verkrijgen ten ge meentehuize te Leusden-centrum (tel 03496-1247, toestel 19)

Leusder Krant | 1971 | | pagina 4