Geen kwestie van alleen een simpele „huisje-beestje- boompjes-techniek Nederlandse overheid moet andere weg inslaan: gar£ inderen van financiële konse kwenties noodzakelijk Boeiend boek r 'V jr>-, DE STAI) VAN MORGEN ENKELE VOORBEELDEN LEUSDEN GEVAREN VOOR AMERSFOORT ANDERE KOERS NOODZAKELIJK OVER DE HELE WERELD ir. P. KLUYVER een verkenning van verstedelijkingsprocessen ir. P. Kluyver, direkteur vanae Planologische Dienst van de Pro vincie Utrecht schreef een boek over „Nieuwe Steden" in de we reld en maakte een uitgebreide studie van alles wat met de bouw van een ,,New Town" te maken heeft. Zijn boek werd begin deze maand officieel geïntroduceerd tijdens een persconferentie in U- trecht. Het boek, dat verschenen is bij de uitgeverij Paris in Am sterdam, is ook in de boekhandel verkrijgbaar en kost f. 14.--. Het bevat niet alleen boeiende gege vens over onze toekomstige ste delijke ontwikkelingen, maar is tegens rijk geillustreerd met voorbeelden van new towns in de gehele wereld. Op deze pagina brengen wij een uittreksel van zijn studie met enkele illustra- tie's uit het boek. wordt gemaakt, ten grauwe toonlo ze aaneenschakeling van huizenblok ken, een stad die niet leeft, of een uitbundig levende stad met kleur en afwisseling waarin het gewoon pret tig is om te wonen. Het blijkt nog steeds, dat planologen en stedebouw kundigen samen met psychologen en andere wetenschapsmensen, nog niet helemaal precies weten, hoe een goede nieuwe stad gebouwd dient te wor den. Het boek van ir Kluyver is een poging om dooi middel van verkenning en studie enkele conclusies te trek- kern waardoor een nuttige bijdrage kan worden geleverd in de alge mene stedebouwkunde van vandaag. Wat ons betreft is ir Kluyver daarin ge slaagd De mensheid, heeft zich steeds:bezig- gehouden met de bouw van steden. Daar bij waren er altijd verschillende drijf veren in het spel. Macht, roem, vei ligheid en gewin, om er slechts enkele te noemen, waren de steeds weerkeren de aansporingen die soms tot groot- (Van de redaktie) LEUSDEN - „In het voorlopig rapport der Verenigde Naties over de wereld bevolking (New York 1963) wordt als prognose gesteld, dat er tegen het eind van deze eeuw viermiljard men sen in steden of stedelijke concen traties zullen leven, waarvan 550 mil joen mensen binnen Europa. In het Europese delta-gebied, dat West- Duitsland, Belgie, Nederland, Noord- Frankrijk en Zuid-Oost-Engeland om vat, zal het aantal stadsbewoners dan rond 65 miljoen bedragen. Dit bete kent dat de capaciteit van onze ste den dan wel van de stedelijke gebie den in 35 jaar verdubbeld tot verdrie voudigd dient te worden, "aldus ir. Kluyver in zijn boek "nieuwe Ste den." en dat er een functionele grens is aan de groei van ieder dezer delen en dus ook aan de groei van het geheel.Wan neer een harmonisch ontwikkelde stad zijn optimale omvang had bereikt dan zou, aldus Howard, de druk van een overbevolking verlicht kunnen worden door deze overmaat van bevolking in nieuwe centra te vestigen. Hij achtte aanvankelijk een inwonertal van 30.000 gunstig voor het functioneren van een nieuwe stad. 15.000 inwoners was wel het minimum. Van het begin af pleit te Howard voor nieuwe steden met complete voorzieningen voor het wo nen en het werken; geen „slaapsteden" dus waarvan de bewoners naar elders moeten trekken om hun brood te ver dienen Hij stelde vier basisregels op. a. begrenzing van oppervlake en in wonertal. b. Groei door „kolonisering, dus door het aantrekken van bevol king van elders" c. voldoende verschei denheid in economische en sociale mo gelijkheden en d. beheersing van de grond door volledig eigendom in de openbare hand. Howard begreep, dat een nieuwe stad van 30 000 tot 100 000 inwoners nooit op zichzelf compleet zou kunnen zijn. Een dergelijke stad immers zou te klein zijn om bijvoor beeld een universiteit, een opera of een symfonie-orkest te kunnen op brengen Hij dacht dan ook aan de bundeling van een aantal nieuwe ste den, onderling goed gescheiden door ruime groenzones, tot een „steden- boekeg" waarvan de orde van grootte van geval tot geval bepaald zou moeten worden. Hierbij dient echter volgens Howard niet uit het oog worden ver loren. dat het welslagen van de nieuw e- steden-gedachte, als het enige juiste alternatief voor het vormloze en cha otisch uitdijen der grote oude steden, afhangt van de bereidheid van alle deelnemers om zichzelf beperkingen op te leggen. Zijn uitgangspunt namelijk, de beheer ste groei door beperking, herverde- gen al spoedig door tot de vele lan den die met min of meer gelijke pro blemen te kampen hadden Het kon niet uitblijven dat aan die begrippen soms een geheel andere inhoud werd gege ven; de verschillen in bijvoorbeeld schaal en mentaliteit maakten dit on ontkoombaar Ook de Raad van Europa te Straats burg heeft zich in 1968 met deze boeiende materie beziggehouden. Zij stelden de volgende definitie vast ..Het begrip ..nieuwe stad" slaat op een stedelijk geheel van een zekere importantie, geschapen door de menselijke wil, gelegen in een onbebouwd gebied dan wel ter plaatse van kleine ste den of landelijke nederzettingen die in het nieuwe stedelijke geheel geïntegreerd worden; waarborgen een zeker evenwicht tus sen de woonbevolking en de plaat selijk beschikbare werkgelegenheid. beschikkend over de nodige voorzie ningen voor handel, onderwijs, vrije tijdsbesteding en culturele activi teiten der bewoners; op zijn beurt een ontwikkelingspool vormend voor het omliggende gebied. De omvang van de toekomstige stad moet vastgelegd worden en een in wonertal van 150.000 a 250.000 niet overschrijden." Het boek van ir. Kluyver behandelt dan verder de ontwikkeling van de nieuwe steden in verschillende delen van Europa Voor mensen, die be langstelling hebben o m voor wat straks van Leusden/centrum wordt ge maakt. is het aanbevelingswaardig om „Nieuwe Steden" te kopen en te le zen Men zal dan -met ons- tot de konklusie komen, dat het bouwen van nieuwe steden geen kwestie is van een simpele „huisje-beesje-booinpje"- techniek Er komt méér voor kijken woners werd in 1950 een begin gemaakt Ondanks de zeer hoge bebouwingsdicht heid is het toch gelukt om fraai ge profileerde wegen en groenstroken en een zeer groot centraal parkelement aan te leggen De zeer compacte woon wijken van uitsluitend meergezins- woonblokken bieden over het algemeen, dankzij vele kleine groenvoorzieningen en speelveldjes toch een redelijk goed woonmilieu Etarea (Tsjecho Slowakije): Een stu die voor een nieuwe stad ten zuiden van Praag voor ongeveer 135.000 inwo ners In dit plan werden vele nieuwe woonvormen, zowel in hoogbouw als in eengezinshuizen, bestudeerd. Ook het verkeer en het vervoer van mensen en goederen werden tot in hun uiter ste konsekwenties geanalyseerd en in het plan verwerkt Etarea zal worden gebouwd onder een door de minister president in 1967 ondertekend motto. „Op de dag waarop onze steden we derom door de verliefden wordt opge zocht voor hun wandelingen, hebben wij het pleit gewonnen Deze in een totalitaire staat wat onverwachte ont boezeming tekent dit ontwerp. Het streeft naar een in ieder opzicht uit gebalanceerde, maar voor alles een door een door menselijke stad. waarin het goed moet zijn te leven Het plan omvat een handvormige stad, bestaande uit dertien woonwijken, ieder rondom een distributiecentrum Van dat cen trum uit is een snelle railverbinding naar Praag ontworpen. Gezien de politieke ontwikkelingen in Tsjechoslo- wakije sinds 1967 is de uitvoering van dit merkwaardige plan niet waar schijnlijk. De ruimte is tekort om nog meer voorbeelden van nieuwe steden of ont werpen ervan in dit bestek op te nemen. U kunt er alles over lezen in het boek „Nieuwe Steden". Wij willen dit artikel besluiten met een gedeelte, dat over Nederland en in het bijzon der over Leusden handelt. In het al gemeen schrijft ir. Kluyver. Voor de verdere ontwikkeling van be staande steden en dorpen bieden de wet op de ruimtelijke ordening en de daar op aansluitende praktijk een voldoende basis, tenminste als deze ontwikke lingen voortgaan in een tempo dat niet al te zeer afwijkt van dat der voorafgaande groei. Anders ligt dit achter, indien er ontwikkelingen voor zien worden, die zeer ver uitgaan boven de normale groei, met name wanneer ut kleine dorpen of stadjes betreft. In zo'n geval moet een ge meenschap die daar meestal mentaal, noch financieel en administratief tegen is opgewassen, opkomen voor ontwikke lingen, die totaal buiten haar verhou ding liggen. Hoe een kleine gemeen te het dan moet klaar spelen om een ruimtelijk ontwikkelingsplan van grote omvang te ontwerpen, te detail leren en uit te voeren - hetgeen ook betekent te financieren - is volstrekt ETAREA Een studie voor een nieuwe stad ten ^uiden van Praag voor ca. i jj.ooo inwoners. In d/t plan wer den vele nieuwe woonvormentro wel in hoogbouw als tn eenge^ins- hui^en, bestudeerd. Ook bet verkeer en bet vervoer van mensen en goederen werden tot m bun uiterste konsekwenties ge analyseerd en in bet plan ver werkt. Detail van de maquette van Etarea met eengepjnsbuiqen en hoogbouw. onduidelijk. In toenemende mate komt het voor, dat ontwikkelingsmaatschap pijen -bouwondernemers- het heft in handen krijgen. Daarmede worden dan wel een aantal praktische problemen voor de desbetreffende gemeente op gelost, maar het is zeker de vraag of daardoor de maatschappelijke proble matiek wel voldoende aan zijn trekken komt." Na een analyse van de verschil lende urbanisatie-gebieden in Midden- Nederland (Utrecht - het Gooi - en Amersfoort), stelt ir. Kluyver, dat de wijze waarop rondom Amersfoort de urbanisatie ter hand wordt genome*!* verschillende gevaren met zich rnee-a brengt, zoals uitholling van de cen trum-gemeente Amersfoort, doordat deze zijn financieel beter gesitueerden naar de randgebieden ziet vertrekken De sociale opbouw van de stedelijke gemeenschap wordt daardoor eenzij diger, maar die gemeenschap moet toch voor wat betreft de economische en culturele voorzieningen in be langrijke mate blijven opkomen voorde bevolking der randgemeenten Doet hij dit niet, dan is het gevaar groot, dat ook de culturele en economische funkties van de centrumstad worden uitgehold waarmee de verpaupering en het verval hun kansen zouden krij gen. Men moet -zoals rondom Utrecht gebeurt- bewust werken naar een zo goed mogelijk harmoniëren van de nieuwe gemeenschappen met die van de bestaande stad ir. 11 'oonstraat met parkeerterrein en garage boxen. Hier worden alle autorijders voet ganger en vele voetgangers automobilist. Al de^e ruimten lopen dood en trekken dus geen verkeer aan dat er niet wezen moet. Uit de studie van ir. Kluyver volgt nu. een kleine greep uit de reeks be kende nieuwe steden in Europa Stevenage (Engeland): een nieuwe stad met zes wijken met ieder een klein eigen centrum Voor het geheel is een hoofdcentrum gebouwd, dat een voetgangersgebied omvat met in het midden een pleintje. Het stadscentrum wordt omringd door een rechthoekig verkeerswegenstelsel waaraan enkele grote parkeerterreinen liggen. Ter zij ner tijd kunnen daar, zo nodig, par keergarages worden gebouwd. Van deze wegen uit kan men ook de achter de winkels gelegen expeditie-hoven berei ken Cumbernauld (Engeland): De aanwij zing tot nieuwe stad geschiedde in 1955 Het plan is, op één uitzondering na, niet in wijken verdeeld, maar vormt één geheel met dus ook één centrum. Ruim driekwart van de be volking (van 80 000 zielen), komt op ten hoogste 500 meter van dit cen trum te wonen Daarbij dient dan wel bedacht te worden, dat dit centrum een circa één kilometer lange gesterkte vorm zal krijgen, zodat de loopafstand in de praktijk toch wel wat groter uit zal vallen Het centrum wordt over de stadsautoweg gebouwd Na de vol tooiing zal dit gedeelte weg overdekte parkeergelegenheid bieden voor ruim 5000 auto's Door een zeer ingenieus uitgewerkt systeem van wegen kan men van iedere woning uit alle andere ge bouwen in de stad en uiteraard ook het centrum, te voet bereiken zonder één autoweg a niveau te moeten krui sen. Hierdoor is een maximum veilig heid bereikt Het wegennet is zodanig ingericht, dat doorgaand verkeer niet in een woongebied of een bepaalde in dustriewijk kan komen. Cumbernauld is ongetwijfeld een zeer bijzonder boeiend stukje stedebouwkunde. Op merkelijk is o m. dat de eensgezins huizen volgens de traditionele bouw wijzen zijn gebouwd, omdat daar door lokale werkkrachten konden wor den ingeschakeld, hetgeen kostenbespa rend bleek te zijn Nowe Tychy (Polen): Met deze nieuwe stad berekend op ongeveer 130.000 in- 12. De Schotse kleuters groeien kennelijk niet op in zandbakken maar op het harde graniet. Op de achtergrond eenvoudige arbeiders woningen. ij. Een moeilijk probleem in de moderne stadsplannen is altijd het in ruimtelijk opzicht bevredigend situeren van de vele nodige auto- garages. In Cumbernauld zjjn ze meestal in kleine groepen gebundeld en, gebruik makend van de hellende terreingesteldheidvaak ge deeltelijk ingegraven. Dit levert over het alge meen een goed resultaat op. De ronde vorm van bovenstaand, half inge graven boxencomplex is in ruimtelijk opzicht een aardig element. Of deze vorm ook praktisch is, dient aan de autobezitters gevraagd te worden die 's morgens allemaal tegelijk weg willen en ys zaterdags allemaal hun wagen willen wassen. „Het is dringend gewenst," aldus ir. Kluyver in zijn boek, „dat er een regeling komt, waarbij de centrale regering, als die akkoord is met de plaats en de omvang van een grote, nieuwe urbane ontwikkeling, daarmee óók de financiering op basis van een vastgesteld investeringsplan garan deert. Dit investeringsplan dient dan de gehele nieuw te scheppen infra-struc- tuur te omvatten. Het ware te wensen," aldus ir. Kleyver, „dat er zo spoedig mogelijk een andere koers wordt in geslagen." Tot die urbanisatie van dit deel van Europa behoort ook het gebied rond Amersfoort, behoort ook de gemeente Leusden, met name Leus den/Centrum. Daarom is het wel licht nuttig en interessant om eens na te gaan wat ir Kluyver ons heeft te vertellen over de nieuwe steden van Europa Met name wat betreft de moeilijkheden en mogelijkhe den ervan. Binnen afzienbare tijd zal Leusden eveneens uitgroeien tot een stad. Een moderne stad Het boek en de studie van ir. Kluy ver kan een bijzonder belangrijke bijdrage zijn ten aanzien van wat er van deze nieuwe steden in Nederland se prestaties leiden, maar al te vaak ook tot ellende. Tegen het eind der 19e eeuw kwam er echter een geheel ander en nieuw ge luid. Het was Ebenezer HOWARD (1850- 1928) die zijn ideeën omtrent de ideale menswaardige steden van "morgen" ontwikkelde. Howard for muleerde de gedachte, dat in een har monisch ontwikkelde stad de verschil lende delen organisch samenhangen ling en „kolonisering binnen een gro tere ruimtelijke en functionele een heid. is eigenlijk van toepassing op iedere instelling van de mens De door Howard geformuleerde be grippen omtrent de nieuwe steden dron-

Leusder Krant | 1971 | | pagina 5