Plannen voor aankoop noodschoten gewogen n te licht bevonden Alternatief van D '66 contra voorstel b. en w. Raad Leusden trad eensgezind op voor veel publiek Leusder Krant: ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN LEUSDER KRANT N Noodlokalen voor de volgende scholen Commentaren/meningen HIP-0VERS Noodschoten eusder Krant Verschijnt wekelijks in: ACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOUTENBURG TGAVE: BARNEVELDSE DRUKKER IJ UITGEVER IJ N. V. D I R E K I I E: H. J. HEINE END. REBEL Donrierdae 10 maart 1971 2e jaargang nummer 46 Redactie en administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1451- Redaktie: BERT VOS p 'an de redaktie) LEUSDEN - De raad van Leusden yam vorige week donderdag bijeen de scholensituatie eens nader onder loupe te nemen, met als belangrijk- agenda-punt de aanschaffing van er mobiele noodlokalen voor een be- ag van f66.000,- per stuk (waarbij begrepen allerlei extra voorzienin- n, BTW en nutsleidingen). D'66 kwam avond met een alternatief voorstel: aankoop van een ander merk nood- kaal, waardoor men voor hetzelfde •ld (een krediet van f264.000,-) bijna eemaal zoveel lokalen zou kunnen nschaffen. Zelden was de raad zo DSgezind. Zelfs de KVP en de VVD izen, na schorsing van deze belang- jke vergadering, de partij van D'66, v.d.A., AR en vonden, dat b. en w voorstel maar eens terug moesten men, zodat de raadsleden voldoende d zouden krijgen'om de beide voor ellen op hun juiste merites te beoor- •len, wat in een zo'n kort bestek als dens een raadsvergadering, onmoge- |k was. De woordvoerder van de raad, heer Van Dijk (KVP) deelde b. enw. |ee, dat de raad het voorstel met al- mene stemmen zou verwerpen, indien it college het toch in stemming zou engen, waarop burgemeester Van der ist, na amper overleg met de beide thouders, besloot eieren voor het Sollege-) geld te kiezen en het voor- •1 introk. B. en w hadden dit overi- grotendeels aan hun zelf te danken ir het feit, dat zij met een beloofd •rgelijkingsrapport pas tijdens de ihandeling van het voorstel op tafel 'amen, wat de boosheid opwekte van a. de heren Van Spaendonck (D'66) de heer Van Woudenberg (CHU). De tste stemde, mede namens zijn frak- igenoot de heer Meinema, al in eer- instantie tegen het voorstel van b. en nadat de CHU in de commissie-ver- idering zich akkoord had verklaard t het voorstel. Dat de situatie van de Cijfermateriaal te verwarrend om beslissing te nemen 1^. Burgemeester Van der Post Gemeente Leusden is in de tweede nota Ruimte lijke Ordening niet aangewezen voor disproportionele groei Dit is een misverstand scholenbouw in Leusden zich in een bijzonder grote belangstelling mag ver heugen, bleek overduidelijk uit het bijzonder groot aantal bezoekers op de publieke tribune. Deze was zo vol, dat er twee rijen stoelen in de raadzaal zelf geplaatst moesten worden, om ie dereen zittend getuige te kunnen laten zijn van de besprekingen rond de voor stellen. Naar schatting waren ongeveer vijftig belangstellenden naar de raads zaal gekomen. Een aantal, dat volgens mensen die het kunnen weten, uniek in de geschiedenis der Leusder raad genoemd mag worden, evenals het feit, dat de raad eensgezind optrad. Overheid moet doen, dan zullen de nieuwe wonin gen in de gemeente Leusden onver koopbaar worden Wij stemmen te gen dit voorstel om alsnog financi ële medewerking van de overheid te verkrijgen" Zeer verbaasd De heer Van Spaendonck (D'66), in diener van een alternatief voorstel, was bijzonder verbaasd over het feit, dat b. en w. de behandeling van hun ei gen voorstel zijn begonnen, zonder het beloofde vergelijkingsrapport op tafel te brengen. Bovendien hebt u, meneer de voorzitter, geen enkele toelichting op het voorstel gegeven, wat gezien het grotp aantal bezoekers op de publieke tribune, onjuist is. In de tweede plaats verbaast het ons, omdat in de com missie-vergadering beloofd was, dat er tijdig een vergelijkingsrapport over de beide voorstellen zou worden samen gesteld. U rept er met geen woord over Hier is opnieuw sprake van een falen van de overheid. Er worden wel am bitieuze plannen gemaakt, maar de meest primaire voorzieningen worden nog niet eens waargemaakt De progno ses spreken duidelijke taal het is bit ter noodzakelijk het scholenbestand op te vijzelen. Er moeten op korte termijn voorzieningen worden getroffen, maar doordat er niet voldoende geld is, zul len het noodvoorzieningen moeten wor den Daarom hebben we rekening te hou den met een viertal kernpunten' ten eerste de mobiliteit, ten tweede de funk- tionele toepassing, ten derde de kwali teit en de inrichting en ten vierde de estetische aspekten in het kader van de ruimtelijke ordening en tevens de be schikbare middelen en de deskundig heid Het informatie-centrum Scholen bouw te Rotterdam is één van de pei lers. waarop mijn alternatief voor stel steunt. U zult het met me eens zijn als ik zeg, dat dit Informatie-centrum deskundig is. Wellicht zijner nogande- re mogelijkheden te bedenken, maar de tijd is eenvoudig te kort hiervoor" Het voorstel van b en w was als volgt, de aankoop van vier mobiele schoollokalen bij de NV Salon- en Wa- gebouw te Montfoort. ..Naast het feit," aldus b en w. in hun begeleidend schrij ven, .dat deze lokalen van een goede technische kwaliteit zijn, bieden zij het voordeel, dat de verplaatsingskosten laag zijn te noemen. Deze NV levert dergelijke lokalen zowel voor het lager onderwijs als voor het kleuteronder wijs De kosten per lokaal komen per stuk (inclusief verschillende extra voorzieningen, b.t.w. en aanleg nutslei dingen) op f 66.000,- Het voorstel van D'66 luidde als volgt. De aankoop van noodlokalen bij De Groot Houtbouw te Vroomshoop Een vergelijkbaar lokaal (qua afmeting en kwaliteit), kost volgens dit voorstel f36.000,-. een besparing van bijna 50 procent, aldus de v.-oordoverder van D'66 Een besparing, die groter wordt naarmate men méér lokalen tegelijk laat bouwen Voorbeeld: twee lokalen L O. kosten bij de NV-Salonbouw f132 000,- bij De Groot Houtbouw f54 000,- Nadat de heer Van Spaendonck zijn alternatief voorstel uil ebreid had be licht, kwamen b en w. met hun verge lijkingsrapport, dat. zcals burgemees ter Van der Post \erklaarde, niet eerder gereed kon komen. In dit rap port werden de voor- en nadelen tegen elkaar afgewogen en i amen b. en w. tot de konklusie, dat oor hen geko zen noodlokalen van w NV Salon- en Wagenbouw, kwalitatief toch beter wa - ren dan die van De Groot Houtbouw De gebruikte materialen voorde noodloka len van de Salonbouw waren duurzamer, aldus dit rapport Bovendien, en dat vonden b. en w bnzonder belangrijk. bijspringen e heer Van Woudenberg (CHU): ,,Als e nu al beginnen met noodlokalen, aar blijven we dan?" ABONNEMENTSPRIJS ƒ2,25 per kwartaal, 8,per Jaar. Losse nummers: 20 cent. ADVERTENTIE-TARIEVEN: Losse advertenties: 16 cent per mm. „Leusderheitjes" van 1 t/m 10 woorden ƒ1,80 elk woord meer 18 ct. Kontraktprijzen op aanvraag ver krijgbaar Sluitingstermijn nieuws: dinsdagmiddag 12 uur. De heer Van Woudenberg (CHU) opende de rij sprekers. Hij zei wel waardering te hebben voor het werk dat b. en w. doen voor liet onderwijs. Dat was, aldus de heer Van Woudenberg, ook de reden ge weest, dat de CHU gunstig had ge reageerd op het voorstel tijdens de behandeling inde commissie on derwijs. ..Na rijp beraad echter," zo vervolgde de CHU-fraktielei- der zijn betoog, ..heeft de CHUbe- sloten om tegen dit voorstel te stemmen Nu geeft de overheid geen thuis, terwijl de bouw van scholen in de gemeente Leusden toch duidelijk een gevolg is van de versnelde groei. De overheid dient voldoende geld beschikbaar te stel len om het scholenbouwprogram ma te kunnen realiseren. Als we nu al beginnen met noodlokalen, waar blijven we dan9 Wij zijn verplicht niet alleen ten opzichte van de ou ders, maar ook ten opzichte van de beleggings- en bouwmaatschappij en, om voldoende permanente scholen te bouwen. Als we dat niet De heer Van Tiel (VVD) ..Rijk en provincie van noodzaak bijspringen fi nanciën overtuigen" gaf de NV Salon- en Wagenbouw vijl jaar garantie, tegen GHB twee jaar Vijf jaar garantie was beter omdat in de meeste gevallen de noodlokalen pas na drie jaar of langer zouden worden verplaatst Wanneer de noodlokalen zouden zijn gebouwd door de firma De Groot Houtbouw, dan betekende dit, dat de garantie inmiddels zou zijn ver vallen, wat extra kosten met zich mee kon brengen. De heer Meinema (CHU) Belachelijke zaak Noodlokalen bouwen voor een nieuwe wijk ïeuwsgierig Voordat b. en w. met het vergelij- kingsrapport op tafel kwamen, waren verschillende partijen reeds aan het woord geweest De heer Van Dijk (KVP) was van mening, dat er echt iets moest gebeuren. Hij zei nieuws gierig te zijn naar de mening van b. en w. op het voorstel van D'66 De heer Van Tiel (VVD) betreurde het, dat met noodlokalen gewerkt moest worden. Hij verzocht het college om provincie en rijk ervan te overtuigen, dat voorzieningen vroegtijdig getrof fen dienen te worden Hij drong er ver der op aan te bewerkstelligen, dat door deze aanschaf van noodlokalen geen stagnaties zouden optreden ten aanzien van de permanente houw. Droevig D ..We worden weer op droevige wijze geconfronteerd met de 2eNotaRuimte lijke Ordening", aldus de heer Van Maanen (AR) ,,Door de snelle uitbrei- De heer Van Spaendonck (D'66): ,,ilier is opnieuw sprake van een falen van de overheid ding van onze gemeente zitten we nu met een ernstig tekort aan scholen, die zelfs op korte termijn niet gerealiseerd kun nen worden door gebrek aan financiën Ik heb, evenals andere raadsleden, va ker dan eens bij b enw. aangedrongen, nu eindelijk eens bij de overheid aan de bel te trekken. Tot nu toe heb ik er niets over gehoord Ten aanzien van het voorstel, zag de heer Van Maanen met een profetische blik de discussie ontaarden in een Ba bylonische spraakverwarring De heer Ossendrijver (KVP) had ook graag de prognoses voor Achterveld bij het scholenprobleem betrokken gezien heer Van Spaendonck voorstelde, omdat in de prijs van de Salon- en Wagen bouw voorzieningen waren inbegrepen, die bij de Groot Houtbouw nog extra erbij komen. Uiteindelijk kwam de heer Roggenkamp op een prijsverschil van f5100,- in het voordeel van De Groot Houtbouw, maar bleef op het stand punt staan, dat de mobiele scholen van de NV Salon- en Wagenbouw te verkie zen zijn boven het andere merk Be langrijk vond de heer Roggenkamp dat door het gebruik van meerdere mate rialen het onderhoud beduidend min der zou zijn. terwijl ook de verplaat singskosten lager zijn Het verplaat sen op zich kost bij de NV Salon- en Wagenbouw 2 dagen, bij de Groot Hout bouw ongeveer een week Daarbij komt dan nog het belangrijke verschil in ga rantie-duur De heer Van Spaendonck, die zijn voorstel de mist in zag gaan, vroeg toen schorsing van vergadering, waar de voorzitter mee akkoord ging. Na frak- tieberaad onderling, werd de vergade ring heropend met een verklaring van de heer Van Dijk (KVP) namens alle frakties. Wij stellen b. en w. voor het raadsvoorstel terug te nemen, omdat we onmogelijk een juiste beslissing kunnen nemen We kennen daarvoor de beide mogelijkheden niet goed genoeg en kunnen daardoor de financiële kon- sekwenties niet overzien. De raad zal graag een bezoek brengen aan het In formatiecentrum Scholenbouw te Rot terdam en aan de beide bedrijven, om zich op de hoogte te kunnen stellen van alle voor- en nadelen. Mocht het col lege desondanks toch besluiten het voorstel in stemming te brengen, dan zal de raad in haar totaliteit tegen het voorstel moeten stemmen, hetgeen wij zouden betreuren. De stukken en alle cijfers zijn nu te laat in ons bezit ge komen. Met een goede informatie komen wij ongetwijfeld tot een beter resul taat". Burgemeester Van der Post ,,Ik vind het jammer, dat dit besluit door U is genomen, maar aan de andere kant kan men beter met overtuiging achter een voorstel staan dan met twijfels Het voorstel wordt door b en w. teruggenomen" „Wij hebben gelijk gehad'' De heer Kuijper (P.vdA): ..We hebben al twee jaar achtereen tegen de begroting gestemd. Vanavond blijkt op nieuw, dat dit niet zo maar is geweest Verschillende frakties hebben ons van avond gelijk gegeven en dringen nu - wat wij al twee jaar lang hebben ge daan - ook aan op financiële steun van de overheid. Daarbij valt de reuze- zwaai op van de VVD, die de nood zaak hiervan nu ineens ook inziet, ter wijl zij bij de begrotingsbehandeling de P v.d.A. beschuldigde van ..paniek voetbal" De financiële kosten in aan merking genomen, meneer de voorzit ter, steunen wij het voorstel vanD'66". De heer Meinema (CHU) vond, dat door de aanschaf van een goede nood- school de bouw van permanente scho len wordt vertraagd. ..Door de bijzon dere positie van Leusden begrijp ik overigens niet dat er nu met nood- scholen gewerkt moet worden. Is er bij de opzet van het plan Rozendaal 1 bijvoorbeeld helemaal geen rekening gehouden met het feit, dat er gelijk met de bouw ook geld moest zijn voor de bouw van scholen9 Ik begrijp het beleid niet Elders is het toch alle maal wèl mogelijk'?" De heer Van Maanen ,We staan met de rug tegen de muur" „Belachelijke zaak" Het voorstel van b en w om toch maar alvast de inrichtingen voor de noodlokalen aan te schaffen, ondervond vrijwel geen tegenstand. Behalve van de CHU-fraktie. De heer Van Wouden berg zei tegen te stemmen en de heer Meinema motiveerde de stem der frak- tie. ..Wij stemmen tegen uit protest Aangezien we nog geen scholen hebben, kunnen we ook geen inrichtingen kopen. Nogmaals, wij vinden het een belache lijke zaak. dat voor een gemeente als Leusden noodlokalen moeten worden gebouwd. In talrijke kranten wordt over Leusden geschreven als een ideaal woonoord, zelfs lees ik dingen, die niet juist zijn, maar als ik de adver tenties en artikelen goed begrijp, dan heeft Leusden een ..massa zwemba den, parken en zelfs scholen in over vloed En wij praten hier over de aanschaf van noodlokalen Ik blijf het een belachelijke zaak vinden. Daarom stemmen we tegen" Burgemeester Van der Post: ..Re clame heeft altijd een element van overdrijving in zich". En daarmee was het voor die avond wel bekeken. Zelfs de rondvraag was met een enkel de tail-vraagje vlug voorbij. Toch heeft de raad (zij het op een bescheiden wij ze) geschiedenis gemaakt: opmerke lijk veel belangstelling voor een raad, die opmerkelijk eensgezind de puntjes op de i zette. Maar dat er uiteinde lijk noodlokalen zullen komen, daarvan zijn de raadsleden wel overtuigd. Want het is, zoals de heer Van Maanen uit riep: ,,De raad staat met de rug tegen de muur!" Misverstand Burgemeester Van der Post vond het I toea tijd om een misverstand uit de weg te ruimen, zoals hij zelf zei .Ik moet beslist een misverstand wegne men De gemeente Leusden is namelijk NIET aangewezen in de tweede Nota l Ruimtelijke Ordening voor dispropor- i tionele groei. Het is beslist geen op- 1 dracht van de Rijksoverheid geweest Toen de rapporten verschenen met konklusies, en de plaatsen waar onge veer uitbreidingen konden plaats vin den, hebben de toenmalige gemeentebe- studeren van Leus'den en Stoutenburg zelf het initiatief genomen en er bij de overheid op aangedrongen. Dat is een heel ander uitgangspunt en we^pt een ander licht op de financiën. Indien er wel sprake zou zijn geweest van dispro portionele groei, dan zou de gemeente Leusden aanspraak hebben kunnen ma ken op extra uitkeringen In 1969 en 1970 was deze groei niet groot genoeg. Wij hopen, dat dit in de nabije toekomst wel het geval zal zijn, wat een financiële opluchting zal betekenen voor Leusden Iedere gemeente die snel uitbreidt krijgt moeilijkheden met de scholen voorziening. Meestal wordt in zo'n ge val gebruik gemaakt van noodlokalen. In een gemeente als Leusden hoeft dat niet te leiden tot stagnatie van de per manente scholenbouw. We zouden ook liever mobiele lokalen en scholen zien. maar dat is geen haalbare kaart. Het vurige betoog van de heer Van Spaendonck heeft mij bijna overtuigd, ware het niet. dat ik over andere cij fers beschik" Hierna kwam het verge lijkingsrapport op tafel. De heer Roggenkamp, gemeente-ar chitect gaf een technische toelichtingen verklaarde, dat de materialen gebruikt voor de noodlokalen van de Salon- en Wagenbouw aanmerkelijk duurzamer waren dan de scholen, gebouwd door de firma De Groot Houtbouw Ook het prijsverschil was niet zo groot als de (Van de redaktie) LEUSDEN - De vier door de gemeente aan te schaffen nood lokalen zijn bestemd voor de vol gende scholen. de openbare kleu terschool, de chr. Kleuterschool en de openbare lagere school te Leusden/Centrum en de openbare lagere school te Leusden/Zuid. Door dit laatste wordt voor een deel voldaan aan een dringend verzoek van een aktiegroep van verontruste ouders der openbare basisschool 't Palet te Leusden/ Zuid. Deze school, die momen teel 213 leerlingen telt, heeft één der eerste klassen door ruim tegebrek moeten huisvesten in de hal en het ziet er naar uit, aldus de brief vari de aktiegroep aan de raadsleden, dat een tweede klas in de hal gehuisvest moet worden indien geen maatregelen worden getroffen De konklusie van de aktiegroep is, dat vóór 1 augustus a s. twee nieuwe loka len aan de school dienen te worden toegevoegd. Voorlopig is voor de helft aan dit verzoek voldaan zodra de vier noodlokalen zijn aan geschaft En dat zal beslist wel vóór 1 augustus het geval zijn. Wethouder Bijleveld vond het, naar aanleiding van een vraag onzerzijds, twijfelachtig, of de school in aanmerking kan komen voor een achtste lokaal Reakties zijn altijd welkom. Het adres is: Finnmark 3- Leusden/C. Modern kniekousje in alle denkbare kleuren 2.—. 2,50, 2,95 De raad van Leusden heeft zich vo rige week donderdag duidelijk uitge sproken. Zij is bepaald niet tevreden met de bestaande scholensituaties en bovendien vinden zij het programma voor de scholenbouw tekort schieten, gezien de snelgroeiende gemeente. Ui teraard kan het college geen ijzer met handen breken, maar zoals de finan ciële situaties van de gemeente momen teel is, is zij beslist onhoudbaar. Het is inderdaad belachelijk, zoals de heer Meinema (CHU) terecht opmerkte, dat Leusden in de publiciteit (vooral in de advertenties) naar voren wordt gescho ven als een bijzonder ideaal woonoord terwijl de kinderen straks in mobiele noodlokalen zullen worden onderge bracht. Als burgemeester van der Post verklaart, dat de versnelde groei van Leusden niet op verzoek van de rijks overheid, maar op initiatief van de ge meenten Leusden en Stoutenburg zélf op gang is gekomen, dan wil dat nog niet zeggen, dat de rijksoverheid glimla chend van opzij toe moet blijven zien terwijl Leusden financieel bijna failliet gaat door de sterke druk van deze groei. G.S. hebben Leusden's plannen goedge keurd. Het is de taak van de overheid om hoe dan ook ervoor te zorgen, dat deze goedgekeurde en reeds op gang gebrachte plannen ook kunnen worden gefinancierd. Doet men dat niet, dan is het beter om er maar meteen mee op te houden, voordat de opgelopen achterstand zo is opgelopen, dat het woon- en leefklimaat van de gemeente ver beneden het minimumpeil zal zijn gedaald. De ellende is dan wellicht niet meer te overzien en financieel hele maal niet meer op te heffen binnen een redelijke termijn. En dat geldt dan beslist niet alleen voor de scholen bouw. V.

Leusder Krant | 1971 | | pagina 1