Voortreffelijk spel van „Culdoto" in De kruik te water Op de draaitafel IK ZOEK DE VROUW Gar ij Wright: Extraction T>T> DBMT: iRESHAIR Steve Benbow Sings Irish Songs Rod Herbie Singing Revolution Les Humphries Singers Feuilleton door Henk van Heeswijk Kappie en het verlaten eiland VRIJDAG 16 APRIL 1971 5 ACHTERVELD - De toneelvereniging „Culdoto" hield in ,,Ons Gebouw" haar jaarlijkse toneeluitvoering. Op gevoerd werd het blijspel ,,De kruik te water" van Arnold Helsbey. On danks het vergevorderd seizoen was belangstelling groot. De grote zaal - bijna geheel bezet. Opvallend groot het aantal jeugdige bezoekers. Een voorkomend euvel op dergelijke avonden - een rumoerig jeugdig publiek achter in de zaal - bleef geheel ach terwege. Dat was ongetwijfeld mede i gevolg van de vlotte en goede ma- r waarop de spelers van Culdoto" spel presenteerden. Het spel, dat zich afspeelde opeen boerderij in Engeland bevatte alle stof om het publiek te amuseren. Het tes tament van de overleden eigenaar van de boerderij bevatte dusdanige zon derlinge voorwaarden, dat onvoorziene verwikkelingen daarvan het gevolg wa- "i De erfgenamen trachtten op aller- manieren de vreemde voorwaarden ontduiken Alle listen liepen echter een mislukking uit. De tiran van de de was was veel Voor de rest: ach, het is een echte plaat van DBMT- In uitstekend stereo uitgebracht door de platenmaatschap pij Phonogram te Amsterdam op Phi lips 6308 029. familie, Pudence Hannacott, wist ie dere poging te verijdelen Alles werd daarna in het werk gesteld om deze sta-in-de-weg uit het huis te krijgen. Zonder resultaat overigens Tenslotte werd de instudering van een toneel stukje dat de diverse leden van de fa milie, tesamen met huispersoneel en vrienden, zouden gaan spelen, de op lossing. Samuel Meacock, de plaat selijke caféhouder, die nog niet eer der op de repetities was verschenen, trachtte dit verzuim goed te maken door maar meteen met de deur in huis te vallen Het liefdesaanzoek - een onderdeel van zijn rol - bracht hij dusdanig dat Prudence Hannacott, die op dat moment als enige van de deelnemers nog maar aanwezig was, de zaak ernstig opnam. Zij was hier door zo geschrokken dat zij overhaast de vlucht nam om aan het gevaar Meacock" te ontkomen, een verheug de familie achterlatend Het spel werd onder regie van Jos Rijpert voortreffelijk gebracht. De traditie, dat Culdoto zeer veel zorg aan haar uitvoeringen besteedt, werd ook nu weer door alle spelers, zonder uitzondering, waargemaakt. Zonder de overige spelers te kort te doen ver dient Henk Smit voor zijn voortreffe lijk spel als Ned Ruddle, de knecht, een extra vermelding. De rolverdeling was als volgt. Tilda Hannacott Hennie van de Hengel-van Nimwe- gen Prudence - Mien van Dalen- Voskuilen Faith (dochter) - Hetty van Hamers- veld Bob Sladen (vriend)- Wim Vos Nedd Ruddle (knecht) - Henk Smit Miss Loveday - Greet Wessels- Freesen Mrs. Middleton- Jones - Maria van Ha- mersveld Samual Meacock (caféhouder) - Bert van Wegen Cicely (dienstmeisje) - Joke Smit- van Dalen NIEUWE PLATEN, BELUISTERD EN BESPROKEN Sinds het vertrek van Dave Dee hebben de overgebleven Dozy, Beaky, Mick en Tich, oftewel Trevor Davies, John Diamond, Michael Wilson en Ian Amey, zich intensief bezig houden met toernees, televisie- en radio-optre dens en het maken van grammofoon platen. Vooral het laatste was bij zonder belangrijk, aangezien de groep nog moeilijk kon teren op het succes van ,,Bend it", de hit die de groep (met Dave Dee) bekendheid gaf. In 1969 kwam „mr President" van de persen en het leek erop, dat DBMT moeiteloos terug waren op de inter nationale hitlijsten Het bleef echter angstig stil en juist op het moment, dat de talloze vertwijfelde fans zich beginnen af te vragen of het viertal wellicht voor goed verdwenen is, is er de nieuwe LP Fresh Air" met negen rasechte DBMT-composities. Het opvallende van de songs van deze groep vind ik het bijzonder goede drumwerk van Michael Wilson Het is overheersend, maar niet storend. Als liefhebber van een fikse muzikale slag-partij kan ik Fresh Air" dan ook van harte aanbevelen bij alle gelijk gestemden. Luister maar eens naar ..Soukie", waarin Michael Wilson be halve zijn drumstel, ook de torn toms op een meer dan voortreffelijke wijze bewerkt, in de stijl van het vroegere knalgoede werkje ..Zabadak" Der gelijk steengoed drumwerk is ook te beluisteren in bijvoorbeéld ,,She was a raver" Gary Wright, de oprichter van, en drij vende kracht achter de welhaast legen- dariese formatie Spooky Tooth, is niet op de met ,,That Was Only Yesterday", ,,Son Of Your Father" en ,,I Am The Walrus" verdiende lauweren gaan rus ten. Integendeel, hij is als organist, zanger en producer aan een zeer veel belovende solo-carrière begonnen. Toen in de loop van 1970 Spooky Tooth uiteenviel, heeft Gary eerst gepoogd de groep nieuw leven in te blazen. Dat bleek echter op teveel moeilijkhe den te stuiten, waarna Gary maar be sloot om een totaal andere groep bij een te brengen. De eerste musicus, die hij voor zijn bandop het oog had, was gitarist Hugh McCracken. Met zijn tweeën begonnen ze aan Gary's eerste elpee, waarvoor verder als session- musici de basis van de Plastic Ono Band (bassist Klaus Voormann en drummer Alan White), pianist Jim Price en slaggitarist Bob Uribi werden aangetrokken. Gary zelf nam uiteraard het orgel en de zang voor zijn reke ning. En komponeerde alle songs. Begin januari kon technicus Andrew Johns handenwrijvend de definitieve master-tape afleveringen op de A&M- burelen te Londen, waar iedereen ra zend enthousiast was en onmiddellijk een rush-release georganiseerd werd. Vrijwel tegelijkertijd kon Gary zijn nieuwe groep aan het Britse publiek voorstellen. Behalve Gary en Hugh maken er drie ex-leden van Fothe- ringay deel van uit.' Drummer Gary Conway, bassist Pat Donaldson en gi tarist Jerry Donahue Gary Wright's eerste album Extraction" (AMLS 2004) en de single ,,Get On The Right Road" (14864 AT) zijn inmiddels ook in ons land uit .Extraction" is de moeite van het beluisteren ten volle waard. Het is een plaat, waarop de muzikale talenten van Gary Wright goed naar voren komen. Een gevarieerde plaat ook, met voor treffelijke nummers als „We try hard" „Over you now" en I've got a story". Pittige nummers: „Get on the right road" (ook op single verschenen) en „The wrong time". „Extraction" is voor mij één van de betere pop-LP's van de laatste tijd. Voor de rest kan ik u alleen maar aanraden zelf te gaan luisteren. De plaat werd uitgebracht door Anola Eurodisc Benelux NV te Haarlem in een werkelijk schitterend getekende, volledig uitklapbare hoes. Het is een hoss, anders dan andere. Men kan hem helemaal uitklappen, niet zoals de gebruikelijke hoezen, maar zodanig, dat er geen apart vak voor de plaat zelf overblijft. De binnenzijde toont dan een bijna levensgroot, gete kend portret van Gary Wright. Ierland staat tegenwoordig voorna melijk bekend door de onrust die in het land heerst, met name in Noord- Ierland, en dan vergeet men vaak, dat er ook nog andere dingen zijn, zoals muziek en zang. Er zijn niet zo veel platen in Nederland, waarop men deze „folklore" kan beluisteren. En dat is bijzonder jammer, want de Ierse zang en muziek is best het beluisteren waard Het zijn meestal prettige, pit tige melodieën, die goed in het gehoor liggen of melancholieke songs, een beetje dromerig De platenmaatschap pij Basart heeft in Nederland een LP uitgebracht, waarop Steve Benbow tien prachtige Ierse songs ten gehore brengt - begeleid door het orkest van Denny Wright Liefhebbers van folklore- een pracht van een plaat' Luister er eens naar bij uw platenhandelaar Steve Benbow zingt op deze LP, die voor nog geen negen gulden in de winkel ligt Irish Rover, Fine girl ye are. Mountain Dew, Softly flows the Clare, O' Rafferty 's Pig. Salltery's Mounted Fut, Spanish lady. Spinning Wheel, Football Crazy en Eileen Oge. Prach tige arrangementen Het geheel maakt een ontspannen, plezierige indruk Aanbevolen! Uitgebracht op het Redif- fusion-label nr ZS 53 Het vreemde van de eerste LP op het MAM-label (het merk, dat tot voor kort zoveel Jones en Humperdinck in zijn platen deed, maar sinds enkele maanden een snufje Sullivan toevoegd) is dat er van de beide makers Rod Demick en Herbie Armstrong eigenlijk weinig bekend is. Vast staat echter, dat hun eerste LP „Little Willie Ram ble" een uitstekend debuut is. Hun eerste plaatprogramma vond enige tijd geleden op het Decca-label plaats en hoewel de single nauwelijks of niets deed, had het nummer eeh welhaast profetische titel: „We're on the right track"! Rod Demick en Herbie Armstrong komen beide uit Ierland, waar ze ge ruime tijd optraden met minderbeken de folk-groepen. Sinds ze hun eerste single opnamen wonen ze in de Engel se hoofdstad. Alle composities op „Little Willie Ramble" zijn door het tweetal zelf geschreven, terwijl zij bovendien ook een groot gedeelte van de muziek voor hun rekening nemen „We're on the right track" staat wel licht uit bepaalde sentimentele over wegingen op deze LP, maar misstaat belsist niet tussen de wat recentere nummers. Integendeel! Dat Rod en Herbie niet beschouwd worden als LP-artiesten moge blijken uit het feit, dat binnenkort een single afkomstig van de LP wordt uitge bracht met de hittip „Over the Val ley" en de al eerder genoemde com positie „We're on the right track" Demick en Armstrong horen duidelijk thuis in het rijtjeWaarvan-Wij-Veel- Verwachten" artiesten „Little Willie Ramble" is een LP, waarop veel fijns valt te beluisteren. Lekkere, ontspannen nummers meteen fikse tik folk, zoals „Waiting for the train" en het eerder genoemde „Over The Valley". Rod Demick en Herbie Armstrong hebben beiden een goede stem, die ze dan ook ten volle benut ten. Wat mij betreft: warm aanbevo len. Uitgebracht door Phonogram te Amsterdam op het MAM-label nr. AS 1001. De stereo-kwaliteit is eveneens uitstekend Voor de liefhebbers van het moderne pop-koorwerk ligt er een nieuwe LP op mijn draaitafel, namelijk „Singing Revolution" van Les Humphries Sin gers. Een in een artistieke hoes gesto ken LP waarop maar liefst 28 nummers staan geperst. De LHS-sound is het voornaamste element en laten we eer lijk zijn: die sound betekent succes! Bovendien is het een aantrekkelijk ge luid voor alle fans en ook de niet fans moeten toegeven, dat het vakmanschap van hun songs afstraalt. De LP „Singing Revolution" bevat vrijwel alle recente hits, voorzien van de LHS-zang Fijne arrangementen en dat allemaal in uit stekend stereo. Een aanradertje van de eerste orde, hoewel ik persoonlijk de voorkeur geef aan volledige nummers boven de verkorte versies, zoals ze op deze plaat zijn te horen. Een selectie heeft altijd het nadeel, dat men juist de beste nummers maar eventjes hoort, net als men de smaak ervan te pakken krijgt. Het komt op hetzelfde neer als men een volledig diner bij u weghaalt, terwijl u nog maar twee kleine hapjes hebt genomen. Maar ik geloof niet, dat dit voor velen een bezwaar zal zijn, zodat deze ove rigens voortreffelijke langspeler zijn weg zal vinden in Nederland Nog eventjes de nummers- Me and my life; Lola, Rainbow; Neanderthaler Man, Feeling my way; Lookin' out my back door; Ball of Confusion, Jean be bad; Future Blues; Black Night; Woman I'm gonna make you mine, Black Pearl, Ra-ta-ta; Goodbye Sam, Hallo Saman- tha; War; Niagara, Paranoid; Natural Sinner, The Witch; Michael; Soolaimón; Cracklin' Rose; A Song of Joy; Some thing; Close to you; Carry That Weight; Travellin' Man en Keep Knockin' Les Humphries zelf is momenteel arrangeur van het orkest van Robert Last (een broer van James) en wordt beschouwd als een van de beste. Dat hij goed thuis is in het maken van goede koor-arrangementen, bewijst deze nieuwe plaat van hem en zijn singers! Aanbevolen Uitgebracht door Phono gram te Amsterdam op het Decca- label SLK 16 692-P. Stereo-kwaliteit: uitstekend Van Santana verscheen een nieuwe single, „Oye Como va" met op de keerzijde „Samba Pa ti". Twee num mers in de stijl als op de plaat „Abra xas", ritmisch sterk Latijns-Ameri kaans getint popwerk. In uitstekende stereo. De groep Santana is op 18 april a.s. in Rotterdam voor een optreden. CBS-7046. LES HUMPHRIES •1- INLEIDING In het begin van dit verhaal komt een advertentie voor, waaraan de titel van dit verhaal is ontleend Bedoelde advertentie heeft een paar (aar geleden letterlijk gestaan in de irant, die eveneens in dit feuilleton wordt genoemd. Dit is evenwel het enige „historische" dat in „Ik zoek de vrouw" werd ver werkt. Maar deze advertentie frappeer de mij dusdanig, dat er een ideetje be- in te groeien omtrent een romance. Welk ideetje u thans uitgewerkt krijgt als een compleet verhaal rond vier sym pathieke jonge mensen Om elk misverstand bij voorbaat te voorkomen: ik ken de werkelijke steller van de advertentie niet. Ik weet evenmin of hij er sukses mee heeft bereikt Net zo min als ik weet, of de opgeroepen jongedame al of niet in Winterswijk woont en al of niet op de annonée heeft 1Kj gereageerd. Zo hij en/of zij dit verhaal gaat le- :n, en alle anderen, die eventueel bij deze publikatie betrokken waren, of er daarna mee te maken gehad hebben het iele verhaal is pure fantasie Maakt u >eslist geen gevolgtrekkingen, want zo in zitten, is het enkel toeval. Waarom dan dit „verhaal-rond-een- Edvertentie" werd geschreven? Omdat ik de idee van de advertentie-opsteller op (jj: deze wijze origineel vond. Voor het ge bruikmaken ervan en het uitwerken meneer X, juffrouw Y, of misschien reeds echtpaar X-Y: mijn excuses! Wat allemaal niet wegneemt, dat ik Wnterswijk een boeiend stadje vond met prettige mensen En dat ik per soonlijk een keer heerlijk gegeten heb het Stationsrestaurant, zodat wat ik hierover beweer in de loop van het ver baal, waarheid is. Voorts is het best mogelijk, dat er wer kelijk een meubelzaak is aan deBeuken- borstweg. De andere woninginrichtingen m Winterswijk moeten me maar niet kwalijk nemen, dat ik die éne zaak heb genoemd. Als menige krantenlezeressen en -le zers, in of rond Winterswijk in het bij zonder en de rest van het land in het al gemeen, welwillende belangstelling zal hebben voor „Ik zoek de vrouw", dan ben ik ervan overtuigd, dat niemand me bet lenen en gebruiken van enkelenamen en toestanden zal kwalijk nemen HENK VAN HEESWIJK dl- HOOFDSTUK 1 De elf dames en heren, die tezamen met de beide wethouders de raad vormden van de gemeente Wiebscha op de Gel ders-Overijsselse grens, zorgden die avond voor de dorpssensatie van het jaar, toen ze tegen de voordracht van b. en w. in met acht van de dertien stemmen nummer 2 benoemden als de nieuwe ge meente-opzichter. met passering van nummer 1, die maar vier stemmen kreeg en één blanco De gemeente-secretaris, die met de beide wethouders aan de brede tafel zat, keek voor alle zekerheid de stembriefjes één voor één nog eens na. maar het leed geen twijfel: Jan Jongerts, voorman eer ste klas, met twaalf dienstjaren in Wieb scha en een onberispelijke staat van dienst, was gepasseerd. Inplaatsdaarvan was één van de sollicitanten buiten het dorp, de heer W. Doggenaar, een Zaan- kanter, die ze helemaal niet kenden, met ruime meerderheid benoemd. Burgemeester Breekpot, van afkomst een Drent, zat wel even beduusd te kij ken De beide wethouders lieten duide lijk bemerken, dat ze behoorlijk gepi keerd wa,ren. Had de raad hen daar even een poets gebakken Afgezien nog van het feit, dat dit een grote teleurstelling moest zijn voor Jan Jongerts, die er uiteraard op had gerekend bevorderd te worden. Dat was immers zo de gewoon te? Hij stond nummer één op de voor dracht en in negen en negentig van de honderd gevallen koos men nummer één Jammer voor Jan, maar hij was nu precies het honderdste geval, als men dat zo mag heten Maar op het ogenblik, dat de uitslag van de stemming bekend werd, zat hij rustig naar de televisie te kijken, geen moment vermoedende, dat zo juist middels de stembriefjes een motie van wantrouwen tegen hem was uitgebracht. Burgemeester Breekpot herstelde zich onmiddellijk Met vaste stem herhaalde hij nog eens de uitslag: „4 stemmen voor de heer Jongerts, 8 voor de heer Doggenaar en 1 van onwaarde. Zodat de heer Doggenaar is benoemd," voeg de hij er aan toe, als het ware zodoende openlijk zijn handen in onschuld was sende. Als er narigheid van komt is dat voor jullie verantwoording. Dit laat ste zei hij natuurlijk niet, maar dacht het gelijktijdig Een hamerklap viel. De benoeming was een feit. Burgemeester Breekpot tuurde op het vel papier voor zich. „We zijn nu aan het laatste punt van onze agenda toe. De rondvraag Wie van de dames of heren9" „Ja, meneer de voorzitter, ik wou een verklaring afleggen over de benoe ming, die zojuist is geschied Een der raadsleden stond op. Minne Breekpot frontste zijn wenk brauwen. „Acht u dat noodzakelijk9" „Inderdaad, meneer de voorzitter." Hij kuchte even en begon „Meneer de voorzitter, dames en heren. Voor wij hier, als raad het ge meentehuis verlaten, achten wij ons gedwongen onze keus - het benoemen van de heer Doggenaar als tweede van de voordracht van B en W. - te moti veren. Voorop gesteld zij, dat dit geen discriminatie inhoud van de heer Jon gerts persoonlijk. Integendeel Wij ken nen hem allen als een uitstekende amb tenaar en zijn twaalf jaren in dienst van onze gemeente waren voldoende aanbeve ling om hem als opvolger van de vorige maand gepensioneerde opzichter Dalsma te benoemen Waarom dit niet is geschied zal ik u trachten duidelijk te maken De gang van zaken in onze gemeente, voor wat betreft onderhoud en vernieuwing der wegen, bermen, plantsoenen en wat daar verder bij behoort, laat al vele jaren te wensen over In de winter, na sneeuw- •val, mag verwacht worden, dat de ploeg werklieden onder leiding van de ge meente-opzichter, zo vroeg en zo snel mogelijk aan het werk gaat om de straten in het dorp en de wegen in de onmiddellijke omgeving enigszins be gaanbaar te maken. Wij weten allen, dat daar nooit iets van terecht komt. Op z'n vroegst om negen uur, half tien, verschijnt de zandstrooier. De sneeuw ploeg, die enige jaren geleden werd aan getrokken, verkeert in deplorabele toe stand en is niet bruikbaar voor het doel, waarvoor hij werd aangeschaft. In de zittingen van de raad is daar meerdere malen op geattendeerd, maar zonder re sultaat. De hoofdstraten in het dorp zien er miserabel uit. Sinds twee jaar gele den riolering werd aangelegd, zijn de wegdekken provisorisch hersteld, tel kens vielen er gaten, die ook weer haastig werden opgevuld en bestraat. Maar een geheel nieuwe bestrating, zo als toegezegd is, moet nog plaatsvin den en het ziet er niet naar uit, dat dit binnen afzienbare tijd zal geschie den. Het Marktplein, dat door de ri oleringswerken omgewoeld werd, zou in de oorspronkelijke toestand worden te rug gebracht Dat stond in het bestek Maar er is nooit iets van terecht geko men De kooplieden, die hier wekelijks met een kraam komen, klagen steen en been en staan bij regenval soms tot over de enkels in het water. Het grote plant soen bij de kerk is nooit meer her steld Nog immer groeit het onkruid op de drie meter brede strook, waar de hoofdleiding werd gelegd De ber men overwoekeren het fietspad naar de stad. Gras groeit er in de zijstraten tussen de stenen Alleen het plantsoen en het gazon voor het gemeentehuis is goed onderhouden, maar de inge zetenen van onze gemeente hebben er recht op, dat hun straten en wegen, pleinen en plantsoenen in goede staat worden onderhouden. Onze gemeente is een aanfluiting voor de omgeving En met alle respect voor onze plaatsge noot, de heer Jongerts. achten wij hem niet de geschikte persoon om daar ver andering in te brengen. Wat wij no dig hebben in onze gemeente is fris bloed, een vreemdeling, een man met ruggegraat en durf Meneer de voor zitter, dames en heren, wij zijn op informatie uitgegaan naar Koog aan de Zaan, de gemeente, waar de heer Dog genaar werkt. Wij hebben ons oor te luisteren gelegd en wij zijn er van over tuigt, dat dit de rechte man op de rechte plaats is Vandaar onze keus Dank u wel, meneer de voorzitter Ja, zo begon het in Wiebscha, na die gedenkwaardige woensdagavond, toen de gemeenteraad Jan Jongerts passeerde en een vreemdeling benoemde tot opvol ger van de oude Dalsma, dié zich ner gens meer wat van aantrok en van plan was zo lang mogelijk en zo rustig mo gelijk van zijn pensioen te genieten Een aantal uren later was dit raads besluit in Wiebscha en omgeving het gesprek van de dag Om half acht ver scheen een boze Jan Jongerts bij de elf werklieden, die Wiebscha rijk was in zijn kwaliteit als waarnemend op zichter Geen moment was bij hem de gedachte opgekomen, dat hij niet benoemd zou worden. Hij was nummer eën op de voordracht, dat was immers formeel al een benoeming? Hij had niet eens de moeite genomen om vóór de raadsvergadering enkele leden langs te gaan Vroeger was dat zo de gewoonte in deze streek, maar zoiets paste toch niet meer in deze moderne tijd? Je ging jezelf toch niet belachelijk maken met een. meneer, mag ik een be roep doen op uw medewerking voor wat betreft mijn benoeming? Ik heb twaalf jaar ervaring en Ben je mal, dat weten alle dertien raadsleden, In een dorp als Wiebscha weet iedere ingezetene zulks. Hij was na Dalsma het hoogst in rang: voor man eerste klas Bij zijn afwezigheid waarnemend opzichter Al jaren van te voren wist hij Straks, als Dalsma met pensioen gaat, volg ik hem op Dat is zo traditie. Dalsma was toch ook be gonnen als gewoon werkman? Nou dan? Jan Jongerts had het eerst niet wil len geloven, toen Banneler, een der drie CH-leden het hem o'm kwart voor tien persoonlijk kwam vertellen „Je bent afgestemd, die Doggenaar, num mer 2. is met 8 stemmen gekozen Jij had er maar vier Hoef je niet te vragen uit welke hoek de wind waai de Koleman, die Gemeentebelangen- snuiter, las na afloop een verklaring voor, waarin hij meedeelde, dat het niet tegen jou ging, maar tegen de gang van zaken in de gemeente Er wordt niet genoeg gedaan aan de we gen en zo. De eerste reactie van Jan Jongerts was geweest „Dan neem ik m'n ont slag! Subiet! Op staande voet. Dit is een persoonlijke belediging! Heb ik daar twaalf jaar mijn beste krachten voor gegeven?" En mevrouw Jongerts kreeg een ze nuwachtige huilbui, maar adviseerde daarna haar man te blijven. „Je laat je niet kennen, begrepen9 Ga maar naar een advokaat, misschien kan die er wat aan doen Dit was natuurlijk onzin en dat be greep Jan Jongerts de volgende mor gen heel best, toen hij alles wat nuch terder bekeek Dus ging hij als al tijd naar de Achterweg, waar de ge- meenteschuur stond, waarin de arbei ders schuilden als het regende en waarin de materialen lagen opgeslagen. Rustig, alsof er niets aan de hand was, gaf hij zijn orders: het gewone routinewerk. Een der arbeiders waagde het op te merken: „Ze hebben gisteravond ge klaagd over het gras op het fietspad. Jongerts." Waarop de waarnemend op zichter reageerde: „Dat weet ik En als menner Koleman zich er aan ergert, mag hij zelf een schoffel in de hand nemen Voorlopig maakt hij hier nog niet de dienst uit Nadat de mensen vertrokken waren, zocht hij het kleine kantoortje op om na te denken, nerveus rokend en naar buiten turend Burgemeester Breekpot was, tegen zijn gewoonte in, die morgen al vroeg in het gemeentehuis Om met zijn bei de wethouders en de sekretaris te over leggen, of er nog iets aan gedaan kon worden Als burgemeester kon hij te gen deze raadsbeslissing in beroep gaan Hij kon het ter vernietiging aanbieden bij de Raad van State. Of moest het meteen naar de Kroon9 „Prins, kijk dat eens na in de Gemeentewet! Ik heb nog nimmer zo iets aan de hand gehad Er werd twee uur over gedelibereerd, maar tenslotte zag iedereen in, dat men de wijste partij koos, als men zich bij het raadsbesluit neerlegde „Al is het akelig sneu voor die Jongerts," vond mevrouw wethouder Wipsels-Van der Slaa, niet geheel naar waarheid, want in de grond van haar hart mocht ze die pedante voorman niet Had hij er zich in der tijd niet vrolijk over gemaakt, toen bekend werd, dat de vrouw van Gert Wipsels, die slome metselaar gekozen was als wethoudster' Dat was Lien Wipsels te weten gekomen Vandaar, dat ze in haar hart voldoening had over de nederlaag van dat mannetje. Natuur lijk had ze haar stem op hem uitge bracht Persoonlijke sympathieën of an tipathieën mochten geen rol spelen. Maar dat ze het nu erg vond deze uitslag... nee, echt niet. In het dorp zelf waren er pro's en anti's Er waren er heel wat, die schik hadden over de stemmingsuitslag. Jonge, wat hebben ze B en W gisteravond even in de boot genomen! Nou ja, niet lollig voor Jan Jongerts, toegegeven, maar tochdie Koleman heeft wel een beetje gelijk Kijk zelf maar eens rond, niet9 In een dorp als Wiebscha moest je toch altijd een tikkie voorzichtig blij ven Daarvoor had je elkaar te hard nodig Kruidenier Dongemars, die juist de vorige maand zijn kruidenierswinkel had doen omtoveren in een moderne zelfbedieningszaak, was voorzichtig Ik moet nog twintigduizend gulden betalen aan de verbouwing en als m'n klanten wegblijven, waar moet ik dan het geld vandaan halen9 „Tja, wat moet je daar nu van zeggen, hè? Beroerd voor die Jongerts, ik heb 'm altijd een flinke kerel gevonden. Maar aan de andere kant. Wat er aan de andere kant van de zaak zat, daarover liet Donge mars zich niet uit Hij spreidde al leen maar zijn handen en daar kon iedereen dan het zijne van denken. Flipse, de schoenmaker, zei, dat hij het een goeie mop vond Hij was het volkomen met Koleman eens, maar hij bezat wel zoveel verstand als zaken man, dat hij dit niet ging rondbazuinen ,,Ik zie er alleen maar de humoris tische kant van Al is het niet leuk voor die Jongerts. als ze zo'n mooie promotie door je neus boren En zo dacht iedereen in het dorp er het zijne van Die avond bracht het streekblad het nieuws in tamelijk gro te opmaak en de plaatselijke redakteur zond een exemplaar naar de heer W Doggenaar te Koog aan de Zaan, die wel interesse zou hebben voor de be noeming in het algemeen en de wijze, waarop deze tot stand was gekomen in het bizonder Inderdaad moest Wim Doggenaar de daarop volgende morgen uit het Streek blad voor Wiebscha en Omgeving ver nemen, dat hij, als nummer 2 op de voordracht van B. en W met acht van de dertien stemmen benoemd was tot gemeente-opzichter Want officieel wist hij nog niets HOOFDSTUK 2 Dezelfde morgen, waarop Willem Dog genaar in Koog aan de Zaan middels een plaatselijk nieuwsblad te weten kwam, dat hij weldra gemeente-opzich ter zou zijn in het dorp Wieb scha. bracht de post en vijftiental kilometers verder een brief, die even eens een benoeming inhield Jannie Emussen, die juist op het punt stond de deur uit te gaan, hoorde de stem van haar moeder „Jannie, een brief voor jou; als ik het goed zie, is het poststempel Winterswijk Het meisje keek op haar horloge drie minuten konden er nog af, mits ze straks geluk zou hebben met de stoplichten Vooruit, ik kan het er op wagen. Ze scheurde de envelop los Het kan ja of nee worden, en als het nee is, zal ik vast niet teleurgesteld zijn Doch ze had maar enkele seconden nodig om met haar ogen over de regels te vliegen om te weten Ik ben benoemd! ,Hoi, mam! Ik ga naar Winterswijk! Ik ben benoemd'" De drie minuten werden er zes, want nu moest iedereen in het huis, die al op was de dochter en zus feliciteren. „Wanneer ga je? Is het al gauw?" Jannie las nog eens vluchtig de en kele regels „Dinsdag 24 augustus be gint de school daar Dan moet ik er zijn. Voor een kosthuis wordt gezorgd. Het verdient wel aanbeveling één of twee dagen eerder te komen, zodat ik u bepaalde facetten kan toelichten. Robbie, het jongste broertje, keek zijn zuster aan „Wat zijn dat? Fa cetten? Doen ze je dan wat?" Jannie, overgelukkig door deze be noeming, boog zich over de zesjarige Rob en kuste hem. „Welnee, knulletje, daarmee bedoelt die meneer, dat hij me eerst een heleboel gaat vertellen over de school en de kindertjes, waar ik heen ga „En kom je dan nooit meer terug?" Hij keek haar ernstig aan. „Nou, en of! Minstens een weekeind in de twee, drie weken, reken maar. Jeetje, jongens, wat een bof!" „Jannie, denk om je tijd," waarschuw de mevrouw Emussen Joe! Dag! Dag! Ik neem vandaag met een m'n ontslag tegen begin juli Heb ik een heerlijke lange vakantie!" - 29 - Signor Rivaldi keek met verdraaide ogen naar het horloge van Kappie, dat aan het hekwerk gekleefd zat. „Man van vuurlichttoren een spookgeest geworden!" zei Signor Rivaldi. „Hij dat klokhorloge wil steeldieven!" De maat had van alle sensaties, die hij had beleefd, een vreselijke honger ge kregen. Zijn maag rammelde Hij was dan ook over-gelukkig, toen zijn blik op een worst viel. Meteen pakte hij zijn mes om er een stuk van af te snijden Maar hij had het mes nog niet in zijn hand, of hij voelde een ruk aan die hand en het leek of een onzicht baar iemand hem het mes afrukte. Even later zweefde het mes rakelings langs het hoofd van Signor Rivaldi, die ver wilderd om zich heen keek „Spookgeesten!" riep Rivaldi. „Spookgeesten'" herhaalde de maat flauw, terwijl zijn gelaat een groenige tint aannam en zijn ogen gingen draaien. Hij sidderde op zijn benen, alsof hij door de bliksem getroffen was.

Leusder Krant | 1971 | | pagina 5