En God schiep de mens KPO besteedde aandacht aan het uiterlijk Gert Vink derde W, HK in erossrit 6e Achterveldse Dorpskontaktavond MEDISCHE DIENSTEN KERKDIENSTEN OPEN DEUR DIENST IN LEUSDEN/C. Henk van Yelzen won competitie- rit in den Treek Jeugddorp gaat carnavallen DE KOMENDE HOGERE HUREN Roken gevaar vol bezig-zijn Burgemeester van Amersfoort overleden BELASTING ALMANAK ELSEVIER MET RAAD EN DAAD Kappie en het verlaten eiland )ONDERDAG 18 FEBRUARI 1971 7 LEUSDEN-CENTRUM - De bijeen komst van de Katholieke Plattelands vrouwen Organisatie stond dinsdag 9 februari helemaal in het teken van het uiterlijk. Voor de pauze werd aandacht besteed aan de huidverzorging en na de pauze werden de pruiken onder de loep genomen. Dat er voor dit onderwerp veel belangstelling bestond, bleek uit het feit dat ruim 70 dames naar „Het Hos Beyaart" gekomen waren om zich op dit gebied te laten voorlichten. De presidente, mevrouw T. Kooy- man-van Burgstede opende de avond met enkele mededelingen, over de ko mende activiteiten. Op 6 april zal er een modeshow plaatsvinden van eigen gemaakte kleding Het betreft hier de lente en zomerkleding. Er zullen kin derkleding, japonnen entuniekpakkente zien zijn. Een volgende mededeling ging over een siertuin cursus, waar veel dames zich voor ingeschreven heb ben HUIDVERZORGING Mevrouw Beekman uit Nijkerk ver zorgde met een assistente de avond. Zij begon met een inleiding over huid verzorging. De huid werd in verschil lende types ondergebracht: een droge huid een vette huid en een gecombi neerde huid. Er werd op gewezen dat het reinigen van de huid de basis is van de schoonheidsverzorging. Een van de leden kreeg een masker en een ander werd keurig opgemaakt met producten van een Amerikaans schoonheidshuis. Mevrouw Beekman vertelde, terwijl zij de beide dames behandelde, hoe men zich het beste op kan maken en waar speciaal op gelet moet worden. PRUIKEN Na de pauze volgde het gezelligste deel van de avond namelijk het be kijken en passen van pruiken. Ook over pruiken werd werd een korte inleiding gehouden. Er waren pruiken van echt haar en synthetische pruiken Er werd verteld over het gebruik van pruiken en de manier waarop ze gereinigd kun nen worden Mevrouw Beekman had een grote verzameling meegebracht van de merken Carmen en Jemen. Tot grote hilariteit van de aanwezi gen werden de pruiken gepast en opge- kamt Het viel weer eens te meer'op hoe iemand verandert door een andere haardracht. Aan het eind van deze ge zellige bijeenkomst sloot de presidente de avond. Jaarvergadering Bond v. PI. 1. vroinven LEUSDEN-CENTRUM - De Platte- landsvrouwen te Leusden hielden op donderdag 11 februari hun jaarverga dering in het Hervormd-jcentrum te Leusden-centrum. Als nieuwe be stuursleden werden gekozen. Mevrouw IJff en mevrouw Goverts Mevrouw de Kruyf werd herkozen. Na de bestuurs verkiezing werd de avond voortgezet met het gezellige bingo-spel, op humo ristische wijze geleid door de heer Kuypers ..Precies als moeder verteld heeft hij rijdt naar een donkere plaats en dan plotseling staat de auto stil, want de benzine is zogenaamd op" Weekend 20-21 febr. 1971. (Alleen voor spoedgevallen) LEUSDEN Voor de praktijken van de artsen Boersema, Lantink en Den Toom zal komend weekend waarnemen: dr Lantink. Burg de Beaufortweg 61, tel. 03496-1210. ACHTERVELD Ned. Herv. Kerk, Jan v Arkelweg: zo.: 9 30'U.: kand..de Groot, Zeist: R K Kerk: maandag t/in zaterdag: 8 u.. (uitgez. woensdag), woensdag: 19.30 u.. avondmis; vrijdag 11 u. (met jongerenkoor); zaterdag 19 u avondmis; zondag: 8 u. Om 11 u jongerenmis; 18 u.- Lof. 21 febr 1971 LEUSDEN-CENTRUM N.H.K.. 10 u.. ds Gabe van Duinen uit Den Haag; Opendeurdienst m. m v. Vejo Combo R.K.K. za 7 uur m m.v. dameskoor zo 7 30 en 9 u.: Lat. Hoogmis, 11 u dienst met samenzang, 16.30u LEUSDEN-ZUID N.H.K. 10 u.: ds Kuiper, 18.30 u.. ds. Tigchelaar uit Putten. R.K.K. Huize Den Bosch, za 19.15 u.; zo 10 U.: Hoogmis; 11.30 u ACHTERVELD - Op zaterdag 6 maart a.s. zal in „Ons Gebouw" de zesde dorpskontaktavond worden gehouden. Deze avond is speciaal bestemd "voor de al wat oudere inwoners, die eens ge zellig een avondje uit willen gaan en die de beat- ep popmuziek al zijn ontgroeid. De organisatoren, de Jeugdraadleden en haar medewerkers, hebben alles in het werk gesteld om ook deze avond weer te doen slagen. Gastheer op deze avond is de bekende radio en t.v. pre- sentator-zanger-entertainer Herman Emmink. Muzikale medewerking ver leent het allround - show en dansor- kest „Twente Combo". Aanvang 20.00 uur Kaarten zijn verkrijgbaar bij; R. Kleinveld, Garage tel. 209, Th. Huppelschoten, Kerkdijk, tel 412, A. Wessels, Joh. van Oldenbarneveldtstr. 8, tel. 221 en R. Tijmensen, Achter- veldseweg 43, tel. 386. Er zal deze avond een strenge plaatkaartcontrole worden gehouden, om uitwassen zoals tijdens de vorige kontaktavond zijn voorgekomen, te vermijden. LEUSDEN-CENTRUM - In het Her vormd-centrum, Asschatterweg 23 te 'Leusden-centrum zal aanstaande zon - dag 21 februari 's morgens om 10 uur een Open-Deurdienst worden gehouden. Spreker zal zijn Ds. Gabe van Duinen uit Den Haag. Medewerking zal ver lenen het Vejo-combo, de zanggroep van de Vrije Evangelisch Jeugdorgani satie uit Apeldoorn, onder leiding van de heer M. Steffers, die reeds eerder hun bijzonder gewaardeerde bijdrage leverden aan een Open-Deurdienst. Het combo zal vanaf 9.45 enkele liede ren ten gehore brengen. Organist is de heer C. J. van Nimwegen. Tijdens de dienst is er kindercrèche. Belang stellenden zijn van harte welkom. Toen hebben een aantal ongenode gas ten van buiten Achterveld kans gezien hef gebouw binnen te komen. Dit zal nu zeer zeker niet meer gebeuren. Ieder een met een plaatsbewijs kan verzekerd zijn van plaats. SCHERPENZEEL-DEN TREEK-Het gaat dit jaar niet zo goed met de cross - competitie. Het weer lokt de renners naar de weg en alleen de echte crossers blijven over. Als van de echte crossers er ook nog een paar uitvallen wegens matenaaldefect en/of blessures, dan krijgen we toestanden zoxls in de rit van de veldritten competitie van de Ren en Toerclub „Amersfoort". Slechts zeven deelnemerss die om de punten streden verdeeld over vier klassen Dirk-Jan Kuijpers bij cie jeugd en Peter Kuijpers bij de nieuwelingen waren de enigen in hun klasse. Peter Kuijpers maakte er wel een echte strijd van tegen de twee amateurs Hen van Velzen en Gerard van 't Klooster Hij moest al gauw Henk van Velzen la ten gaan maar wist toch zijn race te volbrengen in de nabijheid van de stevig doorduwend Gerard van 't Klooster. Bij de adspiranten liet Dick Willi- genburg zijn enige rivaal Peter Horst op grote achterstand eindigen. En zo werden de uitslagen: Jeugd; 1 Dirk- Jan Kuijpers, Leusden, 3 pünten. Ad- spiranten 1. Dick Willigenburg, Leus den, 3 punten. 2. Peter Horst, Leus den, 2 punten. Nieuwelingen 1. Peter Kuijpers, Leus den, 3 punten. Amateurs 1. Henk van Velzen, Scherpenzeel, 3 punten 2 Gerard van 't Klooster. Hamersveld 2 punten. SCHERPENZEEL GIESSENDAM - In het nieuwe Industriekwartier „De Peulen" te Hardinxveld Giessendam organiseerde de Wielervereniging „Jan van Arckel" een rit van de gezamenlij ke veldritten competitie Midden-Neder land. Door het open weer en de bijna ideale toestanden om zich voor te be reiden op de weg hebben veel renners reeds nu hun fietsen omgebouwd en de wegtraining weer hervat Daardoor verschenen er slechts wei nig „echte" wielrenners aan de start die deze crossritten doorgaans als con ditietraining beschouwen. Er versche nen slechts zes en twintig deelnemers en dat is in deze competitie wel een laagte rekord Misschien is de grote afstand die de verschillende renners af moesten leggen naar Hardinxveld/ Giessendam ook debet aan dit lage aan tal. Gert Vink kreeg het bij de adspiran ten veel moeilijker dan hij verwacht had De zeer sterke Buitenhuis die juist overgekomen is van de Apeldoornse Wielervereniging „De Adelaar" bewees dat zijn prestatie geleverd bij de Ne derlandse Kampioenschappen te Apel doorn geen uitschieter was. Op het mooie parcours dat door de vochtigheid bijzonder zwaar geworden was, wist Buitenhuis al snel een voorsprong te nemen. Gert Vink kreeg nog een bittere pil te slikken, want op dit (het loopwerk overheersende) parcours moest hij ook nog zijn grote concurrent Groenewe- gen voor laten gaan. Bijzonder goed deed de zeer enthou siaste Dick Willigenburg het in dit ad- spiranten gezelschap. Hij wist de zes de plaats voor zich op te eisen. Uit slag adspiranten: 1 Buitenhuis, Utrecht 8 punten. 2. Groenewegen, Hilversum, 7 punten. 3. Gert Vink, Woudenberg, 6 punten, 6 Dick Willigenburg. Leus den, 3 punten. Peter Kuijpers bewees in deze rit ook weer een echte cross-specialist te zijn. In het loopwerk was hij veel ster ker dan de rest der nieuwelingen. Op de goed berijdbare weggedeeltes verloor hij echter veel terrein aan Herman van der Hoeff, Jos Verkerk en JobSchaafs- ma. Verkerk, Van de Hoeff enSchaafs- ma wisten Peter Kuijpers van zijn lei dersplaats te verdringen en dit drietal zou om de zege strijden en die was voor Jos Verkerk die ook bij de Ne derlandse Kampioenschappen met zijn tweede plaats voorin was te vinden. Uitslag nieuwelingen 1 Jos Verkerk, Utrecht, 7 punten. 2. Herman van de Hoeff. Baarn, 6 punten. 3 JobSchaafs- ma, Maartensdijk, 5 punten. 4. Peter Kuijpers Leusden, 4 punten. Max de Vries was hier evenals in Apeldoorn, de pechvogel. Bij de Ne derlandse Kampioenschappen wist hij nog wel de zestiende plaatb voor zich ACHTERVELD-JEUGDDORP - Op het jeugddorp te Achterveld zal dit jaar voor jong en oud een groots carnavalsfeest worden gevierd. Op vrijdag 19 februari voor de jeugd van 13 jaar en ouder. Voor een band is gezorgd, en nog een goeie ook „Bon ne Louise". Vanzelfsprekend is cos- tumering verplicht. Zaterdag 20febru ari is het feest voor de jongens en meisjes tot en met 12 jaar, ook ge- costumeerd! Om zeven uur begint de grote lampi on-optocht Men zal vertrekken vanaf de speelhal, zowel voor het gecos- tumeerden bal als voor de lampion optocht. zijn mooie prijzen beschik baar gesteld. op te eisen maar hier was het maten aaldefect zo groot dat hij de strijd moest staken. Jan Smit uit Soest wist zowaar Henk van Velzen gedurende de wedstrijd een duidelijke achterstand te bezorgen Op het zware gedeelte voelde Jan Smit zich bijzonder goed thuis. In tegenstelling met Jos Schipper die al snel de strijd zou staken Uit slag amateurs 1 Jan Smit, Soest, 7 punten 2 Henk van Velzen, Scherpen zeel, 6 punten. 3. Kees Albert .Korten- hoef, 5 punten DEN HAAG - De huurprijzen van de na 5 mei 1945 gebouwde woningen, die (nog) door het rijk worden gesubsidi eerd, gaan ingevolge de wet jaarlijkse huurverhogingen op 1 april a.s in het gehele land met 7% omhoog. De jaarlijk se rijksbijdrage voor eigenaren van die huurwoningen wordt dan verlaagd, zo deelt het ministerie van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening mee Voor de overige woningen kan in vrij overleg tussen verhuurder en huurder met ingang van die datum een huurver hoging van ten hoogste 7% worden over eengekomen, indien deze woningen in een gemeente liggen waarde huurprijs- voorschriften nog van kracht zijn (dus in zogenaamd nog niet geliberaliseerd gebied). Bijzonderheden over wat moet en wat mag inzake de huurverhoging staan ver meld in een vouwblad, dat over enkele dagen gratis verkrijgbaar zal zijn bij de afdeling voorlichting van de Minis terie van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening, Van Alkemadelaan 85 te Den Haag. KOPENHAGEN - Het roken van si garetten is veel gevaarlijker dan een teveel aan lichaamsgewicht Pas als het gewicht 70 pet meer bedraagt dan men mag wezen, is het risico om te vroeg dood te gaan te vergelij ken met de schadelijke invloed van het roken van 20 sigaretten per dag. Deze voor niet-rokende dikke men sen opvallende vergelijking heeft de Kopenhaagse hoogleraar in "de genees kunde professor dr A Tynjaerg Han sen gemaakt naar aanleiding van de binnenkort te houden Euro-hartweek Professor Hansen beklemtoonde dat het risico om kanker te krijgen niet minder wordt dQor van sigaretten over te scha kelen op het roken van pijp of sigaar „Het blijft lood om oud ijzer", is de slotsom van professor Hansen die bo vendien op grond van opgedane erva ringen van mening is dat het niet juist is dat rokers tijdens hun „ontwennings kuur" niet te genieten zouden zijn voor hun omgeving. „Ze voelen zich minder moe, hebben geen hoofdpijn en zijn in betere vorm, waardoor hun humeur juist beter wordt," is zijn mening De oplettende lezers zullen onder tussen wel begrijpen, dat de professor niet beweert dat het gewicht er niet op aankomt. DEN HAAG - Eind januari 1971 wa ren 59.800 mannen zonder werk, dat is 2,0 procent van de afhankelijke mannelijke beroepsbevolking. Eind de cember waren 47.900 mannenwerkloos (1,6 jirocent). Het aantal van 59 800 eind januari 1971 is 500 meer dan een jaar terug. De werkloosheid van mannen was het grootst in de provincie Drenthe (5,5 procent), gevolgd door Friesland (4,7 procent) en Groningen (4,4 procent). Het laagste werkloosheidspercentage vertoonde de provincie Utrecht (1.0) De stijging van het aantal werkloze manr.en was het grootst bij de b- en u- en w.s.w - bouwvakarbeiders (res pectievelijk +4.000 en 1.600), de losse arbeiders (+1.200), de metaalbewer- kers(+l 000), de chauffeurs e d (+700) en de landarbeiders ('500). Ook het aantal minder geschikten nam toe (+1 100) Bij de vrouwen vertonen alleen de beroepsgroepen kantoorpersoneel en horecapersöneel een lichte daling. Eind januari waren er 7.200 man nen werkzaam op aanvullende werken of op sociale werkvoorzieningsobjec ten De geregistreerde arbeidsreserve van mannen bedroeg derhalve 67 000. De geregistreerde arbeidsreserve van vrouwen was aan het eind van de verslagmaand 11 900 (700 op sociale werkvoorzieningsobjecten). Aan het eind van januari waren 80 200 vacatures van mannen bij de arbeidsbureaus geregistreerd. Dit aan tal is 4.100 lager dan een maand terug maar 7.400 hoger dan een half jaar ge leden Voor vrouwen waren eind januari 1971 32.400 vacatures geregistreerd, 200 minder dan eind december jl. en 500 meer dan een jaar terug De vermindering van het aantal ge registreerde vacatures van mannen en vrouwen vond in alle provincies, behalve in Utrecht, Groningen en Zee land, plaats De grootste dalingen tra den op bij de metaalbewerkers (-2 000) en bij de bouwvakarbeiders b en u. (-700) Bij de vrouwen verminderde de ge registreerde openstaande vraag naar naaisters en winkelpersoneel en bij de groep, overige beroepsgroepen. Daarentegen vertoonde de vraag naar kantoor-horeca- en huishoudelijk per soneel een stijging. AMERSFOORT - Zaterdagmiddag is in zijn woning overleden mr Joh de Widt, burgemeester van Amersfoort. Hij werd 61 jaar Burgemeester de Widt moest in november 1969 zijn ambtsbezigheden staken wegens ziek te. In augustus van vorig jaar was hij gedurende drie weken werkzaam, maar daarna legde hij zijn werk opnieuw neer. Vanaf december 1941 tot kort na de oolog was mr de Widt burgemeester van Pekalongan in Indonesië. Van 1946 tot 1958 was hij burgemeester van Averest en van 1958-tot 1961 van Middelburg. Op 6 april 1961 vond zijn installatie tot burgemeester van Amersfoort plaats. Boek besprek inti: De Belasting-Almanak 1971 van El- seviers Weekblad is gericht op de nieuwste wettelijke bepalingen. De vragen van het sterk gewijzig de aangiftebiljet worden door de auteurs op de voet gevolgd, óók voor de ver mogensbelasting Waar nodig wordt verwezen Behalve een uitvoerige toelichting op iedere vraag, zijn afzonderlijke be schouwingen opgenomen over onder werpen die in de belangstelling staan, zoals eigen huis, auto, huwelijk, ge boorte, (studerende) kinderen, bejaar den, teruggaaf van belastingen via het T-biljet, premieheffing AOW enz., successie- en schenkingsrecht. Boven dien is een nieuw deel toegevoegd, te weten „De fiscus en de dienst plichtige militair" Mede zijn opgenomen de nieuwe ta neven Inkomsten- en Loonbelasting 1970 en 1971 evenals speciale wenken voor belastingbesparing en uiteraard de ingrijpende wetswijzigingen ingaan de 1971 (o.a eigen woning, aftrek buitengewone lasten, aftrek werkende gehuwde vrouw, kosten van regelmatig reizen woning-werk en de autokos tenregeling). In de bijdrage zijn onder meer de grootte van de uitkeringen AOW en AWW, de kinderbijslagen, de coor- dinatietabel loonbelasting per 1 janu ari 1971 en de „laatste nieuwtjes" vermeld Alles wat de aanslag op wettige wijze kan verminderen is in de Almanak opgenomen, in duidelijke taal, toegelicht met vele praktische voor beelden. Het invullen van het aangiftebiljet vergt voor velen ieder jaar opnieuw veel inspanning Wanneer de gegevens niet geordend zijn, loopt men boven dien het risico aftrekposten te ver geten. Als extra service voor gebrui kers van de Belasting-Almanak 1971 is daarom ook dit jaar weer een „Spe cificatie-Memo" bijgevoegd. Alvorens de totaalbedragen op het belasting aangiftebiljet 1970 in te vullen kan men in dit 24 pagina's tellende boekje alle aftrekposten noteren en daarna optellen. Op iedere pagina wordt ver wezen naar de desbetreffende gegevens in de Belasting-Almanak. Indien te zijner tijd nadere gegevens aan de fis cus moeten worden versterkt komt men met dit „Specificatie-Memo" beslagen ten ijs Een nuttige wegwijzer op fiscaal terrein Gaarne aanbevolen. R Sterk geworden roomboter is geschikt te maken voor keukengebruik, door haar gedurende enkele minuten op te koken met een stukje appel en een niet te grote ui Transpiratievlekken in kleding kunnen.- - zolang ze nog vers zijn, met lauw wa- i ter uitgewassen worden Daarna wrijft u de vlekken met een watje gedoopt in benzine Groenten wassen moet snel gebeuren Groenten mogen niet in water blijven staan als ze gesneden zijn. Als uw kleine een knikker, kraal of visgraat of iets dergelijks heeft inge slikt dient u het zo spoedig mogelijk een paar sneden koek of droog brood, of ook een koude aardappel te geven. Zeemleren handschoenen moeten vet tig blijven, daarom is toevoeging van een paar druppels sla-olie of glyceri ne aan het sop van huishoudzeep zeer gewenst. FEUILLETON door mevrouw T. van de Weitgraven -10- Met dat doel ging Eduard naar huis. hij wou Jan Hendrik eens onder vier ogen spreken. Het was zijn broer, en mochten geen gekke dingen gebeu- ...i De zaak moest koste wat het kost récht gezet worden. Pas in de namiddag kreeg Eduard kans op het zo verlangde gesprek Zijn vader maakte niets vermoedend een wandeling met Sophia. Hij bleef met het smoesje dat hij liever in de tuin bleef luieren achter Maar nauwe lijks waren pa en Sophia uit het oog verdwenen, of hij sprong op en been de het huis in, waar Jan-Hendrik gebo gen over een kruiswoordraadsel zit Verwonderd keek hij op bij het zien van zijn broer. „Ben jij niet mee wandelen?" Eduard ging zitten tegenover hem aan de grote tafel en stak een siga ret op. „Nee, zei hij terwijl hij diep in haleerde. „Ik wou eens met jou pra ten, want ik heb zo het gevoel dat er tussen jou en pa iets mis is Verrast keek Jan-Hendrik naar de meelevende jongere broer Er welde warme sympathie in hem op. „Dat er tussen pa en mij wat is Eduard daar hoef jij je niet druk om te maken, daar sta jij buiten." En dan wat zach ter: „Je hebt zeker wel een vermoe den, wat er hier gaande is?" Eduard knikte. „Ja, ik heb een sterk vermoeden. Want er is volgens mij maar één ding wat pa niet en nóóit zal nemen. En dat kan alleen maar een vrouw betekenen. Heb ik gelijk of niet?" „Ja Eduard jetoebt volkomen gelijk." Even lag er een donkere gloed in de ogen van Jan-Hendrik. „Maar probeer mij niet aan mijn verstand te bren gen, dat ik een eind aan die verhou ding moet maken, want dat zal je niet baren broer. Dat zal je alleen maar in mijn aanzien doen minderen: Ik hou van dat kind Eduard, ik hou mach tig veel van haar. En ik weet heel goed dat die toestand hier niet eeuwig kan voortduren. Daarom geloof ik maar dat ik hem smeer, en dat ik werk ga zoeken Ik ben beslist niet vajLplan om toe te geven aan die flauwe kul van wat ze hier standsverschil noe men." Hij stutte zijn hoofd tussen zijn handen op de tafelrand „Ik kan het niet," zei hij gesmoord, „ik kan haar niet opgeven Eduard." Geschrokken had Eduard het felle relaas van zijn broer aangehoord. Het zat nog dieper dan hij had gedacht Nog véél dieper. En wat kon hij er aan doen? Niéts! Helemaal niets. Dat was alleen een kwestie tussen pa en Jan- Hendrik. Hij was hier een buitenstaan der, die met lede ogen moest toe zien hoe zijn geliefde broer, om een vrouw op wie hij stapel was, de weg moest ruimen. Om een minderwaardi ge vrouw, volgens pa. Maar volgens Jan-Hendrik, dé vrouw, tegen wie geen ander op kon, en om wie hij met liefde de andere weg zou kiezen De weg naar de andere stand. En misschien niet eens z'n slechte weg. Want was pa hier met al zijn geld gelukkig? En hoe was het hier vroe ger toen ma nog leefde? Hij wou er niet aan denken. In stilte balde hij zijn vuisten, maar hardop verscheurde zijn vloek de stil te. „Verd.... Jan-Hendrik wat vind ik dat nou belJe kunt hier toch zo maar niet zonder meer, de zaak in de steek laten. Je hoort toch hiér!" „Jawel, Eduard, ik zal zonder meer vertrekken." Jan-Hendrik stak zijn hand uit naar zijn broer: „En be dankt voor je medeleven, maar heus zo de toestand nu is kan het niet blijven. Het ziet er dus aardig naar uit, dat jij hier eens baas zult zijn in plaats van ik. Ik hoop dat je pa dit verdriet bespaart. Maar ik weet dat jóu dit nooit overkomen zal, want jij bent een Van Dalsem. Een échte En misschien is dit wel eens goed voor pa, want hij moet begrijpen dat er ook andere mensen bestaan, dan miljonairs. Mensen van de arbeiders stand, die beslist niet slechter zijn dan al die rijkelui. Want juist bij die mensen is zijn oudste zoon het liefste Omdat hij zich daar thuis voelt. Begrijp je Eduard. Ik ben thuis bij die mensen en daarom zou ik hier nooit kunnen boeren zoals vader het doet, want dan zou er hier heel wat moeten veranderen. Begrijp je9" Eduard drukte zwijgend de hand van zijn broer. Hij begréép het. Ergens diep in zijn hart gaf Eduard zijn vader toch niet helemaal onge lijk. Het was zoals Jan-Hendrik gezegd had. Hij wist dat datgene hem nooit overkomen zou. Hij was anders dan zijn broer. Hij aardde het meest naar pa. Een echte Van Dalsem. Met Van Dalsems manieren en begrippen. hoofdstuk 7 Begin oktober kon Jan-Hendrik er niet meer tegenop. Het stille geslo ten gezicht van zijn vader, dat niet eerder veranderen zou jegens hem dan wanneer zijn verhouding met Hen- nie onherroepelijk uit zou wezen, er gerde hem met de dag meer. Dat was geen leven meer voor hem. Daarom besloot hij de eerste de beste keer met Hennie over trouwen te praten Ze hadden nog wel niet zo lang ver kering. maar wat gaf het, ze meen den het goed met alkaar en dat was het voornaamste. En er was hiet of daar beslist nog wel een boer die een goede hulp gebruiken kon Hij V/ou be slist in het boeren vak blijven. Dat was altijd zijn streven geweest. Op de „Veldkamp" de grote boerde rij van Geert Zandbergen vroegen ze een bedrijfsleider Dat was net wat voor hem. Die man was half invalide, en er waren geen kinderen, zodoende had hij altijd een bedrijfsleider in dienst. Geen beroerde mensen volgens horen. Ja, daar moest hij beslist op af gaan. Vermoedelijk was er een woning bij, als het dan doorging konden ze met één trouwen Opeens weer vol vertrouwen en nieu we moed zag Jan-Hendrik de toekomst tegemoet. De reden dat Jan-Hendrik voorgoed de knoop doorhakte was om hetgene Even stond Hennie doodstil, als of ze de woorden eerst goed in zich opnemen wou Dan trok ze zijn hoofd naar bene den. en lei haar warme wang tegen de zijne in een gebaar vol innige liefde. Zijn huid waar de stoppels van zijn baard haar wang prikkelden vertederde haar. Wat hield ze van hem Wat on noemelijk veel. En dan te bedenken dat Alsof het niet opkon. „Wat praat jij over trouwen Jan- Hendrik?" fluisterde ze schertsend, „Je zult wel moéten mijn jongen, je zult hu wel moeten, want als alles goed mag gaan, zul je volgend voorjaar vader zijn". Even zag het er naar uit alsof hij het niet begrepen had. Toen trok er een blijde glans over zijn gezicht „Is dat waar meisje, weet je dat héél zeker?" Ze knikte zwijgend Hij boog zijn hoofd en kuste haar vol ontroering. „Mijn vrouw, mijn eigen vrouw" Er lag een diepe betekenis in die woorden. Hennie wist dat hij blij was met zijn aanstaand vaderschap Hij had het zelf zo gewild. Misschien was het wel goed zo. Het gaf aanleiding tot een einde van de problemen. Nu moest er wat gebeuren Of het één of het ander. Er moest een oplossing komen Mis schien dat de oude Van Dalsem nu een toontje lager zingen zou, omdat hij haar nu wel móést aanvaarden. Inwen dig hoopte ze dat de oude nog even kip pig blijven zou. Niet om Jan-Hendrik, want voor hem vond ze het erg. Maar zou zijzelf ooit gelukkig kunnen zijn daar in dat grote huis? Nu die oude man haar steeds geweigerd had? Ze betwijfelde het. Ga je nou met je vader praten9 vroeg ze zacht. „Ja", zei hij vast „En wel zo gauw mogelijk, want dit mag geen uitstel hebben" „Wat dacht je dat hij zeggen zal?" Hij haalde zijn schouders op. „Ik heb geen idee lieverd, ik weet het niet Maar hij is taai dat weet ik wel. Het kan best wezen dat hij me liever de deur wijst, dan dat hij toegeeft Zo ja, dan ben ik morgenavond bij boer Zandbergen op de „Vreekamp' die vraagt een bedrijfsleider, dat staat me wel aan". Hij drukte haar tegen zich aan. „Meid ik kan het nog niet begrijpen, 'tis eerst wel wat onwennig hoor Maar zeg, we ten jou ouders het al?" „Nee" bekende ze eerlijk. „Echt Jan-Hendrik, ik zie er zo tegenop om het te zeggen. Dat kan ik je niet ver tellen". „Dan zeg ik het," zei hij ferm „Eens kijken hoe laat is het nou9" Hij hield een brandende lucifer bij zijn horloge. „Kwart voor tien, met wat geluk zit ten ze nog wel op Kom tnee meisje, hoe langer we hier mee wachten des te moeilijker wordt het" Hij wou haar meetrekken, maar ze bleef stokstijf staan. „Ik ik ben zo bang Jan-Hen drik" Troostend en beschermend lei hij zijn armen om haar heen: „Ze zullen het begrijpen Het was de enigste ma nier, om mijn vader te overtuigen Heus." Ze dronk de klaarte in, van zijn lie ve gezicht schaars verlicht door de maan. En ze schaamde zich. Want ze moest toch weten, dat ze met hem naast zich toch nergens en nergens bang voor hoefde te zijn. De armen om elkanders middel lie pen ze de weg terug. (wordt vervolgt) De vreemde kapitein rende weg, zon der zich nog om de veldwachter te be kommeren die mee had willen zoeken naar die schurken. Hij holde rechtstreeks naar de her berg, want hij had er zo'n idee van, dat hij daar zijn pas-aangenomen be manning zou vinden Maar toen hij bin nenstapte, zag hij hen niet meer „Waar zijn ze?" vroeg hij, buiten adem. „Die twee sulferts, die je aangeno men had?" vroegen de zeelieden, die er nog waren „Die zijn als makke schapen met hun oude kapitein mee gegaan en er was ook nog zo'n op geblazen vent met een zwarte snor bij!" De kapitein had genoeg gehoord. Hij rende de herberg weer uit en holde naar de havenkant. Hij dacht, dat de „Kraak" daar nog zou liggen, maar ook daar zat hij naast, want de „Kraak" be vond zich al een eind verder in de haven en was bezig zee te kiezen. De kapitein stampvoette van woede, toen hij het schip in de verte zag. „Dat schip gaat ergens heen. waar ik heen had moeten gaan!" riep hij „Ik heb bet geheimzinnige gepraat van die dik- kert, die me vastbond, welbegrepen!"

Leusder Krant | 1971 | | pagina 7