leusden heeft erkkapitaal an zes iljoen nodig Geen cent méér voor Leusden Groene Ster projekt nog niet rond „Waar moeten we clat vandaan halen Ministers antwoordden op vragen van Tweede kamer- lid Fransen (PvdA) Leusder Krant: ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN urgemeester Van der Post trekt m de noodklok I LEUSDEN/ZUID Met cross- moter op de weg gereden Bosbrand in Den Treek Openbare vergadering Eemland Circusacrobaat Ontwikkeling wordt wel belangrijk geacht VEEL TASSEN flDIWISMANI Commentaren/meningen £7^eusder Krant Verschijnt wekelijks in ACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOUTENBURG ITGAVE: BARNEVELDSE DRUKKER IJ UITGEVER IJ N. V. DIREKTIE: H. J. HEINE EN D REBEL Donderde 22 april 1971 2e jaargang nummer 51 Redactie en administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Redaktie: BERT VOS Staatssecretaris Grajtperhaas Staatssecretaris Grapperhaus: ,,Geen geld? Dan de woningbouw maar af- 'an de redaktie) ffiUSDEN - Vorige week donderdag acht een KVP-delegatie een werkbe- lek aan verschillende gemeenten in provincie Utrecht. Ook Leusden was het programma opgenomen. De de- Htie, onder wie staatssecretaris [financiën mr. dr F. H. M. Grap- us, werd op het gemeentehuis b en w van Leusden ontvangen. ;emeester A H. v.d. Post van iden heette de delegatie hartelijk foil, en ging uitgebreid in jpdc vei - lende grote en kleine problemen e gemeente Leusden. Jk hoop. dat u. voordat u hierheen reeds door onze gemeente bent len en o.m. een bezoek hebt ge- aan het plan Rozendaal 1. waar lurottoningen worden gebouwd. Het [echts een klein onderdeel vangro- Itbreidingen volgens de tweede nota uffntelijke Ordening Het gehele tuurplan in deze gemeente omvat [groot aantal woningen, die in drie [s zullen worden gebouwd. Wij zijn enteel bezig met de afronding van erste fase De 3 fases omvatten [vijftal bestemmingsplannen in to- I 2600 woningen, die in 1974 vol- dienen te zijn als er geen kink in [abel komt. De tweede fase omvat woningen De bedoeling is. dat [eind 1985 gereed zullen zijn De fase loopt van 1985 tot het jaar en omvat in totaal 8000 woningen leze fase-bouw is tevens de bouw [het nieuwe hoofdcentrum egrepen [gemeente Leusden telt nu 11 000 iners. Na de voltooiing van de ver- [elijking zal Leusden 55.000 inwo- erb tellen Het is voor een gemeente sILeusden een enorme uitbreiding, atlnogal veel inspanning vergt van het mntenarenkorps en de bestuurs-sec- e I Het is beslist niet zo'n eenvoudige aak maar de goede wil en de nodige limo is gelukkig aanwezig om deze ak tot een goed einde te brengen. Daar- ■komt, dat de bekwaamheid op dit Bed van gemeentelijke medewerkers B de groei van deze stad zal toene en Bij deze disproportionele groei van e gemeente Leusden is het belangrijk- te probleem de financiering. Momen- eel moeten we van het ene ..financiële letje op het andere springen'' om rte komen Scholenbouw en grondaan- blijven daardoor achter bij het roeitempo. Geld voor de grondaanko- engaan we aanwenden voor deperma- ente scholenbouw en daarnaast zullen r een aantal noodscholen moeten wor- eo gebouwd om ook het uiteraard groeiend aantal kinderen op te kunnen vangen Dat is een bijzonder beroerde zaak. Daarom zouden wij graag de be schikking willen hebben over een werk kapitaal van zo'n zes miljoen gulden. Op die manier zouden wij uit de vici- euse cirkel kunnen geraken en zouden we gelijke tred kunnen houden met de groei. Als het op de oude manier door blijft sukkelen, dan is dat een nare zaak De charme van het besturen wordt hierdoor aanzienlijk verminderd. Om deze disproportionele groei te kunnen volbrengon is het-cn2e grootste v'*ns de beschikking te hebben over deze eerdergenoemde zes miljoen gulden Hier is al vaker om gevraagd, maar tot nu toe is er nog steeds niets toege zegd. Een andere moeilijkheid is de bijzon der langdurige soms eindeloze proce dure ten aanzien van de bestemmings plannen en onteigening. Het achterblij ven van de woningbouw is daarvoor een deel aan te wijten De tijd om een be stemmingsplan geheel rond te krijgen is onvoorstelbaar groot. Belanghebben den kunnen door deze procedure de plannen wel voor meer dan een jaar ophouden. Het kan zelfs gebeuren, dat hierdoor bepaalde plannen geheel van de baan worden geschoven Het is dui delijk dat dit ten koste gaat van het al gemeen belang Ik vind het bijzonder jammer, dat het op deze wijze mogelijk is Het is ons inziens nodig dat hierin ten spoedigste verandering wordt ge bracht Hetzelfde geldt voor de ontei geningsprocedure Ook hier geldt de regel, wie de langste adem heeft wint De gemeente zou eigenlijk het recht moeten hebben in een veel vroeger stadium grond in bezit te nemen als het algemeen belang van de totale bevol king dit eist Wat dit betreft staan wij niet alleen. Er heerst in het algemeen niet alleen. Er heerst in het algemeen groot onbehagen bij de gemeentebestu ren. De grond- en bouwspeculatie hangt hier nauw mee samen Doordat bestem mingsplannen en grondaankopen zo'n uiterst langdurige procedure vereisen, wordt er vaak misbruik van gemaakt door kleine en groote bouwmaatschap pijen, die op deze wijze winst proberen te maken. Aan dit soort praktijken zou een einde moeten worden gemaakt Door een wijziging in de huidige bepalingen zou het in ieder geval inde hand kunnen worden gehouden. Wij hebben bijzonder weinig woning wetwoningen kunnen bouwen. Van de I Onze correspondenten: ACHTERVELD: -• A M. v d. Berg, De Verjaegde I Ruijterweg 10, ACHTERVELD. [Tel. 03425-311 I LEUSDEN/CENTRUM: Mevr C. de Wijze. Meidoorn- hof 29. LEUSDEN/CENTRUM [Tel. 03496-1695 [Mevr. C. J J Metselaar. Finn- mark 2. LEUSDEN/CENTRUM Tel. 03496-1865 SPORT (VOETBAL): J P H. v d. Berg, Hamers- veldseweg 91. LEUSDEN/CEN TRUM. Tel 03496-1580 CENTRALE REDAKTIE Finnmark 3, LEUSDEN/C Tel 03496-1495 Burgemeester V.d. Post: Zes miljoen nodig!" lotale bouw is dit slechts 7 procent Ten aanzien van de hoeveelheid woningwet woningen moet duidelijk meer aan dacht worden besteed Het is gewoon een gebrek aan kontingent Onze eigen mensen kunnen we daardoor met eens aan een goedkope woning helpen, hoe graag we ook zouden willen Een ander j)unt is degemeente-klas- silikatie ten opzichte van de woning bouw. Amersfoort is ingedeeld in de le klasse, terwijl de andere gemeenten in de regio Eemland in de tweedeklas se zijn ingedeeld Wij hebben een brief gezonden aan minister Schut met het verzoek om deze ongelijke verdeling gelijk te trekken en evenals Amers foort voor de eerste klasse in aanmer king te komen Helaas kregen wij een afw ijzend antw oord van de minister met een motivering. Met deze motivering kunnen wij het beslist niet eens zijn De grondverwervingskosten van A- mersfoort en Leusden zijn nagenoeg gelijk De stichtingskosten van Leus den zijn beslist niet lager dan die van Amersfoort Ten aanzien van de pre- miebouw is de indeling van de le klas se een belangrijke zaak Wat dat be treft worden we duidelijk achtergesteld Het is de eerste keer dat u hier komt De verkiezingen naderen, maar we ho pen. dat het inwinnen van informatie zich niet zal beperken tot eenmaal inde vier jaar. We dachten, dat een informatief bezoek van regeerders minstens één maal per jaar dient plaats te vinden, willen de gemeenten optimaal kunnen funktioneren Dan dient men uiteraard niet aan de gemeentelijke problemen voorbij te gaan." Staatssecretaris Grapper haus en zijn delegatieleden gingen op de door de burgemeester gestelde problemen in ,,De bedoeling van een werkbezoek als deze is om tot een betere kommunika- tie te komen en inde tweede plaats om te inventariseren Uw problemen zijn in derdaad belangrijke. U hebt meer kontakt met de bevolking dan wij in Den Haag ooit kunnen hebben Laat ik be ginnen met de financiën. U vraagt een werkkapitaal van zes miljoen gulden. Op zich is dat een aardige gedachte. Het probleem is echter, dat er tal van ge meenten zijn, die in een situatie als de uwe verkeren En dat geld moet er zijn om het te kunnen geven. Ik zie mo menteel niet, hoe we dat in moeten pas- sene in het regeringsbudget Het geld is er niet" De heer Grajiperhaus vond de sprong van een kleine plattelands gemeente naar grote stad inderdaad spectaculair en kon zich indenken, dat dit extra problemen met zich mee brengt en de gemeente in geldnood komt te zitten Hij uitte de suggestie het dan maar niet zo snel te don Misschien zal het iets langzamer moeten gaan Burgemeester Van der Post was het daar helemaal niet mee eens. ,,De plannen zijn afgestemd op de woningbehoefte in de regio. Het zal de woningsituatie in Eemland beslist geen goed doen als we de groei gaan afremmen. Wij zijn nu wel aangewe zen als zogenaamd ..woningtekortge- bied: wat een extra toewijzing bete kent, maar dat is beslist niet voldoen de De heer Grapperhaus vroeg zich toen af, of de oplossing niet beter gezocht kan worden in het geven van meer auto nomie aan het gewest Eemland. Hier door zullen de problemen samen opge lost kunnen worden en op een goedko pere wijze dan elke gemeente op zich zou kunnen doen Aan de andere kant wist hij. dat hiertegen bewaar zou be staan Ik heb de indruk, dat de ge meentelijke autonomie nog teveel in de Middeleeuwse idee va:: een stads- taak zit. Hij vondhet beiangrijk.dat de technische en administratieve af delingen in de regio samengevoegd worden Burgemeester Van der Post Daar wordt al druk overgepaat Maar het is wel belangrijk te bedenken, dal het begrip gemeentelijke autonomie ge woon een mentaliteit is. die men niet in een paar jaar kan veranderen of eenvoudigweg over boord kan zetten Samenspraak tussen gemeentebestuur en raad is in deze belangrijk om sa men naar een groter geheel te groeien .Overigens waren de leden van het ge meentebestuur van mening, dat grote re autonomie van het gewest geen op lossing betekent van de financiële nood Op een vraag, of de toekomstige be woners alleen uit forensen zullen be staan, antwoordde burgemeester Van der Post dat het gemeentebestuur gro te verwachtingen heeft van het zoge naamde ..werkgelegenheidsterrein waarvoor bijzonder veel belangstel- (Van de redaktie). ACHTERVELD - De politie te Ach terveld bekeurde vorige week vrijdag V d. B. uit Achterveld, die met een crossmotor op de weg was gaan rijden De jongen was nog geen zestien jaar. Het verhikel werd in beslag genomen omdat vrijwel geen enkel wettelijk ver plicht onderdeel van de motor aanwe zig was. Schijngestalten van de m i nd in april 1971 inde inh:Jeneurcpê-o. ij.L.u^/ij- zing eerste kwart apr 2 16 46 volle maan apr. 10 21 10 laatste kwart apr. 18 13 58 nieuwe maan apr. 25 05 02 ling bestaat. ..Hierdoor zullen ook veel inwoners uit de gemeente zelf werk in Leusden kunnen vinden Het ligt in de bedoeling om wat de nieuwe stad betreft hoofdzakelijk in de laagbouw te blijven. ..Alleen in het hoofdcentrum is een bepaalde verdich ting wenselijk." aldus de heer V.d. Post. anders krijgen we eindeloze tuinsteden zonder centra Overigens woont tien tot 15 procent van de be volking graag in hoogbouw Wethouder Bijleveld ging nogmaals in op het idee van de heer Grapperhaus de groei af de remmen. ..Ik vind dat beslist geen goede benadering. Naar mate de omzet vlugger wordt, des te sneller kunnen wij weer beschikken over geld Maar eerst is een werk kapitaal nodig om de eerste periode te kunnen overbruggen De heer Grap perhaus; ..Men moet roeien met de riemen die we hebben. Maar roeien moeten we.. De heer P. H van Zeil bedankte na mens de delegatie het gemeentebe stuur van Leusden voor hun gastvrij heid en zei, dat dit bezoek nadrukke lijk niet alleen ter gelegenheid van de verkiezingscampagne is gebracht. ,,Men moet dit beschouwen als het be gin van een serie kontakten. Zo zul len KVP statenleden in het najaar door de provincie gaan en ook een werkbe zoek bregen aan de gemeente Leusden Het moet niet bij eenmalige informa tie blijven. Wij gaan verder, maar u blijft met een aantal zorgen en taken zitten Die zullen we dan verder door moeten nemen." Burgemeester van der Post: ,,De dank is eigenlijk aan de Leusdense kant. De KVP-delegatie vertrok hierna o m. naar Amersfoort. (Van de redaktie) LEUSDEN/ZUID - Vorige week don derdag rukte de brandweer uit voor het bestrijden van een bosbrand(fe) in Den Treek, nabij het Hazewater. Ongeveer 1 hectare ging verloren. De oorzaak van de brand was een niet uitgemaakt kampvuurtje van enkele onbekende jon gens. (Van de redaktie) AMERSFOORT - De besprekingen rond het zogenaamde ..Groene Ster- projekt" van de gemet ntebesturen van Amersfoort, Leusden Hoevelaken en vertegenwoordigers van Eemland met het provinciaal bestuur zijn voorlopig gestopt. Het gigantische projekt, dat ongeveer 800 hectare >mvat, zal, zo is bekend, tussen Amers oort en Leusden komen te liggen en is bestemd vooreen groot aantal recrea'ievoorzieningen Een deel van dit projekt komt ook op het grondgebied van de gemeente Hoevelaken te liggen Het beraad is gestopt om opnieuw de zaak grondig door te lichten alvorens een opdracht kan worden verstreki Dit antwoordde burgemeester E Ph. Veen van Hoe velaken (lid van het dagelijks be stuur) op een vraag van de heer J. R. van Poppelen in de openbare verga dering van Eemlanr Gewacht wordt nu op een brief van oS, waarin de me ning van dit college over dit projekt nog eens breed uiteen wordt gezet, Hierna zal van de betrokken gemeente raden en het orgaan „Eemland" een principe-uitspraak worden gevraagd. In het begin van de tweede helft van dit jaar zal de ETI waarschijn lijk een begin maken met het woning marktonderzoek in het gewest Eemland. Volgens voorzitter Huslage zal dit in stituut niet meer dan een jaar nodig hebben om het onderzoek te voltooien Het gewest Gooiland heeft het ver zoek van Eemland. om samen dit on derzoek te laten verrichten, afgewe zen. Met algemene stemmen is burge meester mr A. H v. d. Post van Leusden benoemd als lid van het da gelijks bestuur in plaats van burge meester mr. F. J. H Schneiders, die naar Almelo is vertrokken. (Van de redaktie). LEUSDEN/ZUID - Vorige week woensdag kwam de rijkspolitie tijdens een patrouilletocht op de Trekerweg te Leusden/Zuid een bromfietser te gen, die zich als een ware circusacro baat gedroeg. Met zijn voeten op de buddysit stond hij op zijn bromfiets en reed aan de linkerzijde van de weg. Hoewel ook politiemensen wel van een circus houden, ging hun dit wat tever. De bestuurder, G. K. uit Amersfoort kreeg een bekeuring voor zijn artistie ke kunsten. Wellicht kreeg hij de raad mee het eens bij Boltini te proberen (Van de redaktie) LEUSDEN - Op verzoek van de PvdA-fraktie van de gemeente Leusden stelde het tweede Kamerlid van de PvdA, de heer Franssen, begin van dit jaar de desbetreffende ministers de volgende vragen inzake de financiële positie van de gemeente Leusden: 1. Kunnen de ministers een overzicht geven van de financiële toestand van de gemeente Leusden naar de situatie op 1 juni 1969 (datum van samenvoeging met Leusden en Stou- tenburg), 1 januari 1970 en 1 janua ri 1971? 2. Is het waar dat de nieuwe gemeente Leusden naar de mening van de re gering een bijzondere taak heeft in het kader van de ontwikkeling van midden-Nederland en dat om die reden van regeringszijde aan gedrongen is om alle energie te wijden aan de ontplooiing van de ge meente ,,als woonstad"? 3. Indien de vorige vraag bevestigend wordt beantwoord mag de gemeen te Leusden dan rekenen op extra financiële steun, zoals die ook is ge geven aan de- gemeenten Zoeter- Ook kindertasjes al vanaf 2 95 LEUSDEN-C meer en C'apelle aan de IJssel? Het zit er allemaal niet in. Minister Beernink van Binnenlandse Zaken ant woordde de heer Franssen (mede na mens de minister van Financien) als volgt: „Voor de taak, welke aan de nieuwe gemeente Leusden is toegedacht in het kader van de ontwikkeling van midden- Nederland moge worden verwezen naai de stukken, behorende bij het ontwerp van wet tot opheffing van de gemeen ten Leusden en Stoutenburg en vor ming van een nieuwe gemeente Leusden Daaruit moge blijken, dat de vorming van een sub-kern Hamersveld tot een stad van maximaal 40 000 inwoners voor ogen staat met behoud van Amers foort als centrale streekverzorgënde funktie. Hoewel aan de beoogde ontwikkeling groot belang wordt toegekend is er geen aanleiding voor de veronderstelling dat in casu sprake zou zijn van een bij zondere positie ten opzichte van andere beoogde ontwikkelingen Met betrekking tot de toewijzing van financieringsmiddelen via de centrale financiering zij opgemerkt, dat de le- ningen welke aan de gemeenten Zoeter- meer en Capelle aan de tJssel zijn toe gewezen. in enkele zeer bijzondere ge vallen, niet betrokken zijn geweest in de verdeling van de voor nieuwe kapi taaluitgaven beschikbare bédragenöver cïë provincies, welke verdeling ge schiedt naar rato van de uitkeringen uit het gemeentefonds aan de gezamen lijke gemeenten per provincie. Een hiervan afwijkende verdelingswijze ten gunste van een bepaalde gemeente brengt mee. dat voor de overige ge meenten minder middelen resteren. De ministers geven er echter de voor keur aan de verdeling op een voor alle gemeenten gelijke wijze te doen plaats vinden" Ten aanzien van de financiële positie in 1969, 1970 en 1971, antwoordden de ministers De gemeentebegroting voor 1969 voor de nieuwe gemeente Leusden was slui tend. De tarieven van de plaatselijke belastingen lagen beneden het peil, dat minimaal wordt verlangd voor de ge meenten, die een aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds behoeven De gemeentebegroting van 1970 was even eens sluitend. Dit resultaat werd be reikt door gebruik te maken van de hierboven gesignaleerde belasting- ruimte en door rekening te houden met de hogere uitkering uit het gemeen tefonds. De gemeentebegroting voor 1971 vertoont een tekort van f 112.750,-. Hierbij zij opgemerkt, dat de gemeen te voor 1972 een uitkering wegens on gewoon bevolkingsverloop verwacht en voorts, dat geen aanvraag om een aan vullende bijdrage uit het gemeente fonds is ingediend, omdat volgens de zienswijze van het gemeentebestuur niet van een structureel tekort kon worden gesproken Met andere woorden: De gemeente Leusden krijgt geen cent méér. Reakties zijn altijd welkom. Het adres is: Finnmark 3- Leusden/C. FINANCIËLE NOOD VAN LEUSDEN De gemeente Leusden zit in finan ciële nood. Dat bleek duidelijk uit het lijstje met wensen, dat burgemees ter Van der Post tijdens het werkbe zoek van staatssecretaris Grapperhaus aac Leusden uitsprak. De heer Van der Post vroeg voor zijn gemeente een werkkapitaal van zes miljoen gulden. Dat kan niet?De heer Grapperhaus stel de voor om de woningbouw dan maar wat af te remmen; want geld is niet beschik baar Terecht ging burgemeester Van der Post hier tegenin. De woningbouw van Leusden is afgestemd op de behoefte van de regio. Afremming zou een ver groting van de woningnood betekenen. De ministers van binnenlandse zaken en financiën antwoordden de heer Franssen (PvdA) inzake de financiële positie van de gemeente Leusden. Uit hun antwoord blijkt, hetzelfde. Leusden krijgt geen cent extra al bouwen ze nog zoveel. Ze heeft er, aldus de ministers, geen enkel recht op. Want Leusden is niet de enige gemeente waar men geld nodig heeft. Burgemeester Van der Post sprak tijdens het werkbezoek van de heer Grapperhaus van een dispropor tionele groei van Leusden, de ministers verklaren dat het gemeentebestuur van Leusden van mening is, dat er nog geen sprake is van een structureel tekort. Met andere woorden: de dispropor tionele groei is niet de oorzaak van het tekort. Maar wat dan wel? De inwoner van Leusden zal zich zo langzamerhand wel verbaasd afvragen, water eigenlijk aan de hand is met zijn gemeente. In 1969 werd het Europarkplan met veel feestelijk vertoon door bouwminister Schut onthuld. Nu geeft men niet thuis, terwijl er eigenlijk een financiëel ver volg op zou moeten komen. Merkwaar dige zaak De financiële spraakver warring rond de gemeente Leusden zal nog wel een tijdje voortduren. Intussen blijft de gemeente zelf in de kou staan. Zij moet zelf maar zien hoe zij haar zaakjes wil opknappen. Burgemeester Van der Post zei vorige week tegen de heer Grapperhaus: „De charme van het besturen gaat er op deze manier wel af. En dat is volgens ons een groot gevaar voor een groeiende gemeente. Niets is zo funest als wan neer het gemeentebestuur het geloof in hun eigen zaak verliest De minister verklaart, dat het geld gelijk over de gemeenten dient te worden verdeeld. Waarom eigenlijk? Is het niet zo, dat er prioriteiten gesteld dienen te worden? De ene gemeente heeft het geld harder nodig dan de andere. En bovendien wordt aan de beoogde ontwikkeling van de ge meente Leusden door de ministers groot belang toegekend. Wij vragen ons met tal van gemeentenaren af, waaruit dat dan wel blijkt V. ABONNEMENTSPRIJS 2,25 per kwartaal, 8.per jaar Losse nummers. 20 cent. ADVERTENTIETARIEVEN: Losse advertenties: 16 cent per mm ..Leusderheitjes" van 1 t/m 10 woorden ƒ180 elk woord meer 18 ct Kontraktprijzen op aanvraag ver krijgbaar. Sluitingstermijn nieuws: dinsdagmiddag 12 uur.

Leusder Krant | 1971 | | pagina 1