Landbouworganisaties tegen interprovinciaal waterschap Alle Roda-reserves kwamen tot winst Op de draaitafel Brief Provinciale Staten IN WA TERS CHAPS GEBIED „HEILIGENBERGERBEEK' SCHAAKNIEUWS Onverwachte :ansen f Unmistakably: BILLY TERNENT VRIJDAG 16 APRIL 1971 4 WOUDENBERG-LEUSDEN. Met be trekking tot de concentratie water schappen in de Gelderse Vallei, hebben de besturen van drie landbouworgani saties in het waterschapsgebied Hei ligenbergerbeek een briefgeschreven aan prov. Staten met de volgende inhoud Hiermede hebben a de besturen van. de Afdeling Leusden van de Aarts diocesane Rooms-Katholieke Boeren en Tuindersbond. de Afdelingen Amers foort en Woudenberg van het Utrechts Landbouw genootschap, vertegenwoor digende de agrarische bevolking binnen het gebied van het waterschap Heili- genbergerbeek en b het bestuur van het waterschap Hei- ligenbergerbeek te Woudenberg de eer zich met het volgende tot uw College te wenden Regelmatig verschijnen in de pers berichten over de concentratie van wa terschappen Uit de laatste berichten, naar aanleiding van de door Gedepu teerd.1 Staten van Gelderland uit te brengen nota hierover aan Provinci ale Staten van dat gewest, blijkt, dat de voorbereidende besprekingen tus sen de colleges van Gedeputeerde Sta ten van Utrecht en Gelderland betref fende de oprichting van één groot Vallei-waterschap practisch zijn af gerond Binnen afzienbare tijd zal Uw College derhalve wel een voorstel wor den gedaan tot mede-oprichting van dit interprovinciale waterschap, alsmede tot opheffing van om. het geheel Utrechtse waterschap Heiligenberger- beek In verband hiermede heeft op verzoek van de hierboven onder a ge noemde besturen een oriënterend ge sprek plaats gehad met het bestuur van het waterschap Heiligenberger- beek Tijdens dit gesprek heeft het waterschapsbestuur eerdergenoemde besturen ingelicht over de inhoud van de Nota van Gedeputeerde Staten van Utrecht aan Uw College, als mede van het Verslag van de commissie van rapporteurs en het Antwoord van Gedeputeerde Statenhierop(C-l/1968). Hierbij bleek tevens, dat de water schappen zelf noch de overige belang hebbenden in de gelegenheid werden gesteld hun eventuele bezwaren tegen de nota ter kennis van Uw College te brengen. Genoemde Nota werd in Uw ver gadering van 19 juni 1968 voor kennis geving aangenomen, waardoor u de strekking en conclusies van de nota onderschreef, zonder van de gevoe lens van de hierbij direct betrokkenen (belanghebbenden) te hebben kennisge nomen Aangezien de aanneming voor kennisgeving van de Nota in feite een principe-besluit was tot opheffing van 125 waterschappen in de provincie Utrecht en tot oprichting van 8 nieu we waterschappen, vragen wij ons af of hier niet in strijd met artikel 13 van de Waterstaatswet 1900 werd ge handeld. Wij stellen het daarom op prijs onze bezwaren tegen de opheffing van het waterschap Heiligenbergerbeek in dit stadium van voorbereiding te Uwer kennis te brengen en hiermede niet te wachten totdat u hieiover een afgerond voorstel van Gedeputeerde Staten wordt aangeboden. Ter motivering van de behartiging van de waterschapstaken in groter verband voeren Gedeputeerde Staten in hun - door U aanvaarde - nota C-1/1968 aan, dat rationeler en ef ficiënter bodemgebruik slechts in het algemeen bevredigend verwezenlijkt kan worden bij: a aanwezigheid van behoorlijke be stuurskracht, b aanwezigheid van een stevig finan cieel draagvlak en c. aanwezigheid van een zo mogelijk doorlopend ter beschikking staand voor zijn taak berekend technisch apparaat, alsmede een permanente, bekwame be zetting in de administratieve sector. Wij onderschrijven de noodzaak van de aanwezigheid van deze vereisten bij een behoorlijk waterschap ten vol le Daarmede zijn wij dan ook wel overtuigd van de wenselijkheid van concentratie van het overgrote deel van de - vaak elkaar overlappende - Utrechtse waterschappen, welke aan deze vereisten niet voldoen De aangevoerde motieven leveren echter o i geen voldoende grond voor de opheffing van één der grootste Utrechtse waterschappen, nl. het wa terschap Heiligenbergerbeek Zoals u bekend, strekt dit water schap zich uit van Amersfoort tot Veenendaal en wordt in het oosten begrensd door het Valleikanaal en in het westen door de Utrechtse Heuvel rug. Het waterschap is geheel op Utrechts grondgebied gelegen. Het heeft een totale oppervlakte van 10.760 ha of wel bijna 10% van het onder wa- terschapsverband liggende gedeelte van de provincie Utrecht. Weliswaar is een gedeelte van het waterschap, met name de zgn. hoge gronden, thans nog van betaling van omslag vrijge steld. doch ter provinciale griffie van Utrecht is een wijziging van het bij zonder regelement van het waterschap in voorbereiding, waarbij het gehele gebied in de betaling van omslag zal worden betrokken. Sedert 1952 heeft het waterschap zowel een full-time secretaris-pen ningmeester als een full-time tech nisch ambtenaar (opzichter) in dienst. Het waterschap heeft een functio neel beperkte taak, nl. de zorg voor de natuurlijke waterlozing, welke via de Woudenbergse Grift en de Heili genbergerbeek door de stadsgrachten van Amersfoort op de Eem plaats vindt Daarnaast zijn nog enkele lo- zingspunten op het Valleikanaal Deze znn echter van secundair belang, daar slechts bij een hiervoot- gunstige stand van het water in dat kanaal hierop kan worden geloosd. Zowel door zijn ligging als door zijn hoofdafvoer vormt het waterschap Heiligenbergerbeek een waterstaat kundige eenheid. Dit was dan ook de reden waarom dit waterschap in 1948 als een afzonderlijk orgaan werd op gericht Het waterschap heeft geen taak met betrekking tot de bescher ming van zijn gebied tegen het opper- water van de Rijn In het overgrote deel van het gebied van het waterschap is de ruilverkaveling ..Heiligenberger beek" in uitvoering. De hiervoren door Gedeputeerde Sta ten ter motivering van de grotere waterschappen genoemde vereisten, waaraan een voor zijn taak berekend waterschap in de huidige tijd heeft te voldoen, projecterend op de situatie in het waterschap Heiligenbergerbeek, geeft het verkregen beeld o.i. zeer ze ker geen aanleiding dit waterschap in de concentratie te betrekken. Het wa terschap Heiligenbergerbeek voldoet - zoals uit het onderstaande moge blij ken - o i reeds aan de gestelde eisen Zoals hierboven reeds opgemerkt, heeft het waterschap een beperkt func tionele taak, nl. de zorg voor de na- tuulijke lozing van het water binnen zijn gebied. Aangezien in het gebied, waarin een min of meer intensief waterleidingenstelsel noodzakelijk is. een ruilverkaveling in uitvoering is. is te verwachten, dat na de totstand koming hiervan de hoofd- en secun daire watergangen van het waterschap aan optimale eisen voor wat betreft de waterafvoer zullen voldoen. De taak van het wqterschap zal dan zijn ge noemde watergangen in goede staat te onderhouden en verder zorg te dragen voor een goede detailontwatering. Zowel de omvang van het technisch en administratief apparaat, de grootte van de financiële draagkracht, alsmede de norm, welke aangelegd moet worden om van een behoorlijke bestuurskracht te kunnen spreken, zullen adequaat moeten (kunnen) zijn aan de taak van het waterschap BESTUURSKRACHT In de Nota van Gedeputeerde Staten van Utrecht stelt dit college 1 dat het geconcentreerde waterschap wordt onderverdeeld in een aantal min of meer zelfstandige afdelingen, die, voor zover het de interprovinciale waterschappen betreft, geheel of gro tendeels in één provincie zijn gelegen 2. dat de handhaving van de Keur, de peilbeheersing, de uitvoering van wer ken in het belang van een bepaald ge bied, het beheer en onderhoud van lo kale werken, de lokale schouwvoering en de vaststelling van de afdelings begroting en - rekening als regel, althans in eerste instantie, aan de afdelingsbesturen kunnen worden op gedragen Uit het gestelde sub 1 zou dus volgen, dat het huidige waterschap Heiligenbergerbeek, dat geheel in de provincie Utrecht is gelegen, een min of meer zelfstandige afdeling zou vor men van het Valleiwaterschap. De om- schiijving sub 2 dekt de gehele hui dige taak van het waterschap Heili genbergerbeek Als deze taken zonder meer aan de afdelingsorganen kunnen worden overgelaten, bestaat er o.i. ook geen enkele reden op grond hiervan de bestuursorganisatie van een bestaand waterschap, dat deze taken reeds ver vult, te wijzigen Het argument voor concentratie, dat grotere, beter toegeruste en krach tiger waterschappen hun belangen bij het rijk en de provincie beter kunnen voorstaan, is slechts terzake doende als hieraan bij de waterschappen behoef te bestaat. Tengevolgde van zijn min of meer beperkte taak heeft het water schap gedurende zijn 21-jarig bestaan, nog nimmer de behoefte gehad zijn be langen bij het Rijk te moeten voorstaan en wij zien ook geen enkele aanleiding om te verwachten dat dit in de toe komst wel het geval zou zijn Hetzelfde geldt ten aanzien van het voorstaan van zijn belangen bij de provincie of het zou moeten zijn in een geval als dit. De samenwerking met de inliggende gemeenten is zonder meer uitstekend te noemen Deze samen werking is voornamelijk vereist bij het wijzigen van de waterstaatkundige toestand binnen de uitbreidingsplannen van de gemeente Het overleg hier over tussen de technisch ambtenaar van het waterschap en de technische diensten van de gemeenten of hun tech nische adviseurs verloopt vlot en in een prettige sfeer Het resulteert in een keur-ontheffing, waarvan de voorwaar den, dank zij dit goede voor-overleg, voor beide partijen bevredigend zijn Naar onze mening is dan ook de be stuurskracht van het huidige water schap Heiligenbergerbeek om zijn taak naar behoren uit te voeren, zeker voldoende Trouwens de gedachtengang van ge deputeerde Staten ten aanzien van de op richting van het Valleiwaterschap druist in tegen de logica, aangezien de grootte van dit waterschap afhankelijk wordt gesteld van het gewenste admi nistratief en technisch apparaat. Hier worden doel en middelen verward. Het doel is de besturing van het waterschap Het apparaat is slechts het middel. Dit laatste dient zo groot te zijn als voor de uitvoering van de taak van het waterschap noodzakelijk is FINANCIEEL DRAAGVLAK Ook een eventuele verbreding van het financiële draagvlak is o.i. geen argument om tot concentratie over te gaan. Gedeputeerde Staten van Utrecht achten dit noodzakelijk om kwaliteits verbetering van het waterschapsbestel in bestuurlijk, technisch en admini stratief opzicht mogelijk te maken en voorts om het aanvatten van grotere projecten te vergemakkelijken Zoals reeds eerder vermeld is in het overgrote deel van het waterschap een ruilverkaveling in uitvoering. Na de totstandkoming hiervan zal geen behoefte meer bestaan aan grote ver- beteringswerken. Alleen een goede de tailontwatering, alsmede een goed on derhoud van de in ruilverkavelings- verband te graven en op te graven hoofd- en secundaire watergangen ma ken dan nog de taak van het waterschap uit. Indien de hieraan verbonden kosten, inclusief de bestuurs- en apparaats kosten. worden gedekt door de van de ingelanden te heffen omslag, is de fi nanciële draagkracht van het water schap voldoende. Zowel in de Nota zelf, als in het Antwoord van Gedeputeerde Staten van Utrecht worden de bestuurs- en appa raatskosten voor een waterschap van teminste 10.000 ha geraamd op f 10.- per ha. Deze raming werd echter in 1968 gemaakt Thans, in 1971. zou dit bedrag dus gesteld moeten worden op f 13,- per ha. Uit de begroting voor het jaar 1971 van het Waterschap Heiligenberger beek blijkt, dat de bestuurs- en appa raatskosten voor dit waterschap! f7.65 per ha zullen bedragen. Een verschil derhalve van f5,35 per ha. Een dergelijke verhoging van de be stuurs- en apparaatskosten zou voor de ingelanden van het waterschap Hei ligenbergerbeek een verhoging van de omslag betekenen van 30%. De agrarische ingelanden van het waterschap zouden geen bezwaren heb ben tegen een dergelijke drastische verhoging van de door hen te betalen omslag, indien hiertegenover een kwaliteitsverbetering van hun gronden zou staan, waardoor - het motief voor concentratie' - rationeler en efficiën ter bodemgebruik kan worden verwe zenlijkt Dit is hier echter niet het geval. Voor de kwaliteitsverbetering van hun gronden betalen zij in de toe komst ruilverkavelingsrente Zij maken daarom wel ernstige be zwaren tegen een dergelijke verhoging, die uitsluitend nodig is voor een,.kwa liteitsverbetering van het waterschaps bestel in bestuurlijk, technisch en ad ministratief opzicht", een verbetering waaraan zij geen behoefte hebben en waarvan het nut niet wordt ingezien noch in de Nota aangetoond TECHNISCH EN ADMINISTRATIEF APPARAAT Door Gedeputeerde Staten wordt voorts aan een behoorlijk functione- rend waterschap de eis gesteld van het bezit van een zo mogelijk doorlopend ter beschikking staand, voor zijn taak LEUSDEN - Daar het eerste team van de afd. zaterdag uitgespeeld is en het standaardelftal van de afd. zondag vrij was van kompetitie, kwamen slechts drie reserve-elftallen in het veld Aide elftallen voldeden aan de verwachtin gen, zodat de verslagen overwinningen vermelden. Trainer Van Keeken had RODA 1 afd zondag zelfs vrijaf gege ven voor een vriendschappelijke wed strijd, zodat zijn jongens volgende week aan de laatste en beslissende fase fris van start zullen gaan. TERSCHUURSE BOYS 3 - RODA 3 (zat.) 0-2 Ondanks de straffe wind was het ideaal voetbalweer, waarin Roda de eerste helft deze wind tegen had On danks tegenwind wist de ploeg zich en kele goede kansen te creeren Na onge veer een half uur spelen pikte Wim Oskam de bal op het middenveld op en begon aan een rush naar voren, de bal werd op de vleugel naar Gert Vaarkamp geplaatst en deze zette hoog voor, waarna uit bijna ideale positie Oskam zijn kopbal nog juist gekeerd zag En kele minuten later schoot Koos van Soeren van zeker dertig meter afstand op doel.deTerschuurseBovs-goalie bleef rustig staan kijken en zag tot spijt van de schutter de bal via onderkant lat van het doel wegspringen In de tweede helft speelde Oskam linksbui ten op de plaats van de in de eerste spelperiode licht geblesseerd geraakte Kees van de Bunt, terwijl Ruud Vee nendaal de positie van Oskam innam. Door de sterke wind hadden de spelers nogal wat moeite met de zuivere kom- binaties, maar na even wennen was het opnieuw Oskam die de ruimte inge stuurd werd en tenslotte op schitterende wijze de keeper omspeelde en scoorde 0-1. Een minuut later schoot Gert Vaarkamp van grote afstand op doel en tot ieders verbazing verdween de bal in het doel 0-2. Bij deze stand bleef het ondanks nog enkele goede scorings kansen, maar ook dankzij het goed in grijpen van de sportief spelende Ter- schuurse ploeg RODA 3 6-3 HOOGLANDERVEEN 3 Zondagmiddag om 12 uur begon RODA 3 op het Burg Buiningpark aan haar laatste drietal te spelen kompe titiewedstrijden In een hard duel heeft de ploeg er geen gras over laten groei en en zo moesten de spelers uit Hoog landerveen met 6-2 nederlaag huis waarts keren Na tien minuten spelen wist de uit de West teruggekeerde Wil Snoek RODA aan een 1-0 voorsprong te helpen. In de 18e minuut was het Den Hartog die Hooglanderv^endoelman Brundel versloeg 2-0. Voordat scheidsrechter Verheuvel voor het rustsignaal zou fluiten had de rood zwarte een mooie 4-0 voorsprong opge bouwd en wel door doelpunten van G van 't Klooster en Fred de Smalen. Na rust gingen de bezoekers het uit een ander vaatje tappen en maakten druk ge bruik van de buitenspelval Mede door dat de Leusdenaren nog aleens in deze buitenspelval liepen zaldeHooglander- veenploeg kans terug te komen tot 4-1 Deze ploeg zou zelfs nog een tweede goal scooren, maar het waren opnieuw Snoek en de Smalen die dit ook voor RODA'46 wisten te doen VVZA 4 - RODA 4 0-3 De laatste kompetitiewedstrijd van het team dat reeds enige weken terug kampioen werd is opnieuw een volle winst geworden, waardoor de mannen van teamleider Henny Morsing ongesla gen zijn gebleven. Uit 16 wedstrijden behaalde dit team 32 punten, wat toch wel een groot sukses genoemd mag wor den Bij de Amersfoortse Zeehelden waren de rood-zwarten niet bijzonder op dreef want vlak voor het rustsig naal van scheidsrechter Demeyer wist N Los te scooren. 0-1 Deze speler wist na rust niet meer te scooren, zo dat Wim Morking met één doelpunt voorsprong topscorer werd Te scoo ren wist in de tweede helft wel RienOs- nabrugge, die in de 62e minuut meteen diagonaal schot doelman Wijnen het na kijken gaf 0-2. Drie minuten later bracht Gert Veer tenslotte de stand op 0-3 wat ook de einduitslag zou worden. Of dit kampioensteam zal promoveren hangt van de prestaties van RODA 5 af, want wordt dit team geen kampioen dan zal door het kampioenschap van RODA 4 het derde team overgaan tot een ho gere klasse Wordt RODA 5 ook kam pioen dan zal niet dit team maar het vierde team promoveren Uitslagen: Pupillen: RODA 1 - CJVV 1-0 VVZA - RODA 2 5-5 RODA 3 - KVVA 0-2 KVVA - RODA lb 0-6 SOEST - RODA 2b 0-3 Junioren: RODA a - HOEVELAKEN 2-1 ROA c - KVVA 1-4 Programma zaterdag a.s. RODA A - HEES 3.00 u DE GLIND - RODA c 1.45 u STROE 4 - RODA 3 4 )5 u Zondag a.s. RODA - UNITAS 2 30 u. HOOGL. VEEN - RODA 3 2.30 u KVVA - RODA 6 12.00 u. berekend, technisch en administratief apparaat. Op blz. 8 van de Nota den ken Gedeputeerde Staten aan een be scheiden ambtelijk apparaat. Op blz 8 van de Nota denken G.S. aan een bescheiden ambtelijk apparaat. Op blz. 4 van de Nota evenwel, dat het nodig is, dat het waterschap bij de uitoefening van zijn taak zal kunnen steunen op de technische en bestuursrechtelijke ad viezen van eigen personeel, zodat het niet afhankelijk is van hulp van bui ten Hiervoren werd reeds vermeld, dat het waterschap de laatste 20 jaren zo wel een full-time secretaris-penning meester als een technisch ambtenaar (opzichter) in dienst heeft. Deze functi onarissen beschikken over de nodige praktijkervaring, terwijl zij tevens in het bezit zijn van vakdiploma's Beiden zijn in staat benodigde adviezen te verstrekken In vorengenoemd tijdvak is door het bestuur slechts éénmaal een rechtskundig advies gevraagd. Hier was het bestuur dus afhankelijk van de hulp van buiten. Het lijkt ons echter niet te verdedigen om voor een der gelijk uitzonderingsgeval een jurist aqn de ambtelijke staf te verbinden Dat een dergelijke éénmansbezet- ting kwetsbaar zou zijn heeft het be stuur in een tijdvak van 20 jaren nim mer ondervonden. Bovendien zou bij langdurige ontstentenis altijd wel hulp van buiten kunnen worden verkregen. Wij denken hierbij aan hulp via de Unie van Waterschappen of het Tech nisch bureau van die Unie, welke wel eerder bijstand aan waterschappen ver leenden Toegegeven wordt, dat de functiona rissen van het waterschap ook werk zaamheden moeten verrichten, welke normaliter aan lager bezoldigde krach ten kan worden opgedragen. Dit be zwaar wordt echter door de ambte naren zelf niet gevoeld. Eerder het tegendeel. Bovendien staat hiertegen over als een belangrijk voprdeel, dat er voor deze ambtenaren geen tijd LEUSDEN - Geheel buiten ver wachting, en na her-arbitrage van één partij uit de wedstrijd Zeist 3- V.O.G A komt vrouwe Fortuna met open armen op ons toe gesneld. Nu doet zich n.l. het uitzonderlijke geval voor dat het punten aantal van Leus den 1 door niemand meer overtroffen wordt, en alleen Zeist 3 dit aantal van 9 punten evenaart, een gedeelde eerste plaats dus Alle kansen voor het kampioenschap en de daaraan ver bonden promotie liggen nu weer binnen ons bereik! U begrijpt de spanning, en voorzover u van dichtbij in de gele genheid wilt zijn dit verloop gade te slaan, kunnen wij u het volgende voor stellen. De beslissingswedstrijd, zo is door de Stichts-Gooische Schaak bond bepaald, wordt op dinsdag 20-4 te Leusden gespeeld, 'nThuiswedstrijd dus, en als de de wedstrijdleider vóór 20-4 even van u hoort of u als toeschou wer aanwezig wilt zijn, wordt er graag met uw komst rekening gehouden Voor commentaar en nabeschouwingen is er 'n groot magnetisch demonstratiebord in een klein lokaal aangebracht, waarop naar hartelust het spelverloop bekri tiseerd kan worden, 't Kopje koffie is natuurlijk voor de ontvangende vereni ging Het adres van de wedstrijdleider is, de heer O. Harlaar, Lijsterbes laan 10, Leusden C. tel: 03496-1710. Het tiental dat de handschoen op neemt en dus met 1 trillend been in de tweede klasse zit zal er als volgt uitzien, beginnend bij bord 1, van der Weyden. Mosterd, van Santen sr, Har- laar, Veenendaal, Boogaard, de Jager, Lagerwey, van Egdom, en Struiwig, als reserves moeten zich warm lopen Boschman, van de Tang en Wisman. Helaas zijn Zwart en Bloemendal ver hinderd. De uitslag van de kompetitie wed strijd tegen Zeist 3, bij Zeist thuis eindigde in 3%-61/<, dus in een overwin ning voor Leusden 1 Zonder de tegenstander te mogen onderschatten, moeten wij toch wel erg blij zijn met deze geheel onvoorziene nieuwe situatie, die ons op slag weer kanshebber maakt Leeft u mee, komt u even kijken, dinsdag 20 april in het Burg Buining Park, grote kantine, aan vang 19.30 uur. Als u dit leest hebben we het Paas- schaken alweer achter de rug. dat dit een alternatieve, ludieke schaakavond wordt staat de Jubileum-Kommissie borg voor In de Huiskompetitie ging het als volgt, Rooster 1 Bloemendaal- Boschman 1-0; v.d. Tang-Veenendaal 1-0; v d Weyden-Struiwig v Eg- dom-Boogaard 0-1; Rooster 2* Kraai- kamp-Graafland 1-0. Wisman-Mevr Graafland 1-0, Tonneman-Dijkstra 1-0. verloren gaat met het toezicht op hun ondergeschikten en het door hen te verrichten werk. Zij zullen, juist om dat het een éénmanstaak betreft, een groot verantwoordelijkheidsgevoel aan de dag leggen. Toegegeven wordt, dat de functio narissen van het waterschap ook werk zaamheden moeten verrichten, welke normaliter aan lager bezoldigde krach ten kan worden opgedragen. Dit be zwaar wordt echter door de ambtena ren zelf niet gevoeld. Eerder het te gendeel Bovendien staat hiertegen over als een belangrijk voordeel, dat er voor deze ambtenaren geen tijd verloren gaat met het toezicht op hun ondergeschik ten en het door hen te verrichten werk. Zij zullen, juist omdat het een éénmans taak betreft, een groot verantwoorde lijkheidsgevoel aan de dag leggen. KOSTENVERHOGENDE WERKING Gedeputeerde Staten van Utrecht ge ven toe, dat samenvoeging van water schappen kostenverhogend zal wer ken. Dit argument tegen concentratie wordt echter als ,,niet-doorslagge- vend" terzijde gelegd. De kostenverho ging zou worden veroorzaakt door de kwaliteitsverbetering van het water schapsbestel. Hiervoren werd reeds aangetoond, dat geen kwaliteitsverbe tering te verwachten is van een samen voeging van het waterschap Heiligen bergerbeek met andere waterschap pen, zodat ht nut van de kostenverho ging volkomen illusoir is. Ook menen wij een vraagteken te moeten zetten achter de bewering van Gedeputeerde Staten, dat de kostenver hogende invloed niet uitgaat van de con centratie zelf. In een waterschap van de grootte als Heiligenbergerbeek kennen bestuurs leden en hoofdingelanden de toestand van de waterlozing in het gehele ge bied. Adviezen van de technisch ambte naar verband houdende met de water lozing kunnen door hen worden be oordeeld Dit is niet meer het geval in een waterschap met een grootte van 50 000 ha Voor hun oordeelsvei ling zullen zij geheel moeten afgaan op het rapport van de technische dienst Dit zal o.a. ook het geval zijn in het geval van aanschaffing van onderhouds- machines, waarvan de aanschaffing door de technische dienst noodzakelijk geacht wordt De technische dienst- nieuwe stijl zal hierdoor een sterk do minerende positie in gaan nemen, waar tegen de bestuursorganen geen vol doende tegenwicht meer kunnen vor men De mogelijkheid van een eventueel zuiniger beheer zal door genoemde or ganen niet meer kunnen worden aange toond Dat dergelijke toestanden m een wa terschap kostenverhogend zullen wer ken behoeft o.i. geen verder betoog. In dit verband behoeven wij slechs te verwijzen naar de grote beekwater- schappen in het oosten van ons land, waar de omslag per ha. het dubbele tot het drievoud is van de omslag, ge heven in het waterschap Heiligenber gerbeek. Niet alleen de bestuurs- en appa raatkosten zullen bij een concentratie stijgen, doch ook de uitvoering van de werken. Voor het laatste maakt het een groot verschil uit of de wijze van uit voering der onderhoudswerken door de bestuursorganen - d.w.z. door de belanghebbenden - kan worden beoor deeld of niet Geen enkel particulier bedrijf zal aan een fusie denken indien daarte genover geen economisch voordeel staat Wij vragen ons daarom af waar om ten aanzien van een overheidsli chaam (belangengemeenschap) van de ze gezonde stelregel zou moeten wor den afgeweken. CONTACT TUSSEN BESTUURDERS EN INGELANDEN Bij de vorming van grote water schappen zal - volgens Gedeputeerde Staten van Utrecht - het contact tussen bestuurders en ingelanden losser wor den. Dat dit een bezwaar is. wordt door Gedeputeerde Staten erkend. Hier tegenover zien zij echter als voor deel, dat hierdoor minder vermenging van particuliere belangen en water- schapsbelangen mogelijk zal zijn en hierdoor een objectiever beleid zal kun nen worden gevoerd. In een waterschap van de grootte als de Heiligenberger beek kennen - zoals reeds eerder op gemerkt - de bestuursleden en hoofdin gelanden de plaatselijke toestanden echter door en door. Een z g vriend jespolitiek" zou derhalve onmiddellijk worden gesignaleerd. Doordat bestuurders en ingelanden elkander kennen kan dikwijls ten be hoeve van een goede waterbeheersing meer worden bereikt door een per soonlijk contact dan langs wettelijke weg mogelijk zou zijn Dit belangrijke pluspunt wordt in de Nota niet ge noemd CONCLUSIES Recapitulerend komen wij tot de vol gende conclusies ten aanzien van de voorgenomen opname van het water schap Heiligenbergerbeek in het op te richten waterschap ,,De Vallei" 1 het uiteindelijk doel van de con centratie - het verwezenlijken van een rationeler en effencienter bo demgebruik - wordt in dit geval niet bereikt door het waterschap Hei ligenbergerbeek in een concentra tie te betrekken. De voor dit doel benodigde verbeteringswerken wor den n.l reeds in het kader van ruilverkaveling uitgevoerd, waar voor de ingelanden t z.t hun ruil verkavelingsrente zullen moeten betalen; 2. de grootte van het huidige water schap maakt het voor de bestuurs organen mogelijk de problemen van waterlozing in het gehele gebied te beoordelen; zij kunnen - mede dank zij hun lokale kennis - toezien, dat de taak van het waterschap op de meest economische wijze wordt uit gevoerd, 3. voor de uitvoering van zijn beperkte taak (onderhoud van de watergangen en zorg voor een goede detailontwa tering) is voldoende bestuurskracht aanwezig; de bestuursorganen kun nen beschikken over een. voor zijn taak berekend technisch en admini stratief apparaat van bescheiden omvang; 4. het financieel draagvlak van het wa terschap is voor de uitvoering van zijn taak (zie onder 3) voldoende, 5. dank zij de beperkte taak en lage apparaatskosten kan het bedrag van de te heffen omslag voor de inge landen laag gehouden worden; 6. in verband met het bovenstaande be staan dan ook ernstige bezwaren tegen een lastenverhoging -waar tegenover geen economisch staat; tegen een verhoging die enkell moet dienen tot dekking van te hoge overheidskosten (méér kbsten van een voor de uitvoring van zijn taak| te grootst opgezet ambtelijk appa raat) alsmede voor eventuele - ze ker niet denkbeeldige - hogere on derhoudskosten. Volgens onze mening vormt het hier boven opgesomde voldoende grond oral het waterschap Heiligenbergerbeek, dat) geheel op Utrechts grondgebied is ge legen, niet in een interprovinciaal wa terschap op te nemen, doch als zelf-| standig Utrechts waterschap te handha ven. Wij mogen U daarom in het belang] van onze leden en ingelanden verzoeken, nu een en ander nog in een stadium vao| voorbereiding is, een principe-uit spraak ten gunste van het handhaveol van ht huidige waterschap Heiligen bergerbeek te doen. Zodra U een afge rond voorstel van Gedeputeerde Statecl bereikt, zal een dergelijke uitspraakf moeilijker gedaan kunnen worden. Het Bestuur van het Waterschap Hei ligenbergerbeek, Woudenberg. G. W. C. v. d. Brink J. D van Laar Secretaris Voorzitter Het Bestuur van de Afdeling Leusden van de Aartsdiocesane Rooms-Katho- lieke Boren- en Tuindersbond: G. T. v. d. Hengel R. H. v. d. Hengell Secretaris Voorzitter! Het Bestuur van de Afdeling Amers foort van de Christelijke Boeren- ei| Tuindersbond: D. A. van Dam Secretaris G. van Donselaar Voorzitter Het Bestuur van de Afdeling Wouden berg van de Christelijke Boeren- ec| Tuindersbond: H. Doornenbal A J Rijlaarsdam! Secretaris Voorzitter! Het Bestuur van de Afdeling Leusdec| van het Utrechts Landbouw Genoot schap: D. A. Verbeek Dr J. Grashuis| Secretaris Voorzittei Het Bestuur van de Afdeling Wouden berg van het Utrechts Landbouw Ge nootschap: J. van Wolfswinkel C. J van Ekris| Secretaris Voorzitter NIEUWE PLATEN, BELUISTERD EN BESPROKEN Instrumentale popplaten gaan het steed beter doen en zullen het ook wel altij blijven doen. Orkesten als die va James Last, PRobertoDelgado. Helmc Zacharias, Bert Kampfert, Fausto Pi petti en anderen gaan snel over toonbank der platen winkels enterecbtl Ook instrumentaal, maar toch weer hee| anders, is de langspeler Unmistaka bly" van Billy Ternent en zijn orkesï Het is dansmuziek. Billy Ternent, dij onder meer de arrangementen schred voor de bekende Jack Hylton Band heeft met zijn orkest een plaat gemaarf in oude stijl, zoals hij ook vaker dl»" eens te horen is via de BBC - radio t#Dl Engeland. Oude stijl, dat betekent iets als de muziek van Glenn Miller! stijlvol met veel swing. Toch is hej dat ook niet helemaal, want Billy Ter nent heeft er toch nog dat tikkeltjj modern ritme ingestopt, waardoor dj muziek een eigentijds karakter heel! gekregen zonder de oude stijl te verhel"1 zen Kortom, een ideale instrumental#^ plaat voor de liefhebbers van'dit soorj muziek om even terug te duiken in telj'; verleden Op de plaat staan de volgenP^ de songs gegroefd: When somebody] thinks you're wonderful, My Buddy, can't believe you're in love with me| Sequoma Love Call, Ice Cream. It the Natural thing to do, What a lit tle moonlight can do. Catalina Bounce] Tomorrow, Around the town, Only for ever, If my friends could see me Billy Ternent en zijn orkest, een aan* bevolen plaat! Uitgebracht door depla- tenmaatschappij Basart te Amsterda^' op het Rediffusion-label nr. ZS 55, uitstekend stereo. [in

Leusder Krant | 1971 | | pagina 4