Nederlands kwartet am ijskoud had in droge 'ahara.... IJspret Raad Leusden gaat over scholen praten rijwilligers ver auto dwars door Eerste prijs voor senioren-team EHBO-Achterveld ADVERTEREN DOET VERKOPEN!!! in Leusden Centrum ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN „Niets aan de handik gooi alleen maar je typmachine lee rr LEUSDER KRANT Abonnementsprijs: MEDISCHE DIENSTEN Reegeit aangereden Kantoor geopend HEEL VEEL MODE-SCHOENTJES BURGERLIJKE STAND eusder Krant Verschijnt wekelijks inACHTERVELD LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOUTENBURG ITGAVE: BARNEVELDSE DRUKKER IJ UITGEVER IJ N.V. D I R E K T I E H. J. HEINE END. REBEL Donderdag 11 maart 1971 2e jaargang nummer 45 Redactie en administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Redaktie: BERT VOS 7. en een onbekende Alg handelt nu waarschijnlijk in camera's en gebruikte ilm [(Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Zaterdag, - E„Ik hoorde een waterval achter me en ■toen vroeg ik wat er gebeurde. Ach Iniks, zei één va n mijn collega's, ik Sgooi alleen maar je typemachine leeg. j'ln de gezellige kamer van ,,De Wis- Isel" aan de Berkenlaan, zitten drie ■Nederlandse vrijwilligers na te pra- Jten over hun auto-tocht van Afrika, kdwars door de Sahara, terug naar huis. ËNaar Nederland Zonder foto of film, p;want daar loopt nu een Algerijn mee KrondKaarten worden uitgespreid. BLiesbeth Poortman is weer thuis. Te- Hrug, va n twee jaar weggeweest, in Leusden. Ze is blij dat ze weerNeder- llandse grond onder de voeten heeft, look al was het werk in Ivoorkust bij- Izonder fijn. ,,Ik heb het met heel veel ■plezier gedaan." zegt ze. Ook de twee randeren van het groepje, dat terug- 1 keerde uit Ivoorkust, hebben dezelfde mening. Als ze de kans krijgen, gaan lze terug, op eigen risico, want na- Smens de Stichting Nederlandse Vrij- Iwilligers (SNV) kan dat niet. Met vele Banderen van de SNV hebben deze vier jongelui (één is inmiddels doorgereisd Inaar Rotterdam), twee jaar lang ont- wikkelingswerk gedaan in de binnen- I landen va n Ivoorkust. Behalve mej. [Poortman (die administratief werk- P, zaam was op het bureau van de team- I leider in Bouake), hebben de vrgjwil- [ligers veel werk in de bouw verricht. Samen met de plaatselijke krachten, die ook verder voor dit werk werden opgeleid. Alles in nauwe samenwerking met de autoriteit, die wij als burge meester zouden betitelen. Iedereen is zwart f2,25 oer kwartaal, f8,-- per laar. Losse nummers: 20 cent. Advertentietarieven: Zonder kontrakt ,16 cent per m"i. „Leusderheitjes" 18 cent per woord (bij vooruitbetaling). Kontraktprijzen op aanvraag. r ,,Als je daar komt, dan verbaas je je wel eens. maar alles went." zeggen ze, terug in Nederland. Aanpassingsmoeilijkheden hebben ze vrijwel niet gehad. ,,Je moet er wel aan wennen dat iedereen zwart is en jij alleen of samen met een paar ande re n blank, maar ook dat zie je op een gegeven moment niet meer De af standen in Ivoorkust zijn wel ontzag gelijk groot Bedenk, dat het land tien maal zo groot is als Nederland Vroe ger was ik van mening, dat Rotterdam nog een mooi eind van Amersfoort af lag, maar vergeleken met de af standen in Ivoorkust is het voor mij nu een stapje, meer niet Dat zegt de heer A. Mosterman. die samen met de heer H. Bulter, mej Poortman en mej. A M v.d Wijn- gaart de weg terug per auto hebben afgelegd, dwars door de Sahara, via Spanje en Frankrijk De heer Bulter ..Je moet natuur lijk wel een beetje vlot Frans kennen, want dat is in het algemeen de voer taal. Daarnaast kent men nog zo'n zestig stam-talen De medewerking van de bevolking was in het begin wat moei lijk, maar langzamerhand kreeg men vertrouwen in je en dan ging alles van zelf, tenminste, voor zover het daar vanzelf kan gaan Bestel-eend Elke groep heeft in Ivoorkust de beschikking over een bestel-eend, met achterin een Mobylette (bromfiets), voor het geval de wagen ergens blijft steken (wat geen onmogelijkheid is in een land, waar de wegen niet allemaal va n de beste kwaliteit zijn). In het al gemeen werkt men in groepjes van twee. Men krijgt een bepaald gebied aange wezen en dat kan soms wel meer dan 400 kilometer verwijderd zijn van het gebied, waarin een tweede groep be zig is. Op 25 januari 1969 vertrok men per vliegtuig naar Ivoorkust, om daar voor twee jaar te werken aan een tien jarenplan ter verbetering van de wo ningbouw. Voordien hadden de Neder landse vrijwilligers een strenge medi sche en psychologische test achter de rug Voor een groot deel zijn het tech nici. die de Nederlandse regering uit zendt naar ontwikkelingslanden. De vergoeding in het buitenland is aange past aan de behoeften, terwijl elke maand een bedrag van ongeveer f200,- thuis op een bankrekening wordt ge stort. zodat de vrijwilliger na twee jaar, niet zondér geld zit als hij thuis komt Veel vrijwilligers zitten hun militaire dienst uit het vrijwilligers korps Per auto leruii Mej Poortman enhaardriecollega's besloten de terugreis per auto te doen, een soort vakantie na twee jaar hard werken Ze kochten in Abidjan een auto, een Peugeot-bestelwagen, laadden hun bezittingen er in en vertrokken Nage wuifd door de achterblijvers, die nog een tijdje voor de boeg hadden. Het overnachten gebeurde hoofdzakelijk in een tent (,.Het was 's nachts toch behoorlijk koud'") of soms in een ho telletje. Wie verre reizen doet kan veel verhalen, zegt een afgezaagd gezegde, maar het gaat toch altijd weer op Het viertal heeft een bijzonder boeien de reis achter de rug die overigens halverwege minder prettig werd. toen bleek, dat alle foto- en filmcamera's en het belichte materiaal waren gesto len. Dat gebeurde in de stad Algiers, nadat men een vermoeiende tocht door de Sahara achter de rug had De Al gerijn die dit kunstje uithaalde, komt ongetwijfeld voor verrassingen te staan, als hij de camera's wil pro beren en een belicht rolletje gebruikt. Die tocht door de woestijn is trou wens weer een verhaal apart Want de vier dachten - zoals wij in Nederland altijd denken - dat het een droge aan gelegenheid zou worden. Dat bleek een vergissing Waterval Na In Salah, zo had men hun verteld zou één van de meest droge gedeelten van de Sahara volgen. Zoals ook op andere routes het geval was geweest, raadde men hen aan om toch vooral de weg te blijven volgen (de weg niet meer dan sporen van vrachtwa gens). Wie beschrijft echter hun verba zing, toen ze in een waar moeras" terecht kwamen Het bleek, dat een week lang regen de woestijn onder waterbad gezet Door de rotsige ondergrond kon dat water niet weg Droge beddin gen waren veranderd in wildstromende rivieren. Op een gegeven moment stond het water zo hoog. dat men in de wagen ..pootje zat te baden". ,.Ik hoorde op een gegeven moment een ware waterval achter me' vertelt mej. Poortman met een lach. .ik vroeg wat er gebeurde. Ach niets, zei één van de anderen, ik gooi alleen je typemachine leeg. Het was een bijzonder natte ervaring, maar de Afrikaanse zon heeft zich na afloop van dit gedeelte niet onbetuigd gelaten, zodat het leed snel geleden was Via Marokko. Algiers en Tanger bereikte men tenslotte de straat van Gibraltar, waar men de oversteek waagde naar Europa. ,,En toen begon de kou," vertelde ze. Maar ze hebben het overleefd. Alleen de auto krijgt startkuren als de heren Bulter en Mosterman zaterdagmorgen verder willen reizen naar huis Hij is die winterse kou nietgewendgeweest. ,,Dat ie het na 14.000 kilometer nou moet opgeven..'..." zegt de heer Bulter. Maar dat laat de Peugeot niet op zich zitten. Met een licht gekreun en gekraak komt de motor op gang. Nog een paar kilometer en de hele groep is eindelijk thuis. Terug van twee jaar weggeweest. En tal van ervaringen rijker. OP DE FOTO: Drie van de vier vrijwilligers, die per auto uit Ivoorkust naar Leusden reden. Van links naar rechts: de heren Bul ter, Mosterman en mej. Poortman. Mej. v. d. Wijngaart was reeds eerder naar Rotterdam vertrokken. Weekeind 13-14 maart 1971. (Alleen voor spoedgevallen) LEUSDEN Voor de praktijken van de artsen Boersema, Lantink en Den Toom zal komend weekeind waarnemen dr. Boersema, Julianaweg 5, Achterveld, tel. 03425-222 (dienst van vrijdag avond 18 00 uur tot maandagmorgen 8 00 uur). Wijkverpleegster zr L. van Kal- kert, De Roo van Aldewereitlaan 9. Leusden/Zuid, tel. 03490-15818 ACHTERVELD - De Achterveldse E.H.B.O. is op de wedstrijden van het distrikt Utrecht, welke te Amersfoort zijn gehouden, bijzonder eervol uit de strijd te voorschijn gekomen De seniorenploeg, be staande uit mevr. van Eist - van de Geest (commandante) en de heren B. Janssen en W. van Nimwegen, behaalden er met 174 punten de eerste prijs. Zij komen hierdoor in aanmerking voor deelname aan de landelijke E.H B.O. wedstrijden welke op 5 juni a.s. te Utrecht worden gehouden. De term ,,E.H.B O.-wedstrijd" mag dan voor velen wat onwezen lijk aandoen, het blijft een onmiskenbaar feit dat deze wedstrijden de individuele kwaliteit en ook de teamgeest van de E.H.B.O.ers zeer ten goede komen. Men spant zich niet in om de medaillekast te vullen, maar om zich zo goed mogelijk te bekwamen om de medemens in nood zo doeltreffend mogelijk te kunnen helpen. Dat de afdeling Achterveld hier zeer veel aandacht aan besteed komt steeds weer tot uitdrukking in de resultaten welke op dergelijke wedstrijden door hen worden behaald. Achterveld gaat nu voor de derde keer naar de lan delijke kampioenschappen. Vorig jaar behaalde Achterveld op deze landelijke wedstrijd welke te Sittard werd gehouden, de derde plaats. Achterveld nam met twee senioren- en twee juniorenteams aan de distriktwedstrijd deel. Deze grote deelname was een gevolg van de goede resultaten welke deze teams op de laatst gehouden rayonwed strijd behaalden. Het seniorenteam bestaande uit de heer W. Hilverts (commandant), mevr. Bontje en de heer H. Legdeur, bezette met 144 punten de 6e plaats. Van de twee Achterveldse juniorenteams behaalde het team Th. Mulder (commandant) mej. I. van Eist en de heer P. van Hoven jr. met 152 punten de derde plaats Het team oestaande uit mevr. van Houten (commandant) mevr. D. Lammers - Tneunissen en de heer W. van Ruitenbeek bezette met 117 punten de 7e plaats. De voce-voorzitter van het district Utrecht, de heer W. W. van Dijk, die tevens voorzitter is van de afdeling Achterveld, reikte de wisselbeker uit aan het winnende seniorenteam. In onze vorige editie is een fout geslopen in de ..itslag van de EHBO rayonwedstrijd, voor wat betreft de seniorenteams. De juiste uitslag is als volgt: Het team, bestaande uit mevr. van Eist - van de Geest (commandante) de heren B Janssen en W. van Nimwegen je- haalde de eerste prijs met 150 punten. Als tweede plaatste zich het team H. Legdeur (commandant) mevr. Bontje en de heer B. Smink. (Van de redaktie). LEUSDEN/ZUID Op zondagmor gen omstreeks 9 uur werd een reegeit aangereden door een personenauto, be stuurd door M. A. H. uit Leusden- Centrum. De auto werd beschadigd, de reegeit overleefde de botsine nipt Naar aanleiding van het boven- Leusder Krant LEUSDEN - Vanaf heden is ons kantoor van de Leusder Krant dagelijks geopend (behalve za terdags en zondag's) 's morgens van 10 tot 12 en 's middags van 2 tot 4 uur. U kunt op bovenge noemde tijden terecht voor het opgeven van advertenties, het be talen van rekeningen en abonne menten en het opgeven van druk werk. Het adres is: Finnmark 3 te Leusden/Centrum (Eurowo ningen), telefoon 03496-1495. staande nog het volgende: Veel men sen weten niet, wat zij moeten doen, wanneer zij een hert aanrijden. Vol gens de wet is men verplicht de poli tie te bellen, omdat een hort niet mag worden vervoerd zonder vergunning. Bovendien heeft men dan tenminste nog recht op de opbrengst van het ge dode dier, dat door de politie naar de poulier wordt gebracht voor zover het dier niet al teveel is beschadigd In de meeste gevallen kan men met die opbrengst de schade aan de auto niet betalen (opbrengst tussen de 140.- en f30.-), maar het is toch meegenomen (Van de redaktie) LEUSDEN - Vanavond (donder dag) komt de raad van de gemeen te Leusden in een extra openbare raadsvergadering bijeen ter af handeling van specifieke school- zaken, zoals door de voorzitter in de vorige raadsvergadering werd aangekondigd. De bijeen komst der raad begint om half acht in de raadszaal. Op de agen da staan de volgende punten: 1 Opening. 2. Mededelingen. 3. Voorstel tot 22e wijziging van de begroting 1971 (aanschaf van vier mobiele schoolloka len). 4. Voorstel tot 24e wijziging van de begroting 1971 (aanschaf van de inrichting voor deze vier mobiele schoollokalen). 5 Voorstel tot 64e begrotings wijziging 1970 (intrekking 7in de begrotingswijzigingen nrs 52, 53, 54 en 55 van 1970 betreffende de krediet bouw scholen). 6 Rondvraag. 7. Sluiting. Zoals gebruikelijk staat ook deze avond de publieke tribune weer ter beschikking van ieder een, die belangstelling heeft voor de te behandelen onderwerpen of voor de gemeentepolitiek in het algemeen. Als u tijd hebt, kom dan ook eens luisteren naar de me ningen van de door u gekozen vertegenwoordigers. Zij praten ook voor u. LEUSDEN - Geboren: 25 (ebr Fran cis Anthonia Cornelia, d v. J B M J Hoksbergen en J M. Bastiaan. Van Waldeck Pyrmontlaan 8: 28 febr Hen- drica Aleida Petronella. d v G H van Valkengoed en M J Hilhorst. Leus- broekerweg 16, 2 maart GerardusHen- drikus l v H H. Smal en H M van Daatselaar. Anslnduslaan 54. Gehuwd: L N VBrandt en G. van der Steeg Overleden Mulders, Daniel, oud 96 jaar. gehuwd geweest met M. S. Brosi De ijsbaan in Leusden/Centrum was dit weekend open voor iedereen, die nog eens (wellicht voor het laatst deze winter) de schaatsen onder wilde bin den.Jong en oud hadden veel plezier. (Foto: Janus Visser)

Leusder Krant | 1971 | | pagina 1