ACHTER VELDS KINDERKOOR BRACHT ZANG EN SPEL IN ST. ELIZABETH-ZIEKENHUIS WETENSWAARD KERKDIENSTEN VISITEKAARTJES MEDISCHE DIENSTEN Feuilleton IK ZOEK DE VROUW door Henk van Heeswijk IDEEEN BUS IN LEUSDEN/C WINKELIERS VERENIGING BURGERLIJKE STAND Politiek orum Kappie en het verlat DONDERDAG 22 APRIL 1971 ACHTERVELD - Het Achterveldse kinderkoor onder leiding van mevr. J. A. A Snel-Grimbergen en Simon Snel heeft zondag j.l. in het St. Elisa beth Ziekenhuis te Amersfoort met hun zang en spel de Eucharistieviering op geluisterd. De dienst welke geheel in het teken stond van het thema „wa ter" - het water als bron van alle leven - werd voor de patiënten en ver dere belangstellenden van het zieken huis gehou'den. De voor een groot ge deelte door het koor zelf gemaakte gebeden en gezangen gaven de dienst een heel apart cachet. Diverse tekenin gen en collage's, door de kinderen zelf vervaardigd, sierden de wanden. Hierop hadden de kinderen hun visie op het thema „water" weergegeven. Na de dienst werden de tekeningen aan de patiënten gegeven. Behalve gebeden en gezangen werd ook een door de kinderen zelfgeschre ven toneelstukje opgevoerd. Ook een Israëlisch dansje „mayem" - d.i. wa ter - werd leuk gebracht Deze dans vergezelde vroeger het gebed van de bewoners van de Negev-woestijn in Israel, om water. Sinds de Negev- woestijn geirrigeerd is, is deze „ge- bedsdans" in het huidige Israël een volkdans geworden. Binnenkort zal het kinderkoor ook een dienst verzorgen in de r.k. parochiekerk van Achterveld. Het Achterveldse kinderkoor o.l.v. Mevr. Snel verzorgde zondag jl. de kerkdienst in het Sint Elisabeth-zie- kenhuis met eigen gezangen en de clamaties. Foto Janus Visser. Barneveldse Drukkerij en Uitgeverij N.V. Nieuwstraat 15 Telefoon 3141 Barneveld ACHTERVELD Ned Herv Kerk, Jan van Arkelweg: zo 9.30 u Eerw. heer v. Beuse- kom, Stoutenburg. Geref Kerk. Postweg- zo.: 10 en 19 u ds G. Aalbersberg. R.K Kerk. maandag t/m zaterdag 8 u. (uitgez woensdag), woensdag. 19.30 u.: avondmis; zaterdag 19 u. avondmis; zondag 8 Om 10 u Hoogmis (Latijn); 18 u.. Lof LEUSDEN/CENTRUM Ned Herv. Kerk. 9 en 10.30 u. Open-deurdienst ds Maarsingh, m.m.v Spiritual Singers; 19 u.. ds V. d Brug, Woudenberg. R.K. Kerk za 7 u m.m v dames koor. zo.. 7.30. 9 u.: Lat. Hoog mis, 11 u. dienst met samenzang; 16.30 u. LEUSDEN/ZUID Ned. Herv Kerk: 10 u.: ds Loran; 18.30 u.. ds Vermaat, Baarn. R.K. Kerk, Huize Don Bosco: za.: 19.15 u.. zo.. 10 u.: Hoogmis; 11.30 u. Week-end 24-25 april 1971. (Alleen voor spoedgevallen) LEUSDEN - Voor de praktijken van de artsen Boersema, Lantink en Den Toom zal komend weekend waarnemen: dr Den Toom, Maria Stuartlaan 5, tel 03490-18881. (Dienst van vrijdag avond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur). - 2 - Joost de Greeve, hoofd van de zes mans-school in Haarlem-Noord, zag on middellijk aan het opgetogen gezicht van zijn eersteklas-onderwijzeres E- mussen, dat er iets aan de hand was. Hij wist, dat ze naar een paar scho len had gesolliciteerd. Waarom ze dat gedaan had, was hem nog steeds niet duidelijk Wat hadden onderwijzeressen eraan, om de enkele Jaren, dat ze dit ambt - Greeve sprak over het onder wijzersvak altijd over een ambt - uit oefende, vóór ze gingen trouwen, van de ene school naar de andere te vlie gen? Onnodige energie, verspilling voor alle partijen. Als Emussen vertrok, moest hij maar weer zien een ander te vinden. En al had die slanke brunette haar fouten, je wist wel wat je had, maar wat kreeg je voor haar in de plaats? Natuurlijk had hij het meisje voor zichtig het solliciteren afgeraden. Dat achtte hij als hoofd verplicht. Vooral voor de onderwijzeressen moet ik een soort vader zijn, was een van zijn stel regels. Doch Jannie Emussen, hartelijk en goedlachs voor haar collega's, voor zien van heel wat pedagogische kwali teiten ondanks haar jeugdige leeftijd, lief en geduldig voor de aan haar hoe de toevertrouwde kinderen, had een kopje. En als ze daarin eenmaal iets had geplaatst, kreeg niemand het er meer uit De Greeve had in zijn kamertje rus tig gesproken met de 21-jarige Jannie Diplomatiek was hij begonnen met vast te stellen, dat er iets aantrekkelijks zat in solliciteren en daarin bewees juffrouw Emussen haar zin voor het avontuurlijke, hetgeen geen kwaad kon voor een onderwijzeres. Om vervolgens een reeks pluspunten uiteen te zetten omtrent haar positie bij hem, Joost de Greeve, achttien jaar bij het on derwijs, tien jaar hoofd, een moderne school met veel comfort voor het on derwijzend personeel, prettige collega's met wie in een uitstekende verstand houding werd samengewerkt, keurige kinderen van voornamelijk middenstan ders en op het gebied van het onder wijs steeds de nieuwste hulpmiddelen. En wat dacht ze te vinden buiten deze, in Joost de Greeve's ogen meest voor treffelijke school? Wat had een stad als Haarlem niet veel voordelen? Prima communicatiemiddelen met een omge ving, die uniek was in Nederland: Bos, LEUSDEN/CENTRUM - Sinds kort staat hij te pronken in de hal van de Coöp. Raiffeisenbank te Leusden-Cen trum, de LEUSDEN-CENTRUM Idee enbus. U vraagt, misschien af wat hier van dan wel de bedoeling is. Welnu er moet in Leusden/Centrum volgens de plaatselijke ondernemers 'n gemis zijn aan een dergelijke uitlaatklep, ook in het gemeentehuis zijn al meerdere ke ren pogingen ondernomen een ideeën bus te plaatsen. De Leusden/Centrum Winkeliersvereniging nu dacht dat het meer geslaagd zou zijn een gemakke lijker toegankelijke plaats te hebben en heeft desgevraagd bij de Coöp. Raiffeisenbank een gewillig oor en een uitstekend plaatsje gevonden. De opzet is dat u al uw wensen, grie ven, opmerkingen, verbeteringen, te kortkomingen en vult u verder maar in van algemene aard, dus zowel op b.v. bestuurlijk als op sociaal, cultureel, economisch, verkeers, winkel en alle ander gebied, in deze bus deponeert. Het bestuur van de Winkeliersver eniging Leusden/Centrum draagt er dan zorg voor dat alle wensen en ideeën ge rubriceerd en geselecteerd worden en doorgenomen met of doorgestuurd wor den naar de betreffende instanties, ver enigingen enz. De winkeliersvereni ging hoopt op deze wijze weer een steentje te hebben bijgedragen tot de leefbaarheid van ons dorp, en zien met belangstelling uw reakties tegemoet. Uiteraard behoeft het geen betoog dat zij alle suggesties de eigen branches betreffende zelf zeer serieus zullen behandelen, en u desgevraagd recht hebt op antwoord LEUSDEN - Geboren: 28 maart: Sophia Johanna, d v. G. L. Reijerse en R. van den Brink, Schutterhoeflaan 21; 29 maart. Franciscus Wilhelmus Hendrikus, z. v. H. C. Smel en H. V. Voskuilen, Kon. Julianalaan 51;3april: Hendrik, z. v. D. van Garderen en E van Plateringen, Ansfriduslaan 52; 5 april: Sandy Aleida Johanna, d. v. J. A Houtveen en J. C. van 't Klooster, Schutterhoeflaan 14. Ondertrouwd: Geen. Getrouwd: C. van Ruler en C. E. Hofland; J. H. Burgers en M H. M van Dijk, W. Methorst en R. G. van de Lee; A G. Dijkhuis en.E. Broekema; W, A. F. Wilmont en A. H. A. Esvelt; W. M. van den Hoofdakker en D. B. Lips. Overleden: Heederik, Jan Pieter, oud 67 jaar, echtgenoot van A. E. Dros; de Kruif, Jan Willem, oud 55 jaar, echt genoot van R Kas; Sexton. Michael John, oud 24 jaar, gehuwd geweest met C. L. Dillen heden asparaginase omdat de „bron- de bacterie Escherichia coli niet vee van dit enzym bezit Daarenboven be vat het ruwe produkt veel giftige stol fen die eerst verwijderd moeten wor den, hetgeen een moeizaam en tijd rovend proces is. Toch heeft men hoe. de produktie op te voeren sinds me kort geleden heeft ontdekt dat een at der micro-organisme: Erwinia aroi deae, twee maal zoveel asparaginas bezit. Men houdt zich nu bezig me het isoleren en zuiveren van bedoel enzym uit Erwinia. Zullen de dage van leucemie weldra geteld zijn? GOLFSTROOM DE UIT de Golf van Mexico stan mende Golfstroom, bekend om zi milde invloed op het klimaat van t* zuidoostelijk deel der Ver. Staten t van West-Europa schijnt bijzonder g gewikkeld te zijn samengesteld. Zij „innerlijke" bewegingen resp. strc mingen blijken naar recente onderzo; kingen van complexe aard te ziji hetgeen tot uitdrukking komt in de ver schillende snelheden die dewaterlage t.o.v. elkaar vertonen. Het is net als of de Golfstroom uit talrijke „nvie ren" bestaat, die dan ook in dichthei van elkaar verschillen. Een goed bs grip van de Golfstroom is nu van h; allergrootste belang met alleen voo oceanografen, maar eveneens voor weerkundigen en zeevarenden. Met behulp van daarvoor ontworpe „stroommeters" op verschillende plaatsen en diepten in de Golfstrooi aangebracht, wisten Schmitz en Fu? lister van Woods Hole Oceanographi Institution een aardig beeld te krijgt van de diverse stroomsnelheden t richtingen in die enorme Mexicaans watermassaDe gegevens tonen nu gro te variaties in de snelheid van de ot derstroom. Soms bedroeg deze 44 ct per seconde voor een stroming c« lingen in dieptestromen schijnen voort; samen te gaan met verschuivingen l de richting vandeoppervlakte-stroori HET LOO - Deze leuke foto van prins Maurits werd ter gelegenheid van zijn 3e veraardag op 17 april j.l. gemaakt door zijn vader Mr. Pieter van Vol lenhoven. BLOEDKANKER EEN KANKERSOORT die na de twee de wereldoorlog in aantal is toegeno men, is leucemie of bloedkanker. Vroe ger dacht men dat dit kankertype uit sluitend bij jonge kinderen voorkwam, maar nu worden hoe langer hoe meer oudere personen er door aangetast. Eerst was het een hopeloze zaak; nu is er meer hoop voor de slachtoffers. Het schijnt dat het enzym asparaginase een niet te onderschatten wapen is bij de bestrijding van genoemde kwaal. Enzymen zijn eiwitachtige verbindin gen die scheikundige reakties in het or ganisme aan de gang brengen, versnel len, stimuleren, verhevigen maar ook kundig te veranderen. Asparaginase is nu het aangewezen enzym om het aminozuur (bouwsteen van het eiwit) asparagine scheikundig af te breken. Dit is jn ons geval heel belangrijk omdat kankercellen voor hun groei asparagine nodig hebben. Hoe min der asparagine hoe slechter het de kankercel gaat' Normale cellen heb ben asparagine in die mate nodig als kankercellen. Nu denken geleerden van het Sloan-Kettering-Center te New York dat door het toedienen van as- asparaginase aan leucemie patiënten zo veel asparagine in hun organisme wordt afgebroken dat de bloedkanker- cellen of te gronde zullen gaan of een minimum bestaan zullen leiden. Nu be schikt men niet over grote hoeveel- (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Op mai dag 26 april wordt in het Bos Be aart te Leusden/Centrum een ve kiezingsbijeenkomst gehouden, waa aan verschillende partijen deelnerae Er is een diskussieforum onder Ie ding van ds. Th. M. Loran met v.d. Doef (PvdA), J. Terlouw (D'( en B. Griffioen (PPR). De spreke; voor de AR en CHU zijn op dit ro ment nog niet bekend. Aanvang uur. zee, duin en strand als het ware naast de deur Zo'n veelzijdig centrum vond je nergens in Nederland Rustige gesprekken met onderwijze ressen was zijn specialiteit Ook met moeders van zijn leerlingen, vooral als ze niet te oud waren en charmant Want Joost de Greeve had maar één zwak punt: vrouwelijk schoon. Zelf op twintigjarige leeftijd getrouwd met een aanvankelijk nog enigszins aantrekke lijke blondiene, wier vader inspecteur bij het L.O. was, zodat de eerzuchtige Joost de Greeve bij voorbaat verze kerd was van een flinke dosis protec tie, als er ergens een plaats als hoofd beschikbaar zou zijn Begonnen als onderwijzer in een der de klas op een vrij onbetekenende school in een Noordhollands dorp Waar hij al gauw wist: Hier moet ik uitkijken, want in een dorp houdt je niets ge heim. Dus speelde hij twee jaar de voorbeeldige, jong gehuwde onderwijzer, had een onstuimig leven met zijn drie jaar oudere vrouw en liet toen zijn va der heel voorzichtié doorschemeren, dat hij nu wel eens wat anders wilde. En met dat „anders", bedoelde hij: „Iets beters" Schoonpapa, blij en dankbaar, dat een van zijn dochters althans een goede bestemming had gevonden, en wetende, dat schoonzoon Joost op onderwijsge bied capaciteiten bezat, gaf hem enke le tips, waarvan Joost er één benut te: een school in een klein stadje Waar hij de vijfde klas kreeg en dik wijls de ziekelijke „bovenmeester" ver ving. In dit stadje ging hij al gauw domi neren Inderdaad bezat hij de nodige kwaliteiten om van tijd tot tijd als plaatsvervangend hoofd op te treden. Hier had hij ook zijn eerste amou rette met een knappe, goed gepropor tioneerde zeemansvrouw, wier oudste zoon zijn school bezocht, en die hij op aangename wijze wist te troosten gedu rende de vele weken, dat haar echtge noot zich op de woelige baren der zeven wereldzeeen bevond. Joost de Greeve had evenwel zoveel verstand, dat hij deze affaire tijdig stopzette. Tot groot verdriet van het eenzame vrouwtje, tot opluchting van schoon papa, die bij geruchte het een en ander vernam over het dubbelleven, maar geen enkel bewijs had om Joost daarover de huid uit te vegen. Nummer twee was een sloom onderwij zeresje, die in een oogwenk dol ver liefd was op haar collega en al visi oenen zag van scheiding en huwelijk. Maar Joost de Greeve was niet achter lijk, veranderde na enige tijd als een blad aan de boom en gaf haar rustig te verstaan, dat ze er verstandig aan zou doen naar een andere school te olliciteren Hetgeen het lieve kind dan ook deed, na veel vruchteloos geschrei de hete tranen Na zes jaar ging het hoofd met ver vroegd pensioen en wie zou hem beter kunnen opvolgen dan de toen achtentwin tigjarige De Greeve? Schoonvader in specteur gaf het schoolbestuur een zeer bedekt advies, dat natuurlijk niet in de wind geslagen kon worden. Het ging weer een paar jaar goed, doch een nieuwe affaire, ditmaal met de dochter van een der bestuursleden, lekte ietwat uit, waardoor zijn positie min of meer onmogelijk was gewor den. Weer verleende schoonvader zijn medewerking en toen er een hoofd ge vraagd werd op een zesmans-school in Haarlem-Noord, solliciteerde De Greeve en werd natuurlijk benoemd Schoonzoon van de L O.-inspecteur jongens, dat zat altijd goed Daar had je nooit nadeel van Toen de benoeming een feit was, had schoonpapa een zeer ernstig gesprek met Joost, die beterschap beloofde, waarmee hij in feite bedoelde: volgende keren zal ik nog omzichtiger te werk gaan, waarna men overging tot de or de van de dag. In de acht jaren, dat Joost de Greeve nu schoolhoofd was in Haarlem-Noord, een heerlijke grote stad, waar niemand je op de vingers keek, was Nora een magere, zuur kijkende en verlepte echt genote geworden, tegen wie men be leefd en voorkomend was, die aangezocht werd voor comité's en bazaars en die zodoende haar lege leven enigszins kon vullen met tamelijk nutteloze be sprekingen, vergaderingen, het treffen van voorbereidingen voor ouderavonden, feestavonden en nog tal van andere avonden, de een al vervelender dan de ander En waarop heel wat vrouwen niet konden begrijpen, dat zo,n knappe, gedistingeerde Joost de Greeve, zo'n uitstekende hoofdonderwijzer, zo'n char mante gastheer en causeur was blij ven hangen aan zoiets als Nora de Gree ve. En de behoorlijk ontwikkelde, uitste kend geklede en uiterlijk bijna volmaakt verzorgde Joost de Greeve, wist zo af en toe bij een of meer zijner bewon deraarsters de zwakke plek te vinden en uit te buiten. Soms was dat weer een onderwijze res Ook wel een ongetrouwde zuster van een der vele ouders, met wie hij kontakt onderhield. Maandenlang hield hij een goed gefortuneerde weduwe aan het lijntje. Tot de bruine, slanke en tamelijk knappe Jannie Emussen naar zijn school solliciteerde als onderwijzeres eerste klas. Met acht andere candidaten. Maar Joost was meteen nadat hij haar gezien had weg van de brunette Als school hoofd kostte het hem weinig moeite het schoolbestuur te doen beslissen juf frouw Emussen te benoemen. En toen de benoeming een feit was, sloot hij met zichzelf een weddenschap af- Die heb ik binnen een half jaar op m'n schoot Bij al zijn nuchterheid en werkelijk heidszin, zijn diplomatieke gaven en welsprekendheid zag Joost de Greeve één ding over het hoofd Hij werd steeds ouder En ouder worden houdt gelijk tijdig in: je wordt steeds minder aan trekkelijk voor vrouwen. Eén van zijn fouten was ijdelheid Hoofdonderwijzer De Greeve wilde niet inzien, dat de acht en dertig jaren, die hij nu door bracht op deze aarde, hem ondanks al les wel aan te zien was. Mede ook door zijn vele avonturen en avontuurtjes, die hij al achter de Tug had. Hij was zich alleen maar bewust van de in vloed, die hij met goed sukses bij heel wat vrouwen had kunnen aanwen den om hen zover te krijgen, als hij wilde. Daarom was hij er dan ook rots vast van overtuigt, dat de twintigjarige, in zijn ogen volkomen onervaren Jan nie Emussen op de duur geen weer stand zou kunnen bieden. Maar Jannie was de oud-ste in een groot gezin Bovendien bezat ze een aangeboren voorzichtigheid Na een week bij de Greeve voor de eerste klas ge staan te hebben, hees ze instinkmatig het stormsein: Wees op je hoede voor die man Hij heeft iets in zijn ogen wat me niet bevalt. Reeds tijdens het eer ste orie'nteringsgesprek, nog voor ze haar klas had gezien, voelde ze zich bij hem onrustig De man had tijdens dit onderzoek twee keer zijn hand met worst- vingers op haar knie gelegd en zoiets was ze niet gewend. Natuurlijk liet ze niets merken De Greeve was tenslotte haar baas en te gen een baas ben je beleefd Onder bijna alle omstandigheden. Met haar weinige levenservaring wist ze toch wel: die man kan me maken en breken. Dus: Kijk uit, Jannie, in ieder opzicht. Toch was ze beslist geen kruidje-roer- me-niet. Integendeel. Onder de vier on derwijzers waren twee vrijgezellen, met wie ze al gauw op uitstekende voet stond Met wie ze grapte na en tussen schooltijd En met een van hen een zaterdag uit ging naar het Bloemendaal- se strand zwemmen, zonnebaden, lui eren en flirten En toeren in zijn klei ne auto Doch daar bleef het bij. Ze wilde zich beslist niet binden Gedurende de vijftien maanden, dat ze dagelijks een kleine veertig kleuters de eerste beginselen van de nederlandse taal, de moeilijke schrijfkunst en het mysterie der getallen trachtte in te pren ten, kundig te maken en op te lossen, had ze gesprekken met haar hoofd In zijn kamertje, door hem „kantoor van het hoofd" bestempeld. Voor-, tij dens- en na schooltijd. Over allerhande zaken, kwesties, bemerkingen en aan merkingen, goede raad en alles, wat maar in Joost de Greeve 's kraam te pas kwam. Met voor hem als uit eindelijk doel: de kleine brunette in zijn armen te krijgen. Maar Jannie Emussen had haar hoofd op de duur volkomen door. Begon het bij haar met angst - hij lijkt me een grote griezel met zijn nare, dikke ving ers -, de tweede fase werd- oppassen, dat mannetje kan vervelend worden. Hier rolde ze ook ongedeerd doorheen en de derde fase was: Het is toch wel interessant te proberen hein uit zijn tent te lokken. Ze werd iets toegeef lijker, al rilde ze nog immer, als ze zijn kleffe hand op haar gen londe knie voelde. De vierde fase was ik ben niet meer bang voor hem; als hij zou wa gen ook maar iets onbehoorlijks te doen, dan dan Maar wat ze dan zou doen, wist ze nog niet precies Tenslotte was én bleef hij haar hoofd. Doch na een half jaar bespeelde Jan nie haar hoofd zoals ze wilde. Tij dens dergelijke gesprekken liet ze hem gaan, tot ze er genoeg van kreeg. Dar stond ze op en zei op rustige toon- „Het wordt m'n tijd meneer. We pra ten er later wel eens verder over Tot morgen." En voor de verblufte De Greeve nog wat had kunnen zeggen, had ze al het vertrek verlaten Die zonnige meimorgen vertelde ze haar baas, dat ze benoemd was in Winterswijk en dus per 15 augustus ontslag nam. Dat was precies drie maan den, dus had hij niets te klagen. Joost de Greeve had dit al verwacht, dus verwonderde hij zich nergens over. Hij feleciteerde haar, de hand van de juf veel langer vasthoudend als nood zakelijk was, waarna hij zijn oratie ging afsteken. Met als slot van zijn betoog- „Denk er nog maar eens over na, juffrouw Emussen. Ik ben ervan over tuigt, dat u niet ten volle beseft, wat u hier prijs geeft. Volgens mij is er geen enkele reden hier weg te gaan, en. Op dit ogenblik was Jannie fijntjes glimlachend opgestaan „Die reden is er nu juist wel, meneer Anders was ik hier graag gebleven Maar om die reden juist ga ik weg begrijpt u?" 'Joost de Greeve begreep haar onmid dellijk. Had de laatste maanden heel wat begrepen. Onder andere, dat juf frouw Emussen niet van plan was zich door zijn veelzijdige charmes te laten Inpalmen Stom natuurlijk, want ik zou haar heel wat kunnen leren met mijn ervaring. En ook: ik begin terrein te verliezen, omdat ik ouder word. Dat is een lelijk ding. Doch hij veinsde volslagen verrast te zijn. Met grote ogen keek hij het slanke meisje aan en vroeg: ,,U ver baast me, juffrouw Emussen Wat is dan wel die belangrijke reden?" Jannie liep naar de deur en keerde zich nog even om. „Die vertel ik u op de dag, dat ik hier vertrek. Dan is het nog vroeg genoeg." Maar op de laatste schooldag werd ze door haar collega's gehuldigd, kreeg eenpaar leuke geschenken van leer lingen en ouders en luisterde naar de speech van Jan Harmsen, onderwijzer der vijfde klas, die bij ontstentenis van Joost de Greeve, het woord voerde en zodoende de honneurs waarnam. Want Joost de Greeve lag met longontsteking in bed. Opgelopen tijdens een zijner escapades met een nieuwe favoriete in de avondlucht. Tenslotte was hij bijna negen en dertig en dan moet je je wat in acht nemen. Hetgeen hij der halve had verzuimd. Middels een be leefd briefje had ze van haar hoofd afscheid genomen. Ze vond het niet de moeite waard hem persoonlijk op te zoeken. Ze ging eens heerlijk genie ten van twee maanden vakantie. hoofdstuk 3 Willem Doggenaar begon op maan dag 2 augustus zijn taak in Wiebscha. Met drie weken vakantie achter de rug vindt hij, gebruind en uitgerust, zijn taak in het dorp, dat hij intussen al enekele malen had bezocht, aan. Van het rumoer, dat rond zijn benoeming was ontstaan, trok hij zich niets aan. Dat kan ik niet helpen, was zijn nuchtere commentaar. Bovendien ik ben niet met Wiebscha getrouwd Als het me niet aanstaat, smeer ik 'm na de ge bruikelijke opzegtermijn. Werk genoeg, desnoods -Bij een gewone baas. Ik zal m'n best doen, daar kunnen ze op re kenen. Ik wil een zekere mate van zelf standigheid, daarvoor ben ik opzichter; dat zal ik de heren van stonde aan duidelijk laten weten. Vaste werkuren interesseren me niet; als het nodig is, werk ik 24 uur in een etmaal. En als het niet nodig is, trek ik de lijn. Net zoals het uit komt. Het onmoge lijke moeten ze van mij niet verwachten, want dat presteer ik niet en zal ik van mijn mensen ook niet vergen Dit is Pim Doggenaar ten voete uit Men kan men accepteren en men kan hef laten Dan weten ze meteen, wat ze aan me hebben. Punt uit. Een week, nadat hij via een officieel schrijven bericht had gekregen van zijn benoeming per 1 augustus eerstkomend. maakte hij zijn opwachting bij bui meester Breekpot in Wiebscha genwoordigheid der beide wethoud de chef van de technische Dienst, zijn onmiddellijke superieur zou i den, en Jan Jongerts, die na 31 weer voorman eerste klas zou i tvenwei nu waarnemend opzichter. lem drukte iedereen de hand en beerde de namen te onthouden. Hij v telde niet dat hij al drie keer in W scha was geweest, met een zonru op, het dorp bekijkend, het cent zowel als de buitenwijken En hij had gezien, dat er inderd heel wat opgeknapt moest worden, ze hem tot op zekere hoogte de i hand gaven, zou hij dat wel klai In gedachten had hij al een plan. De burgemeester hield een soort* komstrede. Hoewel het nog weken dB de, voor hij begon. Idioot, natuurt Had het over een krachtige perso lijkheid, die de raad wenste, met vo bijgaan van anderen - dat zou die J gers dan wel zijn, maar wie nog m« En dat de nieuwe opzichter op de t werking van iedereen hier kon rekes Omdat het ging om de bloei en groei van onze dierbare gemeenti Willem luisterde, met een half o Van Bade heette de technische opzi ter, die hem dus zou bevelen L geen gemakkelijk heerschap. Enfin, ze hadden elkander al een hand ven. Meneer zou van 't najaar wel re ken, dat hij het evenmin was. misschien lollig worden. En die bur meester is een nul, dat heb ik all begrepen. Dat wethoudstertje, dat n lige vrouwtje, moet in de gaten get den worden. Dat is vast geen gere kelijke tante. Die zal ik wel eens keer thuis opzoeken. Ze moet me n vertellen over deze gemeente, de aardheid van de bevolking bijvoorbe Wordt vervo - 30 - Met de laatste krachten, die de maat in zich had, wist hij de wenteltrap te bereiken en hij viel meer dan hij liep naar beneden. Er was maar één gedachte, die hem bezig hield. Van het eiland af te komen! Naar de sloep! Naar de ,,Kraak"varen! Zijn ogen zochten de sloep, maar die was nergens meer te zien. „Dat kan niet!" jammerde de arme maat „De sloep is weg! Het spookt hier! Help!" Kappie en Signor Rivaldi stonden op de balustrade, die om de vuurtoren heen liep en ze hoorde het angstige gegil van de maat. „Wat..wattewat spreekzegt hij?" vroeg Signor Rivaldi, die te opgewonden was om de w<x van de maat goed te kunnen vers „Hij roept, dat de sloep weg is!' Kappie. „En dat is ook zo? Ik iif gens onze sloep meer! Dat is ja maal te mal! Ik moet de meester» schuwen! Ik hoop, dat hij me van uit kan zien, en dat de Klont niet i machinekamer is!"

Leusder Krant | 1971 | | pagina 4