„Nappie" kijkt toe, terwijl u (lekker) eet in restaurant Waterloo 52 cursisten EHBO Achterveld slaagden kpj volley bal- toernooi geslaagd Speurtocht naar handelsmerk groeide uit tot verzameling rond Napoleon HET WOORD IS AAN U GROOT AANTAL UNICUM Feestelijke opening speeltuin Zonnebloem GEMEENTEN: Attentie voor de Schoonder bekerweg KERKDIENSTEN DONDERDAG 1 APRIL 1971 Het eerste team van de K.P.J. Hamers- veld behaalde evenals de andere teams van hun groep de eerste prijzen in het volleybal-toernooi van de K.P J Kring S mersfoort. Foto Janus Visser. De toestand van deze Schoonderbe- kerweg is de laatste maanden dusdanig verslechterd, dat wanneer men na een regenbui over deze straat rijdt, men meer plassen ziet dan plaveisel. Ouden van dagen zullen deze anders zo druk bezochte wandelweg steeds meer gaan mijden of hebben dit reeds gedaan van wege de enorme kuilen en gaten, die het wegdek kenmerken sinds enkele jaren. Nu de lente nadert gaan mijn eerste gedachten bovendien naar de schooljeugd van Achterveld, die 's zo mers via deze weg weer dagelijks naar het zwembad van de Rudolph-Stichting zullen trekken. Wanneer we naar de toestand van de weg op dit moment kijken (de toestand wordt van week tot week weer ernstiger) lijkt het mij on verantwoordelijk om al die kinderen over zulk een weg te laten gaan Onge lukken zullen deze zomer echt niet uit blijven. De gemeenten Barneveld en Leusden hebben tot nu toe nagelaten de weg, die particulier eigendom is van een aantal landbouwers en de Rudolphstichting, over te nemen. De overgrote meerder heid van de eigenaren tracht al jaren de weg aan de Gemeenten over te doen Door tegenwerking kon het gedeelte, dat ligt in de gemeente Barneveld niet overgenomen worden. De Gemeente Leusden weigerde alleen het gedeelte, dat gelegen is in deze gemeente te annexeren Standpunt: Alles of niets Daar een gemeente gerechtigd is om een stuk grond etc. in het belang van de ge meenschap te onteigenen, dachten wij dat de tijd hiervoor was aangebroken, wanneer niet langs de normale weg een kompromis kan worden bereikt Naar aanleiding van het voorafgaan de verzoek ik b. en w van de beide ge meenten Leusden en Barneveld in het belang van de gehele Achterveldse be volking, de bewoners van de woonkern de Rudolphstichting, de bejaarden van St. Joseph Bejaardenhuis en niet op de laatste plaats in het belang van de be woners van de Schoonderbekerweg en het doorgaand verkeer naar Scherpen- zeel en Barneveld (centrum). Om deze weg op korte termijn over te nemen en hem daarna dusdanig te verbeteren tot 'n normale provinciale doorgangsweg. J M. Hans, Hessenweg 722, Achterveld STAFTENT Samen met de Amersfoortse aanne mer, de heer Vahrstal Sr. werd eenbo venzaaltje van het restaurant verbouwd en heeft nu het interieur en de vorm van een staftent uit de tijd van Napo leon. ,,De heer Vahrstal had er bij zonder veel plezier in endeed het meer als hobby dan als zijn werk", zegt de heer Verrijp Over de tentoonstel ling weet hij nog een leuk verhaal te vertellen" Om het zaaltje werkelijk het idee mee te geven een staftent te zijn had ik een speciaal soort behang nodig om het tentlaken te kun nen imiteren. Na veel moeite vond ik het, maar ik moest het wel uit Duits land laten komen Toen de staftent Kledingactie mensen in nood ACHTERVELD - Zaterdag 3 april a.s. zal de Stichting .Mensen in nood" in Achterveld een zogenaamde kleding- aktie houden De jongens en meisjes van de plaatselijke K.P.J. zullen huis aan huis komen vragen naar gedragen maar in goede staat verkerende kle ding en schoeisel Daarna zullen de K.P.J-ers deze kleding naar de ver zamelplaats op het Cooperatieplein brengen Daar kan men eventueel ook zelf de kleding heenbrengen De Stich ting Mensen in nood" verzoekt wel vriendelijk de afgestane kleding ste vig in te pakken. De organisatoren ho pen dat velen hun gardarobe eens zullen nakijken of hieruit iets gemist kan worden voor de minder bedeelde medemens in andere landen. Dames- heren- en kinderkleding, schoenen alles is welkom. ACHTERVELD - De plaatselijke E.H.B.O.-afdelng heeft haargelederen versterkt met 52 gediplomeerde le den. In de 22 j;ren die de vereniging nu bestaat, hee't nog nimmer een zo groot aantal aai een cursus deelgeno men. Meesta bedroeg het aantal deelnemers ongeveer 20. De vereni ging telt nu 117 gediplomeerde leden. Dat is een respictabel aantal voor een kleine plaats al: Achterveld. Een aan tal van de nu geoplomeerden zal waar schijnlijk, nu hit diploma is behaald, niet aktief aan het E.H.B O.-vereni- was het verkrijgen van de nodige ken nis van het E.1.B.0 -werk. Ook het binnenkort nood.akelijke bezit van een E.H.B.O.-diploira ter verkrijging van een rijbewijs, speelde bij sommige deelnemers eer rol Niettemin zal de afdeling Acluerveld in de toekomst over een groot aantal krachten blijven beschikken. Toen in oktob:r j.l. de inschrijving op de cursus Ö70-1971 werd open gesteld, hadden Je organisatoren niet op een zo grot: deelname gerekend De docent-arts. de heer J. H A Boer- sema, de instructeur, de heerH Wind- houwer en hun assistenten, bestruurs- en gediplomeerden van de afdeling, zagen zich voor een zware taak gesteld In de voorgaande jaren viel, wanneer de cursus enkele weken aan de gang was, altijd een gedeelte van de cursis ten af. Doch dat was dit jaar niet het geval Slechts één cursist kon de cursus niet blijven volgen De reste rende 52 deelnemers hebben de weke lijkse lesavonden zeer goed bezocht Door het grote aantal deelnemers kwam het practische gedeelte, het leggen van verband en dergelijke, nogal eens in de verdrukking Dat is uitstekend opgelost door het per kleine groepjes aan huis bij een gediplomeerde te oefe nen Dit had zeker mede tot resultaat dat alle 52 cursisten slaagden. Van zelfsprekend was er in de kennis en bekwaamheid voor wat betreft het E H B.O.-werk een groot verschil. Er waren er verschillende die hun op dracht feilloos uitvoerden en alle vra gen goed konden beantwoorden Maar tenslotte voldeden allen aan de mini mum eisen om het diploma te ver krijgen Opvallend groot was het aan tal dames dat de cursus volgde Dat is, gezien het grote aantal ongevallen dat in en rond het huis plaats vindt, erg verheugend Het examen werd, verdeeld over twee avonden, afgenomen door de heer F. A Griffioen, gemeente-arts te Amersfoort De navolgende dames be haalden het diploma. A. H van de Burgwal. H M van de Burgwal; M T van de Burgwal. A. M Blom, M A H Blom; C G. M van Dijk-Smink, C. M van Dijk, E A van Dijk- van Hamersveld; G.J.M.v Dijk; M H. E. van Dijk-van Druten, K. A M Dijen-Smink, R R. van Druten- van de Pol, T. van Eist, Zr. Genoveva (mej H M Steggink); H. W. Hak- van Hamersveld; M Hak. A A J van Hamersveld; J W. van Hamersveld- Voskuilen; J M. van de Hoven; M M de Jong. C R. M Kerkhof. G. M A Kok; J. H Kok, A. J. Kreikamp- van de Hoef; C W.R. van Middelaar, W G. van Middelaar; A. E Mulder-Berg; C. Nagtegaal-Wortel; C H.Reemst-van de Hoff; C Rijnders-Laseur; G. M van Ruitenbeek; M L. M van Ruiten- beek-Keizer, W D. Siewe-Terlien. G. J M. Stevens-Tossaint. M. A. Stra- vers-van Eijsden; P E Teunissen- Kerkhof, H J M. Tolboom; R E. Tijmensen; C M van Valkengoed; C. C van Valkengoed; A A van de Velde- Krijt. P Vermeulen-Bouw; L Th. P M van Wienngen-van Bergen. IJ H Wissink-Verplanke De navolgende heren slaagden: T. A W Blom; H J M. Bokkers. J A van Dijk; J W M van Dijk; M A van Dijk; L W Stapelbroek; A T M van de Wetering; W H. E. Wouters. Een spelmoment uit de K.P.J. volley- bal-wedstrijd van de wedstrijd Ach terveld - Eemnes. Frans v. Kerk hof geeft een smash. Foto Janus Visser. (Van de redaktie) LEUSDEN/ZUID- De feestelijke ope ning van de speeltuin De Zonnebloem" te Leusden/Zuid zal plaats vinden op zaterdag 17 april a. s. om drie uur 's middags. In de komende dagen kun nen de ouders van de kinderen een kwitantie ter inning van de kontributie verwachten Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij het bestuur, dat op de mid dag van de opening uiteraard aanwezig zal zijn LEUSDEN/CENTRUM Ned. Herv Kerk 10 u ds Corts, Vianen; 19 u ds Sirag, Leusden. R.K. Kerk za 7 u m.m v dames koor, zo 7.30 en 9 u Lat Hoog mis; 11 u dienst met samenzang. LEUSDEN/ZUID Ned Herv Kerk 10 u dsSirag, be diening H Doop, 18.30 u ds Wil- lemse, Doornspijk. R.K Kerk Huize Don Bosco: za.. 19.15 u zo. 10 u Hoogmis; 11 30 u ACHTERVELD Geref Kerk, Postweg: zondag: 10 en 19 u ds G Aalbersberg. Ned. Herv. Kerk. Jan van Arkelweg- zondag: 9 30 u Eerw. heer Wit- teveen. Epe. R.K Kerk maandag t/m zaterdag 8 u (uitgez. woensdag); woensdag 19.30 u. avondmis, donderdag 13 30 u vrijdag 14 u huwelijks mis; 19.30 u avondmis, zaterdag 19 u. avondmis, zondag 8 u Om 10 u Hoogmis (kinderkoor), 18 -u Lof. (Van de redaktie) LEUSDEN-ZUID - Lekker eten on der de fiere blik van een wereld- veroveraar. Dat kan allemaal in ho tel-restaurant Waterloo aan de Doorn- seweg te Leusden/Zuid. Het is daar telfs de gewoonste zaak van de we reld, want van alle wanden kijkt Na poleon Bonaparte toe terwijl u geniet van uw diner of voorzichtig nipt aan een Franse cognac of uitstekend wijn tje Napoleon is niet weg te denken I uit het interieur van restaurant Wa terloo. Een eigenlijk is het ook lo gisch, de naam Waterloo zegt vol doende over het waarom. Logisch, maar dat was het niet voor de res taurant-eigenaar de heer A.A.G. Ver- rijp (46 jaar), die zo'n zeven jaar geleden nog naarstig naar een pakkend handelsmerk voor zijn restaurant zocht Aanvankelijk dook hij diep in de ge schiedenis van Amersfoort om daar iets leuks uit te halen, maar dat mis lukte. En zoals in veel gevallen lag het hier ook voor de hand. Op de Leusderhei, en niet ver daar van daan in Austerlitz, had Napoleon zijn troepen gelegerd. De Leusderhei was vaak het toneel van manoeuvres ge weest en als het restaurant dan reeds de paam: Waterloo draagt, dan is het maar een konklusie mogelijk: Napoleon wordt het handelsmerk! Zodra de heer Verrijp dat had bedacht liet hij suiker rakjes maken met de kop van Napo leon erop. ,,En dat is eigenlijk het eerste stukje van mijn verzameling". regt de heer Verrijp met een glim lach. Een verzameling die in zeven jaar tijd uitgroeide want de heer Ver rijp raakte hoe langer hoe meer in Napoleon en zijn geschiedenis ver strikt. Het verzamelen van alles wat met deze heerser te maken had, werd rijn hobby. Resultaat: meer dan hon derd prenten en gravures, zowel echte als reprodukties, over Napoleon en uit de tijd van Napoleon. Verder wand- borden en wapens. Restaurant Water- j loo heeft daardoor bijna het kenmerk gekregen van een klein museum, want de stukken uit de verzameling hangen in het restaurant. Zoals gezegd: Na poleon en zijn echtgenotes kijken toe, terwijl u eet. Of u het prettig vindt of 1 niet. Overigens: tal van gasten heb- i ben het bijzonder op prijs gesteld en 1 hun belangstelling er voor getoond^ I Velen van hen hebben zélf hun steentje bijgedragen aan de verzameling. De laatste aanwinst is de levensgrote pop, een afbeelding van de keizer, in de en tree. De beeltenis van Napoleon Bo naparte draagt een exacte kopie van het originele uniform. Blootshoofd, want in een restaurant is het niet netjes, dat je je hoed ophoudt, nietwaar? Het uniform werd vervaardigd door vak mensen van het Legermuseum te Leiden, onder leiding van de kleer maker van het museum de heer Van Rossum. De knopen zijn zelfs met de hand gemaakt. Het beeld is overigens geen geschenk. Dat is wel het geval met verschillende prenten en gravures en ook met het porcelijn. Het beeld van Napoleon bij de ingang, zer draagt, vervaardigd door het Le- dat een exacte kopie van de grote kei- germuseum te Leiden. gereed was gingen mijn vrouw en ik op vakantie In Zwitserland brachten wij - door een kennis erop attent gemaakt - een bezoek aan het voor malige landgoed van koningin Horten- sa aan het Bodenmeer, nu ingericht als museum Groot was onze verbazing, toen we tal van zalen zagen, die even eens als staftent waren ingericht Zelfs het behang was hetzelfde als in de staftent in Waterloo Alleen de kleur was anders. De heer Verrijp is van plan het interieur van de staf tent nog te verfraaien met allerlei voorwerpen uit Napoleons tijd. wapens bijvoorbeeld. ,,Maar daar is helaas bijzonder moeilijk aan te komen En het is nog een kostbare geschiedenis ook", zegt hij met een zucht 30000000000000000000000000 Een dames-pistool uit de tijd van Na poleon. ooooooooooooooooooooooooo» Eind vorige week bestond hotel Wa terloo precies 42 jaar. Het accent is in de lange periode steeds meer verschoven naar het restaurant. Werd het bedrijf door de vader van de heer Verrijp, die aannemer was, zelf ge bouwd als hotel-pension, nu wil de heer Verrijp in de toekomst het hotel- bedrijf afschuiven en zich geheel aan de culinaire genoegens voor zijn cliën ten wijden. En dat zal, samen met Napoleon Bonaparte, waarachtig wel lukken! OOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC Interieur van het restaurant. wooooooooooooooo^^yxmcooo De tot (Staftent„ ongebouwde bovenzaal van „Waterloo". Een deel van de Napoleon-verzameling aan de wanden van het restaurant. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC PLEZIERIGE BELANG STELLING Gedurende de zeven jaar dat de heer Verrijp alles wat Napoleon betreft verzamelt, is de belangstelling ervoor van de zijde der gasten steeds erg groot geweest. ,,Ik heb daardoor veel plezierige kontakten kunnen leggen", zegt de restaurant-eigenaar ,,Ik heb gesprekken gehad met mensen, die zelf ook een dergelijke verzameling hadden of met mensen die iets kwa men brengen, wat ze nog thuis, ergens op zolder hadden liggen. Zo kreeg ik verschillende prenten en gravures Uit Leusden zelf kwam de belangstelling van de heer Modderman, die een com pleet dejeuner-stelletje schonk Ook kolonel Hoytema van Konijnenburg uit Leusden toonde veel belangstelling en droeg bij aan deze collektie. Ie mand uit Leiden kwam zelfgemaakte ruiterfiguurtjes brengen. ..En zo kan ik nog wel een tijdje doorgaan". Er is al veel over de verzameling van de heer Verrijp geschreven in de loop der jaren De collectie heeft de aandacht getrokken, maar niet al leen ook het restaurant heeft een goede naam in Nederland, want men kan er voortreffelijk eten. Voor de liefhebbers van de geschiedenis geeft een dergelijk diner een extra dimensie. Extra Het kijken naar de (nog kleine) verzameling van de heer Verrijp kost niets Gravures, wandborden, tekeningen, reprodukties. wapens en porcelijn. De heer Verrijp is trots op deze verza meling trots ook op de bekendheid, die het restaurant mede daardoor heeft verkregen bij tal van mensen, die vaak met plezier terug komen.

Leusder Krant | 1971 | | pagina 5