En God schiep de mens „De Zilvervloot DVERTEREN Van de Kletersteefs bakkerij BUITENHUIS BfRAIFFEISENBAN HET KIND VAN DE REKENING Vogelliefhebbers RAIFFEISENBANK LEUSDEN INLICHTINGEN: WERKGROEP W. BERLIJNSE KINDEREN TE KORT AAN RIJWIEL HANDELAREN BURGERLIJKE STAND VERSPILLING STROOIZOUT I arkenshoiulerij ZIEKTE VAN AUJESZKY Voor lekker brood Voor beter brood Voor malser brood Kappie en het verlaten eiland SBu Henhuis-pa tent: service zonder end" DONDERDAG zd fhöKUAKi ism \n-L.i:i./iK- ..i,NJ VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN: L. VOS - FINNMARK 3 LEUSDEN/CENTRUM - TELEFOON 03496-1495 OOOOOOOOOOOQOQOOOOOQOOOOOOQWOOOOOOQQQWQW»0009< AMERSFOORT - Er zijn niet genoeg fietsenhandelaren meer, heeft de di recteur van de Gazelle Rijwielfabriek. de heer W. Breukink, in liet weekblad van het V N O meegedeeld. De rijwiel industrie is op grond van de margebe schikking niet vrij de winstmarge voor de detaillist zelf te bepalen Door die beperking van de winstmarge zijn heel wat middenstandszaken terziele ge gaan Van de 13.00, die er enkele ja ren geleden nog waren, zijn er nu nog maar 7.000 over. Dat is een te sterke sanering geweest, die de verkoopkana len van de rijwielindustrie aantast, hetgeen de fabrikanten moeilijkheden oplevert De importeurs van buitenlandse mer ken hebben in het algemeen een hogere winstmarge voor de detaillist kunnen vaststellen en de detaillist kan daardoor op de goedkopere buitenlandse fiets hetzelfde of soms meer verdienen dan op de duurdere Nederlandse fiets, al dus de heer Breukink. Hij zei verder onder meer, dat de Nederlandse rijwielindustrie bijzonder moeilijke jaren achter de rug heeft en nog lang niet alle problemen heeft over wonnen. LEUSDEN: Geboren: 8 februari. Ca- tharina Eveline, d v C J. Gaas beek en M. M P. Boot, Wiggerus- laan 13; 10 februari Marja Monique, d. v G. A. Steenbeek en A G. M. Huurdeinan Emelaarseweg 3a, 16 fe bruari Petrus Jacobus, z v J C van der Salm en W E v. d. Hengel, Wiggeruslaan 5; 16 februari Evert, z. v. W. van Doornik en M. W. F. de Groot, Emelaarseweg lb Gehuwd: C. J van der Heiden en C. Berger. H H H Jansen en F. E. M Sprik, B J Koevoet en P W M Wijntjes. Overleden Gijsbert van Broekhuizen oud 80 jaar, ongehuwd. AMERSFOORT - Het strooien van 50 tot 100 gram zout per vierkante meter, zoals s winters in ons land gebeurt, is verspilling 10 tot 15 gram strooi- zout per vierkante meter, de norm van de commissie gladheidsbestrijding. is voldoende Dit heeft het hoofd van de afdeling teelt van loofbomen van het bosbouw- proefstation in Wageningen. ii J. L. Guldemond, gezegd op de in Amers foort gehouden jaarlijkse studiedag van de Nederlandse Vei eniging van Hoofden van Gemeentelijke Beplantingen Bij het zien van strooiauto's en het strooien van zout. krijgt de toeschouwer het idee, dat het personeel denkt met zand te doen te hebben. Er wordt zelfs gestrooid als de vrachtauto's voor een verkeerslicht moeten stoppen Bij het strooien' op voetpaden komt het zout buiten de paden terecht en de strooiers van de auto's zijn vaak slecht afgesteld, zo vervolgde hij Het is een eerste vereiste voor zichtig met het zout oin te springen om zodoende beschadigingen aan beplantin gen te voorkomen Zout moet gericht en goed gedoseerd worden gestrooid Er zou alleen moeten worden gestrooid waar dit strikt noodzakelijk is Niet alle straten zijn hoofdverkeersaders en waarom daar geen zand gebruikt, zo vroeg ïr Guldemond zich af In an dere landen gebruikt men beduidend minder strooizout dan bij ons. DEN HAAG - De ziekte van Aujesz- ky komt in ons land in het algemeen uitsluitend bij biggen voor en wel op een beperkt aantal bedrijven Oudere varkens kunnen dragers zijn van het virus dat de ziekte veroorzaakt Bij deze dieren openbaren zich slechts bij uitzondering ziekteverschijnselen, dit laatste geldt ook voor runderen. Het verspreidingspatroon, zoals dit zich tot dusver in ons land voordoet, en het risico van uitbreiding daarvan, acht de minister van landbouw en visserij niet van zodanigg omvang, dat er thans termen rouden zijn voor be scherming van algemene veehouderij - belangen door middel van een bestrij ding van de onderhavige ziekte van overheidswege ingevolge de Veewet. Dit antwoordt minister ir P J Lardinois naar aanleiding van terzake gestelde schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Van Harselaar. Op een aantal bedrijven in de pro vincie Utrecht en Gelderland heeft de ziekte van Aujeszky sterfte onder var kens en runderen veroorzaakt Binnen! STOUTENBURG - Telefoon (U3490) 21636 FEUILLETON door mevrouw T. van de Weitgraven -12- Wat is er mooier op aarde, dan de komst van een kleinkind. Ook al wordt dat bewuste kleinkind veel te vroeg geboren. Soms is'er begrip voor de situatie Dan wordt er niet gepraat en verweten over de vroege komst van het kind Dan wordt er alleen maar begrépen En Jan en Geertje van 't Land begrepen volkómen. Geen verwijtend woord, alleen maar een diep begrip ,,Ik geloof dat ik in jou plaats het zelfde gedaan zou hebben," zei vader van "t Land, en het leek zelfs of er waardering sprak uit de ogen waarmee hij Jan-Hendrik aankeek „Ja," herhaalde hij, ,,ik geloof dat ik hetzelfde gedaan zou hebben. Maar wat nóu Jan-Hendrik0 Wat is nou je be doeling?" In het kort vertelde Jan-Hendrik zijn plannen Nog dieper werd de waardering van Jan en Geertje van 't Land voor Jan- Hendrik Stel je voor, een Van Dal- sem, die voor hun dochter de Lin de-Hoeve" op wou geven. Die jongen was Hennie dubbel en dwars waard. Met een vergenoegd gezicht dook Jan van 't Land de kelder in ..Dit is een feit dat gevierd moet wor den," zei hij vrolijk, en zette de fles op tafel. Verbaasd keek Hennie naar haar va der: ,,Maar vader er moet een kind komen, vergeet de situatie niet Wij móéten trouwen vader." Lachend kneep Jan van 't Land in haar wang: Juist daarom kind, juist daarom moet er gedronken worden. Op Jan-Hendrik die moeder en ik bewonderen om zijn standvastigheid, die liever alles er aan geeft dan dat hij jou moet missen Op jullie huwe lijk. En boven alles op jullie kind, en we hopen dat alles goed zal gaan, zodat moeder en ik volgend jaar ons eerste kleinkind in de armen kunnen sluiten, Begrijp je kind, ondanks dat jullie huwelijk een gedwóngen huwe lijk zijn zal, is er geen reden dat wij niet samen een glaasje mogen drinken Hij hief zijn glas op en keek naar Jan-Hendrik die met een verhit hoofd bij de tafel zat ,,Wat jij jongen0" Jan-Hendrik knikte. In zijn hart was hij deze mensen zo dankbaar voor hun begrip. Hij was er te vol van om er nog één woord vuil over te maken. HOOFDSTUK 8 Nog nooit en te nimmer was Jan- Hendrik van Dalsem zo in woede ont-( stoken geweest als toen zijn zoon' Jan-Hendrik hem zijn voorgenomen gedwongen huwelijk voorlei Er bleef géén vertedering voor het te verwach ten kleinkind over De geliefde zoon werd zonder meer de deur gewezen. Jan-Hendrik ging Hij ging met trots geheven hoofd, maar met pij'n in het hart Hendrik-Jan tierde uren achteréén vloekend van machteloze woede. Tót hij uitgetierd was en er alleen nog verdriet overbleef Verdriet om de oudste, de liefste zoon. De stamhou der, die het van Dalsems geslacht onrecht aandeed Jan-Hendrik Verstóten. Weggestuurd Groot was de verbazing van Geert Zandbergen toen de jonge Van Dalsem zich voor bedrijfsleider bij hem aan kwam bieden. Hij'vertróuwde het niet. Zeker de jongen maakte een kalme sympatieke indruk dat wel. En naar hij vernomen had stonden zijn handen ook niet verkeerd. O-ja hij wist wel zo'n beetje waar de schoen wrikte. Hij wist van de jongen zijn omgang met de oudste van de Van 't Landjes Hij respectéérde het Maar toch? Zou hij zich niet de woede vande ou de Hendrik-Jan op zijn hals halen? Dit was geen zuivere koffie, dat snap te hij wel, want wat zocht zo'n flinke jongen anders hier als er thuis werk zat voor hem was? Jan-Hendrik las het wantrouwen op het gezicht van boer Zandbergen En hij begreep dat als hij deze felbegeer de baan wou hebben, er maar één ding overbleef. En dat was open kaart spe len. Geen smoesjes, maar de waar heid .Ik begrijp uw standpunt." zei hij kalm .Daarom lijkt het mij beter er geen doekjes om te winden, mis schien dat u de zaak dan met andere ogen bekijkt." Openlijk vertelde hij, niets weg latend Begrijpt u?" besloot hij. ,,Nu pa zijn handen van mij afgetrokken heeft moet ik toch zorgen dat er geld in het laatje komt. Ik moet straks een vrouw en een kind kunnen onderhou den." Hier sprak een man die doelbewust zijn eigen weg was gegaan Dwars te gen de jarenlange familietradities in Die alles er aan gaf om het meisje van zijn hart te trouwen. Het raakte Geert Zandbergen meer dan hij zichzelf wou bekennen Hoe kon hij die jongen zonder meer wegsturen? Wat die dwarskop van een Hendrik- Jan betrof Hij moest hem maar trot seren. Bovendien zoveel had hij niet te maken met die branieschopper die zijn hoofd zo hoog droeg. Geert Zandbergen had al besloten. Hij zag wat in deze flinke jongekerel. ze zouden het best samen eens worden ,,Zou je het werk aan kunnen?" vroeg hij eenvoudig Jan-Hendriks ogen lichtten op. Het was goed, dacht hij, dat hij de waar heid had verteld. Daar kwam je toch meestal het verste mee ,,Ik denk wel dat ik het aankan. zei hij vast. „Thuis regelde ik ook de hele boel. en volgens mij draaide alles daar goed. Nee, dat werk daar ben ik niet bang voor Ik hou van een leidende functie, maar wat voor mij haast het belangrijkste is Zandbergen Hoe staat het met het huis? Er is toch meen ik ook een huis bij0" Geert Zandbergen glimlachte „Je hebt geluk drommelse jongen, toe vallig is mijn vorige bedrijfsleider zaterdag vertrokken met zijn gezin, en staat het huis leeg". Hij kwam moeizaam overeind, en greep naar zijn stok. Zijn gezicht vertrok pijnlijk. ,,He, die benen wil len toch zo slecht de laatste tijd" Hij grinnikte Nou wat dacht je ervan, heb je zin om eens een kijkje te ne men in je bedrijfswoning?" Jan Hendrik schoot overeind „Graag". Achter de oude boer liep hij het huis uit. Het huis was groter en ruimer dan Jan-Hendrik had vermoed, en het was een jaar of vijf oud. Het was wer kelijk een mooi huis. en het stond Jan- Hendrik dan ook goed aan. Vergenoegd liep hij door de kamers, terwijl de boer glimlachend in de grote lege ka mer in de vensterbank zat. Geert-Zandbergen kreeg steeds meer schik in het geval Zou je straks het gezicht van Jans zien. dacht hij voorgenietend, als hij zeggen zou „Jans mag ik je onze nieuwe bedrijfs leider voorstellen, Jan-Hendrik van Dalsem, de zoon van Hendrik-Jan je weet wel van de „Linde-hoeve". Wat zou ze een ogen opzetten zijn Jans En ze zou amper geloven dat deze fijngevoelige jongen een Van Dalsem was. Hijzelf geloofde het amper, want hij was nu zevenenzestig jaar, en al die jaren voorzover hij zich heugen kon waren het naarlingen geweest die daar op de hoeve gewoond hadden, met uit gestreken gezichten en de koppen hoog moedig in de lucht Het was dan ook niet te verwonderen dat deze jongen die nu eens helemaal anders was en wou, weggestuurd was. verjaagd van het ouderlijk huis Was het eigelijk niet prachtig dat hij nou net de kans kreeg om die oude Hendrik-Jan een poets te bakken, door zijn zoon in loondienst te nemen0 Was het niet gweldig dat die jongen net toevallig bij hem ge komen was" Boven hoorde hij Jan- Hendrik fluiten van voldoening Het •deed de oude Zandbergen goed. Terug op de „Veldkamp" ging Zand bergen Jan-Hendrik voor naar de Pronkkamer en wees hem een gemak kelijke stoel aan. „Zo, jongen, ga daar maar eens zitten dan zullen wij nog eens praten, en proberen of we het eens kunnen worden". Hij haalde een doos sigaren uit een naburige kamer en hield Jan-Hendrik de geopende doos voor. „Hier steek maar eens op, en laten we zeggen op onze toekomsttige samenwerking Voorzichtig nam Jan-Hendrik een sigaar uit de doos. „Dank u Zand bergen, ja, laten we hopen op onze goede samenwerking' Zandbergen ging zitten „Zo, zei hij zakelijk „En nu zullen we eens zien of wij het eens kunnen worden jong. We moe ten voor alles toch eerst de financi ële kant bekijken, want dat is toch als het er op aankomt het belangrijkste voor jou." Jan-Hendrik knikte verward Hij had nooit kunnen dromen dat hij nog eens zo zichzelf zou aanbieden bij een baas Wat was luj altijd verwend geweest eigenlijk. Financieel had het hem nooit aan iets ontbroken Tegenover hem en Eduard was pa nooit kinderachtig wat geld betrof. Ja, wat was hij verwend geweest op dat punt En dan te beden ken -dat hij pa.. Hij zette het van zich af Niet aan denken nu Weldra als ze het eens werden, zou hij be drijfsleider in loondienst zijn Zoals honderden andere jonge kerels Wel dra zou hij getrouwd zijn met de lief ste vrouw die hij zich wensen kon. Het was goed zoals het was Tegen tien uur waren ze het eens, Jan-Hendrik zou een goed salaris ver dienen, mits hij het werk aankon, maar daar waren geen van beiden bang voor „We hebben elkaar nodig", zei Zandbergen grinnekend „Ik zit om jou te springen, en jij om mij, waar of niet?" Hij wachte geen antwoord af, maar greep zijn stok. „Ziezo en nu wordt het ook tijd, dat we eens wat te drin ken krijgen zou ik zo zeggen". Hij hees zich moeizaam overeind. „Ja, jong", zei hij verontschuldigend, „Dat heb je als je ouder wordt, en zelf geen jongens hebt, je benen willen niet meer mee, en je hangt helemaal van een ander af. Je moet alles uit handen geven, daarom is het een grote geruststelling als ik een flinke be trouwbare bedrijfsleider heb" Hij sjokte naar de deur. „En nu eens zien of Jans al thuis is, want je zult wel denken op de „Vreekamp" is het maar een zuinige bedoening". Vergenoegd en tevreden bleef Jan- Hendrik alleen in de enorme kamer. Wat was die Zandbergen een fijne man, daar werd hem zomaar even een goed loon en een mooi huis in de schoot geworpen. Was dat niet om uit je vel te springen van geluk. Vol nieuwe beloften lag de toekomst voor hem. En hij greep het met beide han den aan. Hij schrok op, toen een oude ge zette vrouw met blozende wangen de deuropening vulde. Achter haar kwam Zandbergen de kamer binnen. Hij duw de haar in de richting van Jan-Hen drik, „Jans" zei hij, „Mag ik je onze nieuwe bedrijfsleider voorstellen. Jan- Hendrik van Dalsem. De zoon van Hen drik-Jan van de „Linde-Hoeve", De vrouw verschoot van kleur. „Maarmaar Geert dat is toch niet mogelijk?" Geert Zandbergen ging zitten. „Ja zeker is dat mogelijk", zei hij zelf verzekerd, „Dit is een jonge Van Dal sem, n hij begint hier binnenkort zijn loopbaan als bedrijfsleider Waarom is dat onmogelijk? Ik zou zo zeggen Jans, geef die jongen een hand, en breng ons dan eens gauw wat te drinken, want wij zijn uitgedroogd." (word vervolgd) In het begin had de „Kraak" een goede reis. Het weer was mooi en het schip liep als een lier. Dit kwam hoofd zakelijk, omdat de meester zo zijn best deed. Iedere dag smeerde hij de machines met olie en hij zorgde er voor, dat het vuur bleef branden. Hij wilde graag, dat Kappie weer goed over hem ging denken, evenals de maat, die ernstig het stuurrad bediende en goed op de koers lette. Zo bereikten ze de Stille Zuidzee, waarin zich het eiland Lawai moest bevinden, en daar begon het weer te veranderen. De barometer liep bijna zichtbaar terug en Kappie zag dit zor gelijk aan. Het werd drukkend warm en windstil en het zeewater leek wel olie. „Dit lijkt op een orkaan! Het zou me niets verwonderen, wanneer we daar middenin kwamen te zitten!" mompel de Kappie. De maat kreeg het ontzettend be nauwd, niet alleen door de warmte, matf> ook omdat hij voelde, dat er iets od- heilspellends naderde. „Ik voel de el lende aankomen!" dacht hij. „Mijn ek steroog steekt, zoals hij nog nooit heefl, gestoken!" Een donkere wolkenbank tu derde aan de horizon en het duur# geen half uur, of de „Kraak" bevonifj zich midden in een orkaan. Het ariwl schip tolde als een notedop op de hui; zenhoge golven en dreigde aanhoudes, ten onder te gaan. Tel. 19776 KRAAN WAO EN-SERVICE AUTOMOBIELBEDRIJF Pr. Frederik Henóriklaan 2 6 LEUSDEN Verkoop van FORD en vele andere merken alles voor tuin en dier firma j.w.van den berg HAMERSVELDSEWEG 58 LEUSDEN-C - TELEF. 03496-1693 NESTKASTJE TOUWNESTJE BROEDSCHALEN BROEDKOOIEN NESTMATERIAAL 5 soorten OPFOKVOEDER SPAARBANK EN ALLE BANKZAKI Het broedseizoen Koop nu vast: is in aantocht Bijkantoor: Winkelcentrum „De Bieshaar" Leusden/Zuid Hoofdkantoor: Asschatterweg 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1301 Jonge mensen die denken aan later kiezen het Ideaal Spaarplan 'De Zilvervloot'. Ben je ouder dan 15 en jonger dan 21 jaar? Kun je negen jaar lang f 30O,per jaar sparen? Dan beschik je na die negen jaar over ruim f 3.700.Hoe je daaraan komt? Je eigen spaar geld de aantrekkelijke rente- op-rente van de bank en een premie van 10% over het totaal. Een goede basis voor later, als je verder wilt sparen (ook daarbij kan de Raiffeisen- bank je helpen!). Vraag eens een folder met uitge breide inlichtingen bij onze bank!

Leusder Krant | 1971 | | pagina 2