ADVENDO'S I - IMPALA I: EERSTE NEDERLAAG VOOR DE LEUSDENAREN PAROCHIES ADOPTEERDEN ANTIQUE IN KADER VAN VASTENAKTIE ACHTERVELDSE EN LEUSDER R.K. KpJ- vierkamp Visies en wensen van bisschop De Wit op de Filippijnen Om deze man draait het! Dansavond Grote Kuip met Pethenku NCVB- leden vergadering MEDISCHE DIENSTEN KERKDIENSTEN IMPALA-VOLLEYBAL DONDERDAG 25 FEBRUARI 1971 (Van de redaktie) LEUSDEN - Gisteren begon met As woensdag de RK Vastentijd. Op deze dag werd - zoals reeds enige jaren gebruikelijk is - tevens een begin ge maakt met de zogenaamde Vastenaktie. In het kader hiervan hebben de Rooms Katholieke parochies van Leusden/Cen trum Achterveld Hoevelaken, Hoogland en Hooglanderveen met elkaar een pro- jekt geadopteerd op de Filippijnen. De opbrengst van deze „Vastenaktie" zal hiervoor worden bestemd. De gezame- lijke parochies uit deze omgeving heb ben aanvankelijk naar een agrarisch projekt gezocht, maar dat was echter niet meer mogelijk. Het projekt op de Filippijnen betreft de ontwikkeling van de huisindustrie op het eiland Penay in de provincie Antique. De voornaamste stad hier is San José. De leider van het projekt is Pater G. Pijnappel. De supervisor is bisschop C. de Wit. De bedoeling van het pro jekt is: a. de gezinnen een aanvullend inkomen te verschaffen, opdat armoe zal verminderen, zodat de kinderen naar school kunnen gaan en daardoor o.a. de criminaliteit zal verminderen, b. de kleine boeren werk geven buiten de zaai- en oogsttijd en de kleine vissers werk geven gedurende het re genseizoen, wanneer ze zogoed als niet kunnen vissen, en c. de gezinnen in staat stellen een huiselijk familieleven te leiden en op de duur betere huizen te bouwen. Antique is een ruige streek bestaande uit hoofdzakelijk hoge bergen en brede rivieren. Het areaal bebouw bare grond is er klein vergeleken bij andere streken. Bronnen van inkom sten zijn vooral: landbouw en visserij. 75 procent van de bevolking zijn kleine boeren en vissers. De kleine boeren zijn bijna allemaal pachtboeren, slechts een paar hebben het kleine stukje land dat ze bebouwen in eigendom. De jaarlijkse inkomsten van hun arbeid is zelfs niet genoeg voor voeding van hun gezin, laat staan voor kleding en om hun kinderen naar school te kunnen sturen Na de zaai- en oogsttijden gaan de vader*- cr. zMfs de moeders en ook de kinderen van 14 a 15 jaar naar Ne gros of andere streken om daar werk te vinden. Hoewel er ter plaatse over vloed heerst aan materiaal, bamboe, buripalmen, kokospalmen en prachtige zeeschelpen, levert dit alles de be volking niets op, omdat ze niet weten wat ze hiermee moeten doen. Over dit ontwikkelingsland en het projekt, laten we bisschop De Wit aan het woord. Het artikel knipten we uit het februari nummer van „CLAMAVI- Mensen in nood/Caritas Neerlandica". O ja, het gironummer voor giften is 1111222. Het is maar, dat u het weet! Gesprek met mgr. Cor de Wit (48), MillHill-congregatie, geboren in Laren. Bijgenaamd "de reus van Antique" (1 97 meter). Cen trale figuur in deze Clamavi- krant Ook de centrale figuur in de moeizame strijd om zijn dio cees, het armste van de Filip pijnse archipel, los te scheuren uit de uitzichtloosheid en verpau pering. Hij heeft een sobere ambtswoning in San iosé de Buenavista (19.000 inwoners), de hoofdstad van Antique. Op de achtergrond een kokosplantage. In 1962 werd hij hier bisschop. Iets nieuws U was de eerste. Bij Uw be noeming werd Antique een zelf standig diocees. Was het niet bij zonder moeilijk om -hier op het nulpunt te starten7 Mgr. de Wit (altijd goedmoedig) "Integendeel. Ik heb vanaf het begin het idee in mijn hoofd ge- bad, dat wij In Antique de kans kregen om er werkelijk iets nieuws van te maken, Zonder al die vaak middeleeuwse pracht en praal, die oude bisdommen nu eenmaal hebben in dit land. Wij konden van start gaan met een schone lei. En dat betekende voor mij direct, dat wij iets zou den gaan ondernemen in de sec tor ontwikkelingswerk, sociale verbeteringen. Natuurlijk, het hangt samen met mijn persoon lijke opvattingen. Ik zie een pries ter in de wereld van vandaag niet uitsluitend als een sacra menteel functionaris, maar als een dienaar van de mensen. Ook om die mensen tot een mens waardige mate van materiële wel stand te brengen". Achterstand Vanuit die ideologie bent U dus te v >.k gegaan Had Antique acht jaar c 'oden voldoende basis om er iet* op te realiseren7 Mgr. de Wit: "Ik weet het niet, eigenlijk vroeg ik me dat hele maal niet af. Ik constateerde, dat de mensen In deze uithoek nau- welllkR meer geloofden in An- u^uc. z-ij zagen er geen lueivumt. meer in. Er was een gróte emi gratie, naar andere delen van het eiland Panay. Of naar Manilla, de magneet voor veel jonge men sen. Ik kan niet zeggen, dat het nu anders is. Antique heeft al meer dan tien jaar geen bevol kingstoename meer, ondanks een zeer hoog geboortecijfer. Het is onze taak, dacht ik, deze men sen weer boop te geven Antique moet leefbaar worden gemaakt Het alternatief is misschien, dat er ooit sociale onrust komt De achterstand ten opzichte van an dere provincies is groot, maar moet worden weggewerkt. Vooral de economische achterstand. Zelfs voor Filippijnse begrippen is Antique een grlbusgebied Ons werk wordt daarom niet alleen met scepsis, maar ook met be langstelling gadegeslagen Men zegt; wat in Antique mogelijk blijkt, moet overal op de Filip pijnen kunnen. Naar Antique wordt gekeken Dat beseffen we hier allemaal et wenkt inspire rend. En Ik w met, dat ze ooit kunnen zegger de Kerk keek de andere kant o toen het er hier op aankwam" Geslaagd Alle begin is moeilijk Welk uitgangspunt had U. welke ideeen om conprete verbeteringen in de sociaal-economische situatie uit te kunnen voeren Mgr. de Wit. "Het eerste sociaal- economische rapport heb ik la ten maken door het Asian Social Institute. Daama heb ik ook de Economische Hogeschool van Tilburg ingeschakeld. Dat leverde basismateriaal op. Toen heb ik, eerlijk gezegd, gewoon gegokt. Er waren drie credit unions, opge richt door de regering. Maar ze liepen niet goed Wij hebben die zaak nieuw leven ingeblazen. Ik geloof nóg, dat ze tJÏÏeindelijk V» belangrijkste steunpilaren zijn voer betere levensomstandighe- heden". Credit unions zijn een soort boerenleenbanken. Bis schop De Wit startte met zijn credit-union-project in 1964. Ml- sereor gaf geld voor opleiding en tijdelijke salariëring van men sen. Er zijn. verdeeld over de hele provincie (ongeveer zo Qroot als Noord-Brabant en Limburg samen) nu 21 credit unions, die samen 4700 leden hebben Ver leden jaar hadden ze een omzet van rond de 3 miljoen pesos Een enorm en zeldzaam geslaagd initiatief, dat uitstekend paste in de ontwikkelingsplannen van de Filippijnse overheid. Bisschop De Wit ontving ervoor eeen onder scheiding uit handen van presi dent Ferdinand Marcos Psychologie Hoe was en is oe houding van de bevolking Mgr. de Wit "Bij alles moet men onthouden, dat dit een zwaar ontwikkelingsgebied is Ongeveer de helft van de mensen is nog analfabeet Er was aanvankelijk nauwelijks interesse Je zit hier met een stelletje rijken die vaak niet willen, en een arme massa die het niet begrijpt. Voorwaar de voor iedere verbetering Is. dat hun psychologie wordt omgescha keld. Dat is het moeilijkste as pect. Je moet ze leren, waarom ze moeten sparen. Anders zullen ze het geld, dat ze bij de credit union lenen, misschien nooit te rug betalen. Kijk, het is geen kunst om zoiets op 4e zetten. Het moet zover komen, dat ze het uit eigen beweging doen Wij moeten ons overbodig maken. Als je een visser een nieuw net geeft of een boer ppn -rak- Ken snelle rijst, moet je die men sen voorlichten over het "waar om en hoe", dat erachter steekt En er komt nog iets bij Ontwik keling is een spiraal Het begin is eenvoudig Wij zijn begonnen, zoals in zoveel missiegebieden, met de aanpak van het onderwijs, met scholen. De volgende stap zet je in de economische sector, dan wordt het al wat gecompli ceerder En uiteindelijk werk je op'vele fronten tegelijk. Geestelijk en materieel, je gaat ineens alle richtingen uit. Je kunt niet het ene stimuleren en het andere verge ten Je krijgt te maken met hy giëne, met kunstmest, met wegen bouw, alles tegelijk. En op zeker moment doe je dan de verlich tende ontdekking, dat de mensen gaan meedenken, zelf met plan nen komen. Ik moet eroij vertel len, wij hadden de tijd mee Denk maar aan de opkomst van de wonder-rijst, die drie oogsten per jaar mogelijk maakt. En de men taliteit stond aan onze kant, de belangstelling voor de ontwik kelingsproblematiek, de noodzaak om vanuit de rijke landen te hulp te komen. Bureaucratie Hoe waren Uw ervaringen om belangstelling en hulp voor Uw specifieke werk te verkrijgen in de buitenwereld, in Nederland Mgr. de Wit: "Niemand kende Antique natuurlijk. Je moet veel praten, overtuigen Maar als je geduld beoefent, is er voor goe de projecten zeker hulp te krij gen ik iieo de besie ervaringen opgedaan Ik noemde Misereor, ik noem de Vastenactie de Stich ting Nederlandse Vrijwilligers Wat mij te _nvalt, is de bureau cratische benadering Men eist waterdichte garanties, formulie r-en vol gegevens. Het moest een voudiger kunnen, in de Chinese trant Op basis van persoonlijk vertrouwen, een zogenaamde character loan" Jammer, dat mijn havenplan bij de Nederland se regering geen haalbare kaart was Ze zijn uit Den Haag ko- zoenskracnten, die naar Negros gaan, is het nóg bedroevender U heeft ze gezien, onze sacada's Jarenlang belazerd en uitgebuit misbruikt als slaven, omdat ze immers te stom waren om het allemaal te snappen Weerloze kuddedieren in feiten U weet hoeveel hef er zijn Twintigdui zend uit Antique, dat is een kwart van alle mannen Zeven maan den van huls, dat ontwricht de hele economische toestand, die tóch al zo 'labiel is Mijn eind doel is dat die trek naar Negros ophpudt Dat ze thuisblijven, om dat-het lukt om op het bedrijfje of op zee genoeg te verdienen voor het hele jaar. Koppelbaas men kijken Ik had in San José gnaag een overslaghaven gehad, vooral voor de visserij. Dan wa ren de winsten hier gebleven Nu wordt alles goedkoop in Antique opgekocht en elders op Panay, aan de overkant van de bergen, maken anderen er zwaar geld van. Er zat geen kennis-overdracht in dat project, dus werd het afge wezen". Zelfkant Ik heb rondom San lose goede indrukken kunnen opdoen Vluch tige indrukken uiteraard Ik ben op het eiland Negros geweest, waar veel mannen uit Antique in de suikeroogst werkzaam zijn. Je wordt overvallen door het enorme natuurschoon hier in het zuiden, dat zoveel armoede letterlijk ver bloemt. De mensen zijn blij met iedere peso, die ze in hun handen krijgen. Het is allemaal bijzonder primitief Is het ook deprimerend? Mgp de Wit: "Soms zeker De massa zit aan de zelfkant van het bestaan, in de marge van de welstand Ze kunnen eigenlijk niets missen en met geld ver trouwen ze niemand. Dat wan trouwen remt de ontwikkeling. En van een abominabel inkomentje kan niemand veel opzij leggen Onze credit unions worden hoofd zakelijk gevormd door mensen met betere inkomens, ambtena ren en onderwijzers. Hun inlagen vormen de "backbone, zodat kleine vissers en boertjes leningen kun nen krijgen Zo'n boer kan hoog stens twee of drie pesos per week op de bank zetten, dat stelt niets voor En met «i- Het zal een moeizaam proces zijn U heeft vorig jaar, als over gangsoplossing, het Social Action Center Antique opgezet. Om de sacadas direct te kunnen helpen. Mgr. de Wit 'Ja, SACA was ook weer zo'n gek idee Soms hangt het opeens in de lucht. Iets nieuws voor de Filippijnen. Ik voel me nu soms meer koppel baas dan bisschop We hebben gelukkig steun gekregen Van het ministerie voor werkgelegenheid in Manilla. En ook van de gou verneurs van Antique en Negros anders was het nooit van de grond gekomen Kijk, het zijn vaak niet direct de rijke land eigenaren, de plantagebezitters die hun personeel uitbuiten Het grootste euvel zijn de geweten loze koppelbazen Die schake len wij met SACA uit En zo n haciendero is het egaal, van wie hij zijn seizoenskrachten krijgt Er doen nu 360 sacada's mee U weet dat In de komende jaren moeten het er veel méér zijn. die via ons worden bemiddeld Ik ben allang blij, dat het een beetje loopt Dat er geen blunders wor den gemaakt dat ,de manhen. goed werken volgens contract Father Kellenaers is er helemaal bij ingeschakeld, al kan hij hier eigenlijk niet gemist worden Maar SACA heeft nu voorrang, op de Filippijnen wordt weer naar ons gekeken De gok heeft ons nu dertigduizend gulden ge kost. Ik ben zo verdomd blij met het aanbod van de stichting "Mensen in Nood" in Nederland om mij te hulp te komen Ik hoop. dat de mensen in mijn vaderland begrijpen wat het betekent Dat U er iets van kunt overbrengen Van de primitiviteit, het moeizame opbouwen van een toeter levens peil in dit gribusgebied Antique Dan schiet er bij sommigen mis schien iets over! Moeizame ar beid zei ik Je moet hier den ken met tien jaar tegelijk, in de cennia. Daarom is SACA wel iets van overgang, maar dan op zeer lange termijn Als ik volgend sei- zoen zonder schuld mijn arbeids- bureautje weer kan openen spring ik een gat in de lucht kerel' Ik gun het deze reus van Antique Niet dat gat in de lucht, hij zou meteen tegen het plafond zitten vanwege zijn lengte. Maar als steun, vooral morele steun voor de moedige dingen, die hij daar ginds in het armste stuk Filippijn se schoonheid aanpakt. Het is re volutionair, maar dan langs vreed zame weg. De weg van het evan gelie, een stuk evangelische be wogenheid, evangelische praktijk. Bisschop Cor de Wit, een man uit eén stuk, een ontwikkelingsman met apostolische bezieling, ver dient dat die f 30.000 er komen Op de Filippijnen wordt met be langstelling naar zijn durf geke ken. Ik hoop, dat het in Neder land niet bij kijken blijft. ACHTERVELD - Op woensdag 3 maart a s. houdt de K.PJ. afdeling Achterveld in „Ons Gebouw" een vier kamp. Tegenstanders zijn de K P.J - ers van Hooglanderveen De afdeling Achterveld heeft hiertoe besloten na met een dergelijke ontspanningsavond kennis te hebben gemaakt in Eemnes en Apeldoorn. Deelnemers aan deze vierkamp zullen vaardigheidsproeven moeten afleggen Er zullen theorie-, werk- en supportersteams worden sa mengesteld, die speciale opdrachten te verwerken krijgen. De jury bestaat uit de heren J. Lomans en W. van Wijk, beide uit Amersfoort, de heer J. C. T. Kuypers uit Leusden en de voorzitter- van de kring Amersfoort vandeK.P.J de heer W. van Dijk. Behalve op een groot aantal deelnemers aan de vier kamp, rekenen de organisatoren ook op vele supporters van beide afdelin gen. Toeters en spandoeken zijn toege staan Uitslagen Ons Genoegen ACHTERVELD - Tijdens de onder linge wedstrijden van de schietvereni ging „Ons Genoegen" werden door schutters hoge series geschoten. Zij waren uitstekend op dreef. Twee van hen, J. van Rossum en P. van Uhm presteerden het zelfs om in een beurt vijfmaal de roos te raken. Uitslag J. v. Rossum 50 pnt P van Uhm 50 pnt Th van de Koedijk 49 pnt. J. Pepping 48 pnt. W Wittebrood 48 pnt J Lagerwey 47 pnt J van Nimwegen 47 pnt H. van Ruitenbeek 47 pnt W. Rijnders 47 pnl B Voskuilen 47 pnt J J. van Hamersveld 46 pnt C van Dort 45 pnt G. Smal 45 pnt J. Voorburg Gzn. 44 pnt. C. Bothof 42 pnt H. van Nimwegen 42 pnt LEUSDEN/ZUID - Zaterdagavond 27 februari aanstaande wordt er in de jeugdsociëteit Grote Kuip aan de Ooie- vaarshorsterweg jn Leusden Zuid een dansavond gehouden Aan deze dansavond die om acht uur begint en om twaalf uur is afge lopen, werkt de groep Penthenhu - al om bekend in Amersfoort en omstre den - mee. De toegangsprijs is voor met-leden gesteld op een rijksdaalder Leden van de Grote Kuip betalen een gulden entree LEUSDEN/ZUID- De NCVB afdeling Leusden/Zuid houdt op 2 maart a. s een ledenvergadering in het Jeugdge- bouw aan de Ooievaarshorsterweg Deze bijeenkomst, die om kwart voor acht begint, zal voor een groot gedeel te worden gevuld met een lezing van de heer N Baayens uit Amersfoort over het onderwerp 't Kind heeft recht op gehoorzaamheid. Weekend 27-28 februari 1971 (Alleen voor spoedgevallen) LEUSDEN - Voorde praktijken vande artsen Boersema, LantinkenDenToom zal komend week-end waarnemen dr. Boersema, Julianaweg 5, Achterveld, tel. 03425-222. N. B. vanaf volgende week 5 maart zal de week-enddienst vrijdagsavonds ingaan om 18.00 uur tot maandags- morgens 8.00 uur. ACHTERVELD: Ned. Herv. Kerk zondag 9.30 uur Eerw. heer Van Beusekom, Stou te nburg. R K. Kerk. maandag t/m zaterdag 8.00 uur, woensdag 19 30 uur avondmis; zaterdag 19.00 uur avondmis, zondag 8.00 uur. Om 10.00 uur Hoogmis, 18.00 uur Lof LEUSDEN/CENTRUM Ned Herv Kerk. 10 u.: ds Maar- sing, Amersfoort; 19 u geen dienst. R K. Kerk za 7 um.m.v. dames koor; zo.. 7.30 en 9 u Lat. Hoog mis; 11 u dienst met samenzang; 1G 30 u. LEUSDEN/ZUID Ned. Herv. Kerk 10 u. ds Van Gin- kel, Amersfoort. Amersfoort St Joriskerk, Hof 1, zondag 28 febr. *15 uur bevestiging door ds. D. van Boven van Amersfoort en intrede in de zelfde dienst van ds W Sirag als pre dikant van Leusden/C en Leusden/Z. 18 30 u. geen dienst R.K Kerk: Huize Don Bosco: za.. 19.15 u zo lOu Hoogmis, 11.30 „Ach wat dom. geef ik een foto van mezelf diploma van de hanaeissciiuol'" bikini in plaats van mijn LEUSDEN - Impala I leed eerste nederlaag in dit seizoen Het moest weer eens van komen In deze wed strijd kwam Impala met 2 reserves binnen de lijnen, doch hier heeft het niet aangelegen Vooral Arjan Boers- ma speelde een zeer sterke wedstrijd Het was vooral de set-up die slecht verzorgd was en zo gebeurde het dan ook dat Impala, met z'n sterke aanval een voorsprong uit handen gaf van 14-7 in de derde set en daardoor de wedstrijd verloor De misère begon reeds in de eerste set. Impala Werd geintiinideerd door „de lengte" van de Avendos spelers en dit in combinatie met slechte set ups bracht Impala al gauw in een kans loze positie Na twee time-outs kwam Impala van de stand van 12-4 tot 14-12, doch dit bleek niet genoeg In de tweede set bleek het toch te kunnen, want Impala gaf geen punt meer weg en de tweede hoofdaanvallers Piet Pilkes en Herman Terschegget be haalden een score van 100%. Keihard werden de ballen telkens in de „gaten" bij Avendos geslagen en zo eindigde de set met 15-3 in het voordeel van Impala. Avendos leek aangeslagen en in de derde set nam Impala via de standen 7-1, 10-5 en 14-7 een schijn baar niet in te halen voorsprong Doch nu kwam het ongelooflijke: Avendos kwam terug en Impala zonk volkomen in, waarbij absoluut niets meer lukte. Een team dat nog geen wedstrijd verloren had, zag geen kans één punt te maken voorde overwinning Toch kan het kampioenschap Impala I haast niet meer ontgaan. Drie punten uit zes wedstrijden moet altijd lukken. Doch wel is uit deze wedstrijd gebleken dat wanneer straks in de eer ste klasse gespeeld gaat worden, de routine en mentaliteit verbeterd dienen te worden Het tweede herenteam speelde af gelopen week tegen V.V.A. VII. Een bijzonder spannende wedstrijd is het geworden Het 2e team speelde met 3 invallers en kwam te staan tegen een goed draaiende en sportief spelende V.V.A. Vooral in de eerste twee sets ontbrak het Impala aan wat aanvals- kracht V. V A liet zich bepaald met intimideren door technisch geplaatste ballen doch alleen door hard smash- werk De eerste twee sets kwamen dan ook op het debet van V.V.A. met 15-9 en 15-13. De derde set werd na een enorm gevecht op de rekening van Im pala bijgeschreven met de setstand 16-14 Het eerste damesteam kwam in het veld tegen S.V.H. 3. De laatste tijd draaide het damesteam niet zo gewel dig, zodat toch met spanning deze wed strijd tegemoet werd gezien, temeer omdat door wat opstellingswijzigingen theoretisch de ploeg vooruit zou moeten gaan De theorie bleek aan te sluiten bij de praktijk. Impala draaide soepel en wist alle drie sets te winnen, Alleen de tweede set gaf wat moeilijkheden, doordat een voorsprong van Impala van 9-2, door S.V.H teniet werd gedaan en terecht kwam op de stand van 9-9. Doch na een time-out en wissel werd de set in het voordeel van Impala afge sloten met de stand 15-13 Het derde damesteam moest uitko men tegen de hoogst geplaatste in de derde klasse, n 1. Uni-Cornus lede reen verwachtte daardoor een gemakke lijke overwinning van Uni-Cornus. De eerste en de derde set gingen wel vrij gemakkelijk met de setstanden 15-6 en 15-3. Doch die tweede set zat het het heel anders. De Impala dames speelden dermate goed en fanatiek, dat Uni-Cor nus met 16-14 maar net kon winnen. Aanstaande week worden de volgende wedstrijden gespeeld - 24 februari 1971 19.15Irnpala-Wilhel- mina 3 dames 21 15 uur: N.V.C.-Impala 2 dames 25 februari 1971. 19.15 uur: Lichten berg-Impala 3 dames. 19 15 uur. Spirit 6-Impala 3 heren.

Leusder Krant | 1971 | | pagina 5